خانه ایران باستان کوروش کبیر ( بزرگ) در کدام شهر متولد شد؟

کوروش کبیر ( بزرگ) در کدام شهر متولد شد؟

کوروش کبیر در کدام شهر متولد شد؟

درباره تولد کوروش کبیر افسانه‌ای کهن وجود دارد که چنین است:

 ایختوویگو پادشاه ماد دختری به نام ماندانا داشت. شبی پادشاه در خواب دید که بر روی شکم دخترش درخت تاکی بزرگ روئیده که سراسر آسیا را فرا گرفته است. خوابگزاران دربار را احضار کرد و تعبیر این خواب را پرسید. گفتند که ماندانا فرزندی خواهد زائید که پادشاه بزرگی خواهد شد که او را سرنگون می‌کند و دنیا را زیر فرمان خود می‌آورد.

ایختوویگو از این مسئله هراسناک شد و دختر خود را به کمبوجیه پادشاه « انشان » در مغرب فارس داد که مقر حکومتش از هگمتانه دور بود.

هنگامیکه دختر آبستن شد ایختوویگو از دخترش خواست که مدتی در هگمتانه بماند. به محض اینکه طفل (کوروش کبیر) متولد گردید، پدربزرگ سنگدل به یکی از درباریان خویش امر داد که نوزاد را به جنگلی ببرد و او را در آنجا رها سازد تا طعمه درندگان گردد.

مامور دربار، کوروش را به جنگلبانی سپرد و دستور شاه را به او ابلاغ کرد. از قضا کودک نوزاد جنگلبان به تازگی مرده بود. لذا پدر و مادر تصمیم گرفتند طفل مرده را در جنگل بگذارند و کوروش را نزد خود پرورش دهند.

آنچه منجمین پیش‌بینی کرده بودند صورت گرفت. کوروش بزرگ شد و جنگجو و نیرومند و دلیر گردید و بزودی جانشین پدر خود در انشان شد.

چندی نگذشت که کوروش از پرداخت خراج به دولت ماد خودداری کرد لذا ایختوویگو ارتش بزرگی برای تنبیه این سرکش فرستاد. کوروش ارتش ماد را شکست داد و سپس به هگمتانه وارد شده، پدر بزرگ خود را از تخت به زیر آورد به انشان تبعید کرد و او تا آخر عمر در آنجا به سر برد.

کوروش کبیر پادشاهی بزرگمنش بود که به مذهب و آداب ملل تحت تسلط خویش احترام می‌گذاشت از اینرو کلیه اقوام او را فرستاده خدا می‌دانستند.

کوروش ( سیروس در انگلیـسی، و کوروس در یونانی ) در تاریخ یکی از چهرهای شاخص شناخته شده است.موفـقـیت او در شکل گیری امپراطوری هخامنشی، نـتـیجه و آمیزه ای از هوشیاری و مهارتهای او در دیـپـلماسی و نظامی گری؛ و همچـنـین خلق و خوی او و داشتن دانایی و درایت کامل او از کشور بود. ایرانـیان او را ” پدر ” ؛ و یونانـیان، با آنکه کوروش کشور آنها را گرفته بود، او را مانند یک مرد قانونگذار و قانون نگر می دیدند؛ و یهودیان به او مانند یک روحانی مقدس احترام می گذاشتـند.

آرمانها و ایده آل های او بسیار بالا بود؛ و به هیچ کس اجازه و حق قانونگذاری نمی داد مگر اینکه آن کس از لحاظ توانمندی از آنچه که دارد بالاتر باشد. از لحاظ یک رئیـس و مدیر و مجری، فراست و بـیـنش زیادی داشت، و خودش را یک شخص باهوش و معـقول نشان داده بود و در نـتـیجه میتوانست راحتر از جهانگشایان گذشته قانون بگذارد.

انسانـیـت او مساوی بود با آزادی با افتخار، که همین باعـث می شد که او مردم را در یک سطح نگاه کند، که همین شخصیـت او باعـث شد که بقیه شاهان هم به او نگاه کرده و دنـباله رو او شوند.

تاریخ حتی از این هم فراتر رفتـه و به او لقب هایی مانند نابغـه، سیاستمدار، مدیر و رهبر تمام مردها، و اولین مُبلغ و متخصص در فن لشکر کشی و تدابـیـر جنگی داده است.کوروش براستی و حقیـقـتاً که لیاقت دریافت کلمه ” کبـیـر ” را دارد.

کوروش کبـیر بعـد از پـیروزی بر آستـیاگ، آخرین پادشاه ماد، در 550 قبل از میلاد به قدرت رسید. بعـد از چندین پـیروزی بر پادشاه لیدی ( ترکیه کنونی )، کروسیوس، در 546 قبل از میلاد، و بعـد از موفـقـیت یک رشته عـملیات جنگی بر عـلیه بابل در 539 قبل از میلاد، کوروش بـنـیاد یک امپراطوری عـظیم را گذاشت؛ که از دریای مدیـترانه در غـرب شروع و تا شرق ایران، و از شمال از دریای سیاه تا به کشورهای عـربی بود.

کوروش در سال 530 قبل از میلاد در جنگی که در شمال شرقی امپراطوری اش داشت، کشته شد. گزنـفون در نوشته های خود گفته : ” او توانایی توسعـه دادن از ترس از خود را در قسمتی از دنـیا داشت، که همه را متحـیر بکند، و هیچ کسی کاری که به زیان و ضرر او باشد انجام نمی دهد. تمام خواسته های مردم را که انگار به او الهام شده بود انجام می داد و هر کسی آرزو داشت که در امپراطوری او زندگی کند “.

بارگذاری بیشتر در ایران باستان

185
دیدگاه بگذارید

avatar
82 Comment threads
103 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
110 Comment authors
aliلیدوماهور-وکهسردار اسعد خان بختیاریAtosaaa Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
سردار اسعد خان بختیاری
Guest
سردار اسعد خان بختیاری

بعضی از دوستان بیسواد و تازه به دوران رسیده بهتره اول تاریخ بختیاری رو بخونن بعد بیان در مورد قوم بزرگ بختیاری حرف بزنن ایذه یه شهر باستانی و اولین موزه رو باز جهان که بیش از 10 اسم باستانی داره خاستگاه هخامنشیان خوزستان بوده اصالت بختیاری رو موزه ها فریاد میزنن

هور-وکه
Guest
هور-وکه

درسته. من اسم ایل شمارو در تاریخ هرودوت که بیش از ۲۴ قرن پیش نوشته شده یافته ام: Bachiadae و این نام شبیه به پکتیایی است پدر داریوش، ویشتاسپ، بسیاری از بختیاری هارو همراه خودش به خراسان و بلخ برد و در آنجا دست به تمدن سازی زد و شهر پکتیا از تیره و تبار شما درست شده است. بانو زرتشت به نزد پدربزرگش رفت و با آیین خود یعنی مزداپرستی و دین تازه مردمان آن ناحیه رو پارسی زبان ساختند.

آزادیخواه
Guest
آزادیخواه

هرودوت در کتاب چهارم خودش می نویسه که با مرگ کوروش، بابلی ها برای استقلال سر به شورش برداشتند و در دوره حکومت مغان و داریوش اول شهر بابل در محاصره بود هفده ماه گذشت با کمبود آذوغه در شهر آنها زنان خودشانو خفه کردند و حاضر به تسلیم نشدند درنهایت داریوش با حقه زاپیروس وارد شهر شد و از دم تیغ گذراندشان.

فرزند ایران
Guest
فرزند ایران

سلام دوستان. کوروش ایرانی بود و آریایی. چرا براتون مهم است که کدام شهر متولد شده مگر تو دنیا کوروش به محل تولدش معروف هست؟ مگر نه اینکه کوروش در دنیا به عدالت معروف است؟ مگر نه اینکه لوح حقوق بشر کوروش کبیر که متاسفانه خود ما از قوانین و راهکارهای حکمرانیش استفاده نمیکنیم امروزه بعنوان مهم ترین لوح حقوق بشر جهان شناخته شده؟ چرا باهم بحث میکنید که متولد کجاست؟ همه ما ایرانی هستیم از نژاد آریایی ها چه کرد و لر چه بختیاری و فارس همه و همه برای این سرزمین هستیم که با توجه به داشتن تمدنی… Read more »

؟؟؟؟؟
Guest
؟؟؟؟؟

من که واقعا عصبانی میشم وقتی بعضیا میخوان ثابت کنن کورش از ایل بختیاری بوده راستی نکنه آرش کمانگیر و رستم و داریوش و کریم خان زند و….خیلی از اونایی که تو تاریخ ایران می درخشن بازم بختیاری بودن؟؟؟؟؟!!!!نخیر شماها برین یکم کتابای تاریخی بخونین و الکی هم هیچ قومی رو به کورش نسبت ندین شماها از هیچی سردرنمیارین چون اون زمان که نبودین بفهمین .بعدشم برای ما ایرانیا مهم نیست کورش کجا متولد شده یا از کدوم قوم هستش فقط برای اینکه توی تاریخمون همچین پادشاه خوبی داشتیم بهش افتخار میکنیم و اینم بدونید بختیاریا که حتی اگر کورش… Read more »

لیدوما
Guest
لیدوما

دلیل این که لرها میگن هخامنشیان و ساسانیان لر بودن و خیلی هم درست میگن و باید در خودتون جست و جو کنین که چرا به این مسائل دامن میزنن شما با جوکها و بی فرهنگ و ..خواندن اونهارو بیخود و بیجهت مورد هجمه قرار میدید و اونها هم به شما یاداوری میکنن که شما کجایید و لرها کجا

Atosaaa
Guest
Atosaaa

ببخشید خانوم یا اقای محترم حالا چرا عصبانی میشی ک بختیاری بود این یه واقعیته میخوای بپذیر میخوایم گول خودت بزن خود کوروش داره میگه من از انشان هستم یعنی همون ایذه امروزی ک تماما بختیاری نشین هستن حتی اروپایی ها ام اینو اثبات کردن ولی نمیدونم چراایرانیای دیگه اینقد فشاربشون میاد بگن کوروش کبیربختیاری بود.

لیدوما
Guest
لیدوما

دوست عزیز انشان طبق گفته خیلی از مورخان بیشتر شامل ممسنی و بویر احمد میشده و بیضا فارس شرقی ترین نقطش بوده به اسم انشانک

namdar
Guest
namdar

سلام به همگی اولا زمانی ک بختیاری واسه این مرزو بوم خون ها دادن و با جون دل از این خاک دفاع کردن و هیچ جای تو این تاریخی ک ازش حرف میزنی یک لر بختیاری هیچ وقت ب کشورش خیانت نکرده بر عکس خیلی ها دیگه زمانی ک اینم بدون تو ای ک از هوش و ذکاوت دم میزنی بختیاری ها ثابت شده هستن تو علم و هوش ی سرچ کوچیک کنی مفاخر بختیاری متوجه میشی زمانی ک هفت ابان شما جرعت رفتن تخته جمشید رو حتی ندارید بختیاری ها با لباس محلی میرن اونجا و زاد روز این… Read more »

نیما
Guest
نیما

اولا توهین به بختیاریا نکن
اون موقع که امثال شما تو خونه بودن بختیاریا از ایران در برابر انگلیسی ها دفاع کردن
بعدشم کوروش متولد انشان بوده برو تو کلللل تاریخ زندگیت ببین و تحقیق کن میفهمی انشان کجاست

Mir
Guest
Mir

با سلام خواستم بگم که مطلبتون کاملا فیک ودروغین است کوروش در شهر انشان یا ایذه ی کنونی در خوزستان متولد شد وپدرش هم پادشاه این شهر بوده حتی به روی سنگ نوشته های ایذه هم نوشته شده که نام قدیم ایذه انشان بود و بعد انزان ایزج و مالمیر تبدیل شده وداستانی که درموردش ساختین هم شرو وره

ساتیار-کور+روش
Guest
ساتیار-کور+روش

ی سال‌های اخیر، افرادی ، اقدام به ریشه‌سازی نام کوروش کرده‌اند، که رضایی باغ بیدی تعدادی از آنان را ذکر کرده‌است. واژه‌ای مادی و ترکیبی از «کور» (پسر) و «اوش» (روشنایی) به معنی «پسر روشنایی».(واژه – بختیاری کردی) واژه‌ای کردی و ترکیبی از «کور» (پسر) و «رش» (سیاه) به معنی «پسر سیاه»(در اینجا «سیاه» نشان بزرگی و احترام است.). ترکیبی از «کور» (پسر) و «روش» (خورشید) به معنی «پسر خورشید» و بختیاری و کردی است. ترکیبی از واژه مادی kora-* (پسر) و واژه اوستایی aša- (راستی) به معنی «پسر راستی».(بخش اول کر در بختیاری به معنی پسر) در اصل «خوروش»… Read more »

لئو
Guest
لئو

توی یک متنی راجع به مصر باستان هم واژه کوروس ( koros ) دیدم به معنای پسر. اگر که این کوروس همان کوروش باشه. ولی میگن که پسوند اسم فاعلی « ش» به « کورو» چسبیده است.

لیدوما
Guest
لیدوما

واژه لری کوردی نه بختیاری کوردی چون همه لرها به پسر کور میگن این همه الکی همه چی رو به بختیاری نسبت ندید هر چی بختیاری داره از پیشوند لر بودنش داره وگرنه هیجی نیس

Shahram
Guest
Shahram

لر و بختیاری هر دوتا از کوروش هستن خواهشن تفرقه بین خودمون نندازیم ما باید الگوی ایرانیان باشیم

اردشیر
Guest
اردشیر

تغییرات زبانی بر اثر تغییرات آب و هوایی و اقلیمی از کوردستان تا لرستان و بختیاری و خوزستان مانند یک دماسنج وارونه است هوای سرد سکوت و انزوای زبانی و ناتراشیده ماندن٬ و هوای معتدل و گرم لرستان و بختیاری تحرک و نرم شدن زبان و خوزستان شکستن بیشتر زبان و زبان گرم.

نیما
Guest
نیما

وقتی از ایران دفاع میکردن بختیاریا شما داشتید واسه ***** پاچه خواری میکردین
آمریکا داره یه فیلم برا کوروش میسازه که تو اون از ساز و دهل به سبک بختیاریا استفاده شده پس الکی حرف نزن

لئو
Guest
لئو

امریکا برای کوروش فیلم نمیسازه. خیلی از فیلمهای هالیود درسالهای گذشته به زور پول ریختن ازسمت ایرانیهای این طرف ساخته شده اند که از دهان مردم میگیرند و به اونور میفرستند. همچنین نود درصد فیلمهای روی ماهواره هم فیلمنامه هاش در داخل کشور نوشته و پست میشند با پشتیبانی مالی چنانی.

ساتیار-کور+روش
Guest
ساتیار-کور+روش

وستان کوروش متعلق به همست: اما لازمه به چند مورد اشاره کنم زبان، آداب و رسوم مستندات کنونی قابل دسترس محسوب می شوند. در حالیکه به زبان بختیاری (همان زبان بازمانده از فارسی پهلوی) و به کلمات مشابه شاهنامه و زبان بختیاری باید اشاره کرد: مانند. دوش، خردم، بنگشت و … بطور مثال در شاهنامه آمده است رستم گرز گران را به کش زین بست: غیر از بختیاری ها کش را معنی کنند؟؟؟(گروه ادبیات فارسی دانشگاه آزاد شهرکرد) شما به کتب حفظ آثار جندی شاپور مراجعه کنید: در آنجا به صراحت ذکر شده بیش 250 واژه در کتاب اوستا و… Read more »

ايراني
Guest
ايراني

مچكرازشما يك توضيح منطقي وكامل ازاينكه كوروش كبيربختياري بوده يانه بنظر عقايدشما صحيحه

مسعود
Guest
مسعود

ایذه یا هرجا کوروش ایرانی بود و افتخارافرین مهم اینه که ازتاریخ درس بگیرم نه اینکه بحث کنیم فعلا چاره امروز.که چه باید کرد

Mohamad
Guest
Mohamad

آقا چه اهمیتی داره حضرت کوروش اهل کدام شهر یا ایل و تباره،مهم اینه که ایرانیه ومنم به هش افتخار میکنم

Mahyar
Guest
Mahyar

مثل عرب دوره جاهلیت
عربها میدونید چرا از ایرانیان پیشرفته‌ترن چون این دوره را چند صد سال پیش تی کردن عاربا در دوره جاهلیت قبر مرده هاشونو میشمردند میگفتن ما بیشتر از فلان طایفه هستیم شماها هم الآن بفکر مردگانید تا زندها لطفا این … شعر هارو ول کنید بچسبید به آینده متاسفم برا جامعه مرده پرست

کی جود
Guest
کی جود

سلام خدمت دوستان نظر ها متفاوته اما موضوع بحث دوستمون در این صفحه اینه که کوروش در کدام شهر متولد شد این اصلا مهم نیست خیلی از دولت مردان اصلا تو تهران هیچ اصالتی ندارن ولی دارن اینجا حکومت میکنن با توجه به مطالبی که بنده اینجا خوندم اکثرا از روی ندانسته ها چیزی رو عنوان کردن ببینید عزیزان کوروش یا سیروس یا… پسر کمبوجیه بود پدرش پارس بود مادرش ماد پارس همون (لر) و ماد همون (کرد) هست برید تحقیق کنید اینهایی که من میگم رو هیمینجوری قبول نکنیدولی من سالها تحقیقاتمو بیان میکنم خدمت عزیزان دوستان کوروش نوه… Read more »

Samir
Guest
Samir

سلام دوستان عزیز مادر کوروش ماندان دختر آستیاژ پادشاه ماد که پایتختش شهر اکباتان یا همان همدان امروزی هست بود پدرش کمبوجیه حاکم پارس یاامرای محلی پارس (پارس یا همون فارس فعلی ربطی به ایزه نداره)بعد خوابی آ ستیاژ می بینه کوروش را به دست ندیمان خود هارپاگوس میده ودستور قتل کوروش رو میده هارپاگوس کودک نزد یک شبان به اسن میت ری داتس میبره بهش می گه کودک به صحرا ببر و درجای بزار تا جانوران درنده طفل رو بخورن ازقضا همان روز زن میت ری وضع حمل کرد وپسری مرده زاییدمرد گاو چران به پیشنهاد زنش لباس شاهزاده… Read more »

حمید
Guest
حمید

اهداف غرب اینه که از جمله گرفتن اصالت آریایی از کوروش و بعد مردم ایران بوسیله تفرقه. انقدر احمق نباشد یعنی فرهنگ بختیاری انقدر فقیره که اسرار داره باید کوروش هم برای اونها باشه. خوبه طرف توی وصیتنامش گفته از تبار آریایی هستم.

Nima
Guest
Nima

ببخشیداقای محترم فرهنگ بختیاری فقیر نیس اولا درس صحبت کن ثانیا کوروش کبیرگفته از انشان بوده وانشان یاایذه امروزی تمامابختیاری نشین هستن اوکی حالا شما میخای قبول کن میخای قبول نکن.

اوان
Guest
اوان

در هیچ منبع موثق تاریخی بجز یکی آنهم به صورت مبهم اسمی از کوروش برده نشده و تا حدود ۷۰ سال قبل هیچ اسم کوروشی بر روی افراد ایرانی به ثبت نرسیده در ضمن هخامنشیان و همه ایرانیان قبل از اسلام مردگان خود را در دخمه یعنی شکاف کوه (مثل داریوش و خشایار و ..در تخت جمشید)قرار میدادند در حالی که قبری که متعلق به کوروش معرفی میشود مدفون در زمین است که مربوط به ادیان ابراهیمی است. از طرفی طبق ادعای تاریخنویسان جدید کوروش در مرزهای شمال شرقی ایران کشته می شود و انتقال جنازه تا پاسارگاد با وسایل… Read more »

ترانههههه
Guest
ترانههههه

لطفا شعر نگین ….. همه میدونن کوروش کبیر مال ایذه هستش انشان هم نام قدیمیه ایذه هست اگه نمیدونین میتونین تحقیق کنین !!!!!! زنده باد بختیاری و ایذه ای

Sara
Guest

برو بیسواد…كورش كبير در هيچ كتيبه و هيچ متنى اشاره‌اى به بختيارى بودنِ خود نكرد. با اينكه او در استوانه مشهور خود، اصل و نسبش را بيان كرد، اما هيچ اسمى از قوم بختيارى نمى‌آورد. سرزمين‌هاى متعدد و اقوام گوناگون را نام مى‌برد، اما نامى از قوم بزرگ بختيارى نمى‌آورد. تنها به شهر انشان اشاره مى‌كند، و ميگويد كه پدرانش، شاه اين شهر بودند.[1] برخى گفته اند منظور از شهر انشان، همان سكونتگاه قوم بختيارى است! در پاسخ بايد بگوييم كه اولاً انشان تنها يك منطقه بود، مطمئنا بختيارى‌ها همه ساكن يك نقطه نبوده و نيستند، كورش اگر بختيارى بود،… Read more »

Atosaaa
Guest
Atosaaa

ببخشید خانوم محترم کوروش کبیر داره بازبون خودش میگه من از انشان هستم ک تموم غربیا میگن انشان ایذه امروزی هست اگه میخای بگی ک انشان از فارسه همه میدونیم خیلی ازقسمتهای فارس لرنشینه ک تموم لرها اول یکجابودن بعد پخش شدن ولی ایرانیا متاسفانه قبول نمیکنن وقتی گفته میشه ایشون بختیاریه بعدم کوروش کبیر اشاره ب اصالتش نکرده ب خاطر اینکه بیشتر روی ایرانی بودن تاکید داشته ومیخواسته اختلافی بین اقوام بوجود نیاد.حالا شما هی بزور بگرد یه چیزی پیدا کن ک بگه بختیاری نیس

Lidoma
Guest
Lidoma

خانم هرودوت با سواد من خودم از ممسنیهای شیرازم و اینکه کورش اگر اهل ملیان باشه واسه من بهتره و باعث افتخار ولی اگر هم اهل بیضا باشه بدون شک هیچ ربطی به این مردمی که در حال حاضر اونجا زندگی میکنن نداره و میتونه هم بختیاری نباشه ولی در کل کمبوجیه اگه بشناسی زاده زاگرس بوده اونم میانی و اینو خیلی از تاریخدانها میگن و در مورد مرودشت یه سرچ ساده از شهر خود مرودشت داشته باشید تا قدمت خود شهر مرودشت دستتون بیاد و اینو هم بگم هیچکدوممون اصلا و ابدا به حرفاش عمل نمیکنیم فقز تو بیضا… Read more »

نیما
Guest
نیما

با سواد اسم بختیاری تو دوران صفوی روی بختیاری ها گذاشته شد بعد تو حرف الکی میزنی برا خودت

جواد
Guest
جواد

بیشتر بخون .پدر کورش اهل مرودشت فارس بوده به انشان تبعید میشه و همونجا پسرش به دنیا میاد که وقتی 4 ساله بوده کورش به مرودشت کنونی میرن.

امین
Guest
امین

یعنی شما میگی کورش 200 سال قدمت داره یه جیزی بگو با عقل جور دربیاد حداقل ما میدونیم که خود مرودشت 209 سال شاید کمتر پدیدار شده اونوقت میگی بچه مرودشت ..بعضیا هم مه میگن اهل انشان بیضا همون صحرایی که گرگ هم توش زندگی نمیکنه بوده و هیچ ربطی به انشان اصلی که خود استان فارس هم شاملش میشه نداره هر چقدر به این در و اون در بزنین کورش زاده زاگرس هست دوست عزیز و پاسارگاد هم تفرجگاه و نه پایتخت هخامنشیان بوده مثل لیدوما و….

محمدرضا
Guest
محمدرضا

هنوز زمان مرگ و محل اون مشخص نیست در حالیکه خیلی در اون زمان مشهور بودن بعد شما در مورد محل تولد این بزرگ مرد بحث میکنید؟

aria
Guest

اونایی که میگن بیضا. تو بیضا هیچ آثاری از هخامنشیان وجود نداره. ولی تو ایذه وجود داره. پس ایذه زادگاه کوروشه. بعضی ها هم هستن از محدوده خارج شدن. ما بحثمون سر اینکه که زادگاه کوروش بزرگ بیضا هست یا ایذه. ولی بعضی ها هستن میگن زادگاهش استهبان، باغمک، مسجد سلیمان. همدان و …….

aria
Guest

بنظر من کوروش بزرگ اهل شهرستان ایذه. کسایی هم که میگن بیضا، من تا قبل از اینکه بیام تو این سایت نمیدونستم بیضا چیه . در ضمن انشان نام یکی از اسم های قدیم شهرستان ایذه است.

