ایران باستانایران در دوران معاصر

وطن پرستی از خیال تا واقعیت

وطن پرستی

وطن پرستی از خیال تا واقعیت

شاید با شنیدن نام وطن پرستی تعریفی در ذهن شما پدیدار شود با این نعاریف:پرستیدن وطن(میهن) به جای خداوند یکتا،ملی گرایی افراطی در صورتی که این تعاریف کاملا نادرست و ناپسند است. یک میهن پرست واقعی با عرق ملی (غیرت ملی) خود زندگی میکند،وقتی از خواب بیدار می شود و یا زمانی که می خواهد بخوابد همیشه عشق به میهنش را با تمام وجود حس میکند.

نکته اصلی:یک میهن پرست سعی میکند همه تعاریفش از زندگی را یا تعاریف از میهنش که بر راستی آنها اعتقاد دارد تعریف کند که خداوند هم از این جمله هست.
یعنی خداوند برای یک میهن پرست خداوندگاری است که علاوه بر  تعاریف معمول یک هدف خاص هم دارد و آن هم این است که کشورش را از شر دشمنان حفظ کند و همیشه محافظ کشورش است البته یک میهن پرست می تواند مسلمان باشد زرتشتی باشد و یا مسیحی،مهم آن است که تعاریف دین را برای خودش بر اساس میهن پرستی بیان می کند.

مثلا شاید شنیده باشید که بارها این را : خدایه ایران نگهدار خانواده ام باشد

میتوان از این جمله ایران را برداشت کرد:خداوندی که در هفت هزارسال نگاهبان میهنم و مردمانم بودی امروز هم نگاه بان خانواده ام باش

یعنی اینکه که یک وطن پرست عشق به میهنش را بسیار آرمان مقدس در نظر گرفته  و خداوندگار بزرگ را میستاید که به او چنین مهری (مهر به میهن) را عطا کرده

پس یک میهن پرست:

فردی معتقد و با افکاری اصیل است که جز به خدمت و عشق ورزیدن به میهنش کاری دیگر در ذهن ندارد 

فردی است که همیشه صلاح کشورش را بر همه چیز ارجعیت میدهد

فردی است که هیچ چیز در زندگیش را بر عرق ملیش ترجیح نمیدهد

فردی است با آرمان های مقدس و اصیل

بگویید این جمله در گوش باد                 چو ایران نباشد تن من مباد

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

7 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یک ایرانی وطن پرست

باسلام و درود بر شمامیخواستم بدونم مصداق وطن پرستی در حال حاضر چیست؟میشود گفت با وضع موجود وشرایط کشور خرید کالای ایرانی و جلو گیری از واردات کالاهایی که مشابهشان درداخل موجود است مصداقی از میهن پرستی است؟آیا کمی ازخود گذشتی برای کارگر و حتی مهندسین و …هموطن،وطن پرستی نیست؟اگر بله چرا این اندازه جبهه گیری مقابل این موضوع وجود دارد؟چرا کسانی مثل شما برای روشنگری این موضوع کاری نمیکنند؟!ممنون

نادر فرید

دوست گرامی، ایرانی وطن پرست، مصداق وطن پرستی در حال حاضر و شرایط کنئنی این است که نسبت به مردم خود، آینده فرزندان خود، کشور خود بی تفاوت نباشیم. جمله: “من سیاسی نیستم” مصداق بارز بی ارزشی و بی تفاوتی نسبت به هرآنچه که وظیفه ماست و ما از آن شانه خالی میکنیم. هموطنانمان را دوست بداریم. گذشته، آداب و سنن خود را ارج بنهیم و از نابودی کشور جلوگیری کنیم حتی با گذشت از جان خود

P@triot

درود بر شما
چو ایران نباشد تن من مباد        به هر بوم و بر زنده یک تن مباد
بزرگترین آرزوی من ایرانی اینه که وطنم ایران عزیز به شکوه و جلالی که لیاقتش رو داره برسه و این امر امکان پذیر نیست مگر با همدلی و همدستی تمام مردم ایران. امیدوارم به زودی زود تمام ایرانیان به مرتبه ای از کمال برسند که خوب رو از بد تشخیص بدهند و متوجه بشوند که راه کدام است و چاه کدام. تا رسیدن به درجه های والای انسانیت راه زیادی باید طی کنیم. ما از غافله عقب موندیم و این حقمون نیست. خودمون باید بخواهیم تا بتونیم مثل گذشته های نه چندان دور مردمی بشیم که از هر لحاظ بر تمام مردم جهان از نظر فرهنگ و تمدن ارجعیت داشته باشیم.

حسن

سلام
ببخشید چندتا سوال دارم
اولا ایران از کجا تا کجاست؟
ثانیا قوم ایرانی چه قومی است آیا فقط فارس یا ترک و ترکمن و کرد و عرب و بلوچ و افغانی هم ایرانی هستند؟
ثالثا کدام یک از پادشاهان ایران وقتی به مردمی حمله میکردند ، برحق بودند و حق داشتند اون مردمی که از خودشون دفاع میکنند را بکشند تا به خاک کشورشان اضافه شود؟
رابعا ایرانی از نظر انسانی چه برتری نسبت به اقوام دیگر دارد؟
خامسا خداوند ایرانی چه فرقی با خداوند دیگران دارد؟ آیا آفریدگار جهان قدرتمند تر و زیباتتر نیست

امیر

درود بر شما
میشه از مطالبتون برای وب خودم استفاده کنم؟به عبارتی کپی؟.؟.؟

دکمه بازگشت به بالا