رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی
آثار باستانی و ارزش های تاریخیایران باستان

فروهر یا نماد شیطان پرستی؟

مدتی پیش یکی از دوستانم به طور اتفاقی پلاک فروهرم رو که تو گردنم بود دید، خیلی تعجب کرد بهم گفت توی یه کتاب دیده که این یه نماد شیطون پرستیه، این مطلب رو مینویسم تا بیشتر با این نماد آشنا بشید.
نیاکان ما از چند هزار سال پیش عقیده داشتند که هر انسان زنده از پنج جزء «تن، جان، روان، وجدان و فروهر» سرشته شده که پویندگی و بالندگی انسان از کوشش و جوشش آن ها است.که در زیر در مورد هر کدام توضیح مختصری خواهم داد:

تن: همه ی اعضای بدن منهای نیروی زیستن را تن می گویند که پس از مرگ از بین می رود.
جان: جان که نیروی زندگانی است، جنبش و کار تن را به همراه می آورد و با مرگ انسان، جان از بین می رود.
روان: همه ی اندیشه ها، گفتارها و کردارها از آن سر می زند و اراده و اختیار کامل دارد که راه نیک را برگزیند یا راه بد را.
وجدان: بازدارنده ی انسان از کارهای بد است و توبه و ندامت از دلایل وجود وجدان است.
فروهر: والاترین گوهر وجودی انسان است که پیش از بدنیا آمدن او وجود داشته و پس از مرگ به عالم ملکوت یعنی همان جایی که به آن تعلق داشته باز می گردد.فروهر از دو واژه «فره» به معنی جلو، پیش و «وهر» به معنی برنده، کشنده درست شده است. امروزه این نگاره بین زرتشتیان نمایانگر شکل فروهر است و به عنوان نشانواره ی دین زرتشتی بکار می رود. نقش فروهر بر تمام آثار باستانی تخت جمشید و آرامگاه های شاهان هخامنشی (بجز کوروش کبیر) و در بالای همه ی سنگ نوشته ها، به عنوان نماد دولت هخامنشی وجود دارد.این نگاره که بسیار پر معناست، دارای مفهوم های فلسفی ژرفی است و هر قسمت از نگاره ی فروهر یادآور ارزش و اهمیت فروهر در زندگی است:
سر: سر فروهر به گونه ی مردی پیر و سالخورده است تا با دیدن آن به یاد آوریم که فروهر مانند بزرگان و افراد پیر که دارای تجربه و دانش فراوانی هستند، ما را راهنمایی می کند.
دست ها: دست راست فروهر به سوی بالاست از این رو همیشه به اهورامزدا توجه داشته باشیم و او را نیایش کنیم. در دست چپ فروهر حلقه ای قرار دارد که بیانگر شیفته بودن دل و جان به اهورامزدا است زیرا دست چپ به قلب نزدیک تر است و همچنین بیانگر عهد و پیمانی است که بین انسان و اهورامزدا بسته می شود و انسان باید همیشه خدای یکتا را ستایش کند و او را ناظر بر کارهای خود بداند. مورخین حلقه های ازدواجی که زن و شوهر به یکدیگر می دهند را برگرفته از همین حلقه می دانند زیرا زن و شوهر با دادن حلقه به یکدیگر، عهد و پیمان می بندند که همیشه به یکدیگر وفادار بمانند.- بال ها: بال های فروهر باز است. چون با دیدن بال های باز، ذهن انسان متوجه پرواز شده و به یاد می آورد که فروهر او را به سوی پیشرفت و سربلندی راهنمایی می کند. همچنین هر بال خود دارای سه بخش است که نشانه ی دستور جاویدان زرتشت یعنی، اندیشه نیک، گقتار نیک و کردار نیک بوده و ما با دیدن این سه بخش آگاه می شویم که هرگونه پیشرفتی باید از راه درست یعنی به وسیله ی اندیشه و گفتار و کردار نیک انجام شود.- دایره میان شکل: دایره خطی است منحنی که از هر نقطه ی آن شروع کنیم باز به همان نقطه خواهیم رسید. این دایره در میان فروهر، نشان دهنده ی روزگار بی پایان است. به این معنی که هر عمل و کرداری که در این زندگی (روی دایره) صورت گیرد نتیجه ی آن در همین دنیا به انسان بازمی گردد و اثر آن باقی خواهد ماند و در جهان دیگر روان از پاداش یا جزای آن برخوردار خواهد شد.
دامن: دامن فروهر از سه قسمت به وجود آمده که نشانه ی اندیشه و گفتار و کردار بد است. از مشاهده ی این سه بخش درمی یابیم که همواره باید اندیشه و گفتار و کردار بد را به زیر افکنده، پست و زبون سازیم. (همان طور که دامن در زیر قرار دارد).
دو رشته ی آویخته: این دو رشته نشانه ی سپنتامینو (مینوی خوب) و انگره مینو (مینوی بد) است که همیشه ممکن است در اندیشه ی انسان ظاهر شوند. وظیفه ی هر زرتشتی این است که خوبی را در اندیشه ی خود قرار داده و بدی را از آن دور کند (نیک بیندیشد)

رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

11 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا

درود بر ایران درود بر کوروش بزرگ درود بر لیران باستان درود بر تاریخ درود بر هخامنشی درود بر تخت جمشید درود بر هگمتانه

کوروش

درود بر شرف شما
متاسفانه ما در بین جامعه میبینیم که بدون هیچگونه مطالعه و آشنایی با برخی مسائل برخورد میشه
که واقعا جای بسی تاسف را داراست

وحید

بالا برید پایین بیاد نماد فروهر نماد شیطان پرستیه . این حرفها رنگ و لعابه دهن پرکنه .
اهمیتی نداره که کدومش به چپه و کدوم به راست . دین زرتشتی دین توحیدی نیست . یه دلیلش هم اینه که طرفداراش مخالف دین و مذهب توحیدی هستند . کوروش منجی یهودیانی بود که دینشون انحرافی و برگرفته از آموزه های کابالایی هست و معلومه که نماد شیطان پرستان در هر عصر و دوره ای مثل هم یا شبیه هم هست .

متین

احمق زرتشت اولین دین خداپرستی در جهانه توحید پرستی نیست ؟؟؟؟ این نماد فروهر نماد کردار نیک پندار نیک گفتار نیک و ربطی به شیطان نداره

ذوالقرنین

نماد اصلی ما انسان سوار بر ابر آرام است فروهر نماد مردوک شیطان است

عقاب

خدا مقدس فروهر به زرتشت انسان پاک می شود وطن ایران فوق العاده بود

اشکان بهبهان

ممنون ازاطلاعات بسیار گرانبهاتون

kian

درود بر شما
جدیدا در بیشتر بدلیجات فروشی ها فروهر هایی به فروش میرسه که دو پای آنها به یکدیگر متصل است . وقتی دو تا پای فروهر به هم وصل باشه تشکیل چشم جهان بین میده و متاسفانه بیشتر مردم از این موضوع اطلاع ندارند و پس از چند سال این فروهر قلابی جای فروهر اصلی رو میگیره و بعد از ان به عنوان یه نماد شیطان پرستی استفاده می کنند . همانطور که نماد گردونه ی مهر رو به نماد هیتلر معروف کردند و بعد به نماد شیطان پرستی . از اطلاع رسانیتن سپاس گذارم .

محمد

درود بر شما.
واقعا زیبا و کامل بود.
منهم مثل شما بر این باور هستم که پارس در دست فراموشی قرار دارد و پارسیان به ….تبدیل شده اند که این بزرگترین شرمی است که میتواند برای هر ایرانی یا هر آریای اتفاق بی افتد.
اینجا جای برای صحبت در باره وطن نیست چون حق وطن پرستی را نداریم.
پس به امید روزی که شعار این مردم برای پیروزی.پندار نیک،گفتار نیک و کردار نیک باشد و هویت واقعی خود را بیابند و تازی پرست نباشند.

Elnaz

درود
خوشحالم که این مطلب رو دوست داشتید، درسته که خیلی ها گذشته ی ملت ما رو زیر سوال بردن و بهش توهین کردند اما وقتی خودمون هم همراهیشون میکنیم واقعا جای تاسف داره، جاهای مختلف افرادی رو دیدم که این نماد رو چه توی گردنشون بوده چه روی لباسشون ولی رفتارشون اصلا پیام های این نماد رو بازتاب نمیکنه، امیدوارم توی رفتارمون بیشتر دقت کنیم

سعید

بی نهایت سپاسگزارم
همیشه از بچگی وقتی این نماد زیبا و با شکوه رو می دیدم برام سوال بود که مفهومش چیه و چه حرفی برای مخاطبش داره و الان فهمیدم که نیاکان ما در اون زمان که یه عده دیگه(بهتره اسمشونو نبرم)در جهل مطلق به سر می بردند از چه اندیشه والایی برخوردار بودند،ولی حالا اون جاهلان چه پر ادعا شده اند که مارا مدیون خود دانسته و به ما توهین میکنن!!!!!!!
خدایا نمیدونم اونایی که میخوان برای رسیدن به اهدافشون هویت مارو زیر سوال ببرن چه جوابی در قیامت خواهند داشت؟
درود بر ایران و ایرانیان واقعی

دکمه بازگشت به بالا