واقعیت نبرد قادسیه

به دستور فیلترینگ مسدود می شود

About شمشاد امیری خراسانی

Check Also

(پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک)

به نام یاری دهنده ایرانیان، پروردگار بی همتا (پان ها)وپان ترک ها (جدایی طلبان ترک) …

Subscribe
Notify of
guest
232 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
باران

این متن عالی بود … فراموش نشود که شراب های درجه یک ما هم بسیار وسوسه انگیز بود برای عربهایی که حتی آب خوردن هم نداشتند

کوروش

ممنون باران عزیز در آینده مطالب بیشتری میزارم

Mojtab

این مزخرفات چیه کی گفته آب خوردن نداشتند؟؟؟
امروز ما ایرانیها هیچ مالی نیستیم و جزو بی فرهنگترین کشورهای جهانیم میخوایم برای خودمون تو خیالات غرق بشیم

کوروش

اگه بی فرهنگیم به خاطر افرادی مثل تو هستن که بی فرهنگی به خودشون تلقین مسکنن این های که من نوشتم واقعیت

سرباز وطنم ایران

ایول اقا کورش!خوب زدی تو دهن بی غیرتش.حال کردم.

مهرداد/mithridates/

مردک بییشعوره کم سواد اگه عربی که نگاه به تاریخت بنداز
اکه ایرانیی که برات متاسفم با این چشم و کوش بستت
جاداره از استاد فردوسی خواهش کنم جوابتو بده اجنبی وطن فروش
چو بخت عرب بر عجم چیره شد همی بخت ساسانیان تیره شد
پر آمد ز شاهان جهان را قفیز(پیمانه)نهان شد ز رو گشت پیدا پشیز
همان زشت شد خوب، شد خوب زشت شده راه دوزخ پدید از بهشت
دگرگونه شد چرخ گردون بچهر ز آزادگان پاک ببرید مهر
به ایرانیان زار و گریان شدم ز ساسانیان نیز بریان شدم
دریغ آن سر و تاج و اورنگ و تخت دریغ آن بزرگی و آن فرّ و بخت
کزین پس شکست آید از تازیان ستاره نگردد مگر بر زیان
چو با تخت، منبر برابر شود همه نام بوبکر و عمّر شود
تبه گردد این رنجهای دراز نشیبی دراز است پیشش فراز
نه تخت و نه دیهیم بینی نه شهر ز اختر همه تازیان راست بهر
ز پیمان بگردند وز راستی گرامی شود کژّی و کاستی
رباید همی این از آن، آن ازین ز نفرین ندانند بازآفرین
نهانی بتر زآشکارا شود دل مردمان سنگ خارا شود
شود بنده بی هنر شهریار نژاد و بزرگی نیاید به کار
به گیتی نماند کسی را وفا روان و زبانها شود پر جفا
از ایران و از ترک و از تازیان نژادی پدید آید اندر میان
نه دهقان، همه ترک و تازی بود سخنها به کردار بازی بود
نه جشن و نه رامش، نه گوهر نه نام به کوشش ز هرگونه سازند دام
بریزند خون از پی خواسته شود روزگار بد آراسته
زیان کسان از پی سود خویش بجویند و دین اندر آرند پیش
ز پیشی و بیشی ندارند هوش خورش نان کشکین و پشمینه پوش
چو بسیار از این داستان بگذرد کسی سوی آزادگان ننگرد
یکی نامه ای بر حریر سفید نوشتند پر بیم و چندی امید
به عنوان بر از پورِ هرمزد شاه جهان پهلوان رستم کینه خواه
سوی سعد وقاص جوینده جنگ پر از رأی و پر دانش و پر درنگ
به من بازگوی آنکه شاه توکیست چه مردی و آیین و راه تو چیست
به نزد که جویی همی دستگاه برهنه سپهبد برهنه سپاه
به نانی تو سیری و هم گرسنه نه پیل و نه تخت و نه بار و بُنه
ز شیر شتر خوردن و سوسمار عرب را به جایی رسیده ست کار
که تاج کیان را کند آرزو تفو باد بر چرخ گردان، تفو!
شما را به دیده درون شرم نیست ز راه خرد مهر و آزرم نیست
بدین چهر و این مهر و این راه و خوی همی تخت و تاج آیدت آرزوی
جهان گر به اندازه جویی همی سخن بر گزافه نگویی همی
بیشعور اینم سند

کوروش

هیچ چیز بی دلیل اینجا ننوشته شده همه اینها با دلیل مدرک هسن وز دید منطق بررسی شدن من هم مثل تو آدم تعصبی نسیستم و منطق گرا هستم این سندی هم گذاشتی با فشار اعراب به فردوسی بدبخت بدست اومده آخر سر هم خودشون کشتنش بی سواد عرب پرست

بهنام

عزیزم شما برو برنامه عمو پورنگ نظر بده

آریا

درود.ممنون کورش جان که این اطلاعاتو در اختیار ما میزاری.به امید روزی که سرزمین پارس (حذف شد-لطفا کمی ملایمترسخن بگویید که باعث رنجش بخشی از هموطنان جنوبی نشود) (پوزش که مجبور به حذف بخشی از دیدگاه شما شدیم)

مریم

اقا کوروش من متن اخربا اسم خودتون گذاشتم توصفحم بااجازتون

سعید

با سلام و سپاس فراوان از اطلاعات مفیدتون.ایران بعد از حمله ی اسکندر ملعون تونست دوباره عظمت خودش رو بدست بیاره(تمدن با شکوه اشکانیان و ساسانیان)اما حمله ی اعراب اونقدر ویرانگر بود که این سرزمین و مردمش دیگه نتونستن به جلال و شکوه برسن فقط در دوره سامانیان اوضاع داشت خوب میشد که اون هم به توطئه ی تازیان نابود شد.لطفا اطلاعاتی هم درباره جنگ نهاوند قرار بدید.تشکر

hossein

الان هم اعراب همون چادر نشینهای جاهل بی مغز هستن و شیر شتر و سوسمار میخورون و اگه نفت نداشتن لباسها هم نمیپوشیدن (منظورم با اعراب عربستان و امارات و دوبی هستش نه نزاد اعرب ایرانی که در نگاه مردم ایران اریای هستن نه عرب جاهل) اون روزی رو مبینم که اعراب بدون نفت میخوان چکار بکنن.
البته حقیقتهای حمله ی اعراب به ایران خیلی بیشتر از ایناست طوری که اگه پیگیر مسایل حمله اعراب بشین چنان سوالاتی تو ذهنتون پدید میاد که حتی به دینتون شک میکنید بگزریم.
یه سوالی داشتم میخوام بدونم حقیقت داره یا نه. چند سال پیش توی یه کتاب تاریخی بخشی از حمله اعراب رو میخوندم که به یه قسمت برخوردم دقیق نوشته هاش یادم نیست گمونم مربوط به اواخر حمله اعراب بود که اعراب با ۴۰۰هزار نفر یا بیشتر دوتا از شهرهای ایران رو محاسره میکنن و مردم که میبینن دیگه نه نیروی پشتیبانی نه چیز دارن با اعراب صلح میکنن یه عهدنامه مینویسن که اعراب هیچ کاری به مردم این شهر ندارن و( طبق اون کتاب حضرت محمد و امام علی هم توی اون جنگ با اعراب بودن) اما اعراب یکدفعه میزنن زیر قولشون و تمام افراد این دو شهر رو که نزدیک به ۳۰هزار نفر بودن رو از کوچیک و بزرگ و زن و بچه قتل عام میکنن(این اعداد رو دقیق نمیدونم درست باشه چون موضوع واسه سه سال پیشه و دقیق به یاد ندارم) و این موضوع من رو به شدت در مرام و جوانمردی علی و محمد به شک انداخته. ایا این موضوع درسته؟؟؟؟؟؟

hossein

البته من قصدم هیچوقت توهین به هیچ یک از پیامبران نیست و همیشه اولیای الهی برام جایگاه ویژه ای داشتن. همین امروز اسم اون سایتی رو که این مطلب رو با عنوان جنایات نا گفته حمله اعراب به ایران گذاشته بود رو داشتم میگشتم که پیداش کنم اما متاسفانه هنوز پیدا نکردم. خلاصه اینکه این سایت مذکور این مطالب رو برگرفته از تارخ طبری میدونست و از اونجایی که کتاب نسبتا معتبری هست گفتم لابد راست میگه و پیشو نگرفتم اما همیشه ذهنم درگیر این موضوع بوده که واقعا در این حمله ها حضرت محمد و امامان حضور داشتن یا نه جالب اینجا بود که اون سایت حتی نوشته بود امام حسن و حسین هم در اون عهد شکنی دخیل بودن و منم میگفتم تو اون جنگ که امام حسن و حسین به بلوغ کافی نرسیده بودن و این سایت داره چرت میگه تا اینکه باز این مسله ذهنم رو درگیر کرد و خواستم کتاب تاریخ طبری رو پیدا کنم که متاسفانه انگار جز کتابهای ممنوعه هستش و شکم باز دوباره اوج گرفت و نتونستم مطلبی گیر بیارم تا این که گفتم بهتره تو اینترنت بچرخم و باز هم شکم برطرف نشد تا این باز این موضوع از یادم رفت و بعد از اینکه این چند روز با سایت شما اشنا شدم امروز یادم افتاد و این سوال پرسیدم تا شکم برطرف بشه. باز هم ممنون که به تک تک پرسشهای کاربرانتون توجه میکنید و جواب م میدید.
امکانش هست که یه مقاله ای باعنوان افرادی که در جنگهای اعراب ایران شرکت داشتن بنویسید و یه جورایی این وقایع ناگوار رو با جزییات به صورت یه مقاله های چندبخشی بنویسید تا همه ازش استفاده بکنن هر چند شنیدن و خوندن چنین نوشته هایی خیلی سخت و زجراوره اما باید از تاریخ درس گرفت تا نزاریم خودمون و ایندگان مان دچار اشتباه نشن.

ساسان

سلام دوست من : میشه بفرمایید این بزرگواران پس از استیلای عرب بر ایران و سایر کشورها از کجا ارتزاق میکردند ؟ و چه کسانی مالیات شهر داراب را سالیان سال به تاراج میبردند؟

سپهر

اعراب سال ها زیر سلطه ایرانیان بودند ازهخامنشان تاساسانیان وحکومت خسرو پرویز.کل ابر قدرتی اعراب ازسال۷۰۰تا۱۳۰۰میلادی بود ولی هیچ وقت قلمرو ان ها اندازه هخامنشیان نشد واین عارزو را بگوربردند

علی

من خودم با این که از اعراب متنفرم ولی باید بگم در اوج قدرت حکومت امویان وسعت حکومت اموی بیشتر از حکومت هخامنشیان بوده.

immortal

بیابان های عربستان در زمان کورش اهمیتی نداشته!

جواد

همیشه یک عده خائن باعث شکست لشکر قدرتمند میشن
همونطور که اینا رفتن طرف اعراب وحشی وا فیلارو از پا در اوردن وذلت را پذیرفتند
زنده باد ایران مرده باد جاهلیت

بابک

زنده باد مردم اریا که با این فشارو زور ملیت وزبان خود را حفظ کرد.درود

حسین

درسته من عربم.اما عربستانی نیستم.

محمد

سلام . ببخشید میخواستم بدونم توی جنگهای با ایران ایا امام علی و فرزندانش حضور داشتند یا نه ؟ یا اصلا با این جنگها مخالفت داشتند یا نه ؟
ممنون میشم اگه بگید با منبع . خیلی دوست دارم بدونم .

مهران

با درود بیکران به اساتید گران مایه و سپاس از زحماتی که میکشند تا دوستان روشن شوند و تاریخ بدون تحریف را بیاموزند .پرسش بنده اینه که اگر علی پسر ابوطالب راضی نبود به جنگ با ایران ولی میخوام بدونم ایشون مشاور خلیفه بوده اند یا نه .و ایا مشاوره یا پیشنهادی به عمر که نفرین بر او باد در مورد جنگ با ایرانیان داده اند ؟ ممنون

محمد

خیلی ممنون از مطلبی که گذاشتید خیلی خوشحال شدم که فهمیدم بحث امام علی از خلفا به ظاهر مسلمان جدا هست .وقلبا راضی نبودند با جنگ علیه ایرانیان

فاطمه

به گواه تاریخ میشه گفت همه ی جنگهای پیامبر و ۳جنگ امام علی و واقعه ی کربلا جنگهای تحمیل شده بودن که حتی این بزرگواران سعی بر هدایت و تمام کردن حجت بر آنها داشتند وحتی از دشمنان میخواستن از جنگ و دشمنی دست بردارن حالا کی باور میکنه این بزرگان بیان به ایران حمله کنن

علیرضا

سلام بسیار ممنون از زحماتی که میکشید خیلی ممنون میشم یه توضیحی درمورد فرماندهان ساسانی که درمقابل اعراب ایستادند بدید مثل مهران،پیروزان ومخصوصا جالینوس یا همون گلینوش

در اردوکشی به قادسیه فرماندهی کل سپاه با رستم فرخزاد بود،پهلوی راست سپاه به هرمزان(دایی شیرویه و برادر زن خسروپرویز)پهلوی چپ آن به مهران پسر بهرام رازی و دنباله سپاه به پیروزان سه تن از بزرگترین فرماندهان ایران سپرده شده بود و مقدمه سپاه هم با جالینوس بود.

علیرضا

سلام یه اطلاعاتی ازمهران رازی پیداکردم آیا درسته؟؟؟؟؟؟؟
گویا مهران رازی در نبرد جلولا کشته شده
http://url.parsiandej.ir/cvbRU

علیرضا

سلام .ببخشید اینقدر مزاحم میشم.
دونکته روخواستم خدمتتون عرض کنم گویا مهران داماد یزدگرد بوده طبق این روایت:
ن اعثم کوفی درکتاب الفتوح صفحه۱۰۵ می نویسد . چون لشگرها رو به یکدیگر آوردند سعد وقاص میمنه لشگر خویش را به عمروبن معدی کرب و جریربن عبدالله البجلی سپرده . ده هزار مرد از سوار و پیاده به ایشان همراه کرد . مغنی بن حارثه الشیبانی و علیاء بن حجش العجلی را با ده هزار سوار و پیاده بر میسره روان کرد . طلیحه بن خویلد الاسدی و مئذربن حسان الضبی را با پانزده هزار سوار و پیاده در قلب به ایستاند . همچنین در جناح و ساقه و کمین گاه مردان نامزد فرمود .

چون تعبیه لشگرها از جانبین راست شد اول مبارزی که اسب در میدان راند امیر آذربایگان . نام او مهران و داماد یزدجرد بود . که با دبدبه تمام به میدان آمد . قبای حریر پوشیده . کرته ای از دیبا در برکشیده . کمری از زر مرصع به جواهر بر میان بسته و دو حلقه زرین با دو دانه مروارید بزرگ در گوش کرده بر اسبی در غایت مهابت و بزرگی برنشسته و شمشیری هندی به دست گرفته . تو گوئی که شعله آتش بود .

چون به میدان آمد اسب را به جولان درآورده . می گفت . امروز عرب را برهم زنم و جویی از خون در میدان روان کنم . دل یزدجرد را از کار اهل عرب فارغ گردانم و خلق را از نخوت و تکبر ایشان باز رهانم . سعد وقاص روی به یاران خود کرده گفت . ای پهلوانان نامدار . می بینید که این کافر غدار بسی لاف و گزاف بر زبان می راند و مرد میدان می خواند . کیست از شما که به میدان رود و او را گوشمالی دهد که انتباه دیگران باشد ؟

منذربن حسان الضبی از قلب لشگر برون آمد و بدو گفت . ای جوان چند لاف می زنی ؟ باش تا حمله مردان را ببینی . پس با یکدیگر به نیزه و شمشیر درآویختند و محاربت می کردند . منذر او را به نیزه زد و از اسبش بینداخت . پس پیاده شد تا سر او ببرد . شمشیر براو انداخت . مهران پای خویش پیش داشت . شمشیر بر پای او خورده جدا شد و مهران بی پا گشت .

منذر پیش آمد تا سرش را از تن جدا کند . در این اثنا اسب منذر بجست . منذر در عقب اسب دوید تا او را بگیرد . جریربن عبدالله بجلی از میمنه لشگر بتاخت . ریش مهران را بگرفت و سر او از تن جدا گردانیده سلاح و جامه های قیمتی که پوشیده بود از تن او برگرفت . منذر اسب خویش بگرفت و روی به مهران آورد تا کار تمام کند .

جریر را دید که سر او را بریده و جامه او بیرون کرده . منذر گفت . من او را نیزه زدم و از اسب انداخته پای او به شمشیر جدا کردم . تو را نرسد که سلاح و جامه های او بگیری . سلاح و جامه های او از آن من است . میان ایشان گفتگوی شد .

آخر قرار براین افتاد که کمر مرصع را منذر گیرد و باقی آنچه هست جریربن عبدالله بردارد . چون به موضع خویش آمدند . سلاح و جامه های مهران را قیمت کردند . کمر مرصع سی هزار درم و جامه و غیره ده هزار درم برآمد . آن روز تا شب میان هردو لشگر جنگ عظیم رفت .

………………….
نکته دوم :اکثر کسانی که در نگ با ایرانیان شرکت کردند درآینده یا خودشون یا فرزندانشون به جنگ با اهل بیت پرداختند مثل :عمربن سعد.ابو موسی اشعری اما از عمار یاسر بعید بود که در جنگ با ایرانیان شرکت کنه.
نمونش خالد بن عرفطه که اگر به این لینک برید میفهمید چی میگم
http://url.parsiandej.ir/ncEYX

علیرضا

ممنون دوست من .این مطلب برای این سایت #
ولی عکسی که برای واقعیت نبرد قادسیه انتخاب کردید واقعا جالبه ونشون میده که چطور یه عده فراری ترسو باعث شدند که عربها بتونن ازپس فیلها بربیان/

علیرضا

سلام یه سوال دارم آبا تو جنگ زنجیر هر ۱۰ ایرانی رو با زنجیر به فیل میبستن که فرار نکنند؟؟؟؟؟؟

هرمزدوم

هی باخودم میندیشم مادراین سردنیا مختارنامه میسازیم آنها درآن سردنیا سیصد میسازند
مادراین سردنیا یوسف پیامبرمیسازیم آنها درآن سردنیااسپارتاکوس میسازند
نمیدانم جواب سورنا رادرآن دنیا چطوربایدبدهیم؟چه اشکال دارد فیلمی بسازیم که درآن خسروپرویزبمدت۲۰سال روم رابامنجنیق کوبیدودرخانه خودشان حبسشان کرد؟

سعید

با سلام،واقعا به وجود افراد غیوری مثل شما افتخار میکنم.خیالم راحته که تا شماها تو این مملکت هستین بدخواهان نمیتونن به تمام اهداف پلیدشون برسن.زنده باد سرباز وطن و درود بر این همه میهن پرستی

اردشیردرازدست

درتاریخ پرفرازونشیب مملکتمون بنظربنده بدیمنی عدد۳بیش از۱۳میباشد.بعنوان مثال:
مادرزمان داریوش سوم هخامنشی ویزدگردسوم یادگارهای تلخی برامون مونده ولی عوضش عدد۲برامون خوشبختی آورده بعنوان مثال:
شاهانی چون کمبوجیه دوم”فتح مصر” هرمزدوم”نیکخویی” شاپوردوم”تنبیه اعراب” خسرودوم”فتح مصر وروم”

dostdar.p

درود بر تمام بزرگواران و عزیزانی که در آگاه سازی هم نوعان خود قدم بر می دارند .

من نیز چون شما بر گذشته کشورم افتخار می کنم و حسرت می خورم که چرا ملتی با این سابقه اینگونه گذشته خود را از یاد برده است . موجی از کینه و نفرت و بی خردی را در جامعه مشاهده می کنیم . این بی خردی ها تا بدانجا ادامه داشت که امروز می بینیم که ناموس می فروشند و لقمه نانی در حد بخور و نمیر گیرشان می آید .
در طی تحقیقاتی که در خصوص جنگ ایرانیان و اعراب کردم به چند نکته رسیدم که پاسخ سوالاتم را دریافتم .
اول اینکه رستم فرخزاد با اصرار یزگرد سوم را بر تاج و تخت نشاند . گویند بعد از خسرو پرویز ، بیست و چند نفر شاه بر کشور شدند و هر یک با شورش بعدی از پای در آمدند … رستم که شرایط را بحرانی می دید از استخر یزدگرد سوم را با خود همراه کرد و او را شاه ایران کرد . مغ ها ( بخوانید روحانیون زرتشتی ) که با این انتخاب مشکل داشتند و تمایل داشتند که شاه مورد نظر آنان کشور را اداره کند ، با این انتخاب از کوره در آمدند و مردم را علیه شاه می شورانیدند . بعد از خسرو پرویز ایران روی آرامش به خود ندیده بود و سهم خواهی مغ ها باعث شد که کشور اسیر تفرقه شده و مردم وحدت رویه نداشتند .
دوم اینکه مردم رضایت کافی از حکومت نداشتند و سیستم طبقاتی ساسانی باعث شده بود که یک کشاورز زاده با تمام لیاقتهایی که داشت بایستی کشاورز می شد و کشاورز هم از دنیا می رفت این موضوع و مسائل مهم تری همچون ، اختلاف طبقاتی و اختلاف معیشتی و عدم اعتماد مردم به شاهان ساسانی و فقر ناشی از سالهای بعد از خسرو پرویز شرایط ایران را برای حمله اعراب آماده می کرد . ( ممکن است بعضی از دوستان این مسئله را بر نتابند ولی می خواهم بگویم ایران هخامنشی با ایران ساسانی بسیار متفاوت بوده … اگر در زمان هخامنشیان زن و مرد از حقوق یکسان برخوردار بود ه اند و مردم دارای اعتبار و آبرو بودند و منشور حقوق بشر را در آن سالها اجرا می شده است و به قول یکی از بزرگان آلمانی که می گوید حتی در آلمان امروز هم آن حقوق بشری که در ایران باستان بوده است ، وجود ندارد )

سوم خود رای بودن یزدگرد که باعث شد صلح میان ایران و اعراب شکل نگیرد . رستم که می دانست شرایط کشور برای شروع جنگ خوب نیست ، پس یزدگرد را مشورت داد و به او گفت که از هرگونه جنگ بپرهیزد و اگر شده غرامتی به اعراب بدهیم ، مانع از این جنگ شویم تا ایران را یکپارچه نموده و در مقابل اعراب آماده سازیم و بعد پوست از تن این سوسمار خورها در بیاوریم . یزد گرد که در ابتدا پذیرفت وقتی بی توجهی و اهانت فرستاده اعراب را دید ، از کوره بدر رفت و صلح را نپذیرفت …

چهارم این که اعراب اعتقاد داشتند که اگر زنده بمانند ، بهشت ایران را در صورت پیروزی از آن خود کرده اند . زنان زیبای ایرانی و رودهای خروشان و آب فراوان و کشوری حاصلخیز و ثروتمند آنان را غرق در نعمت می کرد و اگر کشته می شدند به بهشت موعود رهسپار می شدند و در آنجا زنان نار پستان و حوریان ….منتظر آنان بودند . پس از این باعث می شد که اعراب نه از جنگ واهمه داشته باشند و نه از کشته شدن ….

(اصلاح شد)

ایرانیان نیز چنین بودند اصلا دل خوشی از حکومت نداشتند و سنگ اندازی مغ ها و دل سرد کردن آنها باعث می شد که دیگر هیچ کس دل و دماغ دفاع از کشور را نداشته باشد و آنان هم که می رفتند با طیب خاطر شمشیر نمی زدند و تفکر اعراب را نداشتند ، اگر اعراب را شکست می دادند باید تابع حکومتی می شدند که سالها ، سیستم طبقاتی را به راه انداخته بود …
ما قبل از اینکه از اعراب شکست را بپذیریم از خودمان شکست خوردیم ، از اعتماد به روحانیون زرتشتی ضربه خوردیم . از نبود عدالت و برابری و انصاف در کشورمان شکست خوردیم ……

زنده باد ایرانیانی که به خاطر آبادی کشورشان از جانشان گذشتند چه آنها که در آن هزاره های قبل بر خاک افتادند و چه سربازانی که امروز در مرزهای ایران به شهادت می رسند ….
ما ایرانیان نیاز به یک انقلاب بزرگ در درون خودمان نیاز داریم . کشوری مثل ژاپن بعد از نابود شدن توانست از خرابه های ژاپن کشوری قدرتمند بسازد . کشوری چون آلمان که هیچ چیزی نداشت و سرمایه اش در جنگ دوم جهان نابود شده بود . امروز بعد از شصت یا هفتاد سال ، غول بزرگ اقتصادی اروپا و جهان شده است …. آیا ما نمی توانستیم چنین باشیم ….
استادی داشتیم به اسم استاد نوابی که ایشان می فرمود هرگاه یک ایرانی به فرزندش گفت ، چراغ اضافه را خاموش کن تا به اقتصاد کشور لطمه وارد نشود ، آنگاه ایران در مسیر پیشرفت قرار گرفته است . مشکل اینجاست که همه ما ها قبل از هر چیزی فکر این هستیم که چه کنیم پول کمتری پرداخت کنیم حتی اگر شده است ، یک سیم از پشت کنتور بگیریم که پول برق کمتری بدهیم ….
منافع ملی اگر توسط من و شما رعایت شده و به آن پایبند باشیم ایرانی سربلند را خواهیم ساخت ….
سوم

آخرین مدافع تخت جمشید

دوست دار عزیز:
به اعتقادبنده ساسانیان ازعدالت کم نداشتندنمونش دیوارهای کج طاق کسرا
کسرااول یاانو شروان برای اینکه خانه پیرزنی راکه درآن حوالی بودتخریب نکند دستوردادتادیوارهای کاخ ازآن محدوده کج شوند وآن پیرزن تا روزی که زنده بودهمسایه شاه ماند.نمیخوام زیادوارد تاریخ بشم بخدابیش از۱۰۰مثال از جوانمردی ساسانیان میتوانم بیاورم.
بعدشم یزدگردهمش۲۳ساله بوده که اعراب به ایران حمله کردندوقبلش فرصتی برای دشمنی عمیق بااعراب نداشته
درود خدا بر روان بلند شاهان ساسانی

آخرین مدافع تخت جمشید

چاووشی میگه لبت یه چیزی میگه چشات یه چیز دیگه
من دیگه فمیدم کدوم دروغ میگه
بله دوستان من دیگه فهمیدم تمدنم هویتم کوروشم دروغ نمیگن
درصورتی که برام جاافتاده چه کسایی دروغ میگن

علیرضا

به نظرم اگر اول یزدگرد یه صلح الکی با اعراب میکرد وبعد از کسب تجربه واستفاده از نظریات رستم فرخزاد و یکپارپه کردن سپاه میتونست جوری بر اعراب پیروز بشه که دیگه اعراب حتی فکر دعوا هم نکنن چه برسه به کشور گشایی.در ضمن اگر اشتباه نکنم اسم اون کسی که زمانی که بهمن در جنگ پل تازیان رو شکست داد در تیسفون اغتشاش کرده بود فیروزان بوده که اگر اون نبود نتیجه جنگ های ایران واعراب میتونست تغییر پیدا کنه آیا این فرد همون پیروزان سردار ساسانی بوده؟؟؟؟؟

آرش

یه نکته خیلی مهم رو شما فراموش کردین ارتش ایران در طول حکومت ساسانی بیشترین نبرد رو با کشور روم داشت ولی به عبارتی ارتش ایران سلاح سنگین با ذره های سترگ که بیشتر برای مبارزه با ارتش روم تجهیز شده بود ولی تازیان بادیه نشین سلاح سبک بودند و این باعث میشد در هنگام جنگ انرژی کمتر و سرعت عمل بیشتری نسبت به سربازان ارتش ایران دانشته باشند

سعید

دوست عزیزنکته دیگری که باید به اون اشاره کرد این هست که ایرانیان مردمانی شهرنشین و متمدن بودند اما تازیان علاوه بر اینکه نمیدونستند شهر چیه به طور ذاتی و با توجه به شرایط زندگی که داشتند خوی وحشی گری داشتند و این باعث میشد تا سربازان ارتش ایران نتونند به راحتی با اونها مبارزه کنند.

محمود

درود بر تو لطفا طوری باشه که بشه کپی یا دانلود کنیم

مهران

فقط اینو میتونم بگم که وای از خیانت کاران که هر چه بر سر این کشور امده از خیانت بوده .خیانتی که خودمان به خودمان کردیم …نفرین بر خاینین در طول تاریخ

درود …………………………. عربی به نام – هلال بن علقمه – در جنگ قادسیه رستم فرخزاد فرمانده سپاه ایران را کشت و فریاد زد : به خدای کعبه رستم را کشتم … در این جنگ بود که درفش کاویانی به دست عرب ها افتاد ….

زنده باد ایران زمین ….

فاطمه

درود بر شما

من فیلم عمر را دیدم در اواخر فیلم جنگ قادسیه رو به نمایش گذاشتن که قلب هر ایرانی میهن پرستی رو بدرد میاره این فیلم که تقریبا قوی ساخته شده ایرانی ها را بسیار زشت چهره و بد لباس نشان میده که هیچ نظمی ندارن ای کاش سینمای ما بتاریخ پر افتخار کشورمان توجهی میکرد…

قادسیه مسیر پیشرفت کشور را ویران کرد

سعید

اگر سینمای ما به تاریخ پر افتخار کشورمون توجه کنه اون موقع خیلی از گرگها که نسلشون از همین تازیها هست از نون خوردن میفتن و باید برن پیش همون سوسمارخورها زندگی کنن.

بهرام بهرام

قبلن گفتم بازهم میگم:
متاسفانه ساختن فیلمهای ایران باستان برای کارگردانان به لحاظ حکومتی نه به لحاظ فروش
نون نداره
متوجه هستید دوستان
پول توش نیست
ارتقا مقام نداره
رقابتی بین کارگردانان برای ****** درساخت فیلمهای مذهبی درگرفته
****
****

اریا

سلام بر همه دوستان .مطالب خوب و اطلاعات جالبی در مورد حمله تازیان به ایران در نظریات دوستان خوندم.منم مطالب ناگفته ای رو میگم که تکمیل کننده بقیه مطالبه.شکست ساسانیان از تازیان به دلیل قدرت جنگاوری و نبوغ نظامی اونها نبود.بلکه به خاطر ضعف و فروپاشی نظامی و سیاسی ساسانیان بود.در اوج قدرت ایران در زمان شاپور دوم تازیان به ایران حمله کردند.ولی شاپور دوم همه اونا رو تار و مار کرد.ودستور داد شانه های تازیان رو سوراخ کنند و از داخل شانه هاشون طناب رد کنند.چون ارتش ایران در اوج قدرت بود.ریشه اصلی شکست ساسانی از اعراب به جنگهای ۲۷ ساله ایران با روم در زمان خسرو پرویز بر میگشت.که جنگهای بسیارطولانی و فرسایشی رو باروم راه انداخت که باعث فروپاشی و ضعیف شدن ایران شد.خیلی ازسربازای زبده و حرفه ای ارتش تو اون جنگها یا کشته شدن یا فرسوده و مجروح و ناتوان به ایران بر گشتند و تازیان چون از طریق جاسوساشون فهمیدن که ایران ضعیف شده فرصتو غنیمت شمردند و به ایران حمله کردند بسیاری از سربازان رستم در قادسیه جوانان کم سن وسال و مردم عادی بودند.که با اموزشهای کوتاه مدت که دیده بودند برای دفاع از وطنشون اومده بودند با تازیان بجنگند.مسلمه اونا هیچ وقت نمی تونستند مثله یه سرباز کار ازموده بجنگند.تازه بازم با این وجود اگه اشتبا هاته رستم {جنگیدن در بیابان } خوش شانسی تازیان {توفان شن که به طرف ارتش ایران وزید} و خیانت برخی از ایرانیها که در ارتس تازیان میجنگیدند {به تازیان گفتند که چطور فیلهای سپاه ایران رو از کار بندازند}نبود بازم اونا در جنگ پیروز نمیشدند

سلما

با وجود پذیرفتن جنایتها و حمله اعراب و بی فرهنگی آنها و…….در حال حاضر ما ایرانیها باید این نکته را بپذیریم که بعد از حمله اعراب فرهنگ ما زبان ما وحتی نسل ما تغییرکرد بطوریکه خواسته یا ناخواسته شاید چندین نسل قبل از ما پدرانمان عرب بودند در شرایطی که بسیاری از عربها در ایران ساکن شدند وحتی تشکیل خانواده دادند پس دوستان خیلی تعصب به خرج ندهید چه بسا که این سوسمارخورها که می گوییم اجدد خودمان باشند!منطقی باشید.

تمامی مطلب و تمامی نظر ها و پاسخ ها و حتی سایت های معرفی شده رو هم مطالعه کردم اما هنوز یه سوال دارم
اصلا این جنگ قادسیه میشه بگین سر چی شروع شده ؟ و علت اصلی و فرعیش چی بوده ؟
موندم ما ها مگه ادم نیستیم ایرانی ، رومی ، عرب چه فرقی دارن اخه همه ساکن یه زمینیم اومدیم بعدشم میریم.
عاشقانه ایران رو دوست دارم اما خدا وکلیلی کوروش و هخامنشی که اسطوره ای هستن برای ما حتی تخت جمشید با اون وسعت مگه باقی موندن که الان تو بعضی از نظر ها شاهد دعوا های دوستان هستیم .
به امید روز و روزگاری که من بتونم با عقیده ای که تا یک سال پیش داشتم کنار بیام و دلیل ورود اسلام و بقای اون رو در ایران ترسو بودن اجدادم و وحشیگری اعراب ندونم برگردم به همون عقیده قشنگی که الان باورش برام سخت شده

ورود و بقای اسلام به خاطر فرهیختگی اجدادم بوده نه ترس از جنگ و یا شکست و بقای اون هم فقط و فقط به خاطر فرهیختگیمون بوده نه ساده انگاری و کیسه دوزی عربها و بعد اونها سودجویی سودجویان.

و امیدوارم روزی که تونستم کنار بیام بگم باز به امید روزی که نوادگان ما از ایران فقط یه اسم بزدل و بی فرهنگ به جا نزارن مثل عقاید بعضی از هم سن و سال های کشور زده و غرب زده و حتی زمین زده به امید روزی ه دوباره به فرهیختگی زمان هخامنشی برگردیم البته بیشتر از اون چون فکر میکنم اگه واقعا اسلام و هدفش فرهیختگی باشه باید بیشتر از اون دوره فرهیخته باشیم.

رامین

اگه یه لحظه تمام این بحثا رو کناربذاریم به همه اتفاقات وحشتناکی که اینروزا اونم تو قرن بیست ویکم توخاورمیانه وشمال آفریقا داره اتفاق می افته فکرکنیم میفهمیم که همه اینا زائیده نژادپرستی وتعصب کورکورانه ای هست که مثل سرطان به جون ملتهای مسلمان افتاده.فکرکنم بهترباشه که تاریخو باتمام خوبیهاوبدیهاش بپذیریم وبهش احترام بذاریم.شاید اینجوری بتونیم کینه ودشمنی روکنار بداریمو به فکرساختن ایرانی آبادتر تودنیائی أمنتر و دوستداشتنیتر باشیم…

کامران

لازم نکرده شما نظر بدید ! اگر غیرتی پارسی داشته باشی میفهمی که ما چه حسی داریم !

ایرانی_غمگین

********* هر وقت داستان این جنگو میخونم اشکم در میاد

ويشتاسب

دفاع ایرانیان در برابر عرب های ******متجاوز
۱ جنبش خداش به انگیزه دعوت به نفع عباسیان و بازسازی باورهای اجتماعی مزدکی بود که تا ان زمان همچنان در ایران وجود داشت خداش در بین روستاییان خراسان به پیشرفت هایی دست یافت ولی پس از چندی سرکوب شدند
۲ جنبش ابومسلم که در خراسان روی داد و به شکل قیام عمومی درامد زیرا در یک روز مردم شصت دهکده به این جنبش پیوستند
۳ جنبش سنباد که در فاصله کمیپس از کشته شدن ابومسلمروی داد با وجودی که عمر کوتاهی داشت بسیار تلف شدند در این جنبش گروهی از زرتشتیان مزدکیان حتی شیعیان!
۴ جنبش استاد سیس شورشی در روستایی در خراسان بود که در سال۱۵۰ هجری به وقوع پیوست و در طول ۲ سال ادامه ان سراسر خراسان از سلطه اعراب پاک گردید. سپاهیان عرب تمام سرداران عرب در جنگ مروالرد از دست رفتند( خدا لعنتشون کنه)
۵ جنبش المقنع شورشی بود که از سال ۱۶۰ هجری به مدت ۷ سال ادامه داشت این مهمترین نهضت روستایی پس از ابومسلم بر علیه اعراب بود.
۶ جنبش بابا اسحاق زمان زیادی با همکاری روستاییان در برابر اعراب ایستادگی و مبارزه کرد
۷ جنبش پاپک( اسطوره دلاور پارس) به سرداری بابک خرمدین در شمال غربی ایران روی داد
که پی از جنبش ابومسلم خراسانی و المقنع بزرگترین قیام ایرانی در برابر مهاجمان به حساب می اید. در این جنبش سپاهیان عرب به مدت بیش از بیست سال شکست های فراوانی را تجربه کردند.
۸ جنبش گرگان و تبرستان اینان با پرچم های سرخ یکبار در زمان منصور به سال ۱۴۲ هجری و بار دیگر در زمان خلافت مهدی که شورش مردم به قتل عام اعراب منجر شدکه در یکروز مردم هرچه عرب را در شهر و روستا یافتند کشتند( افرین بهشون) حتی زنانی که شوهرانشان عرب بودند انها را به مردان تبرستانی نشان دادن تا از بین بروند

شما فکر کردید امدن اسلام اختیاری بوده و مردم گفتند به به و چه چه عربا با مهربونی گفتند اسلام میاردی اونا هم گفتند بعله وبه خوبی و خوشی سپری شد هه!!!
سند شما گفته های ********************* که ایران بدون شمشیر فتح شد؟

رامین

آن قصرکه جمشید در او جام گرفت آهو بچه کرد و روبه آرام گرفت دوستان دنیا به هیچکس وفا نکرده این بحثا هم هیچ سودی جز کینه و دشمنی نداره

سارا

چرا اینقدر راحت هر دروغی رو باور میکنین، اسلام با زور وارد ایران نشد، به دلیل نزدیکی دین اسلام با مذهب زرتشت ایرانی ها به راحتی دین اسلام رو پذیرفتن، نه با زور و جبر، خواهش میکنم اینقدر ساده لوح نباشید، این داستانهای من درآوردی برای اینه که بین عرب و عجم فاصله بندازن، شما رو به خدا تحقیق نکرده چیزی رو باور نکنین

ونداد

سارا خانم مثل اینکه شما آگاهی لازم را ندارید اسلام کاملا با زور به ایرانیان تحمیل شد من نمیدونم شما این حرفا رو از کجا میگید ولی دامنه مطالعاتتونو زیاد کنین…
بعدشم دین اسلام به هیچ وجه شبیه آیین زرتشت نیست من یک زرتشتیم.

poor boy

درود بر تو بعضی ها نمیدانند حضرت محمد میتونست جلوی عمر و عماریاسر رو بگیره اما نگرفت به نظر من ریشه بدبختی ما از همون موقع به بعد شروع شد یکی اسکندر یکی هم عربا باعث بدبختی ماشدند البته بعد از زمان اسکندر دوباره قدرت گرفتیم که…
یکم تحقیق کنید خوب هست. راستی عربا چنان کتاب سوزی چپاول و تجاوز کردند که هیچ نمونه ای درش نیست از حمله مغول ها هم بدتره.

ایرانی

واقعا خنده داره شما نمی دونیم اون زمان حضرت محمد فوت کرده بودن.اون وقت اینجا اراجیف می نوسین
واقعا برا نویسنده متاسفم که حمله ی عرب ها رو بد تر از حمله ی مغول ها میدونه
برا شما که همین طوری بدون هیچ اطلاعاتی درباره ی کتاب سوزی نظر می ذارین توصیه می کنم تاریخ کتاب سوزی تو ایران رو بخونین از(ویکی پدیا) بخونین
درمورد کتاب سوزی در زمان حمله ی عرب ها شک وجود داره.
تو نبرد قادسیه ایرانی ها شکست خوردن چون اون زمان به خاطر عواملی(زیاد بودن مالیات.خشکسالی.اختلاف طبقاتی فراوان و..) روحیه سپاح بد بودش. و این تحط تاثیر کتاب های مدرسه نیستش که حالا بیش از ۸۰ درصد مردم ایران مسلمان هستن.اگه اطلاعاتی که دارین ناقصه یا منبع درستی نداره با نظراتون فکر مردم رو درباره ی اسلام عوض نکنین.

سعید

دوست عزیز قطعا حمله ی اعراب به ایران مقوله ای جدا از اسلام است ولی خود من به عنوان یک مسلمان میگم که عمر و سپاهیانش کم از داعش نداشتند(بله در آن زمان پیامبر اسلام فوت کرده بودند و حضرت علی و فرزندان گرامی اش هم در نبرد حضور نداشتند و مخالف هم بودند)اما حمله اعراب به مراتب بدتر از حمله ی مغول بود.
ضمنا چنگیز در ابتدا به سفارش خلیفه ملعون عباسی قصد حمله به ایران کرده بود(فرهنگ و تمدن اسلامی نوشته ی علی اکبر ولایتی)پس حمله مغول پیامد حمله عرب هست(هرچند که پشیمان شده بود اما واقعه ی اترار…).
ضمنا:
سپاه(نه سپاح)
تحت تاثیر(نه تحط تاثیر)

داود

سلام.پس باید این متن فرگرد هشتم وندیداد را خوانده باشید که کسی که اصول بردن و پاک کردن مرده را نداند چه بر سرش می آید: مزداپرستان باید اورا در بندکشند جامه از او برگیرند پوستش برکشند و مردارش را نزد آزمندترین پرندگان مردار خوار بیندازند و بگویند مردی که در اینجاست از همه کردارهای اهریمنی خود پشیمان شده .
فقط بخاطر حمل مرده به تنهایی باید پوست فرد کنده شود!خواهشا نظر خودتون رو به همه ایران تعمیم ندهید

فاطمه

اسلام بازور تحمیل نشد هیچ چیزی بازور نمیشه اگه بازور بود به آیین قبلی برمیگشتن در ضمن اکثریت مردم ایران شیعه ان و محب اهل بیت که امامان هم هیچ ربطی به حمله ی خلفا نداشتن تازه اسلام کاملترین دینه

کامران

فدای آیینت ! نمیدونم چطور بعضی ها جرعت میکنن دین اسلام رو با دین پاک زرتشت مقایسه کنن . در ضمن لطفا از روی بی اطلاعاتی و احساسات نظر ندید . ونداد جان شمارو نمیگما شخصی مثل سارا خانم رو میگم .

فاطمه

من مقایسه نکردم من گفتم بهتر وکامل تره

بلندطبقه

ساراخانم به احتمال قوی شما تحت تاثیر کتابهای دبستان وراهنمایی قراگرفته اید که می گوییداسلام بازور وارد نشد.
به نظرم شمامطالعات دبستانی دارید!

فاطمه

بازور نشد اگه بازور بود بعدش کاملا بنا به میلشون انتخاب کردن

امیر کبیر

در مورد چیزی که علم ندارید،لطفا صحبت نکنید خانم سارا.

سجاد

عزیزم برو تاریخ رو بخون قشنگ بدون اسلام .و تشیع چه زمانی تو ایران اومده

ناشناس

الآن شما تحقیق کردی

اشکان

نه دوست عزیز . دین اسلام به دین زردشتی نزدیک نیست . کپی شده از دین زردشت هست و عقل سالم میکه کسی اصل رو با کپی عوض نمیکنه مخصوصا اگه مدعی دین کپی شده قصد سوء استفاده داشته باشه . دلیل با زور وارد شدن اسلام هم همینه .

مهرسا

اسلام و زرتشت شباهت زیادی به هم ندارند در بعضی موارد مخالف هم هستند و به گفته خود زرتشتیان سه چهارم اوستا نابود شد درحالیکه تمام مسلمانان یک کتاب واحد دارند و همگی بر این اعتقادند که کتاب انان دچار تحریف نشده و نخواهد شد اصول اسلام که مبتنی بر توحید و نبوت و معاد هستند را تمام مسلمانان قبول دارند و هیچگاه در بین دو گروه اصلی مسلمانان یعنی شیعه و سنی دچار تحریف نشد اما خداپرستی در آیین زرتشت طی دوره هایی دچار تحریف شد زرتشتیان در دوره ساسانی الهه هایی مانند اناهیتا که مشابه ایشتار و افرودیت است را پرستش میکردند ویرانه های معبد اناهیتا در کرمانشاه هنوز موجود است و بعضی از انان قائل به دوگانه پرستی هستند و اهریمن را در مقابل اهورامزدا میدانند اگر برخی از احکام زرتشت را هم بررسی کنیم متوجه میشویم که اگر هم زرتشت پیامبر الهی بود که این باور برخی از علمای اسلام است بر مبنای تفسیر ایه ای از قران و به طرز جالبی شما از اعتقادات اسلام درباره احترام و ایمان به تمام پیامبران الهی علیه خود اسلام استفاده میکنید اصل ان تحریف شد و پس از ورود ادیانی مانند اسلام و مسیحیت به ایران مجددا تحریف شد تا از تعداد پیروان ان کاسته نشود و اگر شما امروز زرتشت را بهتر از اسلام میدانید باید به تمامی احکام ان عمل کنید که البته به دلیل مغایر بودن این احکام با عقل و وجدان و غیرت ایرانی من انرا در اینجا نمی اورم تا شما و دوستان را ناراحت کنم به طور کلی خداپرستی هیچ دینی به پای اسلام نمیرسد و همین برای اثبات حقانیت ان کافی است باتوجه به بیسواد بودن پیامبر ان که احتمال اگاهی وی از ایین زرتشت را کاهش میدهد و همچنین با توجه به اینکه در هیچ ایه ای از ایات قران داستان و یا ماجرایی از زرتشتیان نمیبینیم بر خلاف دیگر ادیان. اسلام دینی است الهی و اخرین و برترین و کاملترین دین است البته اگر به خدا باور داشته باشید

فاطمه

دین اسلام کامل تره ودین اصلی نزد خداس

سجاد

دمت گرم سارا من یه ایرانیم و عرب زبانم و افتخار میکنم که وطنم ایرانه و برا وطنم جونمو میدم اینقد عرب و عجم نکنید

سعید

سجاد عزیز بحث عرب و عجم فرق داره،برو کتاب شاپور دوم نوشته ایرج رامتین رو بخون تا ببینی همین مردم عزیز خوزستان چندبار توسط فردی حجازی به اسم قروه قتل عام شدن و بعد شاپور دوم چه مقتدرانه انتقام گرفت
چرا شما به خودت گرفتی عزیز من؟یعنی شما خودتو با اون احمق های عربستان سعودی یکی میگیری؟
درود بر تمام اعراب ایران

بهزاد

خیلی خوشم اومد گفتی عرب زبانم شما به زور زبانتون عربی شدین مثل عراقو لبنانو مصر و لیبی و مراکش و… و اینکه شما ایرانی هستین من تو خوزستان هنرمندترین آدما رو میبینم که همش به گوهر ایرانیتونو و عربهای واقعی رو ببینین هنوزم نه علم و دانشی دارن نه تمدنی میدونی اصلا از عربستان کسی نداریم کتاب نوشته باشه همشون یا مصرین یا عرب زبانهای دیگه.ما باید این زبانمونو با کنار گذاشتن واژه های بیگانه درستش کنیم.اگه خوزستانی هستی ببین با شوش و خوزستان چه جنایاتی شد تو زمان اعراب و اسکندر و …پیروز باشی

ایرانی_غمگین

ما دین کاملتونو نخواستیم گمشید برین عربستان شماها عرب زاده این

سعید

سارا خانم یک سوال
آیا شما جنایات عمر ملعون رو نادیده میگیرید؟
مگر شما نمیدونید ایرانیها در ابتدا از روی ترس مسلمون شدن(اسلام ظاهری)و بعد در اثر آشنایی با اهل بیت پیامبر،اسلام واقعی رو دریافت کردند!!!!!!!!!مهمترین شاهد بر این ادعا همینکه الان اکثر اعراب عمر رو به عنوان خلیفه قبول دارن و بهش میگن فاروق اعظم اما ایرانیان اکثرا شیعه هستند و از طرفی خیلی از ایرانیهای دیگه و با دین دیگه(زرتشتی،مسیحی،کلیمی و …) نسبت به عمر نفرت دارن
مسلمون بودن باعث افتخاره اما جوگیر شدن و به اطلاعات کتابهای دبستان بسنده کردن نشان از بی اطلاعی هست
آدم باید خیلی بی رگ باشه که جنایات عمر شیطان صفت رو نادیده بگیره

فاطمه

منم این حرفای شما رو قبول دارم

داود

با سلام دین زرتشت و اسلام تفاوتهای اساسی با هم دارند.اینکه مردم به اختیار اسلام آوردند درست است ولی ارتباطی به شباهت این دو دین ندارد.برای مطالعه بهتر است ترجمه کتاب وندیداد(قوانین زرتشتی )را بخوانید.خصوصا در مورد خانمها قوانینی دارد که پاسخ بنده را تایید می کند.

ويشتاسب

مسلمانان در تمام این سالها زرتشتیان را تحقیر میکردند و ان ها را گبر می نامیدند تمام اداب هایشان را ممنوع کردند انها را کشتند پرداخت جزیه بسیار زیاد و راندنشان به هند
جزیه را بید با توهین و تحقیر از انان گرفت. غیر مسلمانان خودش به صورت پیاده نه سواره هنگام پرداخت باید او ایستاده و عامل اخذ جزیه نشسته باشد.
امیر عبداله بن طاهری امیرخراسان دستور داد در قمرو حکومت او هرجا کتب عجم و مغان باشد ان را بسوزانند.
در درجه اول مسلمانانی که دین دیگری می پذیرفتند مرتد محسوب میشدند. اینان که در اغلب موارد یهودی مسیحی و زرتشتیانی بودند که هنگام فتح سرزمینشان از طرف لشگر اسلام برای اجتناب از اسارت و بردگی ( توجه داشتید بردگی در زمان اسلام.) و یا در دوران اعمال تعقیب و اذیت اسلام اورده ولی در نهان به کیش پیشین خود پایبند بودند و باطنا فرزندان خود را هم به قوانین ان دین می پروردند و اگر عمل ایشان کشف می شد خودشان مرتد حساب میشدند.
ابن مقفع دانشمند نامی ایران پرت ایرانی در سال ۱۴۰ هجری تهمت این که در نهان کیش زرتشتی دارد اعدام شد.
**************

بهزاد

سارا بهتره کتاب بخونی

کامران

شما چقدر در این باره تحقیق کردید ، تاریخ دان هستید ؟
هیچ هم پارسی ها دین اسلام رو قبول نکردند چون که زرتشت برتری خواصی به دین اسلام داره ، عرب های به ظاهر مسلمون حمله کردند و سرزمین پارس رو به ظاهر مسلمون کردند . ******** (لطفا به قومیت خاصی توهین نکنید و به قوانین سایت احترام بگذارید) که داری با ما مقایسشون میکنی ؟

فاطمه

چه برتری بگو ماهم بدونیم ازهر نظر اسلام برتر وکامل تره کدوم دینو میشناسی که همه ادیان الهی وهمه پیامبرانو قبول داشته باشه حتی از این نظر هم اسلام سره

سیاوش

درود

دوستان خواهشان ی دین ۵۰۰۰ ساله رو یا بلکم بیشتر رو با ی دین ۱۵۰۰ ساله مقایسه نکنید …..

محمّد

برادر من شما بحث رو به انحراف نکش.مقاله ها و نظرات پیرامون قیاس ادیان نیست . ضمنا ملاک ادیان قدمت نیست وگرنه دین یهود خیلی بیش از زرتشت
قدمت داره حالا ببین گندترین جنایات رو می کنن.

بلندطبقه

اینجا پارس است وپیشترپارت
زرتشت ۳۵۰۰تا۵۵۰۰سال پیش ظهورکرده ولی یهودماکزیمم مربوط به۳۵۰۰ سال پیش می باشد
ملاک برتری ادیان قدمت نیست کاملا صحیح می باشد.
بلکه ملاک برتری درآزاداندیشی است نه دنیازدگی به بهانه آخرت
دربعضی ادیان نقد به نسیه داده می شود!

فاطمه

یادت باش دنیا محل گذره و آخرت همیشگی

فاطمه

اگه هر دین و هر آدمی که قبلتر بوده با ارزش تره پس هم دین حضرت آدم که همون خدا پرستی هستش برتره هم خودش باید برتر باشه

Farvehar

آقا من شنیدم رستم فرخزاد سردار جهان گشای عجم در شب کشته شده و بدست سعد خوکصفت کشته شده و رستم به طمع سر سعد به میدان رفته و سعد بعد از جنگ سرش رو از تنش جدا کرده.

افشین

نژاد پرستی را کنار بگذاریم تا پیشرفت کنیم نباید مسایلمان را گردن هزاروچهارصدسال پیش بندازیم اونهم عربها بقول حافظ عزیز تاج شاهی طلبی گوهر ذاتی بنمای ورخود از تخمه جمشید و فریدون باشی. انرژیمان را صرف مسوولیت پذیری ک
نیم از آه و ناله کردن چیزی درست نمیشه

behrooz

ایرانیها خود اسلامرو پذیرفتن چوندین زرتشت بازیچه موبدان شده بود و نظام طبقاتی به وجود آورده بود که باعث شده بود هرکس توانایی تحصیل و استفاده از سایر امکانات مانند حق مالکیترو نداشته باشه و این باعث فشار بر مردم ایران شده بود و اینکه اسلام برابری برای همه آورد و دانشمندانی چون ابن سینا ابوریحان خواجه نصیر خیام و… همه بعد اسلام بودن خود غربیه هم اعتراف میکنن که علم و تمدنرو از مسلمانها یاد گرفتند این تکنولوژی امروز آغازش با دانشمندان مسلمان بوده و تکمیلش با غربیها

سعید

سلام آقا بهروز
خدمت شما عرض کنم که ایران در دوره ی بعد از اسلام دانشمندان بسیار زیادی داشت،اما در دوره ی قبل از اسلام هم کم نداشت بلکه بیشتر هم داشته،دلیل نمیشه چون اسمی ازشون نیست هرطور دلت میخواد قضاوت کنی.
قبل از اسلام در ایران عمل پیوند اعضا صورت میگرفته،دانشگاه گندی شاپور خودش نشان بزرگی از شکوه علم و دانش در اون موقع هست،مگه میشه دانشگاه باشه ولی دانشجو نباشه!! و از طرفی همیشه از بین تعدادی دانشجو نوابغ و دانشمندانی وارد جامعه میشوند که نتایج و دستاوردهای مغز های برجسته ی قبل از خود را گسترش میدهند.
بله اروپا علم را از مسلمانان آموخت ولی مسلمانان علم خود را از ایرانیان آموختند(و ایرانیان قبل از اسلام دیندارتر از هر ملت زمان خود بودند).وقتی عمر شیطان صفت به ایران حمله کرد بسیاری از کتب علمی به زبان عربی ترجمه شدند،تا مدتی ایرانیان حق نوشتن کتاب به زبان پارسی نداشتند،بسیاری از شعرا تا مدتی مجبور بودند به زبان عربی شعر بسرایند و … و اتفاقا همین ظلم ها ریشه ی نهضت شعوبیه و …بودند. در زمان سامانیان امیران سامانی به خلفای تازی رشوه میدادند تا زبان پارسی زنده بماند و نگارش با زبان پارسی مجاز باشد،همین ظلم ها بود که باعث شد در شمال خراسان مردم برای حفظ زبان پارسی حتی نماز را با زبان پارسی بخوانند.
دوست عزیز این حرف شما نشان از بیسوادی شماست:
“این تکنولوژی امروز آغازش با دانشمندان مسلمان بوده و تکمیلش با غربیها”
درسته که ابوریحان و خوارزمی ریاضی را گسترش دادند و دانشمندان بزرگ و مایه افتخار هر ایرانی هستند،اما یک سوال:آیا پایه ی علمی آنها از منابع نوشته شده توسط دانشمندان گذشته بوده یا یک شبه به آنها الهام شده و مثلا از صبح فردا علم جبر توسط خوارزمی گسترش یافته است؟!!!!
اگر کسی بخواهد یکی از شاخه های فیزیک مثل امواج را مطالعه کند،سرآغازش معادلات ماکسول هست اما آیا قبل از ماکسول دانشمند دیگری به اسم فارادی نبوده است؟آیا علم ماکسول به او الهام شده است یا اینکه از دستاوردهای فارادی کمک گرفته است؟
در ضمن همین الانشم ایرانیان در پیشرفت علم غرب بی تاثیر نیستند.نمونه ی بارزش اینکه ۴۲ درصد از دانشمندان ناسا ایرانی هستن،دکتر لطفی زاده بنیانگذار منطق فازی،دکتر شروین تقوی لاریجانی که تحقیقاتشون باعث شده فرضیه ی برابری انیشتین(یکی از نظریات فیزیک) با چالشی جدی روبرو بشه و…
دوست عزیز شما هرچی تو دبستان یاد گرفتی اینجا نمیخواد به ما تحویل بدی،منم مثل شما مسلمانم ولی قبلش ایرانیم و به گذشته ی خودم میبالم،شما کارت به جایی رسیده که گذشته ی خودت رو زیر سوال میبری و بعد ادعای مسلمونی میکنی!!!!!
بدرود

بلندطبقه

درود برسعید هموطن روشنفکرو حقیقت گو

ایرانی_غمگین

دمت گرم سعید جان گل گفتی

اهریمن

درود بر بهروز
در ایران همزمان دو خط و زبان اوستیی و میخی
خطوت رسمی کشور بوده
عربها بی فرهنگتر از ان بودن که چیزی به ایرانیت اضافه کنند با احترام زیاد به گفته اهریمن پایین سطر رجوع کنید
سواد به معنی سیاهیست در لغت نامه
علم به معنی نگرش عرفانی و خدا دادی انسانیست
ربطی به عربا نداره
پیامبر فرمود دین مرا ایرانیان احیا کنند
کوروش کبیر نعل اسبشم تو خاک عرب نگذاشت جیگر

بهزاد

آره همه کتابهای مارو سوزوندن بعد فکر میکنی قبل ما دانشمند نداشتیم؟دیه زن تو اسلان نصف دیه ***** چپ مرد هست .معنی مساواتو برابریم فهمیدیم

مهرسا

اینکه دیه زن ۵۰ شتر هست و دیه بیضه چپ مرد ۶۴ شتر یعنی از نظر اسلام ارزش زن به اندازه بیضه چپ مرد هست؟؟؟!!!!
یعنی واقعاً از میزان دیه میشه به میزان ارزش افراد پی برد؟؟؟!!!
جان انسان اینقدر بی ارزشه که بشه با پول خریدش؟
این حکم برای تنبیه فرد خاطی و کمکی به خاواده مقتوله نه برای ارزش گذاری روی ادم ها وگرنه طبق احادیث معتبر بهای جان انسان ها بهشت است فرقی هم بین زن و مرد نیست 

فاطمه

اسلام دین عدالته چون وظایف مرد و خرج زندگی به عهده ی مرده دیه وارثش بیشتره که استثناهم داریم

فاطمه

بعدشم دیه ی مرد اگه بیشتره در اصل به زن وخانوادش میرسه به عنوان یه پشتوانه چون مرد وظیفه ی گردوندن زندگی رو داره ولی زنان این وظیفه رو ندارن دقیقا اسلام فکر همه جارو کرده

اشکان

تلخ ترین شکست ایران در طول تاریخ .
همونطور که مشخصه اسلام با زور به ایرانیان تحمیل شد و همونطور که حسن صباح گفت : هر ایرانی باید خودش رو از سلطه “مادی و معنوی” عرب ها برهاند .‌(کتاب خداوند الموت )

سرباز خدا و ایران

درود و سلام بر تمام ایرانیان و تمام آدمیان آزاده دنیا،من بیشتر نظرات را خواندم،انگار بعضی ها اسلام،این دین الهی و نجات بخش بشریت را،مخصوص عرب میدانند،من شیعه ی مسلمان هستم وهمچنین یک ایرانیم و به دین و ملیت خود افتخار میکنم،در ابتدا باید همه این را بدانید که ملی گرایی مخالف دین و اسلام نیست،اسلام هم مال عرب ها نیست،بلکه خداوند پیامبر پایانی و دین نهایی و کامل اسلام را از عربستان،جایی که مردمش در پست ترین و حیوانی ترین وضعیت قرار داشتند به ظهور رساند تا نشانه ای باشد برای خردمندان،تا ببینند که از دل تاریکی هم میشود نوری ظهور کند،من با چنین حمله ی وحشیانه ای مخالفم و مطمئنم اگر امام علی(ع) خلیفه میبود چنین حمله ی وحشیانه ای را انجام نمیداد،من در دین اسلام هیچ کمبودی نمیبینم و معتقدم که کامل ترین آیین است،من آماده ام تا هر لحظه برای عقیده ام که اسلام است و عشقم که ایران است جان بدهم.
اما باید قبول کنیم که وضعیت ایران در اواخر دوره ساسانیان زیاد مناسب نبوده است،اختلافات طبقاتی مردم را دلسرد کرده بوده است و خود موبدان هم به اسم دین زرتشت ستم های فراوانی به مردم روا میداشته اند،البته من با دین زرتشت مخالف نیستم و آن را به عنوان یک دین الهی مانند اسلام میدانم،ولی این را میدانم که اسلام دین پایانی و کامل ترین دین است…
یا حق…

اشکان

دوست عزیزم من فکر میکنم باید در مورد این موارد بیشتر تحقیق کنی و بدونی که ریشه دین اسلام از کجا و چی هست و اونوقت متوجه میشی جریان چیه . برای دونستنش باید در مورد تمدن ایرانی باستان بیشتر بدونی و به کتاب های تاریخ (تحریف نشده)مراجعه کنی ، کتابهای معتبری که ۳۰ ساله چاپ نمیشن .اگه بخوای میتونم چند کتاب معتبر بهت معرفی کنم ولی گیر آوردنش سخته . درضمن برای رسیدن به واقعیت قدم اول اینه که تعصب رو کنار بذاری . موفق باشی.

مهرسا

در کتاب “مسالک والممالک” نوشته اصطخری :
“اکثریت مردم فارس را در حال حاضر زرتشتیان تشکیل میدهند و هیچ شهر و یا دهکده ای نیست که در آن آتشکده وجود نداشته باشد” 
در جای دیگر این کتاب مینویسد : “در نزد بسیاری از دهقانان و مردم تصاویر پادشاهان و پهلوانان ایران با علاقه بسیار نگهداری میشود”

ویا در کتاب “تذکرالموضوعات” نوشته مقدسی:
“در بخش غربی ایران جماعت عظیمی از خرم دینان هنوز بر آیین خود باقی مانده اند”

ویا در کتاب “مروج الذهب” نوشته مسعودی:
“در خراسان و نواحی دریای خزر و طبرستان و دیلم و نیز در کرمان عده زرتشتیان بسیار زیاد است”

و یا در کتاب “صوره العرض” نوشته ابن حوقل:
“در فارس شهری و روستایی نیست مگر آنکه آتشکده ای داشته باشد و در جبل (شمال غربی ایران) هنوز زرتشتیان در اکثریت هستند”
این مطلب درست است و بخوبی نشان میدهد که اگر فاتحان عرب پس از گذشت چهار قرن از تصرف ایران مردم ایران رو به پذیرش اسلام وادار نکرده اند و حتی اتشکده ها رو ویران ننموده اند و همچنان در بسیار از شهر ها اتشکده ها روشن و مردم بسیاری از شهرها زرتشتی هستند چگونه از روی ترس و جبر و زور مسلمان شده اند؟؟ 
چنانکه قران از نابود کردن معابد اهل کتاب منع کرده (حج۴۰) 
پس این خود ایرانیان بودند که به تدریج ایین اسلام رو پذیرفته اند بدو ن هیچ اجبار و ترسی و البته اگر مایل نبودند همانند زرتشتیان پیشین بر ایین پدرانشان استوار می ماندند. 
چنانکه پرفسور ادوارد برواون در کتاب تاریخ ادبیات ایران می نویسد « چه بسا تصور کنند که جنگجویان اسلام ، اقوام و ممالک مفتحوحه را در انتخاب یکی از این دو راه مخیر می ساختند یا قران یا شمشیر ! ولی این پندار صحیح نیست زیرا گبر و ترسا و یهود اجازه داشتند ایین خود را نگه دارند و فقط مجبور به دادن جزیه (مالیات سرانه) بودند و این ترتیب کاملا عادلانه بود زیرا اتباع غیر مسلم خلفا ، از شرکت در غروات و دادن خمس و زکات که بر امت پیامبر فرض بود معافیت داشتند»
نیز مینویسد « مسلم است که قسمت اعظم کسانی که تغییر مذهب دادند به طیب خاطر و به اختیار و اراده خودشان بود…» ج ۱ ص ۲۹۷
نیز گوستاولوبون مینویسد : «پیشرفت سریع قران موجب شده که مورخین دشمن اسلام ، این پیشرفت را معلول دوچیز دانسته اند . یکی ازادیهایی که در این دین موجود است و دیگری زور شمشیر!! ولی باید دانست که این نسبتهای ناروا روی پایه و اساس صحیحی نیست.. رسم عرب این بود که هرکجا را فتح میکردند مردم انجا را در دین خود ازاد میگذاردند و این که مردم مسیحی از دین خود دست برمیداشتند و به دین اسلام میگرویدند و زبان عرب را بر زبان مادری خود ترجیح میدادند بدان جهت بود که عدل و دادی را که از ان عربهای فاتح میدیدند ، مانندش را از زمامداران پیشین خود ندیده بودند تاریخ این مطلب را ثابت کرده که ادیان به زور شمشیر پیشرفت نکرده اند» تمدن اسلام و عرب ص ۱۴۴ و ۱۴۵
مرحوم زرینکوب در کتاب کارنامه اسلام چنین بدان اشاره میکند: «چندی بعد اعراب ، هم بر فارس دست یافتند هم بر خراسان و ماوراء النهر. این فتوحات خیره کننده – که تا حدی به تقدیر الهی یا معجزه اسلامی تعبیر شد – در واقع فقط بدان سبب امکان داشت که همه جا در قلمرو ایران و بیزانس مقدم مهاجمان (عرب) را عامه مردم با علاقه استقبال کردند . اگر عامه مردم این ممالک با مهاجمان به چشم عداوت می نگریستند این فتوحات چنین آسان دست نمی داد . بیزانسیها چون در مصر از سوریه نیز منفورتر بودند ، ده هزار سرباز مسلمان کافی بود تا (تمامی) مصر را از چنگ بیزانس بیرون بیاورد. چند شهری هم که مقاومت کرد، یک دوسال بیش در دست بیزانس نماند. بدینگونه ، هنوز یک ربع قرن از هجرت پیامبر نگذشته بود که بیرون از جزیره العرب، از تیسفون ساسانی گرفته تا اسکندریه بیزانسی، همه جا قلمرو اسلام بود با بانگ اذان ، که شهادت می داد به وحدت خدا و رسالت محمد.» ص۳

سعید

یعنی شما میخوای بگی عمر هیچ جنایتی در ایران مرتکب نشد؟

اهریمن

درود بر سرباز خداوایران
اشتباه نکن همانطور که برای خدا پایانی نیست برای دین هم اینطوره
فداکاری ورشادت برای همه چیز امکان داره مثل مواد مخدر
ما همیشه زیر سایه مرشد عالی ونماینده ی پاک بدون ایراد خداوندیم پیامبر فرمود دین ارثی تباهیست
۴۰۰ سال پیش همه ی ایران دین سنی داشتند
*******************************************
غیرت ایرانی رشادت در راه اوست

فاطمه

اتفاقا سرباز خدا و ایران خیلی قشنگ حرف زد شما انگاری تعصب داری وفکر میکنی عقایدت درسته

ويشتاسب

درمورد زرتشتیان
لطفا این متن را به صورت کامل بخوانید.
گبران مردمانی فعال کارامد و دارای اخلاقی پاک هستند و یک زن بیشتر نمی گیرند. هر گاه دستورات مذهبی ایران اجازه دهد زنان و دوشیزگان این طایفه می توانند بی حجاب بیرون ایند زیرا مستوری زنان در ایین زرتشت پسندیده نیست. به واسطه امانت و دیانت و صداقت در کسب و تجارت در نزد هموطنان خود احترامی دارند. امانت داری و درستی انها ضرب المثل است!!! و بواسطه همین صفات نیک و پسندیده که در مشرق زمین کمیاب هست توانسته اند در ایالت جنوب شرقی ایران تجارت را به خود انحصار دهند.
رییس جمهوری هند در ادامه صحبت هایش ضمن بیان این که بمبئی بزرگترین و پویاترین مرکز جامعه زرتشتیان دنیا بوده است، افزود: زرتشتیان به بالاترین مدارج موفقیت در تجارت، صنعت، فرهنگ و هنر، امور نظامی و علوم و فناوری دست یافته اند.
وی درباره جامعه زرتشتیان که حدود یک هزار و ۵۰۰ سال پیش از ایران به هند مهاجرت کرده اند، گفت: این افراد در بدنه اجتماعی-سیاسی جامعه هند حل شده اند.
موکرجی به نقش پارسیان بزرگی همچون خانم بیکاجی کاما و دادابهای نائوروجی در جنبش آزادی هند اشاره کرد و افزود: علاوه بر این دانشمندان پارسیان در علوم هسته ای به موفقیت های بسیار رسیده اند که هومی جهانگیر و هومی نوسروانجی ستهنا از جمله آنها هستند.
وی همچنین از جمشید تاتا، پایه گذار صنایع تاتا نام برد و افزود: در جنگ سال ۱۹۷۱ بنگلادش ، ژنرال سام منکشاو قهرمانی بود که قلب سربازان را تسخیر کرد.
رییس جمهوری هند گفت: پایه های صنعت بمبئی را جامعه پارسی ها گذاشتند.
وی نقش پارسی ها در امور خیریه و انساندوستانه را ستود و تصریح کرد: حتی ماهاتما گاندی نیز به این امر اقرار کرده است.
پراناب موکرجی اظهار کرد: به این ترتیب جای تعجب نیست که در انتخابی که یکی از کانال های تلویزیونی به تازگی از ۲۵ هندی که در عرصه جهانی افتخار آفریدند داشت، نام سه پارسی به چشم می خورد.
وی در پایان صحبت هایش اطمینان داد که دولت هند اقداماتی برای تامین رفاه اقلیت ها در دست اقدام دارد.
دهمین کنگره جهانی زرتشتیان روز جمعه درشهر بمبئی هند با حضور شخصیت های زرتشتی از نقاط مختلف جهان گشایش یافت.
دهمین کنگره زرتشتیان به مدت پنج روز با موضوع ˈزرتشتیان در قرن ۲۱ تقویت رشد و تایید هویت ماˈ برگزار می شود.
این گنگره با تلاش انجمن پارسیان بمبئی پس از ۲۳ سال که این کنگره از بمبئی دور بوده، آن را به مدت پنج روز برگزار می کند.
پارسیان گروهی از زرتشتیان ایرانی هستند که حدود یک هزار و ۵۰۰ سال پیش به هند مهاجرت کرده اند.
بحث های علمی، سخنرانی ها و اجراهای مختلف از جمله برنامه های این کنگره است.
نخستین کنگره جهانی زرتشتیان در سال ۱۹۶۰ برگزار شد تا امکان دیدار رودرروی زرتشتیان را از سراسر دنیا فراهم کند.
تهران میزبان کنگره سال ۱۹۹۶ بود وکنگره های سال ۱۹۶۴، ۱۹۷۸، ۱۹۸۵ و ۱۹۹۰ در بمبئی، سال ۲۰۰۰ در هوستون، سال ۲۰۰۵ در لندن و سال ۲۰۰۹ در دوبی برگزار شد.

فاطمه

اگه بازور الان اکثریت مردم شیعه مذهب نبودن

فاطمه

هیچ پایانی برای خدا نیست درست ولی خدا قرار نیست هی دم به دقیقه یه دین بفرسته آخرین دین از طرف خدا هم اسلامه و آخرین پیامبر هم حضرت محمد(ص)پیامبر هم به این خاطر فرمود که صرفا دینمون ارثی نباشه وفقط از مسلمانی اسمشو یدک نکشیم

فاطمه

این حسن صباح اگه خودش لالایی بلد بود چرا خودش خوابش نبرد هم اسمش عربیه هم صباح ریشه ی عربی هم داره

بلندطبقه

درودبرتو اشکان

ونداد

بهروز جان ایرانی ها در آن زمان از حکومت ناراضی بودن و در بعضی شهرها در برابر اعراب مقاومت نکردند درست ولی هیچ وقت اسلام را قبول نکردند بلکه با زور به آن ها قبولانده شد. در نهایت باید خدمتتان بگویم که خیام به هیچ وجه خدا را هم قبول نداشته من نمیدونم شما اینا رو از کجا آوردین در آن زمان در بین اعراب فقط ۵ ، ۶ نفر سواد داشتن اونم فقط خواندن و نوشتن آنوقت شما میگویی دانشمندان بزرگی همچون ابن سینا و ابوریحان از آنها یاد گرفته اند؟! پیشنهاد من اینه که کتاب دو قرن سکوت آقای زرین کوب حتما مطالعه بفرمایید برای کسانی که مطالعه ننموده اند.اگر کسی نتوانست گیر بیاورد به زیر همین نوشته پیغام بگذارید

داود

اگر زرینکوب رو قبول دارید کتابهای دیگرش رو هم بخونید مثل کارنامه اسلام توی خود دوقرن سکوت هم هیچ جا ننوشته که ایرانیان به زور مسلمون شدند.یک کتاب رو باید کامل خوند نه صرف مطالبی که دلچسب شما باشه .در ضمن مقدمه چاپ دوم دوقرن سکوت ( توضیحات خود عبدالحسین زرینکوب)هم کمک کنندس

بهزاد

خودت کتابهای باستانی پاریزیو بخون.الفتوحات بخون .تاریخ بلخ بخون و…. ایرانیها به زور مسلمون شدن .خودت همین الان بهت بگن دینتو عوض کن نمیکنی چطور اون موقع یه سری خونخوار از بیابون اومدن کشورتو به خاکو خون کشیدن بعد مردم با جانو دل به استقبالش رفتن؟ترجمه قرانو بخون خودت بهتر میفهمی من چی میگم

فاطمه

شاید اولش بازور بود ولی بعدش دیگه نه اگه بازور بود دیگه ۱۴۰۰سال ادامه پیدا نمیکرد نهایتا ۱۰۰سال ادامه پیدا میکرد

بهزاد

ایران تو جنگ با رومی ها هم بوده و ضعیف شده بوده وداخل مرکز دولتی هم هرج و مرج بوده ولی اینطور نبوده که دفاع نکنن.بعدم عربها اصلا خط نداشتن تا ۱۲۰ سال به خط پهلوی مینوشتن همین خلفا بعد عبدل ملک مروان دستور میده این خط الانیو ایرانیا بسازن برای عربا از همین پهلوی گرفتن برین خط الانو با خط پهلوی مقیسه کنید میفهمین و قواعدشم سیبویه ایرانی ساخت براشون اینا به ساز بربط ما میگن چوب تو زبونشون هنوزم شاش شتر میخورن وسوسمار.خیلی خیلی از کلمه های عربا فارسی و برگشته تو زبونمون فک میکنین عربیه و بقیشم سریانی و مصریو و.. هست اصلا اعراب تمدن نداشتن هیچی نداشتن زمان محمد و ابوبکر اونجا جمعیتو زیاد میکنن ************ و بعد از غفلت ایران که تو جنگهای زیادی بوده استفده میکنن و ایراون میگیرن.ایران شمال با هیتالین وغرب با رومی ها و این کشورو ضعیف میکنه

Sasanid Knight

برادران بهتره برای اینکه متوجه بشین اسلام با زور امده به ایران یا بدون زور یه سر به تاریخ پارسیان هند بزنین تا بفهمید چرا کشور خودشون رو ترک کردن و خودشون رو اسیر غربت کردن…

اهریمن

دورود بر همگی
دین وجدان ماست و امدن پیامبران و امان برای جلوگیری از خورافات و سوع استفاده ی خاخان و اسخف و توغه و ملا و معبدان دینی بوده
وجدان به یهوه یا قیره تا ب خدای امروزی گفته میشود
برتری بر وجدانست جنگها در درون ماست
عزتها در نیت به عمل اورده ماست
اما با همه ی این گفته های شما عزیزان
شاه ایران با دیدن ارامش دینی عمر مسلمان شد وگرنه عرب جاهل هیچ برتری نداشت چرا که عمر گفت اگر مسلمان نشوی میکشمت
شاه : من دین خود را دارم و ازادگیم را از دست نمیدهم
عمر: اخرین وصیتت را بکن
شاه: اب میخواهم
عمر دستور داد اب برایش بیاورید
عمر: چرا ابت نمیخوری
شاه: من بزرگ ایرانم جز در بلور اب نخوردم
عمر: بهانه میگیرد هرانچه میخواهد بیاورید
در ظرف بلوری اب رو اوردن
عمر:دیگر چه بهانه ای داری چرا نمیخوری
شاه: میترسم قبل از خوردن مرا بکشی باید قسم بخوری که تا نخوردم امانم دهی
عمر: قسم بر خدا و پیامبر گفت که تا این اب را نخوردی با تو کاری نداشته باشم
شاه : جام اب را بر زمین زد و شکست
عمر : چرا این کار را کردی
شاه: دیگر نمیتوانی مرا بکوشی
عمر: چرا
شاه: تو قسم خوردی جام بشکست اب برفت و تو از کشتن در مانده ای و من نجات یافتم بر قسم تو
عمر به زیرکی ایرانی پی برد و درمانده شد و شاه گفت که خلیفه عرب را بر نخلی خوابیده و راحت دیدم مسلمان شدم نه از ترس شمشیرت ای عربی
حضرت محمد از نوادگان حضرت ابراهیمه = حضرت زرتشت(ریشه در قوم ماد)
از باز ماندگان اتش بزرگ پارسه که از غمگینی به دیار دیگری رفت همه ی ایران سوخته بود
محمد از اصل ایرانی بود (من از عربم عرب از من نیست) یکتا پرستی اهورایی همیشه در بینش ما بوده دین مخصوص هیچ جغرافیایی نیست
تعصب اینچنینی هیچ یک از مرام پادشاهان اصیل ایرانی نداشته اند
دریغا که ایران ویران شود کنام پلنگان و شیران شود
تاریخچه ادیان را میتوانید از ادم تا خاتم در سلسلت الذهب ببینید که همه از نسل ایرانی بودند
جیگر همه ایرانیها

امیر

sasanid Knight به نکته ی بسیار جالبی اشاره کردید.

داود

جنگ ایران و عراق نشون داد که تئوری اسلام مبنی بر واجب بودن دفاع و شهادت در راه دفاع از مرزو بوم از انگیزه ملی گرایانه حفظ میهن قدرت بسیار بیشتری دارد.تمامی شهدای بزرگ جنگ آرزویشان شهادت بود.در حالیکه در حمله اعراب به ایران در بسیاری از جنگها با کشته شدن فرمانده سپاه ایران رو به گریز آورد.میدانم این حرف به مذاق شما خوش نیست ولی من اول مسلمان دوم شیعه و سوم ایرانیم .تازه من اصلیتم لر است همان نژادی که سردارش آریوبرزن چند ماه جلوی اسکندر مقدونی ایستاد.همان نژادی که سرزمینش در قلب نقشه پارس(پارسا یا پرشیا) قرار دارد

بهزاد

بهت پیشنهاد میکنم ترجمه قرانو بخونی.اگرم واقعا لری برو ببین لرها چقدر از ایران دفاع کردن تو تاریخ و برای دین و کشور ایرانمون جونشونو دادن برو ببین اعراب با ایران چیکار کردن با لرستان چیکار کردن .اگه خون لری تو رگهاته برو کتاب بخونو از کشورتو دین و تاریخ بیشتر بدون.

داود

اگر حکومت اون زمان حکومت بود سپاه ایران با جمعیت دو برابر اعراب شکست نمی خورد.لرستان هم جز ایرانه و فرقی با بقیه نداره ولی محض اطلاع شما میگم هیچ جنگی تو محدوده لرستان اتفاق نیفتاده نزدیکترینش جنگ نهاوند بوده.

صدرا

داود اون شهدایی که تو داری ازشون دم میزنی برای کشورشون رفتن نه برای دین آخه چرا میخوایید کار آن بزرگوارن را به دین وصل کنید. بعدشم اگه ایران نباشه اسلامی هم وجود نداره.

فاطمه

کی گفته شما دین و کوچک نکنید بعد مرگ نمیگن شما چه ملیت و تمدنی داشتین از دین وایمانتون میپرسن

بهزاد

چرا نوشته منو پاک کردین؟

بهزاد

هر کسی اول مسلمون بعد ایرانی بره تو داعش

فاطمه

شما انقدر غیر منطقی حرف نزن یعنی چی این حرف

ایرانی_غمگین

لایک بهروز

فاطمه

ایرانی غمگین بهزاد این حرفو زد نه بهروز انقدر غمگین نباش درست میشه

امیر

بابا فاطمه تاپیک رو داغون کردی با این طرز حرف زدنت … بسه دیگه … فهمیدیم چی می گی … چرا می خوای عقیدتو زوری به دیگران تحمیل کنی؟ … نمی بینی بیشتر ادمایی که نظر دادن با تو و امثال تو مخالف هستن؟ … علتش هم اینه که افکار شما در عمل برای این کشور فقط عقب افتادگی به بار اورده …
خاورمیانه در متون تاریخی به عنوان مهد تمدن شناخته میشه، از وقتی اسلام بر خاورمیانه چیزه شده ما به کجار فتیم؟ جنگ، خونریزی، برده داری زنها، عقب افتادگی ، داعش، طالبان، عربستان صعودی … اینا چیزای خوبین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بس کن دیگه …. اره می دونم: تو همه ی زمینه ها جز ۱۰ کشور برتریم … ولی خودتم می دونی که اینا ******** برای سرگرم کردن ******** … دیگه هی نظر ننویس …. بدجور رو مخی … چون خیلی تو افساید حرف می زنی … انگار تو این کشور و تو این منطقه نیستی که ببینی اسلام عزیزت چه برای منطقه به بار اورده … چشاتو باز کن …

kourosh

اقای امیر این مشکلات که بر سر کشور بزرگ ایران و به طور کلی منطقه بوجود امده برای ان نیست که اشکال و ضعف در اسلام وجود دارد و اسلام مایه تخریب شده است.
بلکه این مشکلات برای ان وجود دارند که یک عده ادم های سود جو با اهداف خاص برای انکه به هدف خود برسند از اسلام برای خود و نیرنگشان پوشش و سپری درست میکنند.ان ها باعث ایجاد خرافه در اسلام شده اند در حالی که اسلام چیزی بالاتر از همه این ها است.
این خرابی ها هم به دلیل سوی استفاده افراد سود جو از اسلام است.
اسلام همسو با خوبی ها و نیکی ها است و هرگز دستور به تخریب کشتار و جنایت را نداده است.
به امید پیشرفت روز افزون ایران بزرگ

داود

علاقه ای به بحث احساسی و غیرمنطقی ندارم فقط میگویم داعش هم یه گروهی هستند که به عقاید سلفی رجوع می کنند.در حال حاضر بازگشت به سیره سلف در شما آقای بهزادملموس تر است

بهزاد

همون که خودت گفتی درسته.مسلمونی دیگه کاری نمیشه کرد.

فاطمه

مسلمونی مگه چشه اتفاقا معنی اسم مسلمان یعنی تسلیم در برابر خدا وهرکیم مسلمون واقعی باشه عالیه

صدرا

داود اون شهدایی که تو داری ازشون دم میزنی برای کشورشون رفتن نه برای دین آخه چرا میخوایید کار آن بزرگوارن را به دین وصل کنید. بعدشم اگه ایران نباشه اسلامی هم وجود نداره.

فاطمه

شهدای دفاع مقدس هم واسه کشورشون رفتن هم واسه دین چرا فکر میکنی بخاطر دین جنگیدن کار کوچیکیه آقا صدرا

reyhaneh

اگه اون دوره حکومت ساسانی عدالت رو رعایت میکرد و اختلاف طبقاتی به وجود نمیومد شاید هیچکدوم از این اتفاقات پیش نمیومد ببالید به دین اسلامتون وهمیشه به خودتون افتخار کنیدکه تاریخی مقتدر وبا عظمتی دارشتید

کیان لرستان

به نام اهورا
من به داود میگم که اگه تو لر بودی و غیرت داشتی هیچ وقت کشورت وسرزمین مادریت رو در اولویت سومت قرار نمیدادی .
من کیان لرم و به شرفم قسم روزی انتقام اجدادمو از اعراب میگیرم.لرستان حتی قدمتش از آریای ها هم بیشتره وساکنان اولیه در دامنه های زاگرس سکنا داشتند ولی تمام ایرانیان و ایران دوستان رو برادران خودمون میدونیم.
درآخر خطاب ب کسانی که وطن فروشن مطمعن باشید شما از خون عربید.
عرب هرچه باشد مرادشمن است بد اندیشو بدخوی اهریمن است.بدرود

سعید

دوستان خواهشا بین مردم ایران فرق نگذارید،مهم نیست کی قدمتش بیشتره مهم اینه که با توجه به شرایط فعلی تمام اقوام ایران باید با هم متحد باشن.

داود

جناب کیان :منظورتون از عرب چیه ؟خود ایران هم عرب زیاد داره .عربهای ایران و عراق بیشترین آسیب رو از حمله قشون عمر و ابوبکر دیدن.جنگ قادسیه وجنگ جلولا که بسیاری بدست اعراب اسیر شدند همه در عراق بوده که تو اون روزگار جز ایران بوده( یعنی ایرانی بودن ).قدمت و نژاد به تنهایی افتخار نیست بزرگی کوروش هم به درایت و فهمش بوده و به تلاشی که برای اتحاد قبایل ایران داشت.من به ایرانی بودن خودم افتخار می کنم ولی همچنان اولویت اولم مسلمانی(بقول آقا بهزاد داعش )است.

فاطمه

وطن دوستی سرجای خودش اما دین وایمان مهم تره

فاطمه

ببینید عاقبت خیرداشتن در عالم آخرت به ایمان واعتقادو رفتار انسانه نه به ملیت وتمدن اونجا نمیگن همه ی ایرانیا برن بهشت یا مثلا همه ی مصریا برن جهنم شماها خودتون ازهمه تعصبی ترین

فاطمه

خب عوض نکن خلایق هرچه لایق فقط بدونید به زودی از این دنیا وایران میرید واگه عقیدتون این باشه باید بگم بله بی عقلید متاسفم که خیلی تعصبی هستین ومیاین کسی که حرف مهمتر میزنه روبیرون میکنی به زودی متوجه میشی آخرت چیه فقط امیدوارم دیر متوجه نشی

فاطمه

اینکه میگی دیدگاه نذار یعنی به نوعی بیرون کردنه دیگه شما که میگید هرکسی عقیده ای داره به خودش مربوطه خب عقیده ی من هم به خودم مربوط میشه پس چرا شما میگی نظر نذار تازه من اینجا عقیده ی کسیو عوض نمیکنم ولی خوبه اگه به اسلام و قرآن و عالم آخرت و پیامبران وامامان اعتقاد ندارین تو دل خودتون نگه دارین ابراز نکنید

ایرانی_غمگین

سرتو مثل کبک کردی زیر برف یه نگاهی به دورو ورت بنداز اینم از اسلامت و عقایدش

فاطمه

تو سرتو مثل کبک کردی زیر برف به خودت بگو اسلام و عقایدشم خیلی هم قشنگه شما دشمنی از کم سعادتیتونه پیشنهادم اینه توبه کن هنوز فرصت هست

kourosh

با سلام.
این بحث راه به جایی نخواهد برد . زیراکه به همان میزان دین وطن پرستی و وطن دوستی هم لازم است و هیچ یک بر دیگری ارجعیت ندارد.
خانوم فاطمه : دیدگاه های شما کمی تند و خارج از ملایمت است چراکه تصور من با خواندن دیدگاه های شما این بود که انگار شما فکر میکنید که فقط شما مسلمان هستین و به خداوند بزرگ اعتقاد دارید و بهشت و جهنم و…. بقیه هم یه مشت کافر بی ایمان هستند!!!!!! البته این برداشت شخصی من بود امیدوارم کاملا حرفم غلط باشد.
اما انگونه که شما میگویید وطن پرستی با دین در تضاد نیست.
در وطن پرستی گفته میشود کشور و خدمت به کشور باید راه و هدف باشد.
خوب این راه را چگونه میتوان پیمود؟؟ با دزدی با ظلم با ستم با حق مردم را خوردن با دیکتاتوری با فساد با دوری از موازین اخلاقی؟؟؟؟؟
مشخصا جواب نه است و دوری جستن از همه این ها لازم است چیزی که دین گفته است کسی که این کار ها را انجام دهد نه تنها وطن پرست نیست بلکه دشمن کشورش است.
همه این ها با انچه که خداوند بزرگ در قران کریم گفته است تطابق دارد پس وطن پرستی همزمان ارزش های دینی هم برطرف میکند.
از انسو اگر کسی به طور درست به دین بپردازد و به انچه که دین به ان دستور داده است به طور صحیح عمل کند هم منافع وطن پرستی هم برطرف میشود.
در ریاضیات به این میگن اثبات بازگشتی هم از راست به چپ درست است هم از چپ به راست.
و مشخصا کسی نمیتواند دین را بگذارد کنار و بگوید من فقط وطن پرستم چراکه به سرعت از راه و هدفی که داشت گمراه میشود. و برعکس این موضوع هم کاملا غلط است. چراکه از راه دین دور خواهد شد.
اما دوستان نباید از ارزش دین اسلام غافل باشند دین اسلام دینی کامل است که مایه فخر ایرانیان است. و اگر شما در ان اشکالی میبینید ناشی از درست اجرا نشدن دین اسلام است نه انگه خود دین مشکل و نقص داشته باشد.
با تشکر از دوستان

فاطمه

سلام و درود به آقای امیری خراسانی و بقیه ی دوستان من از خیلیها شنیدم که مادر امام سجاد دختر پادشاهان ساسانی بوده وحتی میگن مادر دوتا امام شاهزاده حساب میشدن یکی شهربانو مادر امام سجاد یکی ملیکا یانرجس خاتون که دختر یشوعا فرزند قیصر روم بوده میشه راست یا دروغ بودن و این ماجرارو باذکر منبع بگید؟

فاطمه

رفتم خودم تحقیق کردم یخورده اختلافه ومشخص نیست در ضمن برادر عزیز ایرانی وزرتشتی نذار یه عده به اسلام و مقدسات توهین کنن تشکر

فاطمه

نظرات بعضی از دوستان که مغرضانه راجب اسلام ناب محمدی ومقدسات حرف میزنن اینا واقعیتهای تاریخه از نظرشما؟

فاطمه

معلوم شد چقدر عقیده ها محترمه وقتی به من گفتی دیدگاه نذار نمیذارم اما جلوی نظرات مغرضانه ی بعضیارو بگیر

فاطمه

ببینید من خودم کشورمو تمدنشو وفرهنگو دوست دارم کوروش بزرگم خیلی دوست دارم اما یکی راجب ایران باستان حرف میزنه خودتون ودوستاتون جوابشو میدین خب منم دوست ندارم یکی بر علیه مقدسات حرف بزنه جوابم میدم شما واکنش نشون میدی

ایرانی_غمگین

اره دیگه زنان با وقار ایرانی رو به بردگی میگرفتن بعدشم براشون افتخار بوده که با بانوان دربار ایرانی ازدواج یا بهشون تجاوز کنن

فاطمه

خب که چی البته اگه شهربانو واقعا همسر امام حسین شده باشه واسه شهربانو افتخاره

232
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x