کوروش کبیر ( بزرگ) در کدام شهر متولد شد؟

کوروش کبیر در کدام شهر متولد شد؟

درباره تولد کوروش کبیر افسانه‌ای کهن وجود دارد که چنین است:

 ایختوویگو پادشاه ماد دختری به نام ماندانا داشت. شبی پادشاه در خواب دید که بر روی شکم دخترش درخت تاکی بزرگ روئیده که سراسر آسیا را فرا گرفته است. خوابگزاران دربار را احضار کرد و تعبیر این خواب را پرسید. گفتند که ماندانا فرزندی خواهد زائید که پادشاه بزرگی خواهد شد که او را سرنگون می‌کند و دنیا را زیر فرمان خود می‌آورد.

ایختوویگو از این مسئله هراسناک شد و دختر خود را به کمبوجیه پادشاه « انشان » در مغرب فارس داد که مقر حکومتش از هگمتانه دور بود.

هنگامیکه دختر آبستن شد ایختوویگو از دخترش خواست که مدتی در هگمتانه بماند. به محض اینکه طفل (کوروش کبیر) متولد گردید، پدربزرگ سنگدل به یکی از درباریان خویش امر داد که نوزاد را به جنگلی ببرد و او را در آنجا رها سازد تا طعمه درندگان گردد.

مامور دربار، کوروش را به جنگلبانی سپرد و دستور شاه را به او ابلاغ کرد. از قضا کودک نوزاد جنگلبان به تازگی مرده بود. لذا پدر و مادر تصمیم گرفتند طفل مرده را در جنگل بگذارند و کوروش را نزد خود پرورش دهند.

آنچه منجمین پیش‌بینی کرده بودند صورت گرفت. کوروش بزرگ شد و جنگجو و نیرومند و دلیر گردید و بزودی جانشین پدر خود در انشان شد.

چندی نگذشت که کوروش از پرداخت خراج به دولت ماد خودداری کرد لذا ایختوویگو ارتش بزرگی برای تنبیه این سرکش فرستاد. کوروش ارتش ماد را شکست داد و سپس به هگمتانه وارد شده، پدر بزرگ خود را از تخت به زیر آورد به انشان تبعید کرد و او تا آخر عمر در آنجا به سر برد.

کوروش کبیر پادشاهی بزرگمنش بود که به مذهب و آداب ملل تحت تسلط خویش احترام می‌گذاشت از اینرو کلیه اقوام او را فرستاده خدا می‌دانستند.

کوروش ( سیروس در انگلیـسی، و کوروس در یونانی ) در تاریخ یکی از چهرهای شاخص شناخته شده است.موفـقـیت او در شکل گیری امپراطوری هخامنشی، نـتـیجه و آمیزه ای از هوشیاری و مهارتهای او در دیـپـلماسی و نظامی گری؛ و همچـنـین خلق و خوی او و داشتن دانایی و درایت کامل او از کشور بود. ایرانـیان او را ” پدر ” ؛ و یونانـیان، با آنکه کوروش کشور آنها را گرفته بود، او را مانند یک مرد قانونگذار و قانون نگر می دیدند؛ و یهودیان به او مانند یک روحانی مقدس احترام می گذاشتـند.

آرمانها و ایده آل های او بسیار بالا بود؛ و به هیچ کس اجازه و حق قانونگذاری نمی داد مگر اینکه آن کس از لحاظ توانمندی از آنچه که دارد بالاتر باشد. از لحاظ یک رئیـس و مدیر و مجری، فراست و بـیـنش زیادی داشت، و خودش را یک شخص باهوش و معـقول نشان داده بود و در نـتـیجه میتوانست راحتر از جهانگشایان گذشته قانون بگذارد.

انسانـیـت او مساوی بود با آزادی با افتخار، که همین باعـث می شد که او مردم را در یک سطح نگاه کند، که همین شخصیـت او باعـث شد که بقیه شاهان هم به او نگاه کرده و دنـباله رو او شوند.

تاریخ حتی از این هم فراتر رفتـه و به او لقب هایی مانند نابغـه، سیاستمدار، مدیر و رهبر تمام مردها، و اولین مُبلغ و متخصص در فن لشکر کشی و تدابـیـر جنگی داده است.کوروش براستی و حقیـقـتاً که لیاقت دریافت کلمه ” کبـیـر ” را دارد.

کوروش کبـیر بعـد از پـیروزی بر آستـیاگ، آخرین پادشاه ماد، در 550 قبل از میلاد به قدرت رسید. بعـد از چندین پـیروزی بر پادشاه لیدی ( ترکیه کنونی )، کروسیوس، در 546 قبل از میلاد، و بعـد از موفـقـیت یک رشته عـملیات جنگی بر عـلیه بابل در 539 قبل از میلاد، کوروش بـنـیاد یک امپراطوری عـظیم را گذاشت؛ که از دریای مدیـترانه در غـرب شروع و تا شرق ایران، و از شمال از دریای سیاه تا به کشورهای عـربی بود.

کوروش در سال 530 قبل از میلاد در جنگی که در شمال شرقی امپراطوری اش داشت، کشته شد. گزنـفون در نوشته های خود گفته : ” او توانایی توسعـه دادن از ترس از خود را در قسمتی از دنـیا داشت، که همه را متحـیر بکند، و هیچ کسی کاری که به زیان و ضرر او باشد انجام نمی دهد. تمام خواسته های مردم را که انگار به او الهام شده بود انجام می داد و هر کسی آرزو داشت که در امپراطوری او زندگی کند “.

208
دیدگاه بگذارید

avatar
87 تعداد نظرات
121 پاسخ ها
4 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
118 تعداد نویسندگان دیدگاه
محسن بختیاریبامدیmasjed solyman rezamohsenهوشنگ نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
محسن بختیاری
مهمان
محسن بختیاری

کورش ایرانی اصل بود اصلا هیچ جای تاریخ اشاره به بختیاری بودن نکرده به هیچ عنوان خودم بختیاری هستم نمیدونم چرا دوستان خیلی اصرار دارن بگن حتما بختیاری بوده اصلا اینجوری نیست

mohsen
مهمان
mohsen

کوروش پارس بوده و الان هم مقبره اش در پارس هست. و تمام شاهان هخامنشی…. انشان هم همان ملیان در دشت بیضا و در فاصله کمی از مهمترین آثار هخامنشی. این رو لوح های کشف شده در اونجا مشخص کردن ک جز جدیدترین کشفیات باستانی بحساب میان. ظاهرا هر کس میخواد تاریخ رو بنام قوم خودش تحریف کنه. در ضمن من جد بر جدم لر هست اما دلیلی نمیبینم الکی بخوام نظر بدم. اطلاعات کافی هم دارم و رو هوا نظر ندادم. حتی اگر لوح های میخی ملیان هم نبود انقدر از هخامنشیان در فارس آثار مونده که به طور… ادامه مطلب »

Arya
مهمان
Arya

لِر به معنای سرزمین های ناهموار و پوشیده از درخت به طایفه مارافی پارسی گفته می شد و واژه مخصوص کوچنشینان(چادر نشینان پارسی)بود و از زمان اتابکان لر بسیار گسترده به کار رفت و شکل قومیت گرفت در دوره ای که به همه رمه گردانان کرد گفته می شد…کرد دیلم،کرد فارس،کرد عرب و…استفاده از واژه لِر از مماسن ها که اتابکان را تشکیل دادند در واقع جدایی قومیتی بود بین کوچنشینان پارسی و غیر پارسی.لر واژه بود که از باستان برای عشایر کوچ رو به کار می رفت…پارسه=ممسنی،کهگیلویه بویر…بختیاری تا خوزستان سرزمین اوکسیان ها بود نه پارسیان.از بیضا تا کهگیلویه… ادامه مطلب »

Arya
مهمان
Arya

آنچه هم هرودت به نام پاسارگادی نوشته دهه ها قبل از طرف هخامنشی شناسان بزرگ چون گیرشمن اومستد و…مورد شک قرار گرفت و امروزه در لوحه های گلی نشان داده شده که طایفه ای نه نام پاسارگادی وجود نداشته و همانطور که حدس زده می شد پاسارگد به معنای دژ پارسیان بوده و در واقع دژی مادی که پارسیان ماد را در آن مکان شکست دادند و دژ دیگری بر روی آن دژ مادی ساخته شد و کورش آنجا را پایتخت خود قرار داد و پاسارگد در واقع مرز پارس و ماد بوده نه سرزمین هخامنشیان و حتی هردوت هم… ادامه مطلب »

mohadese
مهمان
mohadese

به نظر من دوستان به جایی که بیان سر اینکه کوروش در کدام شهر متولد شده بحث کنن، برن یک کاری بکنن که نام خوبی از خودشون به جای بگذارن نه با نام یکی دیگه بخوان پز بدن ماهم ایرانی هستیم و کوروش را پدر ایران میدانیم آیا فرقی میکنه که دانشمندان بزرگ و شاعران فاخر مال کدام شهر هستن مهم اینکه کاری برای ایران کردن و باعث افتخار ایران هستن دوستان به جای تفرقه افکنی افکار خود رو درست کنید و به دنبال نام نیکو برای خود باشید، و از دنیا رفتین بگن این همون آقا یا خانومیه که… ادامه مطلب »

سردار اسعد خان بختیاری
مهمان
سردار اسعد خان بختیاری

بعضی از دوستان بیسواد و تازه به دوران رسیده بهتره اول تاریخ بختیاری رو بخونن بعد بیان در مورد قوم بزرگ بختیاری حرف بزنن ایذه یه شهر باستانی و اولین موزه رو باز جهان که بیش از ۱۰ اسم باستانی داره خاستگاه هخامنشیان خوزستان بوده اصالت بختیاری رو موزه ها فریاد میزنن

masjed solyman reza
مهمان
masjed solyman reza

درود بر تو

لیدوما
مهمان
لیدوما

دوست عزیز همه اینها در حد نظریست در حال حاضر استناداتی هم وجود داره دال بر اینکه خاستگاه هخامنشیان و ساسانیان ممسنی و کهگیلویه و حتی بیضا بوده ..در ضمن شما اینقد در تبلیغ اصالت خودتون افراط کردین که هم وطنان به ما میگن شما لر اصیل نیستین بختیاریها هستن و شمارو بیخود و بیجهت برتر از ما میبینن در صورتی که ممسنی از مناطق چهارمحال بیشتر اثار باستانی داره در ضمن بختیاری قوم بزرگی بوده و هست یه کم تفکر و انصاف لطفا

masjed solyman reza
مهمان
masjed solyman reza

مهم اینه که بختیاری بود،ولی دوست عزیزمون درست میگه کوروش زادگاهش ایذه و مسجد سلیمان(پارسوماش)بوده.

هور-وکه
مهمان
هور-وکه

درسته. من اسم ایل شمارو در تاریخ هرودوت که بیش از ۲۴ قرن پیش نوشته شده یافته ام: Bachiadae و این نام شبیه به پکتیایی است پدر داریوش، ویشتاسپ، بسیاری از بختیاری هارو همراه خودش به خراسان و بلخ برد و در آنجا دست به تمدن سازی زد و شهر پکتیا از تیره و تبار شما درست شده است. بانو زرتشت به نزد پدربزرگش رفت و با آیین خود یعنی مزداپرستی و دین تازه مردمان آن ناحیه رو پارسی زبان ساختند.

آزادیخواه
مهمان
آزادیخواه

هرودوت در کتاب چهارم خودش می نویسه که با مرگ کوروش، بابلی ها برای استقلال سر به شورش برداشتند و در دوره حکومت مغان و داریوش اول شهر بابل در محاصره بود هفده ماه گذشت با کمبود آذوغه در شهر آنها زنان خودشانو خفه کردند و حاضر به تسلیم نشدند درنهایت داریوش با حقه زاپیروس وارد شهر شد و از دم تیغ گذراندشان.

فرزند ایران
مهمان
فرزند ایران

سلام دوستان. کوروش ایرانی بود و آریایی. چرا براتون مهم است که کدام شهر متولد شده مگر تو دنیا کوروش به محل تولدش معروف هست؟ مگر نه اینکه کوروش در دنیا به عدالت معروف است؟ مگر نه اینکه لوح حقوق بشر کوروش کبیر که متاسفانه خود ما از قوانین و راهکارهای حکمرانیش استفاده نمیکنیم امروزه بعنوان مهم ترین لوح حقوق بشر جهان شناخته شده؟ چرا باهم بحث میکنید که متولد کجاست؟ همه ما ایرانی هستیم از نژاد آریایی ها چه کرد و لر چه بختیاری و فارس همه و همه برای این سرزمین هستیم که با توجه به داشتن تمدنی… ادامه مطلب »

بامدی
مهمان
بامدی

ایول بات موافقم،ب قول هیتلر ملتی ک تاریخ خودشو فراموش میکنه محکوم ب نابودیست

؟؟؟؟؟
مهمان
؟؟؟؟؟

من که واقعا عصبانی میشم وقتی بعضیا میخوان ثابت کنن کورش از ایل بختیاری بوده راستی نکنه آرش کمانگیر و رستم و داریوش و کریم خان زند و….خیلی از اونایی که تو تاریخ ایران می درخشن بازم بختیاری بودن؟؟؟؟؟!!!!نخیر شماها برین یکم کتابای تاریخی بخونین و الکی هم هیچ قومی رو به کورش نسبت ندین شماها از هیچی سردرنمیارین چون اون زمان که نبودین بفهمین .بعدشم برای ما ایرانیا مهم نیست کورش کجا متولد شده یا از کدوم قوم هستش فقط برای اینکه توی تاریخمون همچین پادشاه خوبی داشتیم بهش افتخار میکنیم و اینم بدونید بختیاریا که حتی اگر کورش… ادامه مطلب »

morteza
مهمان
morteza

این هم باید اضافه کنم کرد ولر و بختیاری هم خونن و اصطلاحا برادرن (البته کل ایران برادرن و این اصطلاحه ) و این که این افتخار متعلق به قطعا متعلق به این سه قوم اصیله. و یادمون نره که قاجار متعلق ه شما ها بوده و یا صفویه و تو این دوره ها نصف خاک ایران رفته پس با احترام با ین سه قوم صحبت کن
زنده باد ختیاری

لیدوما
مهمان
لیدوما

دلیل این که لرها میگن هخامنشیان و ساسانیان لر بودن و خیلی هم درست میگن و باید در خودتون جست و جو کنین که چرا به این مسائل دامن میزنن شما با جوکها و بی فرهنگ و ..خواندن اونهارو بیخود و بیجهت مورد هجمه قرار میدید و اونها هم به شما یاداوری میکنن که شما کجایید و لرها کجا

Atosaaa
مهمان
Atosaaa

ببخشید خانوم یا اقای محترم حالا چرا عصبانی میشی ک بختیاری بود این یه واقعیته میخوای بپذیر میخوایم گول خودت بزن خود کوروش داره میگه من از انشان هستم یعنی همون ایذه امروزی ک تماما بختیاری نشین هستن حتی اروپایی ها ام اینو اثبات کردن ولی نمیدونم چراایرانیای دیگه اینقد فشاربشون میاد بگن کوروش کبیربختیاری بود.

لیدوما
مهمان
لیدوما

دوست عزیز انشان طبق گفته خیلی از مورخان بیشتر شامل ممسنی و بویر احمد میشده و بیضا فارس شرقی ترین نقطش بوده به اسم انشانک

namdar
مهمان
namdar

سلام به همگی اولا زمانی ک بختیاری واسه این مرزو بوم خون ها دادن و با جون دل از این خاک دفاع کردن و هیچ جای تو این تاریخی ک ازش حرف میزنی یک لر بختیاری هیچ وقت ب کشورش خیانت نکرده بر عکس خیلی ها دیگه زمانی ک اینم بدون تو ای ک از هوش و ذکاوت دم میزنی بختیاری ها ثابت شده هستن تو علم و هوش ی سرچ کوچیک کنی مفاخر بختیاری متوجه میشی زمانی ک هفت ابان شما جرعت رفتن تخته جمشید رو حتی ندارید بختیاری ها با لباس محلی میرن اونجا و زاد روز این… ادامه مطلب »

بامدی
مهمان
بامدی

خوشم اومد بزرگ مرد درود بر تو

نیما
مهمان
نیما

اولا توهین به بختیاریا نکن
اون موقع که امثال شما تو خونه بودن بختیاریا از ایران در برابر انگلیسی ها دفاع کردن
بعدشم کوروش متولد انشان بوده برو تو کلللل تاریخ زندگیت ببین و تحقیق کن میفهمی انشان کجاست

