Home ایران باستان زندگینامه شاهنشاه کمبوجیه پسر کوروش بزرگ

زندگینامه شاهنشاه کمبوجیه پسر کوروش بزرگ

شاهنشاه کمبوجیه
شاهنشاه کمبوجیه

فرستاده شده توسط : ناشناس

شاهنشاه کمبوجیه دوم از سال ۵۳۰ تا سال ۵۲۲ پیش از میلادی، پادشاه هخامنشی بود. وی پسر بزرگتر کوروش بزرگ و کاساندان بود.کمبوجیه بعد از درگذشت کوروش بزرگ به مصر حمله کرد دلیل حمله کشته شدن ۱۲ بازرگان ایرانی بدست فرعون مصر بود که شاه ایران در نامه ای از او خواست تا از شاه ایران و ایرانیان و خانواده کشته شدگان عذرخواهی کند اما فرعون بجای عذر خواهی به بدگویی و تمسخر ایرانیان پرداخت و اینگونه شاهنشاه به همراه ۲۵۰ هزار سرباز به سمت مصر حرکت کردند فرعون به خیال اینکه ارتش ایران از سمت روخانه نیل حمله خواهد کرد ارتش خود را در کنار رودخانه قرار داد.

اما شاهنشاه ایران که دستپرورده کوروش بزرگ بود در حرکتی غیر ممکن در آن زمان از راه خشکی و از صحرای سینا ارتش خود را عبور داد و در این زمان فرعون درگذشت و پسر جوانش جانشین او شد و در این هنگام باز شاه ایران پیکی به فرعون جوان فرستاد که از جنگ پرهیز کند و تسلیم بشود اما فرعون پیک ایرانی را کشت!!!.

ارتش فرعون به سمت پایتختمصر یعنی ممفیس عقب نشینی کرد و ارتش ایران ممفیس را محاصر کردند و باز شاهنشاه ایران که همچون پدرش که دوست نداشت خونی ریخت شود نامه ای فرستاد و بعد از رد کرد نامه از سوی فرعون ارتش ایران در نبردی سنگین و سخت ممفیس را بدست گرفتند اما هرگز به کودکان و زنان آسیب نرساندن هرگز غارت نگردند هرگز تجاوز نکردن!!!!

و شاهنشاه کمبوجیه به عنوان اولین فرعون سلسله ی ۲۷ تاجگذاری کرد. کمبوجیه سپس لباس فراعنه را پوشید و به معبد سایس رفت تا در مراسم مذهبی شرکت کند. کاهنان مصر هم کمبوجیه را فرزند الهه ی نیت و فرعون قانونی خود نامیدند.
معتبر ترین سند تاریخی فتح مصر توسط پادشاه ایران، کتیبه ای است که به خط هیروگلیف بر روی مجسمه بدون سر، متلق به پسر کاهن بزرگ حک شده است:”هنگامی که کمبوجیه، شاه بزرگ و شاه تمام کشورها به مصر آمد، با او مردان بسیاری از کشورهای مختلف بودند. او در این کشور به تمام پادشاهی دست یافت … سپس پادشاه به معبد سایس رفت و در برابر الهه نیت به خاک افتاد … او مرا پزشک بزرگ نامید و من به دستور پادشاه، زمین های خوب به کاهنان دادم، کودکان را غذا دادم، کارهای سودمند برای تنگدستان و یتیمان انجام دادم و به فرمان شاه، همه را از گرفتاری های بزرگ رهانیدم.”
شاهنشاه کمبوجیه در راه بازگشت به ایران در دمشق درگذشت و پیکر این شاه بزرگ را ایگسابات سردار پارسی به پاسارگاد آورد .

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب شمشاد امیری خراسانی
بارگذاری بیشتر در ایران باستان
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hassan
ایدرم

نظر سایت خوب پارسیان دژ درباره ی مطلبی که تهیه کردم چیه؟
http://dastanha.blog.com/2013/07/20/cataphract/

همچنین ببینید

سازندگان پاسارگاد (مقبره کوروش بزرگ) که بودند ؟

سازندگان پاسارگاد از گواهی‌هایی که مورخان یونانی و رومی بر جای گذارده‌اند، مشخص است که ( پ…