آثار باستانی و ارزش های تاریخیحکومت هخامنشیان

گنجینه طلای داریوش سوم در اطراف شهر همدان (هگمتانه)

خیلی ها حرف از گنجی بزرگ در ایران میزنند که هنوز یافت نشده است. آیا واقعیت دارد؟

این گنجینه که ممکن است بزرگترین گنج دوران هم باشد در ایران مدفون شده و سرنوشت بسیار جالبی دارد.

گنجینه پادشاه بزرگ ایرانیان، داریوش سوم هخامنشی که در سالهای ۳۸۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد می زیست، شاید بزرگترین گنج تمام دوران ها باشد. بخشی از این گنج را امپراتور مقدونیان، اسکندر (۲۳۲ – ۳۵۶ ق.م) زمانی که در سال های حدود (۳۳۴ ق.م) کشور پادشاهی ایران را تسخیر و گنجینه های شوش، ایسوس (شهری در کشور ترکیه کنونی)، دمشق و تخت جمشید را چپاول کرد به تاراج برد.

امپراتور فاتح تنها در تخت جمشید حدود ۹,۰۰۰ تالنت طلا و ۴۰,۰۰۰ تالنت نقره به غنیمت گرفت. هر تالنت با معیارهای امروزی حدود ۲٫۲۶ کیلوگرم بود، یعنی بیش از ۱۰۰۰ تن یا به حساب دیگر بیش از ۵۰ کاروان بزرگ از حیوانات بارکش که فقط غنیمت یکی از شهر های ایران را با خود حمل می کردند.

اما آمار نهایی شهر های ایران کمی تکان دهنده است. مورخ و وقایع نویس باستانی یونان، «دیودور» چنین نگاشته است که “اسکندر کبیر گنجهای حاصل از تمام گنج خانه های تسخیر شده ایران را بر بیش از ۳,۰۰۰ شتر بارکش و ۱۰,۰۰۰ جفت قاطر (بیش از ۲۳,۰۰۰ حیوان بارکش) سوار کرد و به کشور خود برد. اسکندر در آن زمان در ایران بدون احتساب بخشی از گنجینه ها که داریوش سوم به نقاط امن برده بود، ۷۵۰,۰۰۰ تالنت (حدود ۱۹,۶۵۰ تن) یعنی تقریبا ۹۸۰ کامیون باری ۲۰ تنی پر از طلا و نقره به غنیمت گرفت، البته بدون محاسبه سنگ ها، جواهرات و هزاران شی گران بهای دیگر!

بنا بر نگارش های باستانی، وقتی که او بعد ها با ارتش خود به مصر لشکر کشی کرد، دستور داد که سپرهای حفاظتی سربازانش را با نقره خالص آب کاری کنند که نشان از عظمت غارت لشگر مقدونی در ایران بود.

اما سرنوشت باقی گنجینه ها چه شد؟

داریوش با کاروان کوچکی از گنجهایش به اقامتگاه تابستانی خود در هگمتانه (شهر همدان کنونی) رفت. بنا به نگارش های باستانی “داریوش هخامنشی قبل از آن که بمیرد دستور داد که تمام طلاها، نقره ها و اشیای قیمتی دیگر را در نزدیکی شهر دفن کنند. وقتی که اسکندر اقامتگاه تابستانی را به تسخیر در آورد، هیچ اثری از گنج بر جای نمانده بود. اسکندر نیروهایش را وادار کرد هفته ها در اطراف شهر بدنبال گنج مدفون بگردند که جستجویی بی حاصل بود.” این گنجینه که به گفته کارشناسان حدودا نصف دارایی خاندان هخامنشی بوده، برای بازسازی ایران و جمع آوری لشکری انبوه توسط داریوش حمل می شده است.
نزدیک به ۲۵۰ سال بعد، سردار رومی مارکوس لیزینیوس کراسوس (۵۳ – ۱۱۵ ق.م) به جستجوی این گنجینه طلا پرداخت و برای آن حتی با پارتها، یکی دیگر از اقوام آسیای صغیر جنگ کرد؛ پارتها در آن زمان سلسله پادشاهی جدیدی را در ایران بر پا کرده بودند (سلسله اشکانیان). سرداران رومی ژولیوس سزار ( ۴۴ – ۱۰۰ ق.م)، مارکوس آنتونیوس (۳۰ – ۸۳ ق.م) و همچنین امپراتور روم، نرون (۶۸ – ۳۷ میلادی) نیز، همگی بدون هیچگونه موفقیتی به جستجوی گنج افسانه ای داریوش پرداختند.
در سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲ شمسی) شاه وقت ایران دستور کاوش این گنج را داد؛ یک هیئت آمریکایی با پیشرفته ترین تجهیزات حفاری و اکتشاف به کار پرداخت، اما نتوانست گنج را پیدا کند.

به این ترتیب: گنجینه طلای داریوش تا به امروز همچنان در مکانی به شعاع ۱۰۰ کیلومتر، در اطراف شهر همدان خفته است. گنجینه ای که معلوم نیست کی و کجا بیدار شود و جهانیان را محو عظمتش کند!

گنجینه طلای داریوش سوم در اطراف شهر همدان

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

31 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Balmus7

من چند سال دنبالش بودم،دقیقا میدونم کجاست،اما نمیشه اونجا کار کرد.البته فعلا دست نخورده بمونه بهتره،چون شک ندارم چپاول میشه

میرزایی

با سلام
در زمان گذشته با استفاده از علوم غریبه اقدام به دفن و نگهداری از دفینه می کردند و در مورد گنج همدان این نکته قابل ذکر است که از چندین لایه نگهبان جن با قدرت بالا جهت حفاظت از آن استفاده شده که هر درویشی قادر به عبور از یک لایه نیستند چه رسد به دهها لایه

heraklios

از دیدگاه بعضی
در یک تپه وسط ۴ کوه دفن شده

سیامک

سلام من حدودا دوماه است در خواب نیروی ماواری بهم القا شده والان چیزهای که من میبینم پله امکان زیاد درست است بزرگترین گنج داریوش است ولی کسی باور نمی‌کند چند نمونه از سنگها را کجا بفرستم ببینید

رامین

سلام میشه کامل جریان خواب والایی ک میشه تعریف کنید

رامین

سلام میشه کامل جریان خواب والایی ک میشه تعریف کنید آیدی اینستا بزار باهم در ارتباط باشیم

استاد خبوشانی

من اعتقاد دارم با توجه به مواد معدنی و کانی هایی از جنس اورانیوم و سرب که خود عایق قوی میباشد که در اکثر کوههای همدان کشف شده دسترسی به این گنج با ابزار کنونی محال است،حال اینکه ایا شاهنشاه اونموقع علم ماورا تصور ما داشته و یا اتفاقی گنج را در جایی قرار داده که تا الان هم کشف نشده جای بحث دارد.
اما هر آنچه هست باید عرض شود که هیچ گنجی در جهان جاودانه نیست مگر در جهات انسانی و صلح ازش استفاده کرد

ادریس

اون زمان هگمتانه که میگن استان وسیعی بوده تقریبا در صدوپنجاه دویست کیلومتری همدان امروزی میشه گفت هستش.

Mozaffar

ب نظر من با کمبود وقتی ک بوده اونها رو در داخل دریاچه ریختن …. ولی در هر حال احتمالات دیگری هم هست …

Mahan

آخه دریاچه؟!!!?? اونقدری باهوش بوده که جایی بزارش خودش بعدا بتونه استفادش کنه نه اینکه نابودش کنه

حسین

دقیقا

رضا

همگی خوب میدانیم ک اگر این جنگ پیدا شود همانند گنجینه های دیکر چه بلایی سرش خواهد امد و.خدا کند هیچ وقت در این زمان پیدا نشود و.اینکه این ثروت عظیم نشان دهنده قدرت هخامنشیان بوده

فرزاد افشار

مردم از هیچ گنجی نخوردن .خداکنه پیدا نشه در این دوره

فرهاد

مگر گنجه پیداشده در روستای قارون در شیراز چه شد اون همه طلا مجسمه داریوش و کلی حیوانات و سکه های ۷۰شدگرمی و کلی لوح به اندازه یک زمین فوتسال همش غارت شد و معلوم نیست کی با چه قدرتی تونسته از ایران خارجش کنه

