آثار باستانی و ارزش های تاریخیحکومت ساسانیان

سکه های ساسانی

اردشیر خود را به شکل اهورا مزدا تصویر نموده است
نمونه ای از سکه های ساسانی

سکه های ساسانی از لحاظ نقوش بسیارمتنوع هستند و با مطالعه تصاویر سکه ها می توان به درستی از چهره واقعی شهریاران ساسانی ،وضع لباس،طرز آرایش مو و ریش،وسایل زینتی که به کار میبردند و هم چنین برخی باورهای دینی آنها اطلاع حاصل نمود.
از این شهریاران که بیش از چهار قرن حکومت داشتند سکه های گوناگونی به دست آمده است آنهایی که دوران کوتاهی سلطنت نموده اند مانند هرمزاول (۲۷۳-۲۷۲) ،شیرویه (۶۲۸م)، پوراندخت و نیز در تصاویر شاهانی که دوران سطنت آنان طولانی بوده است تغیراتی را که در اثر گذشت زمان در چهره،قیافه وحتی آرایش ریش و موی آنان پدیدار شده به خوبی می توان مشاهده نمود.
با توجه به نقش خسرو اول انوشیروان (۵۷۹-۵۳۱ م) می توان به وضوح تغیراتی را که با گذشت سال ها در قیافه و چهره وی روی داده است تمیز داد.
خمیدگی زیاد بینی ،آثار کهولت در چهره و سایر تغیرات در سکه هایی که در سنوات مختلف ضرب شده دیده می شود.
تحقیق و مطالعه نقوش روی سکه های ساسانی معرف ارزش والای هنر ساسانی است.
سکه نقش مهمی در تاریخ هنر ساسانی داشته زیرا نقوش ظریف وطرح های بدیعی که به دست صنعت کران و هنرمندان چیره دست آن روزگار ساخته و پرداخته شده اند بر پشت و روی آن منعکس گردیده است.

منبع: سنگ نگاره های ساسانی ص ۱۴

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه -
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مدنی

ممنون از مطلب آموزنده و سایت پر محتوایی که دارید

دکمه بازگشت به بالا