ایران باستان

آریایی ها از مهاجرت تا تشکیل اولین حکومت !!!

نقشه
نقشه

سرزمین اولیه آریایی ها:

گروهی از اریایی ها در حدود ۱۲۵۰سال قبل از میلاد وارد ایران شدند. محل تجمع اولیه آریایی هارا ، علف زار های اوراسیا دانسته اند. مهاجران آریایی پس از ورود به سرزمین ایران به سه گروه تقسیم شدند و در سمت غرب، شمال شرق و جنوب ایران به را خود ادامه دادند، انان در مسیر حرکت خود با اقوام بومی روبه رو شدند که از تمدن دیرینه ای برخوردار بودند و کشاورزی میکردند. آریایی ها اقوام بومی را مطیع خود کردند و دانش های آنان را اموختند.اریایی ها با استفاده از اسب و ارابه به حرکت خود سرعت بخشیدند و بر بومیان مسلط شدند آنان سه حکومت ماد ، هخامنشی ،اشکانی را ایجاد کردند .

نخستین ساختار اجتماعی آریایی ها :

پزوهشگران معتقدند که مشکلات معیشت گله داری و مبارزه داِئم با طبیعت اقوام آریایی را سختکوش ،پرطاقت، با انضباط و درستکار ساخته بود.

ساختار جامعه آریایی:

۱: کوی ها : امور مذهبی سیاسی را برعهده داشتند و در واقع ،هم فرمانروا و هم کاهن بودند

۲:واسپوهر: دارای دو امتیاز بودند ۱:مالکیت زمین ۲: اصالت خون اریایی

اعتقادات آریایی ها :

اعتقادات آریایی ها ،با مردم آن روزگار تفاوت چندانی نداشت انان برای جلب رضایت ایزدان خوب و دورکردن خشم ایزدان بد قربانی میکردند.اجرا کنندگان اداب دینی مغ نام داشتند .مغ ها به مردم القا میکردند که زندگی انها اسیر نیروهای خارق العاده طبیعت است و تنها انها قادر به مهار کردن نیروی خارق العاده اند در چنین شرایطی زردشت ظهور کرد .

آموزه های زردشت :

زردشت پرستش ایزدان متعدد،خرافه پرستی و قربانی کردن حیوانات که به گله داری اسیب میرساند از میان برداشت او پرستش اهورا مزدا پروردگار یکتا و بی همتا را گسترش داد ، زردشت مردم را به پیروی از سه اصل پندار ، گفتار ، و کردار نیک دعوت کرد سه اصلی که موجب سعادت دنیوی و اخروی میشد ، آیین زردشت نظام جامعه اریایی را تغییر داد و به طبقه کشاورز در کنار دو طبقه جنگ اور و روحانی اهمیت داد.

آریایی ها از اتحاد تا تشکیل اولین حکومت !!:

اریایی های ساکن غرب ایران که ماد خوانده میشدند، که نام انان برای اولین بار در الواح گلی اشوری امده است … ماد هم نام مکان و هم نام قبایل اریایی بود که در حدود اذربایجان کنونی زندگی میکردند و به پرورش اسب شهرت داشتند ، استفاده از اسب نشانه توانایی اقوام مادی بود و با بهره مندی از این امتیاز توانستند دولت نیرومند اشور را منقرض کنند

تشکیل حکومت ماد :

همانطور که در گذشته خواندید روسای قبایل روستا ها را اداره میکردند. یکی از روسای قبایل  دیااکو  نام داشت که ب تدبیر و کاردانی مشهور بود او در مقابل حملات آشور روسای قبایل مختلف را به تشکیل اتحادیه دعوت کرد اما انان از ترس انتقام اشور از شرکت در این اتحادیه خودداری کردند .

دیااکو در مدت پنجاه سال ریاست خود تلاش کرد اقوام را با یکدیگر متحد کند و سرانجام فرزندش فرورتیش توانست به این هدف دست یابد اما در جنگ با سکاها کشته شد .

سرانجام اشوریان:

پس از کشته شدن فرورتیش سرزمین ماد به مدت ۲۸ سال به دست سکا ها افتاد و چون هوخشتره جانشین فرورتیش قدرت مقابله با این اقوام بیابانگرد را نداشت با انان صلح کرد اما سرانجام هوخشتره که مدیری قابل و سرداری فاتح بود قدرت نظامی اش را افزایش داد و با روش های جنگی سکا ها اشنا شد. سرانجام روسای سکا هارا به میهمانی دعوت کرد و همگی انان را کشت . او حکومت ماد را دوباره احیا کرد و با تشکیل اتحادیه قوی به سراغ دشمن خود آشور رفت .با سقوط نینوا هوخشتره تسلط اشور بر سراسر اسیای غربی را برانداخت و به حکومت آشوریان پایان داد .

چرا حکومت ماد منقزض شد !! :

 فتح اشور موجب قدرت یافتن و ثروتمند شدن گروهی از بزرگان و فرماندهان نظامی ماد شد. هوخشتره پس از صلح با لودیه جان سپرد و جانشین اون اژدهاک با تجمل و شکوه به حکومت پرداخت . شاه ماد با بی توجهی به اوضاع سیاسی و اجتماعی به سلطنت ضالمانه خود ادامه داد .

سرزمین ماد به چندین ایالت تقسیم شده بود و توسط والیان اداره می شد یکی از ایالات انشان  نام داشت که حاکم آن با دختر شاه ماد ازدواج کرد .تولد کوروش (بنیانگذار سلسله هخامنشی ) حاصل این ازدواج بود.

کوروش که شاهد نابسمانی حکومت ماد بود بزرگان دربار ماد را به سوی خود جلب کرد و با پادشاه بابل  روابط نزدیکی برقرار نمود . اتحاد بزرگان ماد با کوروش اژدهاک را به وحشت انداخت . وی چاره ای اندیشید و کوروش را فراخواند اما کوروش از رفتن به دربار ماد خودداری کرد ، فرمانده هان نظامی ماد که برای سرکوبی کوروش فرستاده شده بودند به او پیوستند . کوروش با لشگرکشی به هگمتانه به حکومت ماد خاتمه داد .

امید وارم لذت کافی برده باشید …

زنده باد تاریخ شکوهمند کشورم …

منبع :تاریخ ایران و جهان

شمشاد امیری خراسانی

شناخت تاریخ و فرهنگ ایران به نمونه ورود به دنیایی است که جز عشق و افتخار و گاهی اندوه چیزی انتظار ما را نمی کشد ، شاید تاریخ ما در حافظه ژن های ما ذخیره شده است تا بتوانیم با آن آگاهی به خود و فرا خود را گسترش دهیم .

نوشته های مشابه

اشتراک در
اطلاع از
guest

11 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر آلتای

اولا” کلمهء جعلی است و سیصد سال پیش توسط دوگوبینوی فرانسوی برای درست کردن تاریخ برای ایرانیان جعل شد.نژادی بنام نژاد آریایی هیچگاه وجود نداشته.نکتهء دیگر اینکه اینها که مدعی اند آریایی هستند نه از اوراسیا بلکه از کشور هندوستان به ایران مهاجرت کرده اند

Makara

به نظرم خیلی خوب بود
برای امتحانات کمک خوبی بود
ممنون از سایت خوبتون

سمین

کورش یک تخیل است فقط تخیل وجود خارجی نداشته. تاریخ را بهتر بخوانید و بیشتر .

آرمین رضایتی

دوستان گرامی، درباره نگره‌ی دیرپایی زندگی و مانش آریاییان در فلات ایران کتاب ارزشمند استاد فریدون جنیدی «زندگی و مهاجرت آریاییان بر پایه گفتارهای ایرانی»، را پیشنهاد میکنم بخوانید.

خشایارشا

درود دوست عزیزمون کوروش
بله منم همچین چیزیو شنیدم ولی این در حد همون نظریس که شما گفتید شاید خیلی فراتر از اینم باشه چون تاریخ هنوز کشف نشده.کامل. رموز کشف نشده زیادی از تاریخ داریم منم این مطلب برای شناخت دوستان از چیزی که الان برامون مشخصه از اریایی ها تهییه کردم

خشایارشا

با درود فراوان به دوست عزیز که نه تنها اسمش بلکه هیچیش مشخص نیست
من مقالمو از چند کتاب مهم تاریخی ویرایش کردم و نوشتم حتی کمی از کتاب های درسی هم کمک گرفتم و کاری به نظریه های دانشگاه های خارجی ندارم که تاریخ ایران رو کاملا خراب میکنن
من فقط یک تیکه از نظر شمارو فهمیدم اینقدر که غلط املائی داشت لطفا قبل تایید نظر یه نگاه کنید دارید چی مینویسید تا بتونم به انتقادتون پاسخ

kourosh

با سلام. اقای خشایار شا جدیدا اخه نظریه ای به وجود امده مبنی بر این که اریایی ها مهاجر نبودن و از ۱۰ هزار سال پیش هم در منطقه فلات ایران بودند. و از ایران به جا های دیگر رفتند.البته من شخصا مطالعات چندانی پیرامون این موضوع نداشتم. اما میگویند که DNA ایرانیان این حرف اونا رو اثبات میکنه و دکتر اشرافیان بناب در مطالعاتی در سال ۲۰۱۱ بر روی DNA ایرانیان به این موضوع پی بردند.

مانا

درتمام متون بازمونده آرینها مهاجر هستند چه در “ریگ ودا” و چه در خود اوستا! سرزمین مادریمان ایرانویج هست که از آنجا مهاجرت میکنیم اما سرزمین اصلی و منطقه حکومتی از خراسان تا سیبری گسترده بوده. برای مطالعه بیشتر میتوانید درباره andronovo culture و Bactria–Margiana Archaeological Complex و Yaz culture و Arkaim تحقیق کنید این مناطق همان مناطق اسطوره ای ایران هست که در آن پیشدادیان تا کیانیان حکومت میکردند از این منطقه به دیگر مناطق مهاجرت صورت گرفته که مثلا پارسیها به گفته “ریگ ودا” در حدود ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد اهورا پرست شده و در ادامه به غرب مهاجرت میکنند که ما نشانه دوم آنها را در آذربایجان و سنگنگاره های آشوری پیدا میکنیم

مانا

دکتر اشرافیان هم نشان داده اند که امروز کل فلات ایران چنان درهم آمیخته هستند که از دید DNA یگانگی وجود دارد نه اینکه از آن زمان همین DNA باقی مانده الان در کل مردم ایران ژنهای تمام اقوام از آریایی تا عرب و مغول و ترک و … وجود داره و در کل ایران با کمی تفاوت کلیت یکسانی وجود دارد که به آن ژن خاوره میانه ای در جهان مشهور شده

;H,I [IHK'DV

این مقاله شما در رابطه با باصطلاح مهاجرت آریاهی به سرزمیم کنونی ایران مطلقا بی اساس است و هیچ قرینه علمی ندارد ندارد تا چه به نطریه باستانشناسی مردم ایران از ۱۵۰ هزار سال پیش در همین سرزمین بئپده اند و ومطالعات ژنیتیکی دانشگاه کمریج تاکید میکند همه ایرانی تباران فلات ایران d n a یکسانی دارند حتی آذریهای ترک زبان با شیرازیها D;SHKD NHVKN , FH OW,WDHJ CKDJ;D L,VN HNUHD ALH FI ANJ LJTH,J HSJDNA

علیرضا

آخه یه چیزی بگید انسان باور کنه چطور از ۱۵۰ هزار سال پیش بودیم در صورتی که حضرت آدم ۷ هزار ساله وارد دنیا شده

دکمه بازگشت به بالا