ملی گراکیست؟ملی گرایی چیست؟

ملی گرایی

به نام یگانه دادار هستی
ملی گرایی چیست؟ ملی گرا کیست؟
با درود خدمت کاربران پارسیان دژ امروز من تصمیم گرفتم برای شما کاربران عزیز دو سوال اساسی را پاسخ دهم
تا دیگر در بعضی از مسائل دچار سردرگمی نشوید
ملی گرایی یا ناسیونالیسم به مجموعه گرایشاتی گفته می شود که منبع تغزیه انها ارزشهایی مانند کشور و تاریخ و زادگاه ،هویت ملی می باشد.
ملی گرایی یعنی ارزشها و هویت ملی بالاتر از دیگر چیزهاست
ملی گرایی یعنی سرافرازی و سربلندی کشور در اولویت دیگر ارزش ها
ملی گرایی یعنی عشق بی انتها به میهن،یعنی جان دادن در راه وطن
ادامه این نوشتار را از دست ندهید
شاید ملی گرایی در ذهن شما زرتشتی بودن،علامت فروهر بر گردن داشتن،قربانی کردن تمام ارزشهای دیگر در برابر ملی گرایی افراطی باشد.
در صورتی که این تعاریف کاملا اشتباه است.
زرتشتی و یا مسلمان بودن در ملی گرایی هیچ فرقی نمی کند
چون ملی گرایی فراتر از همه ی اینهاست. ملی گرایی فراتر از همه ی ادیان است.
چون در زیر سایه ملی گرایی تمام ادیان آزادند ولی در دیگر مفاهیم و دیگر ارزش ها بعضی ارزش ها قربانی ارزش های مقتدر میشوند
برای یک ملی گرا تنها ارزش برتر می تواند این باشد  که در هر شرایط ، چه در سختی و چه در سهولت ها با کشورش باشد و اجازه ندهد که دشمنان کشورش  بر کشورش کوچکترین آسیبی برساند.
به طور مثال شما حتما تا حالا شده که افرادی را دیده باشید که با وارد شدن در جوامع غربی(1) کاملا هویت ایرانی خود را از دست داده و دچار غرب زدگی شده اند و از ایران مینالند که عجب کشور عقب مانده ای ما داریم و….

(1):(در زمان باستان دو قدرت برتر در جهان وجود داشتن به نام ایران و یونان که با هم در جنگ بودند،عظمت این دو امپراطوری به حدی بود که ایران را شرق و یونان را غرب نامیدند وتا به حال این معانی حفظ شده ولی یونان قدرت خود را ازدست داده و معنی غرب به کشورهایی مانند اروپا و امریکا تبدیل شده و ایران هنوز توانسته معنی خود یعنی شرق را حفظ کند و هنوز جزء کشورهای برتر است)

این گونه افراد لایق ایرانی بودن نیستند و فقط یک سری افراد سست عنصر هستند و خدای ایران اینان را از لطف ایرانی بودن محروم کرده.
در مقابل این گونه افراد ، افرادی هم هستند که هرگز هویت ملی خود را از دست نداده اند و به ایرانی بودن خودشان میبالند و باعث افتخار ایران هستند و در جوامع غربی مانند یک جواهر میدرخشند و هرگز اصالت خود را از دست نمی دهند.
پس یک ملی گرا هرگز از شرایط سخت کشورش نمی نالد بلکه ان مشکل را حل میکند  و همیشه سعی بر خدمت به کشورش را دارد
به نقل از یکی از بزرگان که می فرماید:
مرگ وطن حرف وطن دوس نیست…..این سخن از لانه یک اجنبیست
بگویید این جمله در گوش باد
چو ایران نباشد تن من مباد

 

33
دیدگاه بگذارید

avatar
23 تعداد نظرات
10 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
26 تعداد نویسندگان دیدگاه
پرویزحسین احمدیمهدیعلیصادق نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
پرویز
مهمان
پرویز

آیا ما نباید به گذشته خود افتخار کنیم ؟ آیا نباید تاریخ خود را بشناسیم؟ مگر ما تاریخ قبل از اسلام نداشتیم که بعضی عرب گرا ها می گویند تاریخ ما از زمان خلفای راشدین شروع شد؟ در هیچ جای دنیا هویت و گذشته درخشانشان را نادیده نگرفته و به آن ها توهین نمی کنند مگر ایران. شاید تعداد تمدن هایی که در طول تاریخ بو جود آمده اند و با تمدن ایران از نظر شکوه و بزرگی برابری کردند از انگشتان دست هم کمتر باشد و جالب این است که همه آنها یا از بین رفته یا به مدت… ادامه مطلب »

حسین احمدی
مهمان
حسین احمدی

به نظر من میتوان درابعادی کسترده تر نسبت به بالا بردن دانش فردی واجتماعی گام برداشت.
بعنوان مثال با معرفی کانال یا افرادی در تلگرام که تقریبا”فراگیر وهمه گانی هم هست ،نسبت به بالا بردن سطح دانش افراد گام برداشت.

مهدی
مهمان
مهدی

با سلام . چند سوال داشتم : اول ) هدف از ملی گرایی چیست ؟ دوم ) آیا ماهیت آن چیزی جز احساس است ؟ سوم ) چرا ملی گرایی را بالاتر از دیگر ارزش خواندید ؟ چهارم ) اگر ادیان مختلف وطن پرستی را با ارزش شمرده و افراد با ادیان مختلف میهن دوست باشند ، می توان گفت ملی گرایی فرا تر از ادیان است ؟ پنجم ) چه دلیلی مبنی بر اصالت بیشتر ایرانیان بر دیگر ملت ها وجود دارد ؟ آیا این خود ملی گرایی افراطی نیست ؟ ششم ) مگر هویت انسان پاسخ به سوالات… ادامه مطلب »

صادق
مهمان
صادق

با سلام و تقدیم احترام
میان ملی گرایی (nationalism) و هویت ملی(national identity) تفاوت ظریفی است و آن اینکه در ملی گرایی همواره یک عنصر صورتی خاص و بنیادین می یابد مانند زبان، خون، نژاد، مذهب و…. اما هویت ملی یک کل بوده و همگی این عناصر را در دل خود داشته و هویت بخشی همه آنها را مورد تاکید قرار می دهد.

معین
مهمان
معین

ملی گرایی بستری برای فرهنگ وپیشرفت و هنر بومی است و موجب سر بلندی ملل جهان می شود و امروز به عنوان یک اصل پذیرفته شده و تمام کشور های جهان سعی در گسترش ان دارند مبادا ما با تاریخ ۲۵۰۰ ساله مان از این قافله جابمانیم  . اگر این نیمچه ملی گرایی هم که از دوران قبل از انقلاب باقی مانده نبود سرنوشت ما هم مثل بریتانیا وسوریه میشد. کشوری مثل ژاپن زیر سایه ی ملی گرایی و عشق عمیق به هنر بومی اقتصاد دنیارا فتح کرده ماکه فرهنگ و هنرمان به اعتقاد من بالا ترین هنرهاست کجاییم؟

Vahumana
مهمان
Vahumana

ملی گرایی بالاتر از اسلام هست.

کورش
مهمان
کورش

درود.دوستان من مدتی هست سراغ تاریخ رفتم.هرروز از خواندن تاریخ ایران باستان حسرت میخورم که چطور از عرش به فرش رسیدیم.من بطور نا خواسته بشدت ملی گرا شدم و بدون کنترل همه رو به ملی گرایی دعوت میکنم.مردم قبل هر چیز نیاز به آموزش دارند که اینکار وظیفه رژیم است.ولی متاسفانه رژیم اسلامگراست و هیچ ارزشی برای تمدن و هویت ایران قایل نیست و فقط به آموزش مفاهیم اسلامی می پردازد.مردم من محمد و اسلام را بخوبی میشناسند ولی کشور و نیاکان خویش را نه زیاد.به اعتقاد من اکثر مردم ناخاسته شستشو ی مغزی شده اند و حتی به خود… ادامه مطلب »

kourosh
مهمان
kourosh

ایران همواره در زمان خود بهترین دین ها را داشته از زرتشت و بعد اسلام . اما مشکل برخی ان است که به اسلام گرایی افراطی می پردازند . دین ایران در مقابل ملی گرایی قرار نگرفت. اما برخی در تلاش اند تا دین را با ناسونالیسم ایرانی در تظاد بدانند که این کار اشتباه است. همواره روح وطن پرستی در رگ های یک ایرانی جاری بوده است از حمله تازیان که مردم شهر به شهر با ان ها جنگیدند تا زمان جلال الدین خوارزم شاه که سال ها با سپاه اندک خود در مقابل سپاه مغول ایستاد تا مقاومت… ادامه مطلب »

سعید
مهمان
سعید

در رابطه با اوضاع امروز ایران باید گفت: ” نه کار ایناست، نه کار اوناست،از این و اون نیست، از ماست که بر ماست ” تا زمانیکه این مردم بیسواد هستن اوضاع مملکت هیچگاه بهتر نخواهد شد بلکه بدتر هم خواهد شد،مردم بیسوادی که خودشونو با بصیرت فرض میکنن و هر وقت یک آدم با سواد پیدا میشه و چهار تا حرف درست و حسابی میزنه بهش تهمت منافق و بی دین میزنن خیلی وقت پیش از نظر عقلی نابود شدن،اکثر مردم مسلمان هستند و در همین دین اسلام و در کتاب قرآن خداوند تاکید کرده که انسان اسراف نکند،از… ادامه مطلب »

مرد از آنزان
مهمان
مرد از آنزان

اگر چیزی از ایران باقی مانده باشد.. اون جوناکه رفتن جنگ بچه های متولد قبل از ۵۷ بودن خطاب به همه

علی بابازاده
مهمان
علی بابازاده

خیلی زیباست بو پند و درس از سخنان حکیمانه شما گرفتم ممنون .

kourosh
مهمان
kourosh

با سلام و متشکر بابت مطلب مفید شما اما چند نکته:در متن اشاره کردید که یک ملی گرا عیب های کشورش را بیان نمیکند و اقدام به اصلاح و ترمیم این عیب ها میکند من با این حرف کاملا موافقم و بسیار ارمان بالایی برای یک ایرانی است. اما کاش در این مورد توضیح بیشتری میدادید چون بعضی ها میگن مثلا ما در ایران هیچ مشکلی نداریم و تا زمانی که ان ها این را میگویند واضح است که کاری در جهت رفع این عیب ها نمیشود من میگم باید یک ملی گرا عیب های کشورش را ببیند بیان کند… ادامه مطلب »

وطن پرست
مهمان
وطن پرست

 تصاویرحکاکی شده بر سنگهای تخت جمشید هیچکس عصبانی نیستهیچکس سوار بر اسب نیستهیچکس را در حال تعظیم نمی بینید در بین این صدها پیکر تراشیده شده حتی یک تصویر برهنه وجود ندارد.این ادب اصیلمان است:  نجابت  قدرت  احترام  مهربانی  خوشرویی هم وطن ایرانی من ، ایرانی اصیل بمان

سعید
مهمان
سعید

درود بر وطن پرست عزیز
۱-چرا وزیر ارشاد با ساخت فیلم کوروش بزرگ مخالفت میکنه؟
۲-چرا فیلم سیصد توسط حتی یک نفر از مسئولین محکوم نشد؟مگر آنها حافظ منافع ملی مردم نیستند؟
۳-چرا تا یک اثر باستانی کشف میشه بعد از یک هفته تخریب میشه؟
۴-چرا یک دروغگو مثل ناصر پورپیرار که داره به هویت چند ده میلیون نفر توهین میکنه با خیال راحت تو خیابون قدم میزنه،انتشارات داره و کتابهاش به چاپ میرسن؟
۵-چرا بعضی از مردم اونقدر احمق شدن که به هویت خودشون توهین میکنن؟
۶-آیا میشه برای آینده ی چنین کشوری امیدوار بود؟
من فکر میکنم کشور ما خیلی وقت پیش نابود شده

وطن پرست
مهمان
وطن پرست

من خودم عاشق علی علیه السلام هستم من امام علی رو اولین الگو در زندگی میدونم ولی هیچ تناقضی بین وطن دوستی و اسلام نمیبینم بلکه هردو مکمل همدیگه هستند…من همونقدر که عاشق اسلام و دوازده امام هستم عاشق وطنم هم هستم .اینکه ما مسلمون هستیم دلیل نمیشه که کشور مون رو دودستی تقدیم یه مشت عرب ملخ خور کنیم. اخه چرا بعضی ها وطن دوستی رو مقابل اسلام میدونن در صورتی که با نگاهی به کتاب قران وروایات امامان میبینیم که وطن دوستی جزعی از دینه. اخه فرهنگ اعراب به جز شکم چرانی وجنایت چی داره که خیلی ها… ادامه مطلب »

علی
مهمان
علی

در مورد جمع پذیر بودن ملیت و مذهب:وقتی حد اقل ۲ تا ارزش داشته باشی تو نظام ازش هات ممکنه که تعارض نکنند اما در مورد ملیت و مذهب فکر میکنم خیلی جا ها تعارض دارندمثلا یه آمریکایی شیعه را فرض کن که مذهب اش دستور هجرت صادر میکنه اما ملیت اش…

وطن پرست
مهمان
وطن پرست

دوباره میسازمت وطن اگرچه با خشت جان خیش ستون به سقف تو میزنم اگرچه با استخوان خویش دوستان ایران حتی ویرانشم ایرانه وهمیشه سر افراز خواهد بود.من سجده میکنم بر تاریخی که همیشه باعث رشک وحسادت دشمنان بوده. ما از نژاد کورش کبیریم با تمدنی هفت هزار ساله.داداش شمایی که اومدی دم رجز بخونی اول برو ببین کی بودیو از کجا اومدی.متاصفانه فرهنگ عرب اینقدر تهی وبی ارزش بوده که نمیتونسته دینی به عظمت اسلامو در خودش جای بده ..اسلام اگه شکوفا شد با فرهنگ ایران بودکه حاصل اون اساطیری مثل حافظ و سعدی ومولاناو..بود نه فرهنگ عرب که از… ادامه مطلب »

وطن پرست
مهمان
وطن پرست

دوستی وطن جزوی از ایمان است(امام علی علیه السلام)
اگر عشق دوستی وطن نبود سرزمینهای بد اب و هوا خالی از سکنه میماند )محمد رسولله)
خدارو شکر که من یک ایرانی هستم وعاشق وطنم و واقعا ناراحتم واسه کسایی که بویی از غیرت و وطن دوستی نبردن

پیمان
مهمان
پیمان

درود بر ملی گرایان
ایران ققنوسی است که هربار که می سوزد بار دیگر سرافراز تر از خاکستر خود بر می آید
ایران نابود شدنی نیست
تاریخ ایران جاودان است
وپاسبان ایران ما هستیم

مرز پر گهر
مهمان
مرز پر گهر

ما پیرو کردار نیکیم روشندل از پندار نیکیم رخشنده از گفتار نیکیم شد زین فضایل بلند اوازه ایران
به امید بازگشت همه سرزمین های جدا شده به ایران عزیز چرا که این جدایی ها سزای ما نیست

سالار ( سرباز کوروش بزرگ )
عضو

درود بر تمام میهن دوستان ایران یک نام جادویی برای همه ی ما و یک اسم رمزه که وقتی اسمش میاد همه ی ما بغض می کنیم و همه ی ما اختلافامون رو کنار می زاریم و فقط به ایران فکر می کنیم ای ایران ای مرز پر گهر. ای خاکت سرچشمه هنر دور از تو اندیشه بدان. پاینده مانی و جاودانای دشمن ارتو سنگ خاره ای من آهنم . جان من فدای خاک پاک میهنم مهر تو چون شد پیشه ام. دور از تو نیست اندیشه ام در راه تو ، کی ارزشی دارد این جان ما. پاینده باد… ادامه مطلب »

آر یا مهر ایر ان
مهمان
آر یا مهر ایر ان

به نام یکتا پروردگار عالم ای ایرانیان عزیز این را بدانید در هرکاری و اموری بدون تعصب و خرافات تحقیق و مطالعه کنید در زمان ایران قوم آریایی قوم ماد و پارت و پارس در سرزمین ایران بودند که کوروش کبیر ذوالقرنین هخامنشی بین این اقوام اتحاد ایجاد کرد. وایرانیان باستان هم خداوند یکتا را می پرستیدند اهورامزدا وسلسله های هخامنشی و اشکانی و ساسانی در زمان ایران باستان حکومت کردند و زرتشت و گفته ایش پندار نیک و گفتارنیک و کردار نیک سرلوحه بود اما افراطیون مذهبی وموبدان زرتشتی مردم را اذیت کردند و از موقعیت خود سوءاستفاده کردند.… ادامه مطلب »

مهسا
مهمان
مهسا

مژده ای دل که مسیحا نفسی می‌آید که ز انفاس خوشش بوی کسی می‌آید از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش زده‌ام فالی و فریادرسی می‌آید زنده باد حزب ملی ایران

karim ahmadi
مهمان
karim ahmadi

حزب ملی اایران در انتخابات مجلس نهم در شهر خوی استان آذربایجان غربی به مردم توسط آقای غلامرضا خیرجو کارشناس پژوهش اجتماعی و جانباز شیمیایی به مردم معرفی شد
تنها کاندیدایی که در هیچ کجا ستاد نداشت و خودش در کوچه ها و خیابانها اغلامیه پخش میکرد
در سخنرانیها تاکید داشت که سرنوشت کشور و مردم ایران خیلی با ارزش است و فقط احزاب سیاسی آبرومند شایستگی اداره کشور را دارند نه افرادی که حرفشان با عملشان تفاوت زیادی دارد
شعار این جانباز عزیز اتحاد ملی – احزاب ملی – اقتدارملی