خانه ایران باستان ذکر جنایات عثمانی در تبریز،ارومیه،سلماس،خوی

ذکر جنایات عثمانی در تبریز،ارومیه،سلماس،خوی

عثمانی ها

فرستنده: عاشقان کورش بزگ

ذکر جنایات عثمانی در تبریز,ارومیه,سلماس,خوی و … به قلم مورخین عثمانی
 
 اسناد و شواهد مسلم تاریخی در این باره چنان فراوان هستند که بیان و ذکر همه آنها امکان ناپذیر و شاید مثنوی هفتاد من کاغذ شود.
در صفحه 187 تاریخ پچوی نوشته ابراهیم پچوی چنین می خوانیم : چون اهالی تبریز را موافق سلیقه و سیاست خود ندیدند آن را خلق باطل و اصلاح ناپذیر تشخیص دادند و قصد داشتند شهر را به آتش کشیده و ویران نمایند. وصف ان جنایات از سروده های بیداری شاعر عثمانی ها :
چون تبریز آذمی ایدی خلق باطل
دگیلدی بعضی هیچ اصلاحه قابل
ایدی یاکا و تبریزی ییکا
خراب ایده و آندان رومه چیکا!!؟
چون باطل مذهبی سلطان گوردی
روان تبریز خلقین رومه سوردی
 
ترجمه : چون مردم تبریز خلقی باطل و غیر قابل اصلاح تشخیص داده شدند خرابی ها و سوزاندن تبریز انجام گرفت و سلطان چون مذهب باطل ان مردم را دید تبریز را رها کرده و به روم بازگشت!!!؟
البته شاعر درباری عثمانی اشاره نکرده است که تبریزی ها دیگر بار شوری از ایراندوستی آفریدند و بارها به سپاه عثمانی شبیخون زدند تا سپاه عثمانی این بار نیز مجبور شد تبریز را ترک کند و نتواند اردبیل را به تصرف خویش در آورد.
 
لشکر کشی دوم سلطان سلیمان و قتل و غارت دیگر بار تبریز به شهادت منابع عثمانی و صفوی 955 هـ بود .
عثمانی ها
قتل و غارت ارومیه و سلماس و خوی توسط مصطفی پاشا در سال 985 هـ و در اوج اشفتگی صفویه و روی کار امدن سلطان محمد خدابنده صفوی بود .
وحشیانه ترین کشتار مردم اذربایجان و تبریز توسط عثمان پاشا و تصرف دیگر بار تبریز در سال 993 هـ و در اوج ضعف صفویه و پادشاهی سلطان محمد خدابنده صفوی انجام شد .
 
مورخان عثمانی می نویسند:
عثمانیان در شهر پراکنده شدند و به دستور عثمان پاشا به غارت مردم پرداختندو رعایا را اسیر کردند و در اثر جنگ و آتش سوزی تبریز به ویرانه ای بدل شد . (صبحی تعلیق زاده – صفحه 324)
 
پچوی تاریخ نگار عثمانی :
به فرمان عثمان پاشا قتل عام اهالی تبریز اغاز شد . سادات و شرفا و بازرگانان و ارباب صنعت و هر که در شهر بود جمله را در سه شبانه روز از دم شمیر گدراندند (تاریخ پچوی- صفحات 98 و 99)
 
کشتار دیگر بار مردم تبریز در غارت آن شهر توسط قوای جعفر پاشا درسال 999 هجری روی داد . سرانجام قوای عثمانی چند سال بعد به دست سپاه ایران و در زمان شاه عباس بزرگ منکوب گشته و تبریز رهایی یافت .
بارگذاری بیشتر در ایران باستان

5
دیدگاه بگذارید

avatar
3 موضوع دیدگاه
2 موضوع پاسخ
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
4 نویسنده دیدگاه
Mehran darvakhایرانیشمشاد امیری خراسانیآزربایجانلی نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
به من اطلاع بده
Mehran darvakh
مهمان
Mehran darvakh

اون زمان حکومت ترک آذربایجان تو این مناطق که میشه ایران امروزی گرجستان و بخشی از عراق و ارمنستان حکومت می کرد و در این منطقه که بر گرفته از فارس و لر و کرد … عثمانی ها میگفتند دیار عجم و به مردم خود آذربایجان هم میگفتند ترک آذربایجان و همه به اسم آذربایجانی میجنگیدند جلوی عثمانی این ایرانی دوست و هارو از خودتون در میارید یا از تاریخ جعلی خارسی تون مینویسید

شمشاد امیری خراسانی
مدیر

این سخنان به شما الهام شده یا بن مایه هم دارند ؟

ایرانی
مهمان
ایرانی

درود بسیار بابت وبسایت بی مانندتون
ببخشید اگر در نوشتارم ناخواسته از واژگان شوم تازی بهره میبرم
خواستم از کوشش های شما نازنینان و تلاش بسیارتون بابت زنده نگه داشتن فرهنگ بی مانند ایرانی سپاسگذاری کنم.
وبسایتتون رو با تمام وجودم می پسندم.
من یک گروه انیمیشن سازی دارم و بسیار خوشحال میشم اگر بتونم با شما همکاری کنم بابت ساختن انیمیشن هایی جهت زنده نگه داشتن شکوه ایران
من ایمیلم رو چک میکنم و منتظر پاسختون هستم
با سپاس فراوان از شما ایراندوستان بزرگ و نژاد آریوبرزن

آزربایجانلی
مهمان
آزربایجانلی

عزیزم داری اشتباه میکنی آنها ارمنی بودند که در شهرهای آزربایجان جنوبی جنایات فراوان کردند و به قول خود مسلمان کشتند. داری تاریخ را وارونه میکنی….

شمشاد امیری خراسانی
مدیر

دوست عزیز شما یعنی میفرمایید ذکر تاریخ آن هم از زبان تاریخنگاران عثمانی وقت ! وارونه نشون دادن تاریخه؟