بامدی
مهمان
بامدی

درود برتو

هوشنگ
مهمان
هوشنگ

سلام تا جایی که من میدونم بختیاری های مسجد سلیمان انگلیسی هارو راه دادن تو شهرشون تا چاه نفت بزنن اول خواستن تو یکی از روستاهای رامهرمز چاه نفت بزنن مردم بومی اونجا نذاشتن نزدیک تشکوه رامهرمز بود

Mir
مهمان
Mir

با سلام خواستم بگم که مطلبتون کاملا فیک ودروغین است کوروش در شهر انشان یا ایذه ی کنونی در خوزستان متولد شد وپدرش هم پادشاه این شهر بوده حتی به روی سنگ نوشته های ایذه هم نوشته شده که نام قدیم ایذه انشان بود و بعد انزان ایزج و مالمیر تبدیل شده وداستانی که درموردش ساختین هم شرو وره

mohsen
مهمان
mohsen

مشکل اینجاست که ملیان بیضا در استان پارس هم انشان نام داشته و نزدیک مقبره کوروش . نود درصد آثار هخامنشی چسپیده به محدوده دشت بیضا هست و تا جایی که میدونیم کوروش و کل هخامنشیان رو با نام پارس میشناختند و الان هم ایالت پارس ( فارس) هنوز نامش حفظ شده. حتی بعد از حمله اسکندر هم تنها جایی ک سنتهای هخامنشی حفظ شد پارس بود. در تمام دوره اشکانی پارس حاکمان و شاهان مستقل داشته و در آخر اردشیر شاه پارس توانست سلسله ساسانی رو تاسیس کنه. شاید خیلیها ندونن بعد از حمله اسکندر خط و نقوش و… ادامه مطلب »

ساتیار-کور+روش
مهمان
ساتیار-کور+روش

ی سال‌های اخیر، افرادی ، اقدام به ریشه‌سازی نام کوروش کرده‌اند، که رضایی باغ بیدی تعدادی از آنان را ذکر کرده‌است. واژه‌ای مادی و ترکیبی از «کور» (پسر) و «اوش» (روشنایی) به معنی «پسر روشنایی».(واژه – بختیاری کردی) واژه‌ای کردی و ترکیبی از «کور» (پسر) و «رش» (سیاه) به معنی «پسر سیاه»(در اینجا «سیاه» نشان بزرگی و احترام است.). ترکیبی از «کور» (پسر) و «روش» (خورشید) به معنی «پسر خورشید» و بختیاری و کردی است. ترکیبی از واژه مادی kora-* (پسر) و واژه اوستایی aša- (راستی) به معنی «پسر راستی».(بخش اول کر در بختیاری به معنی پسر) در اصل «خوروش»… ادامه مطلب »

لئو
مهمان
لئو

توی یک متنی راجع به مصر باستان هم واژه کوروس ( koros ) دیدم به معنای پسر. اگر که این کوروس همان کوروش باشه. ولی میگن که پسوند اسم فاعلی « ش» به « کورو» چسبیده است.

لیدوما
مهمان
لیدوما

واژه لری کوردی نه بختیاری کوردی چون همه لرها به پسر کور میگن این همه الکی همه چی رو به بختیاری نسبت ندید هر چی بختیاری داره از پیشوند لر بودنش داره وگرنه هیجی نیس

بامدی
مهمان
بامدی

هر چی خاسم حرفی بت نزنم اما با توهینی ک کردی،باس بگم اولاً لر بابختیاری برادرن از دوره ایران باستان ک هیچی سرت نمیشه،بعدشم اینی ک میگم واقیعتی هس ک باس بپذیریش حتی اگ بخای قبول نکنی با ی تحقیق ساده متوجه میشی ک،لر (زیر شاخه بختیاریا)هستن

Shahram
مهمان
Shahram

لر و بختیاری هر دوتا از کوروش هستن خواهشن تفرقه بین خودمون نندازیم ما باید الگوی ایرانیان باشیم

اردشیر
مهمان
اردشیر

تغییرات زبانی بر اثر تغییرات آب و هوایی و اقلیمی از کوردستان تا لرستان و بختیاری و خوزستان مانند یک دماسنج وارونه است هوای سرد سکوت و انزوای زبانی و ناتراشیده ماندن٬ و هوای معتدل و گرم لرستان و بختیاری تحرک و نرم شدن زبان و خوزستان شکستن بیشتر زبان و زبان گرم.

نیما
مهمان
نیما

وقتی از ایران دفاع میکردن بختیاریا شما داشتید واسه ***** پاچه خواری میکردین
آمریکا داره یه فیلم برا کوروش میسازه که تو اون از ساز و دهل به سبک بختیاریا استفاده شده پس الکی حرف نزن

لئو
مهمان
لئو

امریکا برای کوروش فیلم نمیسازه. خیلی از فیلمهای هالیود درسالهای گذشته به زور پول ریختن ازسمت ایرانیهای این طرف ساخته شده اند که از دهان مردم میگیرند و به اونور میفرستند. همچنین نود درصد فیلمهای روی ماهواره هم فیلمنامه هاش در داخل کشور نوشته و پست میشند با پشتیبانی مالی چنانی.

ساتیار-کور+روش
مهمان
ساتیار-کور+روش

وستان کوروش متعلق به همست: اما لازمه به چند مورد اشاره کنم زبان، آداب و رسوم مستندات کنونی قابل دسترس محسوب می شوند. در حالیکه به زبان بختیاری (همان زبان بازمانده از فارسی پهلوی) و به کلمات مشابه شاهنامه و زبان بختیاری باید اشاره کرد: مانند. دوش، خردم، بنگشت و … بطور مثال در شاهنامه آمده است رستم گرز گران را به کش زین بست: غیر از بختیاری ها کش را معنی کنند؟؟؟(گروه ادبیات فارسی دانشگاه آزاد شهرکرد) شما به کتب حفظ آثار جندی شاپور مراجعه کنید: در آنجا به صراحت ذکر شده بیش ۲۵۰ واژه در کتاب اوستا و… ادامه مطلب »

mohsen
مهمان
mohsen

الیمایدها از خطوط و الهه های یونانی روی سکه هاشون استفاده کردن . ولی شاهان هم دوره اونها در پارس تماما رسومات هخامنشی داشتن. هخامنشیان از قوم پارس بوده و پارس هم جاش همه میدونن. درباره ملیان تحقیق کنید زادگاه کورش رو در فاصله کمی از مقبره کوروش پیدا خواهید کرد

ايراني
مهمان
ايراني

مچکرازشما یک توضیح منطقی وکامل ازاینکه کوروش کبیربختیاری بوده یانه بنظر عقایدشما صحیحه

مسعود
مهمان
مسعود

ایذه یا هرجا کوروش ایرانی بود و افتخارافرین مهم اینه که ازتاریخ درس بگیرم نه اینکه بحث کنیم فعلا چاره امروز.که چه باید کرد

Mohamad
مهمان
Mohamad

آقا چه اهمیتی داره حضرت کوروش اهل کدام شهر یا ایل و تباره،مهم اینه که ایرانیه ومنم به هش افتخار میکنم

Mahyar
مهمان
Mahyar

مثل عرب دوره جاهلیت
عربها میدونید چرا از ایرانیان پیشرفته‌ترن چون این دوره را چند صد سال پیش تی کردن عاربا در دوره جاهلیت قبر مرده هاشونو میشمردند میگفتن ما بیشتر از فلان طایفه هستیم شماها هم الآن بفکر مردگانید تا زندها لطفا این … شعر هارو ول کنید بچسبید به آینده متاسفم برا جامعه مرده پرست

کی جود
مهمان
کی جود

سلام خدمت دوستان نظر ها متفاوته اما موضوع بحث دوستمون در این صفحه اینه که کوروش در کدام شهر متولد شد این اصلا مهم نیست خیلی از دولت مردان اصلا تو تهران هیچ اصالتی ندارن ولی دارن اینجا حکومت میکنن با توجه به مطالبی که بنده اینجا خوندم اکثرا از روی ندانسته ها چیزی رو عنوان کردن ببینید عزیزان کوروش یا سیروس یا… پسر کمبوجیه بود پدرش پارس بود مادرش ماد پارس همون (لر) و ماد همون (کرد) هست برید تحقیق کنید اینهایی که من میگم رو هیمینجوری قبول نکنیدولی من سالها تحقیقاتمو بیان میکنم خدمت عزیزان دوستان کوروش نوه… ادامه مطلب »

