Home ایران باستان کوروش کبیر ( بزرگ) در کدام شهر متولد شد؟

کوروش کبیر ( بزرگ) در کدام شهر متولد شد؟

کوروش کبیر در کدام شهر متولد شد؟

درباره تولد کوروش کبیر افسانه‌ای کهن وجود دارد که چنین است:

 ایختوویگو پادشاه ماد دختری به نام ماندانا داشت. شبی پادشاه در خواب دید که بر روی شکم دخترش درخت تاکی بزرگ روئیده که سراسر آسیا را فرا گرفته است. خوابگزاران دربار را احضار کرد و تعبیر این خواب را پرسید. گفتند که ماندانا فرزندی خواهد زائید که پادشاه بزرگی خواهد شد که او را سرنگون می‌کند و دنیا را زیر فرمان خود می‌آورد.

ایختوویگو از این مسئله هراسناک شد و دختر خود را به کمبوجیه پادشاه « انشان » در مغرب فارس داد که مقر حکومتش از هگمتانه دور بود.

هنگامیکه دختر آبستن شد ایختوویگو از دخترش خواست که مدتی در هگمتانه بماند. به محض اینکه طفل (کوروش کبیر) متولد گردید، پدربزرگ سنگدل به یکی از درباریان خویش امر داد که نوزاد را به جنگلی ببرد و او را در آنجا رها سازد تا طعمه درندگان گردد.

مامور دربار، کوروش را به جنگلبانی سپرد و دستور شاه را به او ابلاغ کرد. از قضا کودک نوزاد جنگلبان به تازگی مرده بود. لذا پدر و مادر تصمیم گرفتند طفل مرده را در جنگل بگذارند و کوروش را نزد خود پرورش دهند.

آنچه منجمین پیش‌بینی کرده بودند صورت گرفت. کوروش بزرگ شد و جنگجو و نیرومند و دلیر گردید و بزودی جانشین پدر خود در انشان شد.

چندی نگذشت که کوروش از پرداخت خراج به دولت ماد خودداری کرد لذا ایختوویگو ارتش بزرگی برای تنبیه این سرکش فرستاد. کوروش ارتش ماد را شکست داد و سپس به هگمتانه وارد شده، پدر بزرگ خود را از تخت به زیر آورد به انشان تبعید کرد و او تا آخر عمر در آنجا به سر برد.

کوروش کبیر پادشاهی بزرگمنش بود که به مذهب و آداب ملل تحت تسلط خویش احترام می‌گذاشت از اینرو کلیه اقوام او را فرستاده خدا می‌دانستند.

کوروش ( سیروس در انگلیـسی، و کوروس در یونانی ) در تاریخ یکی از چهرهای شاخص شناخته شده است.موفـقـیت او در شکل گیری امپراطوری هخامنشی، نـتـیجه و آمیزه ای از هوشیاری و مهارتهای او در دیـپـلماسی و نظامی گری؛ و همچـنـین خلق و خوی او و داشتن دانایی و درایت کامل او از کشور بود. ایرانـیان او را ” پدر ” ؛ و یونانـیان، با آنکه کوروش کشور آنها را گرفته بود، او را مانند یک مرد قانونگذار و قانون نگر می دیدند؛ و یهودیان به او مانند یک روحانی مقدس احترام می گذاشتـند.

آرمانها و ایده آل های او بسیار بالا بود؛ و به هیچ کس اجازه و حق قانونگذاری نمی داد مگر اینکه آن کس از لحاظ توانمندی از آنچه که دارد بالاتر باشد. از لحاظ یک رئیـس و مدیر و مجری، فراست و بـیـنش زیادی داشت، و خودش را یک شخص باهوش و معـقول نشان داده بود و در نـتـیجه میتوانست راحتر از جهانگشایان گذشته قانون بگذارد.

انسانـیـت او مساوی بود با آزادی با افتخار، که همین باعـث می شد که او مردم را در یک سطح نگاه کند، که همین شخصیـت او باعـث شد که بقیه شاهان هم به او نگاه کرده و دنـباله رو او شوند.