مهم نیست

سلام وعرض ادب . به اعتقاد من این گنجینه عظیم کار دفن سریع نبوده وماهها وسالها روش کارشده و قاعدتا کندن زمین و اتاقکهایی منظم ومرتب به این راحتی نبوده و چون شاه بوده حتما با سیستم امنیتی خاصی دفن شده به اعتقاد من گنجینه اصلی همان ۱۹۶۵۰تن را اسکندر نبرده و دروغی محض هست بنا به دلایلی که نمی توانم بگویم . تاریخ نویس میرزا بنویس بوده و شاه گفته اونم از ترس نوشته یا زر بهش داده و نوشته تا در اینده برساند که اینقدر قدرت داشته. بارداریوش سه در غار طبیعی مدفون نیست و نبوده و هیچ سندی مکتوب هم برای ان ننوشته تا هرگز پیدا نشود وتنها از طریق علایم و نمادها قابل ردیابی هست اینکه هیچ سیستمی حتی ماهواره های پیشرفته هم قادر به ردگیری این بار عظیم نیست دلیل هوش بالای داریوش بوده و به اعتقاد من روی تمام بار لایه ای از اورانیوم کشیده تا هیچ سیستمی نتواند ان را بزند . کسی اعتراض داشت مهم نیست این نظر بنده هست و این بار در کردستان یا اذربایجان غربی هست . هگمتانه باید هفت تا باشد که یکی از انها همدان هست ،دومی قلایچی در بوکان می باشدو سومی شهر ربت میباشد نزدیک سردشت . موفق باشید

شاهرخ

امیدوارم دراین دوره پیدا نشه . وقتی مردم از گنجهای پیدا شده ای مانند نفت و گاز بهره ای ندارند همان بهتر ک گنج داریوش خفته بماند

باشه

بهره ای نداریم؟ برو تحقیق کن ببین دمای خونه ها تو اروپا و چین و ژاپن و… در زمستان چنده. بعد ما تو زمستون با تاب و شلوارک دور میریم و بخاری تا ته داره کار میکنه در اتاقم بازه. تو تابستونم کولر صبح تا شب کار میکنه و ما شب پتو رومون میندازیم کولرم روشنه. مصرف بنزینمونم که ماشالا کم نیست.
(ميانگين مصرف برق در ايران سه برابر استانداردهاي جهاني است__ مصرف گاز در کشورمان تقریبا با ۱۲ کشور ثروتمند اروپا برابری می‌کند.)

امیر

سلام دوستان اگر کسی جاشو بلد باشه بنظرتون معرفی کنه دولت چی ی میدن بهش؟؟؟
۲۵۰۰ ساله دنبالشن پیدا نکردن
ولی حاظر نیستن یک هزارمشو بدن به شخص کاشف. متاسفانه دلیل خروج گنجهای ارزشمند همینه

پریسا

موافقم باهاتون

مهبد

حق الکشف دارای قوانین خاصی هست . اولا شما باید اثبات کنید که به صورت اتفاقی گنج را یافته اید و به صورت هدف دار به دنبال آثار باستاتی نبوده اید ثانیا حق الکشف درصدی از وزن طلا و نقره به قیمت روز است که پس از طی مراحل قانونی بسیار دشوار پرداخت میشود و ارزش معنوی آن متعلق به همه مردم ایران است . مثلا یک شیء باستانی از جنس طلا که یک کیلو گرم وزن دارد و ارزش طلای آن به قیمت امروز یک و نیم میلیارد تومان است معادل ۱۵۰ میلیون حق الکشف نیدهند در حالیکه آن شیء باستانی جدای از ارزش طلا داری یک ارزش معنوی و تاریخی است که گاهی غیر قابل قیمت گذاری هست . مثلا ممکن است آن شی یکصد میلیارد تومان ارزش داشته باشد ولی طبق قوانین ارزش معنوی متعلق به همه مردم است .

فهیمه

نمی دونم حقیقت داره با سند تاریخی است یا نه ولی به هر حال امیدوارم و بیاید همگی دعا کنیم اگه حتی یک دهم این گنج هم وجوددارد هیچ وقت پیدا نشود و به عنوان یک میراث بماند برای ایندگان نه که مثل تمام منابع و معدن و ثروت های این کشور پیدا بشه تاراج بشه و ۰۰۰۰۰۰ حداقل این ها را ایندگان بخورند۰۰۰۰۰

kurdish boy

بنا به اسناد باستانی موجود، داریوش هخامنشی قبل از آن که بمیرد دستور داد که تمامی طلاها، نقره ها و اشیای قیمتی دیگر را در نزدیکی شهر دفن کنند. وقتی که اسکندر اقامتگاه تابستانی را به تسخیر در آورد، هیچ اثری از گنج داریوش بر جای نمانده بود.

