رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی
آثار باستانی و ارزش های تاریخیایران باستانحکومت هخامنشیانرم

تفاوت تخت جمشيد با كولوسيوم و تفاوت ايران با اروپا

كولسيوم- رم
كولسيوم- رم

در حدود ١٩٥٠ سال پيش، روم به اورشليم حمله كرد، آن شهر را ويران كرد و مردمانش را به بردگى گرفت. حدود ٤٥ تا ٦٠ هزار نفر از اين بردگان، براى ساختن كولوسيوم به كار گرفته شدند. بخش بزرگى از اين بردگان در حين كار كشته شدند. مراسم افتتاحيه كولوسيوم با كشتار ٩ هزار حيوان غيراهلى برگزار شد.

در كولسيوم زنان و مردان از هم جدا بودند. جايگاه زنان در طبقه پنجم بود، كه ديد بسيار بدى به ميدان داشت. جايگاه مخصوص زنان در كولوسيوم بسيار ناامن و خطرناك بود، چرا كه سكوهاى آنها با طناب هايى نگه داشته ميشد كه هر از چندى پاره ميشدند و زنان از ارتفاع ٥٠ مترى به پايين سقوطى مرگبار ميكردند. اما جايگاه مردان بسيار امن بود. آنها بر روى سكوهاى سنگى مى نشستند.
كولوسيوم، محل برگزارى جشنهاى امپراتور و مردم رم بود. در طى اين جشنها، كه هر بار ١٠٠ روز به درازا ميكشيد، حيوانات درنده را به جان بردگان و گلادياتورها مى انداختند و يا گلاديوتورها، كه برده بودند و اميد به زندگى آنها به سختى به ٢٢ سالگى ميرسيد، را مجبور به كشتن يكديگر ميكردند. امپراتور و مردم رم نيز شاهد اين كشتار بودند و از آن لذت ميبردند.
در طى هر دوره از اين جشن ها حدود ٥ هزار برده و گلاديوتور به قتل ميرسيدند. در روزهايى كه جشن برقرار نبود، محكومان به مرگ را جلوى حيوانات درنده مى انداختند تا زنده زنده خورده شوند. امپراتور و مردم رم نيز شاهد زنده زنده خورده شدن اين آدميانِ تيره بخت بودند.
در كل، بيش از يك ميليون نفر، از جمله ٥٠٠ تا ٧٠٠ هزار گلادياتور، در صحن كلوسيوم به طرز وحشيانه اى كشته شدند. اين ميدان چهار هزار متر مربعى، بزرگترين قتلگاه تاريخ بشريت بوده است.
امروزه، كولوسيوم محبوبترين بناى ايتاليا، نماد شهر روم و تمدن رومى است. همه رميان، ايتالياييها و حتى اروپاييها به اين تمدن افتخار ميكنند.
در سال ٢٠٠٧، در طى يك نظرسنجى با شركت بيش از يكصد ميليون نفر، كولوسيوم جزو ٧ اثر برتر و محبوب جهان برگزيده شد.
در سال ٢٠١١، مبلغ ٢٥ ميليون يورو، تنها براى تميز كردن ديوارهاى كولوسيوم و چند كار بسيار جزيى ديگر در درون آن، هزينه شد. يك ضرب المثل قديمى ايتاليايى ميگويد: “تا زمانى كه كولوسيوم استوار است، رم نيز استوار است”.


تخت جمشید مرکز امپراتوری ایران
تخت جمشید مرکز امپراتوری ایران

حدود ٦٠٠ سال پيش از ساخته شدن كولوسيوم، و تنها چند سال پس از آزادى بردگان يهودى در بابل به دست كوروش و بازگشت آنان به اورشليم، ايرانيان تخت جمشيد را ساختند. اثرى پرشكوه با زيربناى ١٧٥ هزار متر -٨ برابر كل زيربناى كولوسيوم. بر اساس سندهاى غير قابل انكار -خشت هاى پخته شده آن زمان- در ساختن تخت جمشيد هيچ برده اى به كار گرفته نشده است. كارگران، مهندسان و هنرمندان ايرانى در بهترين شرايطِ كارىِ ممكن اين اثر بزرگ بشرى را آفريدند.
پادشاهان ايرانى در تخت جمشيد جشنهاى ايرانى مانند نوروز و مهرگان، كه ريشه در آشتى، مهر، طبيعت و زندگى انسانى دارد، را برپا ميداشتند. همه نگاره هاى حك شده بر ديوارها و سنگهاى تخت جمشيد نشانگر جشنها، فرهنگ و ميتولوژى زيباى ايرانى است. تخت جمشيد مركز بزرگترين قدرت جهان در آن روزگار بوده است.
اما برخورد برخى از ما ايرانيان، به ويژه عده اى از تندروها و چپگرايان افراطى و برخى مدعيان روشنفكرى، با اين اثر بزرگ هنرى جهان بسيار غيردوستانه و نابخردانه بوده است.

رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

9 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
متمدن

سلام.مقایسه خوبی بود.شهدای ما در جنگ تحمیلی نشون دادن که ایرانی جماعت واقع بین حقیقت جو و مدافع ناموس و وطن و عقیده خودش هست.ما از اعراب فقط ححقیقت اسلام رو گرفتیم چون حقیقت جو بودیم نه جهالتشون رو واین حقیقت شامل مردانگی آزادگی و ایمان و غیره میشد.امیدوارم همان طور که جوانان غیور جلوی حملات عربی غربی ایستادگی کردند ما هم از تاریخ باشکوه علم ایران اسلامی و ما قبل رو بتونیم به اوج خودش برگردونیم ولی فقط با شجاعت و مردانگی و همت و تلاش و دوری از لذات دنیوی که غرب برای جوان ایرانی خواب دیده که همان تسلط بر افکار جوانان ما هست با تخریب عقل و گسترش روابط جنسی.
به امید ایران باشکوه و ایرانی متمدن و مصلح و فداکار مثل الگوهایی مانند شهدای عزیز فرزندان غیور ایران اسلامی

سارا

همون مگه به این چیزا خوش باشید,این حرفها چه فایده ای داره. تخت جمشید نابود شده اما کولوسیوس سالانه ملیاردها یورو پول به جیب دولت ایتالیا وارد میکنه. و بهترین کارشناسا ن به مرمت اون میپردازن.. مگه فقط به گذشته فکر کنیم

علیرضا

درود
مطالب بسیار خوبی بود . با اجازه برخی از مطالب سایت شما را کپی کردم و در صفحات شبکه های اجتمایی منتشر کردم . البته برای برخی به عنوان منبع از سایت شما نام بردم . امیدوارم از نظر شما اشکالی نداشته باشد . در صورت مشکل با ایمیل بنده تماس بگیرید . در پناه ایزد یکتا

دان

درود بر همه دوستان.سپاس برای این نوشتار بسیار زیبا و راست.البته مساحت ارگ شهر پارسه یا همون تخت جمشید برابر ۱۲۵هزار متر مربع هستش

بلندطبقه

ماایرانیان شوربختانه دارای طالع نحس هستیم وهرموقع خواستیم به جایی برسیم یاکشوری به ماحمله کردیاانقلابی صورت گرفت!
درعجبم آثاری چون تخت جمشیدیا ایوان کسری چرابه اندازه ابنیه رومی موردتوجه جهانیان نیست؟
البته ناگفته نماندامروزه مالیاقت نداریم آثارمان درجهان اول شودچون به تمدن خودنمی بالیم بلکه آن راافسانه می دانیم.
باید بین مردم بروید وببینیدکه چگونه مردم ما ایران باستان رانشانه طاغوت وظلم می دانند که این بسیار دردناک است.
جهل مردم تمدن مارانابود کرده است نه اسکندر ونه چنگیز

واقع نگر

آغا چرا جو میدی الکی؟؟؟اون کسی که تمدن تو رو قبول نداره غرب هست که سابقه کثیف خودش رو تبلیغ میکنه.و داخل کشور هخامنش پرست درست کرده تا دین رو از بین ببره بعد فکر کردی به کورش وتو رحم میکنه؟اونها در ایران برای هر فکر و عقیده ای راهی ساختن تا عقاید با هم تحلیل برن و اول دین رو بگیرن.این یک حیله ساده هست ولی باید سیاست داشته باشی تا ببینی.در جنگ مردم با دیانت خاک رو حفظ کردن،فکر نکنم دین از بین بره سوسیالیست ها از خاک حفاظت کنن کما این که تا قبل انقلاب همش ایرانی جماعت در حال تسلیم خاک بود،آخریش هم بحرین که از افاضات شاه محمد رضا به انجام رسید.برید کمی واقعیت و دنیا و حیله هاش رو بشناسید

حمید سهرابی

عکسها و نوشته ها عالی بودن .من وقتی تاریخ ایران در باستانو میخونم تنم میلرزه و احساس غرور عجیبی میکنم .از شما هم تشکر می کنم

واقع نگر

احساس غرورت فقط برای جنگ و قدرت و وسعت نباشه،چون عزیزان شاهآن ایرانی یکی پس از دیگری تمدن و وسعتت رو کوچیک کردن.عوضش من از کاری که شهدا جلوی دنیای غربی عربی و حتی آسیایی انجام دادن و یک وجب ندادن احساس غرور میکنم و یک وجب همچپاول نکردن.شاهان ایران یا چپاول کردن و تجاوز به خاک دیگران و یا خاک دادن.

دکمه بازگشت به بالا