Home ایران در دوران معاصر (پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک)

(پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک)

به نام یاری دهنده ایرانیان، پروردگار بی همتا

(پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک)

پان ترک ها چه کسانی هستند؟

پان ترک ها یا همان جدایی طلبان ترک  گروهی  هستند که معتقدند که تمام ترک زبان ها باید به زیر یک پرچم یک کشور جمع شوند

پان یعنی جدایی طلب از همین جهت میتوان کسانی را که دنبال توقع های به حقی مانند درخواست زبان مادر یخود هستند را از این این گرایشات جدایی طلبانه جدا کرد چه بسا که بسیاری همین موارد را هم برای رشد افکار پانیسم رشد می دهند .

مقصود پان ترک ها در  عمل چیست؟

تحریک احساسات و دست بر روی نقطه ضعف ترک زبانان و ترک تباران ایرانی است تا بتوانند با پافشاری بر روی واژه ها  مانند ملت در خفقان ( ترک ها ) ملت در ظلم فارس ها و امثالهم اهداف خود که در نهایت جدایی قسمتی از خواک ایران است را پیش ببرند .

در صورتی که ریشه ترک زبانان ایرانی از دید حیث تاریخی مربوط به قوم  آریایی ها (ماد خرد) است . هر چند جز این هم باشد و یا هموطن ما خود را ترک بداند چیزی از ارزش او به عنوان یک هموطن کم نخواهد کرد .

خوشبختانه اکثر هموطنان ترک زبان و ترک تبار ما با بینشی باز رو به مقابله با پان ترک ها پرداخته اند مانند سایت آذری ها 

این قومیت های ما مانند جواهر در ایران در حال درخشش هستند و  و نبود هرکدام ارزش واژه ایران را کم خواهد کرد . ایران بدون قومیت هایش معنی نخواهد داشت .

گاش گاهی که کسانی خود را جدایی طلب مینامند این جواب را جدا از پرده تعصبی که بر روی چشمان خود کشیده اند از خود بپرسند :

چه جواب بابک را خواهید داد ؟ چه جواب ستارخان را خواهید که گفت خاک می خورم خاک نمیدهم؟

چه جواب آذری هایی را می دهید که در هشت سال دفاع مقدس از سرزمینشان جانشان را فدای خاک و ناموسشان کردند؟

دو گانگی شخصیت در بسیاری از قشر جوان پانیسم وجود دارد که گاهن باعث رفتار های از دید تعصبی می شود … ولی کاش گاهی بگوییم اگر از دید دل به قضیه نگاه کنیم چه میبینیم اگر تعصب را کنار بگزاریم چه خواهیم .

هر گاه که دیدگاه های هموطنان آذری را در این پست تایید می کنم که متاسفانه به حق هم گله مندند از توهین هموطنان … یاد یک روایت تاریخی میفتم که زمانی که هم استانی های من ( کرمان) برای گله مندی پیش آخرین پادشاه صفوی رفته بودند لهجه شیرین کرمان را مسخره و از دربار بیرون شان می کنند ( بماند که چندی بعد محمود افغان سال ها ایران را تاراج کرد به خاطر کج فهمی همین درباریان )

کاش حواسمان باشد گاهی بعضی کلمات نا به جا دل چند ملیون آدم را خون می کند .

به قول یکی از دوستان بزرگوارم در تبریز که می گفت : اکثر این جوانان جدایی طلب ، حتی خوانواده هایشان اگر از اندیشه آن ها باخبر شوند به شدت با آن ها برخورد میکنند

دریغ است که ایران ویران شود

کنام شیران و پلنگان شود

برای اطلاعات بیشتر به این نوشتارها مراجعه کنید:(پیشنهاد می شود)

نوشتار شماره ۱ :اینجا کلیک کنید (شوروی و جدایی آذربایجان از ایران)

نوشتار شماره ۲ : اینجا کلیک کنید (آذری یا ترک؟)

نوشتار شماره ۳ : اینجا کلیک کنید(آذربایجان و ماد خرد)

(ویرایش جدید)

برای آشنایی بیشتر با تاریخچه زبان ترکی و ترکان و آذری ها لطفا به پیوند زیر مراجعه کنید:

(نوشتار در خوری است که می تواند به اکثر سوالان شما پاسخ بدهد)

نشریه دانشجویی وطن یولی
نشریه دانشجویان آذربایجانی دانشگاه تهران

(اینجا را بفشارید)

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب شمشاد امیری خراسانی
بارگذاری بیشتر در ایران در دوران معاصر
اشتراک
اطلاع از
guest
605 Comments
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
بابک

درود دوستان من بابکم از خوزستان،شب ها هم خواب ندارم به خاطر میهنم که اینچنین داره نابود میشود،اینچنین یکپارچگی و اتحاد کشورمان رو دارند نابود می کنند،به خدا در هر جای این سرزمین خار کوچکی در دست عزیزی ایرانی برود مانند تیری در قلب من هست،چرا به اینجا رسیدیم که هم میهن تبریزی من وقتی من انجا بروم به چشم یک بیگانه به من نگاه می کند؟؟؟؟؟؟دوستان خارج از هر حکومتی که در راس کار باشه ما مردم ایران هستیم و باید به هم عشق بورزیم تا مانند این هزاران سال کشور بزرگی داشته باشیم؟؟؟دوست دارید به حال روز افغانستان،عراق و سوریه بیفتیم؟؟؟؟ آگاه باشید ،هوشیار تاریخ رو از هرکتابی مطالعه نکنید،دوست عزیز که الان در تبریز هستی کجا دنیا رو می تونی پیدا کنی چنین کشوری باشه برای خودت اگر زمستان احساس سرما کردی و هوای گرما سوار هواپیما شو و برو جنوب هوای گرم رو احساس کن یا ایچنین برای جنوبی ها،بهشت روی زمین هست ایران فقط اندکی باید صبر کرد سحر نزدیک است

لیلا

چرا کردهای ترکیه باید ترکی حرف بزنند،؟!

پای بند

این زبانی که میگید فارسی از همون وقتی که اومدید اینجوری بوده یا اینجوری نوشته میشده

کارن

ترک ها مغول هستند .برادران آذری ما خودشونو به مغولها میچسبونن، هر کاری دوست دارن بکنن، ولی جدایی طلبی کنن، خون میریزیم ، ۱۰۰ ساله میخواهند جدا بشن ،تونستند؟

من فارسی

من به عنوان یه فارس مشهدی مینویسم
ترک‌ها مغول نیستند.

زهرا تورک قیزی

اخه به شماهاچه شما اختلاف کشور خودتو حل کن بعد به ترکیه فک کن

کارن

اولا که ترکیه نژادشون یونانی و ایرانی استGreeco iranian هستند .تبریزیها چه شباهای به ازمیر و استانبول دارن؟خودتونو به ترکیه نچسبونید .خیلی آبروریزیه..شما جدا بشید بهتره ..وسایلتونو جمع کنید برید ‌..ما ایرانی ها اتفاقا میایم جاتون خونه میسازیم ..آخه مسخره تر از عقاید پانترکیسم هست؟ مغول بودن افتخار داره؟

عمیرم بمولا

به همون دلیل که ترکا تو ایران مجبورم فارسی صحبت کنن چون زبان رسمیه

من فارسی

ترک‌های ایران، ایرانی اند ولی کردهای ترکیه، ترک نیستند. برا همین شما باید فارسی بحرفید ولی اونها نباید

بهزاد

چرا دعوا میکنید؟ مثل اسکاتلند یه رفراندوم برگزار کنیم اگه مردم دوست داشتند جدا میشیم اگه دوست نداشتند در اتحاد با ایران باقی می مونیم. کسی که به اندیشه های خودش ایمان داره نباید از رفراندوم بترسه!

بهزاد

جمهوری آذربایجان قبل تشکیل ایران اولیه(دولت ماد) یک کشور مستقل بوده است به نام ایشکوزای و آذربایجان جنوبی هم کشوری به اسم ماننا. قدمت هر دو کشور از ایران قدیمیتر بوده و بعدها توسط ایران (پارس و ماد) اشغال شده است! اگر عقب گرد به تاریخ میزنید لطفا به جای ۲۰۰ سال پیش به ۸۵۰ سال پیش بروید تا ببینید که آذربایجان ذاتا مستقل از ایران است. این از این.
طبق کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل ملتها حق تعیین سرنوشت سیاسی خود را دارند و دولتهای امضا کننده این میثاق باید شرایط تحقق آن را برای ملتهای داخل قلمرو خود فراهم کنند. و هیچ پیش شرطی که احقاق این حق را منوط به اجرای آن در کشورهای دیگر کند نکرده است.
بنده با برگزاری این رفراندوم در آذربایجان و ترکیه و … هم موافقم. در کل نیازی به خشونت و بی احترامی نیست. علم تاریخ و حقوق بیانگر همه چیز است.

بهزاد

۸۵۰ سال پیش از میلاد .لطفا تصحیح شود

sepehr

موزی گری تا چه حد. شما این اقوامو بیار ما دودستی خاکو بشون تقدیم کنیم. اون خاکی که تو ازش حرف میزنی صاحبش حاضره.

نیلو

آفرین و احسنت

بهیار

شاخ شمشاد شکست. دیدگاه های شمشاد شبیه به حزب سازندگی و ادامه ی این راه است بر مسند قدرت و احتمالا از آقازاده های بورژوایی و حافظ منافع نظام ازمحل مردم فریبی اند.

1392

ببخشید مثل اینکه نمیدونید سرزمین ماد مال مدای پسر یافث بوده که بهش میگفتن ابوالترک تمام سرزمین شمال ایران که شامل گیلان و مازندران و کل آذربایجان سرزمین مادها بوده پس نصف ایران نژاد ترک دارند که با حمله فارسها زبونشون تغییر کرده

۱۳۸۴

به مقاله های Fireworship و Zoroastrianism و همچنین Ancient Persia و AngrehMainyu در دایره المعاف انکارتا هم توجه کنید که امروزه این کتاب ازحالآنلاین بیرون آمده. احتمالا بدست وایکینگ های ویکیپدیا خریداری یا ساقط شده است.

محمد

خیر کتاب دینی تورات هست البته اگر کلام خدا را قبول دارید

۱۳۸۴

جذابیت نوار شمالی ایران، دوشیزه ای بوده که اقوام برایش سر و دست می شکانده اند.
با اینکه ترک های بسیاری در این نوار هست ولی خاصیت تکاملی زبان تورکی (turkic tribes) از نوع سکونت گاههای کوهستانی است نه معتدل خزری. و مهاجران جدید دو ره صفوی یا مهاجمان قدیم پیش از دوهزارسال پیش از مناطق آلتایی اند. این مناطق زیر تأثیر زبان پارتی اشکانی است.

بابک

میدونم کامنت من نمیزاری اما تو مگه کی هستی که برای ما تعیین تکلیف میکنی نژادمون چیه وچکار باید بکنیم اولا تجزیه طلب نیستیم دوما توهم خودبرتربینی چشمات کور کرده سوما تو قرن ۲۱دنبال نژاد هستی ادعای روشنفکری هم داری لابد

محمد

تو چیزی از بوزقورت میدانی؟؟؟؟؟
به وسیله یک افسانه تاریخ را مرور کردی؟
دلایل تاریخیت هم احتمالا همون افسانست؟؟؟؟
آیا در باقی علوم از افسانه نتیجه میگیرند؟؟؟؟
کاملا سطح معلوماتت رو لو دادی

یک ف

خوب گفتی الان هم نژادی به نام نژاد ترک نداریم ، کلا در دنیا ۳تا نژاد وجود داره. کسی که فارسی حرف بزنه بهش میگن فارس صرف نظر از اینکه چشم بادامی باشه (مثل افغانی ها) و کسی که نژادپرست باشه به غیر نژاد چیز دیگه ای نمی بینه و همه ی تصمیماتشو براساس نژاد می گیرد!

ایلیا

برو زبانشناسی بخون تا بفهمی زبان ترکی و مغولی چه شباهتایی دارن
اگه ترک از آمیزش چند طایفه مغول به وجود اومده ۲ حالت داره :
یا باید زباناشون مخلوط شده باشه
یا باید از زبان یه طایفه استفاده کنن
با توجه به این حالات زبان ترکی نمیتونه از آسمان نازل شده باشه
و با توجه به اینکه شباهت های زبان ترکی با مغولی در دایره واژگان(به جز واژگان مقروض) که در حد شباهت زبان فارسی با زبان مغولی میباشد سخن شما نقض شده و سطح تحصیلات شما آشکار میشود

بهزاد

دوست گرامی
ماد اولیه شامل اقوام اطراف همدان بوده است و آریایی بودن آنها را بنده هم قبول میکنم.
اقوام ساکن ماد و ایشکوزای نه آریایی بلکه عمدتا اسکیتی-کیمریایی بوده اند.
گواه آن شهادت مورخین یونانی کتیبه های آشوری و کورگانهای اسکیتی تپه حسنلو، اردبیل و .. است.
ماد و پارس به مدت ۲-۳ قرن کشورهای ایشکوزای و ماننا را به انقیاد در آوردند و بعد از حمله اسکندر هردو سرزمین برای اولین بار تحت نام آتروپاتیان در سال ۳۲۳ قبل از میلاد متحد شدند.
تورکها بنا به شهادت عمده مورخین بیزانسی ادامه تاریخی اسکیتها هستند و تغییر نام اسکیت به تورک بعد از به قدرت رسیدن امپراطوری گوک تورکهای اسکیت نژاد بوقوع پیوست. هم مورخین بیزانس هم ساسانیان بدلیل قدرتمندی گوک تورکهای اسکیتی همه سکاها را تورک نامیدند.
و اما بعد…
کنوانسیون به صراحت از دولتها خواسته است به ملتهای تحت قلمرو خود این حق را بدهد و هیچ اشاره ای به قدمت حظور آنها نکرده است. با توجه به تعریف ملت، خلق آذربایجان به روشنی فاکتورهای تمایز یک ملت را داراست و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از امضا کنندگان این میثاق موظف به برگزاری این رفراندوم است. بنده آنارشیست نیستم ولی حق رفراندوم یک حق طبیعی و حقوقی برای تمام خلقهاست

بهیار

لغت اسکیت Scyte امکان داره که به قوم خاصی اشاره نکه و صرفا به افراد ساکن این مناطق دلالت کنه چون ازشمال غرب گرفت تا تمام شمال و تا شرق و جنوب شرقی به نام اسکیت ها هستند. مثلا همه برای تعطیلات به شمال می روند ولی این شمال کجاست مازندران یا گیلان یا اردبیل یا گلستان؟ در آنصورت سابقه و سکونتگاه ابتدایی شان هرجای این گستره می تواند باشد.

بهیار

لغت اسکیت Scyte امکان داره که به قوم خاصی اشاره نکنه و صرفا به افراد ساکن این مناطق دلالت کنه چون ازشمال غرب گرفته تا تمام شمال و تا شرق و جنوب شرقی به نام اسکیت ها هستند. مثلا همه برای تعطیلات به شمال می روند ولی این شمال کجاست مازندران یا گیلان یا اردبیل یا گلستان و کدوم شهر؟ در آنصورت سابقه و سکونتگاه ابتدایی شان هرجای این گستره می تواند باشد.

من فارسی

من کل تاریخ فلات ایرانو خوندم چنین چیزی وجود نداره. از خودش در آورده

بهزاد

اقوام ساکن ماننا و ایشکوزا تصحیح شود لطفا

ایزان

خداوکیلی چرا در مورد چیزی که اطلاع چندانی نداریرنظر می دی. پس تمدن اعیلام و شهر سوخته و تمدن جیرفت و سیلک کاشان و کاسکی های لرستان و… هیچ کدومشون اسمشون به گوشت نخورده

ایلیا

اونا اکثرا یا از نژاد سامی بودن مثل عیلام
یا قفقازی بودن
یا نژادشون معلوم نیست مثل سیلک و شهر سوخته

یک ف

فارس ها دوست ندارند در مورد ایران قبل از آریایی ها حرف بزنند چون معلوم میشه که خودشون هم متجاوز بودن و در بیشتر تاریخ ها قبل هخامنشیان و ماد را نمی گن! قبل از فارس ها در سرزمینی که بعدا ایران نامیده شد سومری ها و عیلامی ها که آریایی هم نبودن زندگی می کردند دوست ندارند از اینا بگن چون ساکنان واقعی ایران بودند و آریایی نبودند.

ایرانpl

داداش آره دوست نداری وقتی که به قومیت های اصلی ایران توهین میکنی فکر نمیکنی اونا هم ناراحت بشن و آریایی ها اومدن همه رو قتل عام کردند اصلا نژاد مهم نیست به تقواست.

من فارسی

سومری‌ها تو عراق بودن. با یه تاریخ شناس نمیتونی کل کل بنویسی! ایلامی‌ها قتل عام شدند از صحنه روزگار محو شدند. فقط اسمی ازشون مونده

علی

یکم تاریخ بخون اینارو از کجا اوردی؟

MoreCatholicThanPop

با روسیه که عامل اصلی این جدایی بوده به خوبی مذاکره می کنه!

ف

شما اگه میخوای جدا شی یالا برو نمیتونی خاک وطن مارو جدا کنی یعنی چی حرف مزخرف هر کی ایرانی نیست از این کشور بره اون جمهوری آذربایجان هم مال ایران بوده ، والله خائن کم نیست اینا هم اضافه شدن

اینجانب

اون طرف رود کورا کفایت میکنه

کارن

اگر پول نفتی که خوردید رو دادید میتونید تشریف ببرید ،خاک ایران یه وجب کم نمیشه ، اگر خواست کم بشه قدرت دست ماست باید از دریای خون رد بشید.‌
.۱۰۰ ساله میخواهید جدا بشید ،تونستید جدا بشید..؟جداشدن یعنی رفتن ، زمین رو نمیتونید ببرید،میتونید؟ نمیتونید که زمین آذربایجان عزیزمونو که ببرید. آذربایجان قسمتی از ایران میمونه.من یک دوست تبریزی دارم ،چند تا اردبیلی ، میگن این پانترکها مزخرف میگن، سعید دوست تبریزی منه، میگه دایی ام فرانسه است و دوتا دوست پانترک ایرانی داره، میگه به فرانسوی ها میگن ما اهل پرشیا هستیم و کلی از کورش و امپراطوری فارس و زرتشت و ایران میگن و افتخار میکنن ولی به فارسها که میرسن میگن ما ترکیم و باید از ایران جدا بشیم ..درست مثل یک بچه ۴ ساله که تو دلش مامانشو دوست داره ولی واسه لجبازی به مامانش که میرسه میگه د وست ندارم ..این دوست تبریزیم (سعید )میگه کمتر از ۱۰ درصد مردم آذربایجان واقعا جدایی طلبن که اتفاقا طبقات فقیر و کم فرهنگ آذربایجان هستند، مردم ثروتمند و با فرهنگ تر و با سوادتر اصلا از عقاید پانترکیسم بدشون میاد.‌‌..بهر حال ما میدونیم چه خبره ..اما یه چیز دیکه حد خودتونو بدونید لطفا ..

دوستار ایرانشهر

تجزیه راه چاره نیست این غربی ها رو هم که میبینی با این تجزیه ها زیاد دوامی ندارند کلا غربی ها این یک ذره دوستی که هم دارند رو از جنگ جهانی دارند که باهم متحد شدن و حلا ه نیازی به اتحاد ندارند دارن از هم جدا میشن مثل انگلیس

من فارسی

رفراندوم برگزار کنید. ولی اگر برگزار کردید بدونید هیچ غیر ایرانی تو فلات ایران حق نداره حکومت درست کنه. اون طرف رود کورا تشریف میبرید.

سعید

دوستان؛اروپایی ها از خیلی از لحاظ حداقل ی سروگردن از ما بالاترن همه چیرو هم تجربه کردن جنگ و خونریزی کشورگشایی استبداد دینی اربابو رعیتی و و و؛بعد این همه تجربیات اومدن همگی با هم متحد شدن و اتحادیه اروپارو تشکیل دادن.ما کجای کاریم که میخایم تجربیات دیگرانرو بازم تجربه کنیم؟این حرفهای جدایی طلبان مثل حرفای ۱۰۰سال پیش اروپایی هاست؛عزیزای تبریزی بقول دوستمون تاریخرو از هر کتابی نباید خوند.سری که درد نمیکنه که دستمال نمیبندند؛بیاید تلاشکنیم کشورمونو روزبروز به سمت دموکراتیک شدن ببیش ببریم تا خواسته های بحقمونو بتونیم بگیریم؛یاشاسین ایران یاشاسین ازربایجان

محسن 666

آخه آدم ناحسابی مگه غزنویان تورک نبودند؟ مگه سلجوقیان تورک نبودند ؟ مگه اشکانیان تورک نبودند ؟ پس چرا حرف اضافی می زنی ؟ تازه خیلی هاشون رو نگفتم چون سواد نداری

آرش

اشکانیان و توووورک!!! داداچ زبون این دودمان پهلوی بوده آیینشون هم میترائی چه ربطی به تووورک داره فاشیسم شما تووورکا از فارس هم بدتر

ایلیا

به به آقا آرش حدود سه سال در دربار مهرداد دوم بودن و همه چی راجع به اشکانیان میدونن اگه سوالی دارید ازشون بپرسید
من دوتا سوال دارم
آیا دین حکومت ما اسلامه این به این معنیه که ما عربیم؟؟؟؟!
آیا زبون رسمی سامانیان که فارسی بود به این معنیه که اونا فارس بودن؟؟؟؟!!!!

زهرا تورک قیزی

احسنت محسن داداش

من فارسی

اشکانیان؟ ترک؟ از این آریایی خالص تر نداریم. البته الان که نیستن ولی اونموقع که بودن از آذری‌های الان خالص تر بودن

من فارسی

اشکانیان آریایی اصیل بودن ولی سبک زندگی شبیه سکایی‌ها داشتن که بیابانگرد بودن. خوشحال نشید چون سکایی‌ها هم آریایی بودن

من فارسی

انگشتتو گاز بگیر که باهاش تایپ کردی! اشکانیان و توررررررک؟ آریایی اصیل بودند. هم اکنون فارس‌های مشهد هستند

یک ف

ورود فارس ها به ایران از کی بوده؟! یعنی از نظر شما ایران از ازل فارس بوده و دیگران بعدا به ایران آمدند؟!

من فارسی

از حدود هزار سال پیش از میلاد.

من فارسی

هزار سال پیش از میلاد مهاجرت تکمیل شد

اکبر

آقای بهزاد چطوره بریم از بینگ بنگ یا ابر قاره بزرگ شروع کنیم. برادر من خورده تمدنها و اقوام کوچرو با کشور متفاوتن. اگر اینجوری اورارتوها و ارامنه چی میشن پس؟ در بیشتر طول تاریخ ما کشور ایران رو رو داشتیم که متشکل از بخشهای مختلفی بوده. حتی مواقعی هم که ملوک اطوایفی اداره میشده از نظر فرهنگی یک واحد بوده وهر وقت شاهی مثل اسماعیل صفوی پیدا شده به نام شاه ایران بوده و مدعی تاج و تخت کل ایران.نه فقط آذربایجان یا خراسان یا …طبق نظراربابهای اونوریت اگه صفویه پادشاههای آذربایجان بودن پایتخت رو به قزوین واصفهان نمیبردن. درمورد اسکاتلند هم جهت اطلاع میگم که پادشاهی اسکاتلند همیشه مستقل بوده و فکرکنم حدود۴۰۰ سال باشه با انگلیس و ولز وایرلند شمالی اتحادیه بریتانیا رو تشکیل دادن وهنوز در امور داخلیش مستقل هست وحتی تیم ملی ولیگ جدا داره. ومرزهاش مشخصه به فرض محال اگه قرار باشه رفراندوم برای آذربایجان بزاریم مرزهاش کجاست اخوی؟؟ فکر نمیکنی اوضاعمون از سوریه بدتر بشه؟ خواهشا یکم فکر کنید.

بهزاد

ماننا هم کشوری مانند ماد بوده است و حدود ۲۰۰ سال حیات مستقل داشته است. به مدت ۲۵۰ سال توسط ماد و پارس اشغال شد و بعد از حمله اسکندر دوباره به مدت ۴۰۰ سال تا ابتدای ساسانیان مستقل بوده است. دوباره به مدت ۴۰۰ سال توسط ساسانیان اشغال شد و از آن زمان تا بحال پیوسته اشغال و مستقل شده است.

شاه صفوی زرنگ بازی در آورده تا بر سرزمینهای بیشتری حکومت کنه!
در مورد اسکاتلند هم فیلم معروف شجاع دل رو ببینید تا بدانید کاملا در اشتباه هستید!

مرزهایش ۴ استان اصلی اردبیل آذ غربی و شرقی و زنجان است به همراه برخی شهرستانهای استانهای همجوار!

ما امنیت آذربایجان را تضمین میکنیم. آذربایجان جای وحشی بازی نیست کسی هم شلوغ بازی در بیاورد مزه سیلی ترکی را خواهد چشید.

من فارسی

میخواهی بگی آذربایگان پیش از آریایی‌ها ترک بوده؟ یه اصل تاریخ شناسی میگه قومی که از بین بره برگشت ناپذیره. اگر ماننایی وجود داشته، تو مادها حل شده و قطعا نمیتونسته منشا ترک‌ها امروزی باشه

سن نه

در باره کردهای ترکیه بگم خوب ترکی حرف نزنن

من فارسی

ما نمیگیم آذری‌ها ترکی حرف نزنن. میگیم تدریس و نوشتار و خط و… کنار گذاشته بشه
کردها تو ترکیه پست خطاب میشن. تو ایران حداقل من یکی آذریها رو خیلی ارزشمند میدونم که به گردن ما حق دارند.
#فرق_ایرانی_و_ترکیه‌ای

سن نه

اسم ایران برای اولین بار در شاهنامه آمده واین منطقه تا دروان قاجار اسامی مختلفی داشتن اسم ایران در زمان رضا شاه به این منطقه داده واز همان زمان زبان رسمی به زبان فارسی تغییر کرد دلیل استفاده رضا شاه از این نام دشمنی ایرانیان با تورانیان که همان ترکها بوده که در شاهنامه به تفصیل آمده رضا شاه هم از این افسانه سو استفاده کرده ودشمن خود را با قاجار و اقوام ترک که تا قبل از پهلوی و بعداز حمله اعراب در این منطقه حکومت میکرد را اعلام کرده

به س نه

زبان رسمی در دوره قاجار و صفوی که خودشون ترک بودند هم فارسی بود دستخط شاهان قاجار به فارسی وجود داره .در مجلس زمان قاجار هم نمایندگان به زبان فارسی حرف میزدن پس دروغ نگو که رضاشاه زبان رسمی رو فارسی کرد زبان رسمی مردم ایران حتی قبل از حمله اعراب و زمان ساسانیان هم فارسی بود بخاطر همین اعراب وقتی به ایران حمله کردند ایران رو بلاد فارس نامیدند حالا از دوره رضا شاه شما بخاطر از دست رفتن قدرت قاجار دشمن زبان فارسی شدید بحث دیگه ای حداقل مرد باشید قبول کنید زبان رسمی دیوان و دفتری در تمام دوره های حکومتی حتی ترکها فارسی بود نه اینکه قاجار و صفوی عاشق فارسی بوده باشن نه چون فارسی زبان رسمی و باستانی ایران بود اونا هم فارسی رو زبان رسمی اعلام کردن

یک ف

کسی دشمن زبان فارسی نیست ، سلسله های ترک فارسی را زنده نگه داشتن ولی شما فارس ها با افکار نژادپرستانتون زبان های غیرفارسی را در معرض نابودی قرار دادین!

ایلیا

بعد از حمله اعراب تا زمان سامانیان (سلسله ای از ترکان )زبان عربی زبان رسمی بود وسامانیان هم برای زنده نگه داشتن زبان فارسی زبان رسمی رو زبان رسمی اعلام کردن.منبع کتاب مطالعات اجتماعی دوم متوسطه

من فارسی

سامانیان سغدی‌های تاجیک‌های فارس بودند.
#جعل_تاریخ

من فارسی

پس لابد داریوش بزرگ که کتیبه نوشته شاهنامه خونده!

ازاد

اگه قرار باشه در مدارس و اموزشگاه های هر شهر به زبان ان شهر تدریس شودچند مشکل به وجود می اید۱ـ هرشهروند ایرانی در بیرون ازشهرخودش توانایی ارتباط با دیگرایرانیان ندارد چون به زبان رسمی تسلطی نخواهدداشت۲ـدرتحصیل پشرفت چندانی نخواهد رفت چراکه دانش درهرکشوری به زبان ملی ان کشوراست۳ـما در ایران دارای چندین گروه قومی وزبانی هستیم که اگر قرار باشد هر شهری به زبان محلی خودتدریس کند افزون برهزینه ی سرسام اور ،موجب اشفتگی تحصیلی می شود … زبان ـ اذری،ترکمنی،تالشی،کردی،بلوچی،لکی،اینها همه اگر بخواهند تحصیل به زبان محلیشان داشته باشندچه اشفته بازاری می شود۴ـجدای از این موارددر برخی از شهرها حتا یک زبان نیست بلکه دو یا چند زبان روایی و رواج دارد مانند اهوازـایا بایددر اهواز به زبان عربی تدریس شودیا لری یا فارسی بابختیاری ..،یاشهرقزوین بایدبه زبان ترکی تدریس شود یا فارسی…یاشهرکرمانج بایدتدریس به کردی کرمانجی یا کردی کردستانی یافارسی خراسانی یاشهر بروجردباید تدریس به فارسی باشد یالکی یاگرگان باید به ترکی باشد یا ترکمنی یا فارسی وشهر ارومیه باید به اذری تدریس کرد یا ارمنی یا کردی یا فارسی یا شهرکرمانشاه باید تدریس به زبان فارسی کرمانشاهی یا کردی یا فارسی باشد۵ـ پس اشکاراست حتا کمتر شهری پیدا میشود که بافت زبانی یکسانی داشته باشد که همه با ان اموزش فرابگیرند۶ـاگر ارمان وهدف نگهداری زبانهای محلی است پس باید اولویت با زبانهای در حال نابودی باشد که این گونه زبانها زبان اکثریت یک شهر هم نیستند مانند تالشی ، پس تکلیف این گونه زبانها چه می شود۷ـ اگر قرار باشد زبان مادری معیار وسنجه ی اموزش باشدباید خراسانیها به فارسی دری افغانی تدریس کنند نه فارسی رسمی٨ـ اگر بخواهیم ادامه دهیم سخن به درازا می کشد ودوستان خسته می شوند تنها همین را میگویم که کسانی به تدریس اجباری زبانهای محلی در مدارس دولتی سخن می گویند یا شست وشوی مغزی شده اند یا احساسی سخن میگویند یا جدایی خواهانی هستند که از اسرائیل و ترکیه و علی اف خط می گیرند

سعید

دوست عزیز چندین کشور هستند که چندین زبان رسمی دارند مثل سوئیس (آلمانی + فرانسوی +ایتالیایی + رمانش) یعنی شما میفرمایین این کشورها شعور نداشتند ما ترک های ایران تنها خواستمون اینه که زبان ترکی هم در کشور رسمی بشه چون حدود سی میلیون ترک در کشور زندگی میکنند و حقمون نیست زبان و فرهنگمون از بین بره هیچ کس هم خواهان تجزیه نیست بیخود شلوغش نکنید و به خواسته های قوم ها احترام بذارید لطفا

aaaaa

استادان ترک دانشگاه ملی در استان آذربایجان شرقی بدون توجه به ملی بودن دانشگاه ,نه آذری بودن آن و حضور دانشجویان غیر ترک زبان در کلاس درس با زبان ترکی و یا لهجه صحبت میکنند آزادی زبان ترکی ازین بیشتر؟ اگر قرار است به زبان ترکی صحبت کنید پس خواهشا وارد مشاغلی که نیاز به زبان ملی فارسی دارد وارد نشوید.

محسن 666

اون زبان ملی فارسی که بهش مفتخر هستی رو شاه اسماعیل صفوی که تورک بود به این شکل در آورد . اگه یک استاد انگلیسی زبان بیاد تو دانشگاه تهران به زبان انگلیسی درس بده همه به سرش قسم می خورند و اگه با فارسی دستو پا شکسته و با لهجه حرف بزنه براش دست می زنید ولی یک تورک یا کرد و بلوچ با لهجه فارسی حرف بزنه مسخره می کنید . دانشجویان فارس زبان اگه زبان ترکی بلد نیستند دو راه داره ۱- یاد بگیرند ( مثل زمانی که یک فارس میره تو ایتالیا درس بخونه ایتالیایی یاد می گیره و وقتی میره روسیه درس بخونه روسی یاد می گیره ) ۲ – در استانهای فارس زبان درس بخوانند .

صادق

یکم مغزتو به کار بندازی بد نیستا! خیلی قبل تر از شاه اسماعیل صفوی، فردوسی و حافظ و سعدی با همین زبان فارسی که الان هم قابل فهمه اون همه شعر گفتن! میترسم فردا ادعا کنید کوروشم ترک بوده! بعدم تو که از کشورهای خارجی مثال زدی اینم داشته باش که توی ایالت تگزاس خیلی ها اسپانیایی حرف میزنن اما زبان رسمی مدارس و دانشگاه ها انگلیسیه!

ایلیا

درسته تو ایالت تگزاس خیلی ها اسپانیایی حرف میزنند به همین خاطر اگر به تابلو ها نگاه کنید میبینید که دو زبانه اند همین سندی برای رسمی بودن زبان اسپانیایی در تگزاسه.مگه کوروش کی بوده که بخوایم بگیم ترک بوده کسی که با پدر بزرگش میجنگه همون بهتر که ترک نباشه.در عوض ترس دنیا از اینه که نکنه یکی بیاد تاریخو تحریف کنه و کتابی با نام تاریخ حضور ایرانیان و مسلمانان در قاره آمریکا بنویسه یا بیاد بگه استرالیا رو خوارزمی کشف کرده.

زهرا تورک قیزی

ساغول محسن داداش اغاسان
اولا اینکه وقتی یه تورک فارسی حرف میزنه لهجه داره و فارسا مسخرش میکنن خیلی غلط میکنن چون اگه یه فارس هم بخواد ترکی حرف بزنه لهجه داره و ما ترکا اونقدر شعور داریم که مسخره نمیکینم
دوما شاه اسمایل صفوی تورک بود باید زبان ترکی رو رواج میدادو زبان رسمی اعلام میکرد اسماعیل صفوی فردی بیگانه پرست بود که زبان بیگانه رو در کشورش رواج داد
سوما فارسای عزیز که ادعا دارین تو ایران ترکا کم هستن و ایران مال فارساست و این حرفا بابا رهبرکشور شما خودش ترکه
چی پارس میکنین شماها

سعید

حدودا ۱۶ درصد مردم ایران ترک زبان هستند ۳۰ میلیون رو از کجا آوردی؟ بعدشم ترکی از ریشه زبان های مغولیه

سعید

آمار رسمی وجود نداره ولی مطمعن باشید بیشتر از سی میلیون ترک در ایران زندگی میکنند حالا فکر کنیم ۱۶ درصد که میشه تقریبا ۱۳ میلیون یعنی حق این ۱۳ میلیون نیست که بتونن به زبان خودشون بخونن و بنویسن چرا باید به مرور فرهنگ و اداب و رسومشون از بین بره؟ فکر کنید که زبان فارسی رسمی نبود و بجاش یه زبان دیگر رسمی میشد به عمق فاجعه دقت کنید تمام اشعار شاعرهای بزرگی چون سعدی و فردوسی و… از بین میرفت چون کسی نمیتونست فارسی بخونه

من فارسی

زبان فارسی پیش از ورود ترک‌ها به ایران، زبان مشترک مردم بوده. فارسی رایج بوده. ولی ترکی زبان بیگانه‌ست. حتی اگر هم رسمی میشد، زبان مردم تغییر نمیکرد.

محسن 666

مغولستان با ترکستان فرق داره و زبانشان هم فرق داره . اگه باور نداری برو تاریخ بخون . مغولها خط نوشتن نداشتند و چنگیز خان بین خط چینی و خط اویغوری ( قبیله تورک ) خط اویغوری را انتخاب کرد .

شاپور

اولا۳۰ملیون ترک وجودنداره حدود۱۷ملیونه!بعدشم حدور۱۹وخورده ای ملیون لردلاورتوایران وجودداره اصل نژادآریایی هم کیش ژرمن هیتلرآسیا

محسن 666

ببینید این پان فارسها موفق شدند جنگ بین خودشون و بقیه اقوام رو بین خود این اقوام بندازند و از دور نگاه کرده به ریش تورکها و کردها و ۱۹ میلیون لر دلاور اصل نژاد آریایی هم کیش ژرمن هیتلر آسیا بخندند .

یک ف

اصلا ۳۰ میلیون یا ۱۷ میلیون ؟! شما بفرمائید این آمارها را از کجا آوردین؟! دوما فعلا که به بچه ها یاد میدن ملیتوتنو ایرانی بنویسید!

من فارسی

شما سوییس رو کشور حساب میکنی؟! سوییس بود و نبود دولتش فرق نمیکنه. تنها دلیل اینکه بین فرانسه و المان تقسیم نشده مقدس بودنشه

سعید

پس بفرمائید که کشوری مثل سوئیس اشتباه میکنه دیگه فقط ما عقل کل هستیم! دوست عزیز هدف اینه که در کنار زبان رسمی کشور زبان بومی منطقه نیز تدریس بشه تا ایران ما همینطور با اقوام مختلف باقی بمونه و فرهنگ های مختلف از بین نره شما فکر کن روزی برسه که همه جای ایران فقط فارسی صحبت کنن همه جا یه نوع لباس و غذا و آداب و رسوم داشته باشن آیا ایران به شکل کنونی جذابتی برای توریست خواهد داشت شما خوشت میاد در اون شرایط بری به شهر دیگری که کپی شهر شماست؟

اشکان

نود درصد جمعیت سوییس مهاجرین هستند

ali

من مانده ام چرا یک باسواددر میان این پان ترکها پیدانمیشه که حداقل تاریخ وواقعیات تاریخی رو به آنهابفهماند؛هرچند اسمسشان نشانه از این دارند که چیزی ازفهمیدن درک نکرده اند.ایران عزیز نژادی بنام ترک ندارد؛وآذری های عزیز وبزرگوار ما نژادی کاملا ایرانی وزبانی آذری دارند.وقتی یک عده قصاب وچاقو کش سخنگو ومدرسین پان ترکهای بی وطن هستند،چه انتظاررداریم که طرفدار واقعیت باشند وجعلیات رو قبول نکنند.وقتی یک پان ترک هنوز نمیدونه وواقعا نفهمیده که هرمحملی رو واقعیت نباید انگاشت ومنابع تاریخی ازچندین جهت ریشه وسند داره،چه انتظاری دارید که رجب انتراردوخر رو بعنوان پیشوا ومقتدی خودش انتخاب نکنه،متاسفانه روی صحبت اینجا تنهابه این احمقهای نادان نیست،بلکه به همه دسته هایی که بدون اطلاع ومطالعه وآگاهی از نژاد وتاریخ وملتی وباورهای مذهبی (چه زردتشتی وچه اسلامی وچه یهودومسیحی)دفاع میکنند وواقعا هم انقدر بیسواد هستند که این بیسوادی رو در پشت نقاب تعصبات بیجاپنهان میکنه،بنظرمن همانقدرکه یک پان ترکیسم بیشعور وفاقد سواده یک پان ایرانیسم یک پان عربیسم یک پان کردیسم یک متعصب مذهبی دوآتشه افسار گسیخته که فکرش اینه سگ این وآن باشه هم درست مثل همین پان ترکیسمه،چون باواقعیات کاری ندارند هرچه احساسات پوچ وبی اساسسشون میگن قبول میکنند وبه هر موضوع بی اساس وبی پایه وبی ریشه باور دارند.حالا میخواد پیامبری کورش باشه میخواد دلاوری عباس میخواد اقتدار سلیمان نبی باشه میخواد پادشاهی وصلابت سلطان سلیمان
درضمن چون دیگه به اینجا برنمیگردم باید بگم هرکس تعریفی وتایید برحرفم داره اصلا برام مهم نیست،وهرکس هم میخواد فحش بده وحرفهایی که لایق خودشه بگه بدون استثناء وبی برو برگرد به خانواده وایل وطبارش برخواهد گشت

آرار

شما از الفاظت معلومه چقدر باسوادی. نژاد خالص در هیچ جای دنیا نیست مخصوصا تو ایران که چهارراه رفت و آمد اقوام بوده. شما میتونی بگی این نژاد آریایی چه ویژگی ای داره که مثلا نژاد سیاه پوست نداره؟؟؟؟ بحث جدایی طلبها یا هویت طلبها و… اصلا بحث نژادی نیست بحث ملی و فرهنگی است. زبانی و موسیقی و رقصی که از خراسان و فارس و اصفهان و آذربایجان رایج بوده و امروزه حتی در آذربایجان در حال اضمحلال و استحاله است. امروز جز چهار نژاد سفید و سیاه و زرد و مخلوط یا خاورمیانه ای هیچ نژاد خالصی در جهان وجکد ندارد. آدم دانا دیگران را یکجا به بیسوادی متهم نمیکند…

پارس زبان

کاملا حرف شما درسته. آذر بایجان سرزمین آترپادگان و محافظان اتش که فکر کنم کلمه آتر هنوز در زبان کردی به معنی آتش هست سرزمین آذریان ایرانی نژادی هست که هنوز جزیره های از اونها مانند تاتیها به بقای خود ادامه میدن هستش. زمینه ترک شدن آذربایجان از زمان مخصوصا حکومت صفوی و به دست قزلباشهای ترک انجام گرفت. کتاب تاریخ حمدالله مستوفی شاهد این قضیه است. نژاد مردم آذربایجان ایرانیهفقز به زور شمشیر از دوره صفویه زبانشان به ترکی تغییر پیدا کرد.

ایلیا

عزیزم بگو پان ترکیست نه پان ترکیسم.تبار نه طبار.پان ایرانیست نه پان ایرانیسم.نژاد بحثی جداست.بحث ما زبان مادریمان است (ترکی یا به قول شما آذری) اگر هم ترک زبانان الان قبلا پارسی (نه فارسی ) صحبت میکردند الان ترکی صحبت می کنند.از ما نخواهید بیاییم به زبان فارسی صحبت کنیم آیا شما حاضرید به زبان پروتو ایندو یوروپین (زبان نیا هندو اروپایی) صحبت کنید؟ما فقط می خواهیم حق تحصیل زبان مادریمان را داشته باشیم.زبان ترکی یا به قول پان ایرانیست ها زبان آذری زبانی التصاقی می باشد نه مانند فارسی و انگلیسی و اسپانیایی تصریفی.تفکر این زبانها نیز با هم فرق دارد.زبان ترکی از جملات همجوار استفاده می کند در حالی که فارسی وانگلیسی و اسپانیایی از جملات پایه و پیرو استفاده می کنند.همیشه هر دولتی مخواهد گروه های قومی را از قوم و خویش خود بداند تا از جدایی طلبی آنها جلوگیری کند مانند چین که زبان تایلندی را جزو گروه زبانهای چینی-تبتی میداند یا همین که پان ایرانیست ها میگویند زبان آذری جزو زبان های هندو-اروپایی است.در اصل باید گفت لهجه آذری جزو زبانهای اورال-آلتایی است.ما جدایی طلب نیستیم.در ضمن در حمله تیمور به ایران (شکل تغییر یافته آیران)ایرانیان بر روی آب روغن ریخته وآتش می زنند تا جلوی تیمور را بگیرند ولی ترکها تنها با ریختن خاک بر روی آب آتش را خاموش می کنند.این را گفتم تا بدانید که ترکها با سواد زیاد دارند.(در حمله اعراب به امپراتوری بیزانس اعراب مسلمان به خاطر روغن مخلوط با گوگرد و شوره یا همان آتش یونانی از بیزانسیها شکست میخورند در حالی که تنها با ریختن خاک بر روی آن میتوان خاموشش کرد).پژوهشی انجام داده اند که در آن مشخص شده دی ان ای سرخپوستان آمریکا تقریبا مشابه دی ان ای قوم آلتایی(ترکها و مغولها و کره ایها وژاپنی)است آن چند درصد اختلاف هم به خاطر این است که اقوام پلینزیایی هم به آمریکا رسیده بودند اما بسیار دیرتر(آلتایی ها ۱۲۰۰۰سال پیش از میلاد و پلینزیاییها در حدود سال ۱۴۰۰ میلادی)درضمن کسی که به آلتایی ها بیرحم نسبت میدهد بداند که تمام بیرحمی های چنگیز و تیمور وآتیلا یک صدم بیرحمی های اسپانیایی ها(اقوام هندو اروپایی)با سرخپوستان(آلتایی های مهاجر به آمریکا در ۱۲۰۰۰سال پیش از میلاد) نیز نیست.اگر نامه کریستف کلمب به فردیناند و ایزابلا را بخوانید میبینید که کلمب در نامه نوشته است که سرخپوستان سلاح ندارند و در زبان آنان جنگ معنی ندارد. (اشاره وجود نداشتن جنگ در ۱۴۰۰۰ سال پیش در بین اقوام آلتایی)یعنی موقعی که شما با نیزه های سنگی بر سر هم میکوبیدید ما آن نیزه ها برای تامین معاش و شکار استفاده میکردیم (شعری از شاعر خودتان :فرق است میان آنکه یارش در بر و آنکه دو چشم انتظارش بر در)

من فارسی

هر وقت اون کسایی که اسمشون رو بردی بر ما حکومت کردن زبونشون رو یاد میگیریم صحبت میکنیم.
تدریس ترکی بهانه‌س که از ما جدا شید به اران و آناتولی بپیوندید

مهران

از ادمین یک سوال دارم اینکه
ایا پانترک ها خطرناک ترن یا پانکردا الان تو اینستا یک عده بنام بختیاری ها ولرها پیج تجزیه طلبی زدن اینا پانترکن یا پانکرد

محسن 666

آفرین وقتی مطالعه در حد کتابهایی است که تو کتابفروشی ها می فروشند و این کتابها اجازه چاپش توسط پان ایرانیست ها صادر میشه به درد نمی خوره . مطالعه باید در سایتهای دانشگهاههای معتبر جهان که در تاریخ جهان تحقیق میکنند انجام بگیرد .

آرمین

خطرناک ترین تهدید برای اتحاد و موجودیت ایران فعلی گروه های تندرو پان فارس یا همان پان آریایی هستند که خودشون را در پشت نقاب ایران دوستی و ایران پرستی پنهان می کنند ولی عملا فقط دنبال اهداف پان فارسی و تحریف تاریخ ایران برای قوم خودشان هستند. برای قوم های دیگر هیچ گونه احترام و موجودیتی قائل نبستند. این افراد به جز افکار و کتاب های خودشان هیج منبع دیگری را قبول ندارند و برایشان فرقی ندارد قوم مقابلشان ترک یا کرد یا بلوچ و عرب یا حتی لر و بختیاری باشد و اگر خیلی بخواهید با این افراد بحث یا مشاجره کنید فوری لقب پان کرد، پان ترک، پان بلوچ و یا پان عرب و پان لر میزنند و شما را مزدور و تجزیه طلب، فریب خورده یا نهایتا بی سواد و نادان خطاب میکنند. اندیشه و هدف نهایی گروه‌‌های پان فارسی نابودی هویت و موجودیت همه ایرانی ها و اقوام ایرانی و در نهایت فارس زبان کردن آن ها می‌باشد، چون برای این گروه ها ایران همان فارس و فارس همان ایران می‌باشد. و برای نابودی موجودیت و هویت اقوام ایرانی به صورت سازمان یافته به هر شگردی متوسل می‌شوند. این افراد پان فارس، گروه های هویت طلب را آدم های سخیف و چندش آور معرفی میکنند. ولی باید بدانید این اندیشه و افکار منحرف شما هست که برای دیگر اقوام ایرانی چندش آور است. و اگر گروه های مسلح کردی در غرب کشور یا بلوچ در شرق کشور فعال هستند و یا گروه های هویت طلب دیگر مثل ترک ها و عرب ها همگی خواهان احیای حقوق اولیه خودشان هستند و همه این ها ناشی از تبعیض های صورت گرفته و حق خوری های شما پان فارس های منحرف می‌باشد.

محسن 666

ساغ اول – آفرین – مرحبا – مرسی

من فارسی

شما آذری‌ها خودتون نژاد نیمه ایرانی هستید. اون نیمه دیگه هم ترک‌ اصل نیست ترک سفید پوسته که خطری نداره

Achilles

دمت گرم. واقعا هم همینه، بابا سرویسمون کردید با تاریخ ۲۵۰۰ سالتون، بزور میخواین همه اقوام و گویش ها و زبان های دیگرو از هر دری شده سرکوب کنید، دم از مطالعه میزنید ولی مطالعه کتب تایید شده توسط خودتون که اگه بمزاجتون خوش نیاد میشه غیر معتبر، در ثانی اصلا فک کنید ما همین دیروز اومدیم! خب دوستان عزیز میخواید راه حل نهایی اجرا کنید و بگید هرکس که همزبانتون و همنژادتون نیست بزور باید منطقه ای که مثل شما چششو باز کرده اونجا خونش بوده رو ول کنه بره؟ خانواده من در زمان جنگ جهانی از آستاراخان شوروی مهاجرت کردن به مرز های آذربایجان و ایران و اینو میگم تا بقول خودتون بگم که این مناطق درسته زبانشون ترکی هست ولی مررراتب خیلی از نظر ویژگی های نژادی آریایی ترن، اصولا یه نگاه به بافت جمعیتی بندازین میبینین! ولی ففط شما هستید که بزور میخواید تفکرات خودتون رو بر همه اقوام دیگه چیره کنید، هخامنشیان دقیقا کجاش افتخار بود؟ چرا به مهد تمدن دموکراسی یونان حمله کردن؟! چه داریوش بزرگ و چه خشایار؟ چرا انقد ضعیف بودن که با ۵ برابر نفرات بیشتر به اسکندر باختن! کوروش بابل رو با نامردی بدست میاره شبانه، بعد افتخار میکنید؟ کوروش اصن چیکار به هزار کیلومتر اونطرف سرزمین پارس داشت که میره جنگ تومبروس، درحالیکه با نیرنگ پسر ملکه رو میکشه و حتی بعدش تومبروس بهش پیشنهاد انصراف از جنگ رو میده ولی باز بزور میخواد قلمرو بدست بیاره؟ هرودوت گفته بود کوروش خودش رو فراانسان میدونست بهمین دلیل میخواست کل دنیا رو بگیره ولی شما اونو میگید چرت میگه! هرودوت هرجا بهتون حال میده و تعریف میکنه میشه سند ولی هرجا خوشتون نمیاد میگید این یه بابایی بودن اشتباهی متوجه شده هر نقدی رو چشم بسته میگید نامعتبر، مثل اینکه خودتونو خدا مبدونید! خب عزیز من وقتی به یکی توهین میکنی میگی خر، میخوای دوست داشته باشن بگن تو خوبی؟ از نظر من هر قومی حق داره زبان خودشو حفظ کنه، چه در ایران، چه ترکیه، چه عراق و چه همه جا و این مشکل بقیس که خوششون نمیاد. تفکر نژادی هم مسخرس، چه برتریت ترک، چه فارس چه هرچی! هی از چند هزا ر سال قبل حرف بزنی که چی؟ دنیا به یه ورشم نیست دیروز چی بود مهم انسانیت هست که اصولا توهین خوشایند هیشکی نیست و نقد پذیری هم بد نیست داشته باشیدش! اگرم ملتی تصمیم داشته باشن جدا بشن، خب لابد ناراضین وگرنه چرا میخوایتن جدا بشن؟ اگه میخواین مشکل رو از ریشه ببینید بجای استبداد و سرکوب هرچیزی که مخالف دیدگاهتون هست.

محسن 666

بابا تو کشوری که همه چی مال فارس زبانهاست هم تورکها هم کردها هم لرها هم بلوچها و هم … می خوان از ایران فارسها جدا بشند و اگر می خواهیم ایران نابود نشه باید عدالت برای همه مردم ایران یکسان اجرا بشه .

پویا

شما در حدی نیستید ،که در باره ترکها نظر بدید
تاریخ ایران نه ،تاریخ جهان رو ترکا رقم زدن
شما بچسب ،به لوله آزمایشگاه انگلیسیت
وطنت همون لوله آزمایشگاهه .خجالت هم
اعتیاد آور نیست ،بعضی وقتا هم که شده
بکشید . از ترکها هم به شما مربوطی نیست.

فرشید

واقعیت این است که پان ترکیسم و پان ایرانیست(بخوانید پان فارسیسم) در تاریخ معاصر ایران تقویت کننده همدیگر بوده اند.ولی آغازگر این جریان مخرب احزابی مانند حزب پان ایرانیست هستند که از همان ابتدا به نفی هویت قومیتهای بزرگی مانند ترک زبانهای ایران پرداختند.از بزرگان حزب پان ایرانیست یکی هم محمود افشار یزدی بود که در دشمنی با زبان ترکی تا آنجا پیش رفت که در دهه سی شمسی در مقاله ای در نشریه آینده برای نابودی زبان ترکی طرح مدارس مادرانه را پیشنهاد داد که بر اساس این طرح کودکان ترک زبان از دوسالگی باید از مادر و خانواده خود جدا میشدند و در این مدارس با زبان فارسی رشد میکردند.به نظر شما خطر چنین افکار بیمارگونه ای که هنوز هم در ذهن باستانگراهای افراطی جاری است برای وحدت ملی ایران خطرناکتر است یا جریانهایی مانند پان ترکیسم؟

محسن 666

حزب پان ایرانیست خطرناکتر از پان فارسیسم و پان تورکیست ولی از آن خطرناکتر پان اسلامیست .

من فارسی

در اینکه شما ضد ملت هستی شکی نیست

آیدین

بالا به نیه برعکس دییرسن. بچه چرا برعکسشو میگی.!

آرار

سلام
اولش فکر کردم شما از هموطنان منصف باشید ولی با نگاهی به لینک نشریه کذایی وطن یولی و سایت معلوم الحال آذریها نظرم عوض شد. انگار واقعا راست میگن که اصلا در ایران چیزی به نام پان ترک نداریم بلکه این برچسبی است که از طرف پان فارسها و پان ایرانیستها به فرهیختگان اقوام از جمله ترکان زده میشود تا فریاد دادخواهی آنان به گوش مردم نرسد…. واقعا متاسفم که شووینیزم تا این حد در کشورم رواج دارد که نشریه ها وسایتهایی مثل وطن یولی و آذریها آزادانه مشغول دروغ پراکنی هستند. این سایتها و نشریات و از جمله طرح نو و… نیازی به مطالعه دارند؟ همه حرف اینها این است: ترکهای ایران از زبان مادری ترکی خود و موسیقی و آداب خود متنفر و عاشق فارس هستند!!!!!

Sasa

حالا مگه تورک چی هست؟ بجز جنایت چی نصیب بشریت کردید ترکها

turkan

دوست داشتم ه فحشى بلد بودم مىدادم اما… خب مگه فرقى هم داره که با چه زبانى ارتباط بر قرار کنى ورنگ پوستت چى باشه خب فرق من وشما فقط در زبانى است که ارتباط بر قرار مى کنىم ىکم وسىع تر ببىنىد همه انسانىم نگاه شما نژاد پرستانه است

ایلیا

به جز جنایت چی نصیب بشریت کردیم؟؟؟؟؟؟
باید به عرض شما برسانم تفنگ همان تفنگی که باروتش را به جای چینیان و مغولها به نام مسلمانان و ایرانیان ثبت کردید قزاقها در قرن پانزده تفنگ را اختراع کردند
باید به عرض شما برسانم اسب همان اسبی که میگویید سه هزار سال پیش توسط شما اهلی شد در حالی که اسکلت اسب هایی در قزاقستان و مغولستان کشف شده که با اسب وحشی متفاوتند و پنج هزار سال قدمت دارند
باید به عرض شما برسانم دین دین آریاییها شمنیزم بود در حالی که میدانیم شمنیزم دوازده هزار سال پیش در آسیای میانه متولد شد
باید به عرض شما برسانم کایاک کایاک که قایق مانندی است از جنس چرم و اسکیموها هنوز از آن استفاده میکنند در حالی که در قرن سیزده که آمریکا کشف نشده بود قزاقها از کایاک استفاده میکردند
باید به عرض شما برسانم جو همان چیزی که با آن سوپ میپزید و در حالی که سوپ جو میخورید به ترکهای وحشی فحاش فحش میدهید
باید به عرض شما برسانم شتر همان شتری که زرتشت با آن نامگذاری شده(دارنده شتر زرد) شتر دوکوهانه چهار هزار سال پیش در آسیای میانه اهلی شد
باید به عرض شما برسانم های دیگر بگویم یا جواب سوالت را گرفتی؟

من فارسی

البته این حرفت درست نیست

قزوینلی

پانترک های فرهیخته! میشه بپرسم شما چند جلد کتاب در زندگیتون مطالعه کردید؟ مدرک تحصیلیتون چیه و در کدوم دانشگاه تحصیل کردید؟ که تا این حد حق به جانب در مورد مقاله نظر دادید. از کی تا به حال طرفداران فحاش یک تیم فوتبال شدند جامعه فرهیخته ترک ها یا فارس ها!

Hooman

من خودم ترک هستم. اما عاشق ایران و تمدن ایرانی هستم، این چرندیات که پان ترکها درباره تمدن میگن در یک کلام دروغ هست.
گیرم موفق شدید و رفراندوم گذاشتید و ایران و ترکیه و کل خاورمیانه شد صدتا کشور کوچیک اونوقت شما به خواستت میرسی؟ یعنی کل مشکلات شما همینه؟ مطمئن باش بهش می‌رسی اما یکم فکر بعدترش رو هم بکن. وقتی که میگن خاورمیانه فقط یه تمدن داشت و اونم قوم بنی اسرائیل هست (حداقلش اینه)

ایرانی

کسی برای شما توله سگ کوروش پرست، استخوان پرت نکرده، داری پارس میکنی و پرت و بلا میگی.
خواهشا نیز از جانب ما ترک ها هم پست نگذار.
دیروزود داره ولی سوخت و سوز نداره. به موقعش برمی‌گرید همون افغانستانی که ازش اومدید. نهایتش هم بیایابان‌های بی مصرف کویر را هم می‌دیم برید ملحق شدید به افغانستان سرزمین پدریتان. از شما فارسها (افغانی‌ها) به ما ایرانی ها نه سودی رسیده و نخواهد رسید. همه مملکت از فلاکت غرق شدند. شما کویر نشین‌ها و مافیای کویر همه منابع چه از پول نفت و آب و گاز را دارید می بلعبد.

پان اوپتیکان

تمارض به تخالف برای گفتن و جاانداختن دروغی میکنی که افغانیان ایرانی هستند. هر احمقی نگاهی به چشمهای بادامی و رخساره پهن افغان و تاجیک بیاندازه متوجه تفاوت نژادی آنها با ایرانیهاست. امپراتوری پارتها گویا پهنای افقی شمالی کشور تا رود سند رودربرمیگرفته مانند ۲۲ کشور آمریکای لاتین که سخنگوی اسپانیولی هستند ولی نژادشان با نژاد مردم اروپا و اسپانیا یکی نیست این هم دروغه که خاستگاه زرتشت به سمت افاغنه و تواجیک برمیگرده زرتشت و عقایدش از منطقه بین النهرین و مرکز ادبی این قسمت تکامل و گسترش یافته.

ایلیا

اگر زرتشت از بین النهرین برخاسته که نژادش سامیه

محمد

اتفاقا نژاد مردمان آمریکای لاتین مخلوطی از اسپانیایی و سرخپوستان و سیاهان است

اینجانب

آخ آدم نفهم! برو اول تحقیق کن تا فرق افغانی و افغانستانی رو بفهمی. نمیدونی که تو افغانستان هزاره غیر ایرانی هست زر ننویس

مهربان اريايى

من خودم اذرى هستم ولى از ادمهاى بیسواد و بى تربیت متنفرم ، رفتار و گفتار و نوشتار شما نشون از تربیت خانوادگی و میزان ادب پدر و مادر شما داره که بهتون یاد دادن

محمد

با هر کس مناسب شخصیت خودش رفتار میشود…….

محمد

کاربر ایرانی عزیز چرا اینقدر خشونت قدری منطقی بیندیشید.

اینجانب

هر وقت به منچو(شمال شرق چین) برگشتید، ما به افغانستان(خانه دوممان) بر میگردیم.

نرگس

متشکرم دوست من ما نیز دوستار هموطنان ترک زبان خود هستیم.

همدان تورکو

چی تو این همه گیر و گور و مشکلات دیگه این آذری و… دیگه چیه؟ول کنین بابا ما آدمیم تو ایران ترک و…نداره که

ترک آذرباجان

یاد یک روایت تاریخی میفتم که زمانی که هم استانی های من ( کرمان) برای گله مندی پیش آخرین پادشاه صفوی رفته بودند لهجه شیرین کرمان را مسخره و از دربار بیرون شان می کنند، این جمله بی نام ونشان، نشان از کینه توزی شما دارد.بعد هم اونقدر آدم ساده لوح و جاسوس منش داریم که دشمن به راحتی نفوذ کرده

یک ف

اگر هم استانی های شما را یکبار مسخره کردن ، ما را صدا بار مسخره کردن و بهمون توهین کردن که ادامه هم داره؟!

شاهین

۵% جمعیت کل گیلان ترک هایی هستن که اکثرا از خلخال بدلیل کمبود امکانات و نبود شرایط زندگی به گیلان مهاجرت کردند
ظاهرا شبکه های پانترکی اومدن گفتن ۳۰% جمعیت گیلان ترک هستن
خواستم بگم به هیچ وجه چنین نیست و همش یاوه گوییه
امیدوارم اونقدری به شهرستان های اذری زبانان امثال نمین و خلخال برسند تا دیگر مردم عزیز اذری زیان به گیلان مهاجرت نکنند.

محسن 666

احسنت به مرامت . ما هم می گیم به منطق تورک زبان و کرد زبان و … به اندازه فارس زبان رسیدگی نمی شه . ولی از شما شاهین خان انتظار داریم مثل احمدی نژاد و شبکه های پان تورکی درصد غلط ندی . لطفا شما توضیح دهید چطوری به این ۵ درصد رسیدید .

1392

عزیزم من به عنوان یک گیلانی میگم اکثر گیلان تورک هستن چون از قوم ماد هستیم ماد هم سرزمین مدای پسر یافث بوده ما همه از نسل یافثیم که بهش میگین ابوالترک در گذشته دوره مادها به گیلان و آذربایجان و زنجان که یه قلمرو بوده میگفتن گیزیلبوندا این گفته مال هزار سال قبل از میلاده ربطی به مغول نداره پس از اون تاریخ تا الان اینجا سرزمین ترکها بوده و هست یه کم راجب گیزیلبوندا بد نیست تحقیق کنی

masi

منم گیلانیم..اهل استارا…کسی که دورو برم پر از ترک زبانه..همون شهری که ترکه ادعا دارن باید به خطه اذربایجان بپیونده!!! و خیلیا در کمال وقاحت میگن الان هم همینطوره و جزیی از اذربایجانه..باید بگم همون ۵درصد هم بزور صدق میکنه اقای ترک ساکن گیلان.. اونها همون مهاجرین هستن..استارا ترک زبانه ولی ترک نیست..ترکهای مهاجرش هم بزور ده درصد نمیشن..اقوامی هم که قبلا مهارجت کردن به استارا و جز جمعیت های اصلی استارا بشمار میرن جز اهالی ویلکیج یا اطرافش هستن..میدونین که ویلکیج به چی معروفه؟؟؟ درسته..تالش های ترک زبان!!! پس بیش از این دروغ نباف…اللها خوش گتمز…ابلم یالان باغلیسوز

محسن 666

تفرقه بینداز حکومت کن را پان فارس ها خوب بلدند . به تازگی شروع کردند به این که فلان قوم تورک را کرد جا بزنند و فلان قوم کرد را لر و فلان قوم لر را بلوچ و به این ترتیب در این سایتها تورک و کرد و لر و بلوچ رو به جان هم می اندازند .
قوم آریایی دوبار وارد ایران شدند . بار اول توسط ترکها شکست خوردند و نابود شدند ولی بار دوم ترکهایی را که در طرفهای استانهای فارس و اصفهان و کرمان بودند را شکست داده قتل عام کردند و کم کم در ایران ریشه کردند . مادها و اشکانیان ترک بودند ولی این پان فارسها آنها را آریایی می نامند . شهریار می فرماید
باز ارچه گاه گاهی بر سر نهد کلاهی مرغان قاف دانند آیین پادشاهی
قاف همان رشته کوههای قفقاز است و جای سیمرغ در شاهنامه که شاهنامه داستانهای زمان اشکانیان را به ما می گوید و نام واقعی رستم – سورنا – است که در زمان اشکانیان حمله کراسوس رومی را به ایران در هم شکست . و شهریار که روز تولدش روز شعر فارسی است در این شعر پیش بینی می کند که روزی ترکها دوباره به ایران حکومت خواهند کرد .
و اگر بگوئید که در شاهنامه ترکها به ایران حمله کرده اند باید بگویم که جند سلسله ترک به دست اقوام ترک دیگر نابود شده اند و این سخن ثابت می کند که چون ترکها به ایران حمله کرده اند حکومت دست ترکها نبوده است و اشکانیان ترک نبوده اند .در آخر می گویم که ول کنید اگه پول یا سواد درست و درمون یا هر دو را دارید از این ایران با این همه پان فرار کنید و به کانادا یا استرالیا بروید چون هم آنها پان ندارند و هم بزودی این ایران ویران خواهد شد و کنام پلنگان و شیران خواهد شد

Abtin

در طول تاریخ هنر ترکها نسل کشی و چپاول و غارت دیگر ملتها بود ، باید پذیرفت دوست من

یک ف

ببخشید هنر شما چی بوده ، یعنی پارس ها در طول تاریخ هیچ جنگی با دیگران نکردن؟!

