خانه ایران باستان پدرم ، کوروش ، آسوده بخواب که ما بیداریم…

پدرم ، کوروش ، آسوده بخواب که ما بیداریم…

39
0
2,792

درود بر ایران و ایرانی

این نوشتار سخن دل است و پیشگفتاری برای یکی از نوشتارهای آتی من که کوشش خواهم کرد تا زودتر برای فرزندان ایران منتشر کنم. گاهی به هر بهانه ای یاد چیزهایی می افتم و بیشتر که به آنها می اندیشم  ناگهان حسی در درونم ندا می دهد که سخنم را با کسی بگویم و اکنون می خواهم سخنم را با فرزندان ایران واگویه کنم. راستش را بخواهید شب پیش داشتم از تلویزیون سریال یوسف پیامبر را می دیدم. دیدم که چگونه زندانیان و بردگان در مصر باستان به بیگاری گرفته می شده اند و به زور شلاق و شکنجه آنان را وادار به کارهای سنگین می کردند و ناخود آگاه بیاد فرعون های مصر و در برابر آنها پادشاهان پارسا و جوانمرد ایران زمین افتادم. به یاد کوروش بزرگ هخامنشی که ایرانیان او را ((پدر)) می نامیدند.

jmlrffa60xmsylzw8c5f[1]

 به یاد داریوش بزرگ هخامنشی که راه پدر را دنبال کرد و مردم کشورش در آرامش و آسایش تمام زندگی کردند. به این می اندیشیدم که پیش از زمان همان کوروش بزرگ ، همان پدر بی مانند و پیش از آنکه مصر به قلمرو امپراطوری ایران پیوست شود ، فرعون های مصر اهرام و کاخ های خود را بدست بردگان ،  با زور و بی رحمی می ساختند.

300px-All_Gizah_Pyramids[1]

images[9]

images[11]

 ادامه در ادامه نوشتار

مردان و زنان را به بیگاری می گرفتند و آنقدر از آنها کار می کشیدند که این آدمیان بخت برگشته ، جان می سپردند و دسته دسته در گورهای دسته جمعی مدفونشان می کردند و این در حالی بود که در زمان پادشاهی همان پدر مهربان یعنی کوروش بزرگ و جانشینان او اگر کسانی به کار گماشته می شدند ، با میل خویش کار کرده و دستمزد می گرفتند و این برگرفته از لوحه های گلین است که از خزانه تخت جمشید بدست آمده اند.

????? ??????? ??? ?????

کارگران و استاد کاران و هنرمندان و سنگ تراشان و درودگران و صورتگران و همه وهمه کسانی که در ساخت بنا ها و کاخ های پرشکوه و حتی جاده ها و آبراهه هایی مانند کانال سوئز که به دستور داریوش بزرگ کنده شد ، همه اینها در ازای دریافت دستمزد بوده است.

boyvoewe2ubxu4w7ciy[1]

در تاریخ نگاشته شده است که پادشاهان ایران در دوران هخامنشیان برای کسانی که در هنگام کار آسیب می دیدند و نقص عضو می شدند تا پایان عمرشان دستمزد می دادند و اگر کسانی در بین کار بر اثر سانحه ای جان خود را از دست می دادند ، خانواده هایشان برای گذران زندگی به مشکلی بر نمی خوردند و با خیال آسوده زندگی خود را دنبال می کردند زیرا که قانون ایران زمین هزینه های زندگی این افراد را پیش بینی نموده بود. همانند بیمه های امروزی. به راستی که باید هخامنشیان را نخستین پدید آورندگان ((بیمه)) در دنیا دانست. در زمان همان پدر دلسوز بود که از کار کردن زنان آبستن جلوگیری می شد و برای زنانی که قرار بود فرزندی بدنیا بیاورند حقوق و مزایایی پیش بینی شده بود و این ها همه از کاردانی و بزرگی و بزرگواری پادشاهان پارس بود.

 

منشور کورش بزرگ 

 

آیا او همان پدر بزرگواری نبود که در سال 538 پیش از میلاد مسیح ، در برابر دیدگان ملت بزرگ بابل با آوایی رسا فریاد زد :

…تا روزی که زنده هستم ، نخواهم گذاشت مردان و زنان را به نام های برده و کنیز و به نام های دیگر بفروشند ، و این رسم زندگی باید از گیتی رخت بربندد…

 

آه…پدرم ، کوروش ، آسوده بخواب که ما بیداریم…

بدرود

 

 

بارگذاری بیشتر در ایران باستان

39
دیدگاه بگذارید

avatar
21 Comment threads
18 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
27 Comment authors
کوروش کبیرفریباامنیآرش کمانگیرمینا Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
کوروش کبیر
Guest
کوروش کبیر

واقعا عالی بود ممنون از زحماتتون

آرش کمانگیر
Guest
آرش کمانگیر

دوستان بیایید برای کودکانمان نام های پارسی بگذاریم تا هر جای دنیا بودند همه به ایرانی بودنش پی ببرند.نام های پارسی زیبا تر از نام های عربیست.

کوروش پدر ایران
Guest
کوروش پدر ایران

درود به اقا شمشاد و کاربران پارسیان دژ
لطفا موضوع(پارسیان در افریقا)را به این سایت اضافه کنید
در شرق افریقا مردمانی زندگی میکنند که خود را از فرزندان بازرگانان پارس میدانند انها میگویند ما از فرزندان کسانی هستیم که شیرازی اند.البته انها رسم های متفاوتی دارند
لطفا به خواهش کسی که در سایت شما سابقه داره عمل کنید
تادیداری دیگر بدرود

AMIRREZA
Guest
AMIRREZA

یه دست و جیغ هورا واسه سینا!

هورااااااااااااااااااااااااااا……………………………

سینا
Guest
سینا

داداش چیو آسوده بخواب!! چطور آروم بخوابه وقتی که مردمش از ثروت دارن با فقر زندگی میکنن! می دونید سالانه صد وبیست هزار میلیارد درآمد حرم امام رضا(ع) هست ولی بعضی بچه ها دارن گرسنه می خوابن!! چطور آروم بخوابه که اختلاف طبقاتی داره تو کشورش بیداد میکنه!! یکی با پورشه یکی با دمپایی پاره! چطور آروم بخوابه که زنان کشورش بدحجاب شدنو دارن رو به بی بندو باریو فاحشگی میرن!! چطور آروم بخوابه وقتی مردم کشورش باهم دشمنن! چطور آروم بخوابه وقتی کل کشور فقط شده تظاهر و دروغ! چطور آروم بخوابه وقتی جوونای با استعداد کشور به جای… Read more »

امنی
Guest
امنی

درود بر تو ای آریایی.بیایید همه چنین باشیم.گفتار نیک پندار نیک کردار نیکهمین گزاره زیبا روالگوی زندگیمون بگذاریم

مینا
Guest
مینا

حرف دلم رو زدی .درود بر تو

دل کوچیکه&غم زیاد
Guest
دل کوچیکه&غم زیاد

انان که با افکاری پاک و فطرتی زیبا در قلب دیگران جای دارند را هرگز هراسی از فراموشی نیست چرا که جاودانند…
کوروش زنده باد. درود بر شما

AMIRREZA
Guest
AMIRREZA

داداشا خیلی تند نرین من خودم ایرانی ام و عاشق تاریخمون ام باید قبول کرد که بدی های اقوام اریایی رو هم دید: مثلا همین هند که بقل دستمونه و سفید پوستاش از اقوام اریایی اند . باور کنید که خیلی اهل تبعیض تبقاتی اند یا یهودی های اشک نازی که اون ها هم در اصل اریایی اند یاخیلی موارد دیگه که خودتون بیشتر در جریان اید . منم کامل مثل افراد دو اتیشه فکر می کردم ولی با خوندن کتاب /اری این چنین بود ای برادر / دکتر علی شریعتی یکم نگاهم عوض شد !! یه دقیقه فکر کنید… Read more »

آریوبرزن
Guest
آریوبرزن

فرزندی از سرزمین پارس نتیجه قیام گران مدافع به سرکردگی کی لهراس و از نوادگان اولین خان بویراحمد ملک خان بزرگ مدافع دلیر ایران در ۱۴ نسل پیش ، رگه ای قیام گر و حق جو از سلسله ای برخاسته از هخامنشیان که باز درفش کاویان را با یاری ایزد برضد ظلم و برای عدالت با یاری مردم دلیر حق جوی برخواهیم افراشت.

s
Guest
s

اما حیف که فرهنگ اریایی و جشن های اصیل ایرانی پس از حمله ی اعراب به ایران ازبین رفت کوروش برای مدتها یادش از خاطر ایرانیان رفت و نام های اصیل ایرانی همینطور جمشیدو کاوه و درفش کاویانی هم که در نبرد قادسیه سوزانده شد (این درفش بقدری در بین ایرانیان عزیز و مایه ی افتخار بود که با سوزانده شدن ان روحیه ی سپاه ساسانی از هم پاشید) تا این که بعد از سالها تاریخ نگاران انگلیسی و غربی در زمان پهلوی اطلاعات ناقص و نا کاملی از شواهد بدست امده از تاریخ پرشکوه ایران به مادادند براستی ما… Read more »

بردیا
Guest
بردیا

درود بر هموطنان عزیز
از سایت زیباتون واقعاً سپاس گذارم.باید این مطالب را جهانی کنیم تا دنیا بداند ایران چگونه کشوری بوده و چه شده
بدرود

دوستدار کوروش
Guest
دوستدار کوروش

درود بر پدر ایران زمین کوروش بزرگ

اختای
Guest
اختای

– ايران ؛ آيين و فرهنگ/دکتر محمودرضا افتخارزاده / تهران .انتشارات رسالت قلم . ۱۳۷۷ خورشيدی . Dr.Mahmoud Reza Eftekharzadeh / IRAN : Religion & Culture (The Avestaic Writing of the Iranian ancient history ). Iran . Tehran . Resalat Qalam Publication .1377 پژوهشی گسترده در اسناد آيينی باستان با بيش از ۵۰۰۰ رفرنس . از پيدايش جامعه آريايی تا پايان دوره ساسانی . شامل : مقدمه ای بر ايران شناسی . جامعه آريايی . نهضت زرتشت . پس از زرتشت . انسان و جهان ايرانی . جهان بينی ايرانی . سوشيانت موعود نهايی . خلق و خوی ايرانی .… Read more »

شمشاد امیری خراسانی
Admin

منبع شما چیه؟ مجموعه تخیلات غیاث آبادی جناب آختای ،قرآن هم که کتاب آسمانیست اگرجملاتی ازداخل آن بچینیم وبه سلیقه خود کنار همبگزاریم میتوانیم مفاهیمی کاملا خلاف آن درست کرد اینکه یک کلمهیا چندکلمه از یسنا یا اوستا برداریم و هزار خط پیرامون آن تفسیرات (که شبیه تخلیات و فیلم های تخیلیست) از افکار پریشان خود اضافه کنیم،نمیتوانیم به آن استناد کنیم تنها بعضی مردمان سفید پوست آن سوی زاگرس از گزند آریاییان در امان ماندند؟ مگر آریاییان سیاه پوست بودند؟ در ضمن اگر منضورتان از مردمان آن سوی زاگرس ،مردمان ترک است،باید خدمتتان بگویم که قبایل ترک بعد از… Read more »

علیخانی
Guest
علیخانی

باز خوبه یکی مثل شما گیر میاد…..

اهریمن
Guest
اهریمن

شمشاد جان
بوی یه وطن پرست واقعی رو میتوان هنوز احساس کرد
به کوری چشم هر خیانتکاری
نفس حق عزیز

شمشاد امیری خراسانی
Admin

پاینده باشید
سپاس از مهر شما

آریادخت
Guest
آریادخت

خواهش میکنم کمتر از واژگان بیگانه به ویژه عربی در نوشتار ها بهره ببرید. با سپاس

یکی از نوه های کوروش
Guest
یکی از نوه های کوروش

عظمت ایران بیشتر و بزرگتر از اونیه که بخوام نظر بدم .ببخشید که از کلمه ی عربی استفاده کردم. هنوز اونقدر واژه یاد نگرفتم.

واسپوهران
Guest
واسپوهران

چرابایدکوروش آسوده بخوابد؟
مانسل امروزی چه گلی به سرتمدن کوروش زده ایم؟
جزاینکه …
ودیگرحرفی ندارم

علیخانی
Guest
علیخانی

به کورش چه خواهیم گفت اگر سر برارد زخاک
اگر باز پرسد زما چه شد دین زردشت پاک
…..

hossein
Member
hossein

یاد یکی از شعرهای یکی از بهترین استادهای ادبیاتم افتادم شعرش کمی طولانیه ولی مث همین متن اشک تو چشای ادم میندازه: حکیم نازنین برخیز و برخوان داستان رستم دستان که من بس سست و بیحالم نشاطم کو؟ نمیدانم! روانت شاد کاوه من درفشت را نمیبینم تو گویی محضر ضحاک امضا شد حکیم نازنین برخیز و ببن اسفندیار امروز کمندی از ریا بر بال من انداخت بخوان از رستم دستان که تا شاید رهایی یابم از بندش کجایی زال برخیز و پری با اتش اهم بر افروزان حکیم نازنین برخیز گرفتارم خمارم من حدیثی بازگو امروز ولی نا کی و… Read more »

فریبا
Guest
فریبا

سلام. وای چه جالب .چه تصادفی! استاد خورشیدی استاد ادبیات من هم بود.واقعا فوق‌العاده بود.
آرزومه یه بار دیگه سرکلاسش بشینم .پر از محتوای آموزنده پر از خنده و حرکات جالب استاد .‌‌‌…واقعا دلم براشون تنگ شد.
خوشحال میشم اگه ایشون صفحه مجازی دارن معرفی کنید

حسین(بهرام)
Guest

بسیار زیبا بود …. ممنون …

سعید
Guest
سعید

تشکر.وقتی میبینم بعضی از افراد از روی نادانی به کوروش بزرگ تهمت بردهداری میزنند واقعا ناراحت میشم.

داریوش
Guest
داریوش

زنده باد ایران و تاریخ پرشکوهش

درود بر دان عزیز

ali
Member
ali

عالی بود موفق باشی