Home کوروش بزرگ (کوروش شناسی) سخن پیامبر اسلام (ص) درباره ی شخصی به نام «ذوالقرنین»

سخن پیامبر اسلام (ص) درباره ی شخصی به نام «ذوالقرنین»

بسم الله الرّحمن الرّحیموَ یَسئَلُونَکَ عَن ذِی القَرنِین…

در سوره ی «کهف»، آیه ی ۸۳ بیان می شود که از پیامبر اسلام (ص) درباره ی شخصی به نام «ذوالقرنین» پرسیده شد.”و از تو (ای پیامبر) سوال از ذوالقرنین می کنند، پاسخ ده که من به زودی حکایتی از او بر شما خواهم خواند.”و این آیه مقدمه ای بود بر این که خداوند پاسخ را بدین گونه بدهد…

ذوالقرنین

در این تصویر دوشاخ بر سر مجسمهٔ منسوب به کوروش بخوبی نمایان است.

همانطور که تصویر میبینید تصویر منسوب به کورش بزرگ دارای دو شاخ در بالای سر تصویر هست معنی ذوالقرین یعنی دارنده دو شاخ

 

بسم الله الرّحمن الرّحیموَ یَسئَلُونَکَ عَن ذِی القَرنِین.

در سوره ی «کهف»، آیه ی ۸۳ بیان می شود که از پیامبر اسلام (ص) درباره ی شخصی به نام «ذوالقرنین» پرسیده شد: 

“و از تو (ای پیامبر) سوال از ذوالقرنین می کنند، پاسخ ده که من به زودی حکایتی از او بر شما خواهم خواند.”و این آیه مقدمه ای بود بر این که خداوند پاسخ را بدین گونه بدهد: ” ما او را در زمین تمکن و قدرت بخشیدیم و از هر چیزی رشته ای به دست او دادیم.

او هم رشته ای را پی گرفت. تا هنگامی که در حرکت و سیر خود به مغرب رسید، خورشید را که در دریای محیط، غروب می کرد چنین یافت که در چشمه ی آب تیره ای پنهان می شود؛ و آنجا قومی را یافت که چون کافر بودند به ذوالقرنین دستور دادیم که درباره ی این قوم یا قهر و عذاب (در صورتی که ایمان نیاورند) و یا لطف و رحمت (اگر ایمان آوردند) به جای آور. ذوالقرنین (خطاب به) آن قوم گفت: «ما هر کس از شما را که ظلم و ستم کرده به کیفر خواهیم رساند و سپس که (پس از مرگ) به سوی خداوند بازگردد، خدا او را به عذابی سخت کیفر خواهد داد. و اما هر کس به خداوند ایمان آورد و نیکوکردار باشد، نیکوترین اجر را خواهد یافت و ما هم امر را بر او آسان می گیریم.»

و باز وسیله و رشته ای را پی گرفت (سفرش را ادمه داد). هنگامی که به مشرق زمین رسید، آنجا دید که خورشید بر قومی می تابد که میان آنها و آفتاب مانعی قرار نداده ایم. همچنین بود، و البته ما از احوال او کاملاً باخبر بودیم. باز وسیله و رشته ای را پی گرفت (و به سمت شمال سفر را ادامه داد). تا چون رسید میان دو سد (دو کوه)؛ آنجا قومی را یافت که سخنی فهم نمی کردند (و سخت وحشی و زبان نفهم بودند). آنان گفتند: «ای ذوالقرنین، قومی به نام یأجوج و مأجوج در این سرزمین و پشت این کوه فساد (و خونریزی و وحشیگری) بسیار می کنند؛ آیا چنانچه ما خرج آن را بر عهده گیریم، سدی میان ما و آنها می بندی؟»

ذوالقرنین گفت: «تمکن و ثروتی که خداوند به من عطا فرموده (از هزینه کردن شما) بهتر است؛ شما (فقط) با قدرت بازویتان به من کمک کنید (هزینه را خودم بر عهده خواهم گرفت) تا سدی محکم برای شما بسازم (که مانع دستبرد آنها شود). برایم قطعات آهن بیاورید.» (آنگاه دستور داد که زمین را هنگام رسیدن به آب بکنند و از عمق زمین تا مساوی دو کوه از سنگ و آهن دیواری بسازند). زمانی که میان آن دو کوه را برابر ساخت، گفت: «در آتش بدمید» تا هنگامی که آهن را به سان آتش گداخت، گفت: «برایم مس گداخته آورید تا بر آن فرو ریزم».

از آن پس آن قوم نه هرگز توانستند به بالای آن سد برسند و نه هرگز بر شکستن آن سد و رخنه در آن توانایی یافتند.

ذوالقرنین گفت که این لطف و رحمتی از خدای من است و آنگاه که وعده ی خدای من فرا رسد .

(که روز قیامت و یا روز ظهور منجی بشریت است) آن سد را متلاشی و هموار با زمین گرداند و البته وعده ی خدای من محقق و راست است.” اول از همه این که خیلی از منابع تفسیرهای بسیار زیادی در این باره نوشتند، . پیش ازگفتن هر چیزی لازم به ذکر است که بقایای این سد هنوز در خاک گرجستان باقی است و معنای نام محلی که این سد در آن قرار گرفته، به زبان پارسی برابر با “کوروش” است.

در ضمن معنای کلمه ی “ذوالقرنین” در پارسی “شخص صاحب دو شاخ” است.اما با توجه به این که در این آیات…ذوالقرنین فردی است که توانسته جهان را تحت حکومت خود در بیاورد. پس ذوالقرنین می تواند یکی از این افراد باشد:١- کوروش بزرگ؛٢-داریوش بزرگ؛٣-اسکندر مقدونی.البته عده ای می گویند که یکی از پادشاهان یمن هم باید جزو لیست احتمالات اشاره به ذوالقرنین باشد، چون اول نامش “ذو” دارد! اما هیچ جای تاریخ به جهانگشایی پادشاهان عرب در پیش از اسلام اشاره ای نشده!برگردیم به لیست…!با توجه به این که داریوش بزرگ هنگامی به پادشاهی رسیده که خیلی از نواحی جهان را از پادشاهان قبل از خود به ارث برده و فقط مصر و چند کشور را خود او تحت سلطه درآورده، پس او را از لیست خارج می کنیم. پس فقط کوروش و اسکندر ماندند.

در آیات داریم که ذوالقرنین به نیکی با مردم رفتار می کرد و نیکوکردار بود. با توجه به منابع تاریخی خودمان که می دانیم اسکندر آنچنان هم نیکوکردار نبود! از آتش زدن تخت جمشید گرفته تا ویرانی ها و قتل و غارت های گسترده اش در سراسر جهان.اما درباره ی کوروش بزرگ؛ بهتر است نگاهی به استوانه ی نگاشته شده توسط او، معروف به کتیبه یا منشور حقوق بشر کوروش نگاه کنید که در آن شرح فتح بی خونریزی سرزمین های بابل (Babylon)، سومر (Sumer) و اکد (Akkad) آمده است.به علاوه سدی که در گرجستان واقع شده، و بسیاری دیگر دلالت بر اشاره ی این آیات به کوروش بزرگ دارد.همان طور که اول مطلب گفتم، ذوالقرنین یعنی صاحب دوشاخ. پس بهتر است خودتان را خسته نکرده و تصاویر زیر را که تندیس در تصاویر چند سال پیش در پارسه پیدا شد و مربوط به کوروش است را ببینید. اگر خوب به این تصاویر نگاه کنید، بر روی سر کوروش بزرگ، چیزی شبیه به دو شاخ می بینید.

اگر به خاطر داشته باشید قبلا هم گفته ام که کوروش بزرگ نخستین پادشاهی بود که توانسته بود دو سرزمین پادشاهی پارس ها و ماد ها را با صلح پایدار متحد کند. خود کوروش هم از این موضوع باخبر بود، و برای این افتخارش دستور داده بود که از دو طرف تاجی که برای او می سازند، دو شاخ به نشانه ی افتخار متحد ساختن این دو سرزمین وجود داشته باشد. پس ذوالقرنین مورد اشاره در قرآن، همان کوروش بزرگ است. اما حالا از چه افتخاراتی دیگر درباره ی کوروش بزرگ باخبر شدیم؟!کوروش…نخستین کسی که سدی بزرگ ساخت، نخستین کسی که آلیاژ ساخت، و نخستین های دیگر. دوباره آیات را بخوانید!


تفسیر آیه های قرآن درباره ذوالقرنین

ذوالقرنین در آیات۸۳ تا ۹۸سوره کهف آمده است. از این آیات چنین بر می آید که:

۱- این لقب را گروهی می شناسند و از پیامبر پرسش می کنند. همانطور که می دانیم یهودیان در مدینه بودند و در تورات از کوروش نوشته شده است و احتمالا یهودیان از پیامبر اکرم (ص) درباره عقاب شرق یا کوروش سوال کرده بودند.

۲- خداوند کشوری را به کف با کفایت او سپرده و وسایل فرمانروایی را برای او فراهم ساخته است.

۳- کارهای عمده او عبارت است از سه جنگ بزرگ، نخست در غرب تا آنجا که به حد مغرب رسیده است و آنجا را که خورشید غروب می کند به چشم دیده است (کوروش در ابتدا سرزمینهای ماد و لیدی و بابل را تصرف کرد)، دوم در جنگ مشرق تا آنجا رسیده است که دیگر جز صحرایی خشک و بدون آبادی ندیده است و ساکنین آن نیز بدوی بوده اند (با لشکر کشی کوروش به مکران و سیستان و حدود و حوالی بلخ و باکتربا انطباق دارد و ظن قوی این است که کوروش در این سفر ، بلاد سند را هم فتح کرده است و ایرانیان سند را هند می نامیده اند و از این جهت در کتیبه داریوش، نام هند نیز در میان نامهای ممالک بیست و هشت گانه مفتوحه ذکر شده است). کار سوم که شاهکار اوست ساختن سد بر تنگه و دره ای سخت گذر بوده که از ورای آن تنگه، عده ای مرتبا به ساکنین این منطقه هجوم می آورده اند و آنان را غارت می کرده اند. ساکنین این منطقه قوم مزبور را یاجوج و ماجوج نامیده بودند که قومی وحشی و بدون تربیت و فرهنگ بوده اند.

از آیات قرآنی چنین بر می آید که یاجوج و ماجوج دو قبیله وحشی و خونخوار جنگجو و غارتگر بوده اند و در دوردست ترین نقاط شمال آسیا زندگی می کردند. بر پایه دگرگونی واژگان و دگرگیسی زبان می توان گمان برد كه یاجوج و ماجوج همان مغولیان بوده‏اند، چون این دو كلمه به زبان چینى منگوك و یا منچوك است، و معلوم مى‏شود كه دو كلمه مذكور به زبان عبرانى نقل شده و یاجوج و ماجوج خوانده شده است، و در ترجمه‏هائى كه به زبان یونانى براى این دو كلمه كرده‏اند گوك و ماگوك مى‏شود، و شباهت تامى كه میان ماگوك و منگوك هست حكم مى‏كند بر اینكه كلمه مزبور همان منگوك چینى است همچنان كه منگول و مغول نیز از آن مشتق و نظائر این تطورات در الفاظ آنقدر هست كه نمى‏توان شمرد. پس یاجوج و ماجوج مغول هستند و مغول امتى است كه در شمال شرقى آسیا زندگى مى‏كنند، و در اعصار قدیم امت بزرگى بودند كه مدتى به طرف چین حمله‏ور مى‏شدند و مدتى از طریق داریال قفقاز به سرزمین ارمنستان و شمال ایران و دیگر نواحى یورش می بردند، ولی پس از آنکه سد ساخته شد به سمت شمال اروپا حمله مى‏بردند. اروپائیان آنها را سیت مى‏گفتند.

——————————————————–

می دانیم که کوروش نخستین کسی است که سد ساخته است و از آهن به نحو انبوه استفاده کرده است و این سد در تنگه داریال در گرجستان امروزی قرار دارد. در آثار باستانی ارامنه این دیوار « بهاگ کورایی » به معنی « تنگه کوروش » نامیده می شود.

سد یاد شده نه تنها از سنگ و آجر بوده بلکه از آهن و پولاد نیز در آن به کار رفته است و چنان عظیم و سدید بود که از هجوم غارت کنندگان جلوگیری کامل می نمود.

در قرآن آمده است که ذوالقرنین سپس چنین دستور داد: قطعات بزرگ آهن براى من بیاورید. هنگامى كه قطعات آهن آماده شد، دستور چیدن آنها را به روى یكدیگر صادر كرد تا كاملا میان دو كوه را پوشاند. صدف در اینجا به معنى كناره كوه است و از این تعبیر روشن مى‏شود كه میان دو كناره كوه، شكافى بوده كه یاجوج و ماجوج از آن وارد مى‏شدند، ذو القرنین تصمیم داشت آن را پر كند. از این رو به آنها گفت مواد آتشزا(هیزم و مانند آن) بیاورید و آنرا در دو طرف این سد قرار دهید، و با وسائلى كه در اختیار دارید در آن آتش بدمید تا قطعات آهن را، سرخ و گداخته كرد. در حقیقت او مى‏خواست از این راه قطعات آهن را به یكدیگر پیوند دهد و سدی یكپارچه‏اى بسازد، و با این طرح عجیب، همان كارى را كه امروز بوسیله جوشكارى انجام مى‏دهند انجام داد، یعنى به قدرى حرارت به آهنها داده شد كه كمى نرم شدند و به هم جوش خوردند. سرانجام آخرین دستور را چنین صادر كردگفت: مس ذوب شده براى من بیاورید تا بروى این سد بریزم و به این ترتیب مجموعه آن سد آهنین را با لایه‏اى از مس پوشانید و آن را از نفوذ هوا و پوسیدن حفظ كرد.

۴- پادشاهی عادل و رعیت نواز بوده و از خونریزی جلوگیری کرده و قوم مغلوب را آزار و کشتار نمی نموده است. وقتی که به قوم مغرب استیلا پیدا کرد مغلوبان گمان کردند که مثل سایر فاتحان مورد شکنجه و بیداد قرار خواهند گرفت. اما پادشاه چنین نکرد و گفت که نیکوکاران و رجال قوم از آسیب محفوظ خواهند بود و او کوشش خواهد کرد.

که به داد و دهش قلوب آنان را تسخیر کند. می دانیم که کوروش پس از استیلا بر ماد و لیدی و بابل و دیگر جاها نه تنها به مردمان مختلف کاری نداشت بلکه حتا به دین و آیین آنها هم احترام می گذاشت و با اینکه یکتاپرست و زرتشتی بود خدایان دیگر جاها از جمله مردوک خدای بابل را گرامی میداشت.

۵- ذوالقرنین به مال و اندوخته ی دنیایی نیاز نداشت و حریص نبود و حتی زمانی که ستم دیدگان خواستند برای ساخت سد پولی فراهم و جمع کنند، از گرفتن آن ابا کرد و گفت خداوند مرا از مال و اندوخته شما بی نیاز ساخته است، فقط به نیروی بازوی خویش مرا همراهی کنید تا سدی آهنین در برابر دشمن بنا کنیم. کوروش در همه جا از خود سخاوت نشان داد. به طور مثال از خزانه ی ایران هزینه ی دستور ساختن معبد اورشلیم برای یهودیان را داد و معبدهایی که نبوکدنصر خراب کرده بود دوباره آباد ساخت.

—————————–

دلیل دیگری که می شود به آن استناد کرد عقیده ی قوم یهود است. کتابهای دینی یهود تصریح می کند که کوروش فرستاده خداوند و مسیح اوست که برای دادگستری و فراهم آوردن خشنودی خود، او را برگزیده است. همه می دانیم که یهودیان در تاریخ خود به ندرت از فردی غیر یهود تعریف کرده اند پس اگر کوروش یکتاپرست و دادگستر نبود هیچوقت از ایشان تعریف نمی کردند.

برخی با غرض یا به اشتباه اسکندر گجستک  را ذوالقرنین می دانند لیكن‌ این‌ معنی‌ با لسان‌ قرآن‌ سازش‌ ندارد. چون‌ نخست قرآن‌ میگوید ذوالقرنین‌ مؤمن‌ به‌ خدا و روز قیامت‌ بوده‌ است‌ و دین‌ او دین‌ توحید بوده‌ است‌؛ ولی‌ ما می دانیم‌ كه‌ اسكندر مشرك‌ بوده‌ همچنان که قربانی کردنش برای سیاره مشتری خود شاهد آن است و یونانیان و مقدونیان ایزدان بسیاری داشتند که در تاریخ ثبت است

دوم قرآن‌ ذوالقرنین‌ را مرد صالح‌ از عباد خدا و صاحب‌ عدل‌ و داد‌ می ‌شمارد که تاریخ‌ برای‌ اسكندر خلاف‌ آن را بیان‌ میكند. اسکندر سفاک و عیاش بوده است ( چنانچه در ماجرای آتش زدن تخت جمشید معروف است .( و سوم اینکه در هیچیك‌ از تواریخ‌ نیامده‌ است‌ كه‌ اسكندر مقدونی‌ سد یأجوج‌ و مأجوج‌ را بنا كرده‌ باشد. چهارم مسیر لشکرکشی اسکندر از غرب به شرق بوده است و حال آنکه به تصریح قرآن شروع لشکر کشی ذوالقرنین به سمت غرب بوده است. ضمنا یادی از اسکندر مقدونی در عهد عتیق نیست. گروهی از پژوهشگران دلیل این را که مفسران نخستین اسکندر را ذوالقرنین نامیده اند ناشی از ناآگاهی آنان از تاریخ باستان ایران و وجود شخصیتی اشکانی به نام اسکندر در برابر الکساندر مقدونی می دانند که خوش رفتاری های فرد اخیر به حساب جهانگیر مقدونی نهاده شده است.

این موضوع می تواند مورد پژوهشی دقیق قرار گیرد. در پایان، سخنی که می توان بیان کرد دوتا از فروع دین ما یعنی تولی و تبری است که یعنی دوست داشتن دوستان خدا و دشمن داشتن دشمنان خدا. چون کوروش بزرگ دوست خدا و فردی بود که احکام الهی را در زمین جاری می کرد باید مورد احترام همگی ما باشد و مقامش را گرامی داریم. کوروش بزرگ نماد ملیت و هویتمان و هم نماد فردی نیک اندیش از نظر کتابهای آسمانی مانند تورات و قرآن است و هم نماد انسانی یکتاپرست و دادگستر در سراسر گیتی. مهرش افزون باد و ایرانش همیشه جاوید.

ذوالقرنین2

نظر و دیدگاه  مورخین سده‌های اسلامی- موافق بر ذوالقرنین بودن کورش بزرگ

ابوالفرج بن عبری در مختصر الدول: کورُش، ابوریحان در آثار الباقیه بنا بر مدارک غربی نیز او را کورُش می‌نامد. مسعودی در مروج الذهب وی را کورُش، ابو جعفر محمد بن جریر طبری در تاریخ الرسل و الملوک او را کیرُش می‌نامد و لقب سپهبد بابل را به وی می‌دهد.ابن اثیر در تاریخ کامل خود وی را کیرُش و حمزهٔ اصفهانی در تاریخ سنن ملوک الارض و الانبیاء وی را کوروش می‌نامد و در ادامه بیان می‌دارد که: کی اردشیر را همان می دانند که یهودیان گویند بهمن است و در اخبار آنان به کوروش تعبیر شده و ما می دانیم که حروف «واو» در برخی از گویش‌های مناطق ایران نیز (همچو لهجه‌های جنوبی) گاهی به یاء دگرگون می‌شود، چنانکه خون را خین و دور را دیر گویند، و به همین دلیل کوروش نیز در نوشته‌های کهن (کی رش، کی ارش) نگاشته شده که گونه‌های درست آن است…
———————————
پس از فتح بابل توسط ایشان(بیت المقدس) خانه خدائی را که توسط ابراهیم و پسرش بنیان گذاشته و سپس توسط سلیمان پسر داود ساخته شده بود توسط بخت النصر تخریب
کردیده بود بدستور کوروش دستور بازسازی آن شروع و در زمان داریوش به پیان رسید.
عزرا باب ۶ آیات ۱۴ و ۱۵
۱۴- و مشایخ یهود به بنانمودن مشغول شدند و برحسب نبوت حجی نبی و زکریا با این عدو کار را پیش بردند برحسب حکم خدای اسرائیل و فرمان کوروش و داریوش و ارتحشیستا پادشاهان فارس آن را بنا نموده به انجام رسانیدند.
۱۵- و این خانه در روز سوم ماه آذار در سال ششم داریوش پادشاه تمام شد.
———————————-
منابع برای عوامی که دسترسی به منابع بالا ندارند
تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، تفسیر سوره کهف، آیه های ۸۳ تا ۹۷، جلد ۱۳
تفسیر نمونه، مکارم شیرازی و جمعی از نویسندگان، رویه (صفحه) های ۳۳۸ و ۵۳۲ و ۵۵۱ و ۵۵۲، جلد ۱۲
کوروش بزرگ(ذوالقرنین)، ابوالکلام آزاد، ترجمه ی محمد ابراهیم باستانی پاریزی

————————————————-

ابوالکلام آزاد، دانشمند شهیر هندی و وزیر فرهنگ دولت نهروهم این نگاره را ذوالقرنین خوانده و بر پایه آن، کوروش را همان ذوالقرنین یاد شده در قرآن دانسته است.

در تورات در «سفر دانیال» (۸-۱) از بیچارگی و رهایی و پیشگویی در نجات یافتن یهودیان به وسیله قوچ (تشبیه به کلاه کوروش)، به ذوالقرنین اشاره شده است. این موضوع در «سفر یشعاه و سفر یرمیاه» هم آمده است. او در رویای دانیال پیغمبر به صورت قوچی که دارای دو شاخ است، درمی آید. شخصیت کوروش در عقاید یهود دارای مکان و منزلت مهمی است.

قرن (هم در عربی و هم در عبری)  معنای شاخ و هم گیسو را می دهد که در واقع کوروش کلاهی بر سرش بوده مانند سرو، همانطور که در نگاره می بینیم. نگاره مزبور درباره لقب کوروش کمک شایانی به ما می کند که همانا ذوالقرنین است. دو بال نگاره هم گویای همان تصویری است که در سفر یشعاه (عقاب شرق) بیان شده بود. با توجه به اینكه نام كوروش در كتیبه مفقود شده بالای آن ذكر گردیده گرایش بیشتر وجود داشته كه همان «ذوالقرنین» یعنی دارنده دو شاخ موجود در  قرآن است. در کتاب عزرا (۳-۱ و ۱) گفته شده که تمام اسیرانی که بوسیله نبوکد نصر گرفتار شده بودند به سرزمین خود اورشلیم بازگشته و معبد خود را از نو بنا کردند و در جای دیگر کوروش را به عقاب شرق تشبیه کرده است: «من عقاب شرق را فراخواندم. من این مرد را که از سرزمین دور می آید و خشنودی مرا فراهم می کند فراخوانده ام» (۱۱:۴۶). خلاصه از نص اسفار یهود چنین بر می آید که تصویر کوروش، همان ذوالقرنین است.

——————————-

با سپاس از آقای محسن قاسمی شاد

 

مشاهده محتوا بیشتر
ادامه مطلب شمشاد امیری خراسانی
بارگذاری بیشتر در کوروش بزرگ (کوروش شناسی)
اشتراک در
اطلاع از
guest
319 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرسام

کور بشه چشم حسود
قابل توجه تمام ایرانیها و برده زاده هایی که کوروش و فرزندان این مرزوبوم انهارا به آزادی و هویت ایرانی تبار درآورده بد گویی از شخصی که از نظر فرهنگی و مذهبی و تمدنی پیشرفته تر از تکنولژی امروز داشته نشانه بی ذاتی یا نمک به حرامیست
آقایانی که در این فهرست نظرات خود رو ثبت کردند آیا ازیک کتاب یا مجله اینها را خوانده اند یا تحقیق کرده اند
صرف اینکه بگویی من میدانم
هیچی حالیت نیست*******
بهتر است بگویی ممکنه
امکان دادن و به اسناد درست مراجعه کردن هنر و فهم تحقیق آریایست
به عربی هم میگویم افهم

محمد

کوروش ذوالقرنین هست یانه چه فرقی میکند؟
دو گروه افراطی که چشمانشان رو بروی حقایق بستن .
یک گروه با دید همرا با کمی کینه نسبت به ایران قبل از اسلام نگاه میکنند
قابل توجه این گروه بدانید که قران گفته اگر قران به زبان عجمی (فارسی) نازل میشد عرب ها انرا قبول نمیکردند.
و این فهم و حقگرایی ایرانیان رو میرسونه درقران یکجا مجوس اورده و انرا در کنار ادیان اهل کتاب قرارداده و در صدر اسلام حضرت محمدفقط از اهل کتاب جزیه میگرفت و در جواب عده ای از مشرکین که گفتند از ما جزیه بگیر گفتند فقط از اهل کتاب جزیه میگیرند.ان عده گفتند از مجوس چرا جزیه میگیرید انان که کتابی ندارند؟ پیامبر فرمودند مجوسان پیامبر الهی داشتند ک کتابش در دوازده هزار پوست گاو بود که انان پیامبرشان را کشتند و کتاب را سوزاندن.

در هوش زکاوت ایرانیان و تمدن و فرهنگ شک و شبهه ای وجود ندارد

البته نکته ای دیگر اینکه زرتشت ان پیامبر مجوس نبود و زمزمه ان ان کتاب نیست.
در اینکه زرتشت پیامبر الهی بوده شبهاتی هست اما این دلیل قطعی بر الهی نبودن نیست پس گفته شده مبنا رو بر الهی بودن ان بگیرید(نسبت بدی به ان ندهید).

عده دیگر از افراطیون افرادی که اریایی اریایی گفتنشان گوش اسمون رو کر کرده و با نام دموکراسی ازادی بیان سو استفاده میکنند و هر چیز دلشان میخواهد میگویند .
ازادی بیان و دموکراسی تا جایی که نفعی برایشان داشته باشد انسانیت و حق بشریت است و اگر مخالفی نظری دهد سروتهشرو با حزف های واهیی و احساسی بند میارن .
این گروه هم بادیدی امیخته با کینه نسبت به عربها و اسلاممم هرچند که یکسری رد میکنند این حرف رو اما در حرفهایشان چیز دیگری نمیشه دید.

درجواب این گروه:

دین اسلام اخرین و کاملترین دین الهی است.
بعد از پیامبر اسلام فرقه انحرافی اهل سنت شکل گرفت! دو خلیفه اول در فتوحاتی داشتند در فتح ایران که مدنظر ماست در یک روز هفتادهزار نفر را کشتند در دو عملیات صدهزار نفر را و …
اینها که بودند؟ایا کار ایشان برمبنای اسلام واقعی بود؟

ایا میتوان بر مینای این گروه منافق کل یک دین رو خرافه دانست؟

زرتشتی با نام کارن در رکم ها میگوید چکار داریم که خزاو چارصد سال پیش کی چی گفته زمان حال را بچسبین جناب فهمیده زرتشت که خیلی قبل تر از اسلام بوده پس هزار و چارصدسال نزدیک تر از سه چار هزار ساله هرچه سریعتر ایینت رو رها کن برمبنای حرف خودت.

دیگر اینکه شما بخودتان حق توهین به همه چیز و همه کس میدهید عقایددیگران رو مسخره و خرافه میدونید و به ان اهانت میکنید

جناب شمشاد خان شما که دم از دموکراسی میزنید وقتی منتقد سیزده میگوید ان بازیگر زن که با برهنگیش فرهنگ و تاریخ این کشور عزیز رو به بازی گرفته حرفش رو توهین میدونی و تحدید به حذف و ازین حرفها میکنید و گفته اش سانسور (هه ازادی بیان) میشود اما جناب سعید که به اقای مجید که دراینجا حی و حاضر است توهین نیکند جیکتون هم در نمیشود؟ و دموکراسی است انگار
؟؟؟؟؟

اینکه کوروش ذوالقرنین بوده علامه طباطبایی هم به نحوی تایید کردن
اما ابهاماتی هم وجود دارد

ودر اخر کوروش ذولقرنین است یا نیست اهمیتی ندارد کارهایی که به کوروش نسبت داده شده معلوم است
و ازینکه این دو گروه می خواهند اثبات کنند که کوروش ذولقرنین است یا نه احتمالا هرکدام اهداف منفعت باری در سرشان است.

ان شاالله همه ما به راه حق هدایت شویم

پایان

سعید

جناب محمد
اگر مشکل شما بی ادبی بنده هست بسیار خب:
بنده همینجا از جناب مجید،ناصر پورپیرار و تمام کسانی که بی دلیل به تاریخ ایران توهین میکنند عذر خواهی میکنم

Montaghed13

سلام خدمت همه هموطنیهای عزیز
یه چند مدت از نوشتن دور موندم بنا به مصلحت که الان میبینم دوستان با نظرها وتحقیقات و ارائه اسنادخوبی اومدن ولی خب بعضی از دوستان هم با توهین به هم و یا بعضا عقاید همدیگه باعث ناراحتی شدن اولا دوستان این مطلب هم مثل بقیه مطالبی که همیشه میخونید باید براتون عادی تلقی بشه اینقدر روی نظرات همدیگه مانور ندید هر کسی هر حرفی داره باید با ادب و احترام و ارائه سند حقانیت حرفشو اثبات کنه نه توهین و مسخره کردن نظر دیگری اینطوری نه تنها به نتیجه ای نمیرسید بلکه وحدت میون خودتونو که امروز دشمن بیش از پیش روش دست گذاشته برهم میزنید فکر کنید یه مسئله ای مطرح شده و همه مثل دوستان کوچه بازاری دور هم جمع شدیم و داریم در یه فضای باز با آزادی بیان با هم پیرامون این مسئله صحبت میکنیم این طور خلقیات نه در کردار کوروش ما بوده ونه در اخلاق علوی ما!
جا داره اول از سعید آقای عزیز که چند مطلب ارزشمندرو با ارائه سند و با ادب و احترام منتشر کردند تشکر کنم من که واقعا استفاده کردم دوستان دیگه امون هم همینطورمحمد، کوروش عزیز ،آرسام،و…
از آقای شمشاد امیری هم ممنونم که نظرات رو بدون کم و کاستی منتشر میکنن ولی بعضی دوستان از جمله خود بنده گاهی اوقات به ایشون انتقاد داریم انتقاد هم وارده ولی دوستان اینو هم در نظر بگیرید که کار مدیریت مطالب و نظرات کار سختیه در بعضی برهه نمیشه کلماتی رو انتشار داد چون واقعا سخیفه ولی این تشخیصو دیگه مدیر باید استعداد بالایی داشته باشه که خدارو شکر تا الان جناب آقای امیری تا به حالا نسبت به دیگر سایتهایی که بنده رفتم خیلی خوب بودند
اما ضمن اینکه میدونم نظرات من در اینجا منتشر شده و دوستان مطالعه کردند یه چند تا چیزو یاد آور میشم و پاسخ به بعضی دوستانم رو لازم میدونم
اول اینکه مجید عزیز اطلاعات کلی خوبی راجع به مسائل پیدا کرده اما متأسفانه در دو چیز البته به نظر من دچار اشتباه شدن اول اینکه به علت کلی خوانی مطالب بعضی اسامی رو اشتباه به خاطر میسپردن دوم اینکه در تشخیص ماجرای تاریخی یه کم گمراه شدند که البته من حق میدم چون واقعا در فضای پر رمز و راز تشخیص خودی از نا خودی مشکل هست ایشون فرمودن که سیزده بدر که اولا در زمان خشایار شاه بود و در زمان کوروش دوما در زمان خشایار شاه بود که یه یهودی با نفوذی که در دربار پیدا کرد تونست این فاحعه رو به بار بیاره نه زمان کوروش که بعدها هم یه دختر زیبای یهودی برای انجام عملیاتهای بیشتر از طرف همین نفوذی یهودی به خشایار شاه پیشنهاد شد و خشایار شاه اونو به همسری برگزید امروز اگه توی گوگل بزنید جشن پوریم یهودی ها براتون مقاله و عکسهای این جشن بالا میاد اونا ادعا دارن که اون زمان دستور قتل هفتادو هشت هزار ایرانی رو دادند و اینمارو در سیزده فروردین انجام دادن و هر ساله هم در همین تاریخ جشن میگیرن و ایرانی ها از خونه بیرون میرن تا این روز نحس در خونه نباشند وری به گفته بعضی از پژوهش گران این آمار نمیتونه واقعی باشه یعنی هفتادو هشت هزارتا نبوده اینا معتقدند باز هم یهودی های اسراییلی نه واقعی این آمارو مثل جریان هولوکاست دست کاری کرده اند و در جریان هولوکاست که تقریبا همه به این نتیجه رسیدند که هولوکاست کذب محضه
و اما اینکه کوروش بت هایی رو که تخریب شده بودن دوباره از نوع ساخت تا همه با هر اعتقادی که دارند آزادانه پرستش کنند و در کنار هم زندگی کنند که بر همه این مطلب پوشیده نیست و واقعیت داره ولی اینکار کوروش به نظر شما دو چیزو اثبات نکرد؟اول اینکه کوروش پیامبر الهی نبود چرا که پیامبران بعد از اینکه خودشونو معرفی میکردند و میگفتند از طرف خدا مأمور هستند به دعوت مردم به یکتا پرستی معجزه ای از طرف خداوند به مردم نشون میدادند و بعد از پایان مهلتی که خدا به مردم برای پذیرش یکتا پرستی میداد اوناییکه نمیپذیرفتن رو به عذابی دچار میکرد و به پیامبران دستور شکستن بت ها داده میشد حالا با این اوصاف کوروش خودشو پیامبر الهی و فرستاده خدا معرفی نکرد دوم معجزه ای برای پیامبریش برای مردم نیاورد سوم درسته با ساختن بتها آزادی رو برای مردم کشورهای دیگه به ارمغان آورد ولی ساختن بت برای بت پرستان از اخلاق انبیاء نبود
خیلی چیزهای دیگه دوس دارم از کوروش عزیز و مسئله ذوالقرنین بنویسم اما متأسفانه به چند دلیل نمیشه اول اینکه فضای نوشتاری اینجا کمه و هر کسی حوصله خوندن طومار نداره دوم اینکه متأسفانه من با گوشی تایپ میکنم که جدا از خسته شدنم و گهگاهی اشتباه تایپی نمیتونم اون طور که باید ارائه سند بکنم و کامپیوتر شخصی در منزل ندارم ولی خدا بخواد تا دو سه هفته دیگه دستم میادو بیشتر راحع به این موضوع حرف میزنیم من تا الان با دو تا از بچه های همین جا در فضایی دوستانه در ایمیل شخصیمون هنوز داریم صحبت میکنیمو ارائه سند میکنیم و بهشونم قول دادم که بعد از رسیدن لب تاب شخصیم مطالب خوبی بهتون ارائه بدم ولی تا اون موقع خواهش میکنم به هندیگه توهین نکنید و در آخر هم بازم میگم چه کوروش ذوالقرنین باشه و چه نباشه من به ایرانی بودنم افتخار میکنم چون چه دیروز و چه امروز و چه فردا سخن از ایران است….
یا حق

رجب

اگر راست میگویید یک کتاب تاریخی یا متن تاریخی مربوط به دوره های اشکانیان یا ساسانیان بیاورید که نام کوروش در آن ذکر شده باشد.اگر اینقدر که می گویید کوروش محبوب بوده چرا در هیچ جای شاهنامه نامی از کوروش نبرده شده در حالیکه از اسکندر تعریف کرده می دانم دیدگاه را نمایش نمی دهید ولی حداقل خودتان روی جوابش فکر کنید تا بعدا درمانده نشوید.کوروش بالاخره یک جایی را فتح کرده که شده پادشاه انهایی هم که در این فتح کشته شدند در سرزمین فعلی ما می زیستند.

rajab

گزنفون و هرودوت جز متون میانه نیستند. اگر معروف بود میبایست حداقل در دوره اشکانیان هم از او نام برده شده باشد دوما کیخسرو و کوروش به نظر شما شبیهند؟ گزنفون هم با اختلاف یک سده کتاب خود را نوشته که آن هم مثل داستان پوریم بیشتر به یک داستان تاریخی می ماند.در خوب بودن کوروش شکی نیست ولی قبول کنید بیشتر در یک قرن اخیر مشهور شده .وگرنه در زمان شاه هم تا قبل از جشن ۲۵۰۰ساله چندان اسمی از کوروش نبود.

rajab

در مورد کیخسرو قطعا شوخی می فرمایید.یعنی هر فردی که خوب و آرمانی بود کوروش است مگر اینکه خلافش ثابت شود.حالا در مورد ذوالقرنین می گوییم این احتمال وجود دارد ولی قبول کنید سخنوری مانند فردوسی خیلی راحت میتوانسته نام کوروش را بدون تغییر در شعرش جا دهد.لطفا بحث را کمی جدیتر بگیرید.

بلندطبقه

رجب خان توشاهنامه وبیشترکتب تاریخی ازالقاب کوروش استفاده شده نه نام ایشان
درشاهنامه مقصودازجمشیدهمان کوروش شاه دادگستراست.وهرجا هوشنگ وسیروس نوشته اندمنظورکوروش است.
البته برخی مورخین جمشیدرا ازشاهان کیانی پیش ازکوروش می دانند که به نظرم مستندنیست.

Montaghed13

سلام مجدد به همه دوستان عزیزم
جا داره از شمشاد امیری عزیز تشکر کنم بابت زحماتشون و پاسخگویی سریع
اما در جواب ایشون که از بنده منبع کتاب در مورد گفته های بنده میخواستن میگم
چشم !هم منبع کتاب اعلام میکنم و هم لینک تماشای دو کلیپ مهم در این رابطه. اما دوست من اون کتابی که شما ازش نام بردید بنده هم مطالعه کردم و نکته قابل توجه در پست قبلی من اینه چرا باید این توهینو از جانب یهودیان قبول کنیم؟یعنی شما گیریم که همچین کتابی سندیت داشته باشه و قضیه پوریم هم واقعیت داشته باشه چون یهودیان نخواستند به دست هامان کشته شوند حق داشتند که ایرانیان رو قتل عام کنند؟اونا قضیه پوریمو قبول دارن و این کتابو تأیید میکنند درسته ؟خیل خب پس به توضیحات زیر و چیزهایی که من نوشتم توجه کنید تا متوجه بشید امکان داره پوریم هم مثل هولوکاست دروغ بزرگی باشه
از طرفی هم آیا شما برای تأیید کردن پیامبر بودن کوروش به فرضیات تکیه میکنید نه به حرف قرآن و تجربه کاری انبیاء؟راه انبیاء و در رأس مثال قرآن حضرت ابراهیم (ع) بت شکنی بوده نه بت سازی !
متنی رو که در زیر میخونید توضیحات مقدماتی در مورد کتاب ایستر از سایت تاریخ ماست و در واقع حرفهای من در پست قبلی البته کامل تر هست:

برمبنای مندرجات کتاب استر ، ابتدا هامان – وزیر ضد یهودی خشایارشا – برنامه‌ای را برای قتل عام یهودیان تدارک می‌بیند و آن‌گاه اشرافیت یهود به رهبری مردخای در مقام “دفاع از خود” برآمده و در یک برنامه به اصطلاح ضد کودتا که نقش اصلی آن را استر برعهده می‌گیرد ، رأی و نظر خشایارشا یا اخشورش پادشاه به تعبیر تورات را صد و هشتاد درجه تغییر می‌دهد و به جای آن که در روز “‌سیزدهم و چهاردهم ماه اذار” یهودیان قتل عام شوند، ناگهان “۷۷ هزار نفر” از ساکنان ایالات مختلف امپراتوری ، از دم تیغ یهودیان و عوامل آنها، می‌گذرند. به یقین باید گفت ماجرای پوریم جز سرکوب بیرحمانه و خونین اقوام ایرانی به جان آمده از حاکمیت و سلطه اشرافیت یهود بر دستگاه سلطنتی و نیز ظلم و جور و فساد یهودیان ساکن در مناطق مختلف که تحت حمایت حکومت مرکزی ، از آزادی عمل کامل برخوردار بودند ، نیست و این مسئله دقیقاً با سیر تاریخی حوادث و رویدادهای پس از قتل کمبوجیه و به دست‌گیری قدرت توسط داریوش ، همخوان و هماهنگ است. همچنانکه از متن تورات بر می آید یهودیان تمام ایالات امپراتوری ایران را از غرب تا شرق درنوردیدند و همه دشمنان را از دم تیغ گذراندند! در روزگاران باستان عدد ۷۷ هزار یعنی ۷۷ شهر که با خاک یکسان شد . یهودیان هنوز هم آن کشتار سراسری و وسیع را، به ‌عنوان روز سپاسگزاری، روز امحای دشمنان یهود و روز «پوریم» جشن می‌گیرند. بسیاری از یهودیان اروپا و امریکا به جای پوریم، این مراسم را جشن «ایرانی کشی» می‌نامند و بقول یکی از یهودیان شراب خوردن در این روز مستحب است این جنایت هنوز هم با گذشت ۲۶ قرن هرساله توسط یهودیان در تمام دنیا جشن گرفته میشود ، یهودیان در این روز لباسهایی شبیه شخصیتهای این داستان پوشیده و با بازی کردن نقشهای آنها این جنایت بزرگ را با نام از بین بردن دشمنان یهود تجدید خاطره میکنند.

برخی اعتقاد دارند که این نسل کشی را میتوان نوعی هولوکاست به حساب آورد. هولوکاستی که به گفته کتاب مقدس در طی ۳ روز اتفاق افتاده و در طی آن ۷۷ هزار ایرانی به قتل رسیده اند. هولوکاستی که روز به انجام رسانیدن آن یکی از بزرگترین جشنهای آیینی محسوب میشود ،در روز اول آن برای شکرگزاری به درگاه خدا روزه گرفته و در روزهای بعد به رقص و پایکوبی پرداخته و خدا را به خاطر این معجزه و نسل کشی عظیم شکر میکنند. چگونه است که یهودیان در قبال واقعه ای مانند هولوکاست که سندیت آن مورد تردید است اینگونه آه و فغان سرداده و داستانها و فیلمهای متعددی برای محکوم کردن آن میسازند و اجازه نمیدهند هیچکس درباره وجود داشتن آن به خود تردیدی راه دهد اما به خود اجازه میدهند روزی را که قتل عامی بدتر از نازیها را در قبال ایرانیان به اسم ضدیهود داشته جشن بگیرند؟ آن هم ایرانیانی که آنها را پس از آواره شدن در کشور خود راه داده و اجازه زندگی مستقل و آزاد را به آنها داده اند؟ این جشن گرفتن قوم یهود در تمام دنیا حتی در ایران در حالی صورت میگیرد که همه سعی میکنیم در دنیایی زندگی کنیم که در آن زندگی انسانها مهم است و کشته شدن حتی یک انسان جنایتی بزرگ محسوب میشود و یهودیان نیز خود را موجوداتی بی آزار و مظلوم میدانند . چگونه میتوان چنین عملی را توجیه کرد؟ آیا این جنایت چیزی جز نژادپرستی و بی ارزش دانستن اقوام دیگر است؟

کتاب ایستر یکی از کتابهای مورد تأیید یهودیان است که در تورات از اون سخن گفته شده این کتاب دارای ۱۰ بخشه که بخش ۹ اون به جریان خشایار شاه ایران وموضوع پوریم اشاره شده خواهش میکنم دانلود کنید و بخونید و اگه حوصله هم ندارید لا اقل بخش نهم رو بخونید کوتاه و کم حجمه
اینم لینک دانلود کتاب ایستر از سایت تاریخ ما:
http://tarikhema.ir/books/story/bible/Gadim/17_esther.pdf

سخنان نخست وزیر انگلیس در جشن پوریم یهودیان در سال ۲۰۱۲ در اسراییل!
کلیپی که در زیر مشاهده میکنید از اخبار خود ایران در باشگاه خبرنگاران تهیه و پخش شد:

http://hw2.asset.aparat.com/aparat-video/dc664de002cea4e6f67348d8d5a58f431654117__80843.mp4

و اما در آخر گفته هام میخوام کلیپ زیرو ببنید که با همه ادله ها به نظر من اتمام حجت میکنه.کلیپ مربوط به آقای رائفی پوره ! موضوع اینه که یکی از کاربرای سایت آپارات نسبت به صحبتهای ایشون در مورد جشن پوریم انتقاد داشتن و گفتن که بر اساس شواهد و حتی گفته های مورخان، کتاب ایستر یک افسانه ست و واقعیت تاریخی ندارد که آقای رائفی پور در جمعی پاسخ این کاربرو واضح جواب میدن .من هیچی نمیگم خودتون ببینید قضاوت کنید:

http://hw4.asset.aparat.com/aparat-video/09fa116fd27f6eadf0a10520644dd61f1755439__74132.mp4

الهم عجل لولیک الفرج یا حق

بلندطبقه

قسم به یافته مخوف
قسم به سفیدکوه سخت گذر
قسم به فلک الافلاک
ایرانیان بدبخت شده افکار امثال رجب هستند
کوروش اگر به جایی دست درازی کرد نه برای دین بود نه بنام خدا
بلکه برای انسانیت بود وآنان راازدست حکام ظالم آن سرزمینها می رهانید
به عنوان مثال بنی اسراییل راازدست بونانید پادشاه بابل آزادکرد.

نیکا

هی میخوام نظراتم رو نگم که کسی ضایع نشه نمیشه خب عاقلان بزرگان همه چیز بفهمان شما که آی کیوتون از نیوتون هم بیشتره به من بگین ذوالقرنین امام زمانه؟نه واقعا امام زمانه؟خب نابغه ها یه ذره فکر کنین ذوالقرنین بعد از مسیح و قبل از پیامبر اسلام بوده بعد امام زمان متولد چه سالیه؟لابد قبل از پیامبر دنیا اومده نه؟بعدم از طرفی ذوالقرنین به روایت هایی پیامبر بوده در حالیکه بعد اسلام نه پیامبری نمیاد نه دین جدید حالا خواستی من باب اینم برات سخن میرانم بعدم میشینن از غرب و غرب زدگی و نشانه های ظهور میگن خب بذار یکیشو هم بهت بگم نشونه مهم ظهور اینه که مردم از سر نفهمی و تعصب به دین و اینچیزا بقیه رو متهم میکنن به بی دینی و چرت و پرت زیاد میگن نمونشم خودت خدا یه مغز بهت داده نابغه جون که ازش استفاده کنی نه اینکه ببری آکبند تحویل خودش بدی

نیکا

و البته بذارین تا یه چیز خیلی مهمتر بگم عاقلا نشستین دعوا میکنین که چی بشه شدین دو دسته که هر کدوم سعی میکنه حرف خودشو به کرسی بنشونه وضعیت مملکت الان مهمتره جای این حرفا اگه هر کدوم دو تا درخت بکارین ایران میشه گلستان والا البته اگه نمیخواین بگین کاشت درخت هم جز برنامه غرب و دشمنان نامریی ایرانه

امیر

تنها چند چیز مختصر:در فهمیدن ذوالقرنین باید تمامیت آیات رو فهمید و در تفسیر قرآن چه کسی بهتر از علامه ی بزرگ علامه ی طبابایی هست؟ایشان در تفسیر آیات ۸۳ تا ۹۸ سوره ی کهف میفرمایند ک ذوالقرنین همان کوروش هست.آیت الله مکارم شیرازی نیز در تفسیر خود چنین میفرمایند.باستانی پاریزی مفسر بزرگ قرآن و چهره ی شناخته شده ی اسلامی جهانی و وزیر فرهنگ بخت گاندی نیز نظرشان همین است و…..
بهتر است علمی و پزوهشگرانه و محتاطانه در باره ی کلمات قرآن نظر دهیم و امید است ک با ظهور نزدیک مولانا امام زمانا ما از جهل خارج شویم و مولایمان مهدی از ذواقرنین بودن پاک و مبرا است زیرا ک مامن او در عرش اعلا و بسیار بالاتر از ذوالقرنین هست
والسلام.

بلندطبقه

آقا مهدی شما دارید افراط می کنید
جنابعالی پتانسیل این وداری به یک داعشی شش دانگ تمام عیار فول مبدل بشی
یعنی میشه سیستم ضدانسانی و روشماپیاده کرد !
داعشی ها هم دارند راجب دین اسلام زیاده روی می کنند تاجایی که به خودشون اجازه میدن سر مردم وبنام خداواسلام ببرن
همش میخواهید فلانی وفلان مقام و بالاتر از فلان کس قراردهید که چه بشود؟
کجارامی خواهید بگیرید؟چه چیزی رامی خواهید ثابت کنید؟
بالاتربودن انسانها نسبت به هم رافقط خدا می داندوبس
شاید ارزش یک زنبورعسل نزدخدا ازبنده بیشترباشد.

فاطمه

منم میخوام بگم از صحبتای شهرام دلم به درد اومده امام حسین مظلوم بود حق بود وبهترینها و برگزیدگان خدا بود و…بلند طبقه آره ارزش آدما پیش خدا فرق داره اما پیامبران و امامان و بندگان صالح خدا بالاترند در بین همه در این بزرگان هم ۱۴معصوم از همه بالاترن

فاطمه

چرا تو بخش نامه ی یزگرد به عمر عده ای به برگزیدگان خدا توهین میکنه مثل همین که کنده شدن در خیبر و کربلا افسانست در ضمن به اون سنی ها هم میگم اون ۳تا خیلیفشونو به امام علی و پیامبر نچسبونن و سفسطه نکنن جواب سوالهای صابر کردستانی هم تو اینترنت هست

محمد

نامه یزگرد به عمر جعلی هست و صحت ندارد

سعید

برای اثبات حرفت سندی هم داری؟

سلام
من با اجازه شما مطلبتونو در وبلاگم گذاشتم یا اگه راضی نیستین حذفش کنم وبلاگ من مذهبی است و از شما میخوام به وبلاگ سر بزنید و نظرتونو بدید من منتظر شما هستم
به امید دیدار

آرمان

اینو همه می دونن که ************** نیازی به جعل نیست . اینم می دونیم که دین زردشت بترین دین که زور شمشیر پیروی بدست نیومده به مال مردم دست برد نزه زنان هیچ کشوری رو به تاراج نزاشته تجاوز نکرده برده نگرفته در صورتی که دین اسلام به مردمان دین یهود بی اجترامی توهین مرمدان را کشته زنان را به عقد خود دراورد مردمان ما تجاوز مردند حالااین دین شماست *********************

داود

آرمان جان توی وندیداد بخون مجازات کشتن سگ آبی چیه.شاید کمی دیدت عوض بشه

ويشتاسب

اقا داود برو مجازاتبهترین سلسله شیعهههه را بخون بعد حرف مفت بزن
گاتها از ان اشو زرتشت است و بس
اوستا نیز مخلوطی از فک کنم باورهای خرافی قبل از زرتشت و اینن ها و رسمهایشا است
اوستا ۱۲ هزار صفحه روی پوست گاو است
افرین اقا ارمان بله خوب بود دین زرتشت دین بدون جنگ و خونریزی بر باورتمامی فلسوفان بزرگ تا مورخان یونانی بزرگان رومی ایران شناسان و محققان و باستان شناس ها نیازی به گفتن ان نیست

hamed

اولا اقای ارمان شما الان حکمت خداوند رو زیر سوال بردید.
ایا تا بحال جای دیدید که یکی از پیامبران خلاف دستورات خدا کار انجام بدهد؟؟؟
در مورد کشتار هم از حقوقی امروز و قدیم و هم از نظر دین و هم از نظر عرف مقبول بود.
مثلا جنگ نهروان وقتی یکی از یاران حضرت امام علی را با خانمش کشتن امام بهش گفت قاتلان رو به من بدهید تا مجازات شوند و اونا گفتن همه نهروانی ها در این قتل شریک اند.حضرت امام علی هم در جواب انها گفت بخدا قسم اگه همه دنیا هم در این قتل شریک بوده باشند بازم همه رو متجازات خواهم کرد.
پس جنگ ها به دستور خداوند بوده و شما لطفا در مورد حمکت خداوند با عقل ناقص تون قضاوت نکنید

مهدی(نوه کوروش)

اینجوریام نیست.
تحقیق هم خوبع

سیمین

بله منم مطمئن بودم که کورش همان ذو القرنین پیامبره و رفتار اسکندر مقدونی هیچ شباهتی به رفتار یه پیامبر نداشته!!!! درود بر کورش پیامبر….

kourosh

توجه داشته باشین که ذولقرنین در قران کریم به عنوان یک انسان صالح مطرح شده نه پیامبر!

بلند طبقه

به افراد غیر ایرانی توصیه می شود وارد پارسیان دژ نشوند
به افراد ی باسیستم قلبی عروقی عربی وضد ایرانی توصیه می شود وارد اسلام دژ بشوند وکامنت بگذارند!……….
مثل فاطمه ومثل محمد درسطور بالا
توجه فرمایید که سرنوشت وحال وروز بد ما امروزه به خاطر افکار مسموم چنین کسانیست که متاسفانه تعدادشان هم زیاد است دراین مملکت!
مابدبخت شده دست عوام الناسیم
خدایا یامرابکش یا این افراد رانابود کن که باایران وایرانی ضدیت دارند

شیوا

خداوند در قرآن اگر مطالعه داشته باشید تمام پیامبران را با نام بنده صالح آورده ، …

hamed

بلند طبقه مشکل تو اسلام است؟؟؟مشکل تو حرف حق است؟؟؟مشکل تو حقایق تاریخ است؟؟؟
اگه مشکل تو اینا باشند این توئی که ایرانی نیستی و اگه هم ایرانی باشی یک وطن فروش و بی دین هستی.
ما شهیدان ولاااا مقامی در ایران فقط بخاطر نام اسلام دادیم الان تو هم پای دشمنان این ملت اسلام و تشیع رو مشکل میدونی!!!یک موی شهید از این شهدا به هزاران هزار کوروش می ارزد.

hamed

همه پیامبران و صالحان یکتا پرست بودند در حالی که کوروش یکتا پرست نبود و به بت های دیگر ملل ان زمان احترام و عبادت میکرد…
میتونید در همه جا در مورد این نظریه تحقیق کنی.

kourosh

اقای (بلند طبقه) تازه شما به سایت هایی همچون اپارات سر نزده اید که تاریخ باستان ایران را سراسر تکذیب میکنند و میگویند کار صهیونیسم است!
من هر بار که به کانال چنین افرادی بر میخورم تا چند روز اعصابم بهم میریزه!!!!!!!!!!!!
افسوس و هزاران افسوس

علی

سلام
به زرتشت “کوروش ،داریوش وایران وازهمه مهمتربنی آدم عشق میورزم .البته اونایی که آدم موندن .میخواستم عرض کنم اگرقرارباشه هرقومی پیامبرقوم خودش روقبول داشته باشه صدوبیست وچهارهزارملت میشیم ازخدای یکتاانتظارنداشته باشین خودش عامل تفرقه باشه کتاب اوستاکه مثل بقیه ی کتابها به جزقرآن که به عنوان معجزه اومده تحریف شده پس بااحترام زیادبه همه ی پیامبران ،معتقدم به خدای واحد، پیامبرواحد(آخرین پیامبرمحمدص) وامت واحد.هرنظریه ی دیگه ای دورازعقل وآمیخته درتعصبات قومی وقبیله ای می باشدوخلاف فلسفه خداپرستی و یگانه پرستی است .

آرامش

یافته های باستان شناسی جدید در تخت جمشید نشان از کشف معبد مردوک (خدای بابلی) در زمان هخامنشیان دارد، پس کوروش مروج بت پرستی بوده و این با یکتا پرستی در تناقض است ، پس شروط ذکر شده در قرآن برای ذوالقرنین بودن را دارا نیست پس این نظریه که البته اولین بار توسط ابوالکلام هندی ذکر شد رد میشود. البته برای اثبات بن پرست بودن کوروش همان منشور منتسب به حقوق بشر او نیز کفایت میکند.

لینک خبر مربوطه در خبرگزاری میراث فرهنگی
http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=107280&Serv=0&SGr=0

kourosh

با سلام. لطفا اگر به دنبال تحقیق در مورد دین کوروش هستید به این مطلب نیز رجوع کنید.
http://kheradgan.ir/%D8%AF%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4/#close

داود

آقای بلند طبقه افکار انگلیسی شما در بخش به نام خدایی که لر را آفرید کاملا مشخص است.به نظر بنده طرفداری امثال شما از کوروش موج ضد باستانی را بوجود آورده است.هرچند میدانم این نظر تایید نمیشود ولی افکار ضد و نقیض شما جای هیچ شکی باقی نمیگذارد که شما با تفکر یهودی -انگلیسی بزرگ شدید

montaghed13

سلامی مجدد به همه هموطنان
سرکار خانوم شیوا درست میگن اما همون طور که قبلا هم گفتم قرآن خیلی پر رمزو راز تر از این حرفاست که بشه به این راحتیا تفسیر کرد ولی اگه اینو مبنایی میدونید که کوروش ذوالقرنین هست کاملا در اشتباهید چون پیامبران الهی کنیه خودشون رو به مردم اعلام میکردند و همچنین پیامبری خودشون از طرف خدا به مردم ابلاغ میکردن در صورتی که ما چنین چیزی از کوروش سراغ نداریم در اینکه کوروش در آن زمان جاهلیت پر از هوش و استعداد بوده و میان اون همه ظلم و استبداد فرد با عدالت و مقتدری بوده من افتخار میکنم اما دوست ندارم با تعصب بیجا عقلو منطق رو کنار بزارم و به قول خانوم شیوا یک فرد صالح رو با غلو کردن پیامبر خدا بدونم دلایل زیاد و منطقی زیادی وجود داره که کوروش پیامبر و فرد مورد نظر این سایت در قرآن نیست که به چند تای اونا من در نظرات سابقم به اونا اشاره کردم و مدیر سایت محترم اقدام به انتشار کردند میتونید سر بزنید جالب اینجاست این دلایلی که بنده از اون ها یاد کردم همه از داخل قرآن هست و اصلا کاری به کتب نشر انسانها ندارم که اونو دروغ کذب یا بدون استناد بدونید
یا حق

kourosh

ذولقرنین قران پیامبر نیست بلکه قران کریم ذولقرنین را یک انسان صالح و مورد تایید خود مطرح میکند از این رو کوروش کبیر نیز میتواند یک گذینه بسیار نزدیک به ذولقرنین باشد و کوروش کبیر هم پیامبر نبوده است از این رو احتمال ذولقرنین بودنش را دوچندان میکند.

