ایران باستان

کتیبه های معروف ایران باستان

 

نبردهای شاپور اول

 

(کتیبه های شاپور اولشاپور پسر اردشیر و جانشین مقتدر وی است که از او کتیبه های زیر به جا مانده است:

( کتیبه حاجی آباد) فارس که حاوی معرفی اصل و نسب شاپور وگزارشی از تیر اندازی وی در آن محل است.

( کتیبه تنگ براق) در نزدیکی حاجی آباد که خلاصه ای از کتیبه فوق است .

(کتیبه کعبه زرتشت) اسم اصلی محل نگهداری درفش کاویانی می باشد : اين كتيبه بر روي بناي مكعبي شكل واقع در نقش رستم به سه زبان پارتي ، فارسي ميانه و يوناني و معروف به كعبه زرتشت نگاشته شده است. شاپور در اين كتيبه ضمن معرفي خود به نام استانهاي ايران و سه لشكر كشي سپاه ايران به روم و شكست امپراتور گرديانوس و والرين و سرزمينهاي فتح شده نيز اشاره مي كند . وي در پايان تاكيد مي كند كه اين پيروزيها را به ياري يزدان به دست آورده و ديگران را به امور خيريه توصيه مي كند .

 (كتيبه نقش رجب) : اين نقش بر روي صخره اي واقع در سه كيلومتري شمال تخت جمشيد حجاري شده و ضمن نمايش نقش شاپور و همراهانش كتيبه اي سه زباني دارد كه به اصل و نسب شاپور اشاره دارد .

(كتيبه نقش رستم) : در كنار نقش برجسته و صحنه اي با شكوه از پيروزي شاپور بر امپراتور روم كتيبه اي يوناني ، اصل و نسب شاپور را ذكر مي كند . احتمالا كتيبه هاي ايراني از بين رفته اند.

 

(كتيبه هاي نرسي)

 

(كتيبه پايكولي) : درجنوب سليمانيه عراق برج مكعب شكلي قرار داشته كه بر روي آن پيكره بزرگي از نرسي نقش گرديده بوده و در كنار آن كتيبه اي به زبان پهلوي ساساني و اشكاني ضمن معرفي نرسي ، به شرح در گذشت بهرام دوم و حركت نرسي از ارمنستان ( مقر فرمان رواييش در زمان سلطنت بهرام دوم )  به سوي ايران و ملاقاتش با بزرگان ساساني در پايكولي و سپس  شكست بهرام سوم ( پسر بهرام دوم ) و به سلطنت رسيدن نرسي و اسامي ياري دهندگانش و صلح با روميان مي پردازد . قسمت زيادي ازاين برج هم اكنون ويران و قطعاتش در محل پراكنده است .

(كتيبه بيشاپور) : بيشاپور شهري است باستاني واقع در كازرون كنوني كه شاپور اول به يمن پيروزي بر امپراتور روم آن را بنا نموده است . تنگ چوگان واقع در اين محل شامل تعدادي نقش برجسته با شكوه از دوره ساساني است كه  بر زير نقش برجسته اي از بهرام ، كتيبه اي نقر شده است كه به اصل و نسب نرسي اشاره دارد .

 

                  

 

کتیبه های معروف ایران باستان
کتیبه های معروف ایران باستان

 

کتیبه های معروف ایران باستان
کتیبه های معروف ایران باستان

                   

 

(كتيبه هاي شاپور دوم)

 

 (كتيبه آذربايجان) : در مشكين شهر آذربايجان كتيبه اي به ياد بود بناي دژي به دستور نرسي كشف گرديده كه ساختمان آن بعدا و در زمان شاپور دوم به پايان رسيده است .كتيبه با ذكر تاريخ ماه مهر سال ۷۲ سلطنت شاپور دوم آغاز مي گردد.

 (كتيبه طاق بستان) : در ايوان كوچك طاق بستان واقع در كرمانشاه در كنار نقش برجسته اي از شاپور دوم كتيبه اي به پهلوي ساساني با ذكر اصل و نسب وي وجود دارد.

 

 

کتیبه های معروف ایران باستان
کتیبه های معروف ایران باستان

(كتيبه  شاپور سوم)

 

( كتيبه طاق بستان) : در ايوان كوچك طاق بستان واقع در كرمانشاه در كنار نقش برجسته شاپور دوم نقشي از شاپور سوم وجود دارد كه در كنارآن كتيبه اي به اصل و نسب وي اشاره مي كند .

 

برای دانلود کتاب کتیبه ها بر روی لینک زیر کلیک کنید

 

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا