(پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک)

به نام یاری دهنده ایرانیان، پروردگار بی همتا

(پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک)

پان ترک ها چه کسانی هستند؟

پان ترک ها یا همان جدایی طلبان ترک  گروهی  هستند که معتقدند که تمام ترک زبان ها باید به زیر یک پرچم یک کشور جمع شوند

پان یعنی جدایی طلب از همین جهت میتوان کسانی را که دنبال توقع های به حقی مانند درخواست زبان مادر یخود هستند را از این این گرایشات جدایی طلبانه جدا کرد چه بسا که بسیاری همین موارد را هم برای رشد افکار پانیسم رشد می دهند .

مقصود پان ترک ها در  عمل چیست؟

تحریک احساسات و دست بر روی نقطه ضعف ترک زبانان و ترک تباران ایرانی است تا بتوانند با پافشاری بر روی واژه ها  مانند ملت در خفقان ( ترک ها ) ملت در ظلم فارس ها و امثالهم اهداف خود که در نهایت جدایی قسمتی از خواک ایران است را پیش ببرند .

در صورتی که ریشه ترک زبانان ایرانی از دید حیث تاریخی مربوط به قوم  آریایی ها (ماد خرد) است . هر چند جز این هم باشد و یا هموطن ما خود را ترک بداند چیزی از ارزش او به عنوان یک هموطن کم نخواهد کرد .

خوشبختانه اکثر هموطنان ترک زبان و ترک تبار ما با بینشی باز رو به مقابله با پان ترک ها پرداخته اند مانند سایت آذری ها 

این قومیت های ما مانند جواهر در ایران در حال درخشش هستند و  و نبود هرکدام ارزش واژه ایران را کم خواهد کرد . ایران بدون قومیت هایش معنی نخواهد داشت .

گاش گاهی که کسانی خود را جدایی طلب مینامند این جواب را جدا از پرده تعصبی که بر روی چشمان خود کشیده اند از خود بپرسند :

چه جواب بابک را خواهید داد ؟ چه جواب ستارخان را خواهید که گفت خاک می خورم خاک نمیدهم؟

چه جواب آذری هایی را می دهید که در هشت سال دفاع مقدس از سرزمینشان جانشان را فدای خاک و ناموسشان کردند؟

دو گانگی شخصیت در بسیاری از قشر جوان پانیسم وجود دارد که گاهن باعث رفتار های از دید تعصبی می شود … ولی کاش گاهی بگوییم اگر از دید دل به قضیه نگاه کنیم چه میبینیم اگر تعصب را کنار بگزاریم چه خواهیم .

هر گاه که دیدگاه های هموطنان آذری را در این پست تایید می کنم که متاسفانه به حق هم گله مندند از توهین هموطنان … یاد یک روایت تاریخی میفتم که زمانی که هم استانی های من ( کرمان) برای گله مندی پیش آخرین پادشاه صفوی رفته بودند لهجه شیرین کرمان را مسخره و از دربار بیرون شان می کنند ( بماند که چندی بعد محمود افغان سال ها ایران را تاراج کرد به خاطر کج فهمی همین درباریان )

کاش حواسمان باشد گاهی بعضی کلمات نا به جا دل چند ملیون آدم را خون می کند .

به قول یکی از دوستان بزرگوارم در تبریز که می گفت : اکثر این جوانان جدایی طلب ، حتی خوانواده هایشان اگر از اندیشه آن ها باخبر شوند به شدت با آن ها برخورد میکنند

دریغ است که ایران ویران شود

کنام شیران و پلنگان شود

برای اطلاعات بیشتر به این نوشتارها مراجعه کنید:(پیشنهاد می شود)

نوشتار شماره ۱ :اینجا کلیک کنید (شوروی و جدایی آذربایجان از ایران)

نوشتار شماره ۲ : اینجا کلیک کنید (آذری یا ترک؟)

نوشتار شماره ۳ : اینجا کلیک کنید(آذربایجان و ماد خرد)

(ویرایش جدید)

برای آشنایی بیشتر با تاریخچه زبان ترکی و ترکان و آذری ها لطفا به پیوند زیر مراجعه کنید:

(نوشتار در خوری است که می تواند به اکثر سوالان شما پاسخ بدهد)

نشریه دانشجویی وطن یولی
نشریه دانشجویان آذربایجانی دانشگاه تهران

(اینجا را بفشارید)

About شمشاد امیری خراسانی

Check Also

خداوند الموت (حسن صباح) رهبر گروه حشاشین

فرستنده ونویسنده :ضیاء – ط حسن صباح که بود ؟ هدف او چه بود ؟ …

Subscribe
Notify of
guest
555 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
سایمان

تو کی باشی که بخوای نظر بدی ؟؟!! تو خودتو جمع کن فاشیسم

رسول

پان یعنی چی اصلا ها پان یعنی ته وطن پرستی اذربایجان سر ایران است اما این سر زبان نداره

آتورپاتکان

سلام دوست عزیز یه نکته ای رو می خواسم بگم اونم اینه که مردم آذربایجان قبل از آریایها در این سرزمین بودند و شامل ۲ امپراتوری بزرگ اورارتوی ها و ماناها بودمند و این مادها هم در اصل همون ماناها بودند چون حالا جدا از تعصبی فکر کردن آریاییه مردم کوچ نشین و بی تمدنی بودند که بهد از ۲۰۰ سال زندگی تو این مناطق متمدن شدن و تمدن هایی مثل تمدن پارسی رو به وجود آوردند ،علاوه بر این در زمان حمله ی مغول باز این آذربایجان و مردم وفرهنگش بودند که ایران و نجات دادند و مغول های وحشی رو به انسانهلی متمدنی تبدیل کردند و بعدشم که صفوی به فرهنگ و تاریخ ایران جون تازه ای داد که از آذربایجان برخواسته بود حالا درست مردم آذربایجان بر اثر سیاست های مغول ها و غزل باش ها زبان شون تغییر کرد ولی نژاد و اصلشون هنوز به عنوان ایرانیوالااصل بودند توسط مححققان ژنتیک ثابت شده است و به گفته ی محققان اصیل ترین ژن آریایی که آمیزهایی از نژاد قدیمی اوراروتیی نیز در خون مردم آذربایجان این کهن مردمان با فرهنگ وجود داره ولی آیا رواست مردم دیگر نقاط ایران اینقد بی مهر بی وفا باشن و این مردم رو که بهشون وامدارن به سخره بگیرن ،البته روح مردم آذربایجان اینقد بزرگ هست که وقتی این حرف ها رو می شنوند لبخند بزنند ولی قلبشون خیلی می شکنه و ممکنه بعضی ها هم کینه ای بشن وقتی یه کسی که از تو خیلی کمتر باشه بهت فحش بده و تمسخرت کنه ناراحت نمی شی ،وقتیشاگرد تنبلای کلاس از سر بی کاری در موردت جک بسازن ناراحت نمی شی ؟ یا وقتی از یکی خیلی سرتری زورش گرفته برا اینکه حالتو بگیره میگه ترک (آذری)خر زورت نمی گیره ؟ وقتی یه داهاتی تازه به دوران رسیده میگه شما ترک ها (آذریا) کوچ نشین بودیئ زورت نمی گیره ؟ این دفعه که یه جک در بره ی لر و کرد و ترک شنیدی یه سیلی بخوابون تو گوش طرف که یه بیگانه تو گوشش نزنه !!!!!!

ترک

همین کروش بزرگ پارسی به دست ملکه ای اذری که شوهرش به دست کروش کشته شده بود و اسم ملکه اناتومروس بود کشته شد اینو که دیگه نمیتونی تکذیب کنی.

ترک

ما این حرفارو قبول نداریم طبق اسناد ومدارک اصلا در این برهه از زمان در این مناطق قبیله ی ادمخواری وجود نداشته این حرفای شما ناشی از حسادت شما به ترکهای ایرانه عزیزه لطفا داستانای تخیلی تعریف نکنید یکم واقه بین باشید تا کی میخواهید سرتونو مثل کبک زیر برف بکنید شما با این حرفای دروغ و بی اساس دارید مردمو قول میزنید شاید هم اصلا از تاریخ خبر ندارید و ما از ایران جدا نخواهیم شد یعنی هیشکی نمیتونه اینکارو بکنه چون مردم اذربایجان فهیم تر از این حرفا هستند و این حرفایی که شما به ما ترکها نسبت دادید برازنده ی خود شما یا بهتره بگم برازنده ی تو بی فرهنگه ما اینقدر برای کشورمون ایران اینقدر خدمت کردیم که نام اذربایجان با نام ایران عزیز عجین شده باشه ولی شما چه خدمتی کردید شما فقط مثل کرکسای لاشخور دارید گوشت این مردمو میخورید.

پيمان

کسی که خودت را ترک معرفی کرده ای این را بدان:
کوروش کبیر به دست ماساژت ها در شمال شرقی ایران کشته شد،و نه به دست آذری ها
تحریف تاریخ کردن شما پان ترک ها برای همه ی ملت ایران رو شده است و حنای شما دیگر رنگی ندارد
به همین دلیل خودت را زیاد خسته نکن،تاریخ ایران را نمی توانید تحریف کنید
دردو بر کوروش کبیر نخستین بنیان گزار حقوق بشر

رسول

کتاب باز میکنی اریایی هخامنشی و… مگه قبل از هجوم قوم اریا تو این سرزمین اذربایجان ادمی نبوده یا اصلا تو کل ایران حکومتی نبوده این تاریخ که تو ایران به عنوان تاریخ ایران باست انه دوروغ بیش نیست هخامنشی یه دوروغ بزرگه کورش کبیر دوروغی بس بزرگ تر متمدن بودن مردم در زمان هخامنشی دروغی بسی بزرگ تر اینا همه از طرف نویسنده های صهیونی اریاییه پهلویه

آلیشان

جایی خواهیم رفت که همه به قدرت ما ترکها بنازند تو کشور خودمون که همه درمورد ما طرز فکر بدی دارند خودشون می دونند که ترکها از همه سر تر هستند ولی نمی خان زیر بار برن یاهمون زیر پرچم یاشاسین ترک ملتی

رسول

جنگ عثمانی و ایرا سره مذهب بوده شیعه وسنی الا که جنگ نییست به ترکیه بچسبیم بهتره تا تو ایران بهمون ظلم شه وحق تدریس زبان مادری نداشته باشیم

هم وطن

چرا بیهوده خودتان را به کسانی پیوند می دهید که از شما بیزارهستند. اگرترکیه یا اذربایجان برای شما فرش قرمز پهن کردند افرین به انتخابتان ولی اگر شما را بعنوان وطن فروشان یکبارمصرف می خواهند و خودشان هم نه علاقه ای به شما دارند که دیگر هیچ در ترکیه حدود بیست سال پیش یک پلیس ترک که از ما باج می خواست وقتی دوستم با ترکی به ایشان پاسخ داد او را کتک زد و گفت شما….از ما زبان ما را یادگرفتید.
دوستان گرگ بدانید گرگ ها به خودشان هم رحم نمی کنند اگر به دنبال جعل هویت برای خودتان هستید حداقل بگویید ریشه فرانسوی داریم که ادم دلش نسوزد . نه بیابانگردان اواره و سرگردان صحرای گوبی مغولستان حالا خود دانید. فعلا که مجبوریم همدیگر را تحمل کنیم پس قضاوت نکنیم .من شخصا دوستان ترک زبان دارم و قلبا دوستشان دارم این حرف ها نمی دانم از کجا در امد. ساق اول
حمید

سر مذهب نبوده شاه عباس شیعه رو ترویج داد برای اتحاد مردم برای مقابله با عثمانی چون ایران رو راحت نمیذاشت

آریو

با درود به هموطن آذری عزیزم

ببین گارداش من یک لرم ، خداوکیلی چقدر به ما لرها جک میگن!!! ؟؟ یا به هموطن های رشتی چقدر جوک میگن خودت هم میدونی که به رشتی ها جک رکیک میبندن، به اصفهانی ها که دیگه واویلا و …….

این یک مطلب ! مطلب دیگه اینکه بابا به خدا این همه اش استعمار انگلیس بی شرف و روباه مکاره میخواد جلو کموننیسم روسیه دیوار بکشه و چه بهتر از غیور مردان آذری که در تاریخ در رشادت و وطن پرستی و جنگاوری سابقه درخشانی دارند همچون سالار و سردار ملی مان ستارخان و باقرخان.

آذری اصیل ترین قوم آریایی است( قوم ماد) یاشاسین آذربایجان یاشاسین ایران

پس به اجنبی ها دیگه اجازه ندیم مثل گذشته مملکتمونو بازیچه خودشون کنن.

دان

درود.چند مورد کوتاه.
۱(مردم آذربایجان قبل از آریایی ها در این سرزمین بودند).میدونستین خود واژه( آذربایجان) یه واژه کاملا فارسیه؟ آذربایجان=آذربایگان=آذرآبادگان=آتروپاتان=یعنی آتشکده یعنی جایی که آتش مقدس در اونجا نگهداری میشه.حتی اسم این سرزمینی از اریاییان اومده.
۲) الان اگه ایران در دنیا اسم و رسم و تمدنی داشته باشه و آثار باستانی با شکوهی که چشم جهان از دیدنش گرد میشه از همین آریاییان مونده وگرنه که انسانهای اولیه چندین هزار سال روی کره زمین بودن پس از همه متمدن ترند.
۳) افتخار ایران در دنیا کوروش بزرگ هخامنشیه.حتی اسم آتا بابک هم فارسیه((بابک))
۴) شما میگید آریاییان کوچ نشین و بی تمدن بودند و بعد خودتون میگید اصیل ترین ژن آریایی در خون آذربایجانی هاست؟
۵) ((آذربایجانی ها ایرانی الاصل بودند؟؟؟))قبل از ورود آریاییان ایرانی وجود نداشت چون خود واژه ایران از اریاییان گرفته شده از(( ایریانهختشتره)) یعنی سرزمین آریاییان.فرمایش کوروش بزرگ هخامنشی:((منم کوروش شاه بزرگ شاه شاهان شاه چهار گوشه عالم)) ((این منم کوروش بانی کشور جهانی)) یعنی کوروش بزرگ بود که کشور و امپراطوری ایران رو بنا کرد و قبل از اون سرزمینی بی در و پیکر بود و مردمانی بی هویت در اون زندگی می کردند.
امیدوارم از گفته های من جبهه گیری قومیتی نکنید.هدفم راهنمایی و روشنگری بود.اکنون ما فقط باید اندیشه مان ایران باشد و بس.همه برای ایران ایران برای همه.((بچه ها از هر گروه و هر نژاد دست اندر دست هم بایست داد فارغ از هر زنده باد و مرده باد سر به راه مملکت باید نهاد مام میهن عاشق صلح و صفاست)) بدرود فرزندان ایران

آتورپاتکان

خیلی ممنون این طور که به نظر می رسه من باید در مورد مانا ها و اورارتویی ها مطالعه ام را بالا ببرم ،ولی من یه کتاب خوندم به اسم ماد،هخامنش ،پارتی ها و ساسانیان که از جمله کتابای منابع ارشد باستان شناسی هم هست که توش نوشته بود از نقش و نگارها و الواح اورارتویی و مانایی که به جای مونده از لحاظ ظاهر با مردم ساکن آذربایجان کردستان و ارامنستان شبیه هستند و اورارتویی ها و ماناها جزو آزیاتک ها هستند که اونها هم از مناطق سیبری کوچ کردند نمی دونم میدونید یا نه که ۳ کوچ بزرگ از سیبری شکل گرفت اولینش همون آزیاتک ها بودند که ۴ هزار سال قبل از میلاد اومدند دومین کوچ آریایی ها بودند که ۲هزار تا ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد کوچ کردند و سومین کوچ هم هند و اوروپایی ها بودن که ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد کوچ کردند ،ولی خلاصه از اظهار ادب و تمجیدی که از مردم آذربایجان نمودید به عنوان یه آذری و مهم تر از همه یه هم وطن کمال قدر دانی رو دارم و آرزو دارم که تو این اوضاع نابسامان خودمون وضع از این بدتر نکنیم و اگر شما و دوستانی که دارید از لحاظ سایبری فرهنگ سازی می کنید با هم متحد بشید و ریشه ی این جک ساختن ها و تمسخر ها رو بسوزونید به خدا الان قرن ۲۱ دیگه دوره ی تفرقه و نزاع هی پوچ و واهی که الکی مشغولشیم گذشته الان همه باید برای پیشرفت کشورمون تلاش کنیم و اون دم اهورایی رو تو چهار گوشه کشورمون و از همه مهم تر وجود خودمون زنده کنیم .

arash

Aga ma nemikhaim ba pars lor va arab va kord ham mihan beshim

ایرانی

پس سیکدیر ایران مولکین نن و جهنم اول گد ترکیه یه
کوپی اوقلی گوپک
وطن فروش خائن

آتورپاتکان

دوست عزیزم آرش اگه ما با هم میهنانمان که لر و کرد و …. هستند و از یک ریشه هستیم هم میهن نباشیم با چه کسانی هم میهن باشیم با عثمانی هایی که تا دیروز خون مردم آذربایجان را در شیشه می کردند و اموز فریاد افندیم سر می دهند یا با روس هایی که جز چشم طمع به خاکمان ندارند ، من قبول دارم که مردم ایران کمی در حق ما بی مهری کردند اما باید ببینیم این بی مهری از کجا ریشه دارد ،شاید اگر ما صبر پیشه کنیم بهتر باشد تا اینکه خودمان را در دل دشمن بیاندازیم ،این ترفند دشمن است !! کم کردن اتحاد !! مگر داستان حمله ی گرگ به گله ی گاو را نشنیده ای که زمانی گرگ توانست کل گله را چپاول کند که در بین گله گاو تفرقه افکند !! و یا داستان معروف شکستن چوب ها به تاریخ و گذشتیمان نگاه کن ما مردم آذربایجان همیشه جزو این خاک بوده ایم و این خاک اگر اغراق نباشد مدیون آذربایجان و فرهنگ و مردمش هست ما این خاک را از گذشتگانمان به ارث بردیم و نباید به عنوان یک آذری ذره ای از خاک آن را به دشمن دهیم ،این سرزمین را افرادی از سرزمینمان چون آریوبرزن و نوادگانش و بابک و ستارخان برایمان یادگار گذاشته اند ما همواره در تاریخ این سرزمین درخشیدیم ،از ۵ سبک معماری ایرانی ۳ سبک آن از آذربایجان برخواسته (سبک پارسی،آذری و اصفهانی(صفوی)) _محمد کریم پیرنیا،سبک شنسی معماری ایران ویا در زمینه ی هنرو موسیقی ،صنعت فرش ،نقاشی ،و…..همواره سبک آذری چون نگینی در این سرزمین می درخشید و خواهد درخشید ،کافی ایت به اسمت نگاه کنی وببینی که ما که هستیم !!

لیلا

به سرزمین اجدادیتون ترکستان برگردید

توران

مرگ بر فاشیسم فارس. مرگ بر فارس بی فرهنگ و بی تمدن که مردم ترک آذربایجان را استعمار کرده است

رسول

ترک آذربایجان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اگه ترکه پس آذربایجانش چیه؟؟

شما یا ایرانی آذری هستید یا وابسته به عثمانی که سرها در تبریز برید و جنایت ها کرد لطفا موضع خودتو روشن کن و چشم بسته حرف نزن

دان

ما فرزندان ایرانیم و تو همانطور که از نامت پیداست تورانی هستی. همانطور که رستم دستان اسفندیار تورانی را به خاک مالید تو هم به خاک مالیده خواهی شد

من ترکم

اسفندیار روئین تن ایرانی بود عزیزم

پيمان

مرگ بر پان ترک هایی که اجازه نمی دهند ۳۵ میلیون کرد و ۵ ملیون ارمنی در ترکیه به زبان مادری سخن بگویند
آذری های آریایی در ایران تلویزیون و رادیو رسمی به زبان مادری خویش دارند،اما کرد ها و ارمنی های ترکیه چی !!!؟؟
بی فرهنگی،فاشیستی و بی همه کسی متعلق به پان ترک هاست نه پارسیان آریایی
لطفا شما هم هرچه زودتر دست از سر آذرآبادگان بردارید و به سرزمین مغولستان برگردید

مهرداد2536

مردم آریایی آذربایجان از وطن پرست ترین اقوام ایرانی هستند که صدها سال پیش خونخواران مغول با تاسیس پایتخت در مراغه زبان خود را بزور سرنیزه به مردم آن تحمیل کردند پان ترکهای تروریست از این میسوزند که خانوادههای آذری با آگاهی و بازگشت به خویشتن خویش با فرزندان خود فارسی صحبت میکنند و خیلی دیر نیست که با کمک مردم آگاه آذربایحان یادگار چنگیز به زباله دان تاریخ انداخته شود
پاینده ایران
مرگ بر تروریست های پان ترک

Atela

تو غلت می کنی با * و جد بزرگت کوروش فاشیست بی غیرت وطن فروش . خانواده آذربایجان غلط می کنه به بچه هاشون فارسی حرف می زنه تو هم برو به بزتو بچرون احمق خان

شاندرکاهن

ننگ مملکت فروشی ننگ فروش آذربایجان وارمنستانوگرجستان که میتونست امروزمارابه اروپامتصل کنه هیچوقت ازپیشانی شماپاک نخواهدشد
پس درهویت خودتامل کنیدببینیدچه گلی به سرمملکت ایران زده؟
ایران وروم ۷۰۰سال برسرارمنستان باهم جنگیدندوچه خونهایی که ریخته شددراین راه.
اونوقت شاهان بی کفایت ترک قاجاراونو دودستی تقدیم کردن به روس ها
آتلا دوست من برو درهویت خودت تامل کن
آتلابرو یه کمی بیندیش

رسول

وهخامنشی هم کل ایران تقدیم کرد به یونا نیان ساسانی هام کل ایرانو دودستی به عرب ها دادن خخخ

اریوبرزن و پوتاب بختیاری

اهورا مزدا یارتان حالا کار به جائی رسید که افغانیهای خراسان و عثمانیهای اذر بایجان واسه ایران ما تصمیم بگیرند ترکها همون **** هستند که مردم ایران انها را به عنوان بردگی به ایران میاوردند و به اعضای هر ده راس از انها یک الاغ می دادند مگر تمام ایرانیان اصیل کردها، لرها،بلوچها و اذریان اصیل این کشور مرده باشند که ذرهای از خاک میهن به دست عجنبی داده شود. یوتاب و اریو برزن هم بختیاری بودند این کتابهای تاریخی که نویسندگان خودتون نوشتند به درد خودتون میخوره یکم تارخ پهلوی و کتابهای تاریخی خارجی در مورد ساکنان اصیل ایرانی بخونید سگ در خونی خودش پارس میکن
اگر ایران زمین بختیاری نداشت گمتنم که از بخت یاری نداشت
نگه کن به تاریخ این دودمان *** پس از آریو برزن پهلوان
*که اسکندر و خیل مقدونیان *** به زحمت ز دستش ببردند جان
*چنان داد درسی به مقدونیان *** که شد نام او تا ابد جاودان

شعری از حسین پژمان
به پیرامن کوهساری بلند / دیاری است پر مایه و ارجمند

ده و بیشه و دشت و آب روان/ زمینی چو خورشید روشن روان

گرانبار کوهی بلند اختری/ سپهرافسری ایزدی گوهری

زیک سو به ماهی فروهشته یال/ وزان سوی بر ماه گسترده بال

همانا که آن مرز مینو سرشت / بود لختی از خاک خرّم بهشت

گریبانش از گوهر آکنده است/ عبیرش به دامان پراکنده است

در آن سرزمین کرده جای نشست/ نژادی جوانمرد و “ایران” پرست

دلیر و گرانست و پولاد خای/ سرافراز و بانام و جنگ آزمای

گه آشتی آب آتش نورد / چو دریای آتش به گاه نبرد

سواران شیرافکن و پیلتن / پدر بر پدر گرد و شمشیر زن

همه از در فرّ فرماندهی / پدید آور روزگار بهی

گروهی چو خورشید روشن گرا/ تباری چو خورشید روشن تو را

مر آن مرز را “بختیاری” است نام / که بادش جهان رام و گردون به کام

گر “ایران زمین” “بختیاری” نداشت /گمانم که از بخت یاری نداشت

همه مردمش گرد و شیراوژنند/ تو گویی مگر کوهی از آهنند

شبان گه زگردان گردون شکوه / فراگرد آتش به دامان کوه

شود انجمن های پرداخته / به آیین یزدانیان ساخته

سراید یکی مرد پاکیزه مغز / به شعر اندرون داستان های نغز

سخن از نیاکان فراز آورد / همان فرّ دیرینه باز آورد

سراینده چون برخروشد همی / دل شیر مردان بجوشد همی

زبانش پر از واژه ی “پهلوی” است / زمینش پر از فرّ “کی خسروی است ”

بزرگانش از دوده یی پهلوان / هشیوار و دانا و روشن روان

من اینک از آن ایزدی گوهرم / که بر چرخ گردنده ساید سرم

نبینی به فرّخ نیکان من / به جز گرد تیرافکن و تیغ زن

مرا دوده از برترین گوهر است / نژادم ز خورشید روشن تر است

همان نامور یازده پشت من / کز آنان گران بار شد مشت من

سرافراز و با نام و کشورستان / ز “ایلام” تا مرز هندوستان

تو ای خاک پاکیزه آزاد زی / ز فرمان بیگانه آزاد زی

تویی مهد فرماندهان بزرگ / چراگاهت آبشخور میش و گرگ

نبردی تو فرمان “یونان و تور” / نماندی ز اورند دیرینه دور

ز کف تیغ رویینه نگذاشتی / همان فرّ دارا نگه داشتی

بسی دیده از آسمان روبهی / نشد بیشه ات از نرّه شیران تهی

اگر سوی آتشفشان خوانی ام / وگر بر دم تیغ بنشانی ام

به نام تو سوگند و “ایران زمین” / که پیش تو بوسم فرمان زمین

زجان و جهان دوست تر دارمت / چسان دامن از دست بگذارمت

سوی ایزدان رهنمای منی / تو ای بختیاری خدای منی

مر آن مرز را بختیاری است نام / که بادش جهان رام و گردون به کام

گر ایران زمین بختیاری نداشت / گمانم که از بخت یاری نداشت

اریوبرزن و پوتاب بختیاری

اگر ایران بجز ویرانسرا نیست من این ویرانسرا را دوست دارم

اگر تاریخ ما افسانه رنگ است من این افسانه ها را دوست دارم

نوای نای ما گر جانگداز است من این نای و نوا را دوست دارم

اگر آب و هوایش دلنشین نیست من این آب و هوا را دوست دارم

به شوق خار صحراهای خشکش من این فرسوده پا را دوست دارم

من این دلکش زمین را خواهم از جان من این روشن سما را دوست دارم

اگر بر من ز ایرانی رود زور من این زور آزما را دوست دارم

اگر آلوده دامانید،اگر پاک من،ای مردم،شما را دوست دارم

پژمان بختیاری

رضا

من ترکم و مسلمان و خود را ایرانی میدانم.از کلیه پان ها بیزارم و به ایرانی بودن و ترک بودنم میبالم.
بیخود ما را آذری نخوانید.قطعا ما مردم آذربایجان ترک هستیم.اما وطن دوست هم هستیم و جانمان برای ایرانمان خواهیم داد.به قول استاد شهریار:

گرچه ترکی بس عزیز است و زبان مادری
لیک اگر“ ایران“ نگوید لال بادا این زبان
مرد آن باشد که حق گوید، چو باطل رخنه کرد
هم بایستد بر سر پیمان حق تاپای جان

آریو

لطفا برو تاریخ رو بخون ببین چطور ترک شدی؟ همانگونه که تا قبل از فردوسی ما عرب بودیم لطفا شما هم به خودتون بیاین و زبان آذری رو در یابید ، عزیزم جنایتکاران عثمانی زبان شما رو قدوغن کردن و شما مجبور بودید به زبان اون مهاجم ها که متاسفانه آذربایجان رو تصرف کرده بود حرف بزنید و قدمت این زبان هم ۴۰۰ سال بیشتر نیست، قطعا شما آذری از قوم اصیل ایرانی ماد هستید فقط مونده به همت خودتون که دوباره زبان مادری تون رو زنده کنید.

آراز السس

حذف شد……همه ی فارس ها ضد ترکند.اگه بین ترک و فارس ایران فرقی نیست و همه ی ما ایرانی هستیم پس چرا وقتی تو تبریز یه کار اقتصادی بزرگی انجام میشه زود فلجش میکنند مثل=موسسه ی مال و اعتباری جوانان خیر-مس سونگون-و…….
درضمن شما خودتون هم می دونید که ما خیلی سال پیش از شما وجود داشتیم باور نمیکنی خوب این همه مدارک و شواهد برو از یه جای معتبر تحقیق کن
یاشاسین گوزل آذربایجانیم
حذف شد

Atela

دوست عزیز من شما از اون طرف نشستی این طرف و رسد می کنی و از دوستات شنیدی ولی ما وسط میدان جنگ ترک و فارس هستیم اصفهانی ها * میکنن می گن به آذربایجان زیادی می رسن شما سه تا کارخانه بزرگ نام ببرید که به صورت پویا تو آذربایجان فعالیت داشته باشه پس * و به زندگی پر از لجن خودت برس بیشعور

*:بخش مورد نظر حذف شده

آریو

اصلا شما از اسمت معلومه که ایرانی نیستی ، در ضمن اینقدر مبتدیانه حرف نزن یعنی چی که موسسه مالی اعتباری خیر و … فلج شد !!! من تو یه کارخونه دارم کار میکنم کلی از تبریز داریم قطعه و جنس تامین میکنیم از تجهیزات مکانیکی گرفته تا قطعات الکتریکی و الکترونیکی و هیدرولیکی کی گفته آذرآبادگانمان رو دارن فلج میکنن، لطفا دیگه افسارتون رو دست انگلیس بی شرف ندین ، در ضمن اگه خیلی غیرت دارین زبون مادریتون رو پس بگیرین، فارس ها که دیدین چه غیرتمندانه زبون مادریشون رو از اعراب پس گرفتند حالا ببینم شما چکار میکنید در برابر عثمانی( البته ظاهرا یه مشت بی سواد و تاریخ ندون دارن زیر پرچم انگلیس ،هویت و شناسنامه هاشونو هم بنام عثمانی میزنن، کم بهتون تجاوز کرد و سرهاتونو برید و غارتتون کرد ، لطفا برو تارخ رو بخون ببین سلطان سلیم و سلطان سلیمان تو تبریز چکار کردند اصلا برو قضیه جنگ چالدران رو بخون!!!!!)

ما همه ایرانی هستیم آذری،لر،کرد،سیستانی،گیلکی،مازنی،خراسانی،بختیاری،فارس و …..

جاوید ایران

Atela

آقا آریو من زبانمو از کی پس بگیر . آخه موریانه از داخل داره می خوره . اگه می بخوام زبونمو پس بگیرم به من انگ پان ترکی وی زنید قبل از عثمانی ها این فارسها هستن که به زبان ما رخنه کردن پس
*

*:بخش مورد نظر حذف شده

اسماعیل آخوندی

به نام خداوندی که از شدت حضور ناپیداست
تا بدانجا رسید دانشم که دانستم همی که نادانم
“شیخ الرئیس ابوعلی سینا”
سلام همنوعان گرامی،سلام همکیشان من،سلام هموطنان من، پس از سالها درگیری فکری و اندیشه های بسیار زیاد به این نتیجه رسیدم که هرآنچه باعث ازبین رفتن وحدت میان من با آدمیان ویا میان من وجهان اطرافم میشه، حقیقت واقعی نیست،با سیردر دیدگاه علم انسان شناسی و دیدگاه خداشناسی فهمیدم که که گوهر وجودی من با انسانهای دیگه یک چیزه وچیزی به نام سرشت وبنیاد پلید و بدوجود نداره،اینو فهمیدم که چیز مطلق فقط خداست و همه چیزای دیگه نسبیه،مثلا وقتی من میگم فلان چیز خوبه،منظورم اینه که خوبیاش از بدیاش بیشتره والا برای من چیز صدرصد بد وچیز صدرصد خوب اصلا وجود خارجی نداره واصلا تا حالا به چنین چیزی برخورد نکردم،بنا بر آموزه های اسلامی هم اگه بخوام شاهدی برای حرفام بیارم می تونم از شیطان نام ببرم،شیطان نماد و سمبل زشتی و پلیدیه ولی همین شیطان هم به مدت طولانی خداوندرو عبادت می کرده ولی پس از نافرمانی از دستور خدا مبنی بر سجده بر انسان از درگاه خداوند رونده میشه،هدف از این حرفام این بود که بگم تا انسان در موقعیت شخصی قرار نگیره نمی تونه درباره شخصیت اون فرد قضاوت کنه،شاید اگه من جای ضحاک یا پادشاه آشور بودم از اون بدتر و وحشیانه تر عمل می کردم،چون من هم مثل هر شخص ذیگه تو زندگیم از مسیری گذشتم و بعضا دارای تجربه ها،سختیهاوخوشیهایی بودم که باعث شده شخصیت خاص و منحصر به فرد خودمو داشته باشم،که باعث شده افکار،گفتار ورفتار من از اون جا ناشی بشه،نه اینکه افکار،رفتار و گفتار من از بنیاد ویا سرشت خوب وبد من ناشی بشه، بنا برای سعی می کنم تو زندگیم به جای کوبیدن بر طبل جدایی بر طبل وحدت بکوبم ،من اصالتا سیتانیم،اگه یکی از همشریام بهم میگه تو فامیلت اینه بهش میگم ما سیستانی هستیم،اگه یکی بهم بگه تو شیعه ایی و من سنی ام، من بهش می گم ما مسلمونیم، اگه یکی بهم بگه تو مسلمونی و من زرتشتی ام،من بهش میگم ما ایرانی هستیم ویا خداپرستیم،اگه که یه ژاپنی بهم بگه تو ایرانی هستی و من ژاپنی هستم بهش میگم ما آسیایی هستیم واگه یک سیاه پوست آفریفایی بهم بگه که من سیاهپوست آفریقایی و تو سفید پوستی من بهش میگم ما جفتمون انسانیم،حتی اگه یک گیاه یه روزی بهم بگه که من گیاهم وتو انسانی بهش میگم ما جفتمون مربوط به جهان هستی هستیم،بدین صورت همیشه به دنبال وحدت با جهان اطرافم هستم نه جدایی با اون،این طوری می تونم با همه به صورت دلی ارتباط برقرار کنم وبنابراین تمام مرزای قومیتی،مذهبی،رنگی وغیره از بین من و اونا کنارمیره وبه راحتی می تونم با همه ارتباط برقرار کنم، به تجربه فهمیدم که هیچ موقعی تو زندگیم دوست نداشتم که آدم بده باشم،حتی در زمانی که ازنظر خودم بدترین کارهارو انجام دادم،من برای این کوروشو دوست دارم که به همه آزادی مذهبی داد،کوروشو به خاطرمنشور حقوق بشرش دوست دارم، والا اگه من یک ایرانی فاشیست باشم باید انوشیوان رو هم دوست داشته باشم،کیکاووس رو هم دوست داشته باشم،اسفندیار رو هم دوست داشته باشم، امابه عنوان شاه و شاهزاده اونارو دوست ندارم،هرچند به عنوان انسان وهمنوع اونارو دوست دارم،اما چه گوارا، لنین،گاندی ومصدقو دوست دارم،چرا؟چون به فکر رهایی نوع انسان بودن،رهایی از بردگی وغیره،در واقع من آدمهارو به خاطر نوع عملشون دوست دارم،نه نژاد و ملیتشون،هرچند من حتی جنایتکاران تاریخ مثل اسکندرم به خاطر همنوع بودنشون دوست دارم، والا از نوع رفتارشون در طول تاریخ بیزارم، وفتی اینطوری زندگی می کنم هم خودم و هم اطرافیانم راحتتر نفس می کشند وزندگی می کنند،خدانگهدار

mohsen

آقای شمشاد ما آذریها عادت نداریم جایی بریم و بگیم ترک هستیم با افتخار میگیم آذری ایرانی این کسایی که میان اینجا و به اسم آذری یا ترک ایرانی و هر چیزی دیگه نظر میدن اصلا ایرانی نیستند اینها از شهروندان ترکیه و همان پانترکها هستند که سالهاست در آذربایجان سکونت دارن با این کارها می خوان به ما و شما و کسایی که میان این نظرات رو می خونن بهشون القاح بشه که آذریها ترکن یه کم فک کنید اصلا با چه هدفی میان به سایت پارسیان دژ , ,واقعا میان برای خوندن مطالب شما …نه اونا با این کارها میخوان ترک بودن آذریها را به همه القاح کنن البته در بین اونا آذریهای خود فروخته ای هم هستند که چی بگم این سرمایه گزاری هنگفتی که این پانترکها در آذربایجان انجام دادن چه انتظاری دیگه ای میشه داشت . البته سیر حرکتهای این پانترکها تنها به آذربایجان ختم نمیشه و به تعدادی از شهرهای هم جوار دیگر هم رسیده . خواهش میکنم یا نظرات این جانوران موزی صفت را حذف یا اینکه سفت و سخت جلوشون وایسید.(( از جوانان ملی گرای آذربایجان خطاب به پانترکها برگردید به همان بیابانهایی که ازش آمدید ترکمنستان و مغولستان. شما چشم تنگها و دماغ کجها کی باشید که بخواین آذربایجان رو مال خودتون بدونین تاریخ شما ترکان ومغولان و رهبر محبوبتون چنگیز خان خونخوار همان تجاوزات و قتل وکشتارها در ایران وآذربایجان است بروید و برگردید به مغولستان جایی که ازش سردر آوردید.
زبان ما ترکی هست.اما ما همه اریایی و از مادها هستیم.

پدر بزرگ کوروش هم از ما بود.پس ای پان ترکیسمها خفه شوید.ما تجزیه طلب نیستیم و از ایران جدا نمی شویم- فرزند اذربایجان.

آذری سرافراز ایران-آذرآبادگان من جان جانان من است

قدرت خون ارس رگ دستان من است

پاینده ایران پاینده ایرانی

نجفقلی لسانی پور

با سلام به دوستان خوب و هموطنان عزیز ایران بزرگ. من نیز یک ترک زبان قشقایی هستم از ایل بزرگ قشقایی . نامی که انگلستان با شنیدن نامش پیکریه وجودش بدرد می آید قشقایی هایی که انگیسی ها را در نبرد جنوب زمین گیر کرد و همه دنیا میدانند.من به ایرانی بودن خود افتخار میکنم و بقول سرداران رشید و فهیم و وطن پرست که وطن پرستی قشقایی ها شهره جهانی دارد یک وجب خاک پاک ایران عزیز را به هیچ قیمتی نمی فروشم تا دیگران ( پانی یا فلانی) برای آینده فرزندان ایران بزرگ تصمیم بگیرد و ما را به تباهی بکشد . معتقدم با هر زبان و قومیتی به ایرانی بودنمان افتخار باید بکنیم. ساق ال ایران ساق ال قشقایی . قشقایی ده تا قان وار وطن وار(ایران). السین منافق پانی قاسین هر دیلده ایرانی. قربان شما هموطن قشقایی استان فارس.

بابک ازتبریز

ما(آذریها )نواده بابک خرمدین پرورده کوروش سربازآریوبرزن وابومسلم خراسانی ازتبارآریایی باافتخاربه تمامی سلاطین ایران زمین بااقتدارتمام طی سالیان متمادی عملانشان دادیم نه عرب نه احدی دیگرچشم طمع به یک وجب ازاین خاک پاک ایران داشته باشدجزرویایی عبس چیزی نخواهد بود:چوایران نباشدتن من مباد – بدین بوم وبریک تن زنده مباد-حال گرگ خاکستری بسان گذشته اش ازباب ترس وتردیدفقط به زوزه کشیدن خودبپردازدهیچ باکی نیست چرا که آریایی شیری است غران درمقابلش.

fateme

وای بر ما
با خواندن این مطالب انچنان شک زده شدم که قابل کفتن نیست دستانم یخ زده مگر سرتا پای شما از سنگ باشد که عشق این خاک را به دل ندارین
ما کرد هستم با وجود اینکه زبان نوشتاریم از بین رفته و نمی توانم با لباس محلی به دانشگاه حتی خیابان پارک بروم و برخی ایرانیان کم لطفی کرده لباسم را دهاتی می خوانند باز ایران را با همه ایرانیان دوست دارم جانم را فدای این خاک می کنم
فکر کنید این خاک را چه فروختید چه اسان فریب خورده اید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من این جک های را که برای قومیت های مختلف پیامک میکنند را هرگز برای شخص دیگری ارسال نمی کنم و به جای لبخند.تاسف می خورم بر فرستنده ای ان

مهندس بابک ازتبریز

ازسرکرده های پان ترکسیم ها اعم ازلژیونرهای انتلیجنسرویس و…. وغیره ویااغیاری که دانسته به وطن فروشی تن میدهندویاافراد فریب خورده این فاشیسم های پان ترک مستقردرترکیه آذربایجان جداشده ازایران وغیروازجمله عوامل گونازوغیره جهت مشاهدات عینی ازتفکرات ودیدگاههای آذریهادعوت میکنیم به تبریزتشریف فرماشوند وازیک جلسه بحث وگفتگویی بااستید تاریخ وسیاست مردان آذربایجان بهره مندگردیده ولذت ببرند.شاید که به خیانتهای پنهان وآشکارشان متوجه شوندوفرهنگ ایرانی راازنزدیک مشاهده نمایند.وبامهندسان آریایی تبارآذریایجانی درایران زمین آشنا گردند.میدانم که بزدل ترازاین حرفها هستند.نه بخاطرچیزدیگریبلکه بخاطرروشدن اراجیفشان وترس ازنگاههای تحقرآمیزآذریهای آریایی.آقایان شمشادوآریوو…به این افرادسودجو زیاد اهمیت ندهین.درپی ارایه مطالب فرهنگی وتاریخی باشین.پاینده بادخاک پاک ایران ما

آرش خرم دین

دریغ است که ایران ویران شود
کنام شغال و پلنگان شود
به نظر من ایران از آغاز کنام شیران بوده و هست ، نباید بگذاریم کنام شغالان شود………

سارا، دخت كورش بزرگ

درود به همه هموطنان با شرفم . ابتدا درود بر شما شمشاد عزیز. دست شما رو می‌بوسم که برای وطن می‌نگارید و درود به مهرداد، آریو، فاطمه و همه عزیزانی که این مطالب زیبا رو نوشتند. من یک دختر متولد تهران و اصلاً بختیاری هستم و چه فرق داره که از کجای ایران باشم. من عاشق ایرانم. جان من فدای ذره‌ای از خاک ایرانم. بیائید همه دست به دست هم بدهیم و کلمات بیگانه رو از زبانمون دور کنیم. کلمات عربی و فرانسه و ترکی و انگلیسی و… رو از جملاتمون پیدا کنیم و دور بریزیم. هموطن ترک زبان من، عاشقتم که انقدر ایرانی هستی. حتی زبان ترکی رو هم اگر تو صحبت کنی دوست دارم. آفرین بر ایرانیان ترک زبانی که دوست دارند به زبان اصلی خودشون برگردند و به فرزندانشون بیاموزند که مغولان چه با زبان آنان کردند.من به فرزندانم خواهم آموخت که اسکندر مقدونی، عمر بن خطاب، چنگیز مغول، تیمور گورکانی، سلاطین عثمانی، روسها، انگلیسها و دیگران با این خاک چه کردند اما در نهایت در بزرگی نام و فرهنگ ایران حل شدند و نامشان به عنوان خونخوار و غاصب در تاریخ ماند. به فرزندم خواهم آموخت که اگر ذره‌ای از خاک وطن را بفروشد، از تمام این غاصبان پست تر است که آنها برای گسترش وطن خود به ما حمله کردند و یک وطن فروش، دو دستی وطن را تقدیم می‌کند. وای بر تو ای پان ترک که تنفری که از تو دارم بیشتر از تنفری است که از اسکندر مقدونی دارم که پاسارگاد را به آتش کشید که او به خودی خیانت نکرد و تو می‌کنی. درود بر ایران.جانم فدای ایران

مرتضی

با سلام اگر به کشور اذربایجان سفر کنید مزار فرزندان ایران را که در مقابل روسها جنگیدند کشته شدند و سرزمینه شان ساله در دست روسها بود را میبیند ولی نظامی گنجوی وصدها نام هنوز جز ایران است در اذربایجان مردم به زبان روسی می نویسند فیلمشان روسی است تاریخ معاصرشان روسی در پرچمشان جای پای عثمانیان است از ترکیه عثمانی مد زندگی میگیرند ولی شجرنامه هایشان هنوز ایرانی است بیاید پیروان اندیشه ها نباشیم خود اندیشه کنیم زنده باد ایران

CHANQIZ

سلام به تمام کسانی که درمورد نوشته آقای شمشاد خان امیر خراسانی نظر داده اند . باید به عرضتان برسانم اولا درکشوری که اعتقاد به حقوق اولیه بشری ندارد وسعی دردراستثمار نگه داشتن ملت بزرگ تورک رادارد وبرای خاموش کردن صدای حق طلبی ملت تورک به هر شیوه حیله گرانه متوسل میشود عاشقانه آن پانها و دیگر برچسبها را میپذیریم. دوما”ماملت تورک طبق مطالعات تاریخی از قوم شما آریاییها نیستیم ونمیخواهیم باشیم دلیل اصرار شماچیست ؟ سوما”درطول تاریخ شما شئونیستها خیانتی که به این کشور “ایران ” کردید هیچ دشمن برون مرزی نکرده است . چهارما” بیشتر یا همه آزادیخواهان “ایران” از ملت تور ک بوده اند .پنجما”آندسته از خود بیگانگان “مانقورت ” که از تا ریخ و ادبیات و فرهنگ خود مطالعه ای ندارند ودر طول حدودا”یک قرن “با تبلیغات شوئینستی به زیر یوغ ولوای دشمنان ضد تورک رفته و با آنها هم صدا شده اند . اما خوشبختانه آنها هم روز بروز آگاه میشوند .ششما” به چه دلیل ما ملت تورک را شوئینیسمها آزری میخوانند آیا این حرکتها نشانگر هراس آنها از اتحاد تورکها نیست ؟ هفتما: دلیل تغییر نام و اسامی استانها و شهرها و روستاها و کوهها ی مناطق تورک نشین چیست ؟ آیا این سیاستهای ضد تورکی صحیح است پس چرا تحمل تغییر نا م خلی ی ی یج را ندارند ؟ یا اینکه چرا برای ترویج زبان و فرهنگ یک قوم خاص از سرمایه ملل دیگر استفاده و ولخرجی میکنند ؟ وآخراینکه این مدعیان آگر خودشان پان فارس نیستند پرا همیشه باپول و سرمایه ملی در تاجیکستان خرح میکنند ……… وهزاران چراهای دیگر ….

CHANQIZ

لطفا ما قیوم نمیخواهیم . شما نه ایرانیها بلکه شما پان فارسها ….

دان

پیشنهاد می کنم شما نامتو عوض کنی.نامی که برای خودت برگزیدی نشون میده که چی هستی و کی هستی. وقتی نام چنگیز برده می شه ناخودآگاه یاد دد منشی و وحشی گری می افتیم.
ای دشمن اگر تو سنگ خاره ای من آهنم جان من فدای خاک پاک میهنم

mohsen

آقای چنگیز اگر نظرم را خوانده باشی قبلا گفته بودم از همون جایی که اومدی برگرد خودت رو به ما نچسپون چی از جان ما میخواهید چرا اصل و نسب خودت رو چسپوندی به مغلها واقعا چشمانت تنگ مانند مغولهاست متاسف برات خودت رو از نسلی میدونی که پدرانمان را برای تفریح می سوزاندند زنان و خواهرانمان را به بردگی میگرفتند و … شماها مایع ننگ ما هستین .
دوست من چرا اصالت خودت رو عوض کردی چه سودی برایت دارد تو ایرانی هستی هم وطن من دنیا هم به آخر برسد باز به تو نمی گویم ترک , من و تو قبل از این که آذری باشیم ایرانی هستیم و می مانیم …

بهزاد

زنده باد ایران
زنده باد اقوام ایرانی
زنده باد پرچم ۳ رنگ
درود بر دلیران و نام آوران این مرز و بوم
درود بر عزیزانی که وطن خود را سربلند نگاه میدارند
متاسفانه هنوز آثار دخالت های دولت های خارجی به خصوص شوروی از این مملکت محو نشده و پروژه های شکست خورده ی اونها ذهن عزیزان نا آگاه میهنمون رو دچار ۲ گانگی کرده و به جای بهره مندی از این زیبایی میخواهند با پنجه ی بیگانگان اونو خط خطی کنند.
به عنوان یک آذری ایرانی از هشترود تا آخرین نفسم از وجب به وجب میهنم دفاع خواهم کرد.

جواد

یسیار عالی

ما ترکها ایرانی هستیم و می مانیم

EHSAN

من کرمانی هستم .به همه هموطنام درود میفرستم و ارزوی سربلندی برای همه شون دارم.

من ترکم

سلام . جناب آقای امیری خراسانی نظرات شما را خواندم معلومه که شما هم از پیروان مکتب پان هستید از نوع فارسی آن.در مورد ترکها بیشتر مطالعه کنید. از نگاه زبان شناسی مغول ها ربطی به ترکها ندارند.واضح است که ترکهای ایران (آذربایجانیها)ومردم جمهوری آذربایحان و ترکیه ودیگر کشورهای ترک به یک زبان صحبت می کنند و دارای اشتراکات فرهنگی هستند.در کشور چند قومیتی مثل ایران تنها راه حفظ اتحاد اینست که هویت وحقوق همه اقوام حفظ و رعایت شود والا با نادیده گرفتن حقوق سایر اقوام به نفع یک قوم خاص ویا سعی در تحریف هویت آنها به منظور یکسان سازی قومی که خود نوعی از پاکسازی قومی است وحدت ملی میسر نمیشود که هیچ .بلکه احساسات اقوام نیز تحریک می شود.شما فکر می کنید با آریائی دانستن ترکها.از ترکهای هموطن خود تمجید می کنید یا به آنها اهانت میکنید؟ هموطنان ترک خود میدانند که از چه قوم وقبیله ای هستند لازم نیست کسانی از اقوام دیگر به آنها دیکته کنند همانطور که ترکها برای سایراقوام هموطن هویت تراشی نمی کنند.از شما سئوال میکنم من و فرزند من چرا به جای فراگیری زبان مادری مجبوریم زبان دیگری را یاد بگیریم وتازه بعد از همه زحمات یاد گیری زبان فارسی وقتی بخواهیم با لهجه صحبت کنیم مورد تمسخر قرار می گیریم.من وقتی میخواهم به زبان اتگلیسی صحبت کنم هم مطمئنا” با لهحه خاص خودم ضحبت می کنم ولی تا حالا مورد تمسخر هیچ انگلیسی زبانی واقع نشده ام .در انتها یادآورمیشوم تنها راه حفظ وحدت ملی تکیه بر مشترکات فرهنگی همه اقوام ایرانی است که همانا دین مبین اسلام است و احترام به همه اقوام ایرانی همانگونه که هستند نه آنگونه که ما می خواهیم باشند.یاشاسین ایران یاشاسین آدربایجان یلشلسین ترک.

من ترکم

سلام. واقع بینی خیلی خوب است سعی نکنید آرمانهای خود را بعنوان واقعیت به مردم تحویل دهید.مطمئنا” احمذ کسروی را خوب می شناسید. لفظ آذری اولین بار توسط این جناب اختراع شده است .من ترک آذربایجان هستم ودر این سامان رشد ونمو کرده ام و با اینترنت و بدون اینترنت با نظرات هموطنانم در مورد آذربایجانیها آشنا هستم من در مطالب خودم هیچگاه از لفظ جدائی که شما اشاره فرموده اید استفاده نکرده ام.در زمان رژیم گذشته هرگاه آذربایجانیها مطالبات قومی خود را مطرح میکردند متهم به کمونیزم می شدند در حال حاضر هم وفتی مطالبات خود را بیان میکنند توسط رسوب های ملی گرای بجا مانده از همان رزیم متهم به پان ترک می شوند.از مجموعه نظرات شما واستفاده از الفاظ پارسیان دژ،کورش،داریوش ومطالب شما در باب ملی گرائی کاملا” مشخص است که معتقد به پان فارسیسم هستید و دوست دارید همه ایرانیان فارس و آریائی باشند.فرموده اید که جمهوری آذربایجان هفت هزار سال جزء لاینفک ایران بوده است .از زمان مهاجرت آریائی ها به ایران بیش از سه هزار سال نمی گذرد.چهار هزار سال ماقبل آریائیها کجای کار است آقای به قول خودتان تاریخ نگار.من بعنوان یک آذربایجانی.قطعا” آذربایجانیها را نمایندگی نمی کنم شما بعنوان یک کرمانی چرا این حق را به خود می دهید.شما چقدربه ترکی آذربایجانی ویا استانبولی آشنائی دارید که شباهت ظاهری در آنها نیافته اید.لابد به نظر شما ترکی آذربایجان با فارسی شباهت های عمیقی دارند! اگر قرار بر جستجوی کلمات در موتورهای جستجو و آگاهی از نظرات مردم آذربایجان باشد کلمات دیگری راهم می توان جستجو نمود مثل …آذربایجان…. در مطالب خود پان ترکها را خود فروش و وطن فروش خوانده اید آیا نظرات شما در مورد پان فارسها هم اینگونه است یا خیر؟شباهت های ظاهری فارسی شما با فارسی افغانها و تاجیک ها جگونه است؟ برای شما از درگاه خداوند طلب عافیت و آگاهی و تاریخ نگاری صادقانه دارم . تاریخ سازی رابه مردم آذربایجان و ایران بسپارید.

آریو از اهواز

مرگ بر انگلیس
من یک بختیاری ام در خوزستان، سرزمین نفت، (این قسمت حذف شد)
والله خوبه تا حالا خوردن حالا هم میخوان ببرن!!!

(این قسمت حذف شد)

در ضمن اگه مثل بحرین که دارن هرروز به (این قسمت حذف شد) تجاوز میکنن نشه!

خداییش به ایرانیها میگم چه باکی هست که (این قسمت حذف شد)

به امید روزی که تمامی وطن فروش ها و مفت خورها گورشون رو از ایران گم کنن، اینجا ایران است و سرزمین آریاییها هر کی هم ناراحته بترکه ، ما به فرهنگ ، تاریخ ،تمدن ، نژاد ، کوروش، داریوش، خشایارشا، آریوبرزن ،فردوسی، نادرشا، کریم خان، رضا شاه … افتخار میکنیم و به آریایی بودنمون افتخار میکنیم (این قسمت حذف شد)
قومی که مشکل هویت داره همینه، اگه ۴ تا بزرگ و قهرمان ملی داشتید به این روز نمی افتادید البته ستارخان وباقرخان قهرمان ایرانی اند و خودشونو ایرانی وآریایی می دونستن اگه میشه از مغول ها و عثمانیها و انگلیسی ها مایه بذارید.

درود بر ایران زمین مهد تمدن ، شکوه، تاریخ ، حماسه ، غیرت ،شجاعت، زنده باد تمام اقوام ایرانی

ایران به کوری چشم عربستان و ترکیه قدرت اول منطقه است و با پیوند با امریکا به قدرت جهانی تبدیل خواهد شد، مرگ بر انگلیس

آریو از اهواز

آقای شمشاد امیری با درود

البته من هم بسیار دوستان نزدیکی دارم که آذری هستن ( نه ترک زبان!!)

ما در ایران ترک داریم مثلا ترک های قشقایی و ترک هایی که در برخی مناطق ایران هستند الان در یکی از شهرهای خوزستان بنام هفتکل هم ترک هست ولی مردم آذربایجان عمدتا آذری هستن شاید ترک هم داشته باشن ولی اکثریت بالای ۹۰ درصدشان آذری اند وهمه میدانند که هویت آذری ها آریایی و از قوم ماد هستن بخدا چندتا دوست آذری دارم که خودشون میگن ما ترک نیستن ما آذری هستیم فقط زبانمون ترکیه، و عاشق وطنشون هستن و مثل تمام اقوام ایرانی تعصب به ایران و ایرانی بودن دارند، نمی دونم این انگلیس بی شرف و حرومزاده چی میخواد از جون ما ، و یه مشت آدم بی سواد و تاریخ نخون و تاریخ نودون هم چشم بسته افتادن زیر پرچمشون و میگن ما مغولیم!!

نه عزیزم تاریخ مکتوبه و همه چیز در تاریخ گویاست، گویاترین سند نام منطقه است آذربایجان= آذرآبادگان و نام هایی که در آذربایجان هست و آتشکده آذرگشنسب و بابک و ستار و باقر و شهریار و ….

چو ایران نباشد تن من مباد جانم فدای ایران درود بر کرد ولر وآذری و گیلکی و مازنی و بلوچ و خراسانی و بندری و فارس و همه اقوام ایرانی و مرگ بر انگلیس

مرتضی

سلام به همه عزیزان.
(بقیه دیدگاه به دلیل توهین حذف شد)

کوراؤغلو

حقارتهای شما پان فارسها روزی به پایان خواهد رسید.من اذری واذربایجانی وپان ترک نیستم اما اینومیدونم هزار ساله که زبان اجدادی من به ترکی بوده اما شما پان فارسهای نژادپرست با وقاحت هر چه تمامتر سعی دارید فارسی رو به ماتحمیل کنید که البته این آرزو رو به گور خواهید برد.حق تحصیل به زبان مادری حق اصلی واولیه تمامی انسانهاست همانطور که شما زبان مادریتونوتوی مدارس یاد میگیرید ماهم دوست داریم زبان شیرین مادریمونو تو مدارس بیاموزیم.

من ترکم

یاشاسین ایران تورکلری، یاشاسین آنا دیلی

آریو از اهواز

ضمن تایید فرمایشات آقای شمشاد امیری یک نکته اضافه کنم اینکه:

فرض هر قومی به زبان خودش تحصیل کند و زبان رسمی و ملی را حذف کنیم!! بنظر شما چه پیش خواهد آمد؟

من که اهواز هستم مثلا مهندسی مکانیک را با لهجه بختیاری تحصیل میکنم و هموطن بلوچ ما مهندسی برق رابا لهجه بلوچی، هموطن آذری ما مهندسی شیمی را به زبان ترکی ، هموطن کرد مان مدیریت رابه لهجه زیبای کردی ، هموطن عرب ما مثلا مهندسی صنایع رو با زبان عربی !!! و فرض از کودکی هم به زبان محلی تحصیل کرده و صحبت میکنیم!

خب حالا فرض کنیم همه ما استخدام میشیم در یک کارخانه در مازندران، میشه بفرمایید چطور باید با هم کار کنیم و مسائل و مشکلات فنی رو مدیریت کنیم و ارتباطات سازمانی و …. داشته باشیم؟ و بعد نیاز باشد برخی از قطعات و نیازکارخونه را از شیراز تامین کنیم و برخی مواد و مصالح مثلا از منطقه لک نشین غرب کشور،( البته میتونیم مترجم استخدام کنیم که تعداد مترجم ها از پرسنل کارخونه بیشتر میشه)

لطفا کسانی که دم از قوم گرایی وبرگشت به عقب و حذف ملی گرایی و رسمی بودن میزنند بیایند و جواب حقیر را بدهند، !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

جهان در مسیر جهانی شدن و بازارها و فرهنگ ها وتکنولوژی های مشترکند اون وقت برخی از فریب خورده های ما که همیشه با هی هی انگلیس اینور و انور میرفتن دنبال قوم و قبیله و عشیره اند.

پاینده باد ایران و تمام اقوام ایرانی

حسن

حق تحصیل به زبان مادری حق اولیه وانسانی تمامی انسانهاست والان هم توبسیاری ازکشورها تدریس به زبان مادری با عدل وعدالت تمام اجرا میشه غیر از ایران که با وجود اقلیت دو زبانه(ترک وعرب )هنوز عده ای از این شیوه ممانعت بعمل میارند وهمین کارشون باعث بوجود آمدن حس جدایی طلبی بین این اقوام شده. بنده بشدت با تجزیه شدن ایران مخالفم. اما اگه به همین طریق پیش بره واحقاق حقوقی تو این مناطق صورت نگیره ما باید شاهد فاجعه جدا شدن این مناطق(مخصوصا آذربایجان) از ایران باشیم که البته خدا کنه هرگز شاهد اون روز نباشیم.

من ترکم

سلام. حسن جان من هم مثل شما ایرانی را دوست می دارم که درآن حقوق همه شهروندانش از جمله حق خواندن ونوشتن به زبان مادری رعایت بشه. یاشا

آریو از اهواز

به هموطن عزیزم که اسم خودشو کورائوغلو معرفی کرد که قسم میخورم اسمش این نیست ، درود می فرستم

هموطن عزیزم شما که می فرمایید فارسی زبان نیست بلکه لهجه ای است از عربی !! و با دشمنی در مورد مملکت و خاک و سرزمین خودت (( ایران )) که مثل ناموس انسان است صحبت میکنی و معذرت میخوام براحتی داری نمکی رو که میخوری میشکنی! عرض میکنم هیچکدام از ما اقوام ایرانی نباید به سرزمینمان خیانت کنیم و براحتی فریب انگلیس رو بخوریم.

اما درمورد زبان فارسی و اینکه لهجه عربی است من برای نمونه چند واژه عرض میکنم شما لهجه و ارتباط آنها را با عربی بفرمایید:

۱- خورشید ۲- جامه ۳- چشم ۴ ابرو ۵- خرد ۶- مور ( مورچه) ۷- اردیبهشت ۸- تن ۹- شوهر ۱۰- فرزند

اگر شما لهجه این واژه ها را برای من نشان دادید من به نیابت از مملکت ایران زبان پارسی را حذف و بجای آن زبان های بیگانه را زبان رسمی کشور میکنم.

یا یک جمله میگم اون هم به همین ترتیب بفرما کجاش عربی یا از زبان دیگه است :

من میخوام فردا برم فروشگاه و نوشت افزار بخرم.

منتظر جواب هر یک از کسانی هستم که دشمن ایران و فرهنگ ایرانی هستند هستم.

پاینده باد ایران و تمام اقوام ایرانی

حسن

(حذف شد) اولا کردی وبلوچی ولری وگیلکی همه لهجه ای ازفارسی اند پس اینقدر نگو که زبانند دوما من گفتم باید مثل فارسی تدریس بشه ونگفتم که پدر ومادرا بصورت نقلی به فرزندانشون یاد بدند مگه ترکی چیش از فارسی من دراوردی کمتره که نباید تدریس بشه بعدشم فکر کردی ما هالو هستیم ونمی فهمیم ببین بچه نژادپرست” من اگه هزار دفعه کامنت بدم وراه وچاهو بهت نشون بدم باز تو چاهو انتخاب میکنی میدونی چرا؟چون یه نژادپرست بسیارمتعصبی که هرگز نمیخوای حق وحقیقتو قبول کنی.پس بحث با آدمایی مثل تومثل آب تو هاون کوبیدنه .

مریم

بهتره اول بریداون جک هایی که راجب ماآذری ها میسازن روبردارن بعد ادعای هموطنی کنید

مریم

فکرکردی بایه مشت اراجیف میتونی هویت خودتوکه یه نژادپرستی مخفی کنی بروعمو
توکه ادب حالیت میشه لطفادرست حرف بزن
میدونی چرانمی تونید این جک هارو جمع کنید چون اینارو خودشمافارسها برای همه قوم های ایران میسازین تا همه رو به جون هم بندازید بعد یه نقاب وطن وهم وطن دوستی به چهره تون میندازن فکرکردین مردم خرن
حالا من برای آدم های دورویی و بی هویتی مثل تومتاسفم

من ترکم

ساغ اول مریم یاشا

من ترکم

سلام .فارسی زبان ملی نیست عزیزم زبان رسمی است.

مریم

دیدی گفتم میخواهد قوم های ایران روبه جون هم بندازید شک ندارم (حذف شد)
اونایی هم که درباره ی کامنت من نظربدن (البته نظرغیرعادلانه) یه نژادپرست مثل تو اند

آریو از اهواز

مریم خانم با درود به شما

فقط من یک سوال دارم! آیا واقعا شما به خاطر جوک ها می خواهید انقلاب کنید؟؟؟ واقعا که این هم خودش یه جوکه … ( انقلاب جوکی)

از قدیم گفتن کرم از ریشه است همین کارها رو میکنید که جوک درست میکنن!!

نکته دیگر اینکه شما خودتون دارید به اقوام دامن میزنید، چرا همه ش میگید فارسها ؟ مگه ایران کشور فارسهاست فقط؟ پس مادها چی؟ پارت ها چی؟ عیلامیها چی؟ خوزی ها چی؟ عزیزم انگلیس بدجوری مچلتون کرده اون مستعمره جدید میخواد و چی از یک کشور تازه مستقل شده و بی پناه و جوون بهتر؟

مرگ بر انگلیس ،

مریم

(آی پی ایشان برای همیشه در پارسیان دژ مسدود شد.)

مریم

چون حرف حق زدم ناراحت شدین

آریو از اهواز

مریم خانم من که به شما در ابتدای حرفهام درود فرستادم ولی توچی به من مرگ فرستادی این خودش نشون میده کی فاشیسته!

مطلب دیگه اینکه شما به من گفتی فارس فاشیست! خدمت شما جدایی طلب نادان و امثال تو عرض کنم که من فارس نیستم من لر هستم لر بختیاری نوه همرزم ستارخان و باقرخان، سردار اسعد بختیاری!!!!
در ضمن شما جدایی طلبان فاشیست منظورتون از فارس هر قومی جز ترکه! اینو همه میدونن شما ها هر کی ترکه میگید به به و غیر ترک رو میگید فارس این شعور تو و امثال تورو می رسونه! حتی به لرها، مازنی ها ، گیلگی ها ،بندری ها و دیگر اقوام میگید فارس این نشون میده ماهیت افکار مسخره شمارو

در ضمن حرف خنده داری که زدی و گفتی فارس ها برن! فکر نکنم هیچ جای دنیا منطقی باشه که ساکنان اصلی هر سرزمین که حدود ۸۰% مردم اونجا رو تشکیل میدن بخاطر کمتر از ۱۰% از اون سرزمین برن و جا رو برای اونا باز کنند، در ضمن خدمتتان عرض کنم که اینجا سرزمین پارسه و اگه نمیدونی اینو بدون که قبلا اسم این کشور پارس بوده فهمیدی! ناراحتی بدو برو باکو البته اگه بازداشتت نکنن چون جمهوری آذربایجان به دیدی به شما نگاه میکنن که ما به افغانیها نگاه میکنیم و اجازه نمیدن هر کسی وارد کشورشون بشن، فکر کنم هینقدر برات کافیه

و حرف آخر اینو به گور میبرن کسانی که در خیال خام خود میخوان سرزمین اهورایی ایران را متلاشی کنند عرب ها با اون امپراطوری عظیم نتوانستند شما که عددی نیستید، ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست ……..

زینب

مریم جان . شما همون آذربایجان وب پیکی از پارس هستی.از نظر شما ترک ها (اصلاح میکنم پان ترک ها) همه اقوام ایرانی عقب افتاده و بی فرهنگ و و و غیره هستن . اما تا پای دعواتون با فارسا میرسه همه اقوامو ردیف میکنید پشتتون که پشتتون خالی نباشه

علی

زینب خانم باسلام من آذربایجان پیکی ازپارس هستم اسمم علی هست من تاحالااینجاپیام ندادم فقط نظاره گربودم توی پیکی ازپارس هم من گفتم به بچه هاکه بیان این سایت یه سری بزنن

زینب

آخه منم اونجا (پیکی از پارس)فقط میخوندم.مریم مثل شما حرف میزد واسه همین فک کردم شمایید. من به عنوان یه ایرانی دلم میخواد با وجود همه تفاوتهایی که بین فرهنگ و زبان اقوام مختلف هست احترام متقابل حفظ بشه . چیزی که آزارم میده اینه که یه قومی خودشو سر بدونه . حالا هر قومی . دوست دارم تمومش کنیم و مثل آدم باهم زندگی کنیم. این همه شهید دادیم . این همه جنگیدیم. این همه فشارو تحمل کردیم که امروز ترکا خر بشن و فارسا سگ و شمالیا بی غیرتو و کردا وحشیو و لرا احمق ؟! واقعا خجالت آور نیست؟ من معتقدم پان ها (هر قومی ) تو ایران جایی ندارن چون تعصب چشماشونو کور کرده .البته منظورم از پان کسایی هستن که دنبال تجزیه ایرانن و خودشونو بهتر و متمدن تر از بقیه میدونن.وگرنه اعتراض و گلایه حق هرکسیه . دفاع از زبان مادری دفاع از فرهنگ و آداب رسوم و حقوق انسانی حق همست.

علی

منم باشماموافقم زینب خانم وازاین که توی پیکی ازپارس یکمی زیاده روی کردم واقعاپشیمونم

mohsen

با درود ….
سروده شهریار :
روز جانبازیست ای بیچاره آذربایجان…
سر تو باشی در میان هر جا که آمد پای جان…
ای که دور از دامن مهر تو نالد جان من…
چون شکسته بال مرغی در هوای آشیان..
تو همایون مهد زرتشتی و فرزندان تو…
پور ایرانند و پاک آیین نژاد آریان…
اختلاف لهجه، ملیت نزاید بهر کس…
ملتی با یک زبان کمتر به یاد آرد زمان…
گر بدین منطق تو را گفتند ایرانی نه ای…
صبح را خواندند شام و آسمان را ریسمان !…
بیکس است ایران . به حرف ناکسان از ره مرو…
جان به قربان تو ای جانانه آذبایجان….
با خطی برجسته در تاریخ ایران نقش بست…
همت والای سردار مهین ستارخان….
این همان تبریز کامثال خیابانی در او….
جان برافشاندند بر شمع وطن پروانه سان…
این همان تبریز کز خون جوانانش هنوز
لاله گون بینی همی رود ارس. دشت مغان…..

یاشاسین آذربایجان. یاشاسین آنا یوردوم ایران…

حرفهای این آقا را که خود را به هزار رنگ در می آورد جدی نگیرید…

حرف زدن از روی عقده ارزشی برای جواب دادن ندارد…

استاد طباطبایی : پانترکیسم مغمله ای از بی سوادی و بی شعوریست…

خانم مریم شما اگر خودتان را ترک میدانید لطف فرمایید اسم پارسی خود را سریعا عوض کرده و یک نام ترکی برای خود برگزینید…

زنده باد ایران سرزمین آزادگان…

۱۳

ازکی تاحالامریم شده اسم فارسی

دوستداران تالش ( آستارا )

درود ……….. زبان مردم آذربایجان قبل از حمله مغولان ، زبان تاتی آذربایجان بوده .. که در کتاب کسروی و دیگران هم آمده …. این زبان بسیار شبیه زبان تالشی در منطقه تالش بوده …. و نکته جالب این که آذربایجانی های ما اکنون به زبان ترکی خالص سخن نمی گو.یند بلکه فقط ۳۰ درصد آن واژ های اصیل ترکی است که بعد از حمله مغولها رواج پیدا کرده … بقیه همان واژه های اصیل تاتی – آذری باستان است که با کمی تغییر باقی مانده …. زبان های ایرانی همه با هم اشتراک دارند و یکی هستند …. اوستایی – پهلویی – گیلکی – تالشی – تاتی – کردی – لری – بلوچی و …. فقط کافی است کمی به زبان شناسی تطبیقی توجه شود ……………… در ضمن مردم آذربایجان آذری هستند نه تُرک …. چرا که به گفته استاد فریدون جنیدی در بنیاد نیشابور آذری های ما هیچ شباهتی به ترکان زرد پوست ندارند …… همیشه از واژه آذری استفاده کنیم …..
هنوز بیش از ده ها روستا در اطراف تبریز به تاتی آذربایجان سخن می گویند … دوستان به سایتها و وبلاگ های این روستاها سر بزنند …..
مانند : روستای کرینگان … روستای گلین قیه … و ….
جاوید ایران بزرگ ….

من ترکم

با سلام ، با عنایت به اینکه آذربایجان کمتر از سایر نفاط ایران دراشغال مغولان بوده لطفا بفرمائید چرا ترکی فقط در آذربایجان آنهم به واسطه حمله مغولان رواج پیدا کرده! چرادر سایر نقاط ایران که بیشتر از آذربایجان در تصرف مغولان بوده اند مانند نیشابور،خراسان ویا اصفهان ترکی رواج پیدا نکرده است .قبلا از راهنمائی شما متشکرم. یاشاسین آستارا ترک لری.

تورک اردبیل

تو هم با این منابع مزخرفت ما رو کشتی.کسروی که ضد اسلام و ضد تورک بودن معلومه.ببین داره از کی منبع میاره.غلام حلقه به گوش رضا پالانی.
ضمنا یه دونه منبع بگو که از پان فارسها نباشه!!!
آستارا همیشه تورک نشین باقی خواهد ماند

دوستداران تالش ( آستارا )

معرفی کتاب –

۱ – زبان پاک – آذری زبان باستان – نام شهرها و دیه های ایران – سید احمد کسروی تبریزی – انتشارات فردوس – چاپ دوم ، تهران – ۱۳۷۹ –

۲ – جستارهایی درباره زبان مردم آذربایگان – یحیی ذکاء – با مقدمه ، دکتر محمد امین ریاحی – تهران : بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار – ۱۳۷۹

۳ – پژوهشی در : تبار مشترک ایرانیان و تورانیان – دکتر محمد علی سجادیه – نشر بلخ ، وابسته به بنیاد نیشابور – چاپ نخست : ۱۳۶۸ –

۴ – آذربایجان تُرک نیست تُرک زبان است – کیامهر فیروزی – انتشارات به نگار – چاپ اول – ۱۳۷۸ –

آریو از اهواز

والله خوبه !! تا حالا خوردین حالا هم میخواین ببرین!! عجب رویی دارین

یک وجب از خاک میهن را به بیگانه نمیدهیم، چوگان را که بردند، نظامی رو هم که کاشی هاشو درآوردن!! واقعا خجالت هم خوب چیزیه ( هویت سازی)

حالا هم دنبال سرزمین بیشترند! کور خوندن باکو و مزدورانش !

اینجا ایران است سرزمین کوروش بزرگ و داریوش! اینجا ایران است سرزمین رستم دستان ، فردوسی ، آریو برزن ، نمیذاریم مرزی رو که آرش با جانی که در

کمان گذاشت نشانه رفت به بیگانه دهند، اینجا ایران است سرزمین ۸ سال دفاع مقدس! درود بر ایران و مرگ بر انگلیس و مزدورانش

من ترکم

با سلام و تحسین وطن پرستی شما.عزیزم وقتی که افغانستان و بحرین را از ایران جدا کردند کورش و رستم وآرش هیچ کاری نتوانستند بکنند.بجای سیر نمودن در افساته ها واقع بین باشید وایران را آنگونه که هست بپذیرید با دلاوران ترک آن. یاشاسین آذربایجان تورکلری.

آریو از اهواز

متاسفم که هنوز هویت خودتون رو نمی دونید چیه و رو هویت شما اینهمه بحثه!

به قول استاد معلم ! اینکه شما خودتونو مغول می دونید توحش بعد از تمدنه!

خدمت همه امثال تو عرض کنم که قبلا همحدود ۷۰۰ سال و ۴۰۰ سال پیش و ۲۰ سال اسارت توسط عثمانیها ، یه مشت مغول زاده مثل تو در حال

تغییرونابودی فرهنگ آذری بودند و حالا هم شما ته مانده همانها هستید و میخواهید با قبضه کردن فرهنگ غنی ایرانی آذری وتنها به دلیل و بهانه زبانی که

به زور شمشیربر اونا تحمیل شده! برا ی خودتان هویت سازی کنید، اینجا دیگه همت خود مردم آذری رو می طلبه که دیگه با زنده کردن زبان و فرهنگشون

بعد از ۴۰۰ سال همه شماها رو پیش جدتون چنگیز بفرستن،البته من چند تا دوست آذری دارم که خداوکیلی اصلا از زمین تا آسمون تفکراتشون با شماها فرق

داره، اصلا تو دانشگاه تهران بچه های آذری چه تشکل هایی دارن و به حفظ و بازیابی فرهنگ اصیل قوم ماد و آذری شان چه کمکهایی می کنن اونوقت شماها

دارید به واسطه عدم آگاهیتون مغلطه میکنید.حرف آخرم اینه که اگه ترکی که حسابت جداست و به پیدا کردن هویت ادامه بده !!ولی اگه آذری هستی پیشنهاد

میکنم یه مقداری تاریخ بخون و مطالعه بکن و حرف های کوچه بازاری و عوامانه نزن.

جاوید ایران و پاینده باد تمام اقوام ایرانی

من ترکم

سلام آریو . توهین هائی که ذکر نموده اید برازنده ایرانیها نیست اگر همه نوشتارها را مطالعه نموده باشید من درهمان ابندا خدمت جناب امیری خراسانی گفته ام که اصولا” مغولان ترک نیستند. همانگونه که اشاره داشتید. مغولان در ایرا ن و روسیه واروپا توحش نموده اند من هم یک سوال ساده از شما وهمفکرانتان دارم . مغولها از شمال شرق وارد ایران شده اند یا از غرب آن و چرا فقط مردم آذربایجان در اثر حمله مغولها ترک شده اند.قبلا از راهنمائیهای ایرانی مابانه شما لر اهوازی متشکرم. با احترام ترک تبریزی

555
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x