خانه ایران باستان آثار و ارزش های تاریخی و باستانی آیا بختیاری ها بازماندگان هخامنشیان هستند؟

آیا بختیاری ها بازماندگان هخامنشیان هستند؟

در زیر به چند دلیل عمده این بحث می پردازیم که منجر به اثبات این موضوع میشود:

۱- هرودوت نویسنده و تاریخدان مشهور یونانی در کتاب تاریخ هخامنشیان این گونه می نویسد: هخامنش (جد کوروش) ریاست ایلی کوچرو از قوم پارس را بر عهده داشت که در کوه های بختیاری (زاگرس میانی) زندگی می کردند. و در واقع هخامنش زاده ی کوه های بختیاری است.
۲- کوروش بزرگ در منشور خود مینویسد: (من کوروش شاه آنشان. شاه چهارگوشه جهان…) کوروش در این متن ابتدا به آنشان اشاره میکند. جایی خود متولد آنجاست و در واقع امپراطوری بزرگ هخامنشیان از این منطقه شکل گرفت و گسترش یافت. نا گفته نماند که آنشان نام ایذه کنونی در خوزستان و یکی از شهرهای مهم حکومتش در آن زمان که در آن معبدهای مرکزی ایزد پرستی قرار داشت(پارسوماش) همین مسجدسلیمان کنونی است که یک منطقه کاملا بختیاری نشین می باشد.

۳- لباسی که شاهان و سربازان هخامنشی بر تن میکردند؛ اگر دقت کنیم شباهت زیادی به لباس مردان بختیاری (چوقا) دارد. نام”چوقا” نیز برگرفته از “چغازنبیل” معبد زرتشتیان و هخامنشیان می باشد.
۴- شیرسنگی (بردشیر) که بختیاری ها بر سر مزار بزرگان خود قرار میدهند یکی از نمادهای سرستون های تخت جمشید می باشد.

مشاهده محتوا بیشتر

61
دیدگاه بگذارید

avatar
30 موضوع دیدگاه
31 موضوع پاسخ
0 Seguidores
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
44 نویسنده دیدگاه
1258حسینسیدهبختیاریبختیاری نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
به من اطلاع بده
سیروس
مهمان
سیروس

من یک لر ممسنی هستم چوقا در قدیم در بین تما لرها مرسوم بوده چوقا بختیار برگرفته از چوقای فیلی است ما همه لر هستیم البته با نزدکی زیاد به پارسیان
بزنید تو اینترنت درباره چوقای فیلی بخونید من اولین بار یک عکس از پدربزرگم دیدم با این لباس بعد تحقیق کردم

Atosaaa
مهمان
Atosaaa

باسلام
خداروهزارمرتبه شکرخود کوروش کبیر داره تو کتیبه اش مستقیما میگه من شاه انشان هستم همون ایذه کنونی ک کاملا بختیاری نشینه حالا نمیدونم چرا بعضیا اینقدبشون فشار میاد میگن بختیاری بوده
خب این یه حقیقته حالاشمادوس دارین هی خودتونو گول بزنین.

اریو برزن
مهمان
اریو برزن

درود بر ایران یکپارچه دوستان همانطور که آقای شمشاد امیری عرض کردند نظریات بدون ذکر منبع مردود است… طبق نظر هرودت پدر تاریخ پارسیان چندین قبیله بودند که پاسارگادیان و ماراسپیان و ماسپیان در محدوده زاگرس میانه و ماردینها در دشت های جنوب تخت جمشید و گرمانها در کرمان…..کرمانشاهان زاگرس شمالیو غیرو پخش شدن و دقیقا اشاره کرده که انحنای بزرک رود کاروون جایی که به سمت جلگه حرکت میکند دو طرف ساحل ان و در منطقه پارسوماش که همان مسجد سلیمان امروزی است (که طبق نظر گریشمن فرانسوی منطقه برده نشانده مسجد سلیمان)هخامنش بزرگ پاسارگادیان که از خانواده شاهی… ادامه مطلب »

Arya
مهمان
Arya

ممسنی خاستگاه هخامنشیان هست به ویژه کوروشیان یعنی هخامنش،چیشپیش،کورش اول،کمبوجیه اول،کورش دوم(کورش بزرگ) و کمبوجیه دوم فرزند کورش بزرگ که فاتح مصر و بنیانگذار ۲۷ مین حکومت فراعنه مصر بود…بعد از ضعف و انحطاط عیلام پارسیان قدرت را در دست گرفتند و چیشپیش سرزمین انشان(ممسنی و بویر) را به کورش واگذار کرد که انشان از بهبهان امروزی آغاز می شد و تا به ملیان بیضا(انشانک) گسترده بود…چیشپیش جلگه عیلام (خوزستان) را به دیگر فرزندش آریارمنه واگذار کرد…به همین دلیل برخی تاریخ دانان هخامنشیان را به کورشیان در انشان و داریوشیان در جلگه عیلام تقسیم می کنند…همانطور که نوشته شد آغاز… ادامه مطلب »

بختیاری
مهمان
بختیاری

فقط یک سوال، اگر خواستگاه هخامنش ممسنی بوده بگو چرا در ایذه روستای کمبوج داریم!! بگو چرا سنگ نوشته های کول فرح ایذه که چهار هزار سال قدمت داره رو میگن پدر تخت جمشید، بگو چرا کاخ دوم و زمستانه هخامنش در سرزمین بختیاری است و بگو چرا خودشو شاه ایذه دونسته 😂

مهدی ممبینی
مهمان
مهدی ممبینی

ما ایل بختیاری از نسل کورش هستیم ما بختیاری ها هیچ وقت بزرگانمون رو فراموش نخواهیم کرد و بعضی ها که نمیشه بگیم آثار تاریخی مال دوره های هخامنشیان وساسانیان اشکانیان را یه غارت بردن یا به کشورهایی اروپایی یا دیگر کشورها به فروختند مثل مجسمه خشیارشاه چندین سال قبل و یک ماه بعد جلوی همه مردم انتقالش دادن به انگلستان و بعد به دروغ میگن به تهران برده شده تحقیقاتی روش انجام بشه این هم یکی از اثار تاریخ یه ما به کشور های دیگه فروختند ما هیچ وقت بزرگانمون رو از یاد نخواهیم برد بختیاری سر بلند بوده… ادامه مطلب »

Motashi
مهمان
Motashi

نه آقاجان. اون کلاه نمدی رو تا زمان قاجار همه مردم ایران روی سر می ذاشتن تا اینکه کلاه پهلوی جایگزینش شد. عکسای زمان قاجارو بزن، اون زمان مردم یزد و کرمان و تهران هم کلاه نمدی می ذاشتن، این به این معنی نیست که اون کلاه لریه یا اون مردم هم لر بودن! کمی منطق!

ساتیار-کور+روش
مهمان
ساتیار-کور+روش

طی سال‌های اخیر، افرادی ، اقدام به ریشه‌سازی نام کوروش کرده‌اند، که رضایی باغ بیدی تعدادی از آنان را ذکر کرده‌است. واژه‌ای مادی و ترکیبی از «کور» (پسر) و «اوش» (روشنایی) به معنی «پسر روشنایی».(واژه – بختیاری کردی) واژه‌ای کردی و ترکیبی از «کور» (پسر) و «رش» (سیاه) به معنی «پسر سیاه»(در اینجا «سیاه» نشان بزرگی و احترام است.). ترکیبی از «کور» (پسر) و «روش» (خورشید) به معنی «پسر خورشید» و بختیاری و کردی است. ترکیبی از واژه مادی kora-* (پسر) و واژه اوستایی aša- (راستی) به معنی «پسر راستی».(بخش اول کر در بختیاری به معنی پسر) در اصل «خوروش»… ادامه مطلب »

