دستور اکید مصدق به تدریس تاریخ ایران به سربازان وظیفه

دستور اکید مصدق به تدریس تاریخ ایران به سربازان وظیفه در پادگان ها

مصدق بیرون مجلس
مصدق بیرون مجلس

نیمه شهریور 1331 (5 سپتامبر 1952) محمد مصدق نخست وزیر وقت و در عین حال وزیر دفاع ملی ترتیب تازه ای برای آموزش سربازان نظام وظیفه ای ایران (پسران 19 تا بیست و چند ساله) در پادگانها داد. طبق این دستور العمل، به یک سرباز وظیفه که طبق قانون ایران «یک تکلیف ملی و اجباری» است باید در ساعات روز در پادگانها و اردوگاهها آموزش رزم و در ساعات اوایل شب درس تاریخ، ایرانشناسی، شجاعت و فداکاری برای صیانت مرز و بوم داده می شد تا جوان ایرانی بداند که بر روی چه خاکی زندگی می کند و در طول تاریخ دو هزار و پانصد ساله چه مردانی و چگونه از آن دفاع کردند و جان دادند تا باقی و آزاد بماند. در زیر هر وجب خاک ایران مردی در خون خود خفته است ـ مردی که ایستادگی کرد و مُرد.

قبلا (دهه 1870) بیسمارک چنین دستوری را به سربازخانه های آلمان داده بود و پیش از جنگ جهانی دوم، ژاپن با همین هدف ساعات درس تاریخ در مدارس این کشور را سه برابر کرد و از نیمه دوم دهه یکم قرن 21 (سال 2007)، پوتین در مدارس متوسطه روسیه.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
1 تعداد نویسندگان دیدگاه
hossein نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
اطلاع از
hossein
عضو
hossein

ای کاش همچین برنامه ای جایی توی خدمت سربازی امروزی داشت… فقط به حال خودم تاسف میخورم منی که چندماهی هست سرباز شدم به جز حس تنفر و کینه نسبت به ارشدهام چیز دیگه ای ندارم و تنها من اینطور نیستم بلکه بیشتر سربازها اینطور هستن و در عمل هیچ حس وطن پرستی ندارن و به موقعش به راحتی پشت فرماندشون رو خالی میکنن… . اما افرادی مثل من که با تاریخ با شکوه ایران زمین اشنایی( هر چند کم) دارن هیچوقت خیانت نمیکنن حتی اگر از فرماندشون متنفر باشن و مشکل اینجاست که این دسته از افراد خیلی کم… ادامه مطلب »