ایلیا

میدونم احتمالش کمه کامنتمو بزاری ولی:
نسل کشی؟؟؟؟؟؟
چپاول وغارت ؟؟؟؟؟
ترکها؟؟؟؟!!!!!
بد نیست نگاهی به تاریخ نسل کشی بیندازیم
هیتلر آریایی بود و به آن افتخار میکرد
استالین آریایی بود
ترامپ آریایی است
چرچیل آریایی بود
فرانسیسکو پیزارو آریایی بود
شماهم که خودتان میگویید آریایی هستید
نسل کشی و چپاول و غارت تو خون شما آریاییهاست
اونوقت گردن دیگران میندازید

من فارسی

آریایی جز ایرانی‌های امروزی وجود نداره. المان و انگلیس و… برای دوست نشون دادن خودشون نسبت به ایرانی‌ها و هندی‌ها، باید این چرت و پرت‌ها رو تحویل میدادند

نرگس

تاریخی که می فرمایید در کجا نوشته شده، قطعا می دانید که برای هر موضوع تاریخی باید سند ومدرک هم وجود داشته باشد.

یک ف

تاریخ را فاتحان نوشته اند.پس اینا را توی هیچ کتابی نمی نویسند.

طهران

اینارو از کدوم کتاب اوردی با سواد

من فارسی

جوک قشنگی بود. حالا نوبت حقیقته:
ایران سکنه زیادی نداشت. شهرهای کوچکی در برخی جاهای ایران وجود داشت. تا اینکه آریایی‌ها آمدند و بدون هیچ درگیری در این سرزمین پخش شدند.(اگر درگیری بوده سندی در این باره وجود نداره) آریایی‌ها نخستین گروه عمده مردم ساکن ایران بودند. برای همین، مورخان این سرزمین را آریان نامگذاری کردند که با گذشت زمان ایران شد. (۱۰۰۰ پیش از میلاد)
تورک‌ها گروهی از مردمان زردپوست ساکن منچو بودند که به مغولستان مهاجرت کردند. چینی‌ها از ایشان بدشان می آمد. برای همین آنها را از مغولستان راندند و ترکها به ناچار به سمت مسلمانان آمدند و به غلامی(بردگی) گرفته شدند. (۳۰۰ پس از میلاد) کم کم بخاطر سلحشوری‌شان توانستند منسب‌های مهم کشوری به دست بیاورند و حکومت‌های خود را شکل دهند. به دنبال آن گروه‌های ترک به خراسان و آذربایگان و قفقاز و آناتولی ریختند و باعث انقراض بسیاری از فرهنگ‌ها و زبان‌ها شدند.

من فارسی

۳۰۰ پس از هجرت اشتب شد

علیرضا

اگر جرئت دارید و ذره ای صداقت و راست گویی توی حرفاتون هست این کامنت من رو بذارید توی سایت
(که مطمئن هستم ندارید)
به ادمین سایت بگم که ما تورک ها افتخار می‌کنیم به زبان خودمون، و توی مدارس باهم تورکی حرف میزنیم با معلم تورکی حرف میزنیم، هرکس توی تهران، قم، کرج و هرجای دیگه بهمون بگه آذری بهش میگیم ما آذری نیستیم، و تورک هستیم،
آذری دیگه چه صیقه ای هستش در آوردید؟ من به بابابزرگم میگم آذری چیه فک میکنه دارم بهش چی میگم؟ اصلا نمیدونه آذری چیه، تا بوده به ما گفتن تورک، سعی در تغییر هویت ما میکنید، دست درازی به زبان ما میکنید، مارا از فراگرفتن زبان مادری خود منع میکنید، بعد کوچیکترین اعتراضی ک میکنیم نام مارا جدایی طلب و پانترک میگذارید؟ چقدر ظالمید شما …..
شرم بر شما

اشکان ، یک اشکان دیگر

آره ، عزیز فقط ترک درسته، با اینها فارسی بدون لهجه حرفی بزنی بهت میگن فارس. همان ترک خوبه ، حالا بگویند آذربایجانی ،حالا یه چیزی.

من فارسی

آذری به طور مخفف به فارس‌های اصیل آذربایگان گفته میشده(پیش از ریختن مغولان و ترکان) این واژه برا شما ترک‌های مهاجر سنگینی میکنه.

آریابد

اردوغان جوکر بزرگ تاریخ

اگر نگاهی گذرا به سخنرانی های رجب طیب اردوغان (پرورش یافته دانشگاه الازهر مصر )در کنفرانس کشورهای اسلامی و میان مردم ترکیه بیاندازیم چیزی جزء دروغ و یاوه نمی بینیم ، کسی که از زمان به قدرت رسیدن در کنار تروریست ها بوده و از هیچ یاری به آنان دریغ نکرده است : خرید نفت داعش ، تامین تجهیزات ، گسیل و جابجایی نیروهای تروریست به سوریه، عراق و سراسر اروپا و در یک کلام رونق اقتصادی مبتنی بر تروریست از راهبردهای دولت نوعثمانی ترکیه بوده و هست ، از سویی دولتمردان پان ترکیست ترکیه که از اسلام بعنوان نقاب بهره می برند و در پی پایه گذاری دولت عثمانی نوین با آن پیشینه ننگین ( نسل کشی ارمنیان ، کردها و یونانی ها ) و نگرش پان ترکیستی می کوشند همه اوراسیا را به آتش بکشند و از خاکستر آن کشور پندارگونه »توران« را بسازند ، از اینرو بایستی اردوغان را ریاکار بی مانند و جوکر بزرگ تاریخ نامید ، کسی که گاهی به اسراییل ، آمریکا و اروپا می تازد و گاهی به ایران و روسیه ، گاهی در کنار تروریست ها و تجزیه طلبان است و گاهی سخن از اتحاد کشورهای به اصطلاح اسلامی می راند ، اتحادی که هرگز نبوده و نخواهد بود و بیشتر انگاره ای کهنه و نخ نما شده است ، دیگر دست این پدیده پلشت رو شده و کمتر کسی فریب یاوه های او را می خورد و به دوستی این راسوی بدبو دل خوش می کند ، چهره ای که در خاور و باختر بدنام و گندیده است و تنها قهرمان پان ترکیست های تجزیه طلب و تروریست های خون آشام و درنده می باشد ، امید است آزاد اندیشان و فرهیختگان سراسر گیتی رویکردی آگاهانه و هوشمندانه دربرابر چنین ریاکاران و درندگان بی شرم پیشه کنند و جهان را آکنده از آرامش و آشتی نمایند .

ashkansoltani

اگر ترسى ندارید این متن را در سایت درج کنید ولى مى دانم نمى کنید یا اگر بکنید بر صفحه اصلى سایت نمى زنید-
أصلا من تو این کامنت یک چیز رو برا همه توضیع مى دم.
انسان از پنج نسل است.
١-یونانى ها [رومیان-آلمانى ها-یونانى ها یکى هستند] ٢-سلتى ها ٣-مصرى ها
ایران و تقریبا تمام جهان با این سه نسل زندگى مى کنند و جز این سه گروه کسى وجود ندارد و فقط فرق ایرانى با ترک ها این است که براى مثال ایرانى ها از نژاد مصرى هو سلتى هستند یا هر اختلات نژادى دیگرى-ترک ها هم همین جور هستند.یعنى همه همین جور هستند.
تمام افراد از این سه نسل هستند.
به این هم فکر کنید که تقریبا ٨٠٪؜ ایران مصرى ١٠٪؜-سلتى ها – ١٠٪؜ یونانى ها این درصد ها به طور تقریبى است.
از هر صد نَفَر تقریبا ٨٠ یا بیشتر یا کمتر عرب هستند بعد شما به أعراب توهین مى کنید در صورتى که ریشه یا هم خون عرب ها هم هستید.
من أصلا با این سه قوم کارى ندارم ولى این را بدانید که کوروش هخامنشى هم آلمانى است و مدارکى براى این موضوع وجود دارد.یعنى کوروش هم یونانى است یا از این سه قوم
پس همه به هم احترام بگزاریم و به کسى توهین نکنیم چون که حتما اختلات خوبى با این سه قوم داریم.
همه در برابر هم برابر هستند چه عرب باشند چه ترک و چه …

ژاپونی

زبان مصر به دنبال حمله و لشکرکشی اعراب اسلام به شمال افریقا، اربی شد وگرنه اونها به زبان مصر باستان می گفتند و می نوشتند.

من فارسی

از این ماست مالی بیشتر نمیشد! همه رو باهم قاطی کردی تو این سه تا؟ بعد چرا اولش نوشتی پنج نسل. شاید توش ایرانی بود بعد پاک کردی؟ خخخخ

بابک سارانی

بسمه تعالی
آیا سرطان پان ترکیسم هویت ایرانی را ریشه کن می کند ؟
بابک سارانی
متاسفانه در سالهای اخیر فعالیتهای گسترده ای علیه زبان فارسی از جانب برخی پان قومیتها در ایران صورت گرفته است . پان عربها به رهبری ناصر پور پیرار توده ای که به علت دزدی از حزب توده اخراج شد و مشغول دزدی تاریخ و فرهنگ شد . و پان ترکها به رهبری محمد تقی زهتابی خائن که مزدوری عراقی ها را کرد ، دست به فعالیتهای گسترده ای علیه زبان فارسی که مهمترین رکن هویت ایرانی است زده اند در ادامه می کوشیم به برخی از ادعاهای آنها پاسخ می دهیم .
نکته دیگری که در ابتدا باید بگوییم این است که ایران کشوری کثیر القوم می باشد و این وضعیت را ما از همان تمدن ایران هخامنشی ، که نخستین تمدن بزرگ و دامنه دار تاریخ و سر آغاز تاریخ ایران است ، به وضوح شاهدیم . بنابراین طبیعی است که آنها حق داشته باشند با زبان قومی خود با خانواده و خویشاوندان و همسایگان و هر کس دیگری که به زبان آنها تکلم می کند به زبان قومی خود تکلم کنند . اما باید به این نکته بسیار اساسی توجه داشت که زبان فارسی یگانه زبان رسمی و ملی همه ایرانیان می باشد و تنها پل ارتباطی اقوام متعدد و مختلف ایران زمین با یکدیگر می باشد . براستی اگر بنا باشد هر قومی زبان خود را در مدارس آموزش ببیند و با آن زبان بزرگ شود ، دیگر چه چیزی می تواند عامل پیوند او با اقوام دیگر باشد ؟ و اصلا چه وجه مشترکی موجب می شود تا ما همه ایشان را ایرانی بدانیم و بنامیم ؟ اگر قرار باشد هر قومی در مدارسش به زبان قومیش آموزش ببیند آیا این چیزی جز تضعیف وجه شباهت و عامل همبستگی همه ایرانیان و تقویت عامل جدایی و وجه تفاوت ایشان خواهد بود ؟ در این صورت چه وجه شباهتی یک بلوچ را به یک ترک و یا یک عرب را به یک کرد پیوند می دهد و موجب می شود تا همه آنها ایرانی شمرده شوند ؟ آیا این مقدمه ای نخواهد بود بر تجزیه و تکه تکه شدن کشور عزیزمان ؟ جالب است که عده ای می گویند دولت و حکومت باید زبان های قومی یا به اصطلاح مادری هر قوم و قبیله را آموزش دهد نه زبان ملی را . در حالیکه وظیفه حکومت و دولت آموزش زبان ملی است نه قبیلگی یا مادری و این وظیفه همان قوم و قبیله و مادران است که زبان خود را آموزش دهند و نه زبان ملی را ( گرچه زبان قبیلگی و مادری نیازی هم به آموزش ندارد و هر فردی به طور طبیعی آن را می آموزد ).
به هر روی به نظر می رسد زبان فارسی تنها رابط و وسیله اتصال اقوام ایرانی با یکدیگر و در واقع زبان میانجی است و چنین مقامی را هیچ چیز دیگر ، باز تاکید می کنیم هیچ چیز دیگر ، ندارد . حتی دین و مذهب نیز در ایران ما دارای تنوع و تعدد است و حداقل چهار دین در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است که هر کدام از ادیان و به ویژه دین رسمی یعنی اسلام حداقل دارای دو مذهب شیعه اثنی عشری و تسنن است . بنابراین ما حتی از دین و مذهب هم نمی توانیم توقع مرکز ثقل و نقطه اتصال اقوام ایرانی بودن را داشته باشیم و این مقام در درجه اول مختص به زبان فارسی و در درجه بعدی به دین مبین اسلام و مذهب تشیع اختصاص دارد .
در همین رابطه مطلب مهم دیگری که وجود دارد این است که ما ایرانیان از معدود ملت هایی هستیم که دچار گسست تاریخی چشمگیری نشدیم و تقریبا دارای پیوستگی تاریخی با اجداد و نیاکان خود ، به ویژه اجداد هخامنشی خود هستیم ، و تنها چیزی که ما را به آن اجداد پر افتخار متصل می کند چیزی جز زبان گرانمایه پارسی نیست . متاسفانه عده ای پان قومیت های بی هویت که در برابر زبان غنی فارسی احساس حقارت و حسادت می کنند زبان فارسی را لهجه ۳۳ زبان عربی می شمرند در حالیکه هر ابلهی می داند لهجه های یک زبان زمانی لهجه حساب می شوند که قابل فهم برای هم باشند حال آنکه هیچ فارسی زبانی با آنکه سالها در مدارس آموزش زبان عربی می بیند و نماز و قرآن عربی می خواند سخن عرب زبانها را در نمی یابد و عربها نیز همچنین و بعلاوه آنکه زبان فارسی جزو زبانهای هندو اروپایی است و عربی جزو زبانهای سامی . به این پان قومیت های بی اصل و نسب باید این مطلب را بگوییم تا از حسد و حقارت بمیرند که زبان فارسی زبان اولین امپراطوری جهان و بزرگترین امپراطوری جهان باستان است که به قول هگل تاریخ با آن شروع می شود و نیز زبان فارسی جزو ۱۰ زبان برتر جهان از نظر تعداد واژگان ( لغت نامه ۵۰ جلدی دهخدا در جهان کم نظیر است ) و جزو ۳ زبان برتر جهان از نظر ضرب المثل ( امثال و حکم ۴ جلدی دهخدا در جهان کم تر همتایی دارد ) همچنین زبان فارسی دومین زبان جهان بعد از زبان یونانی است که متن فلسفی دارد ( پاولوس پارسی در زمان انوشیروان به تالیف و شرح برخی آثار یونانی به زبان پهلوی دست می زند و روشن است که اهمیت فلسفه داشتن برای یک تمدن چقدر زیاد است ). ضمنا زبان فارسی جزو ۴ زبان کلاسیک جهان است . ( در سال ۱۸۷۲ در نشست ادیبان و زبان‌شناسان اروپایی در برلین، چهار زبان یعنی یونانی، فارسی، لاتین و سانسکریت به عنوان زبان‌های کلاسیک جهان برگزیده شدند. بر پایه تعریف، زبانی کلاسیک به شمار می‌آید که یکم، باستانی باشد، دوم، ادبیات غنی داشته باشد و سوم در آخرین هزاره عمر خود تغییرات اندکی کرده باشد ؛ در نشست برلین زبان شناسان پذیرفتند که ادبیات فارسی در قرون وسطی در صدر و پیشگاه ادبیات دیگر ملت‌‌ها بوده و ایران در آن سده‌ها بیش از هر ملت دیگری سراینده، نویسنده و اندیشمند ( حکیم یا فیلسوف) داشته‌ است . همچنین در نشست‌های سال‌های ۱۹۲۲ و ۱۹۳۶، جایگاه زبان فارسی ، به عنوان یک زبان کلاسیک هند و اروپایی بار دیگر تایید شد ) .
از نظر تعداد گویشوران هم اگر نبود خیانت و جنایت انگلیس خبیث در فارسی زدایی از شبه قاره هند و بخصوص پاکستان ( که عمران خان نخست وزیر پاکستان به این جنایت انگلستان اذعان کرد ) و اگر چنان بود که هنوز پاکستان که بیش از ۲۰۰ میلیون جمعیت دارد به زبان فارسی سخن می گفتند زبان فارسی پنجمین زبان پر گویشور جهان محسوب می شد گرچه همین الآن هم بنا به نقل موسسه کریستال سیزدهمین زبان پر کاربرد جهان و در مرتبه ای بالاتر از زبان ترکی قرار دارد . ( البته مقامات کشور ما باید برای تدریس زبان فارسی در تمامی مقاطع تحصیلی پاکستان و قرار دادن زبان فارسی به عنوان یکی از زبان های رسمی این کشور از هیچ کوششی فروگذار نکنند و اگر لازم باشد سرکیسه را شل کنند و حتی گاز ارزان قیمت به این کشور دهند و یا همانند زمان شاه کمک مالی به این کشور بکنند تا زبان فارسی مجددا به عنوان زبان رسمی این کشور پر جمعیت که ششمین کشور پر جمعیت جهان است قرار بگیرد و راه برای ثبت زبان فارسی به عنوان هفتمین زبان رسمی سازمان ملل هموار شود . ان شاء الله ) .
به هر روی ما ایرانیان در طی بیش از دو هزار و پانصد سال حداقل دو بار دین خود را عوض کردیم ولی به تصریح همه زبان شناسان زبان ما ، با همه تغییراتی که کرده ، در ادامه و دنباله زبان اجداد باستانیمان محسوب می شود و این بزرگترین افتخار ماست که مانند ملتهایی حتی ملتهایی به کهنی مصر زبان خود را از دست ندادیم و عرب زبان نشدیم و یا مانند مردم آناتولی ، زبان خود را از دست ندادیم و ترک زبان نشدیم . اگر چه این افتخار تمام نیست زیرا برای مثال نواحی بین النهرین که زمانی فارس زبان بودند و پایتخت تاریخی ایران یعنی تیسفون در آنجا قرار داشت متاسفانه در عربیت استحاله شدند و عرب زبان شدند و یا نواحی مثل مرو و سمرقند و بخارا و فرغانه و خوارزم و بسیاری از جاهای دیگر که زمانی یا فارس زبان و یا ایرانی زبان بودند در فرهنگ مهاجم و متجاوز ترک استحاله شدند و ترک زبان شدند . اما خوشبختانه کانون اصلی زبان فارسی ، یعنی ایران فعلی و نواحی مهمی از افغانستان و تاجیکستان ، به همت بزرگانی چون رودکی و فردوسی و سعدی و ناصر خسرو و مولوی و … و نیز عواملی دیگر از استحاله در فرهنگ های مهاجم عرب و ترک ، حداقل تا به حال ، در امان ماندند . ( ایکاش مسئولان ایران ، حاکمان تاجیکستان را مجاب می کردند تا رسم الخط خود را از سیریلیک روسی به فارسی برگردانند تا امکان مفاهمه بیشتر شود . این کاری است که کشورهای ترک زبان کردند و رسم الخط خود را یکی کردند ولی کشورهای فارسی زبان از اهمیت آن غافلند ).
اما متاسفانه در سالهای اخیر برخی از اقوام ، به ویژه پان ترکها ، با زیاده خواهی های خود موجبات تهدید این یگانه عامل پیوند ایرانیان با یکدیگر و تنها عامل پیوند با پیشینیانشان شدند . پان ترکها با انجام کارهایی چون نامه نوشتن به رییس جمهور ( متاسفانه جناب رییس جمهور در زمان تبلیغات ریاست جمهوری برای دستیابی به یک مسند دنیایی کم ارزش ، وعده هایی خلاف مصلحت ایران به اقوام داد و حالا باید چوبش را فرهنگ و هویت ایرانی ما بخورد . ایکاش در قانون اساسی این ماده قرار گیرد که : ” کلیه نامزدهای مقامات انتخابی کشور ، اعم از ریاست جمهوری ، ریاست قوه قضاییه ( در صورت انتخابی شدن آن ) ، نمایندگی مجلس شورای اسلامی ، نمایندگی مجلس خبرگان در تبلیغات انتخاباتی خود وعده و شعاری ندهند که بر خلاف اصول اساسی اسلام ، قانون اساسی ، منافع ملی و تمامیت سرزمینی و اصالت ایرانی باشد و اگر نامزدی چنین وعده ای یا شعاری مطرح کرد ، پس از سه بار تذکر اگر از عمل خود بازنگشت با تشکیل جلسه فوق العاده ای توسط شورای نگهبان صلاحیت او مورد بررسی مجدد قرار می گیرد و در صورت لزوم از نامزدی آن سمت کنار گذاشته می شود ) .
به هر روی پان ترکها از ریاست جمهوری تقاضای رسمی شدن زبان ترکی در ایران و نیز تدریس به زبان ترکی و نیز تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی ؛ درخواست های نامشروع و گستاخانه دیگر کرده اند و باید با اندوه بگوییم که می خواهند از این راه به شکستن کمر زبان فارسی و به تبع آن اصالت و ماهیت ایران کهن بپردازند . ( بعضی از این خائن های بی ریشه فکر می کنند اگر تقاضای به رسمیت شناختن زبان ترکی کنند بهتر است تا تقاضای تجزیه طلبی کنند . در حالیکه تمام اصالت و شخصیت ایران ، به زبان فارسی است و اگر این زبان آسیب ببیند دیگر ایرانی وجود نخواهد داشت و ما با شرمندگی در برابر تمام کسانی که برای ایرانیت ایران جان باختند و به ویژه فردوسی ، ایران را به توران تبدیل کردیم و خودمان یوغ بندگی ترکان و تورانیان را بر گردن نهادیم و ای وای از آن روز ) .
در اینجا باید مطلبی را به همگان تذکر دهیم که ترکهای ایران را باید به دو دسته تقسیم کرد : یکی ترک زبان ترک تبار و دوم ترک زبانان ایرانی تبار .
الف ) ترک زبانان ترک تبار : ترک زبانان ترک تبار که ترکهای اصیل و واقعی هستند ، اقوامی نیمه وحشی از نژاد زرد می باشند که گرچه در گذشته بیشتر در غرب چین و مغولستان قرار داشتند ولی اینکه بر اثر مهاجرت ها و تهاجم ها در آسیای غربی و تا بخش‌هایی از اروپای شرقی نیز ساکن‌ شده اند. اینها به زبان‌هایی از خانواده زبان‌های ترکی‌تبار سخن می‌گویند.
خاستگاه اصلی مردمان ترک‌تبار واقعی ، غرب چین و مغولستان بوده و این مردمان زرد پوست مغول سان به تدریج و با مهاجرت و تهاجم و تجاوز به زنان غیر ترک و قهر و غلبه در غرب آسیا، خاورمیانه، آناتولی و اروپای شرقی سکونت یافتند. و بخش‌های بزرگی از مردم هندواروپایی نواحی جدید نیز ترک‌زبان کردند. بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد میباشند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و از لحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهره بسیار کمی برده اند. کمتر از ۱۰% مردم ترکیه دارای این نژاد می‌باشند. در مورد ترک زبانان آذربایجانی نیز این قضیه صادق است که از لحاظ ژن به سان مردم ایرانی و قفقازی هستند . این را از تفاوت در ظاهر و فیزیک ترکان ایران و آناتولی که آریایی تبارند با ترکان زرد پوست آسیای مرکزی مثل قرقیزستان و قزاقستان و ازبکستان و … می بینیم . .
بسیاری از اقوام ترک شده و ترک‌زبان، زبان ترکی را بر اثر تجاوز مردان ترک شبه وحشی و یا ارتباط و آمیزش با ترک‌زبانان اخذ کرده‌اند، ( شبیه اتفاقی که در جاهایی مثل مصر و تونس و خوزستان ایران … شد که مردم آن نواحی با آن که عرب نژاد نبودند بر اثر قهر و غلبه اعراب زبان اصلی و مادری خود را از دست دادند و عرب زبان شدند و بدین وسیله در هویت عربی استحاله و آسیمیله شدند . جالب این است که حتی بعضی ازاین عرب شده ها در تفکرات پان عربی و تعصب عربی از اعراب واقعی و اصیل که ساکنان حجازند گوی سبقت را ربودند ! شبیه بعضی از ایرانیان و آریایی تباران خودمان که در فرهنگ و زبان ترکی چنان استحاله و الینه و آسیمیله شده اند و خود را ترک واقعی و اصیل می شمارند و چنان در حمایت از فرهنگ گرگ پرست ترکی سینه دری می کنند که آدم نمی داند به حال این بی هویت ها بگرید یا بخندد ! ( اینکه می گوییم ترک گرگ پرست توهین نیست آنها خود را از نسل گرگی خاکستری به نام ” آسنا ” می دانند و داستانی هم دارند که مجال نقلش نیست و علت این همه جنایت آنها هم از تخم و ترکه گرگ بودن است ) .
از میان اقوامی که امروزه ترک نام گرفته‌اند بسیاری از اقوام ایشان ، در تاریخ قدیم هیچ‌گاه خود و قوم خود را ترک نمی‌نامیدند. در مورد بخشی از این اقوام ساکن آسیای میانه تنها پس از وارد شدن نظریه پان‌ترکیسم توسط آرمینیوس وامبری یهودی و فرستاده پنهانی وزارت خارجه بریتانیا به عثمانی این نام رفته‌رفته برای این اقوام نیز رواج یافت . به هر روی این ترک تباران ترک زبان زرد پوست هستند و به هیچ وجه جزو ساکنان اصلی ایران محسوب نمی شوند .
ب ) ترک زبانان ایرانی تبار : این ترکها که ترکهای اصیل و واقعی و زرد پوست نمی باشند بلکه در آذربایجان ایران زبانشان ، پیش از ورود ترکان ، پهلوی آذری بوده است ولی در بعد از اسلام و با برداشته شدن سد حکومت مرکزی قوی ای مثل ساسانیان که دایم با اقوام ترک زرد پوست در نبرد بودند ، پای اقوام زرد پوست به ایران بازشد این اقوام زرد پوست توسط حکام مسلمان سامانی ، اسلام آورده و صرفا با گفتن شهادتین وارد جهان اسلام و ایران می شدند ؛ که بهترین نمونه آن آلب تگین غلام و بعدها سردار سامانیان است که توسط سامانیان وارد تمدن اسلام و ایران شد ( جالب است که این ترکها پیش از این پیرو ادیان ابتدایی و شمنی یا دین ایرانی مانوی بودند و هیچ دینی از خود و یا پیامبری از خود نداشتند و این ایرانی ها بودند که آنها را به دینی پیشرفته تر و کارآمد تر یعنی اسلام ، آشنا و مشرف کردند و تا حدودی از بدویت نجات دادند ) . روند ورود ترکان در ایران در دوره سلجوقی تشدید شد و با تشکیل حکومت سلاجقه روم حضورشان در آذربایجان شدت گرفت و بعدها در دوران مغولان ، که هم نژادان و برادران ترکان محسوب می شوند ، ادامه پیدا کرد و در زمان ایلخانان که پایگاهشان در آذربایجان و پایتختشان مراغه بود تشدید شد و در دوره صفوی به اوج رسید . این ترک تباران زرد پوست در نواحی آذربایجان که جایگاه صفویان بود به طور جدی تری ساکن شدند و با قهر و غلبه و تجاوز ، زبان خودشان را بر ایرانیان آریایی تحمیل کردند . همانطور که گفتیم بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد میباشند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و از لحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهره بسیار کمی برده اند. کمتر از ۱۰% مردم ترکیه دارای این نژاد زرد پوست می‌باشند. در مورد ترک زبانان آذربایجانی نیز این قضیه صادق است که از لحاظ ژن به سان مردم ایرانی و قفقازی هستند ، که بر اثر تهاجم و تجاوز دچار آسیمیلاسیون فرهنگی شده و ترک زبان شده اند . این را از تفاوت در ظاهر و فیزیک ترکان ایران و آناتولی که آریایی تبارند با ترکان زرد پوست آسیای مرکزی مثل قرقیزستان و قزاقستان و ازبکستان و … می بینیم .
به هر روی ما به پان ترکهایی که ترک زبان ترک تبار هستند و به ایران آمده اند و خواهان رسمی شدن زبان ترکی در ایران و نیز تدریس به زبان ترکی و نیز تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی و دارای دیگر درخواست های نامشروع هستند ( عده ای گمان می کنند که بهتر است در برابر پان ترکها کوتاه آمد و در برابر خواسته های آنها تسلیم شد اما حقیقتا اشتباه می کنند ! واقعا اشتباه می کنند ! یقینا اشتباه می کنند ! دریغا که نمی دانیم به این افراد ساده لوح به چه زبانی بگوییم که اشتباه می کنید ؟! ) به هر روی ما به این پان ترکهایی که از فرط بی ریشگی و بی هویتی و بی اصالتی به جعل تاریخ و جغرافیا و شخصیت برای خود می پردازند چنانکه ولادیمیر مینورسکی خاورشناس روس در مورد ایشان گفته : «هر جا که پرسش حل‌نشده‌ای در زمینه فرهنگ قوم‌های شرق باستان پدید آید ترکان بی‌درنگ دست خود را همان‌جا دراز می‌کنند » .
همچنین مینورسکی ضمن انتقاد از روش مورّخان پان‌ترکیست، بیان می‌دارد که «مسائل علمی حل‌نشده‌ای در زمینه فرهنگ اقوام شرق باستان» بستری برای جعل تاریخی و توجیه مقاصد ایدئولوژیک پان‌ترکیسم فراهم ساخته‌ است .
همچنین جالب است بدانیم این پان ترکها که نسب خود را به گرگ آسنا می رسانند در جنایت و آدم کشی و بی ناموسی و تجاوزگری و خباثت و رذالت دست کمی از گرگ نیز ندارند و اگر چنین نبودند نمی توانستند مثل غده سرطانی از مغولستان و غرب چین تا شرق اروپا نفوذ و سایه کثیف و بد خیم خود را گسترش دهند و جالب است بدانیم که این پان ترکیستهای آدم کش تنها پنج نسل کشی آنهم در قرن بیستم انجام دادند : ۱) نسل کشی ارامنه با یک و نیم میلیون کشته ؛ ۲) نسل کشی یونانیان با ۵۰۰ هزار کشته ؛ ۳) نسل کشی آشوریان با ۳۰۰ هزار کشته ؛ ۴ ) نسل کشی کردها با دهها هزار کشته ؛ ۵ ) نسل کشی علویان با دهها هزار کشته .( البته اینها تنها جنایت آنها در قرن بیستم است و خدا می داند در گذشته اینها چه جنایتهایی مرتکب شده اند ؛ برای مثال یکی از اولین کشتارهای های ترکان ، کشتار ایرانیان از قرن پنجم تا قرن هفتم و هشتم است . متاسفانه این نسل کشی ها مغفول مانده است . نسل کشی و وحشی گری اقوام ترک تا حدی بوده است که اصطلاح ترکتازی در زبان فارسی برای بیان وحشیگری است . برای مثال انوری شاعر عصر سلجوقی قصیده ای دارد در بیان وحشی گری ها و تجاوزگری های قوم ترک غز که با این دو بیت شروع می شود : به سمرقند اگر بگذری ای باد سحر نامه اهل خراسان به بر خاقان بر نامه‌ای مطلع آن رنج تن و آفت جان نامه‌ای مقطع آن درد دل و سوز جگر ) ) در خصوص ترکها باید بدانیم این ملت هیچ ریشه ای در تاریخ ندارد . گرچه سعی می کند برای خود ریشه تراشی و تاریخ سازی و هویت بافی کند مثل اینکه بگویید سومری ها چون زبان التصاقی داشتند و چون ترکی نیز زبان التصاقی است پس سومری ها ترک بوده اند و این از بزرگترین جوکهای تاریخ است زیرا اگر داشتن زبان التصاقی نشانه ترک بودن است پس بسیاری از آفریقایی ها که زبانشان باتنو است پس ترک هستند چون زبانهای باتنو هم التصاقی است و یا کره ای ها و ژاپنی ها هم ترک هستند و یا مالزی ها و اندونزی ها هم ترک هستند چون زبانشان جزو زبان‌های استرونزیایی است و این زبان التصاقی است و البته زبانهای التصاقی زیادند و همین بسنده است . در خصوص ترکها همانطور که گفتیم بی ریشه ترین قوم جهان هستند آنها نه اسطوره خاصی دارند ( دده قورقود یک حماسه ۲۰۰ و ۳۰۰ ساله است و همانطور که می دانیم حماسه با اسطوره فرق دارد ) و نه فیلسوف خاصی دارند ( تنها فیلسوفی که برخی می گویند ترک بوده فارابی است حال آنکه می دانیم فاراب آن زمان شهری مرزی در خراسان بزرگ بوده و آن زمان ایرانی نشین بوده ولی بعدها که ترکها هجمه و حمله آوردند ترک نشین شد و نامش هم به اترار تغییر کرد و البته بعضی هم معتقدند که وی اهل فاریاب افغانستان فعلی بوده است ) . همچنین ما هیچ پیامبر ترک سراغ نداریم و هیچ دین ترکی نمی شناسیم و این دلالت بر بی ریشگی این قوم دارد که نه دینی خاص خود دارد و نه پیامبری بر آمده از فرهنگ خود . چنانکه در دوران معاصر هم ما روشنفکر و متفکر شاخص ترک در حد و حدود نصر حامد ابو زید مصری یا محمد ارکون الجزایری یا محمد عابد جابری مراکشی و یا عبدالکریم سروش ایرانی یا نقیب الطاس مالزیایی و یا فضل الرحمان پاکستانی و… سراغ نداریم .
به هر حال شاید علت این همه اصرار و تعصب ترکها بر زبانشان همین باشد که اینها اصلا چیز دیگری ندارند که بخواهند بدان تمسک جویند . نه دینی و نه پیامبری و نه فیلسوفی و نه متفکری و … ( جالب است در فهرستی که در آن ۱۰۰ شخصیت تاثیرگذار تاریخ معرفی شده اند به جز چنگیز خان هیچ ترکی وجود ندارد در حالیکه سه شخصیت ایرانی یعنی : مانی و کوروش کبیر و زردشت وجود دارند ).
به هر روی این پان ترکهای ترک تبار زرد پوست و گرگ نسب از نواحی دیگر به ایران کوچ کرده اند و ما به آنها می گوییم : ایران کشور شما نیست و شما با رعایت احترام و ادب حداکثر مهمان ما هستید و مهمان باید حرمت صاحب خانه را نگهدارد و درخواست ناحق نکند و اگر باز هم نمی توانید ایران آریایی را تحمل کنید بهتر است به نزد اجداد زرد پوست نیمه وحشیتان در غرب چین و مغولستان بازگردید و ایران را برای ایرانیان آریایی بگذارید . ( البته بهتر است دستاویزهای پان ترکها از دست آنها گرفته شود ؛ مثلا اصل ۱۵ قانون اساسی که بر خلاف اصالت ایرانی است حذف شود و یا تیم تراکتورسازی که نماد پان ترکها شده از لیگ فوتبال کنار گذاشته شود ) . اما خطاب ما به برادران هم میهن ترک زبان اما ایرانی و آریایی تبار خود که بر اثر قهر و غلبه ترک تبارهای زرد پوست گرگ نسب ، دچار آسیمیلاسیون فرهنگی شده و ترک زبان شده اند می گوییم که زبان اصلی شما پهلوی آذری است که از خانواده زبانهای ایرانی است و شما اگر می خواهید به اصل خویش بازگردید و در فرهنگ ترک تباران زرد پوست استحاله و آسیمیله نشوید و همانند اجدادتان به زبان آذری ایرانی تکلم کنید بهتر است دست از زبانی که به زور بر شما تحمیل شده بردارید و به زبان فارسی که نزدیکترین زبان به زبان آذری است برگردید و به این زبان سخن بگویید و ان شاء الله همه دست در دست هم نگذاریم غده سرطانی پان ترکیسم ، تمدن و فرهنگ اصیل ما را نابود کند و این تمدن ریشه دار را ریشه کن کند .

توربراتور

مردم آذربایجان به لحاظ نژادی و فرهنگی و زبانی ۱۰۰% ترک هستند و ارتباطی به آریایی ها که مردم شمال هند و پاکستان و جنوبغرب افغانستان هستند ندارند . مردم آذربایجان بازماندگان مادها و کیمری ها و سکاها هستند که همان ترکان اغور و آری بودند که تورانی و بونترک ، بولکار و خزر و هون و قاجار و آغاجار و … هم نامیده می شدند .
فرهنگ ، پوشش ، فولکلور ، رسومات ، رقص ، موسیقی و همه چیز مردم آذربایجان ترکی است و دقیقاً با ترکان قفقاز و اکراین ( کاراایت ها ) تطبیق دارد .
پارسیان از آریایی های هند بودند که ۳۰۰۰ سال قبل به فلات ایران مهاجرت می کنند و به تدریج با بومیان و سامیان مختلط می شوند . لر ها و کرد ها از آریایی ها کولی هند بودند که ۱۵۰۰ سال تا ۱۰۰۰ سال قبل از شمال هند به فلات ایران مهاجرت می کنند و با بومیان و سامیان مختلط می شوند .فرهنگ و زبان و اعتقادات و پوشش پارسیان و کولی ها دقیقاً با مردم شمال هند تا افغانستان ( سرزمین اصلی آریایی ها ) تطابق دارد .
کولی ها توسط ساسانیان به ایران مهاجرت داده شدند و ابتدا در جنوب و مرکز ایران ساکن داده شدند ولی بعد ها به غرب ایران و شمال عراق مهاجرت داده شدند تا این مناطق را آریایی ( هندی ) بکنند و سدی در برابر سامیان و رومیان برای ساسانیان باشند ، در زمان ظهور اسلام بیشتر این کولی که کرد و لور نامیده می شدند و با بومیان و سامیان ترکیب شده بودند به ساسانیان خیانت کرده و مسلمان می شوند و به لشکر مسلمانان ملحق می شوند و ضد ساسانیان جنگ می کنند و بعد از شکست ساسانیان ، اعراب به پاس خدمات این کولی ها ، مناطقی در شمال و شرق عراق و غرب ایران را به این کرد ها می دهند . مهاجرت این کولیان ( کوردها و لورها) در زمان امویان و تا عباسیان از هند و پاکستان به ایران ادامه داشته است .
مردم آذربایجان ترک هستند و ۴۰۰۰ سال قبل از راه قفقاز وارد شمالغرب ایران شده اند . همواره بین ترکان ( تورانیان ) و پارسیان (آریاییان) درگیری وجود داشته است .

من فارسی

تورک صد درصد شرق قزاقستان پیدا میشه. آذری به طور مخفف به مردم آذربایگان گفته میشه. بنابراین آذری‌ها ترکیبی از ایرانی خالص و ترک خالص هستند

به دردت نمیخوره

هموطن تاریخ بخون .کتاب زیاد بخون .سعی کن آگاهیتو بالا ببری.از خودت جنم نشون بده.وقتی کتاب بخونی بدون که آزادی .و یه حرف دیگه خواهر و برادر کوچک و نوجوانی که تو اینترنت پرسه میزنی فدای تو بشم ناراحت نشو بابت هرچی که میخونی و نگران هم نباش هموطن ایرانی من .بدون وقتی به اندازه ی کافی سواد داشته باشی دیگه بابت هر چرندیاتی که بهت بگن ناراحت نمیشی و فقط میخندی .این هم بلاخره یجور کاسبیه باید یه مشت آدم نادان هم نون بخورن و عقده هاشونو خالی کنن جای ناراحتی نداره برای مشکلات بزرگتر باید ناراحت بود

محمد

با سلام من هفت جد مادرم آذربایجانی هستش تفاوت زبان ها دلیل تجزیه کشور نمیشه . باید فارسی یاد بگیرید وقتی رفتید سیستان بلوچستان بتونید بوسیله زبان فارسی ارتباط برقرارکنید تو جایی که آذری صحبت نمیکنن انقدر احمق نیستید که بگید یاخچیسن یا منه ۵ دنه چره ور و…،من یه سایتی رو اینجا می زارم برید بخونید در باره دروغ های پان ترک ها بطور کامل توضیح میده . https://www.azargoshnasp.net/Pasokhbehanirani/pasokhbehrazmioz.htm
قطران تبریزی که در این دوران می زیسته است، در اشعارش حملات و تاراج های ترکان را در آذربایجان سخت نکوهیده است و همین نکته دلیلی استوار و خدشه ناپذیر بر بیگانگی این مهاجمان با آذربایجان می باشد. برای نمونه:

زمانی تازش ایشان به شروان اندرون بودی / زمانی حمله ی ایشان به آذربایگان اندر
نبود از تازش ایشان کسی بر چیز خود ایمن / نبود از حمله ایشان کسی بر مال خود سرور
چه ارزد غدر با دولت، چه ارزد مکر با دانش / اگر چه کار ترکان هست غداری و مکاری
کمر بستند بهر کین شه ترکان پیکاری / همه یکرو به خونخواری، همه یکدل به جراری
همیشه عزم ایشان بود بر تاراج و بر کشتن / چو باشد عزم شان آن گونه، باشد حال شان این سان

شهرام

سلام اون شخص ناصرالدین شاه بود که به لهجه کرمان خندیده بود . کارش هم بد بود.

مری

این پانترک هاروببریم ازمایش زنتیک بدیم ببینم م صد درصد زنتیکشون ایرانی نیست اخه شما چرا نه تاریخو قبول دارید نه علمو.هیچ چیز رو قبول ندارید فقط زبان ترکی که بخاطر تسلط هزار سال سلسله های ترک ومغول برزبان مادری شما چیره شده….یعنی در بدترین حالت چون نصف ترک نصف ایرانی هستید هرچند زنتیک ترکی غالبه اگر نصف ترک نصف ایرانی بودید باید شبیه ترکمن ها میشدید?????بابا یکم کتاب بخونید اخه ترک چیه اینقد تعصبش رودارید دستاورد ترکن عثمانی بجز ازبین بردن تمدن ها ونسل کشی ارامنه ویونانی ها وکردها چیه?

علی با

اصلا میدونیدچرا میگن بچه گربه های قاجار ؟چون بی عرضه بودن،وچون گربه حیوانی است که به بی صفتی معروفه،حالا جریان ترکااینطوریه تادیروزخودشونوترک زبانهایی ایرانی میدونستن، حالا که کشورترکیه چندساله تشکیل شده ویکم قدرت گرفته خودشونوبه اونامیچسبونن یک روز میگن ماصفوی هستیم باعثمانی دشمنیم یک روزمیگن سنی های عثمانی ناجی ماهستن وکلاعروس هزاردامادبودن تاالان، امیدوارم ترکهاهم روزی وفاداری ونمکشناسی رومثل بقیه یادبگیرن مثل بقیه اقوام وملل وافرادی واقع بین شوندالبته همه ی شاخه های ترک منظورم نیست.پان چیه اخه مگع ترک زبانم لال نژاد اسلاوه پان پان کردید طفلکیا به خودشون گرفتن خخخخخخ

ارش

هرکی نمیخواد تو ایران بمونه و ایرانی بودنشو قبول نداره و تو ورزشگاه های ایرانی پرچم ترکیه و اذربایجانو بلند میکنه بهتر زود گورشو از ایران گم کنه بره همون جاها زندگی کنه

شماره 3004

دوستان عزیز مسلمانان وطن پرست ها روی صحبتم با هردو گروه شماست اول از همه مسلمونا مگه خدا تو قرآن نگفته لا اکراه فی الدین؟؟؟شما چرا میخواین عقاید خودتونو به بقیه تحمیل کنین؟هر کسیو توی گور خودش میذارن اگه گروه مقابل شما اشتباه میکنن تقاصشو تو آخرت به خاطر نژاد پرستی و بددهنی و افترا پس میدن مگه غیر اینه که خداوند سریع الحسابه و حتی به اندازه گرفتن یه دونه گندم از دهن مورچه به کسی ستم نمیکنه و حقوق کسی تو دادگاه الهی ضایع نمیشه؟پس شما هم روز قیامت اجر امر به معروف و نهی از منکر رو میگیری حتی اگه طرف مقابلو قانع نکرده باشی.قبول کنید شما هم گاهی اوقات روی اسلام تعصب کورکورانه دارین و این کار غیر از تخریب بیشتر چهره اسلام تو جامعه نتیجه ای نداره.مگه غیر از اینه که پیامبر گفته خیر الامور اوسطها؟بهترین کارها میانه روی است.تعصب شدید و کورکورانه روی هر چیزی حتی دین الهی نتایج مخربی مثل داعش و القاعده و ریگی و ….. داره. حالا روی صحبتم وطن پرست هاست یا همون ناسیونالیست ها باید بگم من هم مثل شما به گذشته پر افتخار سرزمینم میبالم که زمانی که دیگران هنوز تو غار زندگی میکردن نیکان ما اولین امپراطوری جهان رو پایه گذاری میکردن.ولی شما هم تا حالا شده به مفهوم و درون مایه منشور کوروش توجه کرده باشین ببینین چی گفته؟اون گفته که تو ۲۵ کشوری که من فرمانروای اونا بودم هیچکس دیگری رو به خاطر دین و مذهبش آزار نمیده و مسخره نمیکنه.شما هم اگه به نظرتون گروهی از مردم خشکه مذهبی هستن آزارشون ندین با اونا جر و بحث نکنین و بهشون احترام بذارین چرا که در درجه اول هردو گروه انسانیم و ودر درجه دوم هم وطن.نه اسلام و قرآن و محمد بد کردار و جاهل اند نه کوروش و داریوش و زرتشت مجوس و نجس و مفسد و مرتجع.مگه تو قرآن نوشته بی ناموسی و قتل و غارت کنین؟توی قرآن جز خوبی و سفارش اون نوشته نشده.مگه تعالیم زرتشت و زرتشتیا و ما رو به تحمیل عقایدمون به دیگران سفارش کردن؟هر دو گروه قابل احترامن. نکته دیگه اینکه ما نباید قوم یا اقوام کشورمون رو مسخره یا تحقیر کنیم. کشور ما و ملیتمون روی اتحاد بین اقواممون استوار شده و ما با طرد و تحقیر کردن یک قوم خاص فقط زمینه ساز جدای و ازوای اون قوم و در نهایت تجزیه کشور بزرگ و پر افتخارمون بود.بببخشید اگه سرتونو درد اوردم من برادر کوچیکتر همه شما هستم ولی بیاین به جای تعصب کورکورانه و فحاشی های بی مورد و تحمیل عقاید خودمون به دیگران به هم کمک کنیم تا بتونیم این کشورو از منجلابی که توش فرورفته نجات بدیم و ما هم به یه کشور پیشرفته تبدیل بشیم.برای این کار لازمه از افکار و کردار خودمون شروع کنیم.ممنون که توجه کردین. با آرزوی موفقیت برای همه هموطنانم در هر جای دنیا

ایرانpl

بسم الله الرحمن الرحیم
خوب ما باید اینها را از منابع بخوانیم من همه اینها را از منابع برداشت کرده ام:
اول میگویند دولت ماننایی اولین دولت آذربایجان بوده:
بر اساس یک نقشه دولت ماننایی درست در وسط آذربایجان بود هم آذربایجان شرقی تا نزدیک(کمی)به آن نزدیک تر است و در آذربایجان غربی تا دریای ارومیه را میپوشاند.و ازurarta(اوراراتویی ها خیلی دور هستند و درست در وسط آن قرار دارند.
توضیح در یک سایت:
بر اساس نوشته­ها و پژوهشهای مورخان، مانناها آذربایجان را سرزمین اصلی خود قرار داده و مدنیت خود را در همینجا بنا نهاده­اند. مانناها ۷۰۰ سال ق.م جزوی از دولت ماد شمرده شده­اند. دیاکونف اسامی دولتهای مستقر در آذربایجان را چنین نام می­برد: گوتتی، لوللوبی، ماننا، مهرانی و کاسسی. او، این اسامی را در متون آشوری و عیلامی نیز چنین می­داند. نزدیکی طوایف و زبان آنان را نیز تائید می­کند[۱]. دیاکونوف نقش رهبری دولتهای برخاسته از مادها را به شخصی با نام زاموآ Zamua می­دهد. بنا بر نظر دیاکونف، پایتخت آنان در اطراف دریای اورمیه بوده است. سرزمین اصلی مانناها همینجا بوده است. دیاکونف مانناها را ادامه­ی اصیل گوتّی­ها می­داند.
و اما بعد حال ما باید آذربایجانیها را یک قوم اصیل بنامیم که از انسان های اولیه به وجود آمده
سایت تاریخی:
محدوده‌ي حكومت مانناها از شرق درياچه‌ي اورميه تا جنوب غربي درياي خزر كشيده شده است آنان به كشاورزي و دامداري مشغول بوده‌اند.

نام ماننا دو بار در كتيبه‌اي كه در سال ۸۴۳ ق.م به خط ميخي توسط سالماناسار سوم نوشته شده است برده مي‌شود.[۳] ماننا بين دو حكومت اورارتو و آشوريان قرارداشته است. پايتخت ماننا شهر«ايزورتو» در شمال درياچه‌ي اورميه بوده و دولت اورارتو كه در قرن نهم ق.م به وجود آمد با هجومهاي پي‌در‌پي خود به كشور مانناها تجاوز مي‌كرده است. اورارتوها در شرق درياچه‌ي وان مستقر بودند. آخرين بار نام مانناها در منابع تاريخي به سال ۶۱۶ ق.م آورده شده است و از آن پس خبري از آنان نيست. حكومت اين دولت سه سده به طول انجاميده است. پادشاه ماننا «يانزو» ناميده مي‌شد و شوراي ريش سفيدان در امور دولتي به او كمك مي‌كردند.
ر. رئیس­نیا” در این باره مینویسد: شرایط و زمینه تشكیل دولت ماننا ابتدا در اراضی اطراف دریاچه اورمیه با اتحاد چند تا از قبایل و ایل­های گوتتی – لولوبی فراهم شد٬ قدرتمندترین این قبایل گوتتی – لوللوبی، ایل ماننا بود كه در جنوب و جنوب شرق دریاچه اورمیه ساكن بودند و به علت نقش مهم آنان در تشكیل دولت ماننا٬ آن دولت با اسم آن قبیله معروف شد”
آشوریان و اورارتوها نیز آن دولت را ماننا می­نامیدند. بر اساس اسناد تاریخی بدست آمده، دولت ماننا Manna قدیمیترین دولت در آذربایجان میباشد كه مرزهای جغرافیایی آن با مرزهای كنونی آذربایجان تطبیق می­كند. “م . دیاكونوف” با شمردن دقیق مناطق ماننا نتیجه­گیری می­كند كه: دقیقا می­شود گفت كه اراضی ماننا كه بعدها آتروپات ماد خوانده شد با اراضی آذربایجان كنونی تطبیق می­كند[۶]. ( تاریخ ماد، ص ۶۵ ) مرزهای جغرافیایی دولت ماننا از ایالت “ایللی­پی Ellipi” در نزدیكی كرمانشاه كنونی و نامار در لرستان شروع شده تا كناره­های رود کر ادامه داشت٬ و از سال ۷۱۷ ق . م با درایت و كاردانی ایرانزو ( ار+یانزی) شاه ماننا٬ قوتتی­های ماد مركزی نیز به ماننا پیوستند و همه اراضی آذربایجان در داخل یك سیستم سیاسی قرار گرفت و در نتیجه مرزهای ماننا تا شرق قم، كاشان و مناطق شرقی قزوین گسترش یافت[۷].
بعضی منابع حاکی از آن است که مانناییها صاحب خط بودنده­اند. به نظر “ا . م. دیاکونوف” در این مورد، این خط نوعی از خط میخی بوده است. گذشته از خط میخی، در نواحی اطراف دریاچه اورمیه هیروگلیفهای اورارتویی متداول بوده است، به عنوان مثال بر روی دیس سیمین که در زیویه پیدا شده، هیروگیلیفهایی از این نوع نقش گردیده است. زبان مردم ماننا زبان اقوام گوتّی و لولّوبی و هورّی بود که تا حدود زیادی به زبان ایلامیها نزدیک بود.
تاریخدانان زیادی همچون هنری فیلد، آرتور كسیت، چارلز بارنی و غیره این سرزمین را مهد تمدن بشری و سرزمین ظهور انسان متفكر می­دانند. این سرزمین پرآب و حاصلخیز از هزاران سال پیش مسكن انسانها بوده است و همواره مهاجرین جدید را نیز به خود جذب كرده است.
تركی آذری امروزی حاصل آمیزش و تركیب زبان آن اقوام باستانی آذربایجان با لهجه­های دیگر تركی، كه در اعصار بعدی از طریق مهاجرت اقوام جدید ترك از جمله ایشغوزها (ساك، ایسكیت)، اوغوزها، قبچاق­ها، اوغورها و غیره وارد آنجا شده بودند، شكل گرفته است. از نظر زبان­شناسی زبان تركی وارث زبان این اقوام قدیمی می­باشد و به همین خاطر تاریخدانانی چون “ف. هومئل” و غیره، آن اقوام را “پروتوتورك” می­نامند. آن اقوام از ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد ساكن آذربایجان بودند. از اقوام باستانی آذربایجان كه بارها موفق به ایجاد دولت­های مقتدری در سرزمین آذربایجان شدند و در شكل­گیری هویت زبانی و تباری مردم امروزین آذربایجان سهم بزرگی دارند، لولوبی­ها و گوتّی­ها بودند كه از ایل­ها و قبایل همنژاد و همزبان زیادی تشكیل شده بودند. این اقوام در اعصار بعدی در تشكیل دولت­های ماننا و ماد مهمترین نقش را داشتند.
ویل دورانت می­نویسد: نقشی كه در لوحه طلایی پیدا شده در زئوه (ماننا) شش بار تكرار می­شود٬ یعنی مبارزه یك نفر با شیر٬ و مقایسه آن با نقشی در تخت جمشید، “مبارزه شاه با شیر” نشان می­دهد كه ملل دیگر تا چه اندازه از هنر و صنعت و معماری مانناها تقلید و استفاده كرده­اند٬ آنها تمدن خود را از تمدن­های سومر٬ ایلام٬ ماننا و دیگر ملل التصاقی­زبان اقتباس كردند
در روستای زئوه در ۴۰ كیلومتری ساق قیز (سقّز كنونی) یك قلعه ماننایی مربوط به سده ۹ ق . م پیدا شده است٬ در آنجا آثار و وسایل هنری فراوانی بدست آمده كه نشانگر تمدن درخشان ماننا می­باشد. از جمله این آثار یافت شده یك جام شراب زرین میباشد كه شكل یك اوزان (آشیق) می­باشد و طرز لباس٬ ساز و طرز بدست گرفتن ساز عین آشیق های امروزی آذربایچان می­باشد.
خوب بعد از ورود آریایی ها به ایران اینها با ماد ها آمیخته شده و آشوری ها را شکست دادند و بعد از آن آنجا ماد کوچک یا ماد خرد نامیده شد.
سایت تاریخی دیگر:
استان آذربایجان ایران بخشي از سرزمين باستاني ماد است تا روزگار اسكندر و جانشينان وي آذربايجان را بخشي از ماد يا ماد كوچك مي ناميدند. ليكن در زمان اسكندر مقدوني بر ايران در سال (۳۳۱ ق.م) سرداري به نام آتور پات يا آتروپاتن كه شهربان منطقه ماد كوچك بود در اين سرزمين قيام كرد و آنگاه با انعقاد عهدنامه اي از واگذاري آذربايجان به دست يوناني ها جلو گيري نمود و اسكندر بدين شرط كه آتروپات خود را تابع امپراتوري وي بداند اورا در آنجا باقي گذارد. پس از مرگ اسكندر كه خونريزي در بين جانشينان وي در گرفت ، آتروپات به حكمراني اين منطقه رسيد و به پاس خدمات وي از جلوگيري اعمال نفوذ بيگانگان در اين منطقه ماد كوچك را بنام سردار آتروپات خواندند و سپس به اسامي مختلف ، آذر بادگان و آذرآبادگان معروف شد. در روزگار ساسانيان آذرپاتكان يكي از ايالات مهم ايران وبه قول يوناني ها ساتراپ نشين بوده كه به علت وجود آتشكده معروف آذر گشسب و آتشكده هاي ديگر ، به نام آذربايجان معروف شد.
منابع فتوح و تاریخ های عمومی نام چند نفر به عنوان نخستین فاتحان آذربایجان و اردبیل ذکر شده است. طبق صحیح ترین روایات حُذیقه بن یمان صحابه رسول الله (ص) که یکی از شیعیان نخستین امام علی (ع) بود و با شناخت عمیقی که از اسلام داشت تا هنگام رحلت مدافع راستین امام علی (ع) بود؛ نخستین کسی است که اسلام را با پیمان صلح به آذربایجان و اردبیل آورد و بذر دوستی اهل بیت (ع) را در این شهر پاشید. این مقاله پس از نقد و بررسی روایات مربوط به فاتحان اردبیل و بر گزیدن روایات معتبر، به نقش حذیفه بن یمان در فتوح اسلامی می پردازد و نقش وی را در حرکت فکری و فرهنگی نخستین روزهای ورود اسلام به اردبیل و نقش دیگر حکمرانان این منطقه تا سال چهلم هـ .ق تبیین می کند.
روش تحقیق مقاله، توصیفی – تحلیلی همراه با نقد و بررسی روایات فتوح این منطقه خواهد بود و فرضیه مقاله آن است که حُذیفه بن یمان و دیگر حکمرانان اسلامی، نخستین پیام آور اسلام و دوستی اهل بیت (ع) در آذربایجان و اردبیل بودند و روایات دیگر مربوط به فاتحان این منطقه اخباری غیرمعتبر و غیر موثق است .
در ضمن آذربایجان مثل دیگر شهر های ایران با صلح و دوستی فتح شد.
اگر ما حملات مقدونی ها و غارت آنها در ایران اشاره کنیم تنها جایی که نتوانستند وارد شوند آذربایجان بود و حتا آذربایجان هم با صلح فتح شد و اعراب خراج گرفته خارج شدند.
ما زبانمان ترکی است چون خیلی از سلسله های ترک در آنجا بودند ولی آنها فقط سلسله کوچک بودند.من هم یک آذری هستم.مغول نباشیم ما از دیار بابک و ستارخان هستیم.نه مغول ترک.

باب

من از فارسهای عزیز یه سوال دارم اگه زبون رسمی مثلا عربی بود و با توجه به سیاست‌های شونیستی سعی در از بین بردن زبان فارسی داشتند آیا ساکت میموندید؟ متاسفانه دو تا سه نسل دیگه ما تو ایران ترک و کرد و عرب و بلوچ و لر نخواهیم داشت و همه از ماکو تا چابهار فارسی صحبت خواهند کرد که این فاجعه است
بعدش اینکه تو۹۰سال اخیر با توجه به سیاست‌هایی که در کشور اجرا شده استان‌هایی مثل اصفهان و یزد و سمنان(استان‌های فارس نشین) نسبت به بقیه جاهای کشور آبادتر شدند خوزستان از زیر خونه ها لوله های گاز میره واسه روستاهای فارس نشین در حالی که شهرهای خوزستان گاز ندارند
برادران فارس من تا حالا شده از خودتون بپرسید چرا این همه جک راجع به ترک و عرب و لر وجود داره ولی راجع به فارس هیچی
آیا تمدنی بالاتر از ایلام که متعلق به لرهای عزیزمون میشناسید
تجزیه طلبی اشتباهه ولی عمق فاجعه رو تو بلوچستان دیدم که پدری به فرزندش میگفت بزرگ شدی مثل عبدالمالک واسه مردمت بجنگ
یا تو کردستان دیدم که سپاه یکی از افراد پژاک رو به هلاکت رسوند و من دیدم مردم سنندج عزادار اون پژاکی بودند
متاسفانه عدالتی هم وجود نداره بین اقوام
لطفا بدون تعصب لحظه ای فکر کنید
آنچه را برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند برادر فارس من
اگر پان ترک و پان عرب و کرد وجود داره تو کشور قبلش پان فارس به وجود اومده

ایران

اولا من فارس نیستم.دوما آذری هستم.سوما:وقتی یک پانترک هیچ دلیلی برای اثبات دروغ هایش ندارد دست به تحریک احساسات میزنددر ضمن:من مغول نیستم من ایرانی هستم من میخوام هویت رو به شما نشون بدم مسخره بازی در میارید.در حرف هایتان هیچ منبعی نبود.بی سوادی پانترک ها هم ثابت شده.

من فارسی

زبان عربی یا ترکی برای مردم ایران بیگانه‌ست. ولی مردم در برابر هیچکدوم مقاومت نکردند چون عربی زبان دینیه و ترکی هم زبان عشایر ترک آذربایگان و دولت صفوی. ولی زبان فارسی برای آذری‌ها بیگانه نیست چون ترک ایرانی هستند و فارس شدن برای هیچ ایرانی ننگ نیست. چرا؟ چون فارسی مردم ایران رو باهم متحد میکنه ولی ترکی مردم ایران رو از هم جدا میکنه. دقیقا همین اتفاقی که برای آذری‌‌ها درحال افتادنه. دارن خودشونو جدا میکنن

عثمان تبرزین

عزیزان آذری زبان یا اتراک ایران، اگر قضیه زبان مادری است و بدنبال حفظ زبان مادری با تدریس در مدارس هستید، شما گواهی میدید که گویش ترکی مردم قروه، تبریز و همدان یکی است؟ اگر بله حبذا، و اگر نه هر محله باید برای زبان مادری اینطور که شما تعریفش کردید یه کتاب درسی جداگانه داشته باشه.
اگر هم قضیه اینه که آزادی های اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی بیشتری داشته باشید، شما که از تمام ایران بودجتون بیشتره، آزربایجان شرقی برابر سه استان کرمانشاه، ایلام و خوزستان بودجه میبره، درصورتی که جمعیتش برابر خوزستانه. بعد جنگ بجای اینکه به استانهای جنگ زده برای بازسازی بودجه داده بشه شما رو سرریز کردند، نفت نفت شهر و ایلام و آبادان تو رگای شما تزریق میشه، برای آزادی اجتماعی هم شما هرجور دلتون بخواد رفتار می کنید تو ورزشگاه یادگار امام شعار کاتالان ها رو فریاد می زنید، ورزشگاه آزادی رو تخریب می کنید بعد حتی جریمه هم نمیشید، پرچم گاموح رو حمل می کنید بی هیچ دردسری، درصورتی که اگر کردها یا اعراب پرچم اقوام خودشون بالا ببرند، قتل عام میشند به گواهی تاریخ.
یه گروهتون ********** متعصبند تو مسند کار تمام ادیان و فرق دیگر رو تحت فشار قرار میدن و مقدسات مارو دشنام میدن، یه عدتون هم دنبال حکومت سکولار و بی دینی هستید، واقعا فاز شما چیه؟
تالشی ها و کردها و لزگ های آذربايجان، حق هیچ گونه اظهار نظر درباره ی خودشون و تاریخشان ندارند، بعد ******* فاشیستیه، حداقل درباره ی شما ها نیست، متوجه هستید، **************************************************

ACHILLES

چرا کامنت منو پاک کردید؟ جوابمو میدادید خب! مطلب رو تازه دیدم درسته بحث مال چند سال قبل بود ولی دلیل نمیشد حذفش کنید، بعد هم ژست روشن فکری میگیرید و دم از مطالعه میزنید! خب یدونه کامنت رو تایید نکردید و حذفش کردید. واقعا مایه تاسفه، انتظار دیگه ای هم نداشتم البته فقط فکر کردم شما یه ایرانشهری متفاوت باشید که مثل اینکه همتون مثل هم هستید. بدرود

س ن روشن

چیزی به نام پان برای قومیت هایی چون عرب وپارس وترک وغیره نداریم وچنین کاربردی برای اقوام درست نیست.پان برای سرزمین بکارمیرود که یکی ازمفاهیم آن افتخار به نقش باستانی مردم یک سرزمین درتمدن آفرینی درجامعه ی بشریست.اجزای این تمدن هم تشکیل حوزه های رسمی وفراگیردرزمینه هایی چون دانش پزشکی وریاضی ستاره شناسی وادبیات واموردیوانی وتقسیمات مدنی وخط ونگارش وایجادقانونهای حکومتی وریشه های مذهب ملی وایجادمرزهای سرزمینی وتشکیل نهادهای رسمی چون مجلس نمایندگان وسنا وشوراهای محلی واخذمالیات ازمناطق به شیوه ی آماررسمی ومدون دریک سرزمین است به نحوی که پیش از آن به آن فراگیری واستحکام وجودنداشته باشد .ارتش چنین سرزمینی حقوق رسمی داشته وغنایم دررتبه ی اول قرارنداشته(مثلا”اعراب درزمان تهاجمشان هیچگونه ساختار اجتماعی وفرهنگی وقانون مترقی سیاسی واداری وکشوری ونظام آموزشی وپزشکی وشاخصه هایی چون معماری ودانش ونگارش وتاریخ مشخص ونظام مالی ومالیاتی وقضایی وحتی حکومتی نداشتندوحقوق نیروهای نظامی هم ازراه غارت وچپاول وزورگیری تامین میشد.اینان هرچه رادراین باره کسب کردند ازمردم در سرزمینهای اشغال شده بوده.به همین دلیل کاربردپان عربیسم درحدیک کلام است ونه بیشتر).بنابراین ماپان ایرانیسم داریم ونه پان پارسیسم یاپان پارتیسم.تمدن جهان شکلهای قدیمی درحدپنج هزارساله هم داشته امافونداسیون پذیرفته شده اززمان معاهده ی ورسای پس ازجنگ جهانی اول به اینگونه درمیان ابرقدرت ها بویژه آمریکا وانگلیس ترسیم گردیدکه میراث تمدن جهانی رادرغرب به یونان وروم ودرشرق به ایران وچین نسبت داده وپذیرفتند(یکی ازطرفداران جدی این امردرآن زمان همان چرچیل معروف بودبه همراه آیزن هاور.فرانسوی هاهم دراین باره به نظریات ناپلئون درباره ی ایران استناد داشتند ).علت بغض روسها ازایران هم همین است وهمواره درتلاش بوده وهست که درایران خرابکاری وناپیوستگی ایجادکندواین کارراازطریق دولتی های سرسپرده وچنددرس خوانده ی دانشگاهی درمیان اقوام انجام میدهد.نتیجه اینکه تمامی اقوام ساکن‌ایران دراین افتخارجهانی شریکندوهرکس به استحکام وترویج عملی امورتمدن سازکمک کندیک الگوی خوب برای تمدن ایرانی است.آنان که فرهنگ وتمامیت وآسایش ایران راموردهجوم قرارمیدهندبرایشان اهمیتی نداردکه سرباز مقابل کردیاپارس یاترک یابلوچ است.اوبه همه صدمه میزندچون”همه راایرانی میداند ومی بیند”

1 3 4 5

همچنین ببینید

شکل صحیح نگارش نام آذربایجان یا آزربایجان

شکل صحیح نگارش نام آذربایجان بر اساس اسناد معتبر تاریخی در این جستار برآنیم تا با استفاده …