آثار باستانی و ارزش های تاریخیایران باستانحکومت هخامنشیان

مقایسه سبک معماری اهرام ثلاثه و تخت جمشید

37749856

اهرام ثلاثه نماد جامعه طبقاتی
تخت جمشید نماد عدالت محوری
همانطور که همه میدانید اهرام ثلاثه مصر که از عجایب هفت گانه جهان به شمار میرود در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی قرار دارد.
وتخت جمشید پارسه، پرسپولیس، در شمال شهرستان مرودشت در شمال استان فارس شمال شرقی شیرازجای دارد،
دو برداشت مهم از مقایسه سبک معاری اهرام ثلاثه و تخت جمشید میتوان داشت:
۱- اشکال هندسی دایره و مکعب مربع بهترین اشکال هندسی از دید معنوی هستند. حال به سبک معماری اهرام ثلاثه که جز عجایب هفت گانه جهان به شمار میرود دقت کنید نماد مثلت و هرم نماد جامعه طبقاتی و تبعیض طبقاتی میباشد هرچه از سطح هرم به بالا نزدیکتر شویم تعداد نفرات کمتر شده تا جایی که همه زیر تسلط یک نفر هستند.این سبک معماری اهرام ثلاثه هست یعنی نابرابری.
اما سبک معماری تخت جمشید به شکل مکعب مربع یا مستطیل میباشد که حتی کاخ های کوروش بزرگ هم بدین گونه است. شکل هندسی مکعب نماد برابری است و به نوعی فرهنگ و معماری توحیدی را معرفی میکند یعنی فرهنگ یکتا پرستی.
مهمترین نکته از مقایسه تخت جمشید با اهرام ثلاثه از نظر معماری دید عدالت محوری و برابری و یکتا پرستی ایرانیان در سبک معماری تخت جمشید میباشد چنانچه که پایتخت کوروش بزرگ شهر پاسارگارد هم بدین گونه است و گفته شده معماری تخت جمشید از معماری پاسارگاد الگو برداری شده است.
بنگرید که خانه کعبه در مکه هم به شکل مکعب مربع میباشد که این خود دلیل دیگری بر تاکید این موضوع است حال بنگرید که کعبه زرتشت در نقش رستم هم دقیقا به همین گونه است یکتا پرستی و فرهنگ توحیدی در همه جای ایران به چشم میخورد.
۲- نکته مهم دیگر اهرام ثلاثه با رنج بردگان ساخته شده بود بدون هیچ جیره و مواجبی اما در تخت جمشید از سراسر نقاط امپراطوری تمامی معماران غرب آسیا حضور داشتند و فرهنگ ترکیبی و زیبا را معرفی میکند با حقوق و مزایا برای کارگران آن که اسناد آن نیز موجود هست.
من افتخار میکنم که ایرانیم
ایران مهد یکتاپرستان

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرسام

درود بر کوروش و ایران زمینی ها
پانها چه غلطایی میکنند

سعید

بله اهرام ثلاثه در حالی ساخته شدن که بسیاری از مظلومان در بین همان سنگهای بزرگ جان خودشون رو از دست دادن
از اینکه هر شکل در معماری نماد چه چیزی هست اطلاع نداشتم
بسیار ممنون،خیلی جالب بود

دکمه بازگشت به بالا