Samir
مهمان
Samir

سلام دوستان عزیز مادر کوروش ماندان دختر آستیاژ پادشاه ماد که پایتختش شهر اکباتان یا همان همدان امروزی هست بود پدرش کمبوجیه حاکم پارس یاامرای محلی پارس (پارس یا همون فارس فعلی ربطی به ایزه نداره)بعد خوابی آ ستیاژ می بینه کوروش را به دست ندیمان خود هارپاگوس میده ودستور قتل کوروش رو میده هارپاگوس کودک نزد یک شبان به اسن میت ری داتس میبره بهش می گه کودک به صحرا ببر و درجای بزار تا جانوران درنده طفل رو بخورن ازقضا همان روز زن میت ری وضع حمل کرد وپسری مرده زاییدمرد گاو چران به پیشنهاد زنش لباس شاهزاده… ادامه مطلب »

حمید
مهمان
حمید

اهداف غرب اینه که از جمله گرفتن اصالت آریایی از کوروش و بعد مردم ایران بوسیله تفرقه. انقدر احمق نباشد یعنی فرهنگ بختیاری انقدر فقیره که اسرار داره باید کوروش هم برای اونها باشه. خوبه طرف توی وصیتنامش گفته از تبار آریایی هستم.

Nima
مهمان
Nima

ببخشیداقای محترم فرهنگ بختیاری فقیر نیس اولا درس صحبت کن ثانیا کوروش کبیرگفته از انشان بوده وانشان یاایذه امروزی تمامابختیاری نشین هستن اوکی حالا شما میخای قبول کن میخای قبول نکن.

mohsen
مهمان
mohsen

انشان شهری نزدیک مقبره کورش هست (ملیان بیضا) کورش پارس بوده و مقبره اش هم در پارس هست.

اوان
مهمان
اوان

در هیچ منبع موثق تاریخی بجز یکی آنهم به صورت مبهم اسمی از کوروش برده نشده و تا حدود ۷۰ سال قبل هیچ اسم کوروشی بر روی افراد ایرانی به ثبت نرسیده در ضمن هخامنشیان و همه ایرانیان قبل از اسلام مردگان خود را در دخمه یعنی شکاف کوه (مثل داریوش و خشایار و ..در تخت جمشید)قرار میدادند در حالی که قبری که متعلق به کوروش معرفی میشود مدفون در زمین است که مربوط به ادیان ابراهیمی است. از طرفی طبق ادعای تاریخنویسان جدید کوروش در مرزهای شمال شرقی ایران کشته می شود و انتقال جنازه تا پاسارگاد با وسایل… ادامه مطلب »

ترانههههه
مهمان
ترانههههه

لطفا شعر نگین ….. همه میدونن کوروش کبیر مال ایذه هستش انشان هم نام قدیمیه ایذه هست اگه نمیدونین میتونین تحقیق کنین !!!!!! زنده باد بختیاری و ایذه ای

Sara
مهمان

برو بیسواد…کورش کبیر در هیچ کتیبه و هیچ متنى اشاره‌اى به بختیارى بودنِ خود نکرد. با اینکه او در استوانه مشهور خود، اصل و نسبش را بیان کرد، اما هیچ اسمى از قوم بختیارى نمى‌آورد. سرزمین‌هاى متعدد و اقوام گوناگون را نام مى‌برد، اما نامى از قوم بزرگ بختیارى نمى‌آورد. تنها به شهر انشان اشاره مى‌کند، و میگوید که پدرانش، شاه این شهر بودند.[۱] برخى گفته اند منظور از شهر انشان، همان سکونتگاه قوم بختیارى است! در پاسخ باید بگوییم که اولاً انشان تنها یک منطقه بود، مطمئنا بختیارى‌ها همه ساکن یک نقطه نبوده و نیستند، کورش اگر بختیارى بود،… ادامه مطلب »

Atosaaa
مهمان
Atosaaa

ببخشید خانوم محترم کوروش کبیر داره بازبون خودش میگه من از انشان هستم ک تموم غربیا میگن انشان ایذه امروزی هست اگه میخای بگی ک انشان از فارسه همه میدونیم خیلی ازقسمتهای فارس لرنشینه ک تموم لرها اول یکجابودن بعد پخش شدن ولی ایرانیا متاسفانه قبول نمیکنن وقتی گفته میشه ایشون بختیاریه بعدم کوروش کبیر اشاره ب اصالتش نکرده ب خاطر اینکه بیشتر روی ایرانی بودن تاکید داشته ومیخواسته اختلافی بین اقوام بوجود نیاد.حالا شما هی بزور بگرد یه چیزی پیدا کن ک بگه بختیاری نیس

Lidoma
مهمان
Lidoma

خانم هرودوت با سواد من خودم از ممسنیهای شیرازم و اینکه کورش اگر اهل ملیان باشه واسه من بهتره و باعث افتخار ولی اگر هم اهل بیضا باشه بدون شک هیچ ربطی به این مردمی که در حال حاضر اونجا زندگی میکنن نداره و میتونه هم بختیاری نباشه ولی در کل کمبوجیه اگه بشناسی زاده زاگرس بوده اونم میانی و اینو خیلی از تاریخدانها میگن و در مورد مرودشت یه سرچ ساده از شهر خود مرودشت داشته باشید تا قدمت خود شهر مرودشت دستتون بیاد و اینو هم بگم هیچکدوممون اصلا و ابدا به حرفاش عمل نمیکنیم فقز تو بیضا… ادامه مطلب »

mohsen
مهمان
mohsen

کوروش زاده مرودشت نبوده زاده ملیان بیضا بوده که محدوده باستانی حدود دویست هکتار داره.

Arya
مهمان
Arya

کاکان کامفیروز کمهر کوهمره سیاخ دارنگون شول سنکر بیضا(ملیان) اسپیدان دشت ارژن حومه گچساران و حومه کازرون خاک مماسن بوده که در زمان قاجار و درگیریهای ممسنی ها با قاجاریه به دلیل حمایت از زندیه جدا شدند…همه خاک بلوک مه سئن بود…در زمان اشکانیان هم همین بلوک حکومت مستقلی بود و در کنار آن حکومت خود مختار ایلیمیا قرار داشته که تا به خوزستان گسترده بوده.مه سئن(مماسئن) در متون یونانی به سواره نظام تیرانداز هخامنشی گفته شده که از طخارستان(سغد=سول=شول) تا بین النهرین هلال وار در جنوب فلات ایران می نشستند و هلال خاندان سورن را تشکیل می دادند و… ادامه مطلب »

نیما
مهمان
نیما

با سواد اسم بختیاری تو دوران صفوی روی بختیاری ها گذاشته شد بعد تو حرف الکی میزنی برا خودت

جواد
مهمان
جواد

بیشتر بخون .پدر کورش اهل مرودشت فارس بوده به انشان تبعید میشه و همونجا پسرش به دنیا میاد که وقتی ۴ ساله بوده کورش به مرودشت کنونی میرن.

امین
مهمان
امین

یعنی شما میگی کورش ۲۰۰ سال قدمت داره یه جیزی بگو با عقل جور دربیاد حداقل ما میدونیم که خود مرودشت ۲۰۹ سال شاید کمتر پدیدار شده اونوقت میگی بچه مرودشت ..بعضیا هم مه میگن اهل انشان بیضا همون صحرایی که گرگ هم توش زندگی نمیکنه بوده و هیچ ربطی به انشان اصلی که خود استان فارس هم شاملش میشه نداره هر چقدر به این در و اون در بزنین کورش زاده زاگرس هست دوست عزیز و پاسارگاد هم تفرجگاه و نه پایتخت هخامنشیان بوده مثل لیدوما و….

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

هنوز زمان مرگ و محل اون مشخص نیست در حالیکه خیلی در اون زمان مشهور بودن بعد شما در مورد محل تولد این بزرگ مرد بحث میکنید؟

aria
مهمان

اونایی که میگن بیضا. تو بیضا هیچ آثاری از هخامنشیان وجود نداره. ولی تو ایذه وجود داره. پس ایذه زادگاه کوروشه. بعضی ها هم هستن از محدوده خارج شدن. ما بحثمون سر اینکه که زادگاه کوروش بزرگ بیضا هست یا ایذه. ولی بعضی ها هستن میگن زادگاهش استهبان، باغمک، مسجد سلیمان. همدان و …….

mohsen
مهمان
mohsen

آریا جان ملیان محدوده باستانی عیلامی و هخامنشی ب وسعت دویست هکتار داره و هر نقطه این دشت کاوش کنی آثاری پیدا خواهی کرد در ضمن مهمترین آثار هخامنشی در فاصله بسیار کمی از محوطه باستانی ملیان در دشت بیضا قرار داره