تاریخ حتی از این هم فراتر رفتـه و به او لقب هایی مانند نابغـه، سیاستمدار، مدیر و رهبر تمام مردها، و اولین مُبلغ و متخصص در فن لشکر کشی و تدابـیـر جنگی داده است.کوروش براستی و حقیـقـتاً که لیاقت دریافت کلمه ” کبـیـر ” را دارد.

کوروش کبـیر بعـد از پـیروزی بر آستـیاگ، آخرین پادشاه ماد، در ۵۵۰ قبل از میلاد به قدرت رسید. بعـد از چندین پـیروزی بر پادشاه لیدی ( ترکیه کنونی )، کروسیوس، در ۵۴۶ قبل از میلاد، و بعـد از موفـقـیت یک رشته عـملیات جنگی بر عـلیه بابل در ۵۳۹ قبل از میلاد، کوروش بـنـیاد یک امپراطوری عـظیم را گذاشت؛ که از دریای مدیـترانه در غـرب شروع و تا شرق ایران، و از شمال از دریای سیاه تا به کشورهای عـربی بود.

کوروش در سال ۵۳۰ قبل از میلاد در جنگی که در شمال شرقی امپراطوری اش داشت، کشته شد. گزنـفون در نوشته های خود گفته : ” او توانایی توسعـه دادن از ترس از خود را در قسمتی از دنـیا داشت، که همه را متحـیر بکند، و هیچ کسی کاری که به زیان و ضرر او باشد انجام نمی دهد. تمام خواسته های مردم را که انگار به او الهام شده بود انجام می داد و هر کسی آرزو داشت که در امپراطوری او زندگی کند “.

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب شمشاد امیری خراسانی
بارگذاری بیشتر در ایران باستان
اشتراک در
اطلاع از
guest
246 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پاورز

خخخخخخخخ واسه کوروش خارجی که اصلا ایرانی نبود اینها تاریخ و مکان تولد هم درست کردن خخخخخخخخخ بابا نفهمها یا از رویه خریت یا از رویه کوچه علی چپ نمیخاهید قبول کنید که کوروش ایرانی نبود و نیس در اثر تاریخ قلابی و ساختگی محمدرضاپالان و صد سال تبلیغ و بازنشر دروغ فکر میکنید این توهمات و خیالات واقعیت داره

ارزو

شما غلت فهمیدین کاش بجای کتاب هردوت که توسط تاریخ نگاران زمانش رد شده به کتب تاریخ اصل سر می زدین

amir

اگر توسط رضاشاه ساخته شده پس چرا در کتب الهی مانند کتاب دانیال نبی (ع) و همچنین در کتاب طبری و کتب تاریخی دیگر ازش یاد شده؟
درضمن بد نیست بری به تصاویری که در زمان قاجار شاهان قاجار در کنار تخت جمشید عکس گرفتن نگاه بندازی تا بفهمی قبل از پهلوی هم بوده.
جالبتر اینک اول میگی ایرانی نبوده بعدش میگی رشاشاه این تاریخو از خودش ساخته حرف خودتو نقض میکنی
و در نهایت اینک بفرض رضاشاه ساخته چرا بقیه جهان تاییدش کردن اثار باستانی بجا مونده رو چی میگی؟ لابد همه جهان از رضا شاه دستور میرگفتن پس اگر اینطور در زمان پهلوی ابرقدرتی بودیم برای خودمون

سارا

یعنی واقعا واست متاسفم که تاریخ خودتو زیر سوال میبری، البته به احتمال زیاد ایرانی نیستی. میتونی فشار بخوری

ممد

نفهم منشور کوروش چیه پس ؟

حسین اسدی

ما ایرانیان باید افتخار کنیم که در زمانی که همه پادشاهان جنگ طلب و خون ریز بودند شاهی داشتیم که به هرعقیده ای و مذهبی و نژادی و ملیتی و قومی و جنسی و … احترام میگذاشت و شاه آیین و راه و روش انسانیت بود که منشور حقوق بشرش در اعلامیه جهانی حقوق بشر به کار برده شده و اگر خود را ایرانی می دانیم و انسان می دانیم باید به کوروش بزرگ افتخار کنیم.

همچنین ببینید

سازندگان پاسارگاد (مقبره کوروش بزرگ) که بودند ؟

سازندگان پاسارگاد از گواهی‌هایی که مورخان یونانی و رومی بر جای گذارده‌اند، مشخص است که ( پ…