خانه ایران باستان ذکر جنایات عثمانی در تبریز،ارومیه،سلماس،خوی

ذکر جنایات عثمانی در تبریز،ارومیه،سلماس،خوی

عثمانی ها

فرستنده: عاشقان کورش بزگ

ذکر جنایات عثمانی در تبریز,ارومیه,سلماس,خوی و … به قلم مورخین عثمانی
 
 اسناد و شواهد مسلم تاریخی در این باره چنان فراوان هستند که بیان و ذکر همه آنها امکان ناپذیر و شاید مثنوی هفتاد من کاغذ شود.
در صفحه 187 تاریخ پچوی نوشته ابراهیم پچوی چنین می خوانیم : چون اهالی تبریز را موافق سلیقه و سیاست خود ندیدند آن را خلق باطل و اصلاح ناپذیر تشخیص دادند و قصد داشتند شهر را به آتش کشیده و ویران نمایند. وصف ان جنایات از سروده های بیداری شاعر عثمانی ها :
چون تبریز آذمی ایدی خلق باطل
دگیلدی بعضی هیچ اصلاحه قابل
ایدی یاکا و تبریزی ییکا
خراب ایده و آندان رومه چیکا!!؟
چون باطل مذهبی سلطان گوردی
روان تبریز خلقین رومه سوردی
 
ترجمه : چون مردم تبریز خلقی باطل و غیر قابل اصلاح تشخیص داده شدند خرابی ها و سوزاندن تبریز انجام گرفت و سلطان چون مذهب باطل ان مردم را دید تبریز را رها کرده و به روم بازگشت!!!؟
البته شاعر درباری عثمانی اشاره نکرده است که تبریزی ها دیگر بار شوری از ایراندوستی آفریدند و بارها به سپاه عثمانی شبیخون زدند تا سپاه عثمانی این بار نیز مجبور شد تبریز را ترک کند و نتواند اردبیل را به تصرف خویش در آورد.
 
لشکر کشی دوم سلطان سلیمان و قتل و غارت دیگر بار تبریز به شهادت منابع عثمانی و صفوی 955 هـ بود .
عثمانی ها
قتل و غارت ارومیه و سلماس و خوی توسط مصطفی پاشا در سال 985 هـ و در اوج اشفتگی صفویه و روی کار امدن سلطان محمد خدابنده صفوی بود .
وحشیانه ترین کشتار مردم اذربایجان و تبریز توسط عثمان پاشا و تصرف دیگر بار تبریز در سال 993 هـ و در اوج ضعف صفویه و پادشاهی سلطان محمد خدابنده صفوی انجام شد .
 
مورخان عثمانی می نویسند:
عثمانیان در شهر پراکنده شدند و به دستور عثمان پاشا به غارت مردم پرداختندو رعایا را اسیر کردند و در اثر جنگ و آتش سوزی تبریز به ویرانه ای بدل شد . (صبحی تعلیق زاده – صفحه 324)
 
پچوی تاریخ نگار عثمانی :
به فرمان عثمان پاشا قتل عام اهالی تبریز اغاز شد . سادات و شرفا و بازرگانان و ارباب صنعت و هر که در شهر بود جمله را در سه شبانه روز از دم شمیر گدراندند (تاریخ پچوی- صفحات 98 و 99)
 
کشتار دیگر بار مردم تبریز در غارت آن شهر توسط قوای جعفر پاشا درسال 999 هجری روی داد . سرانجام قوای عثمانی چند سال بعد به دست سپاه ایران و در زمان شاه عباس بزرگ منکوب گشته و تبریز رهایی یافت .
بارگذاری بیشتر در ایران باستان

5
دیدگاه بگذارید

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Mehran darvakhایرانیشمشاد امیری خراسانیآزربایجانلی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Mehran darvakh
Guest
Mehran darvakh

اون زمان حکومت ترک آذربایجان تو این مناطق که میشه ایران امروزی گرجستان و بخشی از عراق و ارمنستان حکومت می کرد و در این منطقه که بر گرفته از فارس و لر و کرد … عثمانی ها میگفتند دیار عجم و به مردم خود آذربایجان هم میگفتند ترک آذربایجان و همه به اسم آذربایجانی میجنگیدند جلوی عثمانی این ایرانی دوست و هارو از خودتون در میارید یا از تاریخ جعلی خارسی تون مینویسید

شمشاد امیری خراسانی
Admin

این سخنان به شما الهام شده یا بن مایه هم دارند ؟

ایرانی
Guest
ایرانی

درود بسیار بابت وبسایت بی مانندتون
ببخشید اگر در نوشتارم ناخواسته از واژگان شوم تازی بهره میبرم
خواستم از کوشش های شما نازنینان و تلاش بسیارتون بابت زنده نگه داشتن فرهنگ بی مانند ایرانی سپاسگذاری کنم.
وبسایتتون رو با تمام وجودم می پسندم.
من یک گروه انیمیشن سازی دارم و بسیار خوشحال میشم اگر بتونم با شما همکاری کنم بابت ساختن انیمیشن هایی جهت زنده نگه داشتن شکوه ایران
من ایمیلم رو چک میکنم و منتظر پاسختون هستم
با سپاس فراوان از شما ایراندوستان بزرگ و نژاد آریوبرزن

آزربایجانلی
Guest
آزربایجانلی

عزیزم داری اشتباه میکنی آنها ارمنی بودند که در شهرهای آزربایجان جنوبی جنایات فراوان کردند و به قول خود مسلمان کشتند. داری تاریخ را وارونه میکنی….

شمشاد امیری خراسانی
Admin

دوست عزیز شما یعنی میفرمایید ذکر تاریخ آن هم از زبان تاریخنگاران عثمانی وقت ! وارونه نشون دادن تاریخه؟