خانه زرتشت پاک آشنایی با زرتشت ، پیامبر ایرانی

آشنایی با زرتشت ، پیامبر ایرانی

زَرتُشت، زردشت یا زراتُشت نام پیامبر ایرانی بنیادگذار دین زرتشتی یا مَزدَیَسنا; و سراینده گاثاها کهن‌ترین بخش اوستا است.

ارسطو و اودوکسوس‌ و هرمی‌ پوس‌ نوشته‌اند که‌ زرتشت‌ پنج‌ هزار سال‌ پیش‌ از جنگ‌ تروا می‌زیسته‌ است‌. دیوجانس‌ لائرتیوس‌ نیز به روایت از هردمودروس‌ و کسانتوس‌ همین‌ دیدگاه را بازگو کرده‌است. روایات‌ ایرانی، که‌ برپایهٔ منابع‌ پهلوی مانند بندهشن‌ و ارداویرافنامه تکیه‌ دارند و پس‌ از زوال‌ نفوذ آیین زرتشت‌ نوشته‌ شده‌اند، زایش زرتشت‌ را سه‌ قرن‌ پیش از اسکندر مقدونی‌ می‌دانند.

این‌ روایت‌ به‌ وسیلهٔ بیرونی و مسعودی و دیگر نویسندگان ایرانی‌ پایدار ماند و تا قرن‌ گذشته‌ نیز اعتبار خود را حفظ‌ کرد. راه درست رفتن و به نتیجه رسیدن این است که گفته‌ها و نوشته‌های دانشمندان پیش از مسیح یونان را که نزدیک به ۲۵۰۰ سال از ما جلوتر بوده‌اند و از زرتشت و زمان او بهتر آگاهی داشته‌اند را بررسی کنیم و از روی آن‌ها به چگونگی این راز کهن پی بریم. پژوهشی نوین از سورنا فیروزی، پژوهش گر و نویسنده ایرانی که بر اساس محاسبات بیولوژیک بر روی سن درخت سرو کاشته شده بدست زرتشت صورت گرفت، سال 6184 پ.م و در نتیجه داده ای نزدیک به گزارش های کلاسیک یونانی را نشان داد.این نخستین بررسی انجام گرفته بر اساس دانشی برون از اختر شناسی بشمار می آید. در قرن ۱۰ میلادی نویسنده ایرانی محمد الشهرستان که اصلیتش از ترکمنستان بود پیشنهاد کرد که پدر زردتشت از آتورپاتکان و مادرش از ری بوده است.

در هر صورت زرتشت‌ از سرزمینی‌ کهنی‌ برخاست‌ که‌ مردمانش‌ آریایی‌ بودند.

مسعودی ضمن بیان سلسله نسب زرتشت، جد پدری زرتشت را فردی به نام پورشسف دانسته‌است. مادر او دُغدو و پدر وی پوروش اسپ نام داشتند. نام خانوادگی زرتشت اسپنتمان (زرتوشتره سپیتامه) بود پوروشَسْب اِسپَنْتْمان مردی دانشور و درستکار بود. دغدو دختر فری‌هیم‌رَوا از خاندانی نژاده و دینور بود. حاصل ازدواج پوروشسب و دغدو پنج پسر بود و زرتشت سومین آن‌هاست.

زرتشت سه بار ازدواج کرده بود. نام زن نخست و دوم او ذکر نشده است؛ زن سوم او هووی نام داشته، از خاندان هووگوه و بنابر روایات سنتی دختر فرشوشتره (فرشوشتر) بوده‌است. نخستین کسی که به زرتشت ایمان آورد، میدیوی مانگهه (میدیو ماه) بود، که فروردین یشت از او نام می‌برد. وی در روایات سنتی، پسر عموی زرتشت به شمار آمده‌است. هر یک از فرزندان زرتشت وظایفی عمده بردوش داشتند. به عبارت دیگر پسر ارشد او نخستین موبد موبدان، پسر دوم نخستین رئیس و افسر رزمیان و پسر سوم، رئیس طبقهٔ برزیگران بوده‌است.