ساتیار
مهمان
ساتیار

دوستان کوروش متعلق به همست: اما لازمه به چند مورد اشاره کنم زبان، آداب و رسوم مستندات کنونی قابل دسترس محسوب می شوند. در حالیکه به زبان بختیاری (همان زبان بازمانده از فارسی پهلوی) و به کلمات مشابه شاهنامه و زبان بختیاری باید اشاره کرد: مانند. دوش، خردم، بنگشت و … بطور مثال در شاهنامه آمده است رستم گرز گران را به کش زین بست: غیر از بختیاری ها کش را معنی کنند؟؟؟(گروه ادبیات فارسی دانشگاه آزاد شهرکرد) شما به کتب حفظ آثار جندی شاپور مراجعه کنید: در آنجا به صراحت ذکر شده بیش 250 واژه در کتاب اوستا و… ادامه مطلب »

آرمان
مهمان
آرمان

وقتی که تو می‌نویسی* چغازنبیل* معبد زرتشتیان است!! مشخصه که چقدر سواد تاریخی داری
ههههخخخخ

حسین
مهمان
حسین

من موندم .بختیاریای قرن ۲۱وضعشون اینه..پس بگو اگه کوروش جدشونه واقعن دیگه نابغه ست..خدا بدادمون برسه.

عرفان بختیاری
مهمان
عرفان بختیاری

1- وجود و سندیت هرودوت زیر سوال است و حتی اگر فرض کنیم که نیست، در زمان ادعایی وی آن کوهها نام بختیاری نداشتند. 2- بر فرض که انشان همین منطقه ی کنونی باشد که بختیاری ها در آن می زیند، آیا این ثابت می کند که در آن زمان نیز مردم آن منطقه بختیاری بوده اند؟! 3- اگر دقت کنیم لباس شاهان و سربازان هخامنشی/بختیاری هیچ شباهتی به لباس های بختیاری نمی دهد و متشکل از تاج و سربند و شنل است که در هر قومی در دنیا ممکن است یافت شود. و اگر بیشتر دقت کنیم هخامنشیان در… ادامه مطلب »

عرفان بختیاری
مهمان
عرفان بختیاری

بر مبنای این دلایلی که عرضه کردید هر کس هر جای دنیا می تواند مدعی شود از نسل مثلا رومی ها یا مصری های باستان است!
لباس بختیاری هم هیچ شبیه به لباس پارسیان حکاکی شده بر دیوارهای تخت جمشید نیست.
این تلاش ها البته چیز عجیبی نیست، هر قومی که تاریخ مدون نداشته باشد با چنگ اندازی به تاریخ دیگران می خواهد برای خود نامی دست و پا کند.

عرفانت بختیاری
مهمان
عرفانت بختیاری

خیر، مردمانی که نوز از سیاهچادرها بیرون می آیند از نسل متمدنین هزاران سال پیش نیستند.

لهراسب
مهمان
لهراسب

در جواب عرفانه سنگهای یک کوه معدن که همه گرانبها نیستند مگر غیر از این بو ده که اریاییان کوچرو بوده اند نکنه میخوای بگی از اول همه زندگی مدرن امروزی رو داشته اند یه نگاهی به اصطلاح کاخهای سنگی پادشاهان هخامنشی بنداز واقعا با کاخهای امروزی ببین چه تفاوت فاحشی دارند بعد از مردم روستا یی و یا عشایر ی ان زمان چه انتظاری داری در جوامع عشایری روستایی صحرائی و بیابان نشین ادمهای بزرگی برخاسته اند در میان مردم از عرب و ترک و کرد ……… که فرهنگ اجتماعی آنها شبیه ب بختیاری ها بوده و هست مگر… ادامه مطلب »

اشکان
مهمان
اشکان

چوخا زمان رضا شاه ابداع شد وقتی قبا ممنوع شد پس ربطی به کوروش هخامنش نداره چون قدمتش به صد سال میرسه

محمد
مهمان
محمد

سلام دوست عزیز ،چوغا زمان رضاشاه ابداع نشد بلکه ازرضاشاه که طرح متحدالشکل کردن لباس را اجرا کردوقبل ازاون چوغا تقریبا دربین عشایر وچوپانان مرسوم شد با ممنوعیت قبا ،چوغا عمومیت پیدا کرد واما اتفاقا چوغا قدمت چندین هزارساله داره درصورتیکه قبا لباس اصیل بختیاری نیست واگر اطلاع داشته باشی قبا ها معروفن به قبای قجری .

