Home ایران در دوران معاصر ناصر دیوان یکی از سرداران بزرگ ایران زمین

ناصر دیوان یکی از سرداران بزرگ ایران زمین

یاد ِ بزرگان ِ گمنام و بی ادعای دیار پاکان یاد باد

   چقدر مایه تاسف است که او را و امثال او را نمی شناسیم

 

ناصر دیوان کازرونی مشهور به ناصر لشکر در حدود ۱۳۰ سال پیش در شهرستان کازرون از پدری بنام حسنعلی دیده به جهان گشود، پدر و اجداد وی بطور موروثی به سمت کلانتری کازرون منصوب می‌شدند. دوران جوانی ناصر دیوان مصادف با رقابتهای سیاسی و اقتصادی بنیان برانداز قدرتهای بزرگ آنزمان یعنیروس و انگلیس در کشور ما بود، روح حساس و سر پر شور ناصر دیوان در چنین هنگامه‌ای، حیات را برای خود ننگ می‌دانست و نمی‌توانست به آسانی شاهد نابودی کشور خود بدست استعمار باشد، در چنین زمانی ناصر دیوان همراه با کازرونیان قیام نمود، جهادی که هدفش  مبارزه با استعمار  و مقابله با ظلم و ستم بیگانگان بود.

او در کازرون گروهی از فرزندان این منطقه را سازمان داد و آنها را برای رویارویی با متجاوزین به ایران آماده نمود. این مبارزات و دعوت عمومی برای نبرد در راه ازادی و استقلال  موجب گردید که قوای انگلیسی در تنگنای شدیدی قرار گیرند تا جائی که فرماندهان آنها نسبت به این مسئله اعتراف نمودند.ناصر دیوان مردی بزرگ بود با خصلتهای انسانی و مردم دوستی، بنا نه گفته نزدیکان او، وی ماهانه برای فقرا و بیچارگان مقداری غذا و آذوقه و همچنین پول مقرری تعیین کرده بود و در اواخر هر ماه فقراء و بیچارگان و بینوایان شهر در کنار خانه او جمع می‌شدند.

خانه وی همیشه بر روی عموم باز بود و بدین جهت هر انسان نیازمندی را بسوی خود جذب می‌کرد، بخشودگی، فداکاری، احترام به کودکان، ایجاد آثار خیریه از خصوصیات دیگر وی می‌توان نام برد. دینداری و ایمان به خدا از خصوصیات بارز ناصر دیوان بود…. ناصر دیوان در شهریور ۱۳۲۰ سرانجام پس از سالها تلاش و مبارزه علیه استعمار و متجاوزین اجنبی و خدمت به مردم محروم زندگی را بدرود گفت و در محلی بنام  شاه ارغوان در کازرون بخاک سپرده شد.

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب شمشاد امیری خراسانی
بارگذاری بیشتر در ایران در دوران معاصر
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زرنگ کلاس ?

من خودم یک کازرونی هستم ویرایش فعالیتم این موضوع را انتخاب کرده ??

زرنگ کلاس ?

برای همین

اکرم ابراهیمی

من ک هیچی نفهمیدم!!!

عمران حاتمی

شاید در کل ایران هیچ قوم و طایفه و شهری به اندازه شهر کازرون دستخوش انواع مختلف دگرگونی و مخالفت مردم با دولت نشده باشد،و تا کنون هیچ رهبر و وحتی شاه نتوانست ،چیزی رو به مردم کازرون تحمیل کند،کشور بحرین زمانی زیر نظر شهر کازرون بوده ،تحقیق شود،سرچ کنید،در یک زمان شاه خواست که کازرون رو مرکز استان کند که به علت دلایل مختلف مردم مخالفت کردنند،و به همین خاطر شهر کازرون تا سالها در کنار جاده قرار گرفت تا اینکه در چند سال گذشته جاده جدید به سمت شیراز تاسیس شد ،و در چند سال گذشته نیز عده ای ،خواستند که شهر تاریخی بیشابور را از کازرون جدا کنند که باز با مخالفت نردم کازرون رو برو شد و جلو این کار گرفته شد،شهرت ناصر دیوان ،و بزرگانی همچون دکتر تدین ،دکتر روزی طلب،زنده یاد حسن حاتمی ،و بزرگانی که در تاسیس و خدمت به آبادانی این شهر ،به مانند محمد کشنی ،مدیر و ریاست وقت اداره طرق راه و ترابری،و شاعران و نویستدگانی که اگر بخواهیم از آنها نام ببریم شاید کتابی قطور باید نوشت .پس کازرونیها با شعار شیرن کازرون در دنیا پراکنده و بسیار مردمی خوش برخورد شاد و در عین حال در دوستی فوق العاده ولی در مقابل نامردی و دور رنگی شیاطینی خطرناک که خودشان میگویند ،خدا کنه هیچ کازرونی دشمنت نشه.!!! دورود بر تمام مردان کازرون و استاتنها فارس،و همچنین مردم لر نشین با غیرت شهرستان یاسوج در سالها در بین آنها زندگی کردم .

۲۰۲۲۱۰۳۰_۱۶۲۶۵۲.jpg

همچنین ببینید

شکل صحیح نگارش نام آذربایجان یا آزربایجان

شکل صحیح نگارش نام آذربایجان بر اساس اسناد معتبر تاریخی در این جستار برآنیم تا با استفاده …