پس از اعلام پیامبری، زرتشت به شمال خاوری ایران آن روزگار یعنی منطقه بلخ کوچ کرد. در آن‌جا از گشتاسب خواست تا به آیین وی درآید؛ گشتاسب پس از مشورت با جاماسپ و فرشوشتر آیین تازه را پذیرفت. و زرتشت توانست دین خود را گسترش دهد. زرتشت در سن ۷۷ سالگی در روز خور یا یازدهم اردیبهشت ماه (به نقل از متن پهلوی زادسپرم) در نیایشگاه بلخ بدست یک تورانی به نام توربراتور کشته شد. فلسفه زرتشت:زرتشت چنین گفته‌است: «سخن‌ها را بشنوید و با اندیشه روشن در آن‌ها بنگرید و راهی را که باید در پیش گیرید برای خود برگزینید، از آن دو مینوی همزادی که در آغاز آفرینش در اندیشه و انگار پدیدار شدند، یکی نیکی را می‌نمایاند و دیگری بدی را؛ و میان این دو، دانا راستی را برمی‌گزیند و نادان دروغ را» زرتشت از نظر اسلام: از آنجا که اسلام، صریحاً ایمان به پیامبران گذشته را همردیف به پیامبر اسلام اعلام کرده است، زرتشت هم یک پیامبر الهی شناخته شده‌است. چنان که در قرآن سورهٔ حج آیهٔ ۱۷، زرتشتیان را مجوس نامیده‌است و در ردیف پیروان ادیان آسمانی آورده‌است. سیمای زرتشت: آنچه امروز، از سیمای اشوزرتشت گسترش دارد، کم‌وبیش برداشتی است از حجاری منسوب به پیامبر آریایی در تاق بستان کرمانشاه.

معجزات زرتشت: در روایات دینی زرتشتیان آمده است که زرتشت پس از به دنیا آمدن برخلاف دیگر نوزادان خندیده است. روشن کردن آتش بدون چوب و سندل و کاشتن درخت سرو غول پیکری در کاشمر با فرو کردن عصا در زمین از دیگر معجزات زرتشت هستند. پیروان دین زرتشت، گاتاها را نیز معجزهٔ زرتشت می‌دانند.

 

بارگذاری بیشتر در زرتشت پاک

18
دیدگاه بگذارید

avatar
12 Comment threads
6 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Backgammenبابک احمدیم.ر.باطنیمحسن ابوالقاسمیا.پورداوود Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Backgammen
Guest
Backgammen

من و تو در صفحه و در ریشه هستیم و به دور از واقعیت و تعبیراتی هستیم که از کوچکی با ادبیات فارسی به ما آموزانده اند تا بر آن اساس بخواهیم با پیشداوری به معنای «مهر» رسیده باشیم. ما در ریشه ها هستیم و یک لغت قدیمی همانند یک کتیبه قدیمی است که در تاریخ دوری نگاشته و نویسانده شده است و با گفتن این که نام هور در قدیم مه بوده است داریم آشنایی زدایی می کنیم. و این نسبت به آن از زمین تا آسمان فرق دارد.

محسن ابوالقاسمی
Guest
محسن ابوالقاسمی

۲۶-۱-تحلیل نام زرتشت-در سطح فانم ها ترتیب واج ها در لغت ارتوزوستره: A-r-t-o-z-o-s-t-r-a ۱-۲-۳-۴-۵-۶-۷-۸-۹-۱۰ ترتیب واج ها در لغت زرهتوشتره: Z-a-r-a-t-u-sh-t-r-a ۵-۱-۲-۴-۳-۶-۷-۸-۹-۱۰ با تجزیه هردو اسم به شکلی که هستند بن و ریشه های زیر را بدست آورده ایم: Art-o-zost-ra Zara-thushtra نظر به وجود نزدیک به هفده نام پارسی با پیشوند Arta در تاریخ هرودوت و وجود شبهه معناشناختی در نحوه شکستن واژک های بن و ریشه در ترتیب فوق، می خواهیم نشان دهیم که در اسم دوم مطابق شماره واج ها، یک جابجایی(۳-۴) و یک پرش واج(۵) وجود دارد. و نیز می دانیم که واج های /s,sh,th,z/ از نوع… Read more »

موبد
Guest
موبد

مطابق سالنامه زرتشتیان، درگذشت اشو زرتشت در روز پنجم دی ماه و تعطیل رسمی زرتشتیان است چرا آن را در اردیبهشت ماه اعلام می کنید؟
و تولد زرتشت در روز ششم فروردین که آن هم روز تعطیل زرتشتیان است.

اردشیر
Guest
اردشیر

بی زحمت دیکته ی موارد زیر را درست کنید:
در بند چهار، ارتای دوم را حذف کنید
در بند یک ایرانشهر را تصحیح کنید
در پیش بند، زتشت را زرتشت بنویسید
ایرانی میانه شرقی را به ایرانی شرقی برگردانید.

اردشیر
Guest
اردشیر

۴-معنی شناسی ارته و ارتا و ارتو و ارت و ارشت و ارشتی و رشت و ارد و ارتا و ارده و رتو، و دیگر واژه های همسان روی هم، مقدس و پاک است. و جزء دوم را یعنی زوست یا توست یا دوست را به اظهار نظر واژه شناسان زبان اوستایی در اینباره می گذاریم

اردشیر
Guest
اردشیر

۳-برمبنای توضیح شماره دو، واژه زرتوستره، دارای چهار هجای آوایی و ظاهرا دومورفمی است: ارته بعلاوه توستره یا خلاصه آن ارته توست یا با تلفظی شبیه به فردوسی ارته دوست، چون بسیار محتمل است که «z» در Artazostra همان «th» بدلشده در Zarathustra باشد یا تلفظ اوستایی ایرانشهری است. به این شکل: z-arat-ostra
یا در شکل درست آن z-arta-thustra

اردشیر
Guest
اردشیر

۱-در نام زرتشت، واژه ارته وجود دارد و اثری از واژه های زرد و شتر نیست به شرحی که در پی خواهد آمد. ارته جزئی مورفمی و صرفی در این نام و بسیاری نامهای هخامنشی آندوره است و در مقایسه آنها می بینیم که بجز به ضرورت همنهشت آوایی، ارتا برای آقایان (اردشیر، ارتافرن) و ارتی برای خانمها (ارتیستون، همسر داریوش یکم) و احتمالا ارتو برای فرزندان(ارتوزوستره) و نیز در واژه ارتمیس، جزء اصلی تصریفی ارتم است بعلاوه یک فانم پایانی. ۲-ارتوزوستره (با خلاصه شده ی ارتوزوست همچون دوختره و دخت) که از غرب ایران و سرزمین پارس به شرق… Read more »

اردشیر
Guest
اردشیر

کشف نام زرتشت: در کتاب ششم هرودوت، نسخه انگلیسی آن، ترجمه اوبری-سیلین کورت، که مستقیم از متن یونانی به انگلیسی برگشته است به نام دختر داریوش اول که زن مردونیوس پسر گوبریاس از جنرال های داریوش است برمی خوریم: Artozostra با یک مقایسه چشمی تطابقی و دانستن اینکه نام خلاصه نشده ی ز تشت به صورت Zarathustra است بسیاری نکات روشن می شود، همچنین می دانیم که هرودوت نامی از زرتشت نبرده است بسیارمحتمل است که این نام برساخته ی زبان فارسی باستان است که در زبانهای ایرانی میانه شرقی، در تلفظ بصورت هزوارش اگرنه با قلب آوایی همراه شده… Read more »

accomplished
Guest
accomplished

در چهل سال گذشته هیچ نام انسانی از ایرانیان نشنیده ام که در ترکیب با واژه شتر بوده باشد و همچنین در دو کتاب نامهای ایرانی هم چنین ترکیبی در فارسی برای نامیدن شخص ندیده ام ولی شباهت در نام مکانهای بخصوصی هست که با نامهای دیگر جانوران وجود دارد مانند: اسب خو، گاوخانه، گوسفندسرا، بهاربند، مال رو، . و از روی قیاس ساده بینی است که نام زرتشت دارای پسوند شتر باشد چون نام را در بدو تولد به نوزاد می دهند که هنوز شتر نمی دانسته است چیست تا برسد به مالکیت اش. این نام یک معمای ندانسته… Read more »

دولت آبادی
Guest
دولت آبادی

شترخان یادت رفته، این واژه مجازی بعلاوه شترخانه محل بستن شتر، در فارس هست.

پورداوود
Guest
پورداوود

در تحلیل نام زرتشت، نمونه ای لغوی دیگر و مشابهی در فارسی می بینیم که منجر به حذف یکی از گزینه های محتمل ریشه یابی نام او می شود و شاید هم به حذف دو گزینه بیانجامد. واژه ی «دختر» دارای این ساخت مشابه است که در شکل قدیمی اش «دخت» هم آمده است یعنی فانم یا مورفم «ر» حذف شده است که بنابراین جزئی از مورفم «شتر» نیست و بنابراین زرتوشتره ربطی به شترزرد داشتن ندارد و می ماند دو جزء بسیط یا یک جزء بسیط: زر بعلاوه تشت و یا فقط زرتشت.

بوندس لیگا کاپیتان
Guest
بوندس لیگا کاپیتان

از نظر سیر تکاملی ایده های استوره و خدا در انسان شناسی، و نیز سیر تکامل ادبی (چون زرتشت شعر گفته است و سرود) این تخمین امکان پذیر نیست. هردرخت سروی در تهران هم ژنتیکش ممکنه به همان ششهزار سال برسه. و عمر درخت چه ربطی به تخمین موجودیت ژن درخت سرو در این تاریخ داره یا ازکجا معلوم که دوهزارو سیسد سال پیش زرتشت درختی سرو کاشته باشه. ژنتیک انسان هشت و نیم میلیون ساله و انسان عمرش به سدسال هم نمیرسه. و تکامل زبان این اجازه رو داده که فقط پنجهزارسال پیش بتونه نثر ادبی حماسی بنویسه و… Read more »

تورک اوغلی
Guest
تورک اوغلی

ولی قبر زرتشت در بالای کوه ساوالان است عزیز