خلیل ناصری پبدنی بختیاری
Guest
خلیل ناصری پبدنی بختیاری

درود ایزد مهربان سند معتبر دیگر از قوم لُر . به دو کلمه ریشه‌دار لُری می‌پردازیم ( دا و اهورایی ) جملات زیبا به زبان پارسی من یه پیش گفتار خدمتتون عرض بکنم. خداون از روح خود در جسم انسان دمیده تا درک و شعور عاطفه و تفکر داشته باشد . وقتی به شوخی کسی را بترسانی با ناراحتی به طرف مقابل میگوید . ( اهورایی مهِ بُردی ) یعنی خدایم یا روحم را از جسمم جدا کردی. چرا این کلمه را میگوید چون کسی که بترسد برای یک لحظه کوتاه روح از جسم جدا میشود و به این دلیل… Read more »

Sara
Guest

كورش كبير در هيچ كتيبه و هيچ متنى اشاره‌اى به بختيارى بودنِ خود نكرد. با اينكه او در استوانه مشهور خود، اصل و نسبش را بيان كرد، اما هيچ اسمى از قوم بختيارى نمى‌آورد. سرزمين‌هاى متعدد و اقوام گوناگون را نام مى‌برد، اما نامى از قوم بزرگ بختيارى نمى‌آورد. تنها به شهر انشان اشاره مى‌كند، و ميگويد كه پدرانش، شاه اين شهر بودند.[1] برخى گفته اند منظور از شهر انشان، همان سكونتگاه قوم بختيارى است! در پاسخ بايد بگوييم كه اولاً انشان تنها يك منطقه بود، مطمئنا بختيارى‌ها همه ساكن يك نقطه نبوده و نيستند، كورش اگر بختيارى بود، بايد… Read more »

خلیل ناصری پبدنی بختیاری
Guest
خلیل ناصری پبدنی بختیاری

از دوستان معذرت میخوام لمس گوشیم خراب هست اشتباه تایپ میکنه بعضی وقتها

خلیل ناصری پبدنی بختیاری
Guest
خلیل ناصری پبدنی بختیاری

مورد توجه عزیزان بی توجه چندتا دیگر از سندهای معتبر قوم لر که اسباد کننده قوم پارس هستن چه بود نام نشان درفش کاویانی سبزش بوُد پرچم بختیاری لُر (پارسیان )به نشان شیرو فرمان روای سفیدش کُرد ( ماد ) خورشید آریایی قرمزش بلوچ ( پارت) شمشیر پهلونی چرا این پرچمها یکی شد و معنای رنگ و آرم های آنها چیست . وقتی کوروش بزرگ ماد (کُرد) و پارت ( بلوچ) در تهت زمانداری خود درورد این دو پرچم را با پرچم پارس ( لُر ) یکی کرد تا با هم متهد شون. رنگ سبز درفش پارس (لُر ) سرسبزی… Read more »

لئو
Guest
لئو

بنی امیه رایت سبز داشتندی و جامه ی سبز پوشیدندی و ابومسلم ( که سیاه پوشیدند) خواست که این رسم بگرداند.

خلیل ناصری پبدنی بختیاری
Guest
خلیل ناصری پبدنی بختیاری

مورد توجه عزیزان بی توجه چندتا دیگر از سندهای معتبر قوم لر که اسبات کننده قوم پارس هستن چه بود نام نشان درفش کاویانی سبزش بوُد پرچم بختیاری لُر (پارسیان )به نشان شیرو فرمان روای سفیدش کُرد ( ماد ) خورشید آریایی قرمزش بلوچ ( پارت) شمشیر پهلونی چرا این پرچمها یکی شد و معنای رنگ و آرم های آنها چیست . وقتی کوروش بزرگ ماد (کُرد) و پارت ( بلوچ) در تهت زمانداری خود درورد این دو پرچم را با پرچم پارس ( لُر ) یکی کرد تا با هم متهد شون. رنگ سبز درفش پارس (لُر ) سرسبزی… Read more »