ایران در دوران معاصر

بررسی تطبیقی زبانهای اوستایی ، پهلوی ، تالشی و تاتی آذربایجان

 تطبیق زبانهای اوستایی ، پهلوی ، تالشی و تاتی آذربایجان 

واژه هایی از زبانهای اوستایی ، پهلویی ، تالشی آستارا ، تاتی کرینگان ، تاتی گلین قیه 

فرستنده:ضیاء طرقدار

فارسی

اوستایی

پهلوی

  تالشی   ( آستارا )

تاتی کرینگان( آذربایجان شرقی )

تاتی گلین قیه( آذربایجان شرقی )

سگ 

اسپان – span

سِگِ – sege

اِسپَه – espa

اِسپا – espā

اِسبا – esba

استخوان

است – ast

است – ast  استک،خستک

اَستَه – asta

اُستا – ostā

اُسدا – osdā

اسب

اسپه – aspa

اسپ – asp

آسپ – āsp

آسپ – āsp

اوسب – osb

دروغ

دروج – droj

دروگ -drog ، درو ، دروب

دوی – duy

درو – doru

دری – deri

صورت ، چهره

دائمَن – daeman

دیتن – ditan

دیم – dim

دیم – dim

دیم – dim

مرغ

کهرکه – kahrka

کرک – kark

کُرک – kork

کاگ – kag

کُرک – kork

کُرک – kork

خانه

کَتَه – kata

کَتَک – katak

 که – ka 

کا – kā

کَر – kar

دختر

کئینی – kaini

کنیک – kanik

کِلَه – kela

کینا – kinā

کینه – kina

گردن

گریوا – grivā

گریو – griv

گِی – gey

گِری – geri

گیری – giri

مَرد

مِرته – mereta

مَرت – mart

مِرد – merd

مِرت – mert

مِرت – mert

عروس

وذه – vaze

وذیوک – vazyuk

وَی – vay

وَی – vay

ویی – viyi

بینی 

وئنا – vaenā

وینیک – vinik

وینی – vini

وِنو – veno

وِنِ – vene

گرگ

وهرکه – vehraka

گورگ – gurg

وَگ – vag

وُرگ – vorg

وُرگ – vorg

برف

وفره – vafra

وفر – vafr

وَ – va

وَر – var

وهور – vohor

منابع در ادامه نوشتار

منبع :

(۱)- لغات اوستایی ، پهلوی ، تاتی کرینگان و گلین قیه ، از کتاب : جستارهایی درباره زبان مردم آذربایگان ، یحیی ذکاء ، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار ، ۱۳۷۹ ، ص ۱۳۶ – ۱۵۶ و ۱۶۴ – ۱۸۳

(۲)- لغات تالشی منطقه آستارا از نویسنده وبلاگ  دوستداران تالش ( آستارا ) می باشد .

[important]

مشخصات فرستنده و نوشتار

گرد آورنده : ضیاء طرقدار

نگارنده : ضیاء طرقدار

وبلاگ نگارنده: پیوند(اینجا را بفشارید)

[/important]

