حکومت هخامنشیانیونان

نقد و بررسی سریال alexanser : the making of a god – تریلر زیرنویس فارسی


تریلر alexanser : the making of a god

“Alexander: The Making of a God” یک مجموعه مستند شش قسمتی است که به زندگی الکساندر بزرگ، یکی از مشهورترین و موفق‌ترین فرماندهان نظامی تاریخ، می‌پردازد. این مجموعه داستان صعود او از تبعید در مقدونیه تا تبدیل شدن به “پادشاه پسر” و همچنین آرزوی بی‌پایان او برای فتح جهان را روایت می‌کند .

بازیگران این مجموعه عبارتند از:

  • باک بریتویت در نقش الکساندر
  • میدو حمادا در نقش پادشاه داریوش
  • جادران مالکوویچ به عنوان ژنرال پارمنیون
  • کوشا انگلر در نقش اولمپیاس

مستند “Alexander: The Making of a God” به تحلیل زندگی الکساندر و آرزوی بی‌پایان او برای فتح جهان می‌پردازد. این مجموعه تلویزیونی مستند ۶ قسمتی، از قدرت‌گرفتن اسکندر مقدونی در دربار پادشاهی تا تقابل وی با داریوش و سپس سقوط امپراتوری‌اش را به تصویر می‌کشد.

در مورد نقد ایرانیان، باید توجه داشت که این مستند، مانند بسیاری از آثار تاریخی، بر اساس تخیلات و نظرات تخصصی‌ترین افراد تهیه شده است و دقایق دقیق اتفاقات تاریخی را نمی‌توان به دقت تایید کرد. از این رو، برخی از تصاویر در مستند ممکن است بر اساس پنداشت‌ها و نظریات باشند.

اسکندر مقدونی، او در سال ۳۳۴ پیش از میلاد به ایران حمله کرد و امپراتوری هخامنشی را متوقف کرد. این رخداد باعث تغییرات چشمگیری در فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران شد.
یکی از مهم‌ترین نتایج تسخیر اسکندر این بود که محور قدرت در بین تمدن‌های مرکزی خاورمیانه از ایران به یونان منتقل شد. این تغییر یک پدیده زمانی بود و با پیروزی ایرانیان رومی و قیام ساسانی‌ها، ایران دوباره به عنوان یک قدرت منطقه‌ای پیش رفت.
تاریخ‌نگاران مختلف به طرق مختلفی به فتح اسکندر نگریسته‌اند. برخی از آنها این رویداد را فاجعه یا حتی خرابکاری می‌دانند، در حالی که برخی دیگران آن را دوران تازه‌ای از فرهنگ سنتی ایرانی می‌بینند که تحت تأثیر یونانی شد.
اما به هر حال، اثرات اسکندر به گونه‌ای بود که تحولات بعدی تاریخ ایران را به شدت تحت تأثیر قرار داد. او ممکن است تمدن هخامنشی را نابود کرده باشد، اما در عین حال، با ارائه یک فرهنگ و روش جدید حکومت، بنیان‌های جدیدی برای توسعه‌ی بعدی ایران را فراهم کرد که تا دوران پهلوی ادامه یافت.
با این حال، برخی از تاریخ‌نگاران فکر می‌کنند که اگر اسکندر به ایران حمله نمی‌کرد، تمدن هخامنشی می‌توانست در دوره‌های طولانی‌تری پیشرفت کند و ایران را در دوران‌های بعدی قدرتمندتر کند.
نابودی ایران توسط اسکندر حوادثی همچون کشتار و غنیمت گیری، نابودی شهرها و مراکز فرهنگی و دینی را شامل می شد. همچنین او با از بین بردن خانواده حکومتی هخامنشی، تقریباً تاریخ هزار ساله ایران را قطع کرد.
در کل، نقد اسکندر مقدونی می‌تواند برای نابودی ایران یک بحث بلند باشد. اما آنچه مسلم است این است که اثرات او بر تمدن و تاریخ ایران تأثیر چشمگیری داشت.

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا