رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی
ایران باستانکوروش بزرگ (کوروش شناسی)

مختصری از شخصیت کورش بزرگ

کوروش بزرگکوروش در نزد بابلیان، برگزیدهٔ مردوک، در نزد یهودیان، مسح‌شدهٔ خداوند بود و به‌نظر نمی‌رسد که مادها او را سروری بیگانه فرض کرده‌باشند. هرودوت می‌گوید که پارسیان از او چونان یک پدر سخن می‌گفتند، زیرا وی مهربان بود و از آنچه برای ایرانیان نیکو بود، کوتاهی نمی‌کرد؛
داندامایف می‌گوید «کوروش محبوبترین شاه پارس و بنیانگذار یک امپراتوری جهانی بود».«به نظر می‌رسد کوروش به سنت و ادیان سرزمین‌های فتح شده احترام می‌گذاشت. پارسی‌ها او را پدر، روحانیان بابل او را برگزیده مردوک، یهودی‌ها او را مسیح فرستاده شده از جانب یهوه و یونانیان او را فاتحی بزرگ و سیاستمداری باهوش می‌دانستند. گزنفون در کورش‌نامه او را حکمرانی آرمانی و ایده‌آل توصیف می‌کند».

والتر هینتس، می‌گوید: «کوروش سه امپراتوری را ساقط کرده بود: ماد، لیدیه و بابل. آیندگان فراموش نکردند که کوروش هیچ‌کدام از سه فرمانروا، نه آستیاگ، نه کرزوس و نه نبونعید را نکشت، بلکه به تبعید آن‌ها بسنده کرد و حتی برای آن‌ها زندگی شاهانه‌ای فراهم آورد. این رفتار در جهان باستان بی‌سابقه بود و تا زمان کوروش هرگز اتفاق نیفتاده بود».

رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

12 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جواد

واقعا برای عربا متاسفم………
میدونید چیه ….. آخه خب تا به حال حکومت و تمدن بزرگی به عظمت هخامنشیان به خودشون ندیدند و می خوان با این کارا کینه ی خودشونو به ما ابراز کنن

دنيا

جناب حسین المذحجی العربی الاحوازی
از اسم پراز ال ال ال الت معلومه عرب زاده ای….
همین کافیه که کسی با تو بحث نکنه….

چو بختعرب بر عجم چیره گشت / همه بخت ایرانیان تیره گشت

سعید

خوب بی فکر نکته همین جاست.عربا اونقدر احمق بودن که خدا بزگترین پیامبرشو در بین اونا نازل کرد و جنبه اعجاز پیامبر هم در همین جاست.وقتی مردم ایران متمدن بودن و اهل تفکر خوب چه نیازی هست خدا پیامبرشو برای اونا نازل کنه.بیا فکر کنیم پیامبر بین ایرانیا بود و ایرانیا مسلمون میشدن(اینو به این دلیل میگم که ایرانیا زود مسلمون میشدن چون پیامبر اسلامو ندیدن ولی فقط با دیدن چشمه ای از اخلاق و منش پیامبر در اهل بیت ایشان به اسلام گرویدند،تازه بگذریم که اعراب چه جنایاتی در قبال ایرانیان مرتکب شدن)اون موقع کی میتونست عربارو مسلمون کنه،وقتی بزرگترین پیامبر خدا به سختی تونست معلومه ایرانیا نمیتونستن عربا رو مسلمون کنن.
دوم اینکه جنبه اعجاز قرآن و اینکه تابحال تحریف نشده و حتی اثباتی بر وحیانی بودن آن در همین جاست که قرآن در بین یک امت بیسواد که نه خوندن یاد داشتن نه نوشتن نازل شده یعنی مگه میشه یک کتاب به این کاملی دست نوشته یک امت بیسواد باشه ولی اگر پیامبر و این کتاب بین ایرانیان نازل میشدند الان خیلیها میتونستن ادعا کنن که چون در اون موقع در ایران کتاب نویسی یک امر رایج محسوب میشده و ایران زادگاه دانشمندان بزرگ بوده پس پیامبر هم یک فرد آسمانی نبوده بلکه یک دانشمند برجسته بوده که قرآن نوشته خود پیامبر است چراکه ایران مهد دانشمندان و علم بوده است.هر چقدر قوم بنی اسرائیل احمق بودن که خدا تعداد زیادی پیامبر برای هدایتشون فرستاد و آخرهم مورد نفرین حضرت موسی واقع شدند اعراب احمق تر بودن که خدا بزرگترین پیامبرشو برای هدایتشون فرستاد که اوناهم بدتر از بنی اسرائیل مورد نفرین واقع شدند،پس به این مورد خیلی افتخار نکن.
در ضمن یک سند بر ضد صلح بودن عربایی مثل تو همین هست که بر ضد کوروشی هستید که تمام دنیا اونو به عنوان نماد صلح میشناسند و از کتیبه اون به عنوان منشور حقوق بشر یاد میشه.

حسین المذحجی العربی الاحوازی

هههههه خنده دار بود.خدا نکنه کوروش عرب باشه.همین که پیامبر اعظم عربه کافیه.الان که یادم اومد بگم منبع کل حرفام غیاث ابادی هست.

سیاوش AS

درود بر تمام ایرانی های وطن پرست

ز شیر شتر خوردن ملخ سوسمار عرب را به جایی رسیده است کار

که تاج کیانی کندآرزو!!! تقو بر تو ای چرخ گردون تــــــقو

سعید

اولا چرا تا بحث منبع پیش میاد میگی خوب یادم نیست(معلومه چون داری دروغ میگی)
دوما یکم فکر کن و مثل بچه ها نباش،درسته که هرودوت رو یاوه گو میدونند ولی نکته در همین جاست که کوروش هخامنشی آنقدر بزرگ بود که شخصی مثل هرودوت که یک یونانی و دشمن ایرانیان بود و تا تونسته درباره ایران یاوه گویی کرده وقتی نوبت به اظهار نظر درباره شخصیت کوروش رسیده هیچ چاره ایی جز اینکه از بزرگی کوروش بگه نداشته چون میدونسته این مورد غیر قابل انکار هست.
کوروش آنقدر بزرگ بود که در بین یونانیان از اون به عنوان “سرور قانون گزار” یاد میشد.(منبع:”کوروش کبیر”نوشته زهره شیشه چی و علی اصغر طاهری)
مهم نیست که یک پشه مثل تو بخواد چی بگه مهم اینه که الان در کشورهای بزرگ دنیا از کوروش(به عنوان یک ایرانی)به نیکی یاد میشه مثل ایتالیا و آمریکا که حتی در دانشگاه هم بعضی از دروس درباره کوروش هست.قبلا که شما عربا قصد داشتین بگین کوروش عربه،نتوستین،دارین کوچیک جلوش میدین.
ضمنا این همه دروغ از کجا میاری؟قبل از تو خیلیها خواستن منشور کوروشو زیر سوال ببرن ولی نتونستن،یکم تحقیق کنی میفهمی چی میگم

حسین المذحجی العربی الاحوازی

اولا کتیبه ای که شما ان را ازآن کوروش میدانید در بابل یا عراق کنونی پیدا شده و طراحی ان منشور مختص بابل بوده و در ایران نمونه ی مشابه یافت نشده پس هنر طراحی ان هنر بابلی ها بوده.فقط به اجبار کوروش ان را ساختند.معلومه که انسان در منشوری که به دستور خودش ساخته میشه چیز بدی از خودش نمیگه.هرودوت رو هم که خودتون یاوه گو میدونید.من این رو از یه منبع به دست اوردم اما یادم نیست درست.در ضمن این درست نیست چون ادم چیزی برای افتخار کردن نداره بره و از هر کسی اسطوره بسازه به فرض چون حکومت شداد بن ارم بسیار عظیم تر از روم و ایران و پیامبر بود من باید بگم که خدا پرست بود؟ و خوب بود.نه کافر بود اما حکومت عظیم داشت و شاه شرق و غرب بود اما دعوت داوود نبی رو قبول نکرد.

سعید

چطور به خودت اجازه میدی این حرفارو بزنی آدم پست فطرت وطن فروش.
اگه خط قرمزی در بحث منافع ملی وجود داشته باشه تو خیلی وقت پیش از اون عبور کردی چون داری بنیان تاریخ یک کشور رو زیر سوال میبری.
تو که خودت اینقد ادعای اسلام داری چه گلی به سر اسلام زدی.فکر کنم تو از اسلام فقط همونقد فهمیدی که اعراب جاهل فهمیدن.
ایرانیا اونقدر بزرگ هستن که پیامبر(ص) دربارشون فرمود:” علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس خواهند رفت و به ان دست خواهند یافت. ” ولی هرجا که ائمه(علیهم السلام) خواستند از اعراب یاد کنن از اونا به عنوان افرادی شکم پرست و شهوت پرست یاد کردند و کم نفرین نشدین.شما عربا اینقد رذل هستین که خدا اسرائیلو به جونتون انداخته(خلایق هرچه لایق) هنوز تازه یه نفر تو دنیا جلوی صهیونیستا وایستاد که اونم هیتلر بود.
تو که میدونی جواب خودت چیه چرا مثل آدمای روانی مدام چرت و پرت میگی.

حسین المذحجی العربی الاحوازی

نباید فراموش کنیم که او با ان شاهان چه کرد.بله او انان را نمیکشت اما تختی از طلا داشت که پادشاهان مغلوب مانند قاطر ان را حمل میکردند تا در نزد مردم تحقیر شوند.او تمدن هایی شکوهمند چون بابل را به کلی از بین برد.او بزرگ است اما در کشتار و قتل مثل کشتار مردم بابل

ويشتاسب

اگر کمی فکر کنید میبینید جنایات امام علی و پیامبر بیشتر از اینا بوده
رفتار امام علی با یهودیا را با رفتار کورش کبیر با یهودیان مقایسه کن
زرتشت پیشگویی کرد از ۵ گنه ۳ گناه را پیشوایان دینی کنند و انان کسانی هستند که با نیاکان دشمنند
*****************************

ويشتاسب

چرا دوست دارید وهین کنید و بعد توهین دیگران رابشنوید
بابت حرفی که زدم عذرمیخواهم البته چیزی نگفتم ولی
ولی بهتر است انقدر زیاده روی نکنید همانقدر که کورش کبیر ادم محترمی بوده پیامبر و امام علی ادم های محترمی هستن
پس بهتر است اینگونه سخن می گویید
درباره جنایا خودتان نیز فکر کنید
شما که کورش کبیر را جنایتکار خواندید در رابطه با جنایات خود**** هم
تحقیقی کنید بد نیست
با تشکر
به جای بحث و توهین از مطالب این دوست گرامی لذت ببرید

دکمه بازگشت به بالا