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

7 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کور وش

آیا برعکس این هم می تونه سند باشه؟ یعنی وقتی در زبان فارسی یا گیلکی یا تالشی لغات ترکی وجود داشته باشن میشه گفت مثلا اصفهان یا گیلان یا تالش ها ترک بودن؟ در ضمن ما وقتی در سراب کتیبه اوراتوها با بیش از ۴۰۰۰ سال قدمت را می بینیم که اسامی پادشاهانشان ترکی هست چگونه می تونیم این تاریخ ۴۰۰۰ ساله را انکار کنیم متاسفانه ترکها تاریخی بیش از ۷۰۰۰ سال را با سند برای ما اثبات می کنند ما می دانیم که ایران منطقه ای در داخل خاک افغانستان بوده و سرزمینی که الان توش زندگی می کنیم مملکت ترکها بوده وقتی ترکها از فردوسی سند میارن که مرز ایران رو داخل خاک فاغنستان مشخص کرده نمی دونم چی بگم وقتی فردوسی میگه چو دارا زایران به کرمان رسید دو بهر از بزرگان لشگر ندید نمی دونم چه جوری باز بگم کرمان جزو ایران بوده؟ وقتی یه ترک میگه تاریخ طبری ۱۶ جلد یکبار هم نام ایارن رو نیاورده خفه میشم. درسته که از زمان اعلیحضرت رضا شاه با کمک یهودی ها تونستیم کمی سند به اسم پارسها جعل کنیم ولی این دربرابر هزاران سند اونها ارزشی نداره مدام هم جعلی بودنشون مشخص میشه ما حتی نمی تونیم ثابت کنیم که کوروش پارس بوده ؟ خیلی بده که کتیبه ای که به اسمش جعل کردیم رو هم کاهنان بابلی نوشتن کاش موقع جعل کردن عقلمون می رسید می گفتیم پارسیان نوشتن . وقتی ترکها از وندیدادها برای ما سند می آرن و می گن اجداد پارسیان بر اساس اسناد خودشون با شاش انسان و گاو غسل می کردن و وضو می گرفتن یا زن زائو را که بچه اش مرده بود شکنجه می کردن نمی دونم چه جوری جوابشون رو بدم؟ متاسفانه ما تمدن رو از ترکها و اعراب ها یاد گرفته ایم هر چند هنوز هم چه از بعد اقتصادی و چه در بعد فرهنگی به اونها نرسیده ایم اما اینهمه هزینه برای آذری خوندن اونها کردیم همه شون هدر رفت الان بچه دو ساله اونها می آد آبروی پارسها رو تو جمع می بره بچه مدرسه شون جوری با سند حرف می زنه که حداد عادل ما لالمونی می گیره نمی دونم دیگه چیکار بکنیم گاهی می گم حقیقت رو بگیم و خودمون رو خلاص کنیم تا کی می خواهعیم با جعل و دروغ برای خودمون تاریخ و تمدن بسازیم دیگه با اینهمه ارتباطات و تکنولوژی بیش از این نمی تونیم حقایق رو کتمان کنیم دیگه گذشت اون دورانی که الکی بگیم شعر سعدی رو تو سر در سازمان ملل زدن میره از اینترنت سر در سازمان ملل رو میاره حال آدمو می گیره وقتی میگم کوروش برده داری رو ممنوع کرد میره کتیبه بابلی ها رو که اسم کوروش جعل کردیم رو میاره میگه کجاش اینو گفته می گم وصیتنامه کوروش ! میگه اون که خود اساتید تاریخ دانشگاه تهران گفتن جعلی و کوروش وصیت نامه نداشته . بدبختیش اینه که سر کوروش هم این ترکه بردین انداختن تو تشت خون . بیاییم حقیقت رو بگیم و خودمون رو خلاص کنیم.

رضا

سلام
نویسنده این متن به نظر میرسه که خودش ترک باشه
ببین برادر اصلا نزاع زبانی و قومی ، و تعصب روی اون درست نیست
بخشی از جمعیت ایران فارسی و بخشی ترکی صحبت می کنند
نژاد این اقوام هم از نژاد مشخص و خاصی نیست، مردمان فلات ایران از اختلاط نژادهای زیادی به وجود آمدند

سروش فاضل

گویش خورزوقی واژه های اوستایی زیاد دارد. ازجمله زوناشت (فتحه ت) میدانسته .رت (کسره اول ودوم) ریخته .وژون(فتحه اول) راستی کارکردن .راثمو (کسرسوم) اندازه هم . رک (کسره ر و ک) راه افتادن. وئژدرت (فتحه اول کسره آخر) برابرکردن . وت(کسرهردو) سرندشده ن تم (فتحه اول کسردوم ) ندادن. ودات (کسراول) گفتی . وئذی (کسراول) بهتر داناتر . رویی بی فردا روزدیگر . تشکر
تشکر

ایرانی

این لغات سند این است که آذربایجان تُرک نبوده بلکه به تاتی آذربایجان سخن می گفتند …. !!!!!! به واژه ها دقت کنید … !!! تطبیق … !!!

سرم

سلام شمشاد، چیزی که منو نگران میکنه که از اکتشافم نتونم استفاده کنم اینه که می خوام مطمئن بشم آیا شما اون تحلیل مربوط به نام زرتشت رو انتشار داده ای یا نه؟ چون همانطور که بهت گفتم با نوشتن در این تارنامه، انعکاسی از خلوت و تنهایی داشتم و اگر این خاصیت جلوگیری برای بقیه محتوا و یادداشت ها وجود داشت برای این هم باید وجود می داشته.
تا دوسه هفته آینده رساله ام آماده می شود.

دکمه بازگشت به بالا