Home ایران باستان ادب باستانی ایرانیان

ادب باستانی ایرانیان

8
0
876
ادب باستانی ایرانیان
ادب باستانی ایرانیان

هرودوت مورخ یونانی که در قرن پنجم پیش از میلاد می زیسته و با چند تن از پادشاهان هخامنشی معاصر بوده است می نویسد که ایرانیان به فرزندان خود از پنج سالگی تا بیست سالگی تنها سه چیز می آموختند: سواری و تیر اندازی و راستگویی.

همین مورخ می گوید ایرانیان دروغگویی را بدترین عیب ها می دانند و حتی از قرض خواستن خوداری می کنند، زیرا مقروض ممکن است مجبور به دروغ گفتن شود.

باز به گفته همین مورخ ایرانیان از آب دهان افکندن و قضای حاجت در معابر و در حضور دیگران خودداری می کردند و حتی در آب روان دست و رو نمی شستند و آب را به کثافت نمی آلودند.

ایرانیان از قدیم جوانان را از کودکی به ورزش و دویدن و تحمل سرما و گرما و به کار بردن اسلحه ی گونان و سواری و ارابه رانی عادت می دادند و بزرگترین صفات ایشان رشادت و مردانگی و شجاعت بود.

گزنفون می نویسد که ایرانیان اطفال را در دادگاه حاضر می کردند تا دادرسی را به چشم ببینند و به اصول عدالت و دادگستری آشنا شوند، همچنین خاصیت گیاه ها را به جوانان می آموختند تا از آنچه مفید است استفاده کنند و از آنچه زیان آور است بپرهیزند.

از دیگر صفات پسندیده ی ایرانیان نیز این بود که همسایگان خود محترم می داشتند. به کسسانی که در راه حفظ مملکت خدماتی کرده بودند پاداش بزرگ می دادند. از گرفتن رشوه و دزدی و تصرف مال غیر خودداری می کردند. از شکم پرستی و پرخوارگی پرهیز داشتند. هنگام راه رفتن چیزی نمی خوردند. شکار را از جهت اینکه ورزش بود دوست می داشتند.

 

وقتی شرایط حالمان را با قرن ها پیش مقایسه می کنیم، می بینیم که ما پس از قرن ها، قرن ها از گذشته مان هم عقب افتاده ایم. ما به سرعت در حال عقب گردیم.

منبع:تاریخ هرودوت

Load More Related Articles

8
دیدگاه بگذارید

avatar
5 موضوع دیدگاه
3 موضوع پاسخ
0 Seguidores
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
6 نویسنده دیدگاه
لیلامهراریاoooooooooooآوای گلمکانecco نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
به من اطلاع بده
لیلا
مهمان
لیلا

درود…………..به امید روزی که تمام ایین ها وفرهنگ نیاکان و ایرانمون رو در جای جای سرزمینمون ببینیم. که امیدوارم اون روزها نزدیک باشه…………اینده روشن خواهد بود ………………و ایران مهد تمدن هاست»نپسندند ویرانش…….موفق باشید

مهراریا
مهمان
مهراریا

نظامی خوش سرود آن پیر کامل زمین باشد تن و ایران ما دل

ooooooooooo
مهمان

ممنون خیلی لذت

آوای گلمکان
عضو

متشکرم بابت این مطالب ارزشمند
اما افسوس و صد افسوس که خیلی از فرهنگ ها رو به باد فراموشی سپردیم

اشکان
مهمان
اشکان

ممنووووونم بابت این متن . ایران از زمانی کهه فرهنگ جدید قالب شد رو به سقوطه . میشه با آگاه سازی ازین مسیر برگشت (اگه تعصب یه عده نباشه )

Check Also

(پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک)

به نام یاری دهنده ایرانیان، پروردگار بی همتا (پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک) پان ترک…