رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی
آثار باستانی و ارزش های تاریخیایران باستانحکومت ساسانیان

تپه هفتوان -هزاره سوم پيش از ميلاد تا ساساني

azarbaijan-gharbi

هفتوان تپه در جلگه سلماس قرار دارد (محوطه باستانی هفتوان تپه درنزدیکی روستایی به همین نام درسلماس واقع در آذربایجان غربی، یکی از چهار محوطه بزرگ در حوزه دریاچه ارومیه و بزرگترین محوطه باستانی در دشت سلماس است.)و به حوضه آبريز درياچه اروميه مربوط مي شود. در اين منطقه ميتوان اطلاعات فراواني در مورد سفال هاي رنگي به دست آورد. يك هييت انگليسي در سال ۱۳۴۷ اين تپه را حفاري كرد. در اين تپه از هزاره سوم پ م تا دوره ساساني ۸ لايه شناخته شد.سفال دوره مفرغ قديم هفتوان خاكستري وسياه است و پلان خانه هاي اين دوره دايره هستند.در اواخر هزاره سوم استقرار گسترده اي در اين محل وجود داشته و آثار ديوار دفاعي و آتش سوزه نمايان شده است. دوره وفرغ متاخر سفال منقوش رنگي دارد كه به سفال اروميه مشهور است . بر يكي از سفالهاي اين دوره نقش ارابه اي با دو اسب ديده مي شود كه اولين نمونه شناخته شده اين طرح است.

haftavan2

این محوطه از عصر مفرغ قدیم (نیمه دوم هزاره سوم پیش از میلاد) حدود ۵ هزار سال پیش تا دوره ساسانی آثاری را در خود جای داده است. بیشتر آثار بدست آمده مربوط به عصر مفرغ جدید است و حکایت از وجود یک شهر باستانی در این محوطه دارد.

haftavan1

haftavan3

رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا