فتح قندهار به فرماندهی علی صالح خان بختیاری

53

 

در جنگ سرنوشت ساز نادرشاه با افغانها چندین هزار نفر از سواران بختیاری به فرماندهی علی صالح خان حضور داشتند. تاریخ نویسان از فتح قندهار به عنوان واقعه مهمی در تاریخ ایران یاد می کنند که باعث شکست نهایی مهاجمان گردید. هنگامی که نادرشاه به قندهار لشگر کشی می کند، به دلیل استحکام قلعه قندهار و مقاومت شدید افغانها نمی تواند قلعه را تصرف نماید، بنابر این به محاصره آن می پردازد که حدود 15 ماه به طول می انجامد.

سرانجام بختیاری ها که از طولانی شدن جنگ خسته شده بودند، شبانه بدون اطلاع نادر اجتماع می کنند و هم پیمان می شوند که قلعه قندهار را فتح نمایند و طبق یک رسم قدیمی ایلی، سگی را کشته و دفن می کنند به این معنا که اگر کسی پشت به جنگ کند، قبر این سگ به منزله اموات او خواهد بود.3 صبح روز بعد متفقاً به قلعه حمله می برند و با رشادت و دلیری کم نظیر خود آن را فتح می کنند.

(سال 1150 ه.ق) در تاریخ آمده است که نادرشاه ابتدا از این اقدام بختیاری ها که بدون اطلاع وی انجام گرفته بود ناراحت شد: «اما منشی وی میرزا مهدی خان با ساختن این دو بیت دلتنگی نادر را از بین برد:

تو مپندار که بختیاری کرد حق مدد کرد و بخت یاری کرد
بختیاری و نـادر دوران خاک بر فرق قندهاری کرد

متن یکی از فرمان های نادرشاه به علی صالح خان بختیاری

«فرمانی است از نادرشاه به علی صالح بیگ خان درباره عنوان ریش سفید بختیاری بتاریخ جمادی الاولی 1159ه.ق برابر با جون1746میلادی. مهر نادرشاه که در سر لوح فرمان است:

شیر و خورشید

الملـک لِلّـه

اعوذ بالله بعالی شآنه فرمان همایون شد

آن که از آنجا که پیوسته همت صافی طوبت القدس مصروف باستحکام بنیان و اوتاد قوی بنیاد سلطنت و شهریاری و انتظام مهام عظمت و بختیاری بوده و می باشد. هر جمعی از اخلاص کیشان صادق الولا و بندگان عقیدت انتما را که در شاهراه دین و دولت بختیاری نموده سالک طریق خدمتگذاری میدان جان نثاری باشد تارک اعتبارش را بر اقران وامثال رتبه رجحان و برتری ارزیابی فرمائیم. به مصداق این مقال صورت احوال عمده الاعاظم والقبایل زبده العشائر والاماتل علی صالح بیگ ریش سفید طایفه بختیاری هفت لنگ است که از بدو طلوع نیّر فیروز این دولت قاهره و هنگام بنای پا بر جای این سلطنت باهره الی حال سایه مثال ملتزم رکاب نصرت ایات اقدس و در نشیب و فراز حسن خدمات این دربار سپهر مقدار مقدس لازمه اخلاص و عقیدت او معلوم رای انور و مبنی مراعات او منظور نظر خیرت گستر بوده و می باشد لهذا از ابتدا نه ماهه سال با رس ئیل موازی سه هزار و هشصد نادری بر مقرری سابق بدین موجب افزوده قامت قابلیتش را به خلعت سرداری غازیان[سپاهیان] و ملازمان مآمورین کوهمالی بختیاری سرافراز فرمودیم که چنانچه باید و شاید و از جوهر فرزانگی او آید

7
دیدگاه بگذارید

avatar
6 تعداد نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
7 تعداد نویسندگان دیدگاه
ابوالمعالیLor . Doahmanziyariسرلکمهبدهاشمی نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
ابوالمعالی
مهمان
ابوالمعالی

متن بالا صحیح است ایشان از طایفه دورکی و از اجداد سردار اسعد بختیاری بودند که بنا به دستور نادر شاه کبیر بخش قابل توجهی از آنها در افغانستان ساکن شدند و نوادگان آنها هنوز سکونت دارند

Lor . Doahmanziyari
مهمان
Lor . Doahmanziyari

بهتره بگی لر بختیاری

مهبد
مهمان
مهبد

فاتح قندهار مستوفی الممالک چراغ خان (وزیر خزانه داری دولت موقت) ملقب به مختار الدوله بودند. من از نوادگان ایشان هستم

سرلک
مهمان
سرلک

وزیر خزانه داری چه به جنگ؟

هاشمی
مهمان
هاشمی

سلام
ضمن سپاس از جنابعالی به خاطر دقت نظر و زنده نگهداری نام بزرگ بختیاری،
خواهشمندم در خصوص افرادی که همراه میر جهانگیر خان و میر گولک در فتح قندهار شرکت کردند ، بفرمایید ، البته با ذکر مستند،

واقعا سپاسگزارم ،

mostafa
مهمان

درود بر بختیاریها.افتخار میکنم به خودم

اریانا
مهمان
اریانا

سپاس فوق العاده