مختصری از شخصیت کورش بزرگ

کوروش بزرگکوروش در نزد بابلیان، برگزیدهٔ مردوک، در نزد یهودیان، مسح‌شدهٔ خداوند بود و به‌نظر نمی‌رسد که مادها او را سروری بیگانه فرض کرده‌باشند. هرودوت می‌گوید که پارسیان از او چونان یک پدر سخن می‌گفتند، زیرا وی مهربان بود و از آنچه برای ایرانیان نیکو بود، کوتاهی نمی‌کرد؛
داندامایف می‌گوید «کوروش محبوبترین شاه پارس و بنیانگذار یک امپراتوری جهانی بود».«به نظر می‌رسد کوروش به سنت و ادیان سرزمین‌های فتح شده احترام می‌گذاشت. پارسی‌ها او را پدر، روحانیان بابل او را برگزیده مردوک، یهودی‌ها او را مسیح فرستاده شده از جانب یهوه و یونانیان او را فاتحی بزرگ و سیاستمداری باهوش می‌دانستند. گزنفون در کورش‌نامه او را حکمرانی آرمانی و ایده‌آل توصیف می‌کند».

والتر هینتس، می‌گوید: «کوروش سه امپراتوری را ساقط کرده بود: ماد، لیدیه و بابل. آیندگان فراموش نکردند که کوروش هیچ‌کدام از سه فرمانروا، نه آستیاگ، نه کرزوس و نه نبونعید را نکشت، بلکه به تبعید آن‌ها بسنده کرد و حتی برای آن‌ها زندگی شاهانه‌ای فراهم آورد. این رفتار در جهان باستان بی‌سابقه بود و تا زمان کوروش هرگز اتفاق نیفتاده بود».

12
دیدگاه بگذارید

avatar
8 تعداد نظرات
4 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
7 تعداد نویسندگان دیدگاه
ويشتاسبجوادسیاوش ASدنياسعید نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
جواد
مهمان
جواد

واقعا برای عربا متاسفم………
میدونید چیه ….. آخه خب تا به حال حکومت و تمدن بزرگی به عظمت هخامنشیان به خودشون ندیدند و می خوان با این کارا کینه ی خودشونو به ما ابراز کنن

دنيا
مهمان
دنيا

جناب حسین المذحجی العربی الاحوازی
از اسم پراز ال ال ال الت معلومه عرب زاده ای….
همین کافیه که کسی با تو بحث نکنه….

چو بختعرب بر عجم چیره گشت / همه بخت ایرانیان تیره گشت

سعید
مهمان
سعید

خوب بی فکر نکته همین جاست.عربا اونقدر احمق بودن که خدا بزگترین پیامبرشو در بین اونا نازل کرد و جنبه اعجاز پیامبر هم در همین جاست.وقتی مردم ایران متمدن بودن و اهل تفکر خوب چه نیازی هست خدا پیامبرشو برای اونا نازل کنه.بیا فکر کنیم پیامبر بین ایرانیا بود و ایرانیا مسلمون میشدن(اینو به این دلیل میگم که ایرانیا زود مسلمون میشدن چون پیامبر اسلامو ندیدن ولی فقط با دیدن چشمه ای از اخلاق و منش پیامبر در اهل بیت ایشان به اسلام گرویدند،تازه بگذریم که اعراب چه جنایاتی در قبال ایرانیان مرتکب شدن)اون موقع کی میتونست عربارو مسلمون کنه،وقتی… ادامه مطلب »

حسین المذحجی العربی الاحوازی
مهمان
حسین المذحجی العربی الاحوازی

هههههه خنده دار بود.خدا نکنه کوروش عرب باشه.همین که پیامبر اعظم عربه کافیه.الان که یادم اومد بگم منبع کل حرفام غیاث ابادی هست.

سیاوش AS
مهمان
سیاوش AS

درود بر تمام ایرانی های وطن پرست

ز شیر شتر خوردن ملخ سوسمار عرب را به جایی رسیده است کار

که تاج کیانی کندآرزو!!! تقو بر تو ای چرخ گردون تــــــقو

سعید
مهمان
سعید

اولا چرا تا بحث منبع پیش میاد میگی خوب یادم نیست(معلومه چون داری دروغ میگی) دوما یکم فکر کن و مثل بچه ها نباش،درسته که هرودوت رو یاوه گو میدونند ولی نکته در همین جاست که کوروش هخامنشی آنقدر بزرگ بود که شخصی مثل هرودوت که یک یونانی و دشمن ایرانیان بود و تا تونسته درباره ایران یاوه گویی کرده وقتی نوبت به اظهار نظر درباره شخصیت کوروش رسیده هیچ چاره ایی جز اینکه از بزرگی کوروش بگه نداشته چون میدونسته این مورد غیر قابل انکار هست. کوروش آنقدر بزرگ بود که در بین یونانیان از اون به عنوان “سرور… ادامه مطلب »

حسین المذحجی العربی الاحوازی
مهمان
حسین المذحجی العربی الاحوازی

اولا کتیبه ای که شما ان را ازآن کوروش میدانید در بابل یا عراق کنونی پیدا شده و طراحی ان منشور مختص بابل بوده و در ایران نمونه ی مشابه یافت نشده پس هنر طراحی ان هنر بابلی ها بوده.فقط به اجبار کوروش ان را ساختند.معلومه که انسان در منشوری که به دستور خودش ساخته میشه چیز بدی از خودش نمیگه.هرودوت رو هم که خودتون یاوه گو میدونید.من این رو از یه منبع به دست اوردم اما یادم نیست درست.در ضمن این درست نیست چون ادم چیزی برای افتخار کردن نداره بره و از هر کسی اسطوره بسازه به فرض… ادامه مطلب »

سعید
مهمان
سعید

چطور به خودت اجازه میدی این حرفارو بزنی آدم پست فطرت وطن فروش. اگه خط قرمزی در بحث منافع ملی وجود داشته باشه تو خیلی وقت پیش از اون عبور کردی چون داری بنیان تاریخ یک کشور رو زیر سوال میبری. تو که خودت اینقد ادعای اسلام داری چه گلی به سر اسلام زدی.فکر کنم تو از اسلام فقط همونقد فهمیدی که اعراب جاهل فهمیدن. ایرانیا اونقدر بزرگ هستن که پیامبر(ص) دربارشون فرمود:” علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس خواهند رفت و به ان دست خواهند یافت. ” ولی هرجا که ائمه(علیهم السلام) خواستند از اعراب یاد… ادامه مطلب »

حسین المذحجی العربی الاحوازی
مهمان
حسین المذحجی العربی الاحوازی

نباید فراموش کنیم که او با ان شاهان چه کرد.بله او انان را نمیکشت اما تختی از طلا داشت که پادشاهان مغلوب مانند قاطر ان را حمل میکردند تا در نزد مردم تحقیر شوند.او تمدن هایی شکوهمند چون بابل را به کلی از بین برد.او بزرگ است اما در کشتار و قتل مثل کشتار مردم بابل

ويشتاسب
مهمان
ويشتاسب

اگر کمی فکر کنید میبینید جنایات امام علی و پیامبر بیشتر از اینا بوده
رفتار امام علی با یهودیا را با رفتار کورش کبیر با یهودیان مقایسه کن
زرتشت پیشگویی کرد از ۵ گنه ۳ گناه را پیشوایان دینی کنند و انان کسانی هستند که با نیاکان دشمنند
*****************************

ويشتاسب
مهمان
ويشتاسب

چرا دوست دارید وهین کنید و بعد توهین دیگران رابشنوید
بابت حرفی که زدم عذرمیخواهم البته چیزی نگفتم ولی
ولی بهتر است انقدر زیاده روی نکنید همانقدر که کورش کبیر ادم محترمی بوده پیامبر و امام علی ادم های محترمی هستن
پس بهتر است اینگونه سخن می گویید
درباره جنایا خودتان نیز فکر کنید
شما که کورش کبیر را جنایتکار خواندید در رابطه با جنایات خود**** هم
تحقیقی کنید بد نیست
با تشکر
به جای بحث و توهین از مطالب این دوست گرامی لذت ببرید