Home ایران باستان هراس یونانیان از ایرانیان- بخش هایی از نمایشنامه (( ایرانیان )) آشیل (۲) و نوشته های هرودوت

هراس یونانیان از ایرانیان- بخش هایی از نمایشنامه (( ایرانیان )) آشیل (۲) و نوشته های هرودوت

35
0
5,018

بر اساس اسنادی که خواهم آورد در جهان باستان ، یونانی جماعت بیش از هر چیز  از نژاد ایرانی ترس داشت.
سند: تواریخ هرودوت-کتاب ششم-بند ۱۱۲
(…تا آن هنگام به محض شنیدن نام ماد ها ، یونانیان از ترس زهره ترک می شدند…)
و این چکیده حقیقت است که ترس از ایرانی هرگز دل و جان یونانی را ترک نکرد. ترسی که همپای آن ستایش و احترام وجود داشته است.
سند :  نمایشنامه ((ایرانیان )) آشیل – بیت ۶۹۵
خطاب به داریوش بزرگ هخامنشی:
(…من جرات نمی کنم به تو نگاه کنم ، من جرات نمی کنم رو در رو با تو سخن بگویم ، هراس کهن مرا در برابر تو نگاهداشته است…)

داریوش بزرگ
داریوش بزرگ

ادامه در ادامه نوشتار


یونانیان باستان همیشه فرمانروایان پارس را همتراز خدایان و گاهی خود خدا (زئوس ) می نامیدند:
سند : نمایشنامه ((ایرانیان )) آشیل – بیت های ۶۳۰ تا ۶۷۰
(… آیا داریوش ، آن شاه فقید ، شاهی که با خدایان برابر بود ، سخن مرا می شنود؟
…ای زمین ، ای ارواح جهان زیر زمینی ، بگذارید آن موجود الهی و با شکوه ، آن خدایی که در شوش زاده شد و ایرانیان او را می پرستند ، از درون شما بیرون آید…
…افسوس ! در آن هنگام که شاه کهنسال ، شاه نیرومند ، شاه شکست ناپذیر و نیکوکار ، یعنی داریوش، همتای خدایان ، بر این سرزمین فرمان می راند ، چه زندگی بزرگ و زیبایی شهرهای ما ( شهرهای یونان ) را فرا گرفته بود…)

در زمان لشکر کشی نیرومندانه خشایارشای بزرگ به یونان ، یونانیان با دیدن شکوه و جلال شاه بزرگ ، می اندیشیدند که خشایارشا خدای یونان (زئوس) است.

سند : تواریخ هرودوت – کتاب نهم –بند ۵۶
…زمانی که سپاه نیرومند پارس به خاک یونان رسید ، بانگ ستایش و حیرت یک یونانی را برانگیخت که فریاد زد :
…خدایا (ای زئوس ) ، تو که اراده کرده ای فرمانروای افرادی از همه ملت ها باشی و با آنها به تسخیر یونان بیایی ، چرا خود را به صورت یک نفر پارسی درآورده ای و بر خود نام خشایارشا گذاشته ای؟ خدایا برای نابودی یونان چه نیازی به این همه دردسر بود؟

خشایارشا بزرگ
خشایارشا بزرگسند : نمایشنامه ((ایرانیان)) آشیل – بیت های ۶۳۵ تا ۶۷۵

خطاب به خشایارشای بزرگ هخامنشی
(…آه ، تو ، کسی که بخت نیکویت بلندتر از خوشبختی همه میرندگان است. زیرا که تا هنگامی که زیسته ای ، زندگی خوشبخت خدا گونه ای داشته ای که آرزوی ایرانیان است…)
سند: نمایشنامه ((ایرانیان)) آشیل – بیت ۷۵


(…شهریار پرشور و تند تاز آسیا (خشایارشا) برای هدایت سپاه و ناوگان خود فرزند باران طلا که میرنده یی همتراز خدایان بود به فرماندهان استوار و خشن خود سپرد…)

Load More Related Articles

35
دیدگاه بگذارید

avatar
16 موضوع دیدگاه
19 موضوع پاسخ
0 Seguidores
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
23 نویسنده دیدگاه
آریوبه عشق سرورم کوروشمحسنآریافرزند گروس از دیار ماد کرد نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
به من اطلاع بده
آریو
مهمان
آریو

کوروش تو خفته ای و ما بیدار به زات کورش قسم کا تا آخرین قطره ی خونم پای سرزمین اجدادیم ایستاده ام و سرباز این خاک هستم و خواهم بود

به عشق سرورم کوروش
مهمان
به عشق سرورم کوروش

ببخشید یه سوال
این چیه داخل گوگل یه سرچ میکنی کوروش کبیر
این ….ها به حصاب ایرانی سایت های با توضیح :کوروش بی رحم .کوروش قاتل و….
میخواستم ببینم که اینا با استفاده از چه فرزیه و کتاب یا و…این چیزا رو مینویسند و مغز مردم رو شت و شو میدن
یا فقط این چیزایی که مینویسند از خیالات الکی و پوچ انهاست ؟

محسن
مهمان
محسن

درمسافرتی به تخت جمشیدچنان تحت تاثیر قرارگرفتم که اشکانم جاری شد زیرچشم به همسرم نگاه کردم که اشکامو مخفی کنم دیدم اونیز شدیدا تحت تاثیراشک میرزد.به خود گفتم خودشه ایرانی وطن پرست

پوریا
مهمان
پوریا

ببخشید یه سوال ما که انقدر قدرت داشتیم چرا هیچ وقت نتونستیم یونان رو فتح کنیم

شمشاد امیری خراسانی
مدیر

خشایار شا یونان را فتح کرد! وابهت یونان را در هم کوبید طبق وصیت داریوش بزرگ

آریا
مهمان
آریا

تموم اون چیزی که در 300 هست دروغ کامله.وقتی خشایارشاه پا به آتن گذاشت تمتم اشراف و فرمانده ها ازترس آتن رو تخلیه کرده بودن.یه موضوع دیگه اینکه میگن دموکراسی و فرهنگ بافتح خشیارشاه به ایران اوکد ولی سوال من اینه که پادشاهانی که دراون زمان همه مردم رو به یک چشم وبرابر میدیدن و خودشون رو ازمردم میدونستن آیا حتی دموکراسی و فرهنگ و برابری بالاتر از کشورهای امروزی نداشتند؟بدون شک همینطوره.

پرتوی
مهمان
پرتوی

بادرود بیشمارمن به شخصه فکر می کنم، اروپایی ها که همان فرزندان رومی ها و یونانی ها هستند،هنوز از ایران نه تنها می ترسند بلکه وحشت دارند.چرا، چون همیشه در آثارشان می خواهند بگویند ایرانی ها بدون دانش بوده اند برای مثال هندسه را از مصر میدانندوپیدایش فلسفه را از یونان و…حتی چین وهندرا از مراکز کهن علمی میدانند.ونامی ازدانش ایرانیان پیش از اسلام نمی بینیم.چگونه می شود بدون دانش برجهان حکومت کرد،آن هم کشوری که پوزه ی دوامپراطوری روم ویونان را برخاک مالید.چگونه می شود،پس از اسلام به یکباره این همه دانشمند درآسمان ایران می درخشند مگر میشود بدون… ادامه مطلب »

اهورا
مهمان
اهورا

درود بر شما و درود به همه ایرانی ها و ایران دوست ها.سپاس از شما بابت سایت عالی که دارید من هم شیفته ایران باستان و تمدن ایرانی هستم و اعتقاد دارم که میشه به مرور زمان از لحاظ فرهنگی به قدرت گذشته هامون برگردیم اولین کار استفاده کامل از کلمات پارسی هست که البته خود من هم ناخواسته کلمات عربی استفاده میکنم ولی با این روش با مرور زمان و تکرار و تمرین و اطلاع رسانی میشه کلمات عربی رو از زبان زیبای پارسیمون بیرون بیندازیم

زهره
مهمان
زهره

درود بر همه دوستان متاسفانه حقیقتی که سالار گفت تلخ تر از اون چیزی هست که بشه عنوتن کرد. چندی قبل من هم توی یک جمع دوستانه از کوروش گفتم. اما نه تنها نیکی های کوروش رو نپذیرفتند بلکه متاثر از این فیلم و فیلم های مشابه کوروش رو خونخوار نامیدند که یک زن سر او را برید! به دلیل اینکه از او کینه داشت به خاطر قتل ها و غارت های بیشمارش! و من در عجب موندم که چرا به راحتی هر آنچه که بدی گفته شده بود باور کردند و هر آنچه که با دلیل نیکی ها رو… ادامه مطلب »

اهریمن
مهمان
اهریمن

درود بر عزیزان ترس افسانه ایست که از کاه کوه میسازد ک همواره پادشاهان تاریخ پارسی ایرانی به خدایان ملل مختلف شناخته شده اند و ایستادگی جلو اینچنین رهبرانی اشفتگی ذهنی برای دشمنان داشته . اگر به خود اهمیت بیشتری میدادیم گذشته امان را نمیتوانستند رنگ تیرگی دهند ایرانی لایق بهترین هاست .اگر زیر این فشارهای سی ساله نبودیم چون گذشته خدای روزگار میشدیم که ایرانی باهوش و نیرومند و قلدورترین بشریست که تمام صفات انسانی را در خود جای داده تمام دنیا ازین خسلتها اگاهی دارد که اقتدار ما میتواند حاکمیت دوباره یابد اصالتمان را نگه داریم برای شکوه… ادامه مطلب »

ويشتاسب
مهمان
ويشتاسب

درود بر شما
یه مطلبی را باید درمورد کورش کبیر بگم
کورش کبیر در جنگ با اشتباه نکنم ماساژت ها با افتخار مرد
این ملکه داستان تخیلی است
کورش کبیر به گفته مورخان یونانی در جنگ مرده است
هرودوت آن را ماساژت نامیده، کتزیاس دربیک و برس کلدانی هم دها، که هر سه از اقوام سکایی بوده
تروگ پمپه ای هم میگوید در جنگ با ماساژت ها بوده است و گزنفون میگوید مرگ طبیعی
این ملکه دیگه چیه
اینو پانترکان بی هویت ساختند

مهناز
مهمان
مهناز

باید تخت جمشید باز سازی کامل همانند ابتدای ساختش بشه
الهی امین
کوروش اسوده بخواب
ملت ایران یادگار تورا نگهبانی خواهند کرد
وراه تو را پیشه خواهند کرد
ای ناجی گمگشتگان اینده تو

سالار ( سرباز کوروش بزرگ )
مهمان
سالار ( سرباز کوروش بزرگ )

« درود بر سعید عزیزم و شمشاد جان »
سعید جان واقعاً حرفتو قبول دارم نظرت کاملاً منطقیه این تازه یکی از هزاران درد از دردهای من بود
واقعاً هم فقط شما جوانای عزیز روشنفکر می تونن منو درک می کنن .
من معذرت می خوام واسه نظر قبلیم که جو بدی دادم ونمی خواستم شما رو ناراحت کردم ولی باور کنین
همین سایت های فرهنگی مانند همین سایت هست که جوونی مثل من بتونه تمام عقده هاشو از این روزگار لعنتی خالی کنه و بتونه درد دلهاشو بگه و خودشه خالی کنه
بدرود

سعید
مهمان
سعید

بله شمشاد جان حرف شما کاملا درست هست،همین که بعد از 2500 سال هنوز عشق کوروش در دل بسیاری از ایرانیان و غیر ایرانیان وجود داره کافیه،اما من منظورم این بود که چون خیلی از خشک مذهب ها و به خصوص اعراب(البته عربستانی ها و غیر ایرانی ها چون اعراب ایران کلا فرق دارن و عاشق وطنشون هستن)کوروش رو انکار میکنن میشه از خود قرآن که همشون قبولش دارن بزرگی شخصیت کوروش رو برای اونها ثابت کرد،آخه اونا بهانه دارن که بزرگانی مثل پیر نیا و … حرفشون سند نیست،پس همین که کوروش در فرآن هست مثل یک مشت محکم… ادامه مطلب »

شمشاد امیری خراسانی
مدیر

پاینده باشید سعید جان

سعید
مهمان
سعید

درود بر جناب سالار این فقط درد شما نیست بلکه درد مشترک هر ایرانی میهن پرست هست ولی اینو بهتون بگم که ساختن فیلم از کوروش لیاقت میخواد که صنعت سینمای ما نداره،بیخیال بزار برن هرچی دلشون میخواد فیلم با موضوع دلخواه خودشون بسازن مهم اینه که کوروش تو دل مردم ایران هست آخه بدبختی اینه که همین فیلمای الانشونم درست نیست،،ارزش شهدارو هم آوردن پایین منم برام سواله که چرا فیلم 300 توسط مسئولین ایران محکوم نشد(سیاست بی رحمه بیشتر نمیگم) یه بار به یه استاد تاریخ گفتم استاد چرا به کوروش بها داده نمیشه؟گفت چون برده دار بوده(معلوم… ادامه مطلب »

شمشاد امیری خراسانی
مدیر

درود جناب سعید
پوزش بابت اینکه وارد بحث میشم
اینکه کورش در قرآن باشد یا نه ارزشی از کورش بزرگ کم نمی کند.
نیازی به قیامت و آخرت نیست… کورش بزرگ شخصیتی نیست که کسی بتونه جلوی محبوبیتشو بگیره

ويشتاسب
مهمان
ويشتاسب

قرار نیست هر کسی که ادم خوبی باشه تو قران اومده باشد کورش کبر کشورگشایی کرد درست اونایی که میگن کورش کبیر حمله میکرد و خونریزی ۳ جنگ بر علیه لیدی بابل و ماد را انداخت که میخوام هر ۳ تاشون را بتون نشان بدم کیا بودن مادها بخاطر نارضایتی از دولت ستمگر و با توجه به جنایات پدربزرگ کورش کبیر در سرزمین ایران و دادن گوشت پسر وزیر باهوشش هارپاگ به خورد خودش!!!! جنگ دوم بر علیه بابل که بدون خونریزی فتح شد! جنگ سوم با لیدی که پادشاه لیدی از وفادارترین دوستان کورش کبیر شد و در کنار… ادامه مطلب »

کوروش
عضو

کوروش کبیر انسانی بزرگ و به جرئت میتوان گفت نمونه عالی و برتر یک پادشاه از همه لحاظ است. این که میگن کوروش قتل کرده و خونریزی و این چیزا چرندیات مضحک اقای غیاث ابادی است و من حتی با توجه به مطالب یک سایتی در اپارات در جواب جاعلان ویدئویی برای پاسخ اپلود کردمwww.aparat.com/v/zfNpb اما در رابطه با حضرت محمد(ص) با توجه به انکه ایشان پیامبر بودند و شما هیچ پیامبری را پیدا نمیکنید که کار خطا و گناه انجام داده باشد پس بدون شک اگر جنگی نیز رخ داد به صلاح مردم بود و خون بیگناهان بر زمین… ادامه مطلب »

سالار ( سرباز کوروش بزرگ )
مهمان
سالار ( سرباز کوروش بزرگ )

خداييش خسته نباشيد خدا قوت از وقتي که شنيدم فيلم 300 ساخته شده خيلي کنجکاو بودم تا فيلمشو ببينم يک روز از يکي از بچه هاي محلمون پرسيدم که فيلم 300 رو داري ؟ مي دونين چي گفت؟ گفت: قسمت دو شو دارم قسمت دومش خيلي ديوانه و باحاله! منم بهش گفتم تو که ايراني هستي چنين حرفي مي زني دیگه از بقیه مردم جهان می خوای چه توقعی داشته باشی ،ميگم احمق تو به حساب خودت ايراني هستي که همچين حرفي مي زني؟ دارن به بدترین شکل در این فیلم ایران و ایرانی رو تحقیر می کنند دارن علیه… ادامه مطلب »

ارین
مهمان
ارین

بخدا با حرفات گریه کردم .بخدا

فرزند گروس از دیار ماد کرد
مهمان
فرزند گروس از دیار ماد کرد

دورود به تو فرزند ایران آریایی

امیر
مهمان
امیر

آقای شاه پوهری
ما برای احترامی که به امامان دینمون داریم اسم انتخاب میکنیم که این کار خوبی اسم امام ها گذاشتن روی بچه برای اینکه باعث برکت خود او خانواده اش باشه
خلیج عربی یه مشت عرب بی پدر از غفلت ما استفاده کردند واسم خلیجمون رو عوض کردن اسمش گذاشتن عربی واقعا افسوس وصد افسوس برای بچه های ایران
دوستدار میهن امیر سبزواری نژاد

morteza
مهمان
morteza

عالییییییییییییییییبود درود

رامین
مهمان
رامین

درود به شرفتون ، درود به وجدانتون درود بر شما ایرانی های باغیرت درود بر شما که بیدارید،درود بر شما که خودتونو به خواب نزدید من الان یک هفته بود داشتم خودخوری میکردم از دست یه مشت اجنبی وطن فروش که پرچم یونان رو رو به جای پرچم ایران سعی بر برافراشته کردن داشتند همش از پادشاهان بزرگ هخامنشی بد میگفتن و یونانیان بت پرست لخت رو میکردن مظهر بزرگی وتمدن باستان باورتون نمیشه چه جولونی می دن توی این شبکه های اجتمایی ولی الان خداشاهده دارم از خنده میمیرم دمتون گرم به مولا خیلی آقایین مطالبتون با موضوع یونان… ادامه مطلب »

شمشاد امیری خراسانی
مدیر

سپاس از استاد دان عزیز که این مقاله ها را منتشر می کنند تا همه با واقعیت های تاریخ این برهه تاریخی آشنا بشوند
نقاط خیلی جالب این مقالات این است که تمام این مقالات از خود کتاب ها و منابع یونانی است و تحت هیچ شرایطی قابل کتمان کردن نیست
من هم از طرف خودم از دان عزیز سپاسگزاری می کنم
پاینده باشید دوست عزیز

شاهین
عضو
شاهین

خیلی باحال بود ممنون

شمشاد امیری خراسانی
مدیر

خواهش می کنم شاهین جان
شما لطف داری

اهریمن
مهمان
اهریمن

دورود بر تمام اقوام اصیل پارسی برای اولین باره ب این سایت امدم خیلی مطالب عالی بود امید دارم که روزهای بهتری رو برای اقلیم پاکمان ببینیم روزهای اهورایی …. ممنون

Check Also

(پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک)

به نام یاری دهنده ایرانیان، پروردگار بی همتا (پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک) پان ترک…