Home بانوان افتخار آفرین ایران زمین یوتاب سردار زن ایرانی خواهر آریوبرزن

یوتاب سردار زن ایرانی خواهر آریوبرزن

یوتاب سردار زن ایرانی خواهر آریوبرزن

یوتاب سردار زن ایرانی خواهر آریوبرزن

یوتاب سردار زن ایرانی که خواهر آریوبرزن (هخامنشی) سردار نامدار ارتش شاهنشاهی داریوش سوم بوده است.او نیز مانند برادرش آریوبرزن در کوهستانهای محل نبرد، حوالی استان کهکیلویه و بویراحمد امروزی یا نواحى بهبهان امروزى در استان خوزستان تا آخرین نفس مبارزه کرد.

اما بر اثر کمبود نیرو و خیانت یک ایرانی، به دست سپاهیان اسکندر مقدونی کشته و در همان محل به خاک سپرده شد.وی با اسکندر در دربند پارس، تکاب در کهگیلویه جنگید.

یوتاب در نبرد با اسکندر مقدونی ۳۳۰ (پیش از میلاد) همراه آریوبرزن فرماندهی بخشی از ارتش را بر عهده داشته است او در کوههای بختیاری راه را بر اسکندر بست . ولی یک ایرانی راه را به اسکندر نشان داد و او از مسیر دیگری به ایران هجوم آورد. دشمن سپاهیان آریوبرزن و یوتاب را محاصره می کنداما ایرانیان حلقه ی محاصره ی دشمن را می شکنند.

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب شمشاد امیری خراسانی
بارگذاری بیشتر در بانوان افتخار آفرین ایران زمین
اشتراک در
اطلاع از
guest
18 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hossein

شنیدم اون ایرانی که راه رو به اسکندر نشون میده یه چوپان نبوده ولی یه سوالی ذهنم رو مشغول میکنه و اونم اینه که چطوری یه شخصی به همین راحتی راه رو به دشمن نشون میده؟

ناقصه متنتون

باقر

افسوس که کورش،اریو برزن،یوتاب و همچنین کل فرمانروایان دوره هخامنش رو خذف کردن از تاریخ و افکار مردم.یوتا شرمساریم

مجتبی

شرمنده ایم که یوتاب داریوش کورش و خیلی دیگر را از تاریخمان پاک کردن

محمد

به تازگی ادعا می‌شود که در ایران عصر هخامنشی یک سردار زن شجاع وجود داشته که خواهر آریوبرزن بوده و چنین و چنان از خود شجاعت نشان داده است. عده دیگری نیز او را ملقب به «یوتاب شیرزن بختیاری» کرده‌اند! چنین شخصی وجود خارجی ندارد و در هیچیک از اسناد و مدارک تاریخی نامی از او نیامده است. یوتاب از آخرین ساخته‌های کارخانه جعل و تقلب کورش‌پرستان است.
منبع: http://ghiasabadi.com/youtab.html

پرنس پرشیا

هلاک منبعت شدم

علیرضا ممتاز

تاریخ دوران هخامنشی و کوروش کبیر کاملا مکتوب و سنگ نوشته است ولی یکی مثل موسی اصلا در تاریخ و سنگ نوشته های مصری که اینقدر دقیق بودن وجود نداشته.و فقط تو کتاب دینی شون هس.پس این دلیل نمیشه. دروغگو هم تو و امثال تو نادان و وطن فروش هستین که مطمئنا از همون خائنین هستین که اگه فرصت دست بده راه رو به دشمن نشون میدین

korosh

درود بر شما. در نسک چهار مرد نامی، پلوتارک و تاریخ ایران باستان، پیرنیا و تاریخ شاهنشاهی هخامنشی،اومستد و تاریخ کامل ایران،سرپی سایکس و ایران،از آغاز تا اسلام،گیرشمن هیچ نامی از یوتاب یا هر بانوی دیگری که فرمانده سپاه آریوبرزن بوده باشد نیست. خواهشمندم بن_مایه(منبع) گفتار خود را بفرمایید. بن مایه هایی همانند ذبیح ا.. منصوری که از یوتاب سخن گفته اند را بنچاک(سند) نگذارید، از بن مایه(منابع) راستین(اصلی) نام ببرید. سپاس

کوروش

درود، در منابع از یوتاب بعنوان خواهر آریوبرزن که در جنگ پارسه شرکت داشته وجود ندارد. در منابع بسیاری تاریخ هخامنشیان و جنگ آریوبرزن را خوانده ام، غیر از ذبیح ا.. منصوری، هیچ منبع دیگری از یوتاب، خواهر آریوبرزن هخامنشی نام نبرده است.

کامران

یوتاب خواهر آریو برزن هست و زمانی که اسکندر به آریو برزن عنوان فرماندهی کل سپاه میده و آریوبرزن قبول نمیکنه بعضی از تاریخ نویسان میگن اسکندر بخاطر اینکه از شبیخونهای آریوبرزن در امان باشه درخواست ازدواج با یوتاب رو میده که آریو برزن در جواب میگه اگر با تیغ دشمن تن ب خاک دهیم محال است خاک پارس ب دشمن دهیم.اگر اون چوپان راه مخفی ب اسکندر نشان نمیداد عمرا اسکندر از سپاه آریوبرزن عبور میکرد و ب پایتخت میرسید.تورو خدا ازین اسمهای الکی ترکی،عربی و اجق و جق رو بچهاتون نذارین.

طاها

سپاس بیکران جناب استاد شمشاد امیری خراسانی

ترانه

درود بر ایران و آریایی مدتیست مشغول نوشتن فیلمنامه زندگی یکی از سرداران ایرانی هستم اگر اجازه ساخت بگیره کمک بزرگی برای معرفی فرهنگ کهن این مرز و بوم

مهر

محاله اجازه تولید بدن اما اگر از امرای اسلام هر فیلمی حتی جعلی بسازی مجوز و بودجه میدن

امیر

درود بر همیهنان میهن پرست امیدوارم بجای اسامیه اعراب اسامیه اسطورهایه ایرانم رو در تقویم سرزمینم ببینم

همچنین ببینید

حقوق زنان سه برابر مردان در زمان هخامنشی

حدود ۷۰ سال پیش، در سال ۱۳۱۲/۱۹۳۳م، در جریان كاوشهای موسسه شرقشناسی دانشگاه شیكاگو به سرپر…