سواد ایرانیان باستان-حتی بیشتر از یونانیان

سواد ایرانیان
سواد ایرانیان

سواد  ایرانیان

هرودوت در کتاب خود نوشته که به چشم خود دیده که سربازان ایرانی سواد خواندن و نوشتن دارند

در حالی که در همان موقع بیشتر افسران یونانی سواد خواندن و نوشتن نداشتند و حتی “لئونیداس” پادشاه کشور اسپارت که جنگ او با 300 سرباز در تنگه ی “ترموپیل” در مقابل خشایار شاه فقط مقدمات خواندن و نوشتن را می دانسته و نمی توانست با تسلط بخواند و بنویسد و در بین 300 سربازش حتی یک نفر هم سواد نداشته است.

گرچه در ایران در دوره ی هخامنشیان مردم از لحاظ صنفی به چند طبقه تقسیم می شدند ولی نه مزایای طبقاتی(از لحاظ مالی) و نه تبعیض در آموزش و پرورش و ایرانیان عقیده داشتند همانطور که باید برای ادامه ی زندگانی کار کنند برای خواندن متون مذهبی هم باید خواندن و نوشتن را فرا بگیرندو یکی از دلایل با سوادی ایرانیان حتی در پایان دوره ی هخامنشیان اینست که در تمام خانه های ایران کتاب و به خصوص کتابهای مذهبی وجود داشته و اگر سواد نداشتند در خانه ی آنها کتاب یافت نمیشد(در حالیکه همه ی خانه ها کتاب داشتند) در واقع سواد داشتن با واجب دانستن آن توسط دین جزو فطرت ایرانیان شد که بعد از حمله ی عربها نیز از بین نرفت.

بعد از حمله ی عربها بعضی از مورخان سطحی گفتند که اعراب سواد و کتاب خوانی و کتاب نویسی را به ایرانیان آموختند در صورتی که کلمه ی کتاب که وارد زبان عربی شد کلمه ای ایرانی است و از ریشه ی “کتو”می باشد.

عربها کتاب نمی خواندند و کتاب نمی نوشتند و بعضی عربها حتی در طول عمر خود یک کتاب هم ندیده بودند.

“ارنست رنان”نویسنده و لغت شناس و فیلسوف فرانسوی می گوید فرهنگ و ادب عرب از ایرانیان جان گرفت واگر آنچه را که به وسیله ی فرهنگ و ادب ایران وارد زندگی اعراب گردید ازآنها منتزع کنیم تنها عرب می ماند و شتر او…

“پروفسورکامرون”:اگر در ایران مبادرت به حفاری کنیم بعید نیست آثار و اسنادی به دست بیاید که باعث حیرت جهانیان شود و به خصوص ثابت گردد ایرانیان اولین معلم خط و الفبا در جهان بوده اند.

اینست افتخار من… من ایرانی به فرهنگ سرزمینم… به ایرانم…

 

33
دیدگاه بگذارید

avatar
9 تعداد نظرات
24 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
12 تعداد نویسندگان دیدگاه
فاطمهalimajidiامیرحسینکوروش پدر ایراندارا نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
فاطمه
مهمان
فاطمه

سلام میشه ی کتاب به زبان انگلیسی در مورد تمدن ایران معرفی کنید ممنون

alimajidi
مهمان
alimajidi

(برید یه فیلم از گذشته ی ایران بسازید نه مختار نامه که اونو برای عربا ساختیم .برید از کره یاد بگیرید که یک هزارم تاریخ مارو نداره میره جومونگ میسازه و مردم بدبخت ایران هنوز که هنوزه سالی دو بار از اول نگاش میکنن .خداوندا نمیرم و روزی ایران را ایران ببینم بزرگوار اولا که سریال مختارنامه درباره ی اسلام نه اعراب دوما به خوبی دیده شد که ایرانیا چه نقش خوبی در کنار یاران امام حسین ایفا کردند سوما شما اگه مستند ساخت مختارنامه رو دیده باشی که همه ی عوامل سریال به چه بدبختی تمامی سریال رو ساختندشما… ادامه مطلب »

امیرحسین
مهمان

زیبا بود

کوروش پدر ایران
مهمان
کوروش پدر ایران

درود به برادران اریایی
اقاشمشاد این حرف هرودوت راست است ولی لطفا اسم هرودوت رانیارین چون با ایرانیان دشمن بود
بدرود

دارا
مهمان
دارا

اگر کتابخانه های یونان را ما هم مثل اسکندر که کتاب خانه ی بزرگ تخت جمشید را اتش زد، اتش می زدیم.. نامی از آنها نمی ماند… ما جندین دورهی کتاب سوزی تو ایران داریم .. یونانی ها .. عرب ها ، مغول ها و…. واسه همینه که کمتر نام دانشمندامون به جا مونده !

دارا
مهمان
دارا

پرسیده بودن چرا ما دانشمند مثل ارسطو و …. نداشتیم…. ؟ اگر کتابخانه های یونان را ما هم مثل اسکندر که کتاب خانه ی بزرگ تخت جمشید را اتش زد، اتش می زدیم.. نامی از آنها نمی ماند… ما جندین دورهی کتاب سوزی تو ایران داریم .. یونانی ها .. عرب ها ، مغول ها و…. واسه همینه که کمتر نام دانشمندامون به جا مونده !

بهنام
مهمان
بهنام

اگر این طور است که شما می گویید پس چرا این همه دانشمند باستان مربوط به یونان هستند در حالی که در ایران یک دانشمند وجود نداشته مثل فیثاغورس که فرمولش در کتاب هندسه وجود دارد،یا دانشمندانی در رشته های مختلف؟

رخ شاهنشاه
مهمان
رخ شاهنشاه

کوروش بزرگ آن هوشنگ شهر:
باران باش وببار ولی نگوکاسه های خالی ازآن کیست
آیااین سخن دانشمندانه نیست؟
بابای فیثاغورث وبابای بابای افلاطون هم تاحالا چنین جمله ای نگفتند.

رخ شاهنشاه
مهمان
رخ شاهنشاه

بهنام بنظرم بدنام:
چراکودکانه سخن می رانی ؟
دریک آن اندیشیدم کانایی بیش نیستی؟
آنان دانشمند داشتند ولی می دانی ماچه داشتیم؟
ماشاهنشاهانی داشتیم که دانشمندان رانده شده یونانی ورومی راپناه می دادند.
می دانی این یعنی چه؟
ای کودک نادان امیدوارم باخودت دودوتاچارتاکنی وپاسخ خویش رادریابی!

hossein
مهمان
hossein

ای کاش دولت به تاریخ ایران پیش از اسلام هم بها میداد و کاری میکرد که امثال یونانی ها و اعراب که برای خودشون هویت سازی تاریخی میکنن دستشون رو بشه و جهانیان حقیقت تاریخ رو بفهمند و امثال یونان و روم برای پاشاهان و خدایانی که از مادران نامشروع به وجود امده ان و به ان افتخار هم میکنند بفهمند پادشاهان ایران تماما مشروع و اکثرا یک همسر داشته و هوس باز نبودند و بسیار چیزهای دیگر.

سرباز اریایی
مهمان
سرباز اریایی

برید یه فیلم از گذشته ی ایران بسازید نه مختار نامه که اونو برای عربا ساختیم .برید از کره یاد بگیرید که یک هزارم تاریخ مارو نداره میره جومونگ میسازه و مردم بدبخت ایران هنوز که هنوزه سالی دو بار از اول نگاش میکنن .خداوندا نمیرم و روزی ایران را ایران ببینم .

alimajidi
مهمان
alimajidi

بزرگوار اولا که سریال مختارنامه درباره ی اسلام نه اعراب دوما به خوبی دیده شد که ایرانیا چه نقش خوبی در کنار یاران امام حسین ایفا کردند سوما شما اگه مستند ساخت مختارنامه رو دیده باشی میبینی که همه ی عوامل سریال به چه بدبختی تمامی سریال رو ساختند نباید انتظار داشته باشی که بخوان تاریخ باستان ایران رو مخصوصا هخامنشی رو بسازن چون یا یه مشت ادمای فاسد تو دولت پول و بودجه رو میکشن بالا یا اصلا نیروی اماده مثل بدلکارو و کاراموزای باتجربه کار با رایانه (اینکه شما اگر بری انیمیشن ایرانی رو ببنی اصلا زده میشی… ادامه مطلب »

رخ شاهنشاه
مهمان
رخ شاهنشاه

همنشین کوروش شوید
اگرآن دنیایی درکارباشد!

هردوت
مهمان
هردوت

چرندیات وطن پرستانه با استناد به هردوت. برید خوب کتاب‌های این آقا رو بخونید بدونید نظرشون در مورد ایرانی‌ها چی بوده . (نمونه‌اش فیلم سیصد که از روی تاریخ ایشون نوشته شده) اگر هم ایرانی ها سوادی داشتن به مفت نمی‌ارزیده. تونستی یکی شبیه افلاطون و سقراط و ارسطو و اشیل و سوفوکل و … تو ایران پیدا کنی ما رو هم خبر کن.