آثار باستانی و ارزش های تاریخی

کتابچه و نقشه تاریخ (چهارهزار سال تاریخ ایران و جهان) منتشر شد

نقشۀ تاریخ، چهارهزار سال تاریخ ایران و جهان در یک نگاه

نقشۀ تاریخ اثر جان اسپارکس با ترجمۀ رضا مرتضوی به تازگی از سوی انتشارات چرخ زمان منتشر شده است. نقشۀ تاریخ، نقشه‌ای به ارتفاع صدوهفتاد سانتی‌متر است که چهار‌هزارسال تاریخ ایران و جهان را به ‌تصویر می‌کشد. این اثر سه‌هزار مدخل دارد که شامل اقوام، ملّت‌ها، پادشاهی‌ها، امپراتوری‌ها، دولت‌ها، رویدادهای کلیدی تاریخی و روابط بین آن‌ها، جنگ‌ها و صلح‌ها و شخصیت‌های برجستۀ تاریخی، دینی، علمی، هنری، فرهنگی و سیاسی می‌شود. موضوعات مطرح‌شده در نقشۀ تاریخ عبارت‌اند از تاریخ باستان، تاریخ نوین، تاریخ فرهنگ، تاریخ علم، تاریخ فلسفه، تاریخ فن‌آوری، تاریخ نظامی، تاریخ هنر، تاریخ سیاسی و تاریخ ادیان. از نقشۀ تاریخ می‌توان در مطالعات تاریخی، جغرافیایی، ژئوپلتیک، مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، دین‌پژوهی، اقتصاد و زبان‌شناسی بهره برد.

رویدادهای ذکرشده در این نقشه، از چهار‌هزار سال پیش آغاز میشوند و تا سال ۱۳۹۴ خورشیدی (۲۰۱۵ میلادی) ادامه‌ می‌یابند. در به‌روزبودن داده‌های تاریخی این اثر ذکر این نکته کافی است که حملۀ عربستان به یمن و توافق هسته‌ای ایران و آمریکا نیز در آن گنجانده‌شده است. این نقشه۱۷۰ سانتی‌متر ارتفاع و ۳۲ سانتی‌متر عرض دارد. محور عمودی نقشه به ۸۰ بازۀ زمانی پنجاه‌ساله تقسیم شده است. این بازه‌ها با سه مرجع زمانی میلادی، شمسی و قمری در دو سوی نقشه مشخّص شده‌اند. مرجع مقیاس زمانی در دو سمت نقشه، خواننده را قادر می‌سازد تا به‌ سرعت به مدخل‌های مربوط به هر رویداد مهم تاریخی دست یابد و آن را در پرتو ساختار دنیای معاصر خود همزمان در سه تاریخ میلادی، شمسی و قمری مشاهده کند. ظهور و سقوط امپراتوری‌ها، دولت‌ها و ملّت‌ها در طول تاریخ و عوامل تأثیرگذار بر آن‌ها به‌روشنی در نقشۀ تاریخ به ‌تصویر کشیده‌شده است. برای رسیدن به این هدف، نقشه به شاره‌های رنگی تقسیم شده که حاکی از قدرت نسبی هر دولت و ملّت در سطح جهانی است. با دنبال‌کردن این شاره‌های رنگی می‌توان تأثیر تمدّن‌های گوناگون بر جهان را در طول چهارهزار سال گذشته مشاهده کرد.

در نقشۀ تاریخ به‌طور مبسوط به تاریخ ادیان ابراهیمی و به‌ویژه اسلام پرداخته‌شده ‌است. عربستان پیش از اسلام، عصر جاهلی، زندگی پیامبر اسلام(ص)، عصر بعثت، دوران هجرت، غزوات، جنگ‌ها و فتوحات مسلمانان، عصر خلافت، خلافت امویان، قیام‌ها و نبردها، زندگی ائمّۀ اطهار(ع)‏، خلافت عباسیان، دوران طلایی اسلام، خلافت فاطمیان و خلافت عثمانی از موضوعات ذکرشده در نقشۀ تاریخ‌اند. نقشۀ تاریخ به‌همراه کتابچۀ راهنمای آن ارائه می‌شود. کتابچۀ راهنمای نقشۀ تاریخ، حاوی راهنمای خوانش نقشه‏، تاریخ دقیق رویدادها و ضبط انگلیسی اعلام است. این کتابچه ۹۶ صفحه دارد و از سه بخش مقدّمه، راهنمای خوانش نقشه و مدخل‌ها تشکیل شده است. تاریخ دقیق رویدادها و حتّی دوره‌های تاریخیِ مربوط به حوادث و چهره‌های تاریخی با سه گاه‌شماری میلادی، شمسی و قمری در کتابچۀ راهنمای نقشه ذکرشده است. کوته‌نوشت‌های راهنمای نقشه عبارت‌اند از دوران زندگی، دوران حکومت، دوران تصدّی، دوران پاپی، دوران ریاست‌جمهوری و دوران نخست‌وزیری.

تمامی این دوره‌ها با تاریخ دقیق آغاز و پایان، در برابر هر کدام از شخصیت‌ها ذکرشده‌اند. علاوه بر تاریخ میلادی، تاریخ شمسی و قمریِ رویدادهای مربوط به ایران و اسلام نیز در برابر آن‌ها قرار دارد. نقشۀ تاریخ با خوانش تطبیقی و نگاهی یک‌پارچه به تمدّن‌های بزرگ و تاریخ آن‌ها، به درک صحیح‌تر از نیروهای تاریخی و تأثیر آن‌ها برروابط دنیای کنونی کمک می‌کند. برخی از نکات پنهان تاریخی که کشف آن‌ها از طریق خوانش تطبیقی در نقشۀ تاریخ امکان‌پذیر شده‌است عبارتند از هم‌دوره‌بودن کورش بزرگ با کنفوسیوس و بودا، هم‌دوره‌بودن مولوی و سعدی با توماس آکوئیناس و راجر بیکِن، هم‌دوره‌بودن کمال‌الدّین بهزاد و داوینچی، هم‌دوره‌بودن شاه‌اسماعیل یکم و ماکیاولی، آغاز استثمار آمریکا و اصلاحات پروتستانی هم‌زمان با حکومت صفویان در ایران، هم‌دوره‌بودن شیخ بهایی و گالیله، هم‌دوره‌بودن نادرشاه افشار با ژان ژاک روسو و وُلتِر و هم‌زمانی حکومت زندیه با انقلاب صنعتی انگلستان. ترجمه، تألیف، تصحیح و بازآفرینی گرافیکی نقشۀ تاریخ بیش از چهار سال یا به‌عبارت‌دیگر دوازده‌هزار ساعت به‌ طول انجامیده است.

برای تهیۀ این اثر می‌توانید به آدرس فروشگاه اینترنتی نقشۀ تاریخ http://www.histomap.ir مراجعه کنید.


نقشه تاریخ، نقشه‌ای به ارتفاع صدوهفتاد سانتی‌متر است که چهار‌هزارسال تاریخ ایران و جهان را به ‌تصویر می‌کشد.

کتاب نقشه تاریخ

نقشۀ تاریخ، نقشه‌ای به ارتفاع صدوهفتاد سانتی‌متر است که چهار‌هزارسال تاریخ ایران و جهان را به‌تصویر می‌کشد. در این نقشۀ شگفت‌‌انگیز می‌توانید چهار‌هزارسال تاریخ ایران و جهان را در یک نگاه ببینید و رویداد‌های همانند در موقعیت‌های جغرافیایی یا زمانی متفاوت را مطالعه کنید.

مختصات نقشه تاریخ

مختصات نقشۀ تاریخ

نقشۀ تاریخ سه‌هزار مدخل دارد که شامل اقوام، ملّت‌ها، پادشاهی‌ها، امپراتوری‌ها، دولت‌ها، رویدادهای کلیدی تاریخی و روابط بین آن‌ها، جنگ‌ها و صلح‌ها و شخصیت‌های برجستۀ تاریخی، دینی، علمی، هنری، فرهنگی و سیاسی می‌شود. موضوعات مطرح‌شده در نقشۀ تاریخ عبارت‌اند از: تاریخ باستان،تاریخ نوین، تاریخ فرهنگ، تاریخ علم، تاریخ فلسفه، تاریخ فن‌آوری، تاریخ نظامی، تاریخ هنر، تاریخ سیاسی و تاریخ ادیان. از نقشۀ تاریخ می‌توان در مطالعات تاریخی، جغرافیایی، ژئوپلتیک، مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، دین‌پژوهی، اقتصاد و زبان‌شناسی بهره برد. رویدادهای ذکرشده در این نقشه، از چهار‌هزار سال پیش آغاز می­شوند و تا سال ۱۳۹۴ خورشیدی (۲۰۱۵ میلادی) ادامه‌ می‌یابند.

2کتاب نقشه تاریخ

در به‌روزبودن داده‌های تاریخی ذکرشده در نقشۀ تاریخ، ذکر این نکته کافی است که حملۀ عربستان به یمن و توافق هسته‌ای ایران و آمریکا نیز در آن گنجانده‌شده است. این نقشه۱۷۰ سانتی‌متر ارتفاع و ۳۲ سانتی‌متر عرض دارد. محور عمودی نقشه به ۸۰ بازۀ زمانی پنجاه‌ساله تقسیم شده است.

3کتاب نقشه تاریخ

این بازه‌ها با سه مرجع زمانی میلادی، شمسی و قمری در دو سوی نقشه مشخّص شده‌اند. مرجع مقیاس زمانی در دو سمت نقشه، خواننده را قادر می‌سازد تا به‌ سرعت به مدخل‌های مربوط به هر رویداد مهم تاریخی دست یابد و آن را در پرتو ساختار دنیای معاصر خود هم­زمان در سه تاریخ میلادی، شمسی و قمری مشاهده کند

4کتاب نقشه تاریخ

ظهور و سقوط امپراتوری‌ها،دولت‌ها و ملّت‌ها در طول تاریخ وعوامل تأثیرگذار بر آن‌ها به‌روشنی در نقشۀ تاریخ به‌تصویر کشیده‌شده است. برای رسیدن به این هدف، نقشه به شاره‌های رنگی تقسیم شده که حاکی ازقدرت نسبی هردولت وملّت درسطح جهانی است. با دنبال‌کردن این شاره‌های رنگی می‌توانید تأثیر تمدّن‌های گوناگون بر جهان را در طول چهارهزار سال گذشته مشاهده کنید. این نقشه مشابهی ندارد و در نوع خود در جهان بی‌نظیر است. شیوۀ طرّاحی آن آسان‌خوان است و با استفاده از طرّاحی گرافیکی و رنگ‌های جذاب، درک داده‌های تاریخی را ساده‌تر می‌کند. نقشۀ تاریخ به‌همراه کتابچۀ راهنمای آن که حاوی تاریخ دقیق تمام رویدادها با سه گاه‌شماری میلادی، شمسی و قمری است، در یک بسته‌بندی زیبا ارائه می‌شود.

کتابچه راهنما

دفترچه نقشه تاریخ

کتابچۀ راهنمای نقشۀ تاریخ، حاوی راهنمای خوانش نقشه‏، تاریخ دقیق رویدادها و ضبط انگلیسی اعلام است. این کتابچه ۹۶ صفحه دارد و از سه بخش مقدّمه، راهنمای خوانش نقشه و مدخل‌ها تشکیل شده است.

2دفترچه نقشه تاریخ

کوته‌نوشت‌های راهنمای نقشه عبارت‌اند از دوران زندگی، دوران حکومت، دوران تصدّی، دوران پاپی، دوران ریاست‌جمهوری و دوران نخست‌وزیری.

3دفترچه نقشه تاریخ

تمامی این دوره‌ها با تاریخ دقیق آغاز و پایان، در برابر هر کدام از شخصیت‌ها ذکرشده‌اند.

4دفترچه نقشه تاریخ

علاوه بر تاریخ میلادی، تاریخ شمسی و قمریِ رویدادهای مربوط به ایران و اسلام نیز در برابر آن‌ها قرار دارد.

ویژگی‌های نقشه تاریخ

ترکیب زمان و مکان

ترکیب زمان و مکان

با استفاده از این ترکیب زمانی و مکانیِ داده‌های تاریخی و جغرافیایی در نقشۀ تاریخ، می‌توانید هم­زمان شاهد زمان و مکان رویدادها و وقایع مختلف تاریخی باشید.

یادگیری دیداری

14

برای بیشتر افراد، به‌خاطر‌سپردن شکل یک تصویر رنگی بسیار آسان‌تر از حفظ‌کردن صفحات بی‌شماری از اعداد و داده‌‌هاست. یادگیری در روش مطالعاتیِ متن‌محور، کند و خسته‌کننده است؛ درحالی‌که می‌توان با استفاده از نمودارهای گرافیکی، درصد یادگیری را در افراد به‌میزان قابل‌توجهی افزایش داد. نقشۀ تاریخ لذّت تماشای یک نقّاشی را جایگزین زحمت حفظ‌کردن اعداد می‌کند. نمایش فهرست وقایع به‌ترتیب زمانی و دسته‌بندی اطّلاعات به‌صورت گرافیکی در نقشۀ تاریخ به دانش‌آموزان، دانشجویان و پژوهشگران کمک می‌کند تا روندِ جریان زمان و وقایع مختلف تاریخی را درک کنند و برای همیشه به‌خاطر بسپارند.

خوانش تطبیقی تاریخ

 خوانش تطبیقی تاریخ

اگر بخواهید بدانید در دوران هخامنشیان چه اتّفاقاتی در یونان ‌افتاده یا هم­زمان چه رویدادهایی در چین رخداده است، چاره‌ای ندارید جز اینکه کتاب‌های مربوط به تاریخ یونان و تاریخ چین را از کتابخانه امانت گرفته، آن‌ها را در مقابل کتاب تاریخ ایران قرار دهید و سپس با بازکردن صفحاتی که در هر سه کتاب به همان بازۀ تاریخی می‌پردازند، به مطالعۀ تطبیقی سه تاریخ ایران، یونان و چین در دوران هخامنشیان بپردازید. با نقشۀ تاریخ دیگر نیازی به انجام این عمل وقت‌گیر و طاقت‌فرسا نیست. نقشۀ تاریخ با نگاه یک‌پارچه به تمدّن‌های بزرگ و تاریخ آن‌ها، به درک صحیح‌تر ما از نیروهای تاریخی و تأثیر آن‌ها برروابط دنیای کنونی کمک می‌کند.

ذکر تاریخ دقیق رویدادها

ذکر تاریخ دقیق رویدادها

تاریخ دقیق رویدادها و حتّی دوره‌های تاریخیِ مربوط به حوادث و چهره‌های تاریخی با سه گاه‌شماری میلادی، شمسی و قمری در کتابچۀ راهنمای نقشه ذکرشده است.

 قابل‌حمل‌بودن

قابل‌حمل‌بودن نقشه تاریخ

نقشۀ تاریخ در یک بسته‌بندی زیبا ارائه می‌شود، قابل‌حمل است و می‌توانید آن را همراه خود به کتابخانه، مدرسه و دانشگاه ببرید. این اثر برای قاب‌کردن، نصب روی در‌ها، مطالعۀ رومیزی و تدریس در محیط‌های آموزشی نیز ایده‌آل است.

تاریخ اسلام

تاریخ اسلام

در نقشۀ تاریخ به‌طور مبسوط به تاریخ اسلام پرداخته‌شده است. عربستان پیش از اسلام، عصر جاهلی، زندگی پیامبر اسلام(ص)، عصر بعثت، دوران هجرت، غزوات، جنگ‌ها و فتوحات مسلمانان، عصر خلافت، خلافت امویان، قیام‌ها و نبردها، زندگی ائمّۀ اطهار(ع)‏، خلافت عباسیان، دوران طلایی اسلام، خلافت فاطمیان و خلافت عثمانی از موضوعات ذکرشده در نقشۀ تاریخ‌اند.

مخاطبان نقشۀ تاریخ

نقشۀ تاریخ ابزاری ضروری برای دانش‌آموزان، دانشجویان، معلّمان، استادان دانشگاه، محقّقان تاریخ و علوم دینی و همچنین علاقه‌مندان به تاریخ سرزمین کهن ایران به‌شمار می‌آید. علاوه بر مدخل‌های اصلی، تمام نکات و رویدادهای تاریخی ذکرشده در کتاب‌های تاریخ دورۀ‌ متوسّطه نیز در نقشۀ تاریخ گنجانده‌شده است. این کتاب‌ها عبارت‌اند از:تاریخ اسلام یک و دو، تاریخ ایران و جهان یک و دو و تاریخ معاصر ایران.

نقشه تاریخ

برخی نکاتی که تنها با خواندن نقشۀ تاریخ کشفی خواهید کرد

19

هم‌دوره‌بودن کورش بزرگ با کنفوسیوس و بودا، هم‌دوره‌بودن مولوی و سعدی با توماس آکوئیناس و راجر بیکِن، هم‌دوره‌بودن کمال‌الدّین بهزاد و داوینچی، هم‌دوره‌بودن شاه‌اسماعیل یکم و ماکیاولی، آغاز استثمار آمریکا و اصلاحات پروتستانی هم‌زمان با حکومت صفویان در ایران، هم‌دوره‌بودن شیخ بهایی و گالیله، هم‌دوره‌بودن نادرشاه افشار با ژان ژاک روسو و وُلتِر، هم‌زمانی حکومت زندیه با انقلاب صنعتی انگلستان و صدها نکتۀ پنهان تاریخیِ دیگر که کشف آن‌ها تنها از طریق خوانشِ نقشۀ تاریخ امکان‌پذیر است.

 خرید نقشۀ تاریخ

نقشۀ تاریخ اثر جان اسپارکس با ترجمۀ رضا مرتضوی از سوی انتشارات چرخ‌ زمان منتشر‌شده است. نقشۀ تاریخ بهترین هدیه برای دوستان و نزدیکان علاقه‌مند به تاریخ، فرهنگ و هنر شماست. برای خرید نقشۀ تاریخ روی کلید «خرید نقشۀ تاریخ» کلیک کنید. پس از پرداخت آنلاین، نقشۀ تاریخ با پست برای شما ارسال خواهد شد. ارسال تمام سفارشات به صورت رایگان انجام می‌شود.

خرید کتاب نقشه تاریخ

2خرید کتاب نقشه تاریخ

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

9 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نازیلا

در مورد خرید کتاب و نقشه تاریخ جهان راهنمایی می کنید؟
از کجا تهیه کنم
ممنونم

یاسین

شاید لیست خریداران تون رو هنوز داشته باشید، در هر صورت من تو ذهنم بود خودم چنین چیزی بنویسم چون همیشه همزمانی وقایع مختلف رو باهم اشتباه میگیرم و در پژوهشم به تاریخ بشدت نیاز دارم. کاش بشه همکاری کنید. ممنون

یاسین

سلام من به نقشه کاغذی نیاز داشتم آیا فردی این محصول رو نداره به طریقی من ازش کپی بگیرم و یا… میشه منو راهنمایی کنید؟؟؟

mehdi

آیا نقشه تاریخ نسخه کاغذی تولید مجدد خواهدشد؟باتشکر مهدی

حسن ازی

دیگه چاپ نمیشه .مثل اینکه ممنوع شده

علیرضا امیری

سلام
توی این صفحه قیمت زده اید ۳۳۰۰۰ تومان، ولی وقتی روی آن کلیک میکنیم که بخریم قیمت میشود ۶۵۰۰۰ تومان.
دلیل این تناقض در قیمت گذاری چیست؟
ضمنا آیا شما تخفیفات دوره ای و یا مناسبت ها را هم دارید؟
لطفا راهنمایی کنید. مچکرم.

فرهیختۀ گرامی جناب آقای علیرضا امیری

با درود

نزدیک به یک سال از ارسال این مطلب می‌گذرد و در این مدت قیمت این محصول دستخوش تغییر شده است. قیمت مشابه این محصول در بازار کتاب هم اکنون ۲۵۰ هزار تومان است. لازم به ذکر است تولید این اثر چهار سال یا به عبارتی دیگر دوازده‌هزار ساعت به‌طول انجامیده‌ است.

با سپاس

انتشارات چرخ زمان

مرتضی

آیا گذشت یکسال دلیلی بر افزایش دو برابری کالاست!!!

مهدی بوستانی

با سلام
سوال من این بود آیا نقشه تاریخ نسخه کاغذی تولید مجدد می شود؟
امیدوارم دوباره تولید شود چون من بسیار به تاریخ علاقه دارم با تشکر

دکمه بازگشت به بالا