آثار باستانی و ارزش های تاریخیایران در دوران معاصرگالری تصاویر و ویدیوها

تصاویری از آرامگاه یعقوب لیث صفاری

تصاویری از آرامگاه یعقوب لیث صفاری بزرگ سردار ایران زمین

ماجرای سرودن نخستین شعر فارسی دری از قول  کتاب تاریخ سیستان – به تالیف محمد تقی بهار آمده‌است:
«… پس شعرا او [:یعقوب لیث صفاری] را شعر گفتندی به تازی:

قد اکرم اللّه اهل المصر و البلد بمُلک یعقوب ذوالاَفضال و العُدد
… چون این شعر برخواندند او عالم نبود، درنیافت. محمد بن وصیف حاضر بود و دبیر رسایل او بود و ادب نیکو دانست و بدان روزگار نامهٔ پارسی نبود. پس یعقوب گفت: چیزی که من درنیابم چرا باید گفت؟ محمد وصیف پس شعر پارسی گفتن گرفت و پیش ازو کسی نگفته بود که تا پارسیان بودند سخن ایشان به رود بازگفتندی، بر طریق خسروانی، و چون عجم برکنده شدند و عرب آمدند، شعر میان ایشان به تازی بود و همگنان را علم و معرفت شعر تازی بود و اندر عجم کسی برنیامد که او را بزرگیِ آن بود پیش از یعقوب که اندرو شعر گفتندی، مگر حمزه بن عبداللّه الشاری و او عالم بود و تازی دانست. شعرای او تازی گفتند و سپاه او بیشتر همه از عرب بودند و تازیان بودند، چون یعقوب زنبیل و عمار خارجی را بکشت و هری بگرفت و سیستان و کرمان و فارس او را دادند، محمد بن وصیف این شعر بگفت:
ای امیری که امیران جهان، خاصه و عام بنده و چاکر و مولای و سگبند و غلام…»

آرامگاه یعقوب لیث صفاری (۱)

آرامگاه یعقوب لیث صفاری (۴)

آرامگاه یعقوب لیث صفاری (۵)

آرامگاه یعقوب لیث صفاری (۶)

آرامگاه یعقوب لیث صفاری (۷)

آرامگاه یعقوب لیث صفاری (۸)

آرامگاه یعقوب لیث صفاری (۹)

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه -
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایراندُخت

میبالم به شیر مردان سرزمینم،کرد ، بلوچ ،بختیاری ولر،مازنی و ترک فرقی ندارد مهم شرافت،مردانگی و ناموس پرستی است که در خون تک تک دلیر مردان سرزمینم جاریست.از خون این بزرگمردان است که کودکان خردسال برای دفاع از ناموس و خاک خود شناسنامه را دست کاری می‌کردند تا به جنگ خون خواران بعثی عراقی بروند.زنده باد ایران و ایرانی.زنده باد نام و یاد شهدای دفاع از ناموس و وطن از آغاز خلقت تا فرداها.جاودانه باد یاد و خاطره ی شهدای۸سال دفاع مقدس و شهدای مدافع امنیت وطن،شهدای مرزبان خاک پاک ایران در ۸سوی مرزهای سرزمینم.

دکمه بازگشت به بالا