خانه ایران باستان پدرم ، کوروش ، آسوده بخواب که ما بیداریم…

پدرم ، کوروش ، آسوده بخواب که ما بیداریم…

39
0
2,514

درود بر ایران و ایرانی

این نوشتار سخن دل است و پیشگفتاری برای یکی از نوشتارهای آتی من که کوشش خواهم کرد تا زودتر برای فرزندان ایران منتشر کنم. گاهی به هر بهانه ای یاد چیزهایی می افتم و بیشتر که به آنها می اندیشم  ناگهان حسی در درونم ندا می دهد که سخنم را با کسی بگویم و اکنون می خواهم سخنم را با فرزندان ایران واگویه کنم. راستش را بخواهید شب پیش داشتم از تلویزیون سریال یوسف پیامبر را می دیدم. دیدم که چگونه زندانیان و بردگان در مصر باستان به بیگاری گرفته می شده اند و به زور شلاق و شکنجه آنان را وادار به کارهای سنگین می کردند و ناخود آگاه بیاد فرعون های مصر و در برابر آنها پادشاهان پارسا و جوانمرد ایران زمین افتادم. به یاد کوروش بزرگ هخامنشی که ایرانیان او را ((پدر)) می نامیدند.

jmlrffa60xmsylzw8c5f[1]

 به یاد داریوش بزرگ هخامنشی که راه پدر را دنبال کرد و مردم کشورش در آرامش و آسایش تمام زندگی کردند. به این می اندیشیدم که پیش از زمان همان کوروش بزرگ ، همان پدر بی مانند و پیش از آنکه مصر به قلمرو امپراطوری ایران پیوست شود ، فرعون های مصر اهرام و کاخ های خود را بدست بردگان ،  با زور و بی رحمی می ساختند.

300px-All_Gizah_Pyramids[1]

images[9]

images[11]

 ادامه در ادامه نوشتار

مردان و زنان را به بیگاری می گرفتند و آنقدر از آنها کار می کشیدند که این آدمیان بخت برگشته ، جان می سپردند و دسته دسته در گورهای دسته جمعی مدفونشان می کردند و این در حالی بود که در زمان پادشاهی همان پدر مهربان یعنی کوروش بزرگ و جانشینان او اگر کسانی به کار گماشته می شدند ، با میل خویش کار کرده و دستمزد می گرفتند و این برگرفته از لوحه های گلین است که از خزانه تخت جمشید بدست آمده اند.

????? ??????? ??? ?????

کارگران و استاد کاران و هنرمندان و سنگ تراشان و درودگران و صورتگران و همه وهمه کسانی که در ساخت بنا ها و کاخ های پرشکوه و حتی جاده ها و آبراهه هایی مانند کانال سوئز که به دستور داریوش بزرگ کنده شد ، همه اینها در ازای دریافت دستمزد بوده است.

boyvoewe2ubxu4w7ciy[1]

در تاریخ نگاشته شده است که پادشاهان ایران در دوران هخامنشیان برای کسانی که در هنگام کار آسیب می دیدند و نقص عضو می شدند تا پایان عمرشان دستمزد می دادند و اگر کسانی در بین کار بر اثر سانحه ای جان خود را از دست می دادند ، خانواده هایشان برای گذران زندگی به مشکلی بر نمی خوردند و با خیال آسوده زندگی خود را دنبال می کردند زیرا که قانون ایران زمین هزینه های زندگی این افراد را پیش بینی نموده بود. همانند بیمه های امروزی. به راستی که باید هخامنشیان را نخستین پدید آورندگان ((بیمه)) در دنیا دانست. در زمان همان پدر دلسوز بود که از کار کردن زنان آبستن جلوگیری می شد و برای زنانی که قرار بود فرزندی بدنیا بیاورند حقوق و مزایایی پیش بینی شده بود و این ها همه از کاردانی و بزرگی و بزرگواری پادشاهان پارس بود.

 

منشور کورش بزرگ 

 

آیا او همان پدر بزرگواری نبود که در سال 538 پیش از میلاد مسیح ، در برابر دیدگان ملت بزرگ بابل با آوایی رسا فریاد زد :

…تا روزی که زنده هستم ، نخواهم گذاشت مردان و زنان را به نام های برده و کنیز و به نام های دیگر بفروشند ، و این رسم زندگی باید از گیتی رخت بربندد…

 

آه…پدرم ، کوروش ، آسوده بخواب که ما بیداریم…

بدرود

 

 

بارگذاری بیشتر در ایران باستان

39
دیدگاه بگذارید

avatar
21 موضوع دیدگاه
18 موضوع پاسخ
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
27 نویسنده دیدگاه
کوروش کبیرفریباامنیآرش کمانگیرمینا نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
به من اطلاع بده
کوروش کبیر
مهمان
کوروش کبیر

واقعا عالی بود ممنون از زحماتتون

آرش کمانگیر
مهمان
آرش کمانگیر

دوستان بیایید برای کودکانمان نام های پارسی بگذاریم تا هر جای دنیا بودند همه به ایرانی بودنش پی ببرند.نام های پارسی زیبا تر از نام های عربیست.

