بزرگترین سرداران زن ایرانی تاریخ

آرتمیز : نخسیتن و تنها زن دریاسالار جهان تا به امروز . او به سال ۴٨٠ پیش از میلاد به مقام دریاسالاری ارتش شاهنشاهی خشیارشا رسید و در نبرد ایران و یونان ارتش شاهنشاهی ایران را از مرزهای دریایی هدایت می کرد . تاریخ نویسان یونان او را در زیبایی – برجستگی و متانت سرآمد همه زنان آن روزگار نامیده اند.آرتمیس نیز درست میباشد.

آتوسا : ملکه بیش از ٢٨ کشور آسیایی در زمان امپراتوری داریوش. هرودوت پدر تاریخ از وی به نام شهبانوی داریوش بزرگ یاد کرده است و آتوسا را چندین بار در لشگرکشی ها داریوش یاور فکری و روحی داریوش دانسته است . چند نبرد و لشگر کشی مهم تاریخی ایران به گفته هرودوت به فرمان ملکه آتوسا صورت گرفته است .

آرتادخت : وزیر خزانه داری و امور مالی دولت ایران در زمان شاهنشاهی اردوان چهارم اشکانی . به گفته کتاب اشکانیان اثر دیاکونوف روسی خاور شناس بزرگ او مالیات ها را سامان بخشید و در اداره امور مالی خطایی مرتکب نشد و اقتصاد امپراتوری پارتیان را رونق بخشید .

آزرمی دخت : شاهنشاه زن ایرانی در سال ۶٣١ میلادی . او دختر خسرو پرویز بود که پس از” گشتاسب بنده” بر چندین کشور آسیایی پادشاهی کرد. آذرمیدخت سی و دومین پادشاه ساسانی بود . واژه این نام به چم ( معنی) پیر نشدنی و همیشه جوان است.

آذرآناهید :ملکه ملکه های امپراتوری ایران در زمان شاهنشاهی شاپور یکم بنیانگذار سلسله ساسانی . نام این ملکه بزرگ و اقدامات دولتی او در قلمرو ایران در کتیبه های کعبه زرتشت در استان فارس بارها آمده است و او را ستایش کرده است . ( ٢۵٢ ساسانیان ) 

پرین : بانوی دانشمند ایرانی . او دختر کیقباد بود که در سال ٩٢۴ یزدگردی هزاران برگ از نسخه های اوستا را به زبان پهلوی برای آیندگان از گوشه و کنار ممالک آریایی گردآوری نمود و یکبار کامل آنرا نوشت و نامش در تاریخ ایران زمین برای همیشه ثبت گردیده است . از او چند کتاب دیگر گزارش شده است که به احتمال زیاد در آتش سوزی های سپاه اسلام از میان رفته است .

زربانو :سردار جنگجوی ایرانی . دختر رستم و خواهر بانو گشسب . او در سوار کاری زبده بوده است که در نبردها دلاوری ها بسیاری از خود نشان داده است . تاریخ نام او را جنگجویی که آزاد کننده زال – آذربرزین و تخوار از زندان بوده است ثبت کرده .

فرخ رو : نام او به عنوان نخستین بانوی وزیر در تاریخ ایران ثبت شده است وی از طبقه عام کشوری به مقام وزیری امپراتوری ایران رسید .

کاساندان : پس از شاهنشاه ایران او نخسین شخصیت قدرتمند کشور ایران بوده است . کاساندان تحت نام ملکه٢٨ کشور آسیایی در کنار همسرش کورش بزرگ حکمرانی میکرده است . مورخین یونانی ( گزنفون ) از ویبا نیکی و بزرگ منشی یاد کرده است .

گردآفرید :یکی دیگر از پهلونان سرزمین ایران . تاریخ از او به عنوان دختر گژدهم یاد میکند که بالباسیمردانه با سهراب زور آزمایی کرد . فردوسی بزرگ از او به نام زنی جنگجو و دلیر از سرزمین پاکان یادمیکند .

آریاتس : یکی از سرداران مبارز هخامنشی ایران در سالهای پیش از میلاد . مورخین یونانی در چند جا نامیکوتاه از وی به میان آورده اند .

گردیه : بانوی جنگجوی ایرانی . او خواهر بهرام چوبینه بود . فردوسی بزرگ از او به عنوان هسمرخسروپرویز یاد کرده که در چند نبردها در کنار شاهنشاه قرار داشته است و دلاوری بسیاری از خود نشان دادهاست . ( ساسانی ٣۴٨ + شاهنامه فردوسی )

٢٧۴

هلاله :پادشاه زن ایرانی که به گفته کتاب دینی و تاریخی بندهش ( ٣٩١ یشتها ۱+۲۷۴ یشتها ۲)کیانیان بر اریکه شاهنشاهی ایران نشست . از او به عنوان هفتمین پادشاه کیانی یاد شده است که نامش را “همایچهر آزاد” ( همای وهمون ) نیز گفته اند . او مادر داراب بود و پس از “وهومن سپندداتان” بر تخت شاهنشاهیایران نشست . وی با زیبایی تمام سی سال پادشاه ایران بود و هیچ گزارشی مبنی بر بدکردار بودن وی و ثبتقوانین اشتباه و ظالمانه از وی به ثبت نرسیده است .

