رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی
ایران باستانحکومت هخامنشیانخشایار شا بزرگداریوش بزرگ

وصیت نامه داریوش شاه برای فرزندش خشایارشا

آرامگاه داریوش بزرگ
آرامگاه داریوش بزرگ

اینک که من از دنیا می روم، ۲۵ کشور جزو امپراطوری ایران است. در این کشور ها پول ایران رواج دارد و ایرانیان در این کشور ها دارای احترام هستند و مردم این کشورها هم در ایران محترم شمرده می شوند.


جانشین من خشایارشا باید مانند من در حفظ این کشور ها بکوشد و راه نگهداری این کشور ها این است که در امور داخلی آنها مداخله نکند و مذهب و شعاعر آنها را محترم شمرد.

اکنون که من از دنیا میروم تو دوازده کرور زر در خزانه داری و این زر یکی از ارکان قدرت تو می باشد، زیرا قدرت پادشاه تنها به شمشیر نیست بلکه به ثروت نیز هست.البته به خاطر داشته باش تو باید به این زر بیفزایی نه اینکه از آن بکاهی، من نمی گویم که در مواقع ضروری از آن برداشت نکن، زیرا قاعده زر در زرخانه این است که به هنگام نیاز از آن برداشت کنند، اما در اولین فرصت آنچه برداشتی به خزانه برگردان.


مادرت آتوسا بر گردن من حق دارد، پیوسته وسایل آرامش خاطرش را فراهم کن.

ده سال است که من مشغول ساختن انبارهای گندم در سراسر کشور هستم و من روش ساختن این انبارها را که از سنگ ساخته می شود و به شکل استوانه است از مصر آموختم و چون انبار ها پیوسته تخلیه می شود حشرات در آن بوجود نمی آیند و گندم در این انبار ها چند سال می ماند بدون اینکه خراب شود وتو باید بعد از من به ساختن انبارهای گندم ادامه بدهی تا اینکه همواره آذوقه دو یا سه سال کشور در این انبارها ذخیره باشد به این ترتیب تو هرگز برای آذوقه کشور دغدغه نخواهی داشت حتی اگر دو یا سه سال پیاپی خشکسالی شود.
هرگز دوستان و ندیمان خود را به سمت های کشوری نگمار و برای آنها همان مزیت دوست بودن با تو کافیست. چون اگر دوستان و ندیمان خود را به سمت های مملکتی بگماری و آنان به مردم ظلم نمایند و استفاده نامشروع کنند نخواهی توانست آنها را به مجازات برسانی چون با تو دوست هستند و تو ناچاری رعایت دوستی بنمایی.

کانالی که من میخواستم بین رود نیل و دریای سرخ بوجود بیاورم هنوز به اتمام نرسیده است و تمام کردن این کانال از نظر بازرگانی و جنگی خیلی اهمیت دارد، تو باید آن را به اتمام برسانی و عوارض عبور کشتی ها از آن کانال نباید آنقدر سنگین باشد که ناخدایان ترجیح بدهند از آن عبور ننمایند.
اکنون من سپاهی به مصر فرستادم تا در قلمرو ایران نظم و امنیت را برقرار سازد اما فرصت نکردم سپاهی به طرف یونان بفرستم و تو باید این کار را به انجام برسانی. با سپاهی نیرومند به یونان حمله کن و به آنها بفهمان که پادشاه ایران قادر است مرتکبین فجایع را نابود سازد.

هرگز دروغگو ومتملق را به خود راه مده چون هر دوی آنها آفت سلطنت هستند و بدون ترحم دروغگو را از خود دور نما.
هرگز عمال دیوان را بر مردم مسلط نکن و برای اینکه عمال دیوان بر مردم مسلط نشوند، قانونی برای مالیات وضع کن که تماس عمال دیوان با مردم را کم کند است.
افسران و سربازان ارتش را راضی نگهدار و با آنها بدرفتاری نکن. اگر با آنها بدرفتاری کنی آنها نخواهند توانست با تو مقابله به مثل کنند اما در میدان جنگ تلافی خواهند کرد و دست روی دست می گذارند و تسلیم می شوند تا وسایل شکست تو را فراهم آورند حتی اگر به قیمت کشته شدنشان باشد.
امر آموزش را که من شروع کردم ادامه بده و بگذار اتباع تو بتوانند بخوانند و بنویسند تا اینکه عقل و فهم آنها بیشتر شود و هرچه عقل و فهم آنه بیشتر شود تو با اطمینان بیشتری می توانی سلطنت کنی.

همواره حامی کیش یزدان پرستی باش اما هیچ قومی را وادار نکن که از کیش تو پیروی کنند و پیوسته به خاطر داشته باش که هر کس باید آزاد باشد و از هر کیش که میل دارد پیروی کند.
پس از اینکه من زندگی را بدرود گفتم بدنم را بشوی و در کفن بپیچان و آنگاه در تابوت قرار ده و در قبر بگذار اما قبرم را مسدود نکن تا هر زمان که بخواهی وارد قبر شوی و تابوت مرا ببینی و بدانی پدرت که روزی پادشاهی مقتدر بود از دنیا رفت و تو نیز مانند من از دنیا خواهی رفت و سرنوشت آدمی این است که بمیرد خواه خارکن باشد خواه پادشاه بیست و پنج کشور. در اینصورت غرور و خودخواهی بر تو غلبه نخواهد کرد. اما وقتی مرگ خود را نزدیک دیدی فرمان بده قبر مرا مسدود نمایند و به فرزندت نیز وصیت کن با تو چنین کند.

زنهار، زنهار، هرگز هم مدعی و هم قاضی مشو زیرا اگر مدعی قاضی شود ظلم خواهد کرد. اگر از کسی ادعایی داری قبول کن یک قاضی بی طرف به آن ادعا رسیدگی کند و رای صادر نماید.
هرگز از آباد کردن دست برندار. زیرا که اگر کشوری آباد نشود رو به ویرانی خواهد رفت. آباد کردن، حفر قنات، احداث جاده و شهرسازی را در درجه اول قرار بده.

عفو و سخاوت را فراموش نکن و بدان پس از عدالت برجسته ترین صفت پادشاهان عفو و سخاوت است و تو زمانی باید عفو کنی که کسی نسبت به تو خطایی کرده باشد و اگر به دیگری خطایی کرده باشد و تو آن را عفو کنی ستم کرده ای.

بیش از این چیزی نمی گویم و این اظهارات را با حضور کسانی که غیر از تو اینجا هستند کردم تا اینکه بدانند قبل از مرگ من این توصیه ها را کرده ام و اینک بروید و مرا تنها بگذارید زیرا احساس می کنم مرگم نزدیک است…
این بود سفارشات داریوش بزرگ هخامنشی به فرزندش اما با خواندن دوباره جملات زیر به ژرفای منش و بزرگواری و شکوه و عظمت امپراطور جهان،داریوش بزرگ پی خواهید برد…
(…اینک که من از دنیا می روم بیست و پنج کشور جزو امپراطوری ایران است…)
(…با سپاهی نیرومند به یونان حمله کن و به آنها بفهمان که پادشاه ایران قادر است مرتکبین فجایع را نابود کند…)
(…همواره حامی کیش یزدان پرستی باش و هیچ قومی را مجبور نکن که از کیش تو پیروی کند…)
(…سرنوشت آدمی این است که بمیرد، خواه خارکن باشد خواه پادشاه بیست و پنج کشور…)
(…زنهار…زنهار…هرگز هم مدعی و هم قاضی مشو. زیرا اگر مدعی قاضی شود ظلم خواهد کرد…)
(…عفو سخاوت را فراموش نکن و بدان برجسته تریت صفت پادشاهان پس از عدالت عفو است و سخاوت…)

و غم انگیز ترین فرموده داریوش بزرگ:
(…بروید و مرا تنها بگذارید،زیرا احساس میکنم مرگ من نزدیک است…)

بدرود فرزندان ایران

رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

26 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امید

درود فراوان بر شما
میخواستم بدونم این وصیت نامه در کجا نوشته شده؟ آیا تاریخ نگاری آنرا نقل کرده؟ یا در کتیبه ای نوشته شده؟

1234567890

عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللییییییییییییییییییییییییییییییی
بود

شاندرکاهن

جناب شمشادخراسانی :
راسته میگن خشایارشا زیباترین وخوش اندام ترین شاهنشاه تاریخ ایران بوده؟یاافسانست؟
باتوجه به تحقیقات خودم شاپوردوم ساسانی یاذوالاکتاف شانه های پهن وزیبایی داشته۳۰۹-۳۷۹میلادی
نقوش شاپوربزرگ موجوده میتونیدسرچ کنید

اردشیردرازدست

میخواهم همگان بدانندکه:
رسیدن دوباره به دوران شاهان مرد هخامنشی آرزویی دست نیافتنی است آنان رفتند ومارا بااین همه بی مهری تنهاگذاشتندواکنون در نیروانا بسرمیبرند
ولی ته دلم میگه میشه دوباره شاهان بزرگ ساسانی ودوباره دید
ای شاهان ساسانی ازدل کوههای نقش رجب وطاق بستان برآیید ودست مرابگیرید وباخودتان بهآنسوی آسمانهاببریدبه اهرامزدایتان قسم دیگرنمیخواهم دراین دنیا که نشانهای شمارادارند نابودمیکنن زنده بمانم.همین امشب بیایید.
درودخدابریزدگردسوم جوان ناکام درود برروان بلند جاویدان روان{انوشگ روان یاهمان انوشیروان}درودبرهرمزمهربان وفرزندش شاپوردوم
ای کاش یک موی گندیده شاپوراول بودم چون اونوقت والریانوس و۷۰۰۰۰اسیررومی وزانوزده ودست بسته در مقابل خودم میدیدم.

اردشیردرازدست

استادخراسانی :
پرسشی دارم:
ایاخشای آرشا واقعن آتن وبه آتش کشید؟
پس وصیت پدرش داریوش بزر گ و پدربزرگش کوروش بزرگ مبنی رعایت حقوق بشر چی بوده؟
اختلاف زمانی آنچنانی بین انها نبوده که بخواهد فراموش کند.

javad

این جمله(هرگز دروغگو ومتملق را به خود راه مده چون هر دوی آنها آفت سلطنت هستند)را به مالک اشتر نخئی نیز فرمود و نشان آن است که داریوش کبیر(ره) و حضرت علی (ع) یک فرهنگ و نظر داشته اند و آن آیین یکتا پرستی است
مطابق قرآن دین نزد خدا اسلام است یعنی تمام ادیان الهی یکی هستند و متناسب با فرهنگ انها به ایشان اموخته شده است برای عده اس متمدن و با فرهنگ به نام اهورا و یکتا پرستی برای یک عده وحشی تسلیم شدن در مقابل سخن حق خدای یکتا

hossein

عالی بود.
یه سوال داشتم این کانال بین دریای سرخ و رود نیل هنوز هم هست؟

pary

عالی بود کیف کردم ممنون

دان

سپاس از مهرتان بانوی بزرگوار

fateme

درود
سپاس از لطف شما ممنون میشم اطلاعات بیشتر در اختیارم بگرارید

fateme

سپاس سپاس سپاس
بسیار لذت بردم از اقتدار و بینش شاه سرزمینمان ایران
گفتید شما قومیت تات دارید لطفا توضیح بیشتری بدید راجب زبان خود لهجه شما؟؟؟؟؟؟؟؟ ممنون میشم

دان

درود بر شما بانوی ایرانی.سپاس از مهرتان.بله من تات هستم تاتها همان ماد های ایران باستان هستند که به زبان تاتی سخن می گویند.تاتی لهجه یا گویش نیست بلکه زبان است و زبان فارسی کنونی ریشه در تاتی دارد. یعنی زبان ایران تاتی است و در طی زمان تغییر یافته است. در زمان های قدیم اقوام لر در بین خودشان ایرانیان را به دو دسته تقسیم می کردند.لرها و تات ها یعنی تمام اقوام فارس و آذری و کرد و … زیر شاخه هایی از تات هستند و زبان اینها تغییر کرده است در صورتی که در برخی نواحی زبان تاتی البته با تغییرات فراوان باقی مانده است که بیشتر در استان قزوین و شهرهایی چون دانسفهان تاکستان اشتهارد طالقان طالش سگز آباد و روستاهایی چون خوزنین و خیارج و ابراهیم آباد و بسیاری جاهای دیگر.در میان شهر ها و روستاهای تات زبانی که نام بردم تمام آنها قدمت تاریخی بسیار دارند به ویژه سگز آباد و ابراهیم آباد که قدمت ۹ هزار ساله داشته و آثار باستانی ۹ هزار ساله از این شهر و روستای تات نشین بدست آمده است. اگر مایل باشید اطلاعات بیشتری در روزهای اینده در اختیار شما قرار خواهم داد. چه بسا مطالبی از تات ها در پارسیان دژ منتشر کنم. سپاس دوباره از شما.بدرود

hossein

واقعا این روستاهایی که نام بردید زبانشون قدمت نه هزارساله دارن؟ این روستاها دقیقا کنار زادگاه من یعنی زیاران هستن و به این زبان که خودم فکر میکردم یه لهجه یا گویش هست تسلط کافی دارم و تمام ابن روستاها رو که اسم بردید به یک زبان صحبت میکنند ولی با کمی لهجه های متفاوت. با شباهتهایی بین کلمه های مختلف از این زبان با زبانها مختلف برخورد کردم اما فرصت کافی برای پیدا کردن ریشه این زبان یا گویشها نداشتم ایا امکان اینکه در مورد تاریخچه این ناحیه اطلاعاتی رو به اشتراک بگذارید هست؟

آسیه (پالواسه)

درود
سپاس دوگانه از شما:
هم بخاطر نوشتار بسیار زیباتون و هم بابت حضور پیوستتون در پارسیان ذژ

دان

درود بانوی ایرانی سپاس از شما.امیدوارم روان بزرگوار داریوش بزرگ هم از این کوچک فرزند میهن خوشنود باشد.

پریاسایا

واقعاباید به اینکه ایرانی هستیم و تمدنی به این عظمت داریم افتخار کنیم.ممنون از مطالب فوق العادتون.

دان

درود.بله همینطوره.سپاس از لطفتون

مینا

عالی بود

دان

سپاس از مهرتان هم میهن گرامی. شما نیز هرچه می توانید در راه بازیابی هویت و تاریخ و افتخاراتمان کوشش کنید تا سربلند باشیم.بدرود

مختار

واقعا لذت بردم.

دان

سپاس از شما فرزندان ایران

دکمه بازگشت به بالا