اسکندر نیروهایش را وادار کرد هفته ها در اطراف شهر بدنبال گنج مدفون بگردند که در اصل جستجویی بی حاصل و بی نتیجه بود. این گنجینه ی بزرگ، به گفته ی کارشناسان حدودا نصف دارایی هخامنشیان بوده است. ۲۵۰سال بعد، سردار رومی مارکوس لیزینیوس کراسوس به جستجوی این گنجینه ی طلا پرداخت و برای آن حتی با پارت ها، یکی دیگر از اقوام آسیای صغیر وارد جنگ شد و به نتیجه ای نرسید.

بعد از او، پارت ها، سرداران رومی ژولیوس سزار، مارکوس آنتونیوس و همچنین امپراتور روم، نرون نیز، همگی به دنبال گنج داریوش گشتند و به هیچ نتیجه ای نرسیدند. آخرین بار که تلاشی برای پیدا شدن این گنج صورت گرفت، در سال ۱۳۵۲ بود که به هیچ نتیجه ای نرسید

اما در پاییز۱۳۹۸ پسری کردستانی که در تهران بود پرده از راز این گنج مدفون در شمالغرب برداشت و کلید این معما در دستان اوست?
آری آینده منم?✔

Mahdi

فکر کن این گنج الان پیدا شده حالا یک نقطه از ایران هزار تومانی دست مارو نخواهد گرفت بس بهتر است پنهان بماند تا ابد …..

سس ماست

گل گفتی ارزش نداره برسه دست اینا

عارف رضاییان

با سلام . به نظر می رسد که خبر مخفی کردن گنجینه بزرگ داریوش در همدان یک نوع فریب کارساز در آن زمان و توسط خود او باشد برای در امان نگه داشتن از غارت توسط ارتش اسکندر مقدونی . دلایلی نیز در اثبات این فرضیه وجود دارد .با توجه به درگیری داریوش با سپاه اسکندر در شمال ایران و سپس حرکت اسکندر به سمت افغانستان و هندوستان و برگشت به ایران از سمت جنوب نشان میدهد که در زمان ورود سپاه اسکندر ایرانیان گنجینه ها رو در مسیر حرکت به سمت همدان در کوههای لرستان در سه نقطه مخفی کرده باشند که از آنجمله می توان به غار کلماکره در رومشکان اشاره کرد و همچنین داستان آن سید دلفانی که در کوه عجیب محراب در سمت دلفان به غاری ورود کرده و بعد از یک روز و شب طی مسیر از طرف دیگر بیرون زده و در آن غار چیزی به چشم دیده بود که در وصف ان می گفت به اندازه بازار کرمانشاه ظرف و ظروف هست و مجسمه و همچنین به پیگیری های گروه آمریکایی در زمان قبل انقلاب باید اشاره کرد که در نقطه ایی بین این دو نقطه در دل کوههای همیان کوهدشت دنبال رد و اثری از یک غار دیگر میگشتند.واز همه مهمتر وجود راه شاهی در نزدیکی این سه نقطه به هر حال هر چه هست اینگونه مشهود است که گنجینه در سه غار مرموز در کوههای لرستان در مسیر راه شاهی مخفی شده.

محمد

دوست من کلماکره داستانش فرق داره گنج کلماکره مال چند دوره هستش از ایلام قدیم . ایلام میانه . ایلام جدید . هخامنشیان مادها اشکانیان و ساسانیان بوده بخاطر داشتن اجناس اشکانیان و ساسانیان که ۱۰۰۰سال بعدش بوده پس اون گنج به داریوش سوم ربطی ندارد

دکتر کول کومور

در مورد این مساله میتونم بگم که این گنج اصلا تو هگمتانه نیست و نخواهد بود چرا که هیچ موقع گنجینه به این بزرگی به هگمتانه حمل نشده و به جای دیگری حمل و در اتاقکهایی مدفون میباشد و به این راحتیااا دست هیچ بنی بشری بدون داشتن سند دفن بی نتیجه خواهد بود… و از بابت اینکه این گنجینه برای جمع آوری لشگر و جنگ و خرج و مخارج بوده صحیح میباشد و آن هم به صورت چندین سال …

میثم

سلام
چطور اسکندر توانست تا مقدونیه چنین ثروت عظیمی را حمل کند ولی داریوش سوم تا همدان نمیتوانست؟

دکتر کول کومور

سلام دوست عزیز این اجناس یا دارایی سلطنتی حمل شده ولی در جای دیگری مدفون میباشد در هگمتانه نیست

شاهپور

در مورد گنجینه یزدگرد سوم که توسط فیروزان به داخل کشور اورده شده هم چنین مطالبی گفته میشود اما در مورد داریوش گویا اسکندر همه را تصاحب کرده

دکمه بازگشت به بالا