پوران دخت : شاهنشاه ایران در زمان ساسانی . وی زنی بود که بر بیش از ١٠ کشور آسیایی پادشاهی میکرد .او پس از اردشیر شیرویه به عنوان بیست و پنجمین پادشاه ساسانی بر اریکه شاهنشاهی ایران نشست و فرامانروایی نمود .

شیرین : شاهزاده ارمنی . ارمنستان یکی از شهرهای کوچک ایران بود و شاه ارمنستان زیر نظر شاهنشاه ایران . خسرو پرویز و شیرن حماسه ای از خود ساختند که همیشه در تاریخ ماندگار ماند . شیرین از خسرو ۴ فرزند به نامهای نستور – شهریار – فرود و مردانشه بدنیا آورد که هر چهار فرزند وی در زندان کشته شدند .پس او سر بر بالین ( جسد بی جان ) خسرو نهاند و با خوردن زهری عشق اش به خسرو را جاودانه ساخت و هردو جان باختند .

بانو گشنسب  :  دختر دیگر رستم – خواهر زربانوی دلیر . نام بانو گشسب جنگجو در برزونامه و بهمن نامه بسیار آمده است . یکی از مشهورترین حکایت های او نبرد سه گانه فرامرز – رستم و بانوگشسب است . او منظومه ای نیز به نام خود دارد که هم اکنون نسخه ای از آن در کتابخانه ملی پاریس و در کتابخانه ملی بریتانیاموجود است

8
دیدگاه بگذارید

avatar
4 تعداد نظرات
4 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
7 تعداد نویسندگان دیدگاه
بهارانkimiyaعلیافشینآرمیتا نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
kimiya
مهمان
kimiya

خب خیییلی اطلاعات کمی اینجاست.لطفابیشترش. کنید

علی
مهمان
علی

ضمن عرض خسته نباشید خدمت شما..مطالب بسیارمفیدهستن..ولی بعضی ازحکومتها و پادشاهان(چون زندیه و پادشاهی چون کریم خان زند) دراین قسمت نادیده گرفته شده اندکه بسیارناراحت کننده است وانتظارنمیرفت….ما امیدواریم که در تصحیح این مطالب حتما اقداماتی صورت گیردباتشکر..

آرمیتا
مهمان
آرمیتا

نه . نه نتها به هیچ قوم ایرانی توهین نمیشه بلکه براشون عزت داره. حالا چرا ؟ چونکه ایران به قول بعضیا که نژاد پرستن فقط نژاد آریا نیست. اقوام آریا اومدن فقط سه قسمت عمده ی ایران رو گرفتن گرگان ، همدان و شیراز رو . خیلی امکان داره که افرادی که مقیم این مناطق هستند اگر نژاد دیگه ای توشون نباشه واقعا آریایی باشن ولی ایران فعلی رو اگر بخوایم بر اساس قوم آریا حساب کنیم لطفا کل خوزستان و آذر بایجان رو بدین بره بعد حرف بزنین. حالا حساب کنین تو ایران به جز پادشاهانی که دیگه… ادامه مطلب »

افشین
مهمان
افشین

با درود خدمت یکایک شما ایرانیان … نوشته ات رو خوندم آرمیتا … درسته .. کسانی که سید از نسل امام سجاد هستن کاملا ایرانی هستن و اینو خوووود بزرگان شیعه هم تایید کردن که بانو بی بی شهربانو مادر امام سجاد هستن . اما در مورد ایران که گفتین خیلی نوشته ها هست … من خودم ی رگ همدانی دارم از پدر که نام خانوادگی رستمی داریم و از مادر هم سید به امام سجاد هستیم و  بازم ایرانی . و اینکه همدانیان همگی نفرت زیادی از اعراب داشتن و دارن و نژادهای ماندگار بیشتر در غرب کشور فکر… ادامه مطلب »

نازنین(دخترلر)
مهمان
نازنین(دخترلر)

حتما بخونین اگه ایرانین… روزی زنی نزد نادر شاه رفت و روسری خود را بر سر نادر انداخت و نادر پرسید این چه کاریست. زن پاسخ داد لچکم بر سرت باد .تو ولیعهد این سرزمین باشی وعربها به من تجاوز کنند .این را گفت و رفت.از ان روز نادر آنقدر از عربها قتل عام کرد که عربها به قصد عذر خواهی پیش نادر رفتند وگفتند دست از قتل عام آنان بردارد نادر گفت شرطی دارم آن هم این است که مردانتان روسری بر سر کنند ومانند زنان در کوچه بازار راه بروند . چند سال از زمان نادر گذشته اما… ادامه مطلب »

بهاران
مهمان
بهاران

جنگ نادرشاه با افغانها و ترک ها و هندی ها بود هرگز هیچ جنگی با عرب ها نداشت این داستان دروغ است

سارا
مهمان
سارا

آره واقعا برای همین هم هست که سال ها زیادیه که با ایرانی جماعت عقده کردن!

داود
مهمان
داود

داستانهای بدون منبعی که در شبکه های اجتماعی پخش میشوند مناسب بحث در اینجا نیست انتشار این گونه موارد بیشتر به منظور ایجاد اختلاف در بین قومیتهای ایران پخش میشود.شما خودتان از این داستان چه برداشت میکنید ؟یعنی اعراب بعداز چندسلسله پادشاهان قدر ایرانی همچنان به زنان ایران تجاوز میکردند؟ آیا خوداین قضیه غرور ملی ما را جریحه دار نمیکند؟