خیلی ها حرف از گنجی بزرگ در ایران میزنند که هنوز یافت نشده است. آیا واقعیت دارد؟

این گنجینه که ممکن است بزرگترین گنج دوران هم باشد در ایران مدفون شده و سرنوشت بسیار جالبی دارد.

گنجینه پادشاه بزرگ ایرانیان، داریوش سوم هخامنشی که در سالهای ۳۸۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد می زیست، شاید بزرگترین گنج تمام دوران ها باشد. بخشی از این گنج را امپراتور مقدونیان، اسکندر (۲۳۲ – ۳۵۶ ق.م) زمانی که در سال های حدود (۳۳۴ ق.م) کشور پادشاهی ایران را تسخیر و گنجینه های شوش، ایسوس (شهری در کشور ترکیه کنونی)، دمشق و تخت جمشید را چپاول کرد به تاراج برد.

امپراتور فاتح تنها در تخت جمشید حدود ۹,۰۰۰ تالنت طلا و ۴۰,۰۰۰ تالنت نقره به غنیمت گرفت. هر تالنت با معیارهای امروزی حدود ۲٫۲۶ کیلوگرم بود، یعنی بیش از ۱۰۰۰ تن یا به حساب دیگر بیش از ۵۰ کاروان بزرگ از حیوانات بارکش که فقط غنیمت یکی از شهر های ایران را با خود حمل می کردند.

اما آمار نهایی شهر های ایران کمی تکان دهنده است. مورخ و وقایع نویس باستانی یونان، «دیودور» چنین نگاشته است که “اسکندر کبیر گنجهای حاصل از تمام گنج خانه های تسخیر شده ایران را بر بیش از ۳,۰۰۰ شتر بارکش و ۱۰,۰۰۰ جفت قاطر (بیش از ۲۳,۰۰۰ حیوان بارکش) سوار کرد و به کشور خود برد. اسکندر در آن زمان در ایران بدون احتساب بخشی از گنجینه ها که داریوش سوم به نقاط امن برده بود، ۷۵۰,۰۰۰ تالنت (حدود ۱۹,۶۵۰ تن) یعنی تقریبا ۹۸۰ کامیون باری ۲۰ تنی پر از طلا و نقره به غنیمت گرفت، البته بدون محاسبه سنگ ها، جواهرات و هزاران شی گران بهای دیگر!

بنا بر نگارش های باستانی، وقتی که او بعد ها با ارتش خود به مصر لشکر کشی کرد، دستور داد که سپرهای حفاظتی سربازانش را با نقره خالص آب کاری کنند که نشان از عظمت غارت لشگر مقدونی در ایران بود.

اما سرنوشت باقی گنجینه ها چه شد؟

داریوش با کاروان کوچکی از گنجهایش به اقامتگاه تابستانی خود در هگمتانه (شهر همدان کنونی) رفت. بنا به نگارش های باستانی “داریوش هخامنشی قبل از آن که بمیرد دستور داد که تمام طلاها، نقره ها و اشیای قیمتی دیگر را در نزدیکی شهر دفن کنند. وقتی که اسکندر اقامتگاه تابستانی را به تسخیر در آورد، هیچ اثری از گنج بر جای نمانده بود. اسکندر نیروهایش را وادار کرد هفته ها در اطراف شهر بدنبال گنج مدفون بگردند که جستجویی بی حاصل بود.” این گنجینه که به گفته کارشناسان حدودا نصف دارایی خاندان هخامنشی بوده، برای بازسازی ایران و جمع آوری لشکری انبوه توسط داریوش حمل می شده است.
نزدیک به ۲۵۰ سال بعد، سردار رومی مارکوس لیزینیوس کراسوس (۵۳ – ۱۱۵ ق.م) به جستجوی این گنجینه طلا پرداخت و برای آن حتی با پارتها، یکی دیگر از اقوام آسیای صغیر جنگ کرد؛ پارتها در آن زمان سلسله پادشاهی جدیدی را در ایران بر پا کرده بودند (سلسله اشکانیان). سرداران رومی ژولیوس سزار ( ۴۴ – ۱۰۰ ق.م)، مارکوس آنتونیوس (۳۰ – ۸۳ ق.م) و همچنین امپراتور روم، نرون (۶۸ – ۳۷ میلادی) نیز، همگی بدون هیچگونه موفقیتی به جستجوی گنج افسانه ای داریوش پرداختند.
در سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲ شمسی) شاه وقت ایران دستور کاوش این گنج را داد؛ یک هیئت آمریکایی با پیشرفته ترین تجهیزات حفاری و اکتشاف به کار پرداخت، اما نتوانست گنج را پیدا کند.

به این ترتیب: گنجینه طلای داریوش تا به امروز همچنان در مکانی به شعاع ۱۰۰ کیلومتر، در اطراف شهر همدان خفته است. گنجینه ای که معلوم نیست کی و کجا بیدار شود و جهانیان را محو عظمتش کند!

گنجینه طلای داریوش سوم در اطراف شهر همدان

مشاهده محتوا بیشتر

5
دیدگاه بگذارید

avatar
4 موضوع دیدگاه
1 موضوع پاسخ
0 Seguidores
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
5 نویسنده دیدگاه
فهیمهعارف رضاییانمیثمدکتر کول کومورشاهپور نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
به من اطلاع بده
فهیمه
مهمان
فهیمه

نمی دونم حقیقت داره با سند تاریخی است یا نه ولی به هر حال امیدوارم و بیاید همگی دعا کنیم اگه حتی یک دهم این گنج هم وجوددارد هیچ وقت پیدا نشود و به عنوان یک میراث بماند برای ایندگان نه که مثل تمام منابع و معدن و ثروت های این کشور پیدا بشه تاراج بشه و ۰۰۰۰۰۰ حداقل این ها را ایندگان بخورند۰۰۰۰۰

عارف رضاییان
مهمان
عارف رضاییان

با سلام . به نظر می رسد که خبر مخفی کردن گنجینه بزرگ داریوش در همدان یک نوع فریب کارساز در آن زمان و توسط خود او باشد برای در امان نگه داشتن از غارت توسط ارتش اسکندر مقدونی . دلایلی نیز در اثبات این فرضیه وجود دارد .با توجه به درگیری داریوش با سپاه اسکندر در شمال ایران و سپس حرکت اسکندر به سمت افغانستان و هندوستان و برگشت به ایران از سمت جنوب نشان میدهد که در زمان ورود سپاه اسکندر ایرانیان گنجینه ها رو در مسیر حرکت به سمت همدان در کوههای لرستان در سه نقطه مخفی… ادامه مطلب »

دکتر کول کومور
مهمان
دکتر کول کومور

در مورد این مساله میتونم بگم که این گنج اصلا تو هگمتانه نیست و نخواهد بود چرا که هیچ موقع گنجینه به این بزرگی به هگمتانه حمل نشده و به جای دیگری حمل و در اتاقکهایی مدفون میباشد و به این راحتیااا دست هیچ بنی بشری بدون داشتن سند دفن بی نتیجه خواهد بود… و از بابت اینکه این گنجینه برای جمع آوری لشگر و جنگ و خرج و مخارج بوده صحیح میباشد و آن هم به صورت چندین سال …

میثم
مهمان
میثم

سلام
چطور اسکندر توانست تا مقدونیه چنین ثروت عظیمی را حمل کند ولی داریوش سوم تا همدان نمیتوانست؟

شاهپور
مهمان
شاهپور

در مورد گنجینه یزدگرد سوم که توسط فیروزان به داخل کشور اورده شده هم چنین مطالبی گفته میشود اما در مورد داریوش گویا اسکندر همه را تصاحب کرده