خانه ایران باستان هراس یونانیان از ایرانیان- بخش هایی از نمایشنامه (( ایرانیان )) آشیل (۲) و نوشته های هرودوت

هراس یونانیان از ایرانیان- بخش هایی از نمایشنامه (( ایرانیان )) آشیل (۲) و نوشته های هرودوت

35
0
4,636

بر اساس اسنادی که خواهم آورد در جهان باستان ، یونانی جماعت بیش از هر چیز  از نژاد ایرانی ترس داشت.
سند: تواریخ هرودوت-کتاب ششم-بند ۱۱۲
(…تا آن هنگام به محض شنیدن نام ماد ها ، یونانیان از ترس زهره ترک می شدند…)
و این چکیده حقیقت است که ترس از ایرانی هرگز دل و جان یونانی را ترک نکرد. ترسی که همپای آن ستایش و احترام وجود داشته است.
سند :  نمایشنامه ((ایرانیان )) آشیل – بیت ۶۹۵
خطاب به داریوش بزرگ هخامنشی:
(…من جرات نمی کنم به تو نگاه کنم ، من جرات نمی کنم رو در رو با تو سخن بگویم ، هراس کهن مرا در برابر تو نگاهداشته است…)

داریوش بزرگ
داریوش بزرگ

ادامه در ادامه نوشتار


یونانیان باستان همیشه فرمانروایان پارس را همتراز خدایان و گاهی خود خدا (زئوس ) می نامیدند:
سند : نمایشنامه ((ایرانیان )) آشیل – بیت های ۶۳۰ تا ۶۷۰
(… آیا داریوش ، آن شاه فقید ، شاهی که با خدایان برابر بود ، سخن مرا می شنود؟
…ای زمین ، ای ارواح جهان زیر زمینی ، بگذارید آن موجود الهی و با شکوه ، آن خدایی که در شوش زاده شد و ایرانیان او را می پرستند ، از درون شما بیرون آید…
…افسوس ! در آن هنگام که شاه کهنسال ، شاه نیرومند ، شاه شکست ناپذیر و نیکوکار ، یعنی داریوش، همتای خدایان ، بر این سرزمین فرمان می راند ، چه زندگی بزرگ و زیبایی شهرهای ما ( شهرهای یونان ) را فرا گرفته بود…)

در زمان لشکر کشی نیرومندانه خشایارشای بزرگ به یونان ، یونانیان با دیدن شکوه و جلال شاه بزرگ ، می اندیشیدند که خشایارشا خدای یونان (زئوس) است.

سند : تواریخ هرودوت – کتاب نهم –بند ۵۶
…زمانی که سپاه نیرومند پارس به خاک یونان رسید ، بانگ ستایش و حیرت یک یونانی را برانگیخت که فریاد زد :
…خدایا (ای زئوس ) ، تو که اراده کرده ای فرمانروای افرادی از همه ملت ها باشی و با آنها به تسخیر یونان بیایی ، چرا خود را به صورت یک نفر پارسی درآورده ای و بر خود نام خشایارشا گذاشته ای؟ خدایا برای نابودی یونان چه نیازی به این همه دردسر بود؟

خشایارشا بزرگ
خشایارشا بزرگسند : نمایشنامه ((ایرانیان)) آشیل – بیت های ۶۳۵ تا ۶۷۵

خطاب به خشایارشای بزرگ هخامنشی
(…آه ، تو ، کسی که بخت نیکویت بلندتر از خوشبختی همه میرندگان است. زیرا که تا هنگامی که زیسته ای ، زندگی خوشبخت خدا گونه ای داشته ای که آرزوی ایرانیان است…)
سند: نمایشنامه ((ایرانیان)) آشیل – بیت ۷۵


(…شهریار پرشور و تند تاز آسیا (خشایارشا) برای هدایت سپاه و ناوگان خود فرزند باران طلا که میرنده یی همتراز خدایان بود به فرماندهان استوار و خشن خود سپرد…)

بارگذاری بیشتر در ایران باستان

35
دیدگاه بگذارید

avatar
16 Comment threads
19 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
آریوبه عشق سرورم کوروشمحسنآریافرزند گروس از دیار ماد کرد Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
آریو
Guest
آریو

کوروش تو خفته ای و ما بیدار به زات کورش قسم کا تا آخرین قطره ی خونم پای سرزمین اجدادیم ایستاده ام و سرباز این خاک هستم و خواهم بود

به عشق سرورم کوروش
Guest
به عشق سرورم کوروش

ببخشید یه سوال
این چیه داخل گوگل یه سرچ میکنی کوروش کبیر
این ….ها به حصاب ایرانی سایت های با توضیح :کوروش بی رحم .کوروش قاتل و….
میخواستم ببینم که اینا با استفاده از چه فرزیه و کتاب یا و…این چیزا رو مینویسند و مغز مردم رو شت و شو میدن
یا فقط این چیزایی که مینویسند از خیالات الکی و پوچ انهاست ؟

محسن
Guest
محسن

درمسافرتی به تخت جمشیدچنان تحت تاثیر قرارگرفتم که اشکانم جاری شد زیرچشم به همسرم نگاه کردم که اشکامو مخفی کنم دیدم اونیز شدیدا تحت تاثیراشک میرزد.به خود گفتم خودشه ایرانی وطن پرست

پوریا
Guest
پوریا

ببخشید یه سوال ما که انقدر قدرت داشتیم چرا هیچ وقت نتونستیم یونان رو فتح کنیم

آریا
Guest
آریا

تموم اون چیزی که در 300 هست دروغ کامله.وقتی خشایارشاه پا به آتن گذاشت تمتم اشراف و فرمانده ها ازترس آتن رو تخلیه کرده بودن.یه موضوع دیگه اینکه میگن دموکراسی و فرهنگ بافتح خشیارشاه به ایران اوکد ولی سوال من اینه که پادشاهانی که دراون زمان همه مردم رو به یک چشم وبرابر میدیدن و خودشون رو ازمردم میدونستن آیا حتی دموکراسی و فرهنگ و برابری بالاتر از کشورهای امروزی نداشتند؟بدون شک همینطوره.

شمشاد امیری خراسانی
Admin

خشایار شا یونان را فتح کرد! وابهت یونان را در هم کوبید طبق وصیت داریوش بزرگ

پرتوی
Guest
پرتوی

بادرود بیشمارمن به شخصه فکر می کنم، اروپایی ها که همان فرزندان رومی ها و یونانی ها هستند،هنوز از ایران نه تنها می ترسند بلکه وحشت دارند.چرا، چون همیشه در آثارشان می خواهند بگویند ایرانی ها بدون دانش بوده اند برای مثال هندسه را از مصر میدانندوپیدایش فلسفه را از یونان و…حتی چین وهندرا از مراکز کهن علمی میدانند.ونامی ازدانش ایرانیان پیش از اسلام نمی بینیم.چگونه می شود بدون دانش برجهان حکومت کرد،آن هم کشوری که پوزه ی دوامپراطوری روم ویونان را برخاک مالید.چگونه می شود،پس از اسلام به یکباره این همه دانشمند درآسمان ایران می درخشند مگر میشود بدون… Read more »

اهورا
Guest
اهورا

درود بر شما و درود به همه ایرانی ها و ایران دوست ها.سپاس از شما بابت سایت عالی که دارید من هم شیفته ایران باستان و تمدن ایرانی هستم و اعتقاد دارم که میشه به مرور زمان از لحاظ فرهنگی به قدرت گذشته هامون برگردیم اولین کار استفاده کامل از کلمات پارسی هست که البته خود من هم ناخواسته کلمات عربی استفاده میکنم ولی با این روش با مرور زمان و تکرار و تمرین و اطلاع رسانی میشه کلمات عربی رو از زبان زیبای پارسیمون بیرون بیندازیم

زهره
Guest
زهره

درود بر همه دوستان متاسفانه حقیقتی که سالار گفت تلخ تر از اون چیزی هست که بشه عنوتن کرد. چندی قبل من هم توی یک جمع دوستانه از کوروش گفتم. اما نه تنها نیکی های کوروش رو نپذیرفتند بلکه متاثر از این فیلم و فیلم های مشابه کوروش رو خونخوار نامیدند که یک زن سر او را برید! به دلیل اینکه از او کینه داشت به خاطر قتل ها و غارت های بیشمارش! و من در عجب موندم که چرا به راحتی هر آنچه که بدی گفته شده بود باور کردند و هر آنچه که با دلیل نیکی ها رو… Read more »

ويشتاسب
Guest
ويشتاسب

درود بر شما
یه مطلبی را باید درمورد کورش کبیر بگم
کورش کبیر در جنگ با اشتباه نکنم ماساژت ها با افتخار مرد
این ملکه داستان تخیلی است
کورش کبیر به گفته مورخان یونانی در جنگ مرده است
هرودوت آن را ماساژت نامیده، کتزیاس دربیک و برس کلدانی هم دها، که هر سه از اقوام سکایی بوده
تروگ پمپه ای هم میگوید در جنگ با ماساژت ها بوده است و گزنفون میگوید مرگ طبیعی
این ملکه دیگه چیه
اینو پانترکان بی هویت ساختند

اهریمن
Guest
اهریمن

درود بر عزیزان ترس افسانه ایست که از کاه کوه میسازد ک همواره پادشاهان تاریخ پارسی ایرانی به خدایان ملل مختلف شناخته شده اند و ایستادگی جلو اینچنین رهبرانی اشفتگی ذهنی برای دشمنان داشته . اگر به خود اهمیت بیشتری میدادیم گذشته امان را نمیتوانستند رنگ تیرگی دهند ایرانی لایق بهترین هاست .اگر زیر این فشارهای سی ساله نبودیم چون گذشته خدای روزگار میشدیم که ایرانی باهوش و نیرومند و قلدورترین بشریست که تمام صفات انسانی را در خود جای داده تمام دنیا ازین خسلتها اگاهی دارد که اقتدار ما میتواند حاکمیت دوباره یابد اصالتمان را نگه داریم برای شکوه… Read more »

مهناز
Guest
مهناز

باید تخت جمشید باز سازی کامل همانند ابتدای ساختش بشه
الهی امین
کوروش اسوده بخواب
ملت ایران یادگار تورا نگهبانی خواهند کرد
وراه تو را پیشه خواهند کرد
ای ناجی گمگشتگان اینده تو

سالار ( سرباز کوروش بزرگ )
Guest
سالار ( سرباز کوروش بزرگ )

« درود بر سعید عزیزم و شمشاد جان »
سعید جان واقعاً حرفتو قبول دارم نظرت کاملاً منطقیه این تازه یکی از هزاران درد از دردهای من بود
واقعاً هم فقط شما جوانای عزیز روشنفکر می تونن منو درک می کنن .
من معذرت می خوام واسه نظر قبلیم که جو بدی دادم ونمی خواستم شما رو ناراحت کردم ولی باور کنین
همین سایت های فرهنگی مانند همین سایت هست که جوونی مثل من بتونه تمام عقده هاشو از این روزگار لعنتی خالی کنه و بتونه درد دلهاشو بگه و خودشه خالی کنه
بدرود

سعید
Guest
سعید

بله شمشاد جان حرف شما کاملا درست هست،همین که بعد از 2500 سال هنوز عشق کوروش در دل بسیاری از ایرانیان و غیر ایرانیان وجود داره کافیه،اما من منظورم این بود که چون خیلی از خشک مذهب ها و به خصوص اعراب(البته عربستانی ها و غیر ایرانی ها چون اعراب ایران کلا فرق دارن و عاشق وطنشون هستن)کوروش رو انکار میکنن میشه از خود قرآن که همشون قبولش دارن بزرگی شخصیت کوروش رو برای اونها ثابت کرد،آخه اونا بهانه دارن که بزرگانی مثل پیر نیا و … حرفشون سند نیست،پس همین که کوروش در فرآن هست مثل یک مشت محکم… Read more »

شمشاد امیری خراسانی
Admin

پاینده باشید سعید جان

سعید
Guest
سعید

درود بر جناب سالار این فقط درد شما نیست بلکه درد مشترک هر ایرانی میهن پرست هست ولی اینو بهتون بگم که ساختن فیلم از کوروش لیاقت میخواد که صنعت سینمای ما نداره،بیخیال بزار برن هرچی دلشون میخواد فیلم با موضوع دلخواه خودشون بسازن مهم اینه که کوروش تو دل مردم ایران هست آخه بدبختی اینه که همین فیلمای الانشونم درست نیست،،ارزش شهدارو هم آوردن پایین منم برام سواله که چرا فیلم 300 توسط مسئولین ایران محکوم نشد(سیاست بی رحمه بیشتر نمیگم) یه بار به یه استاد تاریخ گفتم استاد چرا به کوروش بها داده نمیشه؟گفت چون برده دار بوده(معلوم… Read more »

ويشتاسب
Guest
ويشتاسب

قرار نیست هر کسی که ادم خوبی باشه تو قران اومده باشد کورش کبر کشورگشایی کرد درست اونایی که میگن کورش کبیر حمله میکرد و خونریزی ۳ جنگ بر علیه لیدی بابل و ماد را انداخت که میخوام هر ۳ تاشون را بتون نشان بدم کیا بودن مادها بخاطر نارضایتی از دولت ستمگر و با توجه به جنایات پدربزرگ کورش کبیر در سرزمین ایران و دادن گوشت پسر وزیر باهوشش هارپاگ به خورد خودش!!!! جنگ دوم بر علیه بابل که بدون خونریزی فتح شد! جنگ سوم با لیدی که پادشاه لیدی از وفادارترین دوستان کورش کبیر شد و در کنار… Read more »

کوروش
Member

کوروش کبیر انسانی بزرگ و به جرئت میتوان گفت نمونه عالی و برتر یک پادشاه از همه لحاظ است. این که میگن کوروش قتل کرده و خونریزی و این چیزا چرندیات مضحک اقای غیاث ابادی است و من حتی با توجه به مطالب یک سایتی در اپارات در جواب جاعلان ویدئویی برای پاسخ اپلود کردمwww.aparat.com/v/zfNpb اما در رابطه با حضرت محمد(ص) با توجه به انکه ایشان پیامبر بودند و شما هیچ پیامبری را پیدا نمیکنید که کار خطا و گناه انجام داده باشد پس بدون شک اگر جنگی نیز رخ داد به صلاح مردم بود و خون بیگناهان بر زمین… Read more »

شمشاد امیری خراسانی
Admin

درود جناب سعید
پوزش بابت اینکه وارد بحث میشم
اینکه کورش در قرآن باشد یا نه ارزشی از کورش بزرگ کم نمی کند.
نیازی به قیامت و آخرت نیست… کورش بزرگ شخصیتی نیست که کسی بتونه جلوی محبوبیتشو بگیره

سالار ( سرباز کوروش بزرگ )
Guest
سالار ( سرباز کوروش بزرگ )

خداييش خسته نباشيد خدا قوت از وقتي که شنيدم فيلم 300 ساخته شده خيلي کنجکاو بودم تا فيلمشو ببينم يک روز از يکي از بچه هاي محلمون پرسيدم که فيلم 300 رو داري ؟ مي دونين چي گفت؟ گفت: قسمت دو شو دارم قسمت دومش خيلي ديوانه و باحاله! منم بهش گفتم تو که ايراني هستي چنين حرفي مي زني دیگه از بقیه مردم جهان می خوای چه توقعی داشته باشی ،ميگم احمق تو به حساب خودت ايراني هستي که همچين حرفي مي زني؟ دارن به بدترین شکل در این فیلم ایران و ایرانی رو تحقیر می کنند دارن علیه… Read more »

ارین
Guest
ارین

بخدا با حرفات گریه کردم .بخدا

فرزند گروس از دیار ماد کرد
Guest
فرزند گروس از دیار ماد کرد

دورود به تو فرزند ایران آریایی

امیر
Guest
امیر

آقای شاه پوهری
ما برای احترامی که به امامان دینمون داریم اسم انتخاب میکنیم که این کار خوبی اسم امام ها گذاشتن روی بچه برای اینکه باعث برکت خود او خانواده اش باشه
خلیج عربی یه مشت عرب بی پدر از غفلت ما استفاده کردند واسم خلیجمون رو عوض کردن اسمش گذاشتن عربی واقعا افسوس وصد افسوس برای بچه های ایران
دوستدار میهن امیر سبزواری نژاد

morteza
Guest
morteza

عالییییییییییییییییبود درود

رامین
Guest
رامین

درود به شرفتون ، درود به وجدانتون درود بر شما ایرانی های باغیرت درود بر شما که بیدارید،درود بر شما که خودتونو به خواب نزدید من الان یک هفته بود داشتم خودخوری میکردم از دست یه مشت اجنبی وطن فروش که پرچم یونان رو رو به جای پرچم ایران سعی بر برافراشته کردن داشتند همش از پادشاهان بزرگ هخامنشی بد میگفتن و یونانیان بت پرست لخت رو میکردن مظهر بزرگی وتمدن باستان باورتون نمیشه چه جولونی می دن توی این شبکه های اجتمایی ولی الان خداشاهده دارم از خنده میمیرم دمتون گرم به مولا خیلی آقایین مطالبتون با موضوع یونان… Read more »

شمشاد امیری خراسانی
Admin

سپاس از استاد دان عزیز که این مقاله ها را منتشر می کنند تا همه با واقعیت های تاریخ این برهه تاریخی آشنا بشوند
نقاط خیلی جالب این مقالات این است که تمام این مقالات از خود کتاب ها و منابع یونانی است و تحت هیچ شرایطی قابل کتمان کردن نیست
من هم از طرف خودم از دان عزیز سپاسگزاری می کنم
پاینده باشید دوست عزیز

شاهین
Member
شاهین

خیلی باحال بود ممنون

اهریمن
Guest
اهریمن

دورود بر تمام اقوام اصیل پارسی برای اولین باره ب این سایت امدم خیلی مطالب عالی بود امید دارم که روزهای بهتری رو برای اقلیم پاکمان ببینیم روزهای اهورایی …. ممنون

شمشاد امیری خراسانی
Admin

خواهش می کنم شاهین جان
شما لطف داری