رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی
آثار باستانی و ارزش های تاریخیایران باستانحکومت هخامنشیان

گارد جاویدان – یک نیروی زبده و خبره به نام جاودانان (امردادها)

ارتش جاویدان
ارتش جاویدان

بنابر آنچه هرودوت تاریخنگار یونانی باستان شرح میدهد، در میان سپاهیان نیرومند امپراتوری پارسیان (هخامنشیان) یک نیروی زبده و خبره به نام جاودانان (امردادها) وجود داشت که بنابر توصیف یونانیان واحدی با ۱۰ هزار سرباز بود که هرگز در هنگام جنگ از شمار آن کاسته نمیشد. (هر نیروی آسیب دیده به سرعت جایگزین میشد و از این رو شکست ناپذیر جلوه مینمود)

ارتش هخامنشی نیرویی متشکل از همه ملتها و تیره ها بود. با این همه سپاه جاویدان از قوم اصلی پارسی تشکیل میشد. جامه های رنگین آنان پوشیده از زر و سپرهاشان پولکی بود و آنان  دارای دو کمان و یک شمشیر بودند.

 

منبع : مجله تایم امریکاBy Ishaan TharoorFriday, May 06, 2011

گفتنی است، “سپاه جاویدان هخامنشی” در میان ارتشهای باستانی یا پیشامدرن، و با حذف ارتشهای مدرن و معاصر مقام نخست را ستانده و “حشاشین” حسن صباح مقام چهارم را دارد.

 

لازم به ذکر است که در این فهرست دهگانه، اثری از واحدهای نظامی پرادعای تاریخ همچون اسپارتها، فالانژهای اسکندر و ارتش رم وجود ندارد.

رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه -
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدخان

شما به اشتباه نوشتی سپرهایشان پولکی بوده در حالی که زره هایشان که زیر جامه هایشان مخفی بوده فلسدار یا پولکی بوده، سپرها ترکه بافت بودند که با چرم روی آن را مب پوشندند و محافظ سپر هم در مرکز سپر برای حفاظت بیشتر قرار می دادند.

دکمه بازگشت به بالا