کوروش پدر ایران
مهمان
کوروش پدر ایران

درود به اقا شمشاد و کاربران پارسیان دژ
لطفا موضوع(پارسیان در افریقا)را به این سایت اضافه کنید
در شرق افریقا مردمانی زندگی میکنند که خود را از فرزندان بازرگانان پارس میدانند انها میگویند ما از فرزندان کسانی هستیم که شیرازی اند.البته انها رسم های متفاوتی دارند
لطفا به خواهش کسی که در سایت شما سابقه داره عمل کنید
تادیداری دیگر بدرود

AMIRREZA
مهمان
AMIRREZA

یه دست و جیغ هورا واسه سینا!

هورااااااااااااااااااااااااااا……………………………

سینا
مهمان
سینا

داداش چیو آسوده بخواب!! چطور آروم بخوابه وقتی که مردمش از ثروت دارن با فقر زندگی میکنن! می دونید سالانه صد وبیست هزار میلیارد درآمد حرم امام رضا(ع) هست ولی بعضی بچه ها دارن گرسنه می خوابن!! چطور آروم بخوابه که اختلاف طبقاتی داره تو کشورش بیداد میکنه!! یکی با پورشه یکی با دمپایی پاره! چطور آروم بخوابه که زنان کشورش بدحجاب شدنو دارن رو به بی بندو باریو فاحشگی میرن!! چطور آروم بخوابه وقتی مردم کشورش باهم دشمنن! چطور آروم بخوابه وقتی کل کشور فقط شده تظاهر و دروغ! چطور آروم بخوابه وقتی جوونای با استعداد کشور به جای… ادامه مطلب »

امنی
مهمان
امنی

درود بر تو ای آریایی.بیایید همه چنین باشیم.گفتار نیک پندار نیک کردار نیکهمین گزاره زیبا روالگوی زندگیمون بگذاریم

مینا
مهمان
مینا

حرف دلم رو زدی .درود بر تو

دل کوچیکه&غم زیاد
مهمان
دل کوچیکه&غم زیاد

انان که با افکاری پاک و فطرتی زیبا در قلب دیگران جای دارند را هرگز هراسی از فراموشی نیست چرا که جاودانند…
کوروش زنده باد. درود بر شما

AMIRREZA
مهمان
AMIRREZA

داداشا خیلی تند نرین من خودم ایرانی ام و عاشق تاریخمون ام باید قبول کرد که بدی های اقوام اریایی رو هم دید: مثلا همین هند که بقل دستمونه و سفید پوستاش از اقوام اریایی اند . باور کنید که خیلی اهل تبعیض تبقاتی اند یا یهودی های اشک نازی که اون ها هم در اصل اریایی اند یاخیلی موارد دیگه که خودتون بیشتر در جریان اید . منم کامل مثل افراد دو اتیشه فکر می کردم ولی با خوندن کتاب /اری این چنین بود ای برادر / دکتر علی شریعتی یکم نگاهم عوض شد !! یه دقیقه فکر کنید… ادامه مطلب »

آریوبرزن
مهمان
آریوبرزن

فرزندی از سرزمین پارس نتیجه قیام گران مدافع به سرکردگی کی لهراس و از نوادگان اولین خان بویراحمد ملک خان بزرگ مدافع دلیر ایران در ۱۴ نسل پیش ، رگه ای قیام گر و حق جو از سلسله ای برخاسته از هخامنشیان که باز درفش کاویان را با یاری ایزد برضد ظلم و برای عدالت با یاری مردم دلیر حق جوی برخواهیم افراشت.

s
مهمان
s

اما حیف که فرهنگ اریایی و جشن های اصیل ایرانی پس از حمله ی اعراب به ایران ازبین رفت کوروش برای مدتها یادش از خاطر ایرانیان رفت و نام های اصیل ایرانی همینطور جمشیدو کاوه و درفش کاویانی هم که در نبرد قادسیه سوزانده شد (این درفش بقدری در بین ایرانیان عزیز و مایه ی افتخار بود که با سوزانده شدن ان روحیه ی سپاه ساسانی از هم پاشید) تا این که بعد از سالها تاریخ نگاران انگلیسی و غربی در زمان پهلوی اطلاعات ناقص و نا کاملی از شواهد بدست امده از تاریخ پرشکوه ایران به مادادند براستی ما… ادامه مطلب »

بردیا
مهمان
بردیا

درود بر هموطنان عزیز
از سایت زیباتون واقعاً سپاس گذارم.باید این مطالب را جهانی کنیم تا دنیا بداند ایران چگونه کشوری بوده و چه شده
بدرود

دوستدار کوروش
مهمان
دوستدار کوروش

درود بر پدر ایران زمین کوروش بزرگ

اختای
مهمان
اختای

– ايران ؛ آيين و فرهنگ/دکتر محمودرضا افتخارزاده / تهران .انتشارات رسالت قلم . ۱۳۷۷ خورشيدی . Dr.Mahmoud Reza Eftekharzadeh / IRAN : Religion & Culture (The Avestaic Writing of the Iranian ancient history ). Iran . Tehran . Resalat Qalam Publication .1377 پژوهشی گسترده در اسناد آيينی باستان با بيش از ۵۰۰۰ رفرنس . از پيدايش جامعه آريايی تا پايان دوره ساسانی . شامل : مقدمه ای بر ايران شناسی . جامعه آريايی . نهضت زرتشت . پس از زرتشت . انسان و جهان ايرانی . جهان بينی ايرانی . سوشيانت موعود نهايی . خلق و خوی ايرانی .… ادامه مطلب »

شمشاد امیری خراسانی
مدیر

منبع شما چیه؟ مجموعه تخیلات غیاث آبادی جناب آختای ،قرآن هم که کتاب آسمانیست اگرجملاتی ازداخل آن بچینیم وبه سلیقه خود کنار همبگزاریم میتوانیم مفاهیمی کاملا خلاف آن درست کرد اینکه یک کلمهیا چندکلمه از یسنا یا اوستا برداریم و هزار خط پیرامون آن تفسیرات (که شبیه تخلیات و فیلم های تخیلیست) از افکار پریشان خود اضافه کنیم،نمیتوانیم به آن استناد کنیم تنها بعضی مردمان سفید پوست آن سوی زاگرس از گزند آریاییان در امان ماندند؟ مگر آریاییان سیاه پوست بودند؟ در ضمن اگر منضورتان از مردمان آن سوی زاگرس ،مردمان ترک است،باید خدمتتان بگویم که قبایل ترک بعد از… ادامه مطلب »

علیخانی
مهمان
علیخانی

باز خوبه یکی مثل شما گیر میاد…..

اهریمن
مهمان
اهریمن

شمشاد جان
بوی یه وطن پرست واقعی رو میتوان هنوز احساس کرد
به کوری چشم هر خیانتکاری
نفس حق عزیز

شمشاد امیری خراسانی
مدیر

پاینده باشید
سپاس از مهر شما

آریادخت
مهمان
آریادخت

خواهش میکنم کمتر از واژگان بیگانه به ویژه عربی در نوشتار ها بهره ببرید. با سپاس

یکی از نوه های کوروش
مهمان
یکی از نوه های کوروش

عظمت ایران بیشتر و بزرگتر از اونیه که بخوام نظر بدم .ببخشید که از کلمه ی عربی استفاده کردم. هنوز اونقدر واژه یاد نگرفتم.

واسپوهران
مهمان
واسپوهران

چرابایدکوروش آسوده بخوابد؟
مانسل امروزی چه گلی به سرتمدن کوروش زده ایم؟
جزاینکه …
ودیگرحرفی ندارم

علیخانی
مهمان
علیخانی

به کورش چه خواهیم گفت اگر سر برارد زخاک
اگر باز پرسد زما چه شد دین زردشت پاک
…..

hossein
عضو
hossein

یاد یکی از شعرهای یکی از بهترین استادهای ادبیاتم افتادم شعرش کمی طولانیه ولی مث همین متن اشک تو چشای ادم میندازه: حکیم نازنین برخیز و برخوان داستان رستم دستان که من بس سست و بیحالم نشاطم کو؟ نمیدانم! روانت شاد کاوه من درفشت را نمیبینم تو گویی محضر ضحاک امضا شد حکیم نازنین برخیز و ببن اسفندیار امروز کمندی از ریا بر بال من انداخت بخوان از رستم دستان که تا شاید رهایی یابم از بندش کجایی زال برخیز و پری با اتش اهم بر افروزان حکیم نازنین برخیز گرفتارم خمارم من حدیثی بازگو امروز ولی نا کی و… ادامه مطلب »

فریبا
مهمان
فریبا

سلام. وای چه جالب .چه تصادفی! استاد خورشیدی استاد ادبیات من هم بود.واقعا فوق‌العاده بود.
آرزومه یه بار دیگه سرکلاسش بشینم .پر از محتوای آموزنده پر از خنده و حرکات جالب استاد .‌‌‌…واقعا دلم براشون تنگ شد.
خوشحال میشم اگه ایشون صفحه مجازی دارن معرفی کنید

حسین(بهرام)
مهمان

بسیار زیبا بود …. ممنون …

سعید
مهمان
سعید

تشکر.وقتی میبینم بعضی از افراد از روی نادانی به کوروش بزرگ تهمت بردهداری میزنند واقعا ناراحت میشم.

داریوش
مهمان
داریوش

زنده باد ایران و تاریخ پرشکوهش

درود بر دان عزیز

ali
عضو
ali

عالی بود موفق باشی