رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی
ایران باستانکوروش بزرگ (کوروش شناسی)یونان

شیرین سخنی كوروش و پاسخی كه به نمایندگان یونانی داد

کورش بزرگ
کورش بزرگ

پس از تسخیر سارد به دست پارسیان و سقوط كرزوس، شهرهای یونانی نشین ایونی و ائولی با دستپاچگی نمایندگانی به سارد و نزد كوروش فرستادند و پیشنهاد كردند كه حاضرند با همان شرایطی كه قیمومیت كرزوس را پذیرفته بودند، قیمومیت پارسیان را نیز بپذیرند. كوروش پس از اینكه به پیشنهادهای سفیران گوش فرا داد، قصه ای برای ایشان نقل كرد كه هرودوت آن را به این قرار ثبت كرده است:
كوروش در پاسخ گفت:( نی زنی در كنار دریا محو تماشای ماهیانی بود كه در آب شنا می كردند. به امید اینكه آنها را به بیرون آمدن از آب و به رقص و طرب وادارد به نی زدن می پردازد. چون امیدش نقش برآب می شود توری در آب می اندازد كه تعداد زیادی ماهی در آن می افتند. وقتی تور را از آب بیرون می كشد، ماهیان در درون تور به جست و خیز در می آیند. نی زن خطاب به آنان می گوید: بس كنید! آن وقت كه من نی می زدم نرقصیدید و حتی از آب هم بیرون نیامدید، حال دیگر رقص شما بی فایده است.)

معمولا فاتحان عادت ندارند كه خشم و خروش خود را به دشمنان با بیان جملات زیبا و شاعرانه بفهمانند. و مسلما كوروش می توانست از بیان مقصود خود در جامه چنین بیانات شیرین و نمكین چشم بپوشد. او با ذكر این قصه در واقع مردم ایونی و ائولی را ملامت می كرد از اینكه چرا وقتی به ایشان پیشنهاد كرده بود به ازای گرفتن چند پاداش خوب سیاسی خویشتن را از قید قیمومیت لیدیه آزاد كنند و با پارسیان متحد بشوند ایشان حاضر نشده بودند به حرفش گوش بدهند و اكنون دیگر این خوش رقصی ها فایده ای ندارد.

برگرفته از كتاب كوروش بزرگ اثر آلبرشاندور

رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی رخشای اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

7 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارشک

درود بر شما میهنپرستان غیرتمند …ایرانیمیز وار اولسون/ ایسته‌میه‌ن کور اولسون(ایرانمان پاینده باد و چشم بدخواهانش کور باد)… من مطمئنم از هرودوت تا مستشرقین غربی جدید، هیچیک به دیده‌ی انصاف به ایرانشهر ننگریسته اند… باید خودمان تاریخ خودمان را بنویسیم.

آسیه

درود

چقدر خوبه که به جای کلی نگری به زندگی کوروش بزرگ به این جزئیات هم توجه بشه.چون هم واسه خواننده ها ملموس تره هم تاثیر گذاری خوبی داره.
ممنون .خیلی برام جالب بود!!

فرشید

بسیار خوشجالم که یک هوطن به خواسته مردمش اقدام کرد …. یک پیشنهاد خیلی مهم برای شما
شما که زمحت را میکشید سایت را به چند زبان زنده دنیا ترجمه کنید تا جهانیان از پادشاه پادشاهان هخامنشیان اطلاعات پیدا کنند به امید روز های زیبا
کوروش بزرگ.☺♥♥♥♥♥♥♥♥♥

رضا

همه ی فاتحان با شیرین سخنی صحبت نمیکنند ولی کوروش بزرگ با فاتحان دیگر یک فرق داشت و آن فرق کوروش بودن او بود!

دکمه بازگشت به بالا