ایرانی
مهمان
ایرانی

پوزش بابت اشتباهات نوشته قبلی.
انشان به جای انسان در مورد دوم.
دوره ایلامی به جای دوره اسلامی در مورد چهارم.
اونتاش گال بجای اونتاش کلا مجددا در مورد چهارم.
پوزش مجدد از اشتباهات تایپی.

ایرانی
مهمان
ایرانی

استدلال شما سطحی است. نخست اینکه در کجای کتاب هرودوت نام کوه های بختیاری آمده؟ دوم بر اساس اکتشافات دیوید استروناخ که در دهه ۷۰ میلادی در پاسارگاد انجام شد و نتیجه اون کتاب پاسارگاد ایشان که به فارسی هم ترجمه شده، کتیبه ای یافت شد که ثابت میکنه انسان همان منطقه پاسارگاد است. سوم اینکه کجای لباس بختیاری به لباس هخامنشیان شباهت داره؟ چهارم چغازنبیل نام محلی معبد واقع در منطقه شاوور شوش است نه نام باستانی اون معبد که چیز دیگه ای بوده! پنجم اینکه چغازنبیل یک معبد زرتشتی و هخامنشی است!؟ این مطلب را چه کسی و… ادامه مطلب »

لکستان
مهمان
لکستان

تمام لرها از بازماندگان مهاجرین جبل السماق ادلب هستندقرن پنجم به لرستان امدند که اقوام شول و لک را اواره کردند،،،کتاب حمداله مستوفی رو مطاله بغرمابید

لهراسب
مهمان
لهراسب

شما لرهای لک در استان لرستان با لرهای فیلی خرم آباد بر سر مسایل مختلف با هم مشکل دارید لطفا لرهای بختیاری بویراحمد ی ممسنی دشتی بهمئی حیات داودی کومزاری بوشهر کازرونی و …را زیر سؤال نبرید مگر باید شبیه لرهای فیلی خرم آبادی باشین تا لر به حساب بیایید شما چون همسایه کردها بوده اید زبان و فرهنگ کردی بر شما تاثیر گذاشته و الان بعضی از شما خودشونو لر میدونند عده ای هم خودتونو کرد میدونید ادعای پانکردیسم هم به این مسئله دامن زده فریب نخورید طوایفی که حمدالله مستوفی گفته همگی نامشان فارسی و ایرانی است چطور… ادامه مطلب »

منصور
مهمان
منصور

جناب لکستان اینو باید بدونی که خود شما از مهاجران عراقی به لرستان هستید و قبل از اینکه شما وارد ایران شوید و لرهای شریف را آواره و بدبخت کنید،مردم لر چندین هزار سال در سرزمینهای مادری خود یعنی لرستان و ایلام و کرمانشاه و…زندگی میکردند.واژه لک 200 سال نیست اختراع شده،بعد ما شدیم مهاجر؟؟؟؟

صادق
مهمان
صادق

والا به خدا ۷۰ درصد مردم بختیاری را اصیل ایران میدونند تمام مراسم اصل ایرانی حتی همین کرنا که برا عید میزنن اصل ایرانی و بختیاری هست.چند نفر از بزرگان تا حالا گفتن این مملکت به خواب ببینه دیگه لر بچه ای پادشاه بشه تا مردم طعم عدالت را بچشن.برید بابا حسادت تا چقد.

لیدوما
مهمان
لیدوما

درست میگی ولی باید بدونی که بخاطر جنگهای سلیبی به اونجا رفته بودن و بعد به لرستان مراجعت کردن برو تاریخ و کانل بخون نه مطابق میل ..مراجعت یعنی برگشتن

لهراسب
مهمان
لهراسب

همه بختیاری ها از یک نزاد و قومیت خاص نیستند ولی بی شک هسته اصلی انها پارسی و آریایی است که با مردمی در باستان از جمله عیلامیان وگوتیان و کاسیان یونانیان و حتی پارتیها و مادها و بعد از اسلام هم با سادات و ترکان قشقایی در آمیختگی داشته اند

بهزاد
مهمان
بهزاد

من بختیاری ام افتخار میکنم که بختیاری هستم لطفا بدونه منبع حرف نزنید بختیاری قومی شریف و بزرگوار است که در طول تاریخ حماسه ها آفریده درود بر بختیاری

دختر آریایی
مهمان
دختر آریایی

دوستان عزیز بختیاری ها در تمام طول تاریخ زندگی عشایری داشته اند در حالیکه پارسیان و مادها همواره شهرنشین بوده اند. اتفاقا اگر با این توصیفات پیش بریم می بینیم یک چوپان در کوههای بختیاری که صددرصد بختیاری هم بوده به سپاه آریو برزن خیانت می کنه و راه رو به سپاه اسکندر نشان می ده . در خاطرات خود اسکندر آمده که زمانی که به ایران رسیدم بمن گفتند در کوههای بختیاری مردمی کوچ نشین زندگی می کنن که با کمی باج راه را به تو نشان خواهند داد. به این مردم باکتری یا همان بختیاری امروزین گفته می… ادامه مطلب »

بختیاری
مهمان
بختیاری

یاوه گویی نکن من خاطرات اسکندر رو خوندم اصلا این طور نیست اسکندر از بختیاریها به عنوان مردان آهنین و غیر قابل نفوذ وبا غیرت یاد کرده گستاخ

لهراسب
مهمان
لهراسب

اینکه شما میگین بختیاری ها همیشه کوچ نشین بوده اند غلط است کافیست فقط تنها در مورد خود شهر ایذه و یکجا نشینی در آن تحقیق کنید و ببینید که در سه دوره تاریخی هر باربعد از سکونت چندین ساله سه بار بالاجبار به کوچروی روی میارن و بعداز آرامش دوباره یکجا نشین میشوند« به علت درگیر بودن با مهاجمان و تسلیم نشدن در برابر آنان»/هروقت لازم بوده و باشد این کار رو کرده ومی کنند/ ( یکبار زمان اسکندر – یکبار زمان اعراب – آخر بارهم در زمان شکست سلسله اتابکان لر) اگر در غیر اینصورت باشد پس این… ادامه مطلب »

لهراسب
مهمان
لهراسب

دختر آریایی بهتر اسمتو چیز دیگری بذاری یک آریایی که دروغ نمیگه چون کورش کبیر داریوش بزرگ زرتشت رهبر ان و پیام آوران بزرگ آریایی مخالفان سرسخت دروغ بودند دروغ نگو اونم شاخدار تو آنجا بودی که اون چوپان راه رو نشون میده عقده چی داری از بختیاری ها خاطرات اسکندر خخخخخخخخ !!!!!!!! شباهت باکتری و بختیاری هم توهمی بیش نیست لفظ بختیاری از فارسی دری است و هیچ ربطی به زبانهای ایرانی باستان ندارد سفسطه بازی هم حدی داره

سرم
مهمان
سرم

لغت پارس هم به این شکل کشف شد:
هنوز پیرمردهای سمت ما به فارس، وارس می گویند:
Pars
Vars
Vaers
Va-e-r-es
یعنی آن دسته از ایرانیانی که تصمیم گرفته اند روی زمین کار کنند و دیگر مانند سکاها کوچ نکنند.

شهني - ارزوني وند
مهمان
شهني - ارزوني وند

فقط ميتونم بخندم به سخنان شما ، يا بهتر بگم گريه كنم از سواد نداشته ي شما و اين فرهنگ ما ايرانيان كه هممون يا تاريخ دانيم، يا سياست مدار، يا دكتر ، يا فيلسوف و الا اخر ، بستگي به نوع بحث داره . 🙂 و واسه شما دختر به ظاهر اريايي متاسفم كه حتي كتمان تاريخ ميكنين ؛)،

امین
مهمان
امین

دختر جون شما چون فارسی صحبت میکنی فکر نکن اریایی هستی هنوز معلوم نی پس اینقد مطمئن کامنت نذار ..اینو نوشتم که هیچ جیز قطعی نیست و نمیشه نظر قطعی داد …. بی ادبی نشه با مثال کلی گفتم

یه ایرانی
مهمان
یه ایرانی

سلام گویل تقصیر هیچکس نی جز خود بختیاری چون دستس نمک نداره ،ما چرا راه دور بریم ،همین مشروطه که اگر بختیاری نبود الان چیزی به نام مشروطه توی تاریخ ایران نبود ولی از همه اسم میبرن جز بختیاری ولی درکل تا بوده جان ومال بختیاری بیمه ایران وایرانی عزیز بوده واگر خدا بخواد ازاین پس هم خواهد بود مثل گذشته بدون هیچ چشمداشتی ،مهم ایران است که با سر بلندی وجود داشته باشد ولا غیر

بختیاری
مهمان
بختیاری

دختر اریایی شما دم از پارس وپارس گرایی میزنی نمیدونی پارسها چند طایفه کوچ رو داشتن.بعد میایی به بختیاری میگی چنین وچنانند.برو یکمقداری مطالعه تو درباره چیزی که علاقه داری افزایش بده

حسین
مهمان
حسین

بختیاری ها تنها بازماندگان هخامنشیانند.درود برهمه ی اقوام

Motashi
مهمان
Motashi

آره توی سیاه چادر و سوار بر قاطر!
عقده حفارت تا چه حد؟

صبا
مهمان

حتمن به کاخهای خوانین و خانه های از سنگ وگل باستانی مردم بختیاری در استانهای خوزستان و چهارمحال سر بزن! بختیاری ها سوارکاری و تیراندازی و رزم در قالب رقص رو از کودکی فرامیگیرند
بنظر شما خیلی پر از کینه و حس انتقامید!

سیده
مهمان
سیده

شما که میگی توی سیاه و چادر و سوار برقاطر.شما یه دفعه زندگیتو از شهر شروع کردی؟منظور از شما خوده شما و اجدادشما هستند.افتخار ما چادر نشینی و اسب سواریمونه.خوبه اینو بدونین که اگه یه بختیاری بخواد میتونه با تفنگش وسط پیشونی شما رو نشونه بره.نژاد پرستیش نکنیم اما توهین هم نکنیم.هممون از یه پدررومادریم و برتری برای انسان ها وجود نداره جز به تقوا

1258
مهمان
1258

برادر عزیز . در سرزمین های بختیاری در خوزستان و چهارمحال و لرستان بسیار کاخ ها وجود دارد . معبد زردتشتی مسجدسلیمان و ستون بردنشانده اندیکا و لوح های سنگی ایذه و همچنین دانشمندان زمین شناسی بر این عقیده هستند که یکی از استثنایی ترین و منحصربفردترین نقاط دنیا برای بقا دوسمت زاگرس میانی در ایران است که در سمت شرقیش سردترین نقطه فلات قاره و در سمت غربیش گرم ترین نقطه فلات قاره است ..من پس از سالها مطالعه تاریخی به این نتیجه رسیدم که پارس های آریایی وارد شده به ایران همان قسمت لرهای بزرگ هستند که از… ادامه مطلب »

همچنین ببینید

ناسیونالیسم (ملی گرایی) ایرانی : تبارگرا یا دموکراتیک

 ناسیونالیسم ایرانی: تبارگرا یا دموکراتیک بخشی از سرمقاله فصلنامه پویه، شماره 3 و 4، بهار …