گوردخمه اسحاق وند (هخامنشی)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

گوردخمه هخامنشی اسحاق وند از مجموعه سه گور دخمه در کنار هم تشکیل شده است که بر روی قله سنگی تپه ای مشرف به دشت واقع است….

 این گور دخمه در شمال شرقی روستای نوده در کنار جاده آسفالته پل چهر قرار دارد.نام این گوردخمه ها برگرفته از نام روستایی است که در شمال آنها قرار دارد.گور دخمه سمت راست بالاتر از بقیه است.اطراف هر یک از این گور دخمه ها تاق بندی شده است.بالای گور دخمه وسط تصویر مردی به حالت تمام قد و نیم رخ حجاری شده است.او دستهای خود را جلوی صورت گرفته است.یک مشعل و یک آتشدان در جلوی او قرار دارد.پشت آتشدان فرد دیگری حجاری شده است که دستان خود را به آسمان بلند کرده است. این گور دخمه ها احتمالا مادی میباشند ولی نمی توان نظر قطعی در این مورد داد. هرتسفلد معتقد است گور دخمه وسطی متعلق به گئومات مغ است.

 eshaghvand eshg_09

برگرفته از ایران اطلس

مطلب قبلیشهر هخامنشی لیدوما
مطلب بعدیایوان قدمگاه ارسنجان
Avatar
ما میتوانیم با بررسی پیشینه باشکوهمان و همچنین بررسی اشتباهات پیشینیان ،برای پیشرفت کشورمان قدم برداریم. همانا که تاریخ گذشتگان ما می تواند چراغی باشد برای ما، که هرگز راهمان را گم نکنیم کشوری که هویت خود را فراموش کند جفای بزرگی در حق آیندگان و خویش کرده. کشور بی هویت یعنی محکوم بودن به تباهی چرا در حالی که دارای اصیل ترین هویت ها هستیم آنها را کنار بگذاریم؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از