گوردخمه دو طبقه دربند صحنه – شیرین و فرهاد

این گور دخمه در شمال شهر صحنه قرار دارد و ابعاد آن 14.5 در 11 متر است. درجلوی آن ایوانی به عرض دو مترقرار گرفته که ستونهایی از سنگ دارد و از آن فقط پایه ستونها باقی مانده است. در بالای گور دخمه تصویر خورشید بالدار وجود دارد.درون دخمه سکوهایی است که در آنها قبر تعبیه شده ونیز محلهایی برای گذاشتن نذورات به چشم میخورد. با توجه به شکل تراش سنگها این گور دخمه به دوره مادها یا هخامنشیان تعلق دارد.گور دخمه دیگری در فاصله صد متری این دخمه با سقف هلالی قرار دارد ….

sahne3

درون دخمه اصلی بعد از ایوان ستون دار یک دهلیز است که اطراف آن دو طاقچه دارد. پس از آن اتاق اصلی مقبره قرار دارد که یک طبقه پایین تر از سطح ورودی حفر شده و در وسط این اتاق یک گودی قرار دارد که محل جسد صاحب مقبره بوده و در اطراف آن دو تابوت مخصوص نزدیکان متوفی درون سنگ تعبیه شده است. سقف اتاق اصلی این گور دخمه شیب دار همانند شیروانی کنده شده است .ورودی مقبره رو به جنوب است.

gurdsah2

gurdsah1 gurdsah3 gurdsah4   sahne1

تصویر: وبلاگ تاریانا- اطلس تاریخ ایران و سایت دفتر فنی مرمت و احیا سازمان میراث فرهنگی

برگرفته شده ار اطلس ایران

مطلب قبلیدهانه غلامان
مطلب بعدیایل بختیاری (ایل آریایی اصیل)
Avatar
ما میتوانیم با بررسی پیشینه باشکوهمان و همچنین بررسی اشتباهات پیشینیان ،برای پیشرفت کشورمان قدم برداریم. همانا که تاریخ گذشتگان ما می تواند چراغی باشد برای ما، که هرگز راهمان را گم نکنیم کشوری که هویت خود را فراموش کند جفای بزرگی در حق آیندگان و خویش کرده. کشور بی هویت یعنی محکوم بودن به تباهی چرا در حالی که دارای اصیل ترین هویت ها هستیم آنها را کنار بگذاریم؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از