ناصر دیوان یکی از سرداران بزرگ ایران زمین

یاد ِ بزرگان ِ گمنام و بی ادعای دیار پاکان یاد باد

   چقدر مایه تاسف است که او را و امثال او را نمی شناسیم

 

ناصر دیوان کازرونی مشهور به ناصر لشکر در حدود ۱۳۰ سال پیش در شهرستان کازرون از پدری بنام حسنعلی دیده به جهان گشود، پدر و اجداد وی بطور موروثی به سمت کلانتری کازرون منصوب می‌شدند. دوران جوانی ناصر دیوان مصادف با رقابتهای سیاسی و اقتصادی بنیان برانداز قدرتهای بزرگ آنزمان یعنیروس و انگلیس در کشور ما بود، روح حساس و سر پر شور ناصر دیوان در چنین هنگامه‌ای، حیات را برای خود ننگ می‌دانست و نمی‌توانست به آسانی شاهد نابودی کشور خود بدست استعمار باشد، در چنین زمانی ناصر دیوان همراه با کازرونیان قیام نمود، جهادی که هدفش  مبارزه با استعمار  و مقابله با ظلم و ستم بیگانگان بود.

 

او در کازرون گروهی از فرزندان این منطقه را سازمان داد و آنها را برای رویارویی با متجاوزین به ایران آماده نمود. این مبارزات و دعوت عمومی برای نبرد در راه ازادی و استقلال  موجب گردید که قوای انگلیسی در تنگنای شدیدی قرار گیرند تا جائی که فرماندهان آنها نسبت به این مسئله اعتراف نمودند.ناصر دیوان مردی بزرگ بود با خصلتهای انسانی و مردم دوستی، بنا نه گفته نزدیکان او، وی ماهانه برای فقرا و بیچارگان مقداری غذا و آذوقه و همچنین پول مقرری تعیین کرده بود و در اواخر هر ماه فقراء و بیچارگان و بینوایان شهر در کنار خانه او جمع می‌شدند.

خانه وی همیشه بر روی عموم باز بود و بدین جهت هر انسان نیازمندی را بسوی خود جذب می‌کرد، بخشودگی، فداکاری، احترام به کودکان، ایجاد آثار خیریه از خصوصیات دیگر وی می‌توان نام برد. دینداری و ایمان به خدا از خصوصیات بارز ناصر دیوان بود…. ناصر دیوان در شهریور ۱۳۲۰ سرانجام پس از سالها تلاش و مبارزه علیه استعمار و متجاوزین اجنبی و خدمت به مردم محروم زندگی را بدرود گفت و در محلی بنام  شاه ارغوان در کازرون بخاک سپرده شد.

About شمشاد امیری خراسانی

Check Also

(پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک)

به نام یاری دهنده ایرانیان، پروردگار بی همتا (پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک) …

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x