سندی تازه کشف شده بر بزرگی، خشایار شا بزرگ

خشابارشا بزرگ
خشابارشا بزرگ

همانطور که میدانید پارسیان دژ به طور معمول به کشف آثار باستانی نمی پردازد ولی از این خبر نمی توان به راحتی گذشت!

و این بار سندی ارزشمند، کتیبه خشایارشا بزرگ در تبریز رونمایی شده است که بسیاری را شگفت زده کرده.

این کتیبه پیرور دستگیری سارقان آثار باستانی کشف شده.

بعضی این منشور را دومین نمونه از منشور حقوق بشر ایرانیان نام نهادن وبعضی ها هم جواب غیر مستقیم خشایارشا بزرگ به سازندگان فیلم 300!

 این کتیبه با پرداختن به مسائل اجتماعی و حقوق بشر ،پیام‌آور صلح و نوع دوستی ایرانیان است که سندی دیگر بر عظمت تمدن پیشرفته ایرانان وبه خصوص هخامنشیان است.

برای دیدن ترجمه و منشور خشایارشا بزرگ به ادامه نوشتار مراجعه کنید

کتیبه نویافته خشایارشای بزرگ، بار دیگر بر سیاست آبادگری و مردم دوستی هخامنشیان تأکید می کند. پیش از این منابع و شواهد زیادی حاکی از آبادگری و احترام به مردمان در این دوره بوده اند، اما در این سند خیلی آشکار این موضوع از زبان شاهنشاه گفته می شود.

کتیبه خشایارشا بزرگ
کتیبه خشایارشا بزرگ

ترجمه کتیبه:

1- {خدای بزرگ است} اهورامزدا که بزرگترین

2- خدایان {است} که این بوم را آفرید

3- که آن آسمان را آفرید که مردم را

4- ،5- آفرید، که شادی را برای مردم آفرید

5-،6- که خشایارشا را شاه کرد

6-، 7- یک شاه از بسیاری

7-،8- یک فرمانروا از بسیاری

8-،9- گوید خشایارشا شاه

9-،10- هنگامی که شادی مردم سرزمین من را ببینی

10-،11- بر تو آشکار خواهد شد

11-،12- که من آنان را خوشنود کردم

12- پیش از من داریوش

13- شاه که پدر من بود او به خواست

14- اهورامزدا مردم بسیاری را

15- خشنود کرد اهورامزدا

16- ….. با {دیگر} خدایان شهریاری مرا

17- و آنچه را کردم/

ترجمه روانتر:

{خدای بزرگ است} اهورامزدا که بزرگ‌ترین خدایان {است} که این بوم را آفرید که آن آسمان را آفرید که مردم را آفرید که شادی را برای مردم آفرید که خشایارشا را شاه کرد یک شاه از بسیاری یک فرمانروا از بسیاری گوید خشایارشا شاه هنگامی که شادی مردم سرزمین من را ببینی بر تو آشکار خواهد شد که من آنان را خشنود کردم پیش از من داریوش شاه که پدر من بود او به خواست اهورامزدا مردم بسیاری را خشنود کرد اهورامزدا…… با {دیگر} خدایان شهریاری مرا و آنچه را کردم.

بخش نخست این کتیبه در دیگر کتیبه های هخامنشی، از جمله در کتیبه های داریوش بزرگ هم دیده می شود؛ نکته ای که از این بخش می توان دریافت کرد این است که «شاه شاهان» نام خود را پس از نام خدای بزرگ و مردم می آورد.

در این سند نویافته توجه ویژه به مردم آشکار تر می شود چرا که شادی مردم و خشنودی آنها، بسیار با اهمیت ترسیم شده است، به طوری که موضوع اصلی این کتیبه شادی و خشنودی مردمان است.

و اینست عظمت ایران و ایرانی

با سپاس بسیار از آقای مجید خالقیان

22
دیدگاه بگذارید

avatar
13 تعداد نظرات
9 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
12 تعداد نویسندگان دیدگاه
TTTTبابکaliهامانعلی نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
TTTT
مهمان
TTTT

دوست عزیز جناب آقای شمشاد امیری خراسانی خداوند وجود مقدس و عزیز شما را حفظ کند که یکی از انسان هایی هستید که تاریخ را زنده نگه میدارد.
شما انسانی کوچک در این کره ی خاکی هستید ولی وجود گوهربارتان بسیار بزرگ است.

بابک
مهمان
بابک

سلام به نظرم دوست عزیز پاسخ تجزیه طلب ها رو ندی بهتر هست،تجزیه طلب در آخر یک چیز رو می خواهد دنبال کند که تازیخ ایران بد ،و بعد نتیجخ گیری بر اساس ذهن کوچک و خودفروخته اش حالا که تاریخ ایران بد،پس‌باید بچسبیم به علی اف و اردوغوان،کسی که تمام فکرش و ذهنش خواندن کتابی مثل ناصر پورپیرار هست جه انتظاری داری؟؟؟؟؟؟؟؟؟ سخن رو با این بیت مولانا خلاصه کنم در نیابد حال پخته هیچ خام/پس سخن کوتاه باید وسلام یک پرسش هم دارم این هست که این کتیبه جایگاه اصلیش کجا بوده؟؟؟مشخص نشده از کجا کنده شده؟؟؟؟ سپاسگزارم… ادامه مطلب »

هامان
مهمان
هامان

این تصویرکارتونی که ابتدای صفحه قبل است اصلن برازنده ی خشایارشا بزرگ نیست چون چهره ای غیرایرونی داره
خواهشن عوضش کنیدوازنقوش سنگی که ازخشایارشامونده استفاده کنید

علی
مهمان

سلام پیشنهاد می کنم جلد دوم رمان داریوش شاه شاهان را که در مورد حکومت خشایارشا (خشایار شاه نه ) نوشته شده مطالعه کنید این رمان کاملا مستند قابل قبول وبیطرفانه نوشته شده و شخصیت رئوف خشایار شا را نشان میدهد.درضمن ۸۰ درضد مطالب این رمان بر اساس مستندات تاریخی میباشد و ۲۰ درصد تخیل نویسنده. جلد اول کتاب هم در مورد اواخر حکومت داریوش و لشکرکشی او به سرزمین سکاها و نبرد مارتون نوشته شده و کاملا موجه توضیح داده شده که داریوش در ماراتون شکست نخورده بلکه عقب نشینی کرده.. فایل PDF این کتاب هم در اینترنت موجوده….… ادامه مطلب »

اریوبرزن
مهمان
اریوبرزن

درود بر شما لطفا کاری کنید که بشه متن کتیبه خشایار شاه بزرگ رو دانلود کرد

javad
عضو
javad

این موضوع دو سه روزی اعتقاد یکتا پرستی زرتشتیان را در ذهن من شک انداخته بود که الان توجیه شدم ممنوم که این مطلب رو نوشتیت
سپاس بر فرزند پارس

ایرانی
مهمان
ایرانی

با سپاس از نگارنده محترم متن و تبریک به مناسب یافته شدن این اثر بزرگ بعضی وقت ها تعصب آنقدر چشم بعضی ها را کور می کند که حتی چنین سند بزرگی هم کشف شود باز هم به نوشته های پر از دروغ درباره استر تکیه می کنند. داستان استر یک افسانه است و اصلا مشخص نیست پادشاهی که در آن حضور دارد که اخشوروش معرفی می شود همان خشایارشا باشد. در طومارهای دریای مرده نام همه کتب عهد عتیق وجود دارد، به جز کتاب استر!!! (البته اگر این دوستان اصلا بدانند طومارهای دریای مرده چیست!!!) در ضمن تورات فقط… ادامه مطلب »

موعود
مهمان
موعود

سلام
با دیدن سایت شما برای اولین بار فکر می کردم با یک محقق بی طرف تاریخ طرف هستم.امید وار بودم که واقعیت پذیر باشید و سنداتتان بر اساس توهم نزاد پرستانه نباشد اما الان به این یقین رسیدم که هم وطن شما بودن شرط ان شرکت در جنگ ۸ ساله /داشتن شناسنامه ایرانی /وغیره نیست بلکه باور دروغهای تاریخی ودوچار توهم تاریخی شدن تقدیس وباور نژاد پرستی از منظر شماست .
باشد که با همیهن خشایار وکوروش وغیره محشور شوید و در همین توهم و جهل خود باقی بمانید.
و من الله التوفیق

موعود
مهمان
موعود

سلام دوست من
باید بگویم انان که کشته شده اند هم وطن ما بوده اند من ایرانی هستم وسختی کشیده جنوب کشور .معنی کشتار وجنگ را می دانم حال این کشتار توسط یک پادشاه به قول شما قانون نویس.حاکمی که در زمان او ۷۵۰۰۰ نفر بی گناه با هر قومییتی کشته شوند شایسته تقدیر نیست.
خوش باشید

موعود
مهمان
موعود

با سلام این هم فصل استر کتاب تورات استر آتاب استر گویای این حقیقت است آه خدا بر آنچ ه در جهان می گذرد تسلط دارد. استر طالب رضای خداست ، لذا خداوند نیز او را در جهت رهایی قوم اسرائیل از یک قتل عام حتمی بکار می گیرد و توسط او آنان را نجا ت می دهد. خشایارشا، پادشا ه پارس ، از همسر خود ملک ه وشتی بسیار عصبانی می شود زیرا او از آمدن به ضیافت ملوآانه سر باز زده بود. بنابراین ، پادشا ه ملکه را خل ع می آند و بجای او استر را آه… ادامه مطلب »

موعود
مهمان
موعود

سلام دوستان
خشایار + واقعه پوریم(فصل استر کتاب تورات) = نسل کشی
این بشر نمی تواند قانون حقوق بشر وضع کند

hossein
مهمان
hossein

این چند وقت بهترین خبری بود که شنیدم سد سیوند بدجور ناراحتم کرده بود اما این خبر حسابی شادم کرد و ضربه ای محکم بود بر سازندگان فیلهایی نظیر ۳۰۰ و clash of titan و همینطور بازیهایی مثMetro:Last light (که وقتی توی بازیش دیدم اون جنراله خونخواری خودش رو مث خشایارشا میدونه از حرس سی دی بازی رو شکوندم) . خیلی هم جالبه هر چی کتیبه حقوقه بشره برای ایرانه کلا ما چندهزار سال از مردمان دنیا جلو بودیم ولی حیف الان یه نیم قرنی عقب هستیم. نمیدونم چرا یه حسی بهم میگه امثال دموکریت و ارسطو و تالس دزدان… ادامه مطلب »

دوستداران تالش ( آستارا )
مهمان
دوستداران تالش ( آستارا )

درود …………………………. فرهنگ ایرانی فرهنگ شادی است ، فرهنگ سوگواری فرهنگی غیر ایرانی است ….. !!!!!!!!! !! !