رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی
حکومت هخامنشیان

تاریخچه (دست اگر از تن بیفتد جنگ با دندان کنیم)

در ادبیاب پارسی یک قطعه ادبی کهن وجود دارد : “دست اگر از تن بیفتد جنگ با دندان کنیم.”
این قطعه ادبی ریشه ای بس کهن دارد و مربوط میشود به عهد هخامنشیان و دلاوری سردار نامی ایران آریوبرزن که نسل به نسل پس از هخامنشیان در دل ایرانیان غیور نقل شده و امروزه نیز جایگاه خود را در ادب پارسی دارد.
جریان این بند از آن قرار است که: پس از حمله اسکندر وقتی در منطقه دربند پارس جنگ میان سپاه اسکندر و سپاه آریوبرزن درگرفت پس از تنش زیاد و دلاوری آریوبرزن عرصه بر این سردار تنگ گشته و یک دست وی در نبرد قطع میشود که وی شمشیر را به دست دیگرش گرفته و به نبرد ادامه میدهد و پس از چندی دشمن دست دیگر آریوبرزن را قطع کرده و شمشیر از این سردار دلاور جدا میشود، اما آریوبرزن برای اینکه تسلیم نشده و روحیه سربازان را بالا ببرد به زمین خم شده و شمشیرش را به دندانش گرفته و دوباره به سمت سربازان مقدونی یورش برد و جان خویش را برای ایران نهاده و نام خویش را تا ابد جاویدان میکند.

این داستان نسل به نسل تا به امروز میان ایرانیان زنده و پاس داشته شده است.

(منبع: تاریخچه پرچم ایران، بخش درفش هخامنشیان)

رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه -
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید

درود بر آریوبرزن
درود بر پیروز نهاوندیان
درود بر رستم فرخزاد
و درود بر تمام سربازانی که جانشان را در راه ایران داده اند،از قبل از هخامنشیان گرفته تا شهدای هشت سال دفاع مقدس و درود ویژه بر شهدای قادسیه که به نظر من مظلوم ترین سربازان ایران زمین هستند.

دکمه بازگشت به بالا