رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی
آثار باستانی و ارزش های تاریخیایران باستان

غار آرنی – هزاره چهارم پيش از ميلاد

روستای آرنی در جنوب کشور امروزی ارمنستان قرار دارد . در کنار این روستای یک غار پیش از تاریخ به نام غار آرنی۱ واقع شده که در سالهای اخیر توسط گروه باستان شناسی ارمنی-ایرلندی حفاری شده است و آثار بسیار جالبی از هزاره سوم و چهارم پیش از میلاد از آن کشف شده است. حفاری ها با بودجه و همکاری دانشگاه یو سی ال ای و مجله نشنال جئو گرافی انجام شده است.

areni3

در این غار دو مورد خاص کشف شده است. یکی کفشی متعلق به۵۵۰۰ سال پیش و دیگری کارگاه شراب سازی ۶۰۰۰ساله که قیمی ترین در نوع خود در دنیا است. آثار کشف شده در این غار نشان میدهند که غار از دوره نوسنگی تا قرن۱۲ میلادی مورد استفاده قرار میگرفته است. کارگاه شراب سازی و کفش متعلق به دوره کلکلوتیک هستند.

در حفاریهای سال ۲۰۰۷-۸ سه گور خمره کشف شدند که درون آنها استخوانهای اجساد ۹تا۱۶ سال آدمی قرار داشتند. همچنین یک خنجر فلزی، تفاله سی نوع میوه، پودر غلات، طناب، لباس ، پارچه و کلاه نیز در حفاریها کشف شدند.

800px-Areni-1_cave_entrance

لنگه کفش چرمی یافت شده در غار با شماره کفش ۳۷ امروزی برابر است و مشخص نشده است که کفش مردانه بوده یا زنانه.آزمایش رادیو کربن عمر کفش را به ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد بر میگرداند. به این ترتین از کفشهای مرد یخی ایسلند و استون هنج و اهرام مصر قدیمی تر است
دستگاه شراب کشی این غار بر اساس آزمایشهای رادیو کربن به ۴۱۰۰ تا ۴۰۰۰ پیش از میلاد تعلق دارند. در کنار خمره های شراب، لیوانها و لوله های سفالی و تخم انگور نیز یافت شده است. بر اساس تحقیقات انجام شده در آن زمان انگور را ابتدا با پا له میکردند و سپس آب انگور را به مخازنی با حجم ۱۵ گالن انتقال میدادند.
متخصصان ساکنان این غار را از اقوام کورا آراکس میدانند. جالب توجه اینکه با توجه به نزدیکی این غار به مرکز فلات ایران و اینکه تا چند دهه پیش درون ایران قرار داشته بود، هیچ یک از باستان شناسان حفار غار آرنی مایل به مقایسه آثار به دست آمده در این غار با فرهنگ ایران نیستند. کفش را با آثار یافت شده از آمریکای شمالی و ایرلند همسان دانسته اند ، ولی مقایسه ای بین آن و آثار مشابه در ایران نکرده اند.

wine areni

areni1

رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرسام

دورود بر حق نگاران
چیزی که میگم اینه که غرب نو کیسه است هیچ اصل و نصبی ندارد بجز کاراگاه گجت و مرد ان کبوتی و باب اسفنجی یه مشت تخیله باز یافتی از زباله ها

اما سرزمین مادریم ایران
با تمام اسطوره ها هر قسمتش وجب به وجبش همه مهد علم و فناوری استاد قدیم پدران عرفانیمانست
تا کور شود هرانکه نتواند دید

ooooooooooo

دورود
برایم خیلی جالب است چرا که دقیقا از کارگاه شراب سازی که دراینجا شرحش را خواندم درحال حاضر با همان روش و هموان اوصول کاری در منطقه ای ملایر برای درست کردن شیره انگور و … استفاده می شود با همان ابزار و وسائل پیش افتاده ای که در این مقاله خواندم و جالب است که این لنگه کفش من را یاد کفش های سنتی خودمان می اندازد ولی امروز کمی با وجود پلاستیک فرم شاید جدیدی گرفته باشد اما من همان را می ببینم و جالب تر که این نو ع کفش در قدیم برا ی نوزادان هم در خانواده ها درست می کردن من ایمان دارم کمی دقیق تر اگر نگاه شود کاملا می بینیم که این تاریخ ایران است .

دکمه بازگشت به بالا