سیمین

به چند نکته توجه کنید :
۱-اولا که همون طور که شیوا جان اشاره کردن خداوند در قرآن از اکثر پیامبران با نام بنده ی صالح یاد کرده برای مثال حضرت ابراهیم و حضرت داوود و ……..
۲- ما ۱۲۴ هزار تا پیامبر داریم که از میون این همه پیامبر فقط نام ۲۵ نفر از اونا مستقیما در قرآن اومده !!!!! پس این که شما فرمودید چون جایی عنوان نشده که کوروش ادعای نبوت بکنه و یا کنیه ی خودشو (که همون ذوالقرنین هست )به مردم ابلاغ نکرده پس میشه نتیجه گرفت که کوروش ذوالقرنین نیست ، با عقل جور در نمیاد . چون حتی اگه کوروش ادعای نبوت هم کرده باشه مثل بسیاری از پیامبران دیگه که نام و یا نشانی مستقیم از آن ها در هیچ یک از کتاب آسمانی نیومده ، ممکن همین اتفاق درباره ی کوروش هم افتاده باشه و جایی ثبت نشده باشه که کوروش در زمان خودش نبوتش رو به مردم ابلاغ کرده
۳- رفتار کوروش با یهودیان زمان عصر خود که برای نجات اونا بابل رو فتح کرد بیانگر این واقعیته که کوروش یک فرد عادی یا یک پادشاه عادی مثل بقیه ی پادشاه ها نبوده و حتی در بخش هایی از تورات یاد شده که کوروش ناجی قوم یهود است ( در اون زمان هم تنها آیین یکتاپرستی فقط آیین یهود بوده و بنابراین تمام خداپرستان در اون برهه تاریخی یهودی بودند) و وقتی کوروش اقدام به نجات یهودیان می کنه میشه نتیجه گرفت که فقط یک خداپرست یک قوم خداپرست رو نجات میده و همین این احتمال که کوروش فرستاده ی خدا باشه رو بیشتر تقویت میکنه
۴ – بخش های ترجمه شده ی منشور حقوق بشر کوروش نشان دهنده ی افکار و اعمال و آمال و اندیشه های پیامبرگونه ی کوروش کبیره که همه ی این دلایل باعث شده که دو تن از مراجع عظام تقلید شیعه یعنی علامه طباطبایی و آیت الله مکارم شیرازی کوروش کبیر رو نزدیک ترین احتمال به شخصیت ذوالقرنین معرفی کنند و حتی قسمت هایی از منشور حقوق بشر کوروش رو مشابه برخی از آیات قرآن دونستن

از نسل سپهسالار آریوبرزن

من نمی دونم چرا بعضی ایرانی های مسلمان نما اینقدر عرب پرستن اگه به هر عربی بدون دلیل منطقی فقط بخاطر اینکه عرب اند لقب پیامبری یا لقب مذهبی دیگه بدن باور دارند بدون سند تاریخی معتبر ولی وقتی نوبت یه ایرانی میشه اسناد تاریخی معتبر را هم رد میکنن کی میتونه کتیبه حقوق بشر رد کنه کی میتونه ارزشهای والای ایرانی را رد کنه من تا حالا از اعراب جز و حشی گری و قتل وغارت چیزی ندیدم لازم به ذکر است که من یه غرب زده نیستم و خانواده من بیشتر از همه برای این نظام شهید و جانباز دادن .اگه دست شما باشه گروه داعش رو که عرب اند رو هم پیامبر میدونید آدم به این بی منطقی تا حالا ندیدم
درود بر پدر عزیز این سرزمین کورش
پسر سپهسالار آریوبرزن سپهسالار هخامنشی

hamed

برادر عزیز اگه به کتیبه باشه هزار سال قبل از کوروش حمورابی قانون رو به وجود اورد و کشور گشایی کرد پس اون هم باید یا پیامبر باشد یا ذوالقرنین

سیمین

دوستان لطفا انقدر به عرب ها بد و بیراه نگید . من خودم به تاریخ کشورم و کوروش کبیر افتخار میکنم ولی این که ما مدام به اعراب توهین کنیم هم درست نیست. در زمان حمله اعراب به ایران هم خیلی بلاها سر ما ایرانی ها آوردن ولی خب وسط جنگ که حلوا خیرات نمی کنن !!!! و خود ما ایرانی ها هم در تاریخمون حمله به کشورهای دیگه و کشور گشایی رو داریم و مسلما ما هم با سلام و صلوات کشورهای دیگه رو فتح نمیکردیم !!!! و حتما خون و خونریزی در حمله ی ایران به کشورهای دیگه هم رخ داده و کلا این اقتضای جنگ و کشورگشایی است !!! من همون طوری که به تاریخ کشورم و کوروش کبیر حساسم به دین و مخصوصا پیامبر و ائمه ی اطهار هم حساسم و به اونا هم افتخار میکنم ولی وقتی مدام به عرب ها بد و بیراه می گید باید به اینم توجه کنید که پیامبر و ائمه هم عرب بودن و توهین به نژاد عرب توهین به اونا هم محسوب میشه پس لطفا نژاد پرست نباشید و به هیچ نژاد دیگه ای توهین نکنید

سعید

سیمین خانم حرف شما کاملا درست هست،فقط مشکل اینه که شما اسلام و عرب رو یکی میگیرید.
ضمنا در هر جنگی خون و خونریزی هست اما آیا در همه جنگها به یک اندازه خون ریخته شده؟دوم اینکه اگر قبل از اسلام بین ایران و اعراب جنگی بوده به تحریک خود اعراب بوده،چون میخواستن غنیمت گیر بیارن؛و اصلا چرا ایران بخواهد به کشوری که سرمایه ای ندارد حمله کند؟اگر پادشاهان ایران میخواستند به سبک خود اعراب با آنها رفتار کنند به طور مسلم هیچ عربی در دنیا نمانده بود.

سیمین

برادر خوبم حرف شما درسته ولی من خودم رو جای یک عرب میذارم و فکر میکنم که اگه من این فحش و فضیحت ها رو از ملتی که کلی ادعای فهم و شعور و فرهنگ و تمدن دارن نسبت به نژاد خودم بشنوم اونم به خاطری جنگی که ۱۴۰۰ سال پیش بین ایران و اعراب رخ داده ، واقعا چه نظری نسبت بهشون پیدا می کنم؟! اگه ما واقعا وارثان کوروش و تمدن آریایی هستیم باید رفتاری مشابه اونا داشته باشیم نه این که مغرور و نژاد پرست باشیم و به اقوام دیگه توهین کنیم

hamed

نه دوستان فکر میکند وقتی کوروش یا پادشاهان ایرانی کشور گشایی میکنند و نقل و نبات اینکارو میکنند.
در جنگ هر کی روبرو شماست یعنی برا کشتن شما اومده است و این درحالی هست همیشه اعراب چند راه برا جلوگیری از جنگ میذاشتن و اخرین گزینه انها جنگ است. اول اینکه تسلیم شوندو بعد یا مسلمان شوند و مانند همه مسلمانان از حق و حقوق و بیت المال بهره میبرند و یا اینکه بر دین خود که باید دین یکتا پرستی باشد بماند و مانند اهل کتاب جزیه بدند و یا اینکه جنگ کنند و اسیر بدند و کشته بشند.
حالا شما بودید کدومشون رو انتخاب میکردید اسلام با دادن حق و حقوق برابر عرب و عجم؟؟؟
ماندن در دین خود و دادن جزیه(که همان نقش مالیات رو داشت که به شاهان خود می دادند)؟؟؟
و یا غرور پیشه کردند و انتخاب جنگ؟؟؟

montaghed13

سلام به همه دوستان
خانوم سیمین من نظرات شمارو خوندم و فیض بردم و از بابت حرفهاتون راجع به تبعیض قائل نشدن میان انسان چه عرب و چه عجم تشکر میکنم چرا که امروز بیش از هر زمانی در برنامه هایی نظیر لاینو وایبرو تلگرام و… بصورت کاملا روشن دارن میون اعراب و ایرانو خراب میکنند با خیلی از این افراد که من بحث کردم متوجه شدم اینا کارهای مثلا گروه موسوم به داعش رو اسلامی میدونن و میگن اسلام اینطور وحشیه و جوونارو از دین زده میکنن یا مثلا جواب دیگه اشون اینه که شما یادتون رفته عراق چگونه هشت سال چه بلاهایی سرمون آوردند؟خب از این طرز فکرها میشه نتیجه گرفت بعضی از اینها اسلام رو مختص اعراب میدونن و اچون اونا اقداماتی مثل همین تجاوز به دو نوج،ان ایرانی رو برخورد مسلمونا با ایران میدونن !!! دوستان هیچ دینی برای گروهی خاص نیست پیامبران از همه مردم در هر نژادی دعوت به پرستش حق کردن و غیر از این نیست چون پیامبر ما عرب بوده دلیل نمیشه بگی دینش و مأموریتش برای عربهاست نه جای دیگه ای
اما نظر خانوم سیمین در مورد اینکه فرمودند در قرآن بعضی از پیامبران با نام افراد صالح برده شده است شاید کوروش هم با نام فرد صالح باشه و نتیجه اش این باشه که کوروش ذوالقرنینه ! خیلی جالبه اون اولا که من اینجا پست گذاشتم یه سری کوروشو پیامبر میدونستن ما اومدیم نظر گذاشتیم و اثبات کنیم که کوروش پیامبر نیست واسه همین گفتم پیامبران خودشونو معرفی میکردند و کنیه اشون رو به مردم میگفتن تا یک دلیل باشه تا فقط اثبات بشه ک،روش پیامبر نیست و الا برای اثبات ذوالقرنین نبودنشون بنده حد اقل بیش از ده مورد نام بردم حتی لینک دانلود هفت فایل صوتی رو از علی اکبر رائفی پور پیرامون بررسی ذوالقرنین کیست گذاشتم که عده ای به ایشون توهین کردند و یا گفتند ما ایشونو بچه ابتدایی هم نمیدونیم چه برسه به استاد! من گفتم اصلا فکر کنید طرف استاد نیست اصلا بچه ست شما حرفاشو گوش بدید اگر حرف غیر عقلانی و غیر منطقی میزنه خب نپذیرید مگه نه اینکه ما داریم همینجا آزادانه با هر سنو سالی و مدرک تحصیلی آزادانه بحث میکنیم خب اینم یکیش باید حرفای مخالفانو موافقان با هم شنیده بشه … در این هفت فایل صوتی ایشون دونه دونه آیه هارو میخونن ترجمه اش هم که هست و بررسی هاشونو میگن هر جا دیدید غیر منطقی و غیر عقلانیه نپذیرید اشکاای نداره … با توهین به همدیگه ،عقاید همدیگه،به نژاد های دیگه نه در معرفت اسلام بوده و نه در معرفتو کرامات کوروش ! من حتی چند تا از نکته های اون فایلو گلچین کردم تو نظرات نوشتم که چند تا از دوستان همین جا هم به ایمیل شخصیم اومدن اونجا بحث کردیم و حتی درخواست کردند که اون چند فایل صوتی رو براشون بفرستم و منم فرستادمو گوش کردند عده ای تشکر کردنو پذیرفتن ،عده ای هم بعد شنیدن سئوال کردند و منم جواب دادمو پذیرفتن و هنوز با این عزیزان از طریق ایمیل در ارتباطیم پس شنیدن این سخنان تأثیر بسزایی در گرفتن نتیجه داشته …
الانم چون مسئول انتشارات این سایت قبلا به من گفتند که نمیتونم لینک داخل سایت بفرستم هر کی دوس داره این فایلهارو گوش بده یا توی نظراتش بهم بگه من براش ایمیل میکنم یا خودتون میتونید در اینترنت مطلب رو سرچ کنید اون فایلهارو دانلود کنیدو گوش بدید خوشحال میشم نظراتتونو پیرامون اون فایلها بشنوم
نمازو روزه هاتون قبول حق
یا حق

kourosh

با سلام. در حرف های شما هم نکات خوب است هم نکاتی که شاید با اصل قضیه همخوانی نداشته باشد.
نژاد پرستی از هر نوعی محکوم است . و کسی که ذره ای از تاریخ میداند هرگز نمیتواند این ادعا را بکند که مثلا فلان نژاد اصلا اشتباه نمیکنند و در طرف دیگر در نژاد دیگر همه گناهکارند.
به عنوان مثال فردی به نام افشین که خود ایرانی و اریایی بود به بابک خرمدین خیانت کرد و به دشمنان او یعنی عباسیان پیوست و بابک را به ان ها سپرد خوب بقیه این تراژدی هم هر ایرانی میدونه. البته این خائنان همیشه از سوی خدا مجازات میشوند همان طور که افشین شد.
اما امروز مبحث مورد بحث ما نژاد نیست بلکه یک نوع تفکر قوام یافته پیرامون فرظیات نژادی است . اگر مشکل از نژاد باشد به هر صورت با تغیرات و جهش ها در طول ۱۴۰۰ سال تغییر خواهد کرد در حالی که چنین نیست.
دوست عزیز اسلام دینی پاک و بر پایه برابری مساوات و صلح است اگرچه حتی ان هایی که خیلی دم از مسلمانی میزنند هم خیلی با این دین فاصله دارند. و این دین در هیچ کجای جهان به درستی اجرا نمیشود.
اما بر هر انسان فرهیخته ای روشن است که موضوع دین اسلام با اعراب (اعراب مجاز از تفکرات عربیسم خاص ان ها است) متفاوت است . این تفکرات از ۱۴۰۰ سال است که در کشور های عربی و جود دارد و بنای تمام انان بنا بر دشمنی اشکار با ایران است.
مطمعنا اطلاعات کاملی از جنگ های نهاوند و قادسیه و اتفاقات بعد از ان دارید. چنین اتفاقاتی نه ناشی از یک جنگ بلکه ناشی از ایران ستیزی و تنفر است. قتل و غارت مردم ممکن است که در هر جنگی اتفاق بی افتد اما انکه فردی فقط بر پایه قسمی که میخورد بخواهد هزاران نفر از مردم زن بچه ومردان را سر ببرد و یا کور کند . کم نظیر و بیشتر اختصاص به اعراب دارد.(اگرچه مغولان نیز چنین کردند). اتش زدن کتاب ها بی شک بزرگترین فقر را بر ما تحمیل کرد که ان فقر علمی است.به بردگی و اسارت کشیدن نیز جنایاتی نا بخشودنی است.
همان طور که گفتم مشکل از نژاد نیست بلکه مشکل از تفکر است که بعد ها جنگی هشت ساله راه می اندازد و خود را برای هرکاری در قبال ایرانیان مجاز میشمارند چونان جده !
ایا میشود با کسانی که نسبت به مال و ناموس و خون و خاک ما چشم داشتندودارند و چونان نوکران به ما مینگرند دوستی داشت؟ من فکر میکنم اگر دشمن نباشیم حد اقل دوست هم نیستیم.
همچنین خطاب به خانوم سیمین این که بگوییم ۱۴۰۰ سال پیش گذشته و تمام شده بی شک اشتباهی بی مانند است. تاریخ یک مردم و سرزمین دریایی از حقایق و معارف است که نتنها اینده بلکه فردای ما را نشان میدهد اگر اینگونه از کنار مسائل تاریخی بگذریم تنها چیزی که لایق و برازنده ما است فنا و نابودی است.
در ادامه شما باید بدانید بنا بر تحلیلی که مفسران قران در ان داشتند ذولقرنین پیامبر نبوده است.
کوروش بزرگ نیز پیامبر نبوده است. و به همان دلایلی که از قبل بار ها افراد مختلف نقل کرده اند کوروش نزدیک ترین گذینه به ذولقرنین است.
ایا افرادی چون اسکندر و حاکمان چین و یمن میتوانند ذولقرنین باشند؟ اسکندری که میراثی جز قتل و غارت بر جای ننهاد و سودای امپراطوری داشت؟
یا حاکمان چین و یمن که به ترتیب سد هایی که ساختند از جنس سنگ و خاک و در یمن هم سد برای جلوگیری از اقوام وحشی نبوده است! بلکه برای جمع اوری اب کشاورزی بوده است.
همچنین ذولقرنین امام مهدی (ع) نیز نمیتواند باشد زیرا امام در اینده ظهور میکند در حالی که کسانی که این سوال را از پیامبر کردند به خوبی بر ذولقرنین احاطه داشته اند و برای راستی ازمایی پیامبر این را مطرح کردند.
همچنین گفته های اقای رائفی چندان معتبر و قابل اعتماد نیستند به بیان عامیانه ایشان یکی به نعل میزنند یکی به میخ!
همین که ایشان داستان دروغین پوریم را به دیده یک حقیقت میبینند نمونه اشکار یک اشتباه است. البته هر انسانی اشتباه میکند ولی این اشتباهات از ارزش کار ان ها کم میکند.

وحید

سلام اگه امکانش هست اون فایلهارو به ایمیلم بفرستید
ممنون

montaghed13

سلام به همه دوستان عزیزم
امیدوارم در این شبهای عزیز شبهای قدر منو هم از دعاهاتون جا نندازید
نظر دوست خوبم آقای کوروش رو خوندم اولا که تشکر میکنم که بنا به نوشته ایشون انگار اون فایلهایی که بنده معرفی کردمو گوش دادند و اما چند تا نکته رو میخوام بگم که امیدوارم بتونم منظورمو خوب و اونطور که نتیجه بخش باشه بنویسم اولا که شما گفتید مثلا اعراب از روی تنفر یا ستیز با ایرانیان ظلمهای زیادی رو به ایرانیان کردند و نمونه یکی از اونارو هم جنگ هشت ساله بیان کردید هب سؤال من اینه آیا اعراب فقط با ایرانیان ستیز داشتند؟قاتلان امام حسین ع چه کسانی بودند؟قاتلان امام علی و فرزندانش چی؟آیا امروز عربستان مردم یمونو به خاکو خون نمیکشه؟تکفیری های داعش به اسم گرفتن حق اهل سنت شیعیان رو سر نمیبره ؟ چیزی که خیلی واضحه و منظور من از این سئوالاته اینه که متأسفانه اعراب هنوز در جاهلیت به سر میبرند چرا که بجای وحدت با همدیگه به دشمنان اسلامو قرآن اطمینان میکنند و به جان همدیگه می افتند پس مشکل ستیز عرب با ایران نیست یا اگه بخوابم منصفانه بگیم فقط این نیست این اعراب با پیامبر خدا کاری کردند که پیامبر گفتند اینها از من نیستندو منم از اینها نیستم! ولی دوست من خدا در قرآن صامت در سوره بقره که بیشتر از همه به داستان حضرت موسی و یهودیان پرداخته با اینکه جاهلیت و خباثت یهودی هارو در آیه هاش نام میبره تا جاییکه میگه همانا دشمن شما مؤمنان در آخرالزمان یهودیان هستند با این حال مرتبا از کلمه الا قلیلا استفاده شده که به این معنیست که در مقابل این همه خباثت یهودی ها عده کمی هم هستند که خوب بودند و هنوز هم عده ای هستند وقتی خدا در مورد یهودی ها از واژه الا قلیلا استفاده میکنه در مورد عربها نمیشه اینو بکار برد؟در جنگ هشت ساله بعثی های افراطی به سر کردگی صدام و با پشتیبانی بیش چهل کشور به ایران حمله کردند عراق تنها نبود اگه جنگ ایران فقط با عراق بود پس اسیر صربستانی،کویتی،فرانسوی،آلمانی،انگلیسی،بحرینی،مصری و… از کجا اومدند؟همین الانم که ایران داره به عراق برای مقابله با داعش کمک میکنه عده ای از مردم عراق با پررویی و جاهلیت باور نکردنی ایرانو متهم به دخالت در امور کشورشون میکنند حتی عده ای فلسطینی و سوریه ای و لبنانی … اما ما نباید توجه به عده ای مخالف کنیم چیزی که برای ما بیش از چیزی باید مهم باشه اینه که ما نیرو و تجهیزات بدیم لبنانو سوریه با اسراییل بیرون از مرزهامون بجنگن خیلی بهتره تا جنگو به داخل کشور خودمون بکشونیم پس میبینید که هم از نظر اسلامی اینکار درسته هم از نظر استراتژیکی و امنیت کشور خودمون پس کاری به همه اعراب ،همه آمریکاییها،همه انگلیسهاو… بد نیستند و عده ای خوب چه کم یا زیاد هم هستند اما در مورد اینکه گفتید ذوالقرنین پیامبر نبوده که ما هم نگفتیم پیامبره عده ای از دوستان گفتند ما هم برای اینکه اثبات بشه پیامبر نیست حرفهایی نظیر اعلام کنیه و مأموریت از طرف خدا گفتیم اینکه گفتید ذوالقرنین حضرت مهدی عج نمیتونه باشه چون مردم اون موقع به ذوالقرنین واقف بودند و حضرت مهدی قراره آینده ظهور کنه نکته انحراف همین جاست حتما اینو میدونید که همه امامان و پیامبران به نوعی به ظهور و منجی آخرالزمان اشاره کردند و عده ای مردم هم که از اونها راجع به آخرارزمان سئوال میکردند امامان و پیامبران ما برای آنها روایات و احادیث از امامان پیشین خود در مورد حضرت مهدی به مردم نقل میکردند در مورد ذوالقرنین هم همینطوره این سوره مربوط به آینده ای نه چندان دور در زمان ماست همون طور که میدونید تمام علومی مه انسان کشف کرده در قرآن وجود داره که عده از اون کشف شده و عده ای از اون هم نه که شاید تا ظهور اون حضرت انسانها نتونن به اون دست پیدا کنند چون اصلا یکی از معجزات برای اثبات حضرت مهدی بعد از ظهورشون همینه که خطاب به همه خواهند گفت که مثلا در فلان دانش تا کجا پیش رفتید و ادامه اون دانش رو حضرت مهدی از قرآنی از پیامبر دارند نقل میکنند از طرفی هم خودتون ترجمه سوره کهف رو بخونید متوجه چیزی عجیب میشید اونم اینکه مردم اون قوم ذوالقرنینو به اسم میشناسن و منتظر ایشون هستند انگار کسی وعده اومدن همچین شخصی رو به اونها داده بوده و این شخص تنها هم به این قوم میرسه تا جاییکه مردم اون قوم وقتی ذوالقرنین بهشون میرسه انگار که مشخصات اونو دونسته باشند اونو به اسم صدا میزنند و چهره او و اینکه از کجا میاد هم میدونن در حالیکه کوروش با سپاه خود وارد شد مردم اون قوم مشخصات اون فردو نمیدونستن اصلا منتظر چنین فردی هم نبودند اسم تورو هم بلد نبودند ولی امروز با این همه تبلیغات منفی و مثبت نام چه کسی به عنوان منجی در جهان پیچیده؟مردم جهان منتظهر چه کسی هستند؟چند درصد مردم جهان نام حضرت مهدی رو نشنیدن ؟چند درصد نام و مشخصات و حتی جاییکه حضرت ظهور میکنه رو نمیدونن؟
امروز حتی اسراییلی ها با بررسی کتب های مختلف دینی و با پرسی های ویژه از شیعیان میدونن حضرت مهدی چه شکلیه از کعبه ظهور میکنه و به دیوار معروف کعبه آن سنگ سیاه رو داراست تکیه خواهد زد واسه همین در خانه های مشرف به خانه خدا تک تیرانداز داره بیست و چهار ساعته کشیک میده تا حضرت مهدی رو به خیال خودشون بکشند تا حالا از خودتون سئوال کردید دلیل ساخت این همه آسمان خراش و هتل های چند صد طبقه ای در کنار خانه خدا چیه و ساخت چه کسانیه؟
کافیه در گوگل سرچتون عکسهای کعبه رو سرچ بفرمایید
اما گفتید آقای رائفی پور هم اشتباه میکنندبله ایشون که معصوم نیستند ولی بنده با چند سال آشنایی و گوش دادن به سخنرانی های اساتید بزرگ بهتون میگم ایشون کم اشتباه ترین پژوهشگر هستند در سال ۲۰۰۹ ایشون در سخنرانی پیرامون پروژه و نقد فیلم هالیوودی ۲۰۱۲ چند چیز رو از داخل این فیلم پیش بینی کردند و از میان پژوهش هاشون راجع به صهیونیست اتفاقاتی در خاور میانه نظیر ظهور گروهی با پرچم های سیاه که الان داعش هستند رو پیش بینی کردند تقریبا نود الا نودوپوج درصد حرفاشون به واقعیت پیوست
در مورد سخنرانی ایشون راجع به پوریم هم میخواستم توضیح بدم که فکر کردم اگه خودتون ببینید بهتر باشه لطفا در اینترنت مطلب جواب رائفی پور به یکی از کاربرای آپارات در مورد مسئله پوریم رو سرچ کنید جوابشو گوش بدید اگه قانع نشدید شما بزن تو گوش ما خخخخخ شوخی کردم موفق و پیروز باشید التماس دعا
یاحق

kourosh

با سلام. اقای منتقد. دوست عزیز اعراب حتی در جنگ ها و غزوه های صدر اسلام که اگر بخواهیم ملاکی برای درصد باور و ایمان به پیامبر و انچه نازل کرده است بیان داریم بی شک ان هایی که به پیامبر (ص) پیوستند با انکه نه پیامبر قدرتی داشت و نه ثروتی و تنها کلامی داشت از ان خداوند باری تعالی . نیکو ترین و برترینشان بودند. اما مورخین عرب از ان زمان نقل میکنند که چطور بر سر تقسیم غنیمت های جنگی با پیامبر نزاع میکنند و کارشان به بحث و فریاد میکشد یا مثلا در یکی از غزوه های پیامبر طمع اعراب برای کسب غنیمت انچنان بود که جنگ پیروز را تبدیل به جنگ شکست کرد. این نشان میدهد که اعراب حتی در زمانی که در اوج و در کنار پیامبر می استادند ایمانی انگونه که خالص باشد به او و خدایش نداشتند. از سویی ما در جنگ با ایران نمونه کامل این بی ایمانی را شاهدیم چراکه وسعت جنایات و شرح عملکرد انان به حدی بود که بی شک نام مسلمان گذاردن بر انان توهین به اسلام است. اما شما گفتید که این کار ها را با امامان و یا با کشور های دیگر هم کردند و این گفته شما کاملا درست است. اصولا هر چیز و کسی که بر سر راه کج انان بایستد با خشم اکنده از وحشی گری انان مواجه میشود. در این راه ایرانیان یکی از ان کسانی بودند که تا پای جان در مقابل اعراب ایستادند. پس با خشم اکنده از وحشی گری و تنفر از جانب اعراب مواجه شدند. کافی است داستان خالد ابن ولید را در این زمینه مطالعه بکنید. یا داستان بابک خرمدین و کاری که معتصم با او کرد خوب معتصم بابک را دستگیر کردند برای نابودی او کافی بود با یک ظربت شمشیر در قلبش او را بکشد ولی چنان نکرد او از شدت تنفر دستور داد تا دست ها و پا های بابک را ببرند تا از خون ریزی بمیرد و این بی شک بد ترین شکل مرگ خواهد بود و او با مازیار و برادر بابک نیز چنین کرد.
اعرابی که زمانی که بر دشمن خود چیره میشود با او چنین میکند ایا دوست ما هستند؟ ما شاهد کشور گشایی های کوروش نیز بودیم ایا او با حاکمان شکست خورده چنین کرد؟
ایا حضرت علی و پیامبر با کافران مکه چنین کردند؟
ایا حضرت علی زمانی که ظربت خورد در بستر مرگ به پسران خود سفارش عفو و بخشش نکرد؟
بله ما قبول داریم در میان اعراب افراد خوب نیز وجود دارد چون بد مطلق وجود ندارد. اما انچه که واضح است ان است که اکثریت انان چنین اند!ایا با خود اندیشیده اید که چرا انقدر سریع به داعش میپیوندند با ان که جنایات هولناک ان را میبینند؟ چون انان تشنه جنگ و خون ریزی اند.و حال در میانشان برای رسیدن به قدرت اختلاف افتاده است و یک دیگر را میکشند.
شما گفتید در جنگ عراق تنها نبود این کاملا درست است چراکه کشور های عربی از انجا که میدانستند این جنگ جنگی میان عجم و عرب است با تعصبات خاص نژاد پرستی خود تماما کمک مالی نظامی و انسانی به عراق کردند. کشور هایی چون امریکا و انگلیس و… چون همیشه به دنبال سلطه بر کشور ها هستند بدشان نمی امد که با جنگ حکومت ایران را سرنگون و دوباره فردی مطیع را به کار بندند پس حمایت کردند.
اما مگر من گفتم تنها دشمنان ما اعراب هستند؟ ایا انگلیس در ایران هولوکاس ۹ میلیون ایرانی راه نینداخت؟ ایا روسیه خاک ما را به تصرف در نیاورد؟ ایا امریکا علیه حکومت دکتر مصدق کودتا نکرد؟ ایران دشمنان بسیار دارد تنها یکی از انان اعراب هستند.
از سویی شما میگویید که ذولقرنین امام زمان (ع) است.
اما چند اشتباه وجود دارد.شما میگویید که همه پیامبران(فقط پیامبران را گفتم چراکه در زمانی که این پرسش مطرح شد هنوز امامی وجود نداشت) از منجی بشریت گفتند. بله همه ادیان مخصوصا زرتشتی مسیحی و یهودی(و اسلام) از منجی بشر و فرستاده نهایی خداوند گفتند اما باید بگوییم که همان طور که میدانید مطرح کنندگان این پرسش یا یهودیان بودند یا قریش به تحریک یهودیان . حال سوال اینجاست که ایا یهودیان انقدر از منجی بشر خبر دارند که میخواهند از این اخبار خود برای سنجش پیامبر استفاده کنند؟ مسلما اطلاعات ان ها در این اندازه نبوده است چراکه کتبی چون انجیل و تورات و حتی قران گفتارشان کلی است و در مورد منجی اخر زمان اطلاعات کمی را ارائه دادند و گفتارشان همواره در هاله ای از ابهام است. به همه این ها تحریفی بودن دو کتاب مقدس هم اضافه بکنیم . ایا کسانی که از تورات و انجیل استفاده میکنند انقدر بر شخصیت ذولقرنین واقف اند که برای سنجش استفاده کنند؟ پس چرا اگر انقدر درباره منجی بشریت میدانند حضرت عیسی(ع) را ان منجی معرفی میکنند نه حضرت مهدی یا چرا حضرت مسیح (ع) را پسر خداوند میدانند؟
در همه کتب اسمانی امده است که کسی در اخر زمان ظهور میکند و جامعه ای پر از عدل و عدالت ایجاد میکند. اما خیلی درباره این منجی توضیحات نیامده است و به ذکر جزئیات نمیپدازد.و تنها قران است که قدری بیشتر توضیح داده است اما سوال کنندگان از منابع سوال شان قران نبود بلکه دو کتاب مقدس بود . پس این دانش را از قران نداشتند و از دو کتاب داشتند که به بیان کلی گویی میپردازد و به ذکر جزئیات نمیپردازد.و تحرفی هم هست.
پس به ان نتیجه میرسیم که یهودیان یا قریش به تحریک یهود انقدر اطلاعات از منجی بشریت نداشتند که از این اطلاعات برای اثبات ویا رد پیامبر استفاده کنند.
ولی یهودیان پس از انکه توسط کوروش ازاد شدند بسیار به او پرداخته اند و کتاب های زیادی درباره او نوشتند و حتی در تورات رویای حضرت دانیال را مینویسد.پس میتوانیم بگوییم یهود کم و بیش با شخصیت کوروش اشنا بودند.
حتی ما مسلمانان با وجود انکه علاوه بر دو کتاب مقدس کتابی کاملی با نام قران و سخنان پیامبر و امامان را هم داریم هنوز اطلاعات ناچیزی از امام زمان داریم. حتی من در جایی شنیدم که اولین کسانی که به مخالفت و مبارزه با امام زمان میپردازند عالمان دین اند. پس انان اطلاعات کم و درکی نادرست از امام دارند. حالا این را بست دهید به یهود که نه امام داشتند نه قران پس این اطلاعات با جزئیات دقیق را از کجا اوردند.؟؟؟
و این که گفتید یهودیان از امام زمان باخبر اند رو باید اشاره کنم که انان الان کم و بیش اطلاعاتی از امام دارند که ان را از قران و احادیث ما استخراج کردند و در زمان پرسش سوال حتی قران کامل نبود که بخواهند از ان استفاده کنند.
از سویی دیگر به بیان قران کریم میپردازیم.در ایه ۹۰ سوره کهف به این اشاره شده است که ذولقرنین به مردمی میرسد که در برابر خورشید پوششی ندارند. ایا امروز مردمی وجود دارند که یک سایبان در برابر افتاب نداشته باشند؟ چه برسد به اینده دور یا نزدیک؟
و همچنین در ایات ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ و ۹۷ سوره کهف به ساخت سدی از اهن و مس برای جلوگیری از اقوام وحشی اشاره میکند که بین دو کوه ساخته اند.
خوب ایا امروزه یک سد اهنین برای جلوگری از اقوام وحشی کافی است؟ ایا این اقوام وحشی نمیتوانند از روی ان با هواپیما عبور کنند؟ شاید بگویید ارتفاع ان زیاد است اما باتوجه به ان که سد بین دو کوه ساخته شده است پس از کوه که نمیتواند بلند تر باشد! بلند ترین کوه هم اورست است اگر اشتباه نکنم ۸ هزار و خرده ای. ایا هواپیما که در فاصله ۳۰ و ۴۰ کیلومتری زمین پرواز میکنند از روی ان نمیگذرند؟
از سویی ایا امروزه دل کوه ها را نمیشکافند؟ ایا نمیتوانند سدی از جنس اهن و مس را با انواع مواد منفرجه سوراخ کنند؟ خوب اگه از داخل سد نتونن بگذرند از داخل سنگ کوه که میتوانند؟
همه این ها را اضافه کنید به انکه حضرت مهدی در اینده(چه نزدیک چه دور) می اید و علم پیشرفت کرده و راه های بهتری برای حمل و نقل به وجود امده است.
شاید بگویید این سد معنایی معنوی دارد و منظور شاید یک امت باشد یا یک نیروی دیگر!
که با توجه به توضیحات قران و این که سد از قطعات اهن ساخته شده است و حتی میگوید که برای چسباندن اهن از مس ذوب استفاده شده است و ان که سد بین دو کوه همانند هر سد دیگری ساخته شده است حرف شما ابطال میگردد و مشخصا سد چیزی بوده به شکل سد های امروزی.
از این گفتار قران کاملا پیداست که منظور گذشته است نه اینده.
از سویی دیگر حکومت امام زمان جهانی است پس یاجوج و ماجوج یا باید تسلیم امر خدا گردند یا مجازات شوند نه انکه با ساخت سد از خود در برابر انان محافظت کنند.
در مورد اقای رائفی بله ایشان معصوم نیستند و اشتباه میکنند اما این اشتباهات از ارزش کار و سخن او میکاهد .
سخنرانی ایشان درباره پوریم هم کاملا دیدم و اتفاقا با کاربرای اپارات در این موضوع بحث کردم. سخنرانی ایشان درباره پوریم غلط است و اگر منبع و سند برای اثبات اشباه بودن گفتار ایشان میخواهید ارائه میکنم اما در اینجا به دلیل ارتباط نداشتن با بحث اصلی توضیحی نمیدهم.
شما نیز موفق و سعادتمند باشید.

محمد

نزاد برتر آریایی…دین برتر اسلام……مذهب برتر شیعه…..ما ایرانی ها هر سه شونو داریم….آخرالزمان به دست آریایی ها رقم میخوره…وسپاه خیر یعنی آریایی های مسلمان در رکاب منجی بر جهان چیره میشن (پیامبر و اهل بیت اهل بهشت بودند ن عرب)

kourosh

با سلام. دوست عزیز نژاد برتر نداریم. هر نژادی خوب و بد داره و دین برتر میشه گفت داریم اگر چه به طور درست به ان عمل نمیشود. اما این که ایرانیان در جبهه امام زمان(ع) قرار دارند هیچ تظادی با مسئله عدم تطابق ذولقرنین و امام زمان(ع) ایجاد نمیکند . این دو دو مسئله کاملا از هم جدا هستند.

شاهین

شما با افکار غالبا منطقی و ضد نژاد پرستی , چرا عکس سلیب شکسته هیتلر را برای پروفایل انتخاب کردید؟

kourosh

با سلام.
متاسفانه اقای شاهین این تفکر که این نشان(گردونه مهر) یک نشان نژاد پرستی و متعلق به هیتلر است در میان مردم ما زیاد شده است. اما دوست عزیز تاریخ پر افتخار ایران میگوید که این نشان یک نشان باستانی ایرانی است که همواره معنایی خوب و مقدس در میان ایرانیان داشته است. که هم در دوره های قبل از اسلام و هم در دوره های بعد از اسلام کاربرد فراوانی داشته است.
برای مطالعه میتوانید به این سایت (البته با اجازه مدیر محترم) رجوع کنید:
http://kheradgan.ir/%D8%A2%D8%B1%D9%85-%D9%87%DB%8C%D8%AA%D9%84%D8%B1-%DB%8C%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%DB%8C-%D9%85%D9%87%D8%B1/

البته این سایت از پارسیان دژ هم درباره اش توظیح داده اما کوتاه:
http://parsiandej.ir/%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/

montaghed13

سلام به همه دوستان خودم و با تشکر از کوروش عزیز
امیدوارم امشب که شب آخر قدره واسه ما هم دعا کنید از امام صادق ع نقل شده که فرمودند:در شب بیست و سوم ماه رمضان سوره عنکبوت و سوره روم رو حتما بخونند چرا که خوندن این سوره در این شب انسان رو بهشتی میکند .
وحید عزیز آدرس ایمیلت رو در اینجا بزار تا من بتونم لینک دانلود فایلها و براتون بفرستم
صحبتهای کوروش عزیز از اول تا آخرش پر از منطق و استدلاله و چیزی که منو خوشحال میکنه همینه اینکه دوستان بدون تعصبات خاصی نژادی مذهبی و با پرسشو پاسخ حرف میزنند هم آدمو دلگرم میکنه و وقتی هم به ما نشونه میدم آدم رو به تحقیق بیشتر وا میداره که این خیلی خوبه از شما چه پنهون که من دیشب داشتم سوره کهفو از آیه ۸۳ که به مسئله ذوالقرنین میپردازه برای چندمین بار با دقت مطالعه کردم قبل از اینکه جواب کوروش عزیرو بدم از دوستان خواهش میکنم اگه خواستن اون فایلهارو گوش بدن قبلش خودتون قرآنو بیارید و سوره کهفو مقابل دیدتون قرار بدید و آیه آیه که که استاد خوندنو ترجمه اش رو گفتن شما هم همراه با اون به قرآن نگاه کنید ترجمه و تفسیرو گوش بدید نتیجه خیلی بهتری میگیرید و خواهش دومم اینه که فقط به این فایل اکتفا نکنید اگه هر جای سخنان حالا چه در ترجمه یا هر چیز دیگه تردید کردید خودتون از جای دیگه صحت مطلبو بدست بیارید اما جواب کوروش عزیز !
شما فرمودید که یهودیان امروز با مراجعه به کتب دینی ما نظیر قرآن امام زمانو مارو تا نسبتی شناختند پیشنهاد میکنم برید کتاب رویای کودکی که هم اکنون پی دی افش در سایتها موجوده رو دانلود کنید و بخونید تا متجه بشید اونا بیشتر از ما امام زمانو میشناسن ! ماجرا اینجاست که هفتاد سال قبل از ولادت پیامبر یهودی ها کتابی نوشتند به نام رویای کودکی که در اونجا خبر از آمدن پیامبری به نام محمد میده اینکه کتاب رو بر چه اساسی نوشتند میتونید در خود همین کتاب بخونید این کتاب بصورت مخفی و کاملا سکرت نگهداری میشده تا که به نفر بصورت نفوذی این کتابو پیدا میکنه والان به چند زبان ترجمه شده است در این کتاب غیر از اینکه میدونن پیامبری خواهد آمد اینکه از چه پدری نطفه اش بسته میشه ،نام پدرش و خیلی چیزهای دیگه خبر داشتند تا جاییکه قبل از تولد پیامبر زنی به نام ام قطال که زن یهودی ثروتمندی هم بود اما سابقه فحشا در قوم قریش داشته به عبدالله پدر پیامبر پیشنهاد تجارت میده و میگه حاضره تموم ثروتشو در اختیار او قرار بده تا با اون تجارت کنه اما مادر عبدالله میگه این زن بدنامه و برای تو خوب نیست با این زن معاشرت داشته باشی و بعد از چند وقت که عبدالله با آمنه ازدواج میکنه و بعد پیش این زن یهودی میره زنه بهش میگه دیگه حاضر به تجارت با تو نیستم من اون نوری که در سال تو بودو میخواستم!!!
یعنی میدونستن پیامبر از چه پدری نطفه اش بسته میشه نسبش هم میدونستن و میخواستن با ازدواج با اون زن یهودی پیامبر ما یهودی زاده باشه چرا که در یهود فرزندو با نام مادر صدا میزنن و میشناسن بر عکس اسلام و اینکه از کجا خبر داشتند قرآن پاسخ میده چون اینا با اجنه در ارتباط داشتند و اجنه از ملائکه در آسمان خبر میاوردند و به گوش انسانهای سر سپرده اشان میدادند با ولادت حضرت مسیح خداوند چهار طبقه آسمان رو به روی این جن ها بست و با تولد پیامبر همه درهای آسمان به روی اینها بسته شد پیشنهاد میکنم برای اثبات این امر صحبت وزیر دفاع اسراییل بعد از جنگ ۳۳ روزه لبنانو گوش بدید که میگه برای اولین بار نتوانستیم با نیروی نامرئی خودمون فکر نظامی های طرف مقابلو بخونیم پس فکر نکنید اونا فقط از بررسی کتب ما اطلاعات ناقص از حضرت مهدی دارند
در مورد شدی که میگین کوروش زده خداوند نمیگه سد میگه ردم برید معنای کلمه ردمو بزنید ردم به چیزی فراتر از سد فیزیکی گفته میشه به معنای غیر قابل نفوذ در حالیکه سد قابل نفوذه بعدش هم توجه کنید که میگه این ردم تا قیامت خواهد ماند شما امروز بمن نشون بدید سدی که کوروش زده کجاست؟مگه خداوند نگفته تا قیامت خواهد موند و حرف خدا هم که تخلف نمیپذیره پس این سدی که کوروش زده کجاست؟ در آیه ۹۳ سوره کهف دقت کنید میگه کوروش به قومی رسید که هیچ زبانی به غیر از زبان خودشان نمیفهمیدند ! آیا کوروش جز زبان آریایی زبان دیگری بلد بوده که با اینها صحبت کرده ؟ در حالیکه حضرت مهدی عج که صدالبته ظهورشان بسیار نزدیکه وقتیکه ظهور میکنند با تمام دنیا مذاکره میکنند و دعوت به حق میکنن ،ادله ،معجزه و سند میارن پس خداوند مانند حضرت سلیمان که تمام زبانهارو به او داده بود به حضرت مهدی عطا کردند که ایشون میتونن از ایران بگیر تا اروپا رو دعوت به حق کنن آیا این به معنای همان آیه ۸۴ سوره کهف نیست که میگه ما به ذوالقرنین قدرت تمکن در زمین رو دادیم ؟ میدونید واژه تمکن یعنی چی؟یعنی قدرت کامل بر زمین نه فقط بر چند کشور … تمکن بر زمین یعنی از فهمین زبان مردم دنیا تا حتی اجازه بخشش یا مجازات ظالمانو کافران …
و اما شما گفتید اینده.
از سویی دیگر حکومت امام زمان جهانی است پس یاجوج و ماجوج یا باید تسلیم امر خدا گردند یا مجازات شوند نه انکه با ساخت سد از خود در برابر انان محافظت کنند خب در این آیه ها به وضوح گفته شده ما به ذوالقرنین تمکن دادیم و بعدش میگه اگر خواست مجازات کند یا ببخشد اینجاست که حضرت مهدی بیشتر خودشو نمیایان میکنه در این سوره… چرا که حضرت بعد از معرفی خود ،منظرات خود،ادله و اسناد و اثبات ظلم ظالمان به مظلومین ،کامل کردن علوم دنیا از کتاب قرآن و افشای رموز قرآن مثل سوره ای که اولش با رمز ناشناخته الف لام میم شروع شده و نظیر این رموز و بعد از افشای تمام حقایق اسلام حتی زنده کردن مردگان افرادی رو که پشیمان میشنو به حق ایمان میارنو میبخشه و افرادی که همراه با دجال جانور تک چشم آخرالزمان میشنو مجازات میکنه که به آن تمکن میگن ….
اما سخنتون در مورد مس و آهن در همین کتاب قرآن داریم که خداوند فلز مس رو به حضرت سلیمان نسبت دادند و میفرمایند ما مس را در دستان سلیمان ذوب کردیم و در روایات هست که ایرانیان رو به فلز آهن امروز قوم سلیمان در کجا سکنا گزیدند؟ در فلسطین و مسجدالاقصی کنونی و چه کشوری هست که تنها در دنیا داره به اینها کمکهای مالی و تسلیحاتی میکنه تا در برابر قومی که در قرآن نام اونها به عنوان مفسد فی الارض برده شده کمک میکنه؟واقعیت تمام این مباحث اینه که ما نگاه گذرایی داریم و فکر میکنیم وقتی قرآن مثلا حرف از مس میزنه به سادگی میشه تفسیر کرد که منظورش فلز مسه در صورتیکه اگر تفسیر و کشف رموز قرآن به این راحتی که ما فکر میکنیم بود الان این کتاب مقدس هم مانند انجیل و تورات قابل تحریف بود …. تمکن بر زمین یعنی اشراف داشتن بر کل کره زمین نه فتح چند ده کشوری کوروش عزیز…
حادثه پوریم هم در اسراییل هر ساله در سیزده فروردین جشن گرفته میشه و با یه سرچ ساده هم فیلمهاشو میبینید هم عکساشو هم مطالب پیرامون پوریم رو اگه وجود نداره پس اولا اسراییل خودش باعث شده تا همه متوجه بشن کتاب مقدسشون تحریف شده ست و واقعی نیست چرا که نقل پوریم در کتاب مقدسشون هست دوما بسیار بیجا میکنند بابت چیزی که وجود نداشته از روی کینه و غضب و برای اینکه دشمنیشونو با مردم ایران نشون بدن هر ساله جشن میگیرن و اما اگه وجود داره هم که دیگه حرفی نمیمونه
اگه هم حوصله داشتید کتاب مهدی موعود به نوشته و تألیف علی دوانی رو مطالعه فرمایید و برای حقایق پوریم از زبان و نشته خود یهودیان پی دی اف چند صفحه ای ایشترو دانلود مطالعه کنید
التماس دعا
الهم عجل لولیک الفرج

شاهین

با سلام به آقای منتقد
فرمودید که یهودیان اطلاعات خود درباره ی امام زمان را از جنیان و .. به دست آورده اند حال آن که خودتان گفته اید این راه ها پس از تولد پیامبر مسدود شده اند .
ممکن است بگویید این اطلاعات را از قبل داشته اند و اگر تا این حد به جزییات واقف بودند چه حاجت به پرسیدن از پیامبر بود.
احتمالا می گویید برای سنجش صداقت پیامبر , حال آن که به گفته شما , ایشان پیامبر را از خودش بیشتر می شناختند و با این وجود نیازی به سنجش نبود.
در ضمن تفاسیر شما از قرآن بسیار عجیب به نظرمی رسند. شما بدون در نظر گرفتن تمام متن و تنها با تکیه بر چند واژه سعی بر ارایه تفاسیر نو از قرآن دارید.
فراموش نکنید برای دست یافتن به عمق قرآن نیازی به اینگونه تفسیر کردن نیست و اگربنا به تفاسیر این چنینی باشد که هر آیه ده ها یا شاید صدها تفسیر خواهد داشت و حقیقت مشهود قرآن در این بین گم و بی اهمیت می شود.
و اما درمورد آقای رایفی , من اعتراف می کنم که حرف های ایشان را نشنیده ام و جایی هم نخوانده ام , اما با توجه به اظهار نظر های آقای کوروش و شما حدس می زنم ازین دسته آقایانی باشد جدیدا زیاد شده اند و با جمع کردن عده ای از فرعیات و برخی قراین به ربط سعی در اثبات نظری جنجالی و البته غیر طبیعی دارند.خطبه امام علی درباره ی اینگونه افراد و تفاسیر آن ها و مسلک آن ها بی نظیر است که می فرمایند :
“”خطبه ۱۷ دشمن ترین آفریده ها، نزد خدا دو نفرند، مردی ک… . و مردی که مجهولاتی به هم بافته، و در میان انسانهای نادان امت، جایگاهی پیدا کرده است. در تاریکیهای فتنه فرو رفته، و از مشاهده صلح و صفا کور است،@ آدم نماها او را عالم نامیدند که نیست@، چیزی را بسیار جمع آوری می کند که اندک آن به از بسیار است، تا آنکه از آب گندیده سیراب شود، و@ دانش و اطلاعات بیهوده فراهم آورد@…….از روی علم و یقین سخن نمی گوید، روایات را بدون آگاهی نقل می کند، چون تندبادی که گیاهان خشک را بر باد دهد، روایات را زیر و رو می کند، که بی حاصل است…به خدا شکایت می کنم از مردمی که در جهالت زندگی می کنند، و با گمراهی می میرند، در میان آنها، کالایی خوارتر از قرآن نیست، اگر آن را آنگونه که باید بخوانند، و متاعی سودآورتر، گرانبهاتر از قرآن نیست، اگر آن را تحریف کنند، و در نزد آنان، چیزی زشت تر از معروف، و نیکوتر از منکر نیست””
و تأکید می کنم برای یافتن حقیقت همیشه لازم نیست به گونه بیاندیشیم که کسی پیش ازما نیاندیشیده گاهی حقیقت به سادگی احساس تشنگی و نوشیدن آب است و نیازی به هیچ جستجوی زیادی نیست

kourosh

باسلام. پیش از هر چیز باید از طولانی شدن بحث عذرخواهی کنم . و اینکه من از بحث های تاریخی بسیار بسیار لذت میبرم چراکه به هر صورت نقاط قوت و ضعف یک نظریه و یک فکر را اشکار میکند و ما را برای رسیدن به ذره ای از حقیقت یاری میرساند.
اقای منتقد نیز در مطالبشون به موارد مهمی اشاره کردند که برای انکه من جوابی صحیح و درست بدست بی اورم دامنه مطالعات خود را گسترش دادم . و این یک حسن برای بحث منطقی و درست است.
اما ادامه موضوع:
دوست عزیز کتاب (رویای کودکی) که اشاره کردید به موضوع پیامبر اسلام(ص) میپردازد نه حضرت مهدی(ص) . اما من فکر میکنم مقصود شما ان است که یهودیان و مسیحیانی که انقدر دقیق در مورد پیامبر اسلام میدانستند پس الان هم با کمک روش های مختلف و کتاب های مختلف و (جادووجنبل!!!!!) هم از جزئیات حضرت مهدی باخبر اند .
اما نکته اینجاست که هر پیامبری از پیامبر بعد از خود خبر میدهد و برای مریدان خود جزئیات او را بیان میکند بدون شک این اطلاعات یهودیان و مسیحیان از روی کتب مقدس و گفته های پیامبرشان است. به این مطلب دقت کنید:
در قرآن کریم از زبان حضرت عیسی علیه السلام چنین نقل شده است که آن حضرت پیروان خود را به آمدن پیامبری پس از خود به نام «احمد»، بشارت داده است: «و إذ قال عیسی ابن مریم یا بنی إسرائیل إنی رسول الله إلیکم مصدقا لما بین یدی من التوراه و مبشرا برسول یأتی من بعدی اسمه أحمد فلما جاءهم بالبینات قالوا هذا سحر مبین» ترجمه: و هنگامى که عیسى پسر مریم گفت: اى فرزندان اسرائیل! بى تردید من فرستاده ى خدا به سوى شمایم، در حالى که آنچه را پیش از من آمده که تورات است تصدیق مى کنم و به رسولى که پس از من مى آید و نامش احمد است بشارت مى دهم، ولى همین که [آن رسول ] با دلایل روشن سراغشان آمد، گفتند: این جادویى آشکار است(صف: ۶).

در مبحث دیگر صراحتا قران کریم میگوید که یهودیان و مسیحیان اطلاعات خود را از کتب خود داشتند:
ولی بر اساس برخی از آیات دیگر، یهودیان یا مسیحیان پیش از پیامبر صلی الله علیه و آله از آمدن او آگاهی داشته، حتی برخی از آنان اوصاف و ویژگی های آن حضرت را نیز به صورت دقیق می دانستند و این اخبار را از تورات و انجیل به دست آورده بودند: «الذین یتبعون الرسول النبی الأمی الذی یجدونه مکتوبا عندهم فی التوراه والإنجیل…» ترجمه: (اعراف: ۱۵۷) در آیه دیگری ضمن اشاره به آگاهی کامل یهود و مسیحیان از آن حضرت، آمده است: «الذین آتیناهم الکتاب یعرفونه کما یعرفون أبناءهم…»(بقره: ۱۴۶ / انعام: ۱۱۴)

بر این اساس اطلاعات دقیقی که یهودیان و مسیحیان از پیامبر داشتند از روی کتب دینی و گفته های پیامبرانشان است. حال ایا در دو کتاب دینی که یهودیان و میسحیان در اختیار دارند از منجی بشریت سخن رانده شده است؟ پاسخ مشخصا بله است اما باید بدانیم با چه کیفیت و جزئیاتی؟
حضرت عیسی (ع) «انجیل متی باب ۲۴ شماره ۲۷-۴۴» می فرماید:

« همچنانکه برق از مشرق ساطع شده تا به مغرب ظاهر می شود ظهور« پسرانسان» نیز چنان خواهد شد…. آنگاه علامت پسرانسان در آسمان پدید می گردد و در آن وقت جمیع طوایف زمین سینه زنی کنند و « پسرانسان» را ببینند که بر ابرهای آسمان با قوّت و جلال می آید اما از آن روز و ساعت هیچکس اطلاع ندارد حتی ملائکه آسمان، لهذا شما نیز حاضر باشید زیرا در ساعتی که گمان نبرید « پسر انسان» می آید.»

ظهور حضرت مهدی (عج) برای همۀ کره زمین است، همچنانکه انجیل می فرماید:« ظهور پسر انسان مانند برقی که از مشرق تا مغرب ساطع می گردد خواهد بود.
لمه پسر انسان در انجیل‌ها مطابق نوشته محقق آمریکایی مستر هاکس ۸۰ بار در انجیل و ملحقات آن تکرار شده که فقط ۳۰ مورد آن با حضرت عیسی تطبیق می‌کند و ۵۰ مورد دیگر از نجات دهنده‌ای سخن می‌گوید که در آخر زمان ظهور و عیسی مسیح (ع) نیز با او می‌آید و از ساعت و روز ظهور او جز خدا کسی اطلاع ندارد.
در اینجا و در بسیاری از جا های دیگر از تورات و انجیل به منجی بشریت اشاره دارد اما اطلاعات دقیق و واظحی بیان نمیدارد . و فقط به کلی گویی میپردازد.
حال اطلاعات اهل کتاب در زمان سوال از پیامبر از روی دو کتاب و گفته های پیامبر شان است. و همان طور که میدانیم اگرچه در مورد ظهور پیامبر بعدی اطلاعات زیادی داده شده است اما در مورد منجی بشریت(امام زمان) اطلاعات چندان کاملی بیان نمیشود . و یا به عبارت دیگر اطلاعاتشان انقدر نبود که بخواهند برای سنجش پیامبر استفاده کنند.
اما پرسیدن در مورد گذشتگان از پیامبر رسم یهودیان بود چراکه:یهودیان چنین پرسشهایی را درباره ماجرای خضر و اصحاب کهف نیز پرسیده‌اند.
از سویی دیگر شما به سوال من پاسخی ندادید که چرا اگر انقدر از امام زمان میدانند حضرت مسیح را فرستاده خدا و منجی اخر زمان میدانند و همچنین حضرت مسیح را پسر خدا؟
حتی در تورات داستانی از مبارزه و کشتی گرفتن حضرت یعقوب با خدا است!!!!!! چگونه نمیدانند که این درست نیست و همچنان بر غیر تحریفی بود کتبشان اصرار میورزند؟
صحبت های وزیر جنگ اسرائیل هم نه به اجنه بلکه به ستون پنجم اسرائیل که همانا جاسوسان و نفوظی ها اشاره دارد و چون هویت جاسوس مخفی و پنهان است از ان با نام نیروی پنهان نام میبرد. شما که باید بدانید اسرائیل در سراسر دنیا جاسوس دارد.
در مورد کلمه ردم و انکه بیش از سد است گفتید باید توجه داشته باشید که در ایه بالاتر یعنی ایه ۹۴ سوره کهف در متن عربی قران مشخصا از کلمه (سد) استفاده شده است. پس از کلمه ردم اگرچه دارای معانی دیگر نیز باشد مقصود قران معنی سد ان است.
سدی که ذولقرنین ساخت از جنس اهن و مس بود و سد کوروش در منطقه داریال واقع در منطقه قفقاز نیز از این جنس است . و شما گفتید سد نفوذ پذیر است. سدی که کوروش در رشته کوه داریال بنا کرد بر تنگه ای بود که این تنگه در ان زمان(زمان حکمرانی کوروش) تنها راه ارتباطی بین قلمرو کوروش و اقوام یاجوج و ماجوج است. پس با ساخت سد این اقوام وحشی دیگر به محدوده امپراطوری نمیتوانستند نفوظ کنند.
اما اگرچه هنوز این سد پابرجا است اما بخش هایی از ان تخریب شده است. حال باید به قران کریم نگریست و دانست که در مورد عاقبت این سد چه میگوید. در ترجمه های قران معمولا گفته میشود سد به فرمان خدا نابود میشود حال این مطلب را بخوانید:

تفسیر المیزان این مسئله را حل می کند و می گوید: ((کلمه ” دکاء” از ” دک “می تواند به معناى ذلت باشد، و آن وقت مراد از نابود کردن سد این باشد که آن را از اهمیت و از خاصیت بیندازد به خاطر اتساع طرق ارتباطى و تنوع وسائل حرکت و انتقال زمینى و دریایى و هوایى دیگر اعتنایى به شان آن نشود. پس در حقیقت معناى این وعده الهى وعده به ترقى مجتمع بشرى در تمدن و نزدیک شدن امت هاى مختلف است به یکدیگر، به طورى که دیگر هیچ سدى و مانعى و دیوارى جلو انتقال آنان را از هر طرف دنیا به هر طرف دیگر نگیرد، و به هر قومى بخواهند بتوانند هجوم آورند. مؤید این معنا سیاق آیه)) حتى اذا فتحت یاجوج وماجوج و هم من کل حدب ینسلون (( است که خبر از هجوم یاجوج و ماجوج مى دهد و اسمى از سد نمى برد. البته کلمه (( دک (( یک معناى دیگر نیز دارد، و آن عبارت از دفن است . بنابراین ممکن است احتمال دهیم که سد ذو القرنین که از بناهاى عهد قدیم است به وسیله بادهاى شدید در زمین دفن شده باشد، و یا سیل هاى مهیب آب رفت هایى جدید پدید آورده و باعث وسعت دریاها شده در نتیجه سد مزبور غرق شده باشد که براى بدست آوردن این گونه حوادث جوى باید به علم ژئولوژى مراجعه کرد.

و همان طور که میدانید ذلت و بی توجهی به این سد مدتهاست که شروع شده و ابزار های جدید راه های بهتری برای ما فراهم کرده اند.
در مورد ایه ۹۳ سوره مبارک کهف هیچ بعید نیست که کوروش به وسیله کسی که زبان ان قوم را میدانسته با ان ها سخن بگوید.همان طور که با مردم بابل و لیدی سخن راند!
از سویی در همین رابطه باید گفت در ایه ۸۷ و ۸۶سوره کهف ذولقرنین به مردمی میرسد و خداوند میفرماید هرکس از این ها را که بدی کرده است مجازات کن و یا با ان ها به نیکی رفتار کن. خوب مشخصا ذولقرنین نیرو و سپاه در اختیار داشته است که با مردم ان جا این مار را بکند چراکه بدون سپاه این مردم سر به اطاعت از ذولقرنین بر نخواهند داشت و این موضوع داشتن سپاه و یا نیرو را قران اشاره نمیکند همین موضوع در مورد سخن گفتن ذلقرنین نیز میتواند صادق باشد. یعنی خداوند وجود یک مترجم را نگفته است.چراکه اهمیت چندانی ندارد.
به ایه ۸۴ سوره کهف اشاره کردید و معنای تمکن . در این جا اختلاف نظر من با شما زیاد است.
نخست باید اشاره کنم که در قران ما متن بدین گونه ترجمه شده است: ما او را در زمین مکانت دادیم و راه رسیدن به هرچیزی را به او نشان دادیم.
در این جا کاملا مشخص است که حکومت ذولقرنین بر بخشی از جهان است چراکه اگر مقصود تمام جهان باشد باید میگفت ما او را بر زمین مکانت دادیم نه در زمین.
تمکن نیز از کلمه ملک می اید و منظور بخشی از زمین است نه تمام ان. حال در مورد معنی کلمه تمکن چند منبع دایره المعارفی بیاورید. چراکه ان معنی که شما میفرمایید من در ان شک دارم.حتی اگر منظور تمام زمین باشد باز هم بر درستی نظریه عدم تطابق امام با ذولقرنین اشاره میکند. که در ادامه حدیثی در این باب می اید.
در قسمت بعد که شما بخشی از گفته من را اوردید و به معنی تمکن اشاره دارید باید گفت . همان طور که همه ما میدانیم حضرت مهدی حکومتی برپا خواهد کرد که در ان عدالت اجرا میشود پس ایشان نمیتوانند قوم یاجوج و ماجوج را ببخشند چراکه این قوم در زمین فساد میکنند و به بقیه اسیب میزنند . حتی پیامبر (ص) فقط خود را مجاز به بخشیدن حق خود میدانست نه حق مردم. پس نباید ان قوم را بخشید و تنها با ساخت سد از تخریب انان جلوگیری کرد. در غیر این صورت عدالت حکومت امام زمان زیر سوال میرود.
در مورد معنی مس و اهن که اشاره کردید. و گفتید منظور یک سد فیزیکی نیست. من باز هم به گفتار قران تاکید میکنم در قران انچنان با دقت و ظرافت و ذکر جزئیات ساخت این سد را گذارش میدهد که جای شکی نمیگذارد. برای مثال قران میگوید برای من تکه های اهن بیاورید چون در میان دو کوه انباشته شد گفت بر ان بدمید. تا ان اهن را بگداخت.و گفت مس گداخته بی اورید. تا بر ان ریزم.
انگار قران درس انگری به ادم میدهد !!!!! دیگر قران چقدر واضح تر بیان کند که منظور یک سد فیزیکی است. از سویی خداوند بزرگ میفرماید: ما این قران را برای یاد اوری اسان ساختیم ایا کسی هست که متذکر شود؟
یعنی قران قابل فهم همه است نه فقط عالمان دین.
از سویی در همه جای ایات مربوط به ذولقرنین از فعل های گذشته استفاده شده است و زمانی که منظور از اینده بوده است مشخصا اینده را با فعل ان اورده است.
از سویی دیگر در ایه ۹۷ سوره کهف میگوید : نه توانستند از ان بالا بروند و نه در ان سوراخ کنند.
پس اگر منظور سد فیزیکی نباشد چرا قران میگوید نتوانستند از ان بالا بروند؟؟؟ از یک امت که کسی نمیتواند بالا برود.
اما اگر ما به احادیث پیرامون موضوع ذولقرنین و امام زمان رجوع کنیم. به طور واضح بر نظریه تطابق امام زمان با ذولقرنین خط بطلان میکشد. بخوانیم:

در روایتى از امام صادق (علیه السلام) آمده است که فرمود: ((خداوند ذوالقرنین را در انتخاب دو ابر رام و سرکش آزاد گذاشت و او ابر رام را انتخاب کرد که رعد و برقى در آن نبود و اگر سرکش را برمى گزید حق او نبود زیرا خداوند آنرا براى قائم ذخیره کرده است ))
بحار ج ۵۲ ص ۳۲۱٫

امام باقر(ع) فرمود: ابر سخت، براى حضرت صاحب (ع) ذخیره شده است. هرگاه ابرى چنین بود، صاحب شما بر آن سوار است. بى شک او سوار بر ابر مى شود وبا آن به سوى آَسمان بالا مى رود و آَسمان ها و زمین هاى هفتگانه را مى پیماید. (۱)

۱٫ بحار الانوار ج ۲ ۵ ص ۱ ۳۲ بصائرالدرجات ص ۴۰۹ اختصاص مفید ص ۹۹ ۱٫

طبق روایات حضرت مهدی نیز حاکم تمام زمین خواهد شد :
فروی أن جمیع ملوک الدنیا کلها أربعه : مؤمنان وکافران ، فالمؤمنان سلیمان بن داود وإسکندر (ذی القرنین) ، والکافران نمروذ وبختنصر ، وسیملکها من هذه الأمه خامس لقوله تعالى : ” لیظهره على الدین کله ” [ التوبه : ۳۳ ] وهو المهدی
تفسیر قرطبی ج ۱۱ ص ۴۷
روایت شده است که مالکان تمام جهان ( مسکونی) چهار نفر بوده اند ؛ دو نفر با ایمان و دو نفر کافر ؛ آن دو با ایمان سلیمان بن داوود و اسکندر ( ذوالقرنین ) بودند و آن دو کافر نمرود و بختنصر ؛ و از این امت نیز شخص پنجمی مالک تمام زمین خواهد شد ؛ زیرا خداوند فرموده است :” تا این ( دین ) را بر سایر دین ها برتری بخشد ” و او مهدی است .

سخنانی نیز از علمای بنام اهل سنت در کتاب خویش از کعب الاحبار نقل می کند که گفت :
إنی لأجد المهدی مکتوبا فی أسفار الأنبیاء ما فی حکمه ظلم ولا عیب . یملک الدنیا کما ملک ذو القرنین ، وسلیمان بن داود علیهما السلام . .
القناعه فیما یحسن الإحاطه به من أشراط الساعه ص ۵۶ چاپ مکتبه القرآن قاهره
من مهدی را می بینم که نام او در کتاب های پیامبران آمده است و در حکومت او هیچ گونه ظلم و عیبی نیست ؛ دنیا را مالک می شود همانگونه که ذوالقرنین و سلیمان بن داوود علیهما السلام مالک شدند .

عن أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب ( علیه السلام ) فی قصه المهدی قال : ویتوجه إلى الآفاق فلا تبقى مدینه وطأها ذو القرنین إلا دخلها وأصلحها
الزام الناصب ج ۲ ص ۲۶۱ .
از امیر مومنان علی بن ابی طالب (علیه السلام) در ماجرای مهدی روایت است که فرمودند : و به همه سو روی می کند ؛ پس هیچ شهری در زمین که ذوالقرنین به آن وارد شده باشد باقی نمی ماند مگر اینکه مهدی در آن وارد شده و آن را درست می نماید .

در تمام این احادیث مشخصا به تفاوت و یکی نبودن ذولقرنین با امام زمان(ع) اشاره شده است.

سعید

درود جناب کوروش،خسته نباشید؛نظر بسیار محققانه ای بود.
همچنین سایر دوستان،جناب montaghed13،جناب شاهین و جناب amirreza .
همگی خسته نباشید

AMIRREZA

سلام به همگی
اقای منتقد می خواستم در تکمیل سخنان دوستمون اقا کوروش بگم که بنا به خواب حضرت دانیال و پیدا شدن مجسمه ی کوروش کبیر با دو شاخ واینکه روایت است ازاقدامات امام زمان که ایشان به جز چند مورد جنگ ناگزیر جنگ دیگری انجام نمی دهند و غالب مردم را با ادله ی عقلی و علمی و معجزه به راه راست هدایت می کنند و در زمان ایشان زمین از لوس وجود ظالمان و ستمکران به طور کامل (به طور کامل)پاک می شود پس دلیلی نداره سد بکشه و حالا هر طور شده یا با فهم یا بازور در برابر ظالمان انها رو به راه راست هدایت می کنه .
بعدش هم افرادی که از پیامبر پرسش می کنند از ماهیت ذوالقرنین با خبرند که این نشاندهنده کوروش: چون اگه براشون مهم نبود یا نمی دونستن الان تاریخ تولدی هم که ما از کوروش داریم یا زندگی نامش یا اقداماتش که توسط خیلی ها از جمله هرودت نوشته شده وجود نداشت .
بماند که همه ی اینها بی شک توسط عالمان یهود مطالعه شده بود و تقریبا به طور کامل بر زندگی کوروش تسلط داشتند .واز طرفی چون منجیشون بود دوستش هم داشتند

حالا معلوم میشه دلیل پرسش شخصیت ذوالقرنین از پیامبر که فردی امی بود وبه کتاب های تاریخی هم دسترسی نداشت و اصلا سواد و مکتبی نداشت می توانست از طرف انان به انوان یک مثال نقض بر نبوت پیامبر مطرح شود که به خواست خداوند پیامبر به طور کامل به ان پرداخت و انان و ما را از جهالت در اورد.

montaghed13

سلامی دوباره به همه دوستای عزیزم
بچه ها ببخشید دیر پاسخ دادم چون هر وقت در این سایت نظر جدیدی انتشار پیدا میکرد سایت به اطلاعیه به ایمیل میداد ولی من اطلاعیه ای ندیدم تا اینکه الان به خود سایت مراجعه کردم با نظرات دوستان مواجه شدم
خب خیلی تشکر میکنم از دوستان که خیلی با تحقیق و نشانه به این مبحث دارن میپردازن البته بایدم اینطور باشه چون هم قرآن اینو از انسان میخواد تا در هر مسئله ای تفکر زیاد بکنه هم خود قرآن در جای جای سوره ها به انسانو به عبرت گرفتن از گذشته و ساختن آینده ای پر برکت فرا میخونه
دوست خوبمون شاهین در مورد اینکه من گفتم یهودیان اطلاعات خودشونو از جنیان بدست میاوردند و … منظورمو درست متوجه نشدند البته حق هم دارند چون من به چیزو از قلم انداختم اولا این قضیه اطلاعات گرفتن یهودیان از جنیان رو بر اساس خود کلام الله مجید میگم و خدارو هم شاکرم چون اگه در کتاب خدا نبود شاید متهم به متوهم بودنو چیزهای دیگه ای میشدم دوما این مطلبو من به خاطر این گفتم که بدونید یهودیان برای گرفتن اطلاعات دقیق حتی از جنیان هم استفاده کرده اند و هنوز هم دارن میکنند اما با مراجعه به قرآن متوجه میشید که خداوند با دو حرف از این نظر استراق سمع جنیان به مؤمنان دلگرمی میده یکی اینکه فرمودند جنیان همان موقعیکه به درهای آسمان نفوذ داشتند چیزهایی رو میشنیدند که من میخواستم و خداوند بر همه چیز قادر است دوم اینکه فرمودند جنیان نمیتوانند برمؤمنین نفوذ کنند در واقع هدف من از مطرح کردن موضوع استراق سمع جنیان به خاطر این بود که جواب کوروش عزیز مبنی بر چگونگی مشرف بودن یهودیان به نسب و شناخت پیامبر بود نه شخص امام زمان و اینکه من گفتم یکی از راه هاشون برای تحقیق اینه نه همه آن بعد اینکه اون چیزی که من از قلم انداختم این بود که بگم به تحقیقی راجع به سئوالات عجیب و غریب بازجویان اسراییلی از اسرای فلسطینی،عراقی و به کلی مسلمانان مخصوصا شیعه بکنید از اصلی ترین سئوال اونا میشه به این چند سئوال اشاره کرد: امام دوازدهم شما از کجا ظهور خواهد کرد؟ نام اصلی او چیست ؟ و … حالا اینارو در کنار این بگذارید که وقتی به سایتهاشون مراجعه میکنی با تعجب اسامی کتب شیعی و سنی رو میبینید مثل بحارالانوار،اصول کافی و … یهود برای اطلاع دقیق از امام آخرالزمان شیوه های مختلفی برای تحقیقو جستجو دارند منظور بنده از قدرت اطلاعات گیری و تحقیقشون هست تا جاییکه در آمریکا رشته ای تحصیلی با نام آخرالزمان شناسی وجود داره و سالان تعداد زیادی فارغ التحصیل از این رشته داره چیزی که متأسفانه ما با بی تدبیری مسئولین در کشور شیعه امام زمانی خودمون نداریم پیشنهاد بنده برای اینکه متوجه صحت حرفای بنده شوید اینه که برید کلیپ شبکه فاکس نیوز در مورد twoelve emam رو ببینید زیر نویس این کلیپ هم موجوده اگه اشتباه نکنم تو سایت آپارات هم هست در اونجا تحلیگر شبکه علنا به حضرت مهدی اشاره میکنه و از موضوعاتی چون داعش ،ایران،پرچم های سیاه خراسانی،دجال و نشانه ای ظهور صحبت به میان میاره و در آخر تخته سیاه خودشو نصف میکنه در یکطرف مینویسه مهدی و در طرف دیگه دجال یعنی با چسبوندن چند موضوع میخواد زبونم لال امام زمانو همون دجال معرفی کنه و ایرانو مقدمه ساز ظهور دجال چرا که اگه اطلاع داشته باشید در آخرارزمان به همراه حضرت مهدی و حضرت عیسی ع یک مسیح دروغین و دجال ظهور خواهند کرد این کلیپ یکی از شاید هزاران کلیپ تحلیلی شبکه های تحلیلی در مورد امام زمان باشه اما چون این کلیپ مشخصا اشاره میکنه بنده پیشنهادم دیدن همین کلیپه خب هالیوود هم که اصلا نیاز به توضیح نداره و با یه سرچ ساده میتونید فیلم های تا کنون ساخته شده از هالیوود که اشاره به ایرانو امام دوازدهم داره رو پیدا کنید کتبی که دوست خوبم کوروش معرفی کردند رو بنده به خاطر اهم موضوع ذوالقرنین فقط به همین بسنده کردم که موضوعات راجع به اونو بخونم و کلیاتش رو میگذرم دوست خوبم مشکل از جایی شروع میشه که ما وقتی پاسخ دهنده ای جز قرآن داریم و خداوند خودش میگه از من بپرسید ما سراغ تحقیقات صرف نظر از کتب انسانها میریم من وقتی متن شمارو خوندم یاد دوستی افتادم که تو همین سایت وقتی بنده بهشون کتب معرفی میکردم میگفتن من به کتب نوشته شده انسانها اعتماد ندارم کتاب هایی نظیر انجیلو توراتو تحریف کردند اونوقت کتب دست نوشته انسانها قابل تحریف یا تحریف تاریخ نمیتونه باشه ؟ بنده به ایشون حق دادم و گفتم باشه از خود قرآن میگیم بیرون نمیریم فقط به شرط اینکه عقلو همراهش بیارید نه حدسو گمان ! الان بنده میبینم شما خب زحمت کشیدید کتبی که ما بررسی کردیمو یکی یکی دارید میارید و اینم اشکالی نداره چون هم دامنه اطلاعاتتون افزایش پیدا میکنه هم من باب یاد آوری برای منم خوبه و انجاهایی هم که شما مثلا به کتاب المیزان اشاره میکنید دائم حرف از حدس و گمان است که فلان کلمه میتواند این باشد البته اینم میتونه باشه ! توی این چند سالی که بنده راجع به موضوعات مختلف تحقیق کردم متوجه شدم که هیچ پاسخ دهنده ای جز قرآن نمیتونه دل آدمو نسبت به حقیقت محکم کنه چرا که کتب عالمان دینی پر از اما و اگر و حدسیات یا بقول دوستمون تحریفه ! احادیث اشاره شده که در مورد امام زمان عج هست ربطی به مسئله ذوالقرنین نداره فقط در مورد وجود مبارک آقا امام زمان دلالت داره یا مثلا شما فرموید صحبتهای وزیر دفاع اسراییل منظورش جاسوسان نفوذی و پنهان بوده در صورتیکه اگه دقت در کلمات کنید میگه نتونستیم فکر نظامی طرف مقابلمونو بخونیم علم هنوز اونقدر پیشرفت نکرده که بعد از استراق سمع و یا دزدیدن اطلاعات بشه با دستگاه یا هر چیز دیگه ای فکر داخل سر کسی رو خوند این فقط با یه چیز امکان پذیر بوده اونم مبحث هیپنوتیزم یا همون قدرت اجنه ها که امروز با فرقه های جدیدی به اسم یوگا امکان پذیر بوده و هنوزم هست اما گفتم که خداوند فرمودند در مورد مؤمنین آنها عاجزند و یا نحوه پاسخگویی شما در مورد سد کوروش که من از داخل قرآن و نه از بیرون گفتم خداوند میفرمایند و این سد تا قیامت ماندگار خواهد شد در صورتیکه امروز ما اثری از سد کوروش نمیبینیم که این خلاف صداقت و وعده خداوند مبنی بر غیر قابل نفوذ بودنشه اونوقت پاسخ شما در موردش اینه که مسائل بیولوژیکی و .. غیر در از بین رفتنش ممکنه! دخیل بوده باشه!بعد من میگم خداوند از واژه ردم استفاده میکنه تا انسان مشرف به غیر قابل نفوذ بودنش ببیره تا گمراه نشه اصلا خود همین واژه باعث میشه تا ما پی به فیزیکی نبودنش ببریم آقای امیر رضا کی گفته که امام زمان قراره سد بزنه ردمی که حضرت مهدی خواهد زد همان مجزات عملی آقا با این وحوش خواهد بود یعنی همان هلاکت آنان البته بعد از اینکه تمام تلاششان رو برای ایمان آوردنشون میکنند و چیزی که بیشتر از همه واضحه اینه که اگه جناب کوروش فرستاده خدا ،ذوالقرنین ،پیامبر یا بقول خانوم سیمین ممکنه !انسان صالح باشه به سیره عملی پیامبران واقفه سیره عملی حضرت ابراهیم بت شکنی بود نه ساخت بت !اونم برای چه قومی ؟ قومی که خداوند با نام مفسد فی الارض یاد میکنه ! جناب کوروش در آخر عرایضشون میگن تمامی احادیث مبنی بر جدا بودن امام زمان از ذوالقرنین میکنه چرا چون در احادیث حرفی از ذوالقرنین بودن پیامبر نیست در حالیکه ذوالق نین اسم نیست صفته چرا که پیامبر در جایی امیرالمؤمنین علی ع رو ذوالقرنین خطاب قرار میدهند و به ایشون میگن یا علی ! تو ذوالقرنین زمانی! چرا که تمامی صفات خوب و قدرتی ذوالقرنین رو علی ع دارا بود مثل لقب یدالله که همان دست خدا بودن است و القاب دیگر ایشون که میگذرم چون مورد بحث نیست در بین احادیثی که جناب کوروش لطف کردند جمع آوری کردند نمیخوام حرفم باعث بشه فکر کنید نقض احادیث میکنم فقط فقط من باب یادآوری میگم که یهودیان فقط با یک نفوذی که الان حضور ذهن ندارم در چه زمانی بود ولی مطلبش در سایت موجوده پس از شناسایی و دستگیری گفت من پنجاه هزار حدیث جعلی وارد دینتون کردم و مهم نیست دیگه با من چه میکنید و اگر میتوانید بروید آن احادیثو پیدا کنید! اینکه بنده نمیتونم دونه دونه آیه رو براتون اینجا بنویسم یا آدرس سوره و کتب و غیر بگم به این علته که بنده با گوشی دارم تایپ میکنم و پیدا کردن اینها با گوشی و کپی پیسش در اینجا برام مشکل شده همینطوری هم تا یک نظر مینویسم تقریبا دوساعتو نیم زمان برده نبود به کامپیوتر شخصی باعث شده تا من هم نتونم زود و روان و وقیق جملاتو تایپ کنم هم نتونم دقیق منظورو و اعلام منابع و اسناد کنم که برام خیلی دردآوره اما عیب نداره همین که در کنار شما هستم احساس خشنودی میکنم فقط برای پایان عرایضم در این نظر به چیزو به شاهین عزیز بگم اونم اینکه دوست من آقای رائفی پور استاد دانشگاه هستن ،دکترای تحقیق و پژوهش دارن ،ایشون تازه به بازار اومده هم نیستم چندین ساله که ایشون در زمینه های مختلف پژوهش کردند و تقریبا تمام دانشگاه های کشور سخنرانی داشتند ،ایشون رکورد دار سخنرانی در کشور هستند ،عضو مرکز مطالعات راهبردی آمریکا و یکی از افرادی هستند که به واسطه سرچ زیاد نامشون در گوگل به محض استفاده سه حرف رائ جستجوگر گوگل نام ایشونو برای شما بالا میاره و پیشنهاد میده ،سایت ایشون که نامش جنبش مصاف و بصورت خودجوش هست مد نظر بزرگانی چون رهبر عزیز،دکتر حسن عباسی رئیس مرکز اطلاعات استراتژیک ایران ،پرفسور حسن پور ازغدی و … است رسم مروت این نیست که با نشناختن کسی و گوش ندادن به حتی یک سخنرانی ایشون و فقط صرف نظر به دیدن و خوندن چند جمله از حرفهای ایشون بهشون بر چسب زد و ایشونو از افراد وارده در حدیث امیرالمؤمنین کرد
دوستان ببخشید که سرتونو درد آوردم خیلی از چیزهارو هنوز نتونستم بنویسمو پاسخ بدم ولی چه کنم که تا همین الانم که ساعت چهارو نیم صفحه دو ساعتو نیم با گوشی تایپ کردم انشاءالله در وقتی دیگه و نظر بعدی مبحثمو کامل میکنم
یا حق

kourosh

با سلام و درود به همه دوستان.
در ادامه مباحث:
دوست عزیز اقای منتقد شما در ادامه مباحث گفتید که چیزهایی که انسان ها نوشتن قابل استناد نیستند. خوب ما بسیاری از مباحث در دین را با توجه به احادیثی داریم که انسان های غیر معصوم جمع اوری کردند . پس طبق گفته شما تمام این ها را باید دور ریخت چراکه اعتبار ندارند. در قران گفته شده نماز بخوانید و ما چگونگی این نماز خواندن را در رفتار پیامبر جستجو میکنیم اما همه این ها در یک و یا چند کتاب که افرادی غیر معصوم جمع اوری کردند . اورده شده است و یا نسل به نسل و سینه به سینه روایت شده است تا به دست ما برسد. پس طبق گفته شنا هیچ کدام اعتبار ندارند چراکه انسان فانی ان را نوشته و نقل کرده است.
در ادامه شما به گفته های المیزان اشاره کردید که در ان حدسیات را بیان میدارد. اما باید یاد اور شد که شما در نوشتار های قبلی خود به کلمه ردم اشاره کردید و این را گفتید که به چیزی فراتر از سد فیزیکی اشاره دارد. خوب من هم به ان اشاره کردم که در ایه ۹۴ سوره کهف در متن عربی مشخصا میگوید سد. پس ردم اگر چه چیزی فراتر از سد فیزیکی باشد با توجه به ایه دیگر قران مقصود معنی سد ان و معنای فیزیکی ان است.پس شما اینجا احتمالات را بیان داشتید و این که ممکن است این ها چیزی به غیر از سد فیزیکی باشد.
از سویی دیگر شما برای گفته هایتان باز هم به احتمالات روی اوردید در ان جایی که به فلز اهن و مس اشاره میکنید . و میگویید این ها چیزی فراتر از معنای واقعی کلمه ای ان ها است. دلیل شما نیز ان است که در جایی دیگر این فلز ها را به کسانی دیگر نسبت داده اند. از سویی باید یاد اور شد که هر کلمه ای را با توجه به متن و خط برسی میکنند ممکن است یک کلمه در یک جا به معنایی خوب و در جایی دیگر معنایی بد باشد. و چون فلز مس درجایی متعلق به کسی بوده است نمیتوان به این نتیجه رسید که در جایی دیگر هم معنا همان است. شما فقط دارید به احتمالات برسی میکنید.
یا معنای کلمه تمکن اشاره دارید که به معنای مالکیت است حال شما میگویید این یعنی مالکیت بر کل زمین که باز هم به احتمالات رجوع کردید و از معنای قران دور شدید.
پس اگر خود برای اثبات حرف خود به احتمالات رجوع میکنید چرا کتاب المیزان را از رجوع به احتمالات منع میکنید و زیر سوال میبرید؟؟؟؟
در ادامه اوردید که هیچ پاسخی به غیر از قران نمیتواند دل ادم را محکم کند. خوب در قران کریم مشخصا جا هایی که از ذولقرنین و کار هایش صحبت میکند از فعل گذشته استفاده میکند. و در جایی دیگر از ساخت سد ان هم با توضیحی کامل از چگونگی ساخته شدنش با اهن و مس. از سویی دیگر قران میگوید ما این قران را برای یاد اوری اسان ساختیم ایا کسی است که متذکر شود؟ کاملا قران دارد به چیزی در گذشته رجوع میکند اما شما بر اساس احتمالات و نوشته ها و حدثیات انسان های فانی دارید میگویید که این گذشته نیست اینده است. از سویی قران میگوید این کتاب برای فهم عموم اسان و راحت است یعنی هر انسانی با تفکر در ان به رازش پی میبرد اما شما برخلاف گفته قران عمل میکنید و با ارتباط دادن چیز های مختلف چه از قران و چه از احادیثی که به گفته شما چون انسان غیر معصوم جمع اوری کرده اعتبار ندارد میخواهید معنایی به غیر از انچه که قران کریم به طور واضح به شرح ان پرداخته بدست دهید.
از سویی با انکه احادیث هم به ذولقرنین و هم به امام زمان(ع) اشاره دارد شما گفتید که این احادیث فقط به امام زمان اشاره دارد که مورد تعجب من واقع است.
در مورد اسرائیل و صحبتاش اول یک نکته بگویم ان که اسرائیل وزیر دفاع ندارد چراکه دفاع نمیکند اسرائیل با کار های خود جنگ افروزی میکند پس باید دانست که وزیر جنگ دارد نه دفاع.
دوم انکه شما میگویید چون اونا گفتن نتونستیم ذهن طرف مقابل را بخونیم پس حتما اسرائیلی ها از اجنه استفاده میکنند که میتوانند ذهن بخوانند.
اما باید بیشتر تفکر کرد. و من موضوع را در قالب یک مثال برای شما روشن میکنم.
به عنوان مثال من و شما در حال انجام یک بازی رایانه ای هستیم و من به علت انکه با شما بسیار این بازی را انجام داده ام میدانم که چه نقاط قوت و ضعفی دارید و چه استراتژی و اهدافی را دنبال میکنید در این جا من میتوانم ادعا کنم که ذهن شما را خوانده ام و اقدامات لازم برای مبارزه را فراهم کنم.
در اینجا من صرفا با اشنایی با روش شما ذهن شما را خواندم و از اجنه هم خبری نبود!!!!
حال این مثال را بست دهید به دنیای واقعی و انکه اسرائیل با جنگ زیاد با مخالفان خود روش های انان را فراگرفته و با استفاده از جاسوسان این ادعا را میتواند بکند که ذهن طرف مقابل را خوانده است.
در ادامه شما مطالبی را عنوان میدارید با هدف زیر سوال قرار دادن کوروش و هویتش که بحث ان طولانی و جداست و در این زمینه به شما توصیه میکنم که مطالعات تاریخی خود را افزایش دهید.
در مورد سد و ماندگاری ان تا قیامت سخن راندید. خوب اولا شما گفتید که اثری از این سد نیست باید گفته هایتان را تصحیح کنم چراکه این سد هنوز پابرجا است اما سمت هایی ا ان تخریب گشته. از سویی دیگر همان طور که همه ما معتقدیم قیامت غیر قابل پیش بینی است.
پس اگر همین فردا قیامت شود هنوز این سد پابرجا است که طبق گفته قران خداوند بخواهد تا ان را زیروزبر کند.
این به همراه گفته های المیزان همه و همه حدث هستند. و تنها خداوند از واقعیت این سد باخبر است.
از سویی این نکته جالب توجه است که این سد تاریخی تنها سدی در جهان است که از فلز ساخته شده است و نکته جالب تر این است که این سد درست باید در نزدیکی امپراطوری هخامنشی باشد. ایا این ها همه نشانه نیستند.
اتفاقا سخنی را که از پیامبر(ص) نقل کردید خود گویای دو چیز است اول انکه: پیامبر میگوید ای علی تو ذولقرنین زمانی و این یعنی ای علی تو مانند ذولقرنین هستی و اگر منظور پیامبر ان بود که پیامبر میخواهد بگوید که ای علی تو ذولقرنین هستی باید دیگر از کلمه زمان استفاده نمیکرد.
از سویی حضرت علی (ع) نیز نمیتواند ذولقرنین باشد چراکه سوال کنندگان مسئله ذولقرنین اطلاعی از او نداشتند و دوما عقل سلیم حکم نمیکرد که برای سنجش پیامبری حضرت محمد(ص) از کسی استفاده کنند که همیشه با پیامبر بوده و مسلما پیامبر او را به خوبی میشناخته است.
و اما نکته دوم این حدیث ان است که( یعنی ذولقرنینی در گذشته وجود داشته که پیامبر حضرت علی را به او مانند کرده است).
و در اخرین نکته در رابطه این حدیث باید گفت بنا بر استدلال شما چون این حدیث در کتب انسان های فانی نگاشته شده است نمیتوان به ان اعتماد کرد پس شما چرا از این حدیث استفاده میکنید؟ پس این کار شما نشان میدهد که احادیث باید برسی شوند و حدیث درست از غلط جدا شود و نه انکه چون انسان ان را به رشته تحریر در اورده است غلط است.
اما صحبتی در مورد تحریف در احادیث و یک یهودی که مسبب ان بود کردید. امار و ارقام این کار بسیار جالب است . برای برسی این گفته باید بدانیم که ما چقدر حدیث در اختیار داریم.
کتب حدیثی شیعه ۴ کتاب هستند.
۱٫ الکافى، نوشته‌ی محمد بن یعقوب کلینى (متوفاى ۳۲۹ق)؛
۲٫ مَن لا یَحضُرُهُ الفَقِیه، تألیف محمدبن على بن بابویه، معروف به شیخ صدوق (متوفاى ۳۸۱ق)؛
۳٫ تهذیب الاحکام ، نوشته‌ی محمد بن حسن طوسى، معروف به شیخ الطائفه (متوفاى ۴۶۰ق).
۴٫ الاستبصار فِیمَا اختُلف مِن الاخبار ، تألیف شیخ الطائفه
این کتابها شامل ۴۶۷۷۵ حدیث است که کافى با ۱۸۵۴۳ حدیث، مفصل‏ترین، و استبصار با ۶۴۳۷ حدیث مختصرترین آنها است.
حال با توجه به ان که ممکن است حدیث تکراری هم در این کتب باشند تعداد حدیث غیر تکراری خیلی کمتر از ۴۶۷۷۵ حدیث است. حال شما میگویید یه یهودی ۵۰۰۰۰ حدیث وارد دین کرده و این یعنی برای هر حدیث که به ان رجوع کنیم احتمال دروغ بودنش بیش از صد رصد است. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ایا اصلا با عقل جور در می اید؟؟؟؟؟
و این گفته شما و موضوع یهودی جاعل به طور کل بنیان صحت احادیث را میخواهد زیر سوال ببرد که احادیث بسیار مهمی چون حدیث ثقلین نیز از جمله اهداف این موضوع است .
پس گول این داستان ها را نخورید. اگر هم حدیثی جعل شد به دست همین مسلمانان بوده است.خلفای صدر اسلام (به جز امام علی (ع) ) بسیار حدیث جعل کرده اند و این روند جعل احادیث تا کنون ادامه دارد.اما هر حدیثی را میشود از طریق کار هایی که عالمان دین بدان واقف اند از صحتش باخبر شد. (البته نه صد در صد).
پس حتی اگر یکی از احادیثی که من بدان اشارت ورزیدم هم درست باشد به طور کل فرظیه تطابق امام زمان (ع) با ذولقرنین زیر سوال میرود. و ابطال میگردد.
در مورد اشتباهات اقای رائفی در برخی مسائل تاریخی من هنوز بدان اصرار میورزم اما به دلیل طولانی شدن این موضوع و خارج بودن مسئله از موضوع مورد بحث من اشاره ای نمیکنم. اگر مایل به بحث بر سر اشتباهات اقای رائفی هستید در موضوع پوریم که همین سایت گذاشته است نظر بگذارید.
با تشکر

AMIRREZA

سلام به همه
اقا کوروش توپی… هر چی میام بگم می بینم کاملا بهش پرداختی !

اما یزره که ادم تحقیق می کنه می فهمه که دلیل این که تا به حال حتی یه نفر هم به امام زمان ذوالقرنین نگفته اینه که همه حتی کوچکترین ها می دونستن که ایشون(ذوالقرنین) قبل از ما زندگی کردن نه بعد ما……….
جالب بدونین قران در باره زمان بندی هاش انقدر دقیقه که وقتی تو سوره ای از دو قوم متفاوت پشت سر هم حرف می زنه= قوم اول از نظر زمانی قبل از قوم دوم می زیسته ( قوم لوط و قوم ثمود) تا چه برسه به وقتی که کلا فعل کلمه هاش گذشته باشه!

اما از نظر من شاید و شاید تنها مسئله ای که بشه به کوروش ایراد گرفت ترجمه جدید کتیبش باشه ؟
اگه اطلاعات خوبی دارید لطفا به اشتراک بزارید!

montaghed13

با سلام خدمت همه دوستان
کوروش عزیز بنده نگفتم که این منابع برای من اعتباری نیست اگه در نظر قبلی من کمی دقت بیشتری خرج کنید بنده گفتم شخصی در همین سایت وقتی من از نظیر این منابع استفاده میکردم میگفتن این منابع ،منابع انسانهای الانه و من قبولشون ندارم ! وقتی برای سند نشون دادن به اون شخص از نظیر این منابع استفاده میکردم یعنی خودم قبول داشتم که میگفتم دیگه خدا کنه نگاه شما به تفاسیر قرآن مثل تفسیر شما از نظر بنده نباشه چرا که شما میگی در آیه ۹۴ مشخصا متن عربی قرآن میگه سد درسته؟ اصلا بزار همینجا سه آیه ۹۳،۹۴ و ۹۵ رو مرور کنیم تا بگم چرا نگاهتون به قرآن سطحیست در آیه ۹۳ سوره کهف میگه :
سوره کهف آیه ۹۳
حَتّٰى إِذٰا بَلَغَ بَیْنَ اَلسَّدَّیْنِ وَجَدَ مِنْ دُونِهِمٰا قَوْماً لاٰ یَکٰادُونَ یَفْقَهُونَ قَوْلاً
تا وقتی به میان دو سد رسید، در برابر آن دو[سد]، طایفه ای را یافت که نمی توانستند هیچ زبانی را بفهمند. (۹۳)
خداوند مشخصا داره اشاره میکنه ذوالقرنین آن قوم رو در میان دو سد پیدا میکنه یعنی دو تا سد میان آن قوم و قوم یأجوج و مأجوج وجود داشته منظور از این سد در این آیه شدی نیست که ذوالقرنین میسازه چون هنوز این قوم از ذوالقرنین درخواست ساخت سدرو به اون ندادن و ذوالقرنین هم هنوز شروع به ساختنش نکرده پس دو سد در اینجا فعلا وجود داره که این قومو در اونجا پیدا کرده حالا آیه ۹۴ رو ببینیم:
سوره کهف آیه ۹۴
قٰالُوا یٰا ذَا اَلْقَرْنَیْنِ إِنَّ یَأْجُوجَ وَ مَأْجُوجَ مُفْسِدُونَ فِی اَلْأَرْضِ فَهَلْ نَجْعَلُ لَکَ خَرْجاً عَلىٰ أَنْ تَجْعَلَ بَیْنَنٰا وَ بَیْنَهُمْ سَدًّا
گفتند: «ای ذو القرنین، یأجوج و مأجوج سخت در زمین فساد می کنند، آیا[ممکن است ] مالی در اختیار تو قرار دهیم تا میان ما و آنان سدی قرار دهی؟» (۹۴)
در این آیه آن قوم درخواست میکنه از ذوالقرنین که برای رهایی از شر قوم یأجوج و مأجوج سدی دیگه بزنه یعنی این قوم از ذوالقرنین میخوان علاوه بر اون دو سدی که این قوم و قوم مفسدو از هم جدا میکرده
سدی محکم و غیر قابل عبوری بزنه که دیگه میان این قوم و قوم مفسدو ببنده … پس این قوم میان دو سد زندگی میکردن و چون این دو سد قابل نفوذ و اشراف از هر دو طرف توسط قوم یأجوج و مأجوج بوده این قوم از ذوالقرنین میخواد سد سومی میان آنها و قوم مفسد بزنه که دیگه اونا نتونن این قومو اذیت کنن دلیل اینکه قرآن میگه این قوم هیچ زبانی نمیفهمیدن همین بوده چون این قوم میان دو سد زندگی میکردن هر دو سد رو هم یأجوج و مأجوج محاصره کرده بودند و جای هیچگونه پیشرفت و یا توسعه زمین خودشونو نداشتند … حالا شاه بیت این سوره یعنی آیه ۹۵ رو با هم ببینیم:
سوره کهف آیه ۹۵
قٰالَ مٰا مَکَّنِّی فِیهِ رَبِّی خَیْرٌ فَأَعِینُونِی بِقُوَّهٍ أَجْعَلْ بَیْنَکُمْ وَ بَیْنَهُمْ رَدْماً
گفت: «آنچه پروردگارم به من در آن تمکن داده، [از کمک مالی شما] بهتر است. مرا با نیرویی [انسانی ] یاری کنید[تا] میان شما و آنها سدی استوار قرار دهم.» (۹۵)
چون به ذوالقرنین پیشنهاد مالی میدم برای ساختن این سد ذوالقرنین خطاب به این قوم میگه قدرت تمکمی که خدا به من داده خیلی برتر از پولیه که شما میخواهید به من بدید پس به جای کمک مالی به من کمک انسانی کنید یعنی به نیروی اونها نیاز داشته هم کلمه سد عربیه و هم ردم ولی تفاوتشون چیه؟اگه تفاوتی ندارن چرا بعد از استفاده این چند بار کلمه سد یهو کلمه ردم استفاده میشه اونم از طرف شخص ذوالقرنین؟ اما بر خلاف این قوم که اصرار به ساختن سد از طرف ذوالقرنین دارن خود شخص ذوالقرنین در آخر متن عربی همین آیه حرف از ردم میزنه نه سد ! تا کنون که در متن عربی حرف سد حضور داشت اول از طرف خداونده که میگه این قوم در میان دو سد بودند و دوم خود این قوم بودند که فکر میکردند راه نجاتشان از شر قوم مفسد فقط و فقط میتونه یه سد دیگه منتهی بلند تر یا غیر قابل نفوذ تر باشه ولی در این آیه مشخصا ذوالقرنین میگه سد نه من برای شما ردم میزنم یعنی هر سدی قابل نفوذه ولی ردم مورد نظر ذوالقرنین نه …

در مطلب بعدی شما میگید قرآن در این سوره از فعل گذشته استفاده میکنه درسته؟
اول اینکه در اول آیه مشخصا خود خدا به پیامبر میگه به اونها بگو در آینده در مورد ذوالقرنین چیزهایی به شما خواهم گفت وعده آینده داره میده دوما به آیه ۹۹ همین سوره توجه کنید:
سوره کهف آیه ۹۹
وَ تَرَکْنٰا بَعْضَهُمْ یَوْمَئِذٍ یَمُوجُ فِی بَعْضٍ وَ نُفِخَ فِی اَلصُّورِ فَجَمَعْنٰاهُمْ جَمْعاً
و در آن روز آنان را رها می کنیم تا موج آسا بعضی با برخی درآمیزند وهمین که در صور دمیده شود، همهء آنها را گرد خواهیم آورد. (۹۹)
خداوند داره در اینجا مشخصا به قیامت اشاره میکنه و وعده اینو میده که همه آنان رو دور هم گرد خواهیم آورد … کلمه فی الصور به معنی در تصاویر هست سئوال اینه خداوند به جز روز قیامت کجا وعده میده که همه شمارو گرد هم می آوریم و در تصاویر ظلم شمارو نشون میدیم … داره علنا وعده اآتش و دمیدن در اونو به دسته جمعی میده نه به یک شخص به آیه ۱۰۰ توجه کنید:
سوره کهف آیه ۱۰۰
وَ عَرَضْنٰا جَهَنَّمَ یَوْمَئِذٍ لِلْکٰافِرِینَ عَرْضاً
و آن روز، جهنم را آشکارا به کافران بنماییم. (۱۰۰)
داره رسما از روز جزا با گرد آوردن مظلومین و ظالمان با هم حرف میزنه … این وعده آینده است یا اشاره به گذشته ؟آیا اشاره به سوزاندن یک فرد داره که بگیم فقط خداوند قول سوزاندن قوم یأجوج و مأجوج رو داده یا اشاره به سوزاندن تمام ظالمان در مقابل چشم مظلومین؟آیا این اشاره به قیامت نیست ؟
والا من دیگه نمیدونم چطوری سند بیارم قرآنو با آیه هاش گذاشتم جلوی چشمتون!
شما میگید قرآن برای عموم انسان قابل فهمه و این حرف قرآنه خب اینو که منم منکرش نشدم ولی چرا بعدشو نمیگید که خداوند در ادامه اش میگه : البته برای کسانیکه تعقل و تفکر کنند ! نه برای کسانیکه گذرا میخوننو رد میشن اگه اینطور بود که شمر لعنت الله علیه حافظ کل قرآن بود چرا اون درک درست از قرآن نداشت؟ چرا که امام حسین ع بهش گفت شکم هایتان از مال حروم پر شده و خداوند بچه حاصل شده از زنا و شکمهای پر شده از مال حرومو هدایت نمیکنه حتی اگه حافظ کل قرآنم باشه! در تاریخ که جستجو کنید عمده قاتلان امامان و پیامبران ما کسانی بودند که پیرو همون پیامبرو امام بودند … نماز میخوندن ،قرآن میخوندن حتی از شدت خوندن نماز شب پیشونیهاشون مانند ابن ملجم مرادی کبره و پینه بسته بود اما افسوس که خواندن قرآن و نماز بدون درک درست و تفکر همین میشه که در تاریخ دیدیمو از این به بعد هم خواهید دید چون خداوند فرموده که تاریخ مرتبا تکرار خواهد شد وا نسانها باید عبرت بگیرند و البته این برای پرهیزکاران مشخص است و برای کسانیکه که به یقین به آیات ما ایمان آوردند…..

یک نمونه دیگه از گذرا خواندن شمارو بیان میکنم … من گفتم از حدیثی که پیامبر به امیرالمؤمنین میگه یا علی تو ذوالقرنین زمانی…. میشه فهمید که ذوالقرنین نام شخصی نیست یعنی یک صفت میتونه باشه … مثلا فرض کنید خدای نا کرده الان جنگی رخ بده و یه نوجوون به خودش بمب ببنده سنگری تخریب کنه یا تانکی منهدم کنه وقتی بخوان همچین نوونی رو مثال بزنن مثلا میگن این جوون شهید فهمیده زمانه… چون چند مشخصه اصلی شهید حسین فهمیده مثل نووجون بودن،بستن بمب به خود برای تخریب یا نگهداشتن وسیله ای رو داشته بهش میگن حسین فهمیده زمان من اینو مثال زدما نشه دوباره جریان بی اعتقادی من به کتاب المیزان؟!
حالا ذوالقرنین قومی رو یافته و با ردمی که زده نجاتشون داده و با نیروی خودشون انجام داده اونهارو از شر قومی نجات داده و مشخصه های دیگه … امام علی ع هم زمان خودش قومی رو دعوت به حق کرده ،یهودی هارو شکست داده ،قدرتی خدا بهش داده که با یک دست در خیبرو شکسته مانند قدرت تمکن ذوالقرنین از شباهت اینها پیامبر گفته یا علی تو ذوالقرنین زمانی… نه اینکه ذوالقرنین مشخصه در قرآن ! نمیدونم منظورمو متوجه شدید یا خیر ؟
در مورد اشتباه کلامی که من نوشتم وزیر دفاع به جای مثلا وزیر جنگ درسته بنده اشتباه نوشتم ولی اولا چه فرقی میکنه در اصل مطلب؟دوما اسراییلی ها مدعی هستن دارن از سرزمین مادریشون دفاع میکنن که از نیل شروع میشه تا فرات … اونا میگن وزیر دفاع چون میگن حزب الله و حماسو امثالهم دارن به ما تجاوز یا قصد تجاوز به مارو دارن پس من از زبون خودشون گفتم وزیر دفاع نه از زبون کشورهایی نظیر ما که میدونیم نیتشون چیه و متجاوز کیه؟
در مورد اینکه مسئله استراق سمع یهودیان و شیطان پرستان و قدرت خواستن اونها از طریق اجنه ها اگه بگم برید فلان کتابو بخونید یا سخنرانی فلان شخصو گوش بدید دوباره یه چیز جدید رو میشه از مسئله خارج میشیم یه شاخه جدید باز میشه پس شمارو فرا میخونم تا سوره بقره رو بخونید تا به مسئله پرستش شیاطین از طرف یهودیان ،استراق سمع و گرفتن قدرت یهودیان از جن ها و شیاطین ،قول و عده شیاطین به یهودیان و رؤسای این فرقه،عذاب کشیدن خداوند بخاطر اینکه با انواع پیامبران و معجزه ها سعی کرد تا این قومو به خدا پرستی سوق بده که اونم باز سی روز برگشت موسی ع شد چهل روز برگشت دید یاران ایمان آورده اش دارن گوساله میپرستن و کلا مسئله جن پرستی که خداوند در آخر امیدشو از قوم یهود میکنه و به مؤمنان میگه همانا این قوم تا آخرالزمان دشمن شما خواهند بود … پی ببرید….
واما اشتباهی که شما میگید آقای رائفی پور راجع به پوریم میکنند حالا من جواب ایشونو اینجا دیگه مجبورم بنویسم تا قانع بشید دوست من اگه میگید کلا مسئله جشن یهودیان اسرائیل در سیزده فروردین که به مناسب کشتن بیش از هفتادو هشت هزار ایرانیه اصلا وجود نداره خب جوابش اینه اگه وجود نداره خب پس الحمدوالله ما یه سوتی فوق العاده از اسراییل گرفتیم چرا ؟چون مسئله کشتار ایرانیان به دست یهودیان در کتب مقدس اونها اومده و اگه این مسئله کلا وجود نداره پس مشخص میشه کتابشون تحریف شده هست و این یه سوتی بزرگ برای دین جعلیشون محسوب میشه عین این میمونه نعوذ و بالله الان یه مسئله ای داخل قرآن ما اومده باشه اما وجود نداشته باشه این چی رو میرسونه؟که زبونم لال قرآن تحریف شده دیگه …. حالا اگه وجود داره که جواب اینه :خیلی غلط کردن بابت هم کشتاری که انجام داده اند هم اینکه امروز هم از اون کشتار اون موقعشون پشیمون نیستم و هر ساله در این روز جشن میگیرن،چنان مشروب میخورن که بیهوش روی زمین می افتند و شیرینی هایی درست میکنن شبیه مجسمه منتسب به خشایار شاه و به بچه هاشون میگم گوش این شیرینی هارو گاز بزنن در گوگل بزنید جشن پوریم تا عکساشو ببینید … دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در جشن پوریم ۲۰۱۳ در اسراییل شرکت میکنه و میگه خوشحالم بابت شرکت در این جشن و امیدوارم با همکاری اسراییل پوریمی دیگر انجام بدیم …. ضمن اینکه ریشه خاندان دیوید کامرون به یهود برمیگرده که خودش هم به این مسئله اذعان میکنه که که کلیپ این سخنرانی هم اکنون در اینترنت موجوده … در ایرران باستان تجاوزات و وحشی گری هایی از جانب ما به جاهای دیگه بوده ولی ما امروز بابت اون وحشی گری ها و غارتگری های اون موقع خوشحال نیستیم و جشن نمیگیریم ولی اونا دارن اینکارو میکنن ….
حالا میگیم قضیه پوریم وجود نداره و الان اونا دارن با برگزاری همچین جشنی خون مارو میخوان به جوش بیارن یا اینو القا کنن ما اینقدر زرنگ بودیمو قدرت داشتیم که این همه ایرانیو داخل ایران از طریق پادشاه خود ایران اعدام کردیم جواب اینو چی میگم؟جواب خود آقای رائفی رو مینویسم ایشون میگه جوابشو با یه مثال میگم ما با چند تا از دوستامون چند سال پیش رفته بودیم مشهد ژه نفر تنه اش خورد به تنه دوست ما که اسمش آرشه با هم دعواشون شد اون طرف برگشت به دوست ما یه فحش خواهر داد بعد از تموم شدن دعوا ما به دوستمون گفتیم آرش تو که اصلا خواهر نداری !پس چرا اینقدر ناراحت شدیو طرفو زدی؟ جوابش خیلی قشنگ بود به ما گفت:مهم نیست من خواهر دارم یا ندارم ولی اون طرف به خیال اینکه من خواهر دارم فحش داد! حالا حکایت اسراییلم همینه اگه این جشن وجود نداره و اونا الکی دارن جشن میگیرن مهم نیست که وجود داره یا نداره مهم اینه اونا امروز به خیال اینکه همچین چیزی وجود داره دارن رقص و پایکوبی میکنن….

و اما متهم به چیزی مثل نقض وجود کوروش و مسائل پیرامونش از طرف شما شدم
حالا که متهم شدم پس بزارید در نظر بعدی مطلبی غیر از ذوالقرنین و فقط راجع به کوروش بزارم که خیلی دوس دارم بدون تعصب بیجا و با دقت بخونید و دلایل قانع کننده برام بنویسید فعلا یا حق

montaghed13

با سلامی دوباره اینم اون مطلبی که قولشو داده بودم

ﭼﻨﺪ ﺳﺆﺍﻝ ﻣﻬﻢ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻛﻮﺭﻭﺵ:

ﭼﺮﺍ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﻭ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﯾﻮﻧﺎﻥ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﮐﻨﻦ؟
ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﯾﺎ ﺣﺘﯽ ﻗﺒﻞ ﺗﺮ
ﭼﺮﺍ ﻣﻨﺒﻌﯽ ﺭﺍﺟﻊ ﺑﻪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﻧﯿﺴﺖ؟؟؟
ﭼﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺭﻭ ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ ﻫﺎ ﺑﺴﺎﺯﻥ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺎ
ﺑﺪﻥ؟؟؟

***ادامه دیدگاه به دلیل اینکه شایعه پراکنی بدون منطق و دلیل است حذف می شود! – پیام مدیریت***

kourosh

با سلام خدمت همه دوستان و به خصوص خدمت اقای منتقد
ابتدا باید این نکته را باز گفت که من صرفا در اینجا در جهت بیان مدارک تاریخی و بحث و گفتگو بر سر تاریخ نظر(پاسخ) میگذارم و قصد ناراحت کردن هیچ یک از دوستان را ندارم و فقط به این علت این بحث طولانی شد که دلایل شما برای من چندان قانع کننده نبود.
مطلب بعدی انکه ما مطمعن نیستیم که صد در صد کوروش بزرگ ذولقرنین باشه اما به این باور داریم که به احتمال بسیار زیاد کوروش ذولقرنین است. و در مورد این بحث میکنیم که به چه علت امام زمان(ع) نمیتواند ذولقرنین باشد. شاید در اینده مطالب و یافته های تاریخی کس دیگری را به عنوان ذولقرنین مطرح کند که در (گذشته) زندگی میکرده است. پس با اطلاعات و دانش کنونی کوروش نزدیک ترین گذینه به ذولقرنین است.
اما ادامه مبحث:
برداشت من از انکه شما این خاطره خود در رابطه با یک بحث مطرح کردید این بود که شما میخواهید بگویید من(طرف مخالف) نمیتوانم به اسناد و نوشته های افراد دیگر برای اثبات به شما رجوع کنم که من نیز تلاش کردم تا بگوییم که اسناد و نوشته های افراد میتوانند معتبر باشند اما قبل از انکه از ان ها استفاده کنیم باید این اعتبار داشتن ان ها برای ما اثبات گردد.
در ادامه شما ایات قران کریم را اوردید و گفتید که این قوم در میان دو سد بودند. اما نکته بسیار جالبی در این موضوع وجود دارد. کتاب قرانی که ما در خانه خود در اختیار داریم کتابی از انتشارات سروش واحد اموزش های هنر های اسلامی چاپ ۱۳۶۷ و ترجمه شده توسط عبد الحمید ایت است. که در متن ترجمه مشخصا نوشته است (((دو کوه))) نه دو سد.
شما میتوانید این مطلب را نیز در سایت های قرانی جستجو کنید به عنوان مثال:
http://www.aviny.com/Quran/Farsi/chapters/QP018.aspx
http://maarefquran.net/ (سوره کهف ایه ۹۳ را جستجو کنید)
http://www.erfan.ir/farsi/quran/quran_proj/display/display.php#quran
http://www.parsquran.com/data/show.php?sura=18&ayat=%DB%B9%DB%B3&user=far&lang=far&tran=2
(مورد چهارم ترجمه ایت ال… مکارم شیرازی است)
اما در این ترجمه که شما استفاده کردید ترجمه فولادوند است که متن ان بدین شرح است
http://www.parsquran.com/data/show.php?sura=18&ayat=%DB%B9%DB%B3&user=far&lang=far&tran=1
در اینجا مشاهده میشود که بیشتر صاحب نظران در حوزه ترجمه قران کریم از واژه کوه استفاده کرده اند و نه سد.
اما در ادامه شما میفرمایید که چرا پس از چند بار استفاده از کلمه سد چند باری نیز از کلمه ردم استفاده کرده است؟؟
پاسخ بسیار ساده و روشن است در ادبیات پارسی معمولا رسم است تا برای انکه از زیبایی جمله به واسطه استفاده مکرر یک کلمه کاسته نشود معمولا سعی میکنند تا در استفاده های بعدی از ان کلمه از مترادف های ان استفاده کنند تا جمله زیبایی خود را از دست ندهد.
ما معتقدیم که قران کلامی بسیار زیبا و تاثیر گذار و داردای ارزش های ویژه مخصوصا در زمینه نگارشی و معنایی ان است. طبیعی است که چنین قائده ای که در پارسی رواج است در عربی هم وجود دارد و از انجایی که متق قران کریم غنی ترین متن در همه زمینه ها است از این نکته برای ان استفاده شده است.یعنی قران از مترادف های یک کلمه استفاده کرده است.
اما شما در پاسخ به پرسش من که چرا در مورد ذولقرنین از فعل های گذشته استفاده شده است. به طور عجیبی با سانسور کردن ایات ۸۴ تا ۹۸ که مشخصا در مورد ذولقرنین و کار هایش است و از فعل های گذشته استفاده کرده است را رها کردید و به ایه ۸۳ و ۹۹ اشاره میکنید که فعل اینده دارد. من در مورد ان دو ایه که فعل اینده دارند توضیح میدهم. اما ابتدا به ایات قران نگاهی بی اندازیم.

و از تو درباره «ذو القرنین‏» مى‏پرسند؛ بگو: «بزودى بخشى از سرگذشت او را براى شما بازگو خواهم کرد.» (۸۳)
ما به او در روى زمین، قدرت و حکومت دادیم؛ و اسباب هر چیز را در اختیارش گذاشتیم. (۸۴)
او از این اسباب، (پیروى و استفاده) کرد… (۸۵)
تا به غروبگاه آفتاب رسید؛ (در آن جا) احساس کرد (و در نظرش مجسم شد) که خورشید در چشمه تیره و گل‏آلودى فرو مى‏رود؛ و در آن جا قومى را یافت؛ گفتیم: «اى ذو القرنین! آیا مى‏خواهى (آنان) را مجازات کنى، و یا روش نیکویى در مورد آنها انتخاب نمایى؟» (۸۶)
گفت: «اما کسى را که ستم کرده است، مجازات خواهیم کرد؛ سپس به سوى پروردگارش بازمى‏گردد، و خدا او را مجازات شدیدى خواهد کرد! (۸۷)
و اما کسى که ایمان آورد و عمل صالح انجام دهد، پاداشى نیکوتر خواهد داشت؛ و ما دستور آسانى به او خواهیم داد.» (۸۸)
سپس (بار دیگر) از اسبابى (که در اختیار داشت) بهره گرفت… (۸۹)
تا به خاستگاه خورشید رسید؛ (در آن جا) دید خورشید بر جمعیتى طلوع مى‏کند که در برابر (تابش) آفتاب، پوششى براى آنها قرار نداده بودیم (و هیچ گونه سایبانى نداشتند). (۹۰)
(آرى) اینچنین بود (کار ذو القرنین)! و ما بخوبى از امکاناتى که نزد او بود آگاه بودیم! (۹۱)
(باز) از اسباب مهمى (که در اختیار داشت) استفاده کرد… (۹۲)
(و همچنان به راه خود ادامه داد) تا به میان دو کوه رسید؛ و در کنار آن دو (کوه) قومى را یافت که هیچ سخنى را نمى‏فهمیدند (و زبانشان مخصوص خودشان بود)! (۹۳)
(آن گروه به او) گفتند: «اى ذو القرنین یاجوج و ماجوج دراین سرزمین فساد مى‏کنند؛ آیا ممکن است ما هزینه‏اى براى تو قرار دهیم، که میان ما و آنها سدى ایجاد کنى؟!» (۹۴)
(ذو القرنین) گفت: «آنچه پروردگارم در اختیار من گذارده، بهتر است (از آنچه شما پیشنهاد مى‏کنید)! مرا با نیرویى یارى دهید، تا میان شما و آنها سد محکمى قرار دهم! (۹۵)
قطعات بزرگ آهن برایم بیاورید (و آنها را روى هم بچینید)!» تا وقتى که کاملا میان دو کوه را پوشانید، گفت: «(در اطراف آن آتش بیفروزید، و) در آن بدمید!» (آنها دمیدند)
تا قطعات آهن را سرخ و گداخته کرد، و گفت: «(اکنون) مس مذاب برایم بیاورید تا بر روى آن بریزم!» (۹۶)
(سرانجام چنان سد نیرومندى ساخت) که آنها ( طایفه یاجوج و ماجوج) قادر نبودند از آن بالا روند؛ و نمى‏توانستند نقبى در آن ایجاد کنند. (۹۷)
(آنگاه) گفت: «این از رحمت پروردگار من است! اما هنگامى که وعده پروردگارم فرا رسد، آن را در هم مى‏کوبد؛ و وعده پروردگارم حق است!» (۹۸)
و در آن روز (که جهان پایان مى‏گیرد)، ما آنان را چنان رها مى‏کنیم که درهم موج مى‏زنند؛ و در صور ( شیپور) دمیده مى‏شود؛ و ما همه را جمع مى‏کنیم! (۹۹)
در آن روز، جهنم را بر کافران عرضه مى‏داریم! (۱۰۰)
همانها که پرده‏اى چشمانشان را از یاد من پوشانده بود، و قدرت شنوایى نداشتند! (۱۰۱)
مشخصا ایاتی که در مورد ذولقرنین میگویند به غیر از ایه ۸۳ از فعل گذشته استفاده شده است و ایه ۹۹ به بعد دیگر به ذولقرنین ارتباطی ندارد و به بازگو کردن نحوه قیامت میپردازد که مشخصا با فعل های اینده امده اند.
اما ایه ۸۳ از فعل های اینده استفاده شده است و این کاملا واضح است خداوند به پیامبر میگوید از تو در مورد ذولقرنین میپرسند و ما در تاریخ داریم که یا یهودیان این پرسش را کردند و یا قریش به تحریک یهود که در هر دو صورت خداوند این ایه را برای پاسخ به ان ها فرستاده است . و خداوند از چیزی خبر میدهد که اتفاق افتاده است و یهود و قریش منتظر جواب پیامبر اند.
و به پیامبر سفارش کرده است که به ان ها (که این سوال را میپرسند) درباره ذولقرنین جواب خواهد داد. و در ادامه اینده ای که پیامبر در ان وعده داده که پاسخ را بیان میدارد فرا رسیده است و پیامبر در ایات ۸۴ تا ۹۹ به پرسشگران جواب میدهد.
پس این افعال اینده متوجه( اینده ای در گذشته) اند که زمان اینده مورد نظر فرا رسیده و پیامبر به قول خود عمل میکند. پس عبدا این فعل های اینده به زمان امام زمان(ع) مربوط نیستند.
از ایه ۹۹ به بعد هم که همان طور که قبلا گفته شد در مورد قیامت و سر انجام انسان ها سخن میگوید که دیگر بر همگان روشن است که قیامت در اینده اتفاق می افتد .و از این ایه به بعد به ذولقرنین اشاره ای نشده است.
در مورد این که قران برای همه انسان ها قابل فهم است اگر درست نوشته من را مطالعه میکردید می دیدید که من به مفهوم تفکر اشاره کردم.
در ادامه میگویید ذولقرنین اسم نیست بلکه لقب و صفت است که کاملا درست میگویید . در مورد کوروش نیز ذولقرنین یک لقب است اگر اسم این پادشاه ذولقرنین بود که ما به او کوروش نمیگفتیم.
اما در مورد مسئله جن و یهود و خواندن فکر و… شما اگر اشتباه نکنم در یکی از نظراتتان در بالا گفتید که خداوند پس از بعثت حضرت محمد(ص) راه خواندن تفکر از سوی جنیان را می بندد پس چگونه است که در جنگ ۳۳ روزه ذهن میخوانند؟؟؟؟
دوست عزیز جواب اقای رائفی پور هم من در کلیپ دیدم لازم نبود بنویسید اما تشکر از شما بابت نوشتن اما در ادامه:
اقای رائفی پور در یک کلیپ دیگرhttp://www.aparat.com/v/CJmhV این روایت دروغین پوریم را ان هم به صورت کاملا تحریف شده از کتاب استر تعریف میکنند و از ان به عنوان یک واقعیت تاریخی یاد میکنند.
اما در کلیپ دیگرhttp://www.aparat.com/v/a8TKi ایشون در واکنش به حرف یکی از حاضران که به ان اشاره میکند که پوریمی وجود ندارد سناریوی بالا که نوشتید را بیان میدارد.
در پاسخ به اولین دلیل اقای رائفی در مورد این که ما این ها را به عنوان یک سوتی قلمداد میکنیم و میخواهیم اینگونه اثبات کنیم که ان ها دروغ میگفتند و کتبشان جعلی است.
باید پاسخ داد اگر واقعا اقای رائفی به دنبال اثبات ان است که کتب یهودی تحریفی است چرا از مسئله پوریم و دروغ ان مایه میگذارد چراکه این داستان دروغین پوریم بیشتر به جای انکه به عنوان دلیلی بر تحریفی بودن کتب یهود معرفی شود به عنوان دلیلی برای ایران ستیزان معرفی میشود که میگویند بر اساس استر(دروغ بزرگ) هخامنشیان همشون یهودی بودند و خدمتگذار یهود. در حالی که اصلا این داستان دروغ است و منابع محکمی بر دروغ بودن ان اشاره دارد. از سویی این کتاب در زمره کتب عهد عتیق است اما بسیار جالب است که در طومار دریای مرده که جدیدن در محدوده فلسطین اشغالی یافت شده است نامی از این کتاب نیست باوجود انکه این طومار اسم همه کتب عهد عتیق را دارد الا کتاب استر.
و بسیاری از مورخین بر این باور اند که این کتاب در زمان پس از سقوط هخامنشیان و در کشاکش حمله اسکندر نگاشته شده است این دو مورد جایگاه کتاب استر به عنوان یکی از کتب مقدس برای یهودیان را تضعیف میکند. چنان که بسیاری از محققین و مورخین یهود میگویند امکان ندارد که این کتاب سندیت تاریخی داشته باشد.
سموئل کندی درباره کتاب می‌نویسد:

کتاب استر همه چیز می‌تواند باشد جز تاریخ، این کتاب، داستانی افسانه آمیز است که غرض ظاهری این افسانه آن بوده که برای جشن گرفتن عید پوریم، یک حقانیت و واقعیت تاریخی ذکر کند. کتاب استر اطلاعاتی نادرست را در مورد فارس نیز ارائه می‌دهد. در این کتاب آمده که خشایارشا بر ۱۲۷ ولایت حکمرانی کرده، حال آنکه تعداد واقعی تحت حکم او ۲۷ تا بوده است.[۵۱]
دائرهالمعارف جهانی یهود درباره کتاب استر می‌نویسد:

اکثر محققان کتاب را افسانه و داستان‌هایی می دانند که بازگو کننده آداب و سنت‌های معاصری است که با ظاهر و آهنگی قدیمی ارائه شده است تا از حمله و هجوم به آن اجتناب شود. آنها خاطر نشان کرده‌اند ۱۲۷ ولایتی که نامشان در کتاب آمده با ۲۰ ساتراپی باستانی ایران در مغایرتی عجیب است. یا حیرت‌آور است که چگونه استر، یهودی بود خودش را مخفی می‌کند، در حالی که مردخای که پسرعمو و در عین حال قیم او بوده، به عنوان یک یهودی شناخته شده بوده است. نیز غیر ممکن است که یک غیر ایرانی به عنوان نخست وزیر یا ملکه انتخاب شود و اینکه رویدادهای کتاب، اگر به راستی واقع شده‌اند، نمی‌توانسته‌اند با بی توجهی مورخان روبرو شده باشند. لحن به کار رفته در کتاب، ساختار ادبی و جایگاه کتاب بیشتر به یک داستان رومانتیک اشاره دارد تا یک واقعه شمار تاریخی. برخی پژوهشگران حتی منبع این اثر را کاملاً غیر یهودی ردیابی کرده‌اند.[۵۱]
از سویی در کلیپ اول اقای رائفی اصلا اشاره ای در مورد دروغین و غیر واقعی بودن این داستان نمیکند. و در کلیپ دوم تنها زمانی از این داستان به عنوان یک حرف احتمالا نا محتمل یاد میکند که یکی از حاضرین در جمع به او موضوع دروغین بودن کتاب استر را گوشزد میکند.
از سویی اگر واقعا اقای رائفی میخواهد نشان دهد که کتب یهودی تحریف شده است چرا از چیز های بهتری استفاده نمیکند مانند این:
(ع)؛ در سِفر پیدایش فصل ۳۲ فقرات ۲۴ تا ۳۰ چنین آمده است:

۲۴ و یعقوب تنها ماند و مردی با وی تا طلوع فجر کشتی میگرفت. ۲۵ و چون او دید که بر وی غلبه نمی یابد کف ران یعقوب را لمس کرد و کف ران یعقوب در کشتی گرفتن با او فشرده شد. ۲۶ پس گفت: مرا رها کن زیرا که فجر میشکافد. گفت: تا مرا برکت ندهی تو را رها نکنم. ۲۷ به وی گفت: نام تو چیست؟ گفت: یعقوب. ۲۸ گفت: از این پس نام تو یعقوب خوانده نشود بلکه اسرائیل زیرا که با خدا و با انسان مجاهده کردی و نصرت یافتی. ۲۹ و یعقوب از او سؤال کرده گفت: مرا از نام خود آگاه ساز. گفت: چرا اسم مرا میپرسی؟ و او را در آنجا برکت داد. ۳۰ و یعقوب آن مکان را فنیئیل نامیده (گفت: ) زیرا خدا را روبرو دیدم و جانم رستگار شد..

چند مطلبی که در این آیات آمده است:

۱. خدا با بنده‌اش کشتی می‌گیرد.
۲. خدا مغلوب این کشتی می‌شود.
۳. یعقوب به زور از خدا برکت می‌گیرد.
همان طور که گفتم خیلی از ایرانستیزان برای انکه هویت تاریخ هخامنشی را زیر سوال ببرند از این گفته ها در مورد پوریم کمک میگیرند در حالی که پوریم دروغین است. و این قضیه پوریم بیشتر دست مایه ای شده برای ایران ستیزان نه برای نشان دادن تحریفی بودن کتب یهود.
اما سناریو دوم که با عباراتی چون غلط کرده اند که در حد یک سخنور که برای جمعی سخن میراند نیست شروع میشود نیز کاملا مردود است اسرائیل بابت جنایاتش در فلسطین و بمباران بچه های کوچک اصلا شرمسار نیست و ابراز ندامت نکرده است حالا شما میخواهید برگردند به ۲۵۰۰ سال پیش و برای ان عذر خواهی کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
در مورد این جشن ها و این که شما میگویید در ۱۳ فروردین است کاملا در اشتباهید این جشن دروغین همواره در اسفند برگذار میشده است نه ۱۳ فروردین. اما همان طور که در بالا گفتم این داستان دروغین نزد دانشمندان و مورخین یهودی مردود است اما سیاست مداران چون نتانیاهو و سکان داران اسرائیل با انکه میدانند این داستان دروغین است ولی از ان به عنوان یک ابزار سیاسی و برای مصارف داخلی خود که میخواهند عقاید ضد ایرانی و ایرانستیزی خود را در میان مردم اسرائیل رواج دهند استفاده میکنند. که سال هاست چهره پلیدشان افشا شده است.برای مطالعه کامل در مورد این افسانه دروغین به
http://parsiandej.ir/%D8%B3%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%AF%D8%B1-%D9%88-%D9%82%D8%AA%D9%84-%D8%B9%D8%A7%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85%D8%8C%D9%BE%D9%88/
مراجعه کنید.

kourosh

اما پاسخ به پرسش های اقای منتقد در مورد کوروش بزرگ
ﭼﺮﺍ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﻭ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﯾﻮﻧﺎﻥ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﮐﻨﻦ؟
جواب این سوال اینگونه است که ما فقط تاریخ ایران را از منابع یونانی برداشت نکردیم علاوه بر منابع یونانی (که مورخین ان در ایران زندگی میکرده اند) ما کتیبه های هخامنشی چون دو مورد شاخص و بسیار مهم منشور کوروش و کتیبه بیستون را هم در اختیار داریم علاوه بر این کتیبه ها کتیبه رویداد نامه نبونید در بابل نیز به وقایع ایران اشاره دارد.
اما من تصور میکنم که منظور شما از این سوال این است که چرا ما مورخین ایرانی را در ان زمان نداشتیم تا از گفته هایشان به جای منابع یونانی سود ببریم.
جواب ساده است ما در ایران مورخین بزرگی داشته ایم که به ذکر جزئیات میپردازند و حتی هرودوت در کتاب خود ادعا میکند که از مطالب این مورخین ایرانی در کتاب هایش استفاده کرده است.برای مطالعه در این باب به
http://parsiandej.ir/%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AE%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%D8%AA-%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7/
مراجعه کنید.
اما با مطالعه این مطلب این سوال پیش می اید که چرا هیچ مطلبی از این مورخین ایرانی ما در دست نداریم؟جواب این هم مشخصا حمله اسکندر و حمله اعراب و کتاب سوزی هایی است که در پی ان اتفاق افتاد برای مطالعه دقیق و با مدرک در این رابطه این مقاله را مطالعه کنید
متن عینی مقاله::
بی شک، از آسیب های معنوی حمله اعراب هرچه نوشته و گفته شود کم است. پیرامون کشتار و چپاول ایرانیان در زمان حمله اعراب تاریخ نگاران معروف اعراب و ایرانی مانند: ابن خلدون، البلاذری، مسعودی، ابن هشام، ابن حزم، بلعمی، ثعالبی، شویس عدوی و… در کتاب های تاریخ نگاشته اند. یکی از اثر گذارترین این آسیب ها به زبان و فرهنگ ایران بود. ایرانیان به سبب عظمت کشورشان کوله بار چندین قرن تسلط بر جهان را در برداشتند و تمدنی کهن را در خود جای داده بودند و بدین سبب علوم عقلی نزدشان بسیار بزرگ و دامنه اش گسترده بود.

ابن خلدون که دقیق ترین و بزرگ ترین جامعه شناس و مورخ عرب است درباره کتاب سوزی به دست اعراب چنین می گوید:
« وقتی سعد ابن ابی وقاص به مداین دست یافت در آنجا کتاب های بسیار دید. نامه به عمر ابن خطاب نوشت و در باب این کتاب ها خواست. عمر در پاسخ نوشت که آن همه را به آب افکن که اگر آنچه در این کتاب هاست سبب راهنمایی است خدا برای ما راهنمایی فرستاده است و اگر در آن کتاب ها جر مایه گمراهی نیست خداوند ما را از شر آن ها در امان داشته است. از این سبب آن همه کتاب ها را در آب یا در اتش افکندند(دو قرن سکوت ص ۹۸)
همچنین ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه عن القرون الخالیه چنین می نویسد:
وقتی قتیبه ابن مسلم سردار حجاج بار دوم به خوارزم رفت و آن را باز گشود هرکس را که خط خوارزمی می نوشت و از تاریخ و علوم و اخبار گذشته آگاهی داشت از دم تیغ بی دریغ گذراند و موبدان و هیربدان قوم را یکسره هلاک نمود و کتاب هاشان همه بسوزانید و تباه کرد.
۳۵،۳۶،۴۸صفحه های
دکتر زرینکوب در کتاب دو قرن سکوت با تحلیلی منطقی به بررسی کتاب سوزی اعراب می پردازد:
شک نیست که در هجوم تازیان، بسیاری از کتاب ها و کتابخانه های ایران دستخوش آسیب فنا گشته است. این دعوی را از تاریخ ها می توان حجّت آورد و قرائن بسیار نیز از خارج آن را تأیید می کند. با این همه بعضی از اهل تحقیق در این باب تردید دارند و این تردید چه لازم است؟! برای عرب که جز قرآن هیچ سخن را قدر نمی دانست کتاب هایی که از آن مجوس بود و البته نزد وی دست کم مایه ضلال بود چه فایده داشت که به حفظ آن ها عنایت کند؟
در آیین مسلمانان آن روزگار آشنایی به خط و کتابت بسیار نادر بود و پیداست که چنین قومی تا چه حد می توانست به کتاب و کتابخانه علاقه داشته باشد. تمام قراین و شواهد نشان می دهد که عرب از کتاب هایی نظیر آنچه امروز از ادب پهلوی باقی مانده است فایده ای نمی برده در این صورت جای شک نیست که در آن گونه کتاب ها به دیده حرمت و تکریم نمی دیده است… نام بسیاری از کتاب های عهد ساسانی در کتاب ها مانده است که نام و نشانی از آن ها باقی نیست… پیداست که محیط مسلمانی برای وجود و بقای چنین کتاب ها مناسب نبوده است و سبب نابودی آن کتاب ها نیز همین است. باری از همه ی قراین پیداست که در حمله اعراب بسیاری از کتاب های ایرانیان، از میان رفته است.(انتشارت امیرکبیر ص ۹۶،۹۷)
مرتضی راوندی در کتاب تاریخ اجتماعی ایران می‌ نویسد:
یکی از آثار شوم و زیان‌ بخش حملهٔ اعراب به ایران، محو آثار علمی و ادبی این مرز و بوم بود. آن ها کلیهٔ کتب علمی و ادبی را به عنوان آثار و یادگارهای کفر و زندقه از میان بردند.
وی در دنباله می‌ افزاید:
… سعد وقاص و دیگران حاصل صدها سال مطالعه و تحقیق ملل شرق نزدیک را به دست آب و آتش سپردند.
سپس این گفته جلال‌ الدین همایی را می‌ آورد که:
همان کاری را که قبل از اسلام، اسکندر با کتابخانهٔ استخر، و عمرو عاص به امر عمر با کتابخانهٔ اسکندریه و فرنگی‌ ها بعد از فتح طرابلس شام با کتابخانهٔ مسلمین و هلاکو با دارالعلم بغداد کردند، سعد بن ابی‌ وقاص با کتابخانهٔ عجم کرد.(جلد دوم،صفحهٔ ۵۰)
دولتشاه سمرقندی در کتاب تذکره الشعرا (صفحهٔ ۲۶) به یکی دیگر از ماجراهای کتاب سوزی توسط اعراب در دوره خلافت عباسیان، می پردازد:
عبدالله بن طاهر به روزگار خلفای عباسی، امیر خراسان بود. روزی در نیشابور (به مسند) نشسته بود. شخصی کتابی آورد و به تحفه پیش او بنهاد. (امیر) پرسید: این چه کتاب است؟ (مرد) گفت: این قصه وامق و عذرا است و خوب حکایتی است که حکما بنام شاه انوشیروان جمع کرده اند. امیر فرمود: ما مردم، قرآن خوانیم و به غیر از قرآن و حدیث پیغمبر چیزی نمی خوانیم و ما را از این نوع کتاب، در کار نیست.
این کتاب، تألیف مُغان (زرتشتی ها) است و پیش ما مردود است. (پس فرمود) تا آن کتاب را در آب انداختند و حکم کرد که در قلمرو او بهر جا از تصانیف عجم و مغان کتابی باشد جمله را بسوزانند
باری، بدین گونه بود که کتاب هایی که در زمان خود در زمینه های پزشکی، ستاره شناسی، اجتماعی و دینی بی همتا بودند به دست این سبک مغزان افتاد که از جهنم هولناک صحرای عرب پا به بهشت ایران گذارده بودند و آن ها نیز آنچه کردند که در اندازه فهم و شعورشان بود.
دکتر زرینکوب در کتابش (انتشارت امیرکبیر ص۹۵،۹۶) این بار به بررسی رفتار اعراب با زبان و خط ایران می‌پردازد و می گوید:
عربان شاید برای آنکه از آسیب زبانی ایرانیان در امان بمانند در صدد برآمدند زبان ها و لهجه های رایج در ایران را از میان ببرند. آخراین بیم هم بود که همین زبان ها خلقی را بر آن ها بشوراند و ملک و حکومت آنان را در بلاد دور افتاده ایران به خطر اندازد.
به همین سبب هر جا که در شهر های ایران، به خط و زبان و کتاب و کتابخانه برخوردند با آن ها سخت به مخالفت برخاستند… شاید بهانه ی دیگری که عرب برای مبارزه با زبان و خط ایران داشت این نکته بود که خط و زبان مجوس را مانع نشر و رواج قرآن می شمرد.
در واقع از ایرانیان حتی آن ها که آیین مسلمانی پذیرفته بودند زبان تازی را نمی آموختند و از این رو بسا که نماز و قرآن را نیز نمی توانستند به تازی بخوانند. در کتاب تاریخ بخارا (صفحه ۷۵ چاپ تهران) آمده است:
مردم بخارا به اول اسلام، در نماز قرآن به تازی خواندندی و عربی نتوانستندی آموختن و چون وقت رکوع شدی مردی بود که در پس ایشان بانگ زدی: بکنیتا نکنیت، و چون سجده خواستندی کردن بانگ کردی: نگونیا نگونی کنیت.
با چنین علاقه ای که مردم در ایران به زبان خویش داشتند شگفت نیست که سرداران عرب زبان ایران را تا اندازه ای با دین و حکومت خویش معارض دیده باشند و در هر دیاری برای از بین بردن و محو کردن خط و زبان فارسی کوششی ورزیده باشند.
در پایان به ذکر سخنی در کتاب عقدالفرید چاپ قاهره (جلد ۲ صفحه ۵) از زبان خسرو پرویز میپردازم که می گوید:
اعراب را نه در کار دین هیچ خصلت نیکو یافتم و نه در کار دنیا. آن ها را نه صاحب عزم و تدبیر دیدم و نه اهل قوت و قدرت. آنگاه گواه فرومایگی و پستی همت آن ها همین بس که آن ها با جانوران گزنده و مرغان آواره در جای و مقام برابرند.
فرزندان خود را از راه بینوایی و نیازمندی می کشند و یکدیگر را بر اثر گرسنگی و درماندگی می خورند. از خوردنی ها و پوشیدنی ها و لذت ها و کامروانی های این جهان یکسره بی بهره اند…»
منابع
کتاب ۲ قرن سکوت(انتشارت امیرکبیر ص ۹۵،۹۶،۹۷- انتشارت سخن ص ۱۱۵،۱۱۶،۱۱۷،۱۱۸)
کتاب تاریخ طبری چاپ مصر (صفحه ۲۸۵،۲۸۶)
کتاب آثارالباقیه (صفحه ۳۵،۳۶،۴۸)
کتاب تاریخ بخارا چاپ تهران(صفحه ۷۵)
کتاب عقدالفرید چاپ قاهره (جلد ۲ صفحه ۵)
کتاب تاریخ اجتماعی ایران (جلد دوم،صفحهٔ ۵۰ )
کتاب تذکره الشعرا (صفحهٔ ۲۶)

قبل از انقلاب یا حتی قبل تر چرا هیچ منبعی راجب به کوروش نیست؟؟؟
دوست عزیز منبع بسیار است منابع کتیبه ها هستن و نوشته های مورخین یونانی است.
اما به نظر من منظور شما این بوده که چرا هیچ سخنی از این منابع وجود ندارد که البته که وجود داشته است. لطفا این مطلب را مطالعه بکنید
http://kheradgan.ir/%D8%B4%D8%B1%D8%AD-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B1/
پس میبینیم که حتی در زمان قاجار از کوروش در میان تحصیل کرده ها سخن رانده میشده است.
اما کار به این جا ختم نمیشود علاوه بر کتب یونانی و کتب یهودی و کتیبه های ایران و بابل ما نوشته های مورخین ایرانی را نیز در اختیار داریم که در سده های ابتدایی اسلام نگاشته شده اند و به کوروش اشاره میکند. برای مطالعه رجوع کنید به
http://www.aparat.com/v/CK6rg
اگر نخواستید که دانلود بکنید این مطالب نیز مفید اند
http://forum.tarikhfa.com/thread10155.html#post44364
البته توصیه من کلیپ است چراکه کامل تر است.
پس میبینیم که تا قبل از زمان رضاشاه نیز منابع بسیاری در زمینه تاریخ هخامنشیان وجود داشته است.

ﭼﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻮﺭﻭﺵ ﺭﻭ ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ ﻫﺎ ﺑﺴﺎﺯﻥ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺎ
ﺑﺪﻥ؟؟؟
این سوال بعدی شما است و بسیار جالب است . در زمان قاجار و در زمان (اوایل)پهلوی اوضاع مردم ایران بسیار اشفته بود و حتما مطلب هولوکاس ۹ میلیون ایرانی را در این باب خوانده اید. در چنین شرایطی مشخص است که زمانی که مردم فقیر اند و دقدقه نان شب دارند به یافته های باستان شناسانه در بیابان های ایران اهمیتی نمیدادند در چنین شرایطی بود که کشور های انگلیس و فرانسه که هم در قاجار و هم در پهلوی نفوظ داشتند به ایران امدند و شروع به حفاری کرده اند و این اثار را یافته اند اما هدف ان ها کمک به ایران در زمینه کشف این اثار نبود بلکه انان همه را دزدیدند و هم اکنون میبینید که در موزه ها و مجموعه های این کشور های اروپایی قرار دارد. و از محل این اثار در امد های کلان توریستی دریافت میکنند واقعا خنده دار است که من ایرانی برای دیدن اثار باستانی نیاکانم باید برم موزه لوور فرانسه!!!!!
اما شاید مقصود شما این است که اصلا انگلیسی ها این ها را کشف نکرده اند و در این دوره وارد ایران شدند و شروع کردند به تاریخ سازی برای ایران!!!!!!!!!!!!
که پاسخ شما اینگونه است که با ازمایشات دیرینه شناسی قدمت این اثار تاریخی مشخص شده است و اصل بودن ان ها تایید.
از سویی فرض کنیم که شما درست بگویید و این اثار ساخته انگلیسی ها و یهودی ها باشه.
پس چرا هنوز در سراسر ایران وقتی محققین ایرانی به حفاری میپردازند این اثار را کشف و باز هم قدمت تاریخی ان را تایید میکنند؟
دو مورد شاخص کشف کتیبه نو یافته خشایار شاه به دست ایرانیان و ترجمه ان به دست ایرانیان است.
مورد بعدی دروازه بابلی تخت جمشید در ۳ کیلومتری ان که دو سال پیش کشف شد و خبرگذاری میراث فرهنگی ان را پوشش خبری داد.
و همین چند ماه پیش کانال های زیر تخت جمشید یافت شد که تلویزیون استان فارس ان را بیان داشت!
پس میبینیم که انگیلیسی ها برای ما تاریخ سازی نکردند ان ها اگر در توان شان تاریخ سازی بود برای خود تاریخ سازی میکردند که ریشه و نژاد ان ها به اقوام وایکینگ بر میگردد که در دوره خود بخش زیادی از اروپا را به خاک و خون و اتش کشیدند. و جنایات فراوان کردند.
در ادامه از اقای شمشاد عزیز کمی گله مند هستم چراکه نباید جلوی این گفتار و سوالات اقای منتقد را میگرفت بی شک برای همه سوالات جواب هایی منطقی و محکم وجود دارد. با تشکر

montaghed13

با عرض سلام خدمت همه دوستان
از آقای شمشاد امیری متشکرم چرا که با بررسی دقیق نظرات و هوش بالایی که دارن به این نکات هم توجه دارن که اگه قسمت اعظمی از نظر منو به انتشار میرسوندن ممکن بود بعضی از دوستان نسبت به کتب تاریخی یا حتی ملیت کشورشون سست بشن ولی از این طرف ماجرا اگه انتشار پیدا میکرد خیلی از شباهت رفع میشد و جا برای مذاکره بیشتر و همدلی بین دوستان باز میشد یه آثار بد که توی عدم انتشار متوجه شدم خوندن نظر کامل دوست خوبم کوروش بود چرا که من اون سئوالاتو از طرف خودم نفرستادم و منبع سئوالاتم از قصد ذکر کردم که دوستان بدونن حتی میشه با تحقیقات زیاد و کج فهمی یه عده از این ور بوم بیفتنو که نتیجه اش هم میشه سئوالات ذکر شده ولی چیزی که من بعد از قرار دادن این پرسش ها نوشتم سند محکمی بود نسبت به اینکه غرضی در کار نیست فقط باید پاسخ داده بشه تا شبهات رفع بشه و یه بدی دیگه از عدم انتشار ادامه نظر این بود که بنده خودم دونه به دونه سئوالاتی که پرسیده بودم از سایتهای مختلف و کتبهای دیگه مختصر تحقیقی کرده بودم و جواب تک تک اون سئوالاتو تا نحوی گفته بودم و در آخر نتیجه اش به نظر خودم میتونست وحدت فوق العاده ای بین دوستانمون ایجاد کنه که این روزها شده خار تو چشم دشمنان کشورمون … الان که نظر دوستمونو خوندم یه سری چیزارو که گفتن اتفاقا با نظر من کاملا مثبتو هم عقیده ست منتهی به دلیل همون عدم انتشار بخش زیادی از نظرم کوروش عزیز چون نتونسته مطالعه کنه باعث شده که جوابهامون نسبت به خیلی چیزها یکی بوده باشه اما نشده که منظورمونو خوب به هم برسونیم فقط یه نمونه میگم مثل کتاب استر یا ایشتار که ما هم میدونیم و صد در صد قب،ل داریم که افسانه ای بیش نیست ولی جوری جا افتاده شد که انگار من بر اساس این کتاب که مثلا قبول دارم حادثه پوریمو باور کردم و جواب آقای رائفی پورم به خاطر همین اشتباه بد برداشت شد خلاصه اصلا به ق،ل معروف شیر تو شیری شد که من نمیدونم الان کدومو پاسخ بدم و شاید در حین پاسخ شاید دوباره منظور بد برداشت بشه و یه گره دیگه به گره ها اضافه بشه ولی با این حال بنده از موضع هم شمشاد امیری عزیز و دوست خوبم کوروش تشکر میکنم و اجازه میخوام که فعلا نظر نزارم چون دارم روی آدرسها و کتبی که کوروش عزیز لطف کردند گذاشتن تحقیق میکنم و اینو به همه دوستان میگم هدف از این صحبتهای ما با دوستان به هیچ وجه ثابت کردن عقلانیت و منطق بیشتر،وطن فروشی،دو به هم زنی ، یا اثبات هر صفت منفی دیگه ای نیست هدف این نظرات و مباحث برای من یادگیری و رسیدن به اطمینان مطلب از یک موضوع و بهونه ای شیرین برای صحبت کردن با دوستانه فعلا دارم نظراتو پشت سر هم کلمه به کلمه میخونم تا بتونم پاسخی در شأن این سایت و دوستان خودم بنویسم که خدای نا کرده ایندفعه دیگه سانسور نشه خخخخ شوخی کردم اینطور که ما دقیق این مسئله رو الان حدود یکساله بررسی میکنیمو سند میاریم وزیرامور خارجه با ۵+۱ بررسی نکرد ?
موفق و پیروز باشید یا حق

hossein

سل جالبی می زنید وقتی کسی حرف می زنه انتشار نمی کنید و کسانی که شب وروز دارن به عرب ها توهین می کن می زارید تمام ایران دارن به عربها توهین می کن و خودتون بالا ترین قوم می دونی تا حالا به خودت گفتین چرا من یک عرب ایرانیم ولی هیچ از هم وطنان خود ندیدم جز توهین به قوم ما همشه این گونه بود شیعه علی از زمان و جود تا حالا بد بختی و توهین دیده از بحرن از عراق ایران هر جا شیعه عرب هست در مظلومت است ا ه توهین کنید ما هم خدای داریم
خدا بزرگه تحمل می کنیم
انشالله شما سلم و در امان خدا باشین و به راه راست هدایت شوین بای

علیرضا

یا حسین
اینا کامنت گذاشتن یا داستان نوشتن

کوروش پدر ایران

درود به اقا شمشاد و کاربران پارسیان دژ
اقا شمشاد شما که فقط یک بار به سوالم جواب دادید خواهش میکنم این دفعه به تمامی سوالات پاسخ دهید
۱-کوروش رو که من خیلی به عنوان ادم خوب قبولش دارم و همیشه براین اعتقادم که ادم خوبی بود ولی اما مقام معظم رهبری گفته کوروش جنایتکار بوده و رهبرهمیشه راستگو هست پس ایا کوروش جنایتکار بوده یافردی خوب و پاک؟
۲-چرا ظاهر سایتو عوض کردید اونجور که بهتر بود و حتی راحت به مطالب راحت دست پیدا میکردیم مثلا موضوع پان ترک ها پدر کوروش اسوده بخواب خواستم بدونم چرا تغییر ظاهرش دادی?
خواهش میکنم این دفعه پاسخ دهید چون من هرروز تواین سایت هستم
تا دیداری دیگر بدرود

313

بیانات امام خامنه ای در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی: شما ببینید در ایّام تحویل ، مردم چه مکانهایی اجتماع می‌کنند! دیشب در اطراف آستان قدس رضوی ، با این‌که نیمه شب بود ، جای سوزن انداختن نبود! تا بستِ شیخ بهایی و تمام این اطراف ، مردم برای توجّه ، روی زمین نشسته بودند ! یعنی عید نوروز ، همراه با معنویت. یا دیشب – نیمه شب – هزاران انسان علاقه‌مند ، از خواب و خانه و زندگی و محیط خانواده بیرون آمدند و به مرقد امام بزرگوار رفتند. یعنی جنبه معنوی. خوب؛ حالا یک نفر هم پیدا می‌شود که از سرِ اشتباه و ندانمکاری ، به جای مرقد امام رضا و مرقد امام بزرگوار و مرقد حضرت معصومه و مراسم معنوی ، تخت جمشید را زنده می‌کند! البته تخت جمشید ، یک اثر معماری است؛ انسان ، اثر معماری را تحسین می‌کند و چون متعلّق به ما و مال ایرانیهاست ، به آن افتخار هم می‌کند؛ اما این غیر از آن است که ما دلها و ذهنها و جانهای مردم را متوجّه به نقطه‌ای کنیم که در آن خبری از معنویت نیست ، بلکه نشانه طاغوتیگری است! در همان ساختمانها که امروز بعد از گذشت یکی دو هزار سال ، ویران است ، زمانی به مناسبت همین روز نوروز ، خدا می‌داند که چقدر بی‌گناه ، در مقابل تخت طاغوتهای زمان به قتل می‌رسیدند و چقدر دلها ناکام می‌شدند! این افتخاری ندارد

سعید

با سلام خدمت جناب ۳۱۳
رهبر عزیز انقلاب دارای سایت هستند و لیست تمام بیانات ایشان از طریق اینترنت قابل دسترس است.میتوانید لینک مربوط به این بیانات را برای ما قرار دهید یا حداقل آدرس بدهید تا خودمان برویم.
به هر حال قرن قرن بیست و یک هست

اشکان(کوروش پدر ایران)

درود به اقا شمشاد۱-ببخشید عذر میخوام شما اشتباه منو درست کردین و درمورد سایتتون باید بگم شما قسمتی به نام mobileوdesktopگذاشتین که من متوجه نشدم۲-به خاطر مطلبی که درمورد کوروش گذاشتین به اندازه ی عادلی کوروش و زیبایی تخت جمشید و تمدن ایران ازتون ممنونم هرچه قدر به کوروش افتخار میکنیمتمومی نداره

kourosh

دوست عزیز مگه رهبر پیامبره که معصوم از خطا و گناه و اشتباه باشه؟؟؟
رهبر در این مورد تحت تاثیر یک عده ایران ستیز قرار گرفته است.

فرناز

ممنون بابت سایت خوبتون و تشکر بابت انتقادای قویتون.
انتقادایی که با دلایل محکم و مستند هم باعث رفع تردیدات تاریخی و هم بالا بردن دانش تاریخی میشود.

ناشناس

خیلی از شما ممنون ولی اگه به احادیث دقت کنید می بینید در مور امامان وبه خصوص امام زمانه و کوروش در ظاهر ایه امده ولی گر منظور ایات کوروش بود ولی پس چرا اون ردم الان نیست .من نمیگم که این ایات در مورد کوروش نیست ولی تمام منظور ایات هم کوروش نیست وقران هم به کوروش وهم به امامان مخصوصا امام زمان اشاره کرده. از این که این مطالبو گذاشتین ممنون

kourosh

به نظرات قدیمی تر مراجعه کنید در انجا بیشتر در این مورد توضیح داده شده است و پاسخ شما نیز همانجا داده شده است.

قاسمی

هویت دینی ما قرآن کریم، پیغمبر(ص) ،وفرزندان اوست،که برای ما مسلمانان بسیار قابل احترام است. اما هویت ایرانی بودنمان کوروش بزرگ است که در قرآن از او با نیکی و نام ذوالقرنین یاد شده است و ملتی که هویت ملی خود را به دست فراموشی بسپارد بدبخت است.

حبیب مهدی نژاد

درمورد ذوالقرنین بودن کوروش کبیر قبول ندارم

فرهاد

سلام
همونطور که میدونید ذوالقرنین یکتاپرست بوده و انسان بسیار شایسته ای به تعبیر قران می باشد
درحالی که کوروش در استوانه خودش ثابت کرده که بت پرسته و خدایان دیگری رو هم قبول داره
کوروش در استوانه خودش مینویسه که مردوک رو میپرسته و به اثبات همه تاریخدانان مردوک بتی بزرگ در بابل بوده و پسری داشته که کوروش پسر مردوک رو هم بعنوان خدا و سرور خودش یاد می کنه و میگه که از اونها می ترسه
با این اوصاف “به هیچ عنوان کوروش ذوالقرنین نیست”

سعید

فرهاد عزیز این پاسخ شما یعنی اینکه شما حتی یکبار هم ترجمه منشور کوروش بزرگ رو نخوندید و همچنین این متن رو هم نخوندید.اشتباه شمارو منم تا حالا مرتکب شدم

kourosh

برای مطالعه پیرامون کوروش بزرگ و دین او و اتهام بت پرستی که به کوروش میزنند به این ادرس رجوع کنید.
http://kheradgan.ir/%D8%AF%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4/
همچنین این نیز مفید است.
http://www.aparat.com/v/aB9YU
بعد از مطالعه کامل پیرامون دین کوروش بزرگ بعد تصمیم گیری کنید .
بر طبق اسناد و مدارک ارائه شده کوروش موحد و یکتا پرست بوده است. و از این نظر به هیچ عنوان نظریه ذولقرنین بودن کوروش خدشه دار نمیگردد.

ایران کهن

با سلام
درود بر کورش بزرگ ودرود بر ایرانیان وطن پرست و ******.
توهین به کسی نباشه************************* وشروعش از اون زمان بوده و هنوزم هست چون اعراب دشمنی دیرینه با ایرونی جماعت داره .بهتره تعصب داشته باشیم ومتحد باشیم اگه حضرت کورش هم نباشه بگیم هست .کره مردمش سگ میخورن و هال میکنن یک هزارم فرهنگ و تمدن مارو هم ندارن ولی یه جمونگ درست کردن که هنوز بچه های ما موقع بازی خودشونو جمونگ میدونن ولی ما هزار برابر ارشو پوریا و کورش و….. داریم اونم واقعیش نا افسانه و داستان مثه جمونگ و فلان .اگه ایرانی هستی پس ایرانی باش نه دشمن ایرانی

رضا

در پاسخ ب فرهاد ک نفر دوم پست گذاشته میگم منشور کوروش دست خورده س کوروش خود ذولقرنینه منشوری ک الان هست دست خورده س فک نکنین حرف مفت میزنم میتونی سخنرانی راعفی پور رو گوش کنی اون ب هزار طریق مختلف ثابت میکنه ک ذولقرنین کوروشه حرفام از سر حس ناسیونالیستی نیست تحقیق کردم چندین هفته س

313

این حقیقت را شهید استاد مرتضی مطهری در همان ابتدای انقلاب به سادگی و شیوایی توضیح داده است. سخنان خواندنی او در این باره، در کتاب “آینده انقلاب اسلامی ایران” در کتابفروشی ها در دسترس همگان قرار دارد.

این شهید بزرگوار که امام راحل همه آثارش را بدون استثنا تایید کرده و ارزشمند خوانده اند، درباره موضوع آزادی عقیده عنوان کرده است: لازم است درباره دو نوع آزادی که مایه اشتباه کاری‏ و مغلطه شده است توضیح داده شود. فرق است میان آزادی تفکر و آزادی عقیده آزادی‏ تفکر ناشی از همان استعداد انسانی بشر است که میتواند در مسائل بیندیشد این استعداد بشری حتما باید آزاد باشد پیشرفت و تکامل بشر در گرو این آزادی است اما آزادی عقیده ، خصوصیت دیگری دارد میدانید که هر عقیده ای ناشی از تفکر صحیح و درست نیست منشا بسیاری از عقاید ، یک سلسله عادتها و تقلیدها و تعصبها است عقیده به این معنا نه تنها راه گشا نیست که به عکس نوعی‏ انعقاد اندیشه بحساب میاید یعنی فکر انسان در چنین حالتی ، به عوض‏ اینکه باز و فعال باشد بسته و منعقد شده است و در اینجا است که آن قوه‏ مقدس تفکر ، بدلیل این انعقاد و وابستگی ، در درون انسان اسیر و زندانی‏ میشود آزادی عقیده در معنای اخیر نه تنها مفید نیست ، بلکه زیانبارترین‏ اثرات را برای فرد و جامعه بدنبال دارد آیا در مورد انسانی که یک سنگ‏ را میپرستد باید بگوئیم چون فکر کرده و بطور منطقی به اینجا رسیده و نیز به دلیل اینکه عقیده محترم است ، پس باید به عقیده او احترام بگذاریم و ممانعتی برای او در پرستش بت ایجاد نکنیم؟ یا نه ، باید کاری کنیم که‏ عقل و فکر او را از اسارت این عقیده آزاد کنیم؟ یعنی همان کاری را بکنیم که ابراهیم خلیل الله کرد.

شهید مطهری در ادامه به داستان بت شکنی حضرت ابراهیم ( ع ) و پاسخ ایشان به اعتراض مردم بت پرست شهر اشاره و عنوان می کند: ابراهیم (ع) خطاب به انها گفت شما چرا مرا متهم میکنید؟ مجرم‏ واقعی همین بت بزرگ است که زنده مانده مردم در جواب گفتند که از او این کارها ساخته نیست پاسخ داد که چطور است کار زد و خورد از او ساخته‏ نیست ولی اینکه حاجتهائیرا که انسانها در آنها در مانده اند برآورده کند ، از او ساخته است؟ در اینجا قرآن اصطلاح بسیار زیبائی بکار می برد، می گوید: «فرجعوا الی انفسهم»، این مناظره سبب شد که اینها بخود بازگردند* از نظر قرآن ، خود واقعی انسان عقل و اندیشه ناب و خالص‏ و منطق صحیح اوست قرآن میگوید اینها از خودشان جدا شده بودند ، این تذکر سبب شد که دوباره سوی خود باز گردند و خود را در یابند حالا کار حضرت ابراهیم را چگونه باید تفسیر کنیم ؟ آیا کاری که ابراهیم‏ (ع) کرد بر خلاف آزادی عقیده – بمعنای رایج آن که میگویند عقیده هر کس‏ باید آزاد باشد – بود ، یا آنکه در خدمت آزادی عقیده بمعنای واقعی آن‏ بود ؟ اگر حضرت ابراهیم میگفت چون این بتها مورد احترام میلیونها انسان‏ هستند ، پس من هم به انها احترام میگذارم ، یعنی درست همان چیزی را ابراز میکرد که اکنون عقیده‏ای بسیار رایج است ، آیا کار درست و صحیحی انجام داده‏ بود ؟ از نظر اسلام این اغراء به جهل (کشانیدن به جهل) است نه خدمت به آزادی در تاریخ اسلام نیز میبینیم درست نظیر کار ابراهیم ( ع ) را پیغمبر اکرم ( ص ) در فتح مکه انجام داد آن حضرت به بهانه آزادی عقیده ، بتها را باقی‏ نگذاشت به عکس دید این بتها عامل اسارت فکری مردمند و صدها سال است‏ که فکر این مردم اسیر این بتهای چوبی و فلزی و شده است ، این بود که‏ بعنوان اولین اقدام بعد از فتح ، تمام آنها را در هم شکست و مردم را واقعا آزاد کرد.

شهید مطهری سپس این شیوه را با رفتار پادشاه‏ وقت انگلستان مقایسه می کند، “وقتی که او برای دیدار از هندوستان به آنجا رفته بود در هندوستان‏ جزء برنامه سفرش ، بازدید از یک بتخانه گنجانده شده بود. خود مردم هند وقتیکه میخواستند داخل صحن بتخانه شوند ، کفشهای خود را میکندند ، اما او بنشانه احترام بیش از حد ، هنوز به صحن نرسیده کفشهایش را کند و بعد هم‏ از همه مؤدب تر در مقابل بتها ایستاد در تفسیر این حرکت عده ای ساده‏ اندیش میگفتند ببینید نماینده یک ملت روشنفکر چقدر به عقاید مردم‏ احترام میگذارد غافل از اینکه این نیرنگ استعمار است استعماری که‏ میداند که همین بتخانه هاست که هند را به زنجیر کشیده و رام استعمارگران‏ کرده است اینگونه احترام گذاشتنها ، خدمت به آزادی و احترام به عقیده‏ نیست ، خدمت به استعمار است ملت هند اگر از زیر بار این خرافات‏ بیرون بیاید که دیگر باج به انگلیسیها نخواهد داد.”

مثال دیگر استاد مطهری کوروش است. ایشان درباره او تصریح کرده است: در کتابهای تاریخ خودمان نوشته بودند کوروش چه مرد بزرگ و بزرگواری بوده که وقتی به بابل رفت و آنجا را فتح کرد تمام بتخانه‏ ها را محترم شمرد از نظر یک فاتح که سیاست استعمارگری‏ دارد، این کار، امری عادی و یک نقشه معمولی است ولی از نظر بشریت‏ چطور؟ آیا خود جناب کوروش به آن اعتقاد داشت؟ یقینا نه، اما کوروش‏ فکر میکرد این اعتقاد که مردم را در بیخبری نگاه داشته عامل خوبی برای در بند ماندن آنهاست این بود که دست به ترکیب آنها نزد.

* این اصطلاح قرآنی که هزار و چهارصد سال پیش مطرح شده است تقریبا معادل اصطلاح از خود بیگانگی و بازگشت بخویش است که درآثار هگل و مارکس و پیروان او ، بر روی آن تاکید بسیار شده است و روشنفکران ما متاسفانه بعوض اخذ آن از قرآن و درک معنای عمیق آن از این کتاب ، آنرا از غرب اخذ کرده اند.

صفا

دوست عزیز گفتید امام همه مطالب شهید مطهری را قبول کرده این سخن خلاف است چون یک کتاب او را پس از چاپ دستور دادند که جمع آوری کنند و خمیر کنند مانند کتابی با مضمون اقتصاد اسلامی ایشان

حامد

با عرض سلام من چندی پیش تصمیم گرفتم که اصلا بحثی رو ایجاد نکنم-همه نظرات دوستان موافقان و مخالفان ذوالقرنین بودن کوروش رو خوندم.منم با بی طرفی و استناد موافقان برام ثابت شد که کوروش ذوالقرنین نیس-این هم با هر علمی که میخواید با زبان ریاضی گرفته تا تلمود یهود و فقه اسلام میشه اثابت کرد که شما بصورت کاملا واضح اشاره کردید که کوروش ذوالقرنین نیس-بگذریم- در مورد رهبری باید اینو بگم ایشون بر خلاف نظر اقای کوروش اصلا تحت تاثیر این و ان نمیگیره میتونید به نظرات ایت الله مطهری و ایت الله امام خمینی مراجع کنید من میتونم چی در مورد دوران باستان ذکر کردند که در جای از بحث دوست عزیزم گفتن که رهبری اشاره به اسم کوروش پادشاه هخامنشی نکردند بلکه اشاره به تخت جمشید کردند بهرحال شما اصرار دارید تخت جمشید رو به کوروش و هخامنشیان ربط ندید و این به خوده شما ربط داره-در مورد نظر ایت الله طباطبایی همان طور بعضی از دوستان اشاره داشتن مگه رهبری معصوم هست که حرفی رو که بزنند درست باشه خب بنده هم با اطلاع اندکی که از اسلام دارم میدونم خیلی از نظریات بزرگ اسلامی بعد مدتی توسط شاگردان خود مرجع به جنجال کشیده میشه و یک نظریه جدید پدیدار میشه میدونم اطلاعی از فقه اسلام ندارید پس من به ارسطو و افلاطون اشاره میکنم که چطور شاگرد نظریات و مباحث استادش رو به جنجال کشوند اگه هم از فلسفه و منطق چیزی نمیدانید از نظر علوم نظری براتون بگم که مثلا انشتین در نظریه نسبت خود میگه هزاران ازمایش هست که نظریه منو رو ثابت میکنه اما کافیه یک ازمایش درست از اب در نیاد تا کلا نظریه ی نسبیت زیر سوال بره!!!اگه هم دوست دارید از نظر منطق دودویی و منطق باینری هم حرفم رو براتون ثابت کنم  هر نظریه میتونه در تاریخ زیر سوال بره مانند نظریه نظریه ی تنازع بقاء و نظریه فرگشت که در دوران خود بی نظریه بودند اما الان با اینکه میدونیم این نظریه ها خیلی عالی هستن اما انها رو یک بچه ابتدایی هم به راحتی رد میکنه.پس نگید اقای فلانی وفلانی گفتن اینا ملاک نیس ملاک نتیجه گیری علقی و منطقی ماست دوباره بگذریم–در این سایت بیشتر گروه ها بهم توهین میکنند بخصوص گروه های موافق و این نمیدونم از چی سرچشمه میگیره و این اقایان در حالی که نه تنها هیچ از روند تاریخی یک سلسله اطلاع ندارند بلکه ادعاشون هم میشه.و این باعث میشه هیچی بحثی به نتیجه نرسه.از دوستانی هم که مخالف اند خواهش میکنم به ایات قران و ائمه و پیامبران توسل نکند چون این باعث توهین به انها میشه و شما در توهین هم شریکید. برای نفی و رد نظر مقابل اگه واقعا چشم و گوشی باشه از دلایل عقلی بیارید که طرف مقابل نگه که نه خدا وجود دارد نه پیامبر و نه معجزه و دین که قطعا شما شریک انها خواهد بود امام علی علیه السلام میفرماید شما شریک توهین های به خودتان هستید. پس خواهشا استداعا دارم الکی از اسم های بزرگان دین استفاده نکنید.چه برسه به ائمه و پیامبران!!!!با کمال تشکر از همه دوستان مخالفان و موافقان.اقای شمشاد هم اگه مایل بودند چطور از حرفهای ایشون استدالال میشه که کوروش ذوالقرنین نیس میتونم در منظره یک به یک و در زمان واحد با ایشون بحث کنم چون در اینجا فقط و فقط به اقای شمشاد امیری خراسانی جواب خواهم داد.من هم قول میدهم نه از نظر کسی استفاده کنم که بگم فلان کس در فلان زمان گفتن بلکه فقط برای رد نظریه خودشان از حرفای خودشان استفاده خواهم کرد و لا غیر . الا ایشون بخواند موضوع رو از یک استدالال به یک بحث علمی تاریخی و دینی بکشند که من هم با اینکه رشته ام اصلا نه به تاریخ میخوره و نه به فقه و منطق ولی سعی خودمو میکنم از نظر کاملا عقلی و بدون هیچ طرفداری از کسی یا گروهی و فقط برای یک نتیجه واحد اگه خدا خواست اثبات میکنم و  این هم رو بگم این بحث هیچ از معنویات و شئونات هیچی طرفی کم نمیکنه

سعید

جناب حامد
خواهش میکنم کامل بخونید چون در پایان ازتون تقاضایی دارم
 نظر تمام علما به کنار
منشور کوروش شده اولین سند حقوق بشر
جواب شما:هیچی از تاریخ حالیت نیست،فقط من میدونم،تا الان فکر میکردم با چند تا آدم مطلع دارم صحبت میکنم،آخه از چیزی که نمیدونی حرف بزنم که چی بشه،منابع شما همه در حد نظریه هست،با شما باید از اول ابتدایی کار کرد،احمق ترین انسان کسی است که چشمش را به روی حقیقت ببندد،ای کاش یکی بهتر از تو باهام بحث میکرد و…
وصف حال شما که اینقدر خودتو دانا میدونی:
خدا بودم خدای خود پرستان/گدا کردی مرا تو سنگ مغرور
مرا باور به بی همتایی ام بود/مرا از باور خود کردی ام دور
بنده از شما یه خواهش دارم:
من یه آدم بیسواد
دوتا آیه قرآن برات آوردم به جای اینکه تفسیرش کنی پیچوندی،شما که اینقدر عالمی و وقت داری واسه نوشتن نظرات در حد طومار نامه،خوب عزیز من اگه من در اشتباهم شما که به قول خودت قرآن رو کامل خوندی و از شان نزول آیات اون مطلعی واسه من توضیح بده که چی هست و برام ثابت کن اشتباه میکنم،باور کن خیلی ثواب داره که یک مسلمان جاهل رو از جهل خودش در بیاری.
بنده دوباره از شما تقاضا دارم قبل از اینکه بحثی درباره ذوالقرنین بکنید اول اون دوتا آیه قرآن رو برای من شرح بدید،به هر حال ما مسلمانیم خوبه که برادر مسلمان خودمونو از جهل نجات بدیم.
در رابطه با سواد قرآنی خودم باید بگم تا بحال فقط تفسیر آیات مربوط به ذوالقرنین رو در تفسیر نمونه آیت… مکارم مطالعه کردم و در رابطه با حمله اعراب و شرعی یا غیر شرعی بودن هم به دو آیه گفته شده اکتفا کردم و تا الان که بیست و سه سال از خدا عمر گرفتم دوبار قرآن رو به طور کامل خوندم،اما بدون تفسیر و فقط ترجمه نصفی از قرآن رو مطالعه کردم،به هر حال بنده از شما تقاضا دارم با علم قرآنی خود آن دو آیه از قرآن را برای ما تفسیر کنید و ثابت کنید ما اشتباه میکنیم،ثابت کنید که گسترش اسلام با شمشیر مشروط به نکشتن زن و بچه مشروع میباشد.ما فرض میکنیم اعراب در حمله به ایران حتی یک زن و بچه را هم نکشته اند و فقط با سربازان ایران جنگیده اند و شما ثابت کنید که حمله اعراب به ایران و روم برای گسترش اسلام مورد تایید پیامبر(ص)بوده است .در اینصورت میتوانم بگویم که شما جوابی محکم و کوبنده داده اید چرا که قرآن کلام خداست.
در غیر اینصورت اولین چیزی که به فکر من میرسه اینه که شما نتونستی اون دو آیه رو تفسیر کنی و پیچوندی و اومدی تا در اینجا یه بحث دیگه راه بندازی.

اشکان(کوروش پدر ایران)

دروداره اشتباه کردم شما چیزی تغییر ندادین و رهبر هم چیزی نگفتدرمورد کوروش بگم هرچی بهش افتخار میکنیم تمومی نداره به اندازه عادلی کوروشو زیبایی تخت جمشید و تمدن ایران از شما سپاس گذارم

اشکات(کوروش پدر ایران)

درود فراوان بر شمشاداقا شمشاد شما اجازه میدین که من نوشته های شما را  که در کانال تلگرام هستش رو در کانال تلکرام خودم کپی کنم اگر تو بخش پرسش و پاسخ نگفتم چون عجله دارم فردا روز کوروش هیتش حداقل برای جد من کوروشبدرود

ابی

با سلام : احسنت بر شما جناب خراسانی اگر لطفی نمایید و دیگر آیات قرآن کریم را تفسیر نمایید بسیار سپاس گزارم چرا که از صدر اسلام تا کنون به این لطافت و صراحت و به این  جسارت کسی که کمترین اطلاعات از قرآن و تاریخ اسلام و حتی کمترین اطلاع از زبان قرآن ندارید و تفسیر هم می نمایید . واقعا که از صدر اسلام تا کنون در جهان اسلام هزاران مفسر آمده و در بین آنها دو نفر از آنها از کوروش نام برده اند که اتفاقا مربوط به دوره معاصر می باشند و در مابقی مفسرین که از نظر تاریخی نسبت به زمان کوروش بسیار نزدیک بودند نامی از کوروش نبرده اند . چرا راه دور برویم همان همشهری شما فردوسی که (متاسفانه همانند مدرک دادن امروزی است که بیشتر مبنای سیاسی دارد تا حقیقی و علمی همانند دکترایی که اکثر روسای جمهور به روسای جمهور دیگر می دهند . که از زمان پهلوی به یک شاعر بدون مدرک و با انگیزه سیاسی حاکم لقب حکیم دادند ) فردوسی که بسیار بیشتر از شما خود را پارسی می دانست و از نظر تاریخی به تاریخ کوروش بسیار نزدیکتر بود یک کلمه از کوروش نام نبرده است . در ضمن تاریخ طبری و دیگر مورخین که از نظر تاریخی بسیار به کوروش نزدیک بودند با این صراحت لقب ذوالقرنین به کوروش ندادند و بعد شما که نمی دانم در چه مدرک دانشگاهی هستید ذوالقرنین را شناختید و بسیار زشت تر اینکه به پیامبر اسلام نقل قول می نمایید . می دانستید کسی در حال روزه باشد و دروغ بر خدا و پیامبر ببندد روزه اش باطل است و ای به حالتان که تمام آخرتتان را به یک مشت دروغ اثبات نشده تاریخ می فروشید . البته از شما بعید هم نیست چرا که وقتی با تمام جسارت تمام تاریخ این سرزمین را انکار و مبدا ایران را از ورود آریاییها به حساب می آورید ؟ آیا می دانستید که در مناطق مختلف این منطقه ابزار و وسایلی به قدمت ۱۰ تا ۱۲ و شاید بیشتر هم پیدا شده و تمام این ابزار در زمانی ساخته شده اند که در دنیا علم و دانش در حد ابتدایی بوده که از نظر دیرینه شناسی در جهت توسعه و پیشرفت جامعه بشریت اثر گذار بوده همه آنها را کناری زده و ایران را از زمان ورود آریاییها بر می شمارید و جسارت بیشتر این که با تمام جسارت تمام اقوام این منطقه را انکار و همه را به نام پارسیان جعل می نمایید و به قول امام حسین اگر دین ندارید (که نژاد پرست دین ندارد ) اقلا آزاده مرد باشید . مرد مومنن مسجد ندیده شما با جسارت کامل یورش بردن هخامنشیا ن به دیگر اقوام و تسخیر سرزمین آنها را که هیچ بار مثبتی و معنوی هم به سرزمینهای مسخر ندارد یک عمل خوب و پسنده می دانید و همان عمل را از دیگر کشورها که بعضا اثرات معنوی و علمی بسیاری هم داشته است را ضد بشریت نی دانید ؟ این چه قضاوتی است که شما می نمایید البته تمام اینها را از کسی که چنان در نژاد پرستی پیش رفته است که دیگر اقوام جامعه خود را که در کنار او زندگی می کنند نمی بیند وای به حال دیگر کشورها مگر آنها را خواهد دید . کسی که تمام اقوام و داشته های دنیوی و معنوی پیش از ورود آریاییها را نادیده بگیرد از این شخص چه انتظاری دارید کسی که حمله و تسخیر دیگر اقوام را دارد و طبق همان منابعی که کتب خارجی کوروش را شناسانده در همان منابع ذکر نموده است که شورشهای مناطق تحت تصرف را چگونه همانند امریکا و اسرائیل غاصب به شدت سرکوب نموده را همانند سیاسیون غربی موجه می انگارد . چه انتظاری دارید . و در ضمن در سایت خود جسارت و دزدی تاریخی را به حدی می رساند که تاریخ مجهولی برای خود را به ۵۰۰۰ سال و بعضا اگر کسی چیزی نگوید به قبل از حضرت آدم می رسانند ؟ مرد مومن در زمانی که در دنیا سازمان بین اللمللی وجود نداشت و ملاک حق و باطل فقط به دست شمیر مشخص می گردید در یک مدت کوتاهی یک فردی حکومت نموده است که در ذهن علیل نژاد پرستان به حدی بالا می برید که به پیامبری می رسانید و خدا را شکر که دین تحریف شده زرتشت حاکم نیست وگرنه یا کوروش را هورا و یا اهرمن هم می نامیدید و چه بسا بالاتر از اینها یعنی تو امن بلاترین خداوند زمین و آسمان می پنداشتید مرد مومن مسجد ندیده از خدا بترسید و بدانید که مرگی وجود درد و از این اراجیف چیزی نه در این دنیا و نه در آخرت به شما نخواهد رسید و چه بسار اگر هیچ گماه دیگری هم نکرده باشید همین که تفکر شرک آمیز و غلو  و دروغهایی که به نام تاریخ در ذهن ناآگاهان جوان ایرانی می نمایید به طوری که آنها را هم مانند خودتان بیمار نژادی کنید و این افراد احساسی را که بنیه دینی ضعیفی هم دارند به گمراهی نزادی می برید ؟ واقعا جای تاسف دارد به اینکه مانند انسانهای شریف و ازده در رابطه با تاریخ دقیق و صریع و درست و منصفانه تجزیه وتحلیل کنید و از خوبی ها و بدیهای تایخ برای آینده مناسب جامعه مان چراغ روشنی به دست بیاوریم بدتر افراد بساری را به انحراف تفکر بکشید که خود را دربین اقوام مختلف ایران اسلامی برتر از دیگران بدانند ؟ اگر واقعا شما دلسوز ایران بودید به جای این دروغ پردازیها می آمدید مرد مردانه حقایق خوب و زشت تاریخ ایران را بیان می نمودید . تا چراغی برای جلو رفت ایران اسلامی باشد نه اینکه در منطقه ایران را بهشت و در بین ایرانیان پارسیان را بهترین و در بین ایرانیان استانخودرا بالاترین و در شهرتان خانواده خودتان را بهترین و در بین خانواده خودتان شخص خود را عالمترین آدم بدانید این را گفتم از این جهت که شخص نزاد پرست از نظر روانشناسی کسی است که به دنبال هویت وشخصیت گمشده خویش است لذا به این طریق شاید خود خویش را پیدا نماید . اگر واقعا شما دوستدار ایران هستید بنشینید از شراکت همه اقوام که هر کدام دروسع خویش در جهت آبادانی این سرزمین می کوشد یکی در لباس ریاست یکی در لبلاس سوپور محل یکیی دگتر یکی کاسب و هر فردی یک گوشه این کشور زحمت می کشد و افراد ایران از قومیتهای بسیاری حتی غیر مسلمان تشکیل شده که در جا جای خود اثر گذار است نه اینکه سایتی را باز نمایید و موجب انحراف بخصوص جوانان احساساتی پاک سیرت شوید و دیگرانی بیایند دروغهای شما را افشاء  نمایند و در این بیا جوان بیگناه دوچار سر در گمی شود و نداند که کدام درست و صحیح است راست می گویید نام سایتتان را یک سایتی قرار دهید که مربوط به تمام اقوام کشور شود حد اقل نام استانتان را بگذار و تمام اقوام استانی را در آن دخیل بدان نه اینکه نام یک قومی را بگذاری و اگر رو بدهند مدرک درست می کنید که فرزند بلافصل کوروش هستید و باید تاج و تخت کوروش رب به شما بسپارند . خلاصه امثال شماها بسیارند که با این حرفها امکان اصلاح وجود ندارد بلکه اگر هم نوشته ای قرار دادم شاید برسد به دست جوان پاک سیرتی و شاید از افتادن در جاه ویل نزاد پرستی محفوظ گردد.  یک مدرس گمنام و که ۵ سال یرای سر افرازی ایران اسلامی در جبهه حق خدمت نموده ام و این را از این جهت گفتم که بدانید از شما به این کشور اسلامی دلسوزتر می باشم نه اینکه الکی فقط دم از ایران بزنم و فردایی خطری پیش آمد دنبال  لانه موش بروم و حی بگویم من دکترم و کوروش زاده نژاد پرست.( لازم به ذکر است در رابطه با ازدواج محارم در ایران باستان هم از منابع باستانیان و هم منابع خارجی و هم از منابع اسلامی مطالعه نمایید . ) 

حامد

اقای امیری صراحتا میگم شما در مورد این نظریه هیچی دفاعی ندارید!!در مورد علامه طباطبایی و ابو کلام هم باید این رو بگم نظریه پردازی مثل میر داماد و ملا صدار و اشراقیه و هزارتا چیز دیگه رو هزاران نفر از علما و صاحب نظران رد ، نقد و یا ارتداد میدونن چه برسه به یک نظریه کوچک  این علما کرام اسلام پس شما در مورد کل استدالال های باقی بی دفاع می مونید و با قاطعیت میگم کوروش ذوالقرنین نیست حداقل با استناد به حرف های خودتون میتونیم این رو بفهمیم

سعید

چیه حامد؟
از اینکه داعش داره تضعیف میشه ناراحتی؟
امیدوارم تو در اون دنیا با همون مجاهدین اسلام(البته از نظر خودت)که برای گسترش دین اسلام(البته نسخه ی خودشان و نه اسلام واقعی)چند صد هزار انسان را گردن زدند و زنان و دخترانشان را به بردگی جنسی گرفتند محشور شوی.
متاسفانه برخی از ما انسانها بخاطر تعصبات جاهلی خودمان آنقدر وقیح و بی شرم میشویم که سعی میکنیم بزرگترین جنایات بشری را بخاطر احساسات نژاد پرستانه خود(و نه ملی گرایی)توجیح کنیم،آن هم با سوء استفاده از دین.
جناب حامد هروقت اون دو آیه از قرآن کریم رو برای من توضیح دادی که چی هست و تونستی به من بفهمونی که چطور میشه با شمشیر یک دین الهی رو در قلب مردم جا بدی بعد درباره ