خانه ایران در دوران معاصر ایل بختیاری (ایل آریایی اصیل)

ایل بختیاری (ایل آریایی اصیل)

ایل بزرگ و قهرمان بختیاری
ایل بزرگ و قهرمان بختیاری

اقوام ایرانی اصیل می توان به ایل لر ( لر بزرگ ؛ ایل بختیاری و لر کوچک اهالی لرستان) کرد ، بلوچ و نام برد که همگی از زیر شاخه ها یا تیره های پارت هستند.

ایل بختیاری با جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر به تنهایی بزرگ ترین ایل جهان و ایران است ( البته کرد ها آن قدر زیاد هستند که یک قوم شناخته می شوند) که لر ها تنها در استان های چهار محال و بختیاری ، خوزستان ، کهکیلویه و بویر احمد ، پارس ( ممسنی پارس) شاهین شهر اصفهان لرستان ، بوشهر(سپید پوستان) و … زندگی می کنند .

این ایل یکی از زیر شاخه های تیره پارت نژاد آریا و از نزدیکان آن میتوان به پارت هاي گلستاني و شمال خراسان اشاره کرد. که روزگاری را در کنار دریای کاسپین ( خزر ) به گذرانده اندو نام خود را بدان دریا دادند ، این ایل به همراه لر های کوچک ( اهالی لرستان ) و کرد ها بعد از مهاجرت از جنوب سیبری ( کوچ معروف و بزرگ هندواروپایی) در استان کونونی پارتيانا ( خراسان ) نشین شدند .

ادامه در ادامه نوشتار

تا اینجا تیره آنان بسیار کوچک بود و رفته رفته بر جمعین آنان افزوده شد . آنان حکومت اشكاني را قبل از اسلام به راه انداختند البته پدران آنان از بزرگان فرمانروایی هخامنشیان بودند ( لباس و پوشاک آنان ) و هم چنین بعد از اسلام ، حکومت زندیه به دست آنان تشکیل یافت . لر ها ( بختیاری ها ) تا پيش از زمان حمله اشكانيان به سلوكيان بيگانه و يوناني در آستر آباد ( گرگان ) بودند و براي پاسداري از مرز ها و پيروزي بر جنگ ها به كوه هاي بختياري كنوني آورده شدند.پس از حمله اعراب مسلمان به همراه کرد ها و لر های کوچک و دربار ساسانی ( البته در آن زمان هنوز تقسیم بندی لر ها وجود نداشت) به کوه های زاگرس ( استان کنونی چهار محال و بختیاری و کهکیلویه ) گریختند و به جنگ چریکی با اعراب پرداختند . آنان در کوه ها به جنگ با اعراب می پرداختند تا جایی که پارس ها به آنان لقب بختیاری ؛ دارای شانس و بخت همیار دادند . آنان که زرتشتی بودند بعد از شناخته شدن اسلام ؛ مسلمان شدند و مذهب شیعه را برگزیدند .

ایل بختیاری به 2 شاخه هفت لنگ و چهار لنگ تقسیم شده است این تقسیم ناشی از مالیات های زمان خود بوده است ( حدود 1000 سال پیش ) 11 برادر و پسر عمو بودند که بر سر زمین های اجدادی به جنگ و ستیز پرداختند که در نهایت 4 لنگ ها توانستند زمین های بیشتری را تصاحب کنند که خود باعث میشد مالیات افزور تری بپردازند و هفت لنگ ها کمتر.

ایل بزرگ بختیاری در مشروطه
ایل بزرگ بختیاری در مشروطه

جدایی ؛

جدایی لر ها ( اعم از بختیاری { لر بزرگ } و لر کوچک { اهالی استان لرستان کنونی } ) از کرد ها به جنگ و ستیز برای تصاحب جایگاه خان بر می گردد. همان طور که از پایتخت استان چهار محال و بختیاری ؛ شهر کرد پیداست نشان می دهد که روزی کرد ها در آنجا بودند که سپس با پیروزی لر ها ( اعم از بختیاری و لر کوچک) بر آنان بیرون رانده شده و راه به سوی شمال زاگرس را در پیش گرفتند و ساکن شدند که بسیار بر جمعیت آنان افزوده شد . از برهان های ( دلایل ) افزایش شمارگان ( جمعیت ) آنان خوبی آب و هوا ( بهتر از چهار محال ) و بارش باران و حاصل خیزی خاک بود. انان که در کشور ها ایران عراق ترکیه سوریه لبنان و … زندگی میکنند آریایی نژادند و زبان آنان از زیر شاخه های زبان هندواوروپایی است . لر ها هم که جمعیت زیادی را شامل می شدند دارای تیره ها ( طوایف ) زیادی بودند که همین باعث جدایی لر های بزگ ( بختیاری ) از لر های کوچک شد لر بزرگ نام خود را از دارایی خان های زیاد میگیرد و به همین صورت لر کوچک . لر های کوچک هم را ه شمال غرب را در پیش گرفتند و جداشدند.

زبان ؛ پارسی دری

زبان بختیاری ها پارسی دری است که بسیار به پارسی کنونی نزدیک می باشد ولی تفاوت آنان به تلفظ حروف و واژگان بر می گردد مثلاٌ آنان حرفی مبتی بر “ق” ندارد و معمولاٌ غ ( خ و ق قاطی ) تلفظ میکنند و پارسال اصیل ترین زبان باقی مانده از پارسی شناخته شده است مثلاٌ پیر های این ایل که تمام و کمال لری ( پارسی دری) را سخن می گویند برای تمجید و تعریف می گویند : گفت ندارد ( حرف ندارد ) و کمترین میزان مخلوطی با زبان برادران عرب را دارد . بسیاری از این قبیل واژگان در آن دیده شده است . آنان برای گفتن شعر می گویند (( بیت یا بیتی)) ( مثلا ٍ می گویند یارو بیت بست بمان { مسخره کرد } ) یا بی ساز ابازه یعنی بدون ساز می رقصد که واژه رقص عربی و بازیدن پارسی است. آنان به آتش قسم می خورند و نان و نمک را مقدس می دارند و یکدیگر را نمک گیر میکنند. زبان ما بختیاری ها از قوانینی محکم بر خوردار است و جمع بستن آن بسیار شبیه به پارسی است ولی در بعضی جاها تفاوت نیز دارد.

مرد بختیاری
مرد بختیاری

پوشاک

از پوشاک و لباس آنان می توان به چوخا ( چوغا ) اشاره کرد که پوشاک مردان است . این لباس شبیه به کردین است البته نه با سر شانه های تیز و دراز بلکه بر روی شانه ها افتاده است . از جنس موی بز است و نقش و نگار های آن از روی پاسارگاد ( مقبره کورش بزرگ ) تقلید شده است . و به آیین زرتشت بر میگردد . چرا که سپنتا مینو ( مخالف شیطان یا اهریمن ) با رنگ سفید مشخص شده است و با ایجاد راه راه هایی از میان خط ها سیاه ( انگره مینو = شیطان یا اهریمن ) به سوی بالا و برتری بر شومی و بدی قرار میگرد و بر عکس خط های سیا یا انگره مینو به سوی پایین آمده و تنزل پیدا می کنند . مردان بختیاری نیز شلوار هایی با دمپاچه بسیار گشاد می پوشند و به رنگ سیاه است که به آن شلوار دبیت می گویند که نشان دهنده مردانگی است . کلاهی نیز از جنس نمد به رنگ سیاه یا سفید بر سر می گذارند . این لباس در گذشته های کهن با تیر و کمن و اکنون با تفنگ ( معمولا برنو ) مزین می شده و خواهد شد . حتا اکنون هم بختیاری ها ی شهری نشین که شمارشان به حدود 3 میلیون نفر می رسد ،از فرزندان پسر ( به لری پسر کٌر گفته می شود ) با لباس محلی ( که بسیار هم گران است !) و تفنگ اسباب بازی ، سیما ( عکس ) می گیرند.

آنان همواره به فرزندانشان اعم از دختر و پسر می اموزند که راست بگویند ( کرداری ) راست بنشینند ( روی اسب ) و راست تیر بیاندازند ( کمان و تفنگ ) .

از پوشاک زنان می توان به مینا که همان نوعی روسری است ( چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام ) نام برد . این مینا بیشتر به شکل مقنعه زیبا و بزرگ رنگی است . آنان این نوع روسری را با سکه هایی از زر ( طلا ) یا نقره همان دوران تاریخ مزین میکنند و بدان مفتخرند که به آن لچک می گویند و به دور پیشانی میبندند ؛ 98% دختران اکنون بختیاری از مادر بزرگانشان به ارث برده اند ( ارث مردان ، چوغا و کردین و کمان یا کمن و تفنگ است ) اغلب بختیاری ها هم زبانشان را تمام و کمال بلدند وظیفه خود میدانند چرا که جز این از بین خواهد رفت . ( اینجا آریاویچ ؛ آریانا ؛ آریه ورته ؛ اران ؛ و در نهایت ایران به معنای سرزمین آریایی ها است ) زنان ایل اصیل بختیاری دامنی که بدان دامن غری می گویند نیز می پوشند که همانند شلوار مردان ؛ دبیت بسیار گشاد است و همین طور بسیار شبیه به لباس زنان هخامنشی و شمالی ها نیز هست. ( همانند لباس مردان ) زنان هم دوش مردان می جنگیند.

درون و بیرون

آنان مردمانی مهمان نواز و مهمان دوست هستند که با قلبی مهربان ، همواره نگذاشته اند تا صمیمیت ها پایمال شوند آنان همواره دوشا دوش دیگر برادران خود از کشور مقدس خود دفاع کرده اند و آخرین دفاع آنان در دفاع مقدس بود . یکی از بهترین و موفق ترین جنگ ها در زمان مشروطه بود که به وسیله برادران خود ستار خان و باقر خان توانستند حکومت نظامی تشکیل دهند و تهران را فتح نمایند .

بیرون : ( ظاهر ) آنان مردمانی قد بلند و هیکل دار هستند ؛ سفید پوست هستند و رنگ موی یک بختیاری اصیل قهوه ای یا زرد است که البته به آب و هوا هم بستگی دارد مثلا در خوزستان و در نزدیکی پارسوماش( مسجد سلیمان ) منطقه ای در یکی از دره ها وجود دارد که به آن” دره بوری ” می گویند و مردمانی بور و زیبا داشت علت را که جویا شدیم گفتند که “”اووٍس “” owes یعنی آبش . مردمان قدیم بختیاری قبل از سوختگی نژاد بر اثر آب و هوا چشمانی سبز و آبی داشتند که اکنون شمارشان در بختیاری ها بسیار زیاد است و معمولا در هر خانواده 65 نفری ( پدر بزرگ و مادر بزرگ و دایی عمه عمو و…) همواره حداقل 28 نفر آنان بدین شکل هستند البته بقیه چشم و مو ی قهوه ای دارند.

رسوم

آنان بقیر از جشن نورور ، 4 شنبه سوری ، 13بدر ، جشن شب یلدا (در جشن شب یلدا شاهنامه خوانی رواج دارد ) و جشن سده ، مراسمی مانند شاهنامه خوانی ( در شب یلدا ) گاه گریو ( غم از دست دادن عزیزان ) دیوان حافظ خوانی و … نیز دارند:

شاهنامه خوانی : یکی از رسوم مهم است که در شب یلدا توسط خان یا ریش سپید یا پدر فامیل که آن یا قسمت هایی از آن را از بر بود ؛ خوانده می شود . که پیشین توسط با سوادان خوانده می شد ولی بعدا بدلیل عقب مادنگی ناشی از عدم ارتباط چندین ساله در کوهستان شاهنامه را افرادی سینه به سینه حفظ و منتقل میکردند البته دیوان حافظ هم مرسوم بوده است.

گاه گریو : موسیقی غم ناکی است که توسط توشمال ها ( تیره ای از هندی ها که در دوران بعد از اسلام به ارتش آن زمان یعنی بختیاری ها برای ایجاد شور و غرور ارتشیان توسط حکومت افزوده شد که البته آن ها با هم هم نژاد هستند) نواخته و خوانده می شود که بسیار اندوهگین بوده و هنوز هم در میان بختیاری های شهری به صورت رسم و نماد در آمده و حتما هم باید اجرا شود.

البته بر عکس این مراسم هم در عروسی رواج دارد که باز هم توسط توشمال ها نواخته و خوانده میشود.

تازیدن : بعد از عروسی گروهی از جوانان پسر با همراهی کل زدن ( نوعی آوای ایجاد شده توسط دختران و بانوان که در تمام ایل های ایرانی الاصل رواج دارد و در بسیاری از آهنگ ها پاپ امروزی نیز هست ) دختران و بانوان به سوی دره یا دشت با اسب و تفنگ نوعی ورزش دوستانه انجام می دهند که همیشه با خروش تفنگ و در گذشته با کمان همراه بود.

از عقاید این ایل ( بختیاری ) مانند دیگر مسلمانان اعتقاد به خدای یگانه قرآن، محمد ( ص ) ،علی ولی الله ( ع ) ، و نان و نمک و آتش است که به همه آنان قسم می خوردند و یاد می کنند.

اسب خوب ، پسر خوب ( از لحاظ جنگ جویی ) داشتن نیز افتخاراست . اینجا ایران است.

بارگذاری بیشتر در ایران در دوران معاصر

49
دیدگاه بگذارید

avatar
24 موضوع دیدگاه
25 موضوع پاسخ
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
30 نویسنده دیدگاه
فریدونافشینمجهولمهدی بختیاریبختیاری نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
به من اطلاع بده
فریدون
مهمان
فریدون

مگر این کلمه آریایی چه مزیتی داری که هر کی از جاش بلند میشه میگه من آریایی ام؟ صد رحمت به فارس های فارس و کرمان و یزد و اصفهان و بلوچ ها و خراسانی ها که حدود 25% آنان از نظر ژنتیک آریایی هستند یعنی خیلی بیشتر از لرها و بختیاریها و با این وجود دنبال این مزیت ها و ادعاها نمی روند. خودتان را اذیت نکنید زمانه تغییر کرده دیگر تاریخ بدون پشتوانه ژنتیک معنایی ندارد دانش ژنتیک بر آریایی بودن بختیاری ها خط بطلان کشیده و ثابت کرده فقط 9% آنان آریایی تبارند. و تاریخ هم می… ادامه مطلب »

افشین
مهمان
افشین

شما برین بخونین ببینین پارسی باستان چه شکلی بود اون زمانه که بعضیا که ادعای جدایی و متفاوت بودن دارن خندشون می گیره از این اطلاعات اشتباهشون. بختیاری و لر یکی از تیره های پارس هست. حالا ما در گذشته قومی به نام لر نداشتیم و لرها یکی از اصیل ترین پارسی رو صحبت می کنن . مازنی هم همین طور گیلک هم همین طور. کردها و آذری ها(تـات، تالش) از ریشه مادها هستن که بسیار به پارسی نزدیک بوده و هست. بختیاری ها هم دقیقا اون لباس زیبای محلی شون یادآور سربازان پارسی هخامنشی هست و نیازی به گفتن… ادامه مطلب »

مجهول
مهمان
مجهول

چه کسی به بختیاریها گفته شما آریایی هستید؟
نگاهی به اینجا بیندازید:

http://iraniangen.blogfa.com/post/16

و

http://iraniangen.blogfa.com/post/13

میثم زاهد
مهمان
میثم زاهد

اطلاعاتی که دادید سراسر ناشیانه و بدون سند هست. بختیاری و کلا لرها و کردها اکثرا از ماد و پارس هستند و هیچ ربطی به پارت و اشکانیان ندارند. و اکثر بختیاریها از نسل سپهسالار بدر الدین بختیار پسر اتابک ملک شجاع الدین خورشید اولین اتابک لر کوچک در لرستان هستند که بدست پدر و دسیسه پسر عمویش کشته شد و او جد عموم بختیاری ها و لرهای لیرابی(بهمئی و طیبی و یوسفی و شیر عالی) لرهای شوهانی و لرهای کرامی و عموم لرهای بویر احمد و و و. نخستین بار هم در دوران صفویه بخاطر رشادت یکی از خوانین… ادامه مطلب »

فریدون
مهمان
فریدون

خوب برای خودتون می برید و می دوزید
ماد کجا و شما کجا!
پارس کجا و شما کجا؟
برارم
تاریخ و ژنتیک می گوید بختیاریها از کردهای سوریه هستند
کردها می گویند خالو و بختیاریها هم می گویند خالو و سوریها هم می گویند خالو

افشین
مهمان
افشین

چه ربطی داره فارسیهای خراسان هم میگن خالو…. . بختیاری اصله پارسه .

Aria
مهمان

آیا کهن ترین قوم ایرانی، بختیاری ها هستند؟؟

بختیاری
مهمان
بختیاری

جناب خراسانی از بحث ژنتیک که جز علوم تجربی هست برای اثبات این ادعا غافل نباشید لرها به لحاظ ژنتیکی خالص ترین آریایی ها هستن و با فارس های امروزی بالای ۹۰ درصد شباهت ژنتیکی دارند تحقیقات پروفسور سی فورزا

fvf
مهمان
fvf

با سلام دوستان اول تاریخ بخوانید دوم تاریخ بخوانید شهرکرد یا همان ده کرد یک وجه تسمیه اش بخاطر اب سردی ک در این مکان وجود داشته است کر یعنی سرد و دلیل دیگر چون اخرین نقطه بوده وبسیار صعب العبور بوده دهکرد نامیده شده و لر با بختیاری فرق میکنه

مهدی بختیاری
مهمان
مهدی بختیاری

شهرکرد یا ده کرد فقط به خاطر گله دار بودن مردم این شهر بوده که به زبان فارسی صحبت میکنند.و اینکه ده کرد محل تولید کوردین لباس نمدی بوده البته ده کرد قدمت زیادی نداره و کمتر از ۸۰۰ سال هست.

بختیاری
مهمان
بختیاری

داداش الکی تفرقه نندا الکی جا کسیم نظر نده

پوریا احمدی
مهمان
پوریا احمدی

من با افتخار خونم و رگم و اصالتم بختیاری می باشد و نژادم اريایی و از این بابا احساس غرور میکنم چون یک ایرانی اصیل هستم و همیشه ما بختیاری ها(لرها) پشت کشورعزیزمان ایران بوده ایم و هستیم و هیچ وقت ندای جدایی سر ندادیم و برای وطن عزیزمان اجدادمان و برادرانمان جان ها دارند و من با افتخار بختیاری ام
پیروز باد قوم عزیز و اصیلمان بختیاری تا جاویدان و سربلند بماند وطن عزیزمان ایران زمین
چو ایرانم نباشد تن مو مباد

آراد
مهمان
آراد

Arad: – هرودوت نویسنده و تاریخدان مشهور یونانی در کتاب تاریخ هخامنشیان این گونه می نویسد: هخامنش (جد کوروش) ریاست ایلی کوچرو از قوم پارس را بر عهده داشت که در کوه های بختیاری (زاگرس میانی) زندگی می کردند. و در واقع هخامنش زاده ی کوه های بختیاری است. ۲- کوروش بزرگ در منشور خود مینویسد: (من کوروش شاه آنشان. شاه چهارگوشه جهان…) کوروش در این متن ابتدا به آنشان اشاره میکند. جایی خود متولد آنجاست و در واقع امپراطوری بزرگ هخامنشیان از این منطقه شکل گرفت و گسترش یافت. نا گفته نماند که آنشان نام ایذه کنونی در خوزستان… ادامه مطلب »

آراد
مهمان
آراد

– هرودوت نویسنده و تاریخدان مشهور یونانی در کتاب تاریخ هخامنشیان این گونه می نویسد: هخامنش (جد کوروش) ریاست ایلی کوچرو از قوم پارس را بر عهده داشت که در کوه های بختیاری (زاگرس میانی) زندگی می کردند. و در واقع هخامنش زاده ی کوه های بختیاری است. ۲- کوروش بزرگ در منشور خود مینویسد: (من کوروش شاه آنشان. شاه چهارگوشه جهان…) کوروش در این متن ابتدا به آنشان اشاره میکند. جایی خود متولد آنجاست و در واقع امپراطوری بزرگ هخامنشیان از این منطقه شکل گرفت و گسترش یافت. نا گفته نماند که آنشان نام ایذه کنونی در خوزستان و… ادامه مطلب »

فریدون
مهمان
فریدون

مهاجران کرد از سوریه(لرها و بختیاریها) بر اقلیت بومی ساکن غرب و جنوب غرب غلبه یافتند
هنری لایارد-کتاب سیری در قلمرو بختیاری
همچنین مراجعه شود به تاریخ گزیده حمداله مستوفی

پوریا احمدی
مهمان
پوریا احمدی

دمت گرم درود بر شما ویکی‌ از دلایل دیگری که هست ما بختیاری ها از نژاد پارس هستیم این است که طبق کتاب های (ایران باستان و ایران جاویدان و ایران زمین) که ما بختیاری ها از نژاد اريایی و پارس و کرد ها از نژاد ماد ها هستند و بازهم طبق گفته زبانشناسان تنها قومی که در حال حاضر نزدیک ترین گویش را به پارس باستان دارد ما بختیاری ها هستیم به شکلی که گویش ما از طریق پارسی میانه به پارسی باستان بر میگردد و تنها قومی هستیم نزدیک ترین زبان به پارسی باستان داریم از همین رو… ادامه مطلب »

لیدوما
مهمان
لیدوما

باشه یهش میگم لطفا تعصبی نظر نده شما هر چه دارید از پسوند لر دارید زنده باد قوم پارس (لر)

طهماسبی
مهمان
طهماسبی

به نام خدا
طهماسبی هستم از کرج
از دوستان کسی هست که در مورد خاندان طهماسبی و شجره نامه ایشان اطلاعاتی دارند. از کمک شما سپاسگزارم. شماره تماس 912********

Friedrich
مهمان
Friedrich

تهماسبی از تش راکی از طایفه بابادی باب و از تیره هفت لنگ از ایل بختیاری از قوم لر هستند.

محمود
مهمان
محمود

دوستان لطفا مغلطه نکنید.شهر کرد هیچ ارتباطی با اسم کرد و قوم کرد نداره.اسم اولیه شهر کرد،دهکرد بوده که به دلیل بافتن پوششی به اسم کردینه به این نام معروف شده،و الا اگه کل چار محالو بگردی یک کرد هم توش پیدا نمیشه.توی درصد اقوام استان چار مال بختیاری هم به خوبی اقوام ساکن اونجا رو نوشته که بختیاریها به تنهایی در حدود 60 درصد این استان رو تشکیل میدن..

محسن
مهمان
محسن

کردهای گندمان وکرد شامی رو فراموش کردی داداش

آریایی اصیل
مهمان
آریایی اصیل

ببخشید سوال دیگر
درود در چندین سایت دیگر خواندم که لر ها عیلامی اند نه ایرانی و آریایی

آریایی اصیل
مهمان
آریایی اصیل

با سلام
من خودم بختیاری اصیل هستم
و در چندین سایت خوانده ام که لر ها بختیاری نیستند
آیا این جمله واقعیت دارد؟

لیدوما
مهمان
لیدوما

بختیاریها لر هستند نه لرها بختیاری … جمله شما مثل این نیمونه که بگی ایرانیها تبریزی هستند نه تبریزیها ایرانی

محمد بازی ون بختیاری
مهمان
محمد بازی ون بختیاری

آقای خراسانی اگر اطلاعات کافی و مطالعه تاریخی نداری خواهش میکنم ک سرگذشت یک ایل بزرگ و آریایی اصیل رو بازیچه قرار ندهید از اولین تمدن ایران در کنار رود کارون ک این رود از استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه میگیرد و ب سمت خوزستان در حرکت است .از آن زمان تا کنون در این مسیر و مناطق جز بختیاری کسی در اینجا سکنی نداشت این یک دلیل و چ دلیلی بهتر از بزرگانی مانند سردار آریوبرزن فرزند بختیاری و سردار دارا وحتی ترجمه های متون هخامنشی و چ دلیلی محکم تر از زادگاه کوروش و چ دلیلی بالا تر… ادامه مطلب »

پوریا احمدی
مهمان
پوریا احمدی

درود بر شما همتبار و هم ریشه ای عزیزم
واقعا اطلاعات شما فوق العاده است
درود بر قوم عزیز و بزرگمان بختیاری

مهدی
مهمان
مهدی

 در این مقاله گفته شده که لرها، کردها را از شهر کرد بیرون رانده اند و اينكه کردها در آنجا سکونت داشته اند. حال آنکه کردها سابقه چندانی در آن منطقه نداشته اند و آنجا دهکردی بوده که در زمان شاه عباس عده ای از کردها رابه آنجا تبعید می کند و با گذشت زمان آنجا تبدیل به شهر کرد می شود. نتیجه آنکه کردها در آن منطقه تبعیدی بوده آن.

مهدی بختیاری
مهمان
مهدی بختیاری

کرد تبعیدی نداریم دهکرد همشون گله دارن یا نمد مال و فقط به خاطر کردین بافی اینجا شده شهرکرد

مهدي
مهمان
مهدي

سلام من مهدی هستم یه رگم لر هست خیلی دوس دارم بفهمم در باره لرها فقط میفهمم مادرم از نوادگان بهمن خان صمصام هست من بندرعباس زندگی میکنم

محمد بازی ون بختیاری
مهمان
محمد بازی ون بختیاری

آقا مهدی باعث خوشحالیه یک رگ لری داری واما در مورد بهمن خان خان صمصام از ایلخانی های هفت لنگ بختیاری بود و از جمله سرداران بنام بختیاری ک ب کمک ضزغامالسلطنه بختیاری اصفهان را از دست محمود افغان نجات داد و در فتح تهران توسطمشروطه خواهان بختیاری یکی از اشخاص مهم و پایگذار مشروطه ب همراه سرداراسعد بختیاری بود و اصالتا اهل استان چهارمحال و بختیاری بود و قشلاق هم خوزستان بود .یک آریایی اصیل

پارسا ایرانی
مهمان
پارسا ایرانی

لر ها مگه همشون  پارس نیستند اگر غیر از این باشه پس همشون یک قوم نمیتونند باشند!

مهدی بختیاری
مهمان
مهدی بختیاری

شما تو قومتون سید ندارین . خانواده شما از بیرون زن نمیگیره .اخه چی میگی . این جور مساعل عادیه در همه جا
.خیالت راحت بختیاری ها انقدر بزرگوار هستن که اگه قومی کچ رو دیگه بیاد داخل این منطقه باهاش مشکلی نداشته باشن .این اثبات شده که یک سری از مردم که در ایل بختیاری هستن سید هستن و اینکه یک سری دیگه از منطقه سوریه اومدن و این تفاوت چهره رو میشه راحت تشخیص داد.

احمد
مهمان
احمد

سلام دوست عزیز. از زحماتی که کشیدی ممنون. اما باید این نکته رو بگم که بختیاری ها پارت نبوده اند بلکه پارس بوده اند،دیدگاه شما شبیه به خسرو معتضد هست که اگر اینطور باشه واقعا در اشتباهید. پادشاهان هخامنش بختیاری بودند،میتونید این نکته رو در سنگ نگاره های تخت جمشید ببینید،انجا که کورش میگوید،،،مو کورش هدم،،،زادگاه کورش نیز از این مطلب پیروی میکند به گفته استاد ابولکلام آزاد زادگاه کورش آنزان بوده،،آنزان جایی است در خوزستان در قسمت جنوب غربی زاگرس که الان به اسم ایذه معروفه،این مکان از۲۵۰۰سال پیش محل زندگی بختیاری ها بوده،،البته قبل از آن یکی از… ادامه مطلب »

کلهر
مهمان
کلهر

دوست عزیز هخامنش از اجتماع ماد و پارس بوجود آمد.
دایی های کوروش و مادر ایشان کرد بودن

ایرانی
مهمان
ایرانی

ببخشید جواب سوال منو نمی دید؟