خانه ایران باستان آثار و ارزش های تاریخی و باستانی آیا بختیاری ها بازماندگان هخامنشیان هستند؟

آیا بختیاری ها بازماندگان هخامنشیان هستند؟

در زیر به چند دلیل عمده این بحث می پردازیم که منجر به اثبات این موضوع میشود:

۱- هرودوت نویسنده و تاریخدان مشهور یونانی در کتاب تاریخ هخامنشیان این گونه می نویسد: هخامنش (جد کوروش) ریاست ایلی کوچرو از قوم پارس را بر عهده داشت که در کوه های بختیاری (زاگرس میانی) زندگی می کردند. و در واقع هخامنش زاده ی کوه های بختیاری است.
۲- کوروش بزرگ در منشور خود مینویسد: (من کوروش شاه آنشان. شاه چهارگوشه جهان…) کوروش در این متن ابتدا به آنشان اشاره میکند. جایی خود متولد آنجاست و در واقع امپراطوری بزرگ هخامنشیان از این منطقه شکل گرفت و گسترش یافت. نا گفته نماند که آنشان نام ایذه کنونی در خوزستان و یکی از شهرهای مهم حکومتش در آن زمان که در آن معبدهای مرکزی ایزد پرستی قرار داشت(پارسوماش) همین مسجدسلیمان کنونی است که یک منطقه کاملا بختیاری نشین می باشد.

۳- لباسی که شاهان و سربازان هخامنشی بر تن میکردند؛ اگر دقت کنیم شباهت زیادی به لباس مردان بختیاری (چوقا) دارد. نام”چوقا” نیز برگرفته از “چغازنبیل” معبد زرتشتیان و هخامنشیان می باشد.
۴- شیرسنگی (بردشیر) که بختیاری ها بر سر مزار بزرگان خود قرار میدهند یکی از نمادهای سرستون های تخت جمشید می باشد.

بارگذاری بیشتر در آثار و ارزش های تاریخی و باستانی

52
دیدگاه بگذارید

avatar
28 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
محمدلیدوماصبایه ایرانیاریو برزن Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
اریو برزن
Guest
اریو برزن

درود بر ایران یکپارچه دوستان همانطور که آقای شمشاد امیری عرض کردند نظریات بدون ذکر منبع مردود است… طبق نظر هرودت پدر تاریخ پارسیان چندین قبیله بودند که پاسارگادیان و ماراسپیان و ماسپیان در محدوده زاگرس میانه و ماردینها در دشت های جنوب تخت جمشید و گرمانها در کرمان…..کرمانشاهان زاگرس شمالیو غیرو پخش شدن و دقیقا اشاره کرده که انحنای بزرک رود کاروون جایی که به سمت جلگه حرکت میکند دو طرف ساحل ان و در منطقه پارسوماش که همان مسجد سلیمان امروزی است (که طبق نظر گریشمن فرانسوی منطقه برده نشانده مسجد سلیمان)هخامنش بزرگ پاسارگادیان که از خانواده شاهی… Read more »

Arya
Guest
Arya

ممسنی خاستگاه هخامنشیان هست به ویژه کوروشیان یعنی هخامنش،چیشپیش،کورش اول،کمبوجیه اول،کورش دوم(کورش بزرگ) و کمبوجیه دوم فرزند کورش بزرگ که فاتح مصر و بنیانگذار ۲۷ مین حکومت فراعنه مصر بود…بعد از ضعف و انحطاط عیلام پارسیان قدرت را در دست گرفتند و چیشپیش سرزمین انشان(ممسنی و بویر) را به کورش واگذار کرد که انشان از بهبهان امروزی آغاز می شد و تا به ملیان بیضا(انشانک) گسترده بود…چیشپیش جلگه عیلام (خوزستان) را به دیگر فرزندش آریارمنه واگذار کرد…به همین دلیل برخی تاریخ دانان هخامنشیان را به کورشیان در انشان و داریوشیان در جلگه عیلام تقسیم می کنند…همانطور که نوشته شد آغاز… Read more »

مهدی ممبینی
Guest
مهدی ممبینی

ما ایل بختیاری از نسل کورش هستیم ما بختیاری ها هیچ وقت بزرگانمون رو فراموش نخواهیم کرد و بعضی ها که نمیشه بگیم آثار تاریخی مال دوره های هخامنشیان وساسانیان اشکانیان را یه غارت بردن یا به کشورهایی اروپایی یا دیگر کشورها به فروختند مثل مجسمه خشیارشاه چندین سال قبل و یک ماه بعد جلوی همه مردم انتقالش دادن به انگلستان و بعد به دروغ میگن به تهران برده شده تحقیقاتی روش انجام بشه این هم یکی از اثار تاریخ یه ما به کشور های دیگه فروختند ما هیچ وقت بزرگانمون رو از یاد نخواهیم برد بختیاری سر بلند بوده… Read more »

Motashi
Guest
Motashi

نه آقاجان. اون کلاه نمدی رو تا زمان قاجار همه مردم ایران روی سر می ذاشتن تا اینکه کلاه پهلوی جایگزینش شد. عکسای زمان قاجارو بزن، اون زمان مردم یزد و کرمان و تهران هم کلاه نمدی می ذاشتن، این به این معنی نیست که اون کلاه لریه یا اون مردم هم لر بودن! کمی منطق!

ساتیار-کور+روش
Guest
ساتیار-کور+روش

طی سال‌های اخیر، افرادی ، اقدام به ریشه‌سازی نام کوروش کرده‌اند، که رضایی باغ بیدی تعدادی از آنان را ذکر کرده‌است. واژه‌ای مادی و ترکیبی از «کور» (پسر) و «اوش» (روشنایی) به معنی «پسر روشنایی».(واژه – بختیاری کردی) واژه‌ای کردی و ترکیبی از «کور» (پسر) و «رش» (سیاه) به معنی «پسر سیاه»(در اینجا «سیاه» نشان بزرگی و احترام است.). ترکیبی از «کور» (پسر) و «روش» (خورشید) به معنی «پسر خورشید» و بختیاری و کردی است. ترکیبی از واژه مادی kora-* (پسر) و واژه اوستایی aša- (راستی) به معنی «پسر راستی».(بخش اول کر در بختیاری به معنی پسر) در اصل «خوروش»… Read more »

ساتیار
Guest
ساتیار

دوستان کوروش متعلق به همست: اما لازمه به چند مورد اشاره کنم زبان، آداب و رسوم مستندات کنونی قابل دسترس محسوب می شوند. در حالیکه به زبان بختیاری (همان زبان بازمانده از فارسی پهلوی) و به کلمات مشابه شاهنامه و زبان بختیاری باید اشاره کرد: مانند. دوش، خردم، بنگشت و … بطور مثال در شاهنامه آمده است رستم گرز گران را به کش زین بست: غیر از بختیاری ها کش را معنی کنند؟؟؟(گروه ادبیات فارسی دانشگاه آزاد شهرکرد) شما به کتب حفظ آثار جندی شاپور مراجعه کنید: در آنجا به صراحت ذکر شده بیش 250 واژه در کتاب اوستا و… Read more »

آرمان
Guest
آرمان

وقتی که تو می‌نویسی* چغازنبیل* معبد زرتشتیان است!! مشخصه که چقدر سواد تاریخی داری
ههههخخخخ

عرفان بختیاری
Guest
عرفان بختیاری

1- وجود و سندیت هرودوت زیر سوال است و حتی اگر فرض کنیم که نیست، در زمان ادعایی وی آن کوهها نام بختیاری نداشتند. 2- بر فرض که انشان همین منطقه ی کنونی باشد که بختیاری ها در آن می زیند، آیا این ثابت می کند که در آن زمان نیز مردم آن منطقه بختیاری بوده اند؟! 3- اگر دقت کنیم لباس شاهان و سربازان هخامنشی/بختیاری هیچ شباهتی به لباس های بختیاری نمی دهد و متشکل از تاج و سربند و شنل است که در هر قومی در دنیا ممکن است یافت شود. و اگر بیشتر دقت کنیم هخامنشیان در… Read more »

عرفان بختیاری
Guest
عرفان بختیاری

بر مبنای این دلایلی که عرضه کردید هر کس هر جای دنیا می تواند مدعی شود از نسل مثلا رومی ها یا مصری های باستان است!
لباس بختیاری هم هیچ شبیه به لباس پارسیان حکاکی شده بر دیوارهای تخت جمشید نیست.
این تلاش ها البته چیز عجیبی نیست، هر قومی که تاریخ مدون نداشته باشد با چنگ اندازی به تاریخ دیگران می خواهد برای خود نامی دست و پا کند.

عرفانت بختیاری
Guest
عرفانت بختیاری

خیر، مردمانی که نوز از سیاهچادرها بیرون می آیند از نسل متمدنین هزاران سال پیش نیستند.

لهراسب
Guest
لهراسب

در جواب عرفانه سنگهای یک کوه معدن که همه گرانبها نیستند مگر غیر از این بو ده که اریاییان کوچرو بوده اند نکنه میخوای بگی از اول همه زندگی مدرن امروزی رو داشته اند یه نگاهی به اصطلاح کاخهای سنگی پادشاهان هخامنشی بنداز واقعا با کاخهای امروزی ببین چه تفاوت فاحشی دارند بعد از مردم روستا یی و یا عشایر ی ان زمان چه انتظاری داری در جوامع عشایری روستایی صحرائی و بیابان نشین ادمهای بزرگی برخاسته اند در میان مردم از عرب و ترک و کرد ……… که فرهنگ اجتماعی آنها شبیه ب بختیاری ها بوده و هست مگر… Read more »

اشکان
Guest
اشکان

چوخا زمان رضا شاه ابداع شد وقتی قبا ممنوع شد پس ربطی به کوروش هخامنش نداره چون قدمتش به صد سال میرسه

محمد
Guest
محمد

سلام دوست عزیز ،چوغا زمان رضاشاه ابداع نشد بلکه ازرضاشاه که طرح متحدالشکل کردن لباس را اجرا کردوقبل ازاون چوغا تقریبا دربین عشایر وچوپانان مرسوم شد با ممنوعیت قبا ،چوغا عمومیت پیدا کرد واما اتفاقا چوغا قدمت چندین هزارساله داره درصورتیکه قبا لباس اصیل بختیاری نیست واگر اطلاع داشته باشی قبا ها معروفن به قبای قجری .

ایرانی
Guest
ایرانی

پوزش بابت اشتباهات نوشته قبلی.
انشان به جای انسان در مورد دوم.
دوره ایلامی به جای دوره اسلامی در مورد چهارم.
اونتاش گال بجای اونتاش کلا مجددا در مورد چهارم.
پوزش مجدد از اشتباهات تایپی.

ایرانی
Guest
ایرانی

استدلال شما سطحی است. نخست اینکه در کجای کتاب هرودوت نام کوه های بختیاری آمده؟ دوم بر اساس اکتشافات دیوید استروناخ که در دهه ۷۰ میلادی در پاسارگاد انجام شد و نتیجه اون کتاب پاسارگاد ایشان که به فارسی هم ترجمه شده، کتیبه ای یافت شد که ثابت میکنه انسان همان منطقه پاسارگاد است. سوم اینکه کجای لباس بختیاری به لباس هخامنشیان شباهت داره؟ چهارم چغازنبیل نام محلی معبد واقع در منطقه شاوور شوش است نه نام باستانی اون معبد که چیز دیگه ای بوده! پنجم اینکه چغازنبیل یک معبد زرتشتی و هخامنشی است!؟ این مطلب را چه کسی و… Read more »

لکستان
Guest
لکستان

تمام لرها از بازماندگان مهاجرین جبل السماق ادلب هستندقرن پنجم به لرستان امدند که اقوام شول و لک را اواره کردند،،،کتاب حمداله مستوفی رو مطاله بغرمابید

لیدوما
Guest
لیدوما

درست میگی ولی باید بدونی که بخاطر جنگهای سلیبی به اونجا رفته بودن و بعد به لرستان مراجعت کردن برو تاریخ و کانل بخون نه مطابق میل ..مراجعت یعنی برگشتن

منصور
Guest
منصور

جناب لکستان اینو باید بدونی که خود شما از مهاجران عراقی به لرستان هستید و قبل از اینکه شما وارد ایران شوید و لرهای شریف را آواره و بدبخت کنید،مردم لر چندین هزار سال در سرزمینهای مادری خود یعنی لرستان و ایلام و کرمانشاه و…زندگی میکردند.واژه لک 200 سال نیست اختراع شده،بعد ما شدیم مهاجر؟؟؟؟

لهراسب
Guest
لهراسب

شما لرهای لک در استان لرستان با لرهای فیلی خرم آباد بر سر مسایل مختلف با هم مشکل دارید لطفا لرهای بختیاری بویراحمد ی ممسنی دشتی بهمئی حیات داودی کومزاری بوشهر کازرونی و …را زیر سؤال نبرید مگر باید شبیه لرهای فیلی خرم آبادی باشین تا لر به حساب بیایید شما چون همسایه کردها بوده اید زبان و فرهنگ کردی بر شما تاثیر گذاشته و الان بعضی از شما خودشونو لر میدونند عده ای هم خودتونو کرد میدونید ادعای پانکردیسم هم به این مسئله دامن زده فریب نخورید طوایفی که حمدالله مستوفی گفته همگی نامشان فارسی و ایرانی است چطور… Read more »

لهراسب
Guest
لهراسب

همه بختیاری ها از یک نزاد و قومیت خاص نیستند ولی بی شک هسته اصلی انها پارسی و آریایی است که با مردمی در باستان از جمله عیلامیان وگوتیان و کاسیان یونانیان و حتی پارتیها و مادها و بعد از اسلام هم با سادات و ترکان قشقایی در آمیختگی داشته اند

بهزاد
Guest
بهزاد

من بختیاری ام افتخار میکنم که بختیاری هستم لطفا بدونه منبع حرف نزنید بختیاری قومی شریف و بزرگوار است که در طول تاریخ حماسه ها آفریده درود بر بختیاری

دختر آریایی
Guest
دختر آریایی

دوستان عزیز بختیاری ها در تمام طول تاریخ زندگی عشایری داشته اند در حالیکه پارسیان و مادها همواره شهرنشین بوده اند. اتفاقا اگر با این توصیفات پیش بریم می بینیم یک چوپان در کوههای بختیاری که صددرصد بختیاری هم بوده به سپاه آریو برزن خیانت می کنه و راه رو به سپاه اسکندر نشان می ده . در خاطرات خود اسکندر آمده که زمانی که به ایران رسیدم بمن گفتند در کوههای بختیاری مردمی کوچ نشین زندگی می کنن که با کمی باج راه را به تو نشان خواهند داد. به این مردم باکتری یا همان بختیاری امروزین گفته می… Read more »

یه ایرانی
Guest
یه ایرانی

سلام گویل تقصیر هیچکس نی جز خود بختیاری چون دستس نمک نداره ،ما چرا راه دور بریم ،همین مشروطه که اگر بختیاری نبود الان چیزی به نام مشروطه توی تاریخ ایران نبود ولی از همه اسم میبرن جز بختیاری ولی درکل تا بوده جان ومال بختیاری بیمه ایران وایرانی عزیز بوده واگر خدا بخواد ازاین پس هم خواهد بود مثل گذشته بدون هیچ چشمداشتی ،مهم ایران است که با سر بلندی وجود داشته باشد ولا غیر

امین
Guest
امین

دختر جون شما چون فارسی صحبت میکنی فکر نکن اریایی هستی هنوز معلوم نی پس اینقد مطمئن کامنت نذار ..اینو نوشتم که هیچ جیز قطعی نیست و نمیشه نظر قطعی داد …. بی ادبی نشه با مثال کلی گفتم

شهني - ارزوني وند
Guest
شهني - ارزوني وند

فقط ميتونم بخندم به سخنان شما ، يا بهتر بگم گريه كنم از سواد نداشته ي شما و اين فرهنگ ما ايرانيان كه هممون يا تاريخ دانيم، يا سياست مدار، يا دكتر ، يا فيلسوف و الا اخر ، بستگي به نوع بحث داره . 🙂 و واسه شما دختر به ظاهر اريايي متاسفم كه حتي كتمان تاريخ ميكنين ؛)،

لهراسب
Guest
لهراسب

دختر آریایی بهتر اسمتو چیز دیگری بذاری یک آریایی که دروغ نمیگه چون کورش کبیر داریوش بزرگ زرتشت رهبر ان و پیام آوران بزرگ آریایی مخالفان سرسخت دروغ بودند دروغ نگو اونم شاخدار تو آنجا بودی که اون چوپان راه رو نشون میده عقده چی داری از بختیاری ها خاطرات اسکندر خخخخخخخخ !!!!!!!! شباهت باکتری و بختیاری هم توهمی بیش نیست لفظ بختیاری از فارسی دری است و هیچ ربطی به زبانهای ایرانی باستان ندارد سفسطه بازی هم حدی داره

لهراسب
Guest
لهراسب

اینکه شما میگین بختیاری ها همیشه کوچ نشین بوده اند غلط است کافیست فقط تنها در مورد خود شهر ایذه و یکجا نشینی در آن تحقیق کنید و ببینید که در سه دوره تاریخی هر باربعد از سکونت چندین ساله سه بار بالاجبار به کوچروی روی میارن و بعداز آرامش دوباره یکجا نشین میشوند« به علت درگیر بودن با مهاجمان و تسلیم نشدن در برابر آنان»/هروقت لازم بوده و باشد این کار رو کرده ومی کنند/ ( یکبار زمان اسکندر – یکبار زمان اعراب – آخر بارهم در زمان شکست سلسله اتابکان لر) اگر در غیر اینصورت باشد پس این… Read more »

بختیاری
Guest
بختیاری

یاوه گویی نکن من خاطرات اسکندر رو خوندم اصلا این طور نیست اسکندر از بختیاریها به عنوان مردان آهنین و غیر قابل نفوذ وبا غیرت یاد کرده گستاخ

حسین
Guest
حسین

بختیاری ها تنها بازماندگان هخامنشیانند.درود برهمه ی اقوام

Motashi
Guest
Motashi

آره توی سیاه چادر و سوار بر قاطر!
عقده حفارت تا چه حد؟

حسین
Guest
حسین

jکی بختیاریا شالو قبا پوشیدن.معلوم هست کجا دنیایی؟

صبا
Guest
صبا

کوروش هم دامن نمیپوشیده مردان پارس شلوار داشته اند اونموقع هم زیپ و دکمه نبوده که راسته دوخته بشه!اتفاقن یونانیها دامن میپوشیدند شما یک مرد بختیاری رو وقتی که پاچه های شلوارش رو توی کمرش جمع کرده ببین چین و چروکی میافته و ما از کتیبه ها فکررمیکنیم دامن پوشیدند

اریوبرزن.
Guest
اریوبرزن.

دوستار مهر اریایی
دوستان جا داره بگم که بعد از اسلام اکثر زاگرس نشینان را لر خواندن و که لرها ترکیبی از پارسها و عیلامیان بوده و بعد ازهخامنشیان همین لر ها بودن که سلسله ساسانی رو تشکیل دادند که کاملا از طرز صحبت کردن ،نوع پوششش ،مرکزیت آنها در نقاط لر نشین قابل اثبات هست