کوروش بزرگ (کوروش شناسی)

نگاهی به کتاب شناخت کورش جهانگشای ایرانی

کتاب “شناخت کورش جهانگشای ایرانی” نوشته رضا ضرغامی روایتی از کورش بنیان گذار سلسله هخامنشی است که بنای نویسنده آن بر این بوده  تا حد امکان همه منابع موجود درباره کورش را در نظر بگیرد.

این کتاب که بعد از ۵ سال از اداره فروهنگ ارشاد اسلامی اجازه انتشار گرفته است سعی کرده است بیشتر حوادث که هم دوره با کورش شاهنشاه هخامنشی روی داده را نقل و مورد بررسی قرار دهد.

شاید بخشی که بیشتر توانست توجه من خواننده را جلب کنند پرداختن کامل به تمدن آشور و تسلط این تمدن بر اقوام و تمدن ها دیگر مانند بابل و اقوام آریایی بود که به خوبی توانسته چهره خشن این تمدن غالب را بر دیگر تمدن های هم دوره نشان دهد و به خوبی خواننده می تواند دریابد که کورش چگونه در مسیر فکری و میراث اینگونه تمدن ها ، چگونه مانند یک نجات بخش ظهور می کند و مانع از هم پاشیدگی تمدن های ایرانی و به وجود آورنده مفاهیم برتر انسانی که قبلتر در هیچ پادشاهی یافت نمی شد ،می شود ، وبزرگترین سرزمین که از لحاظ وسعت در جهان باستان سابقه نداشت را بنا نهد ، که حتی بعد از فرو پاشی سلسله هخامنشی توسط اسکندر مقدونی ،اقوام زیر سلطه ایران از اقوام پارسی و مادی تلاش بیشتری برای بقای تمدن هخامنشی کنند.

این کتاب سعی کرده مفاهیم بسیاری که قبلا بسیار پیرامون آن بحث شده را بیان و حل کند …

شاید به جد بگویم با مظالعه این کتاب می توانید به حجم وسیعی از اطلاعات تمدن هخامنشی دست پیدا کنید که در چندین کتاب مطرح تاریخی نتوانسته اید …

شمشاد امیری خراسانی

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

کتاب شناخت کوروش جهانگشای ایرانی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
سعید

سپاس آقا شمشاد
 به امید پروردگار میخوام بخونمش و الان انگیزه ی مطالعه بیشتر شد

دکمه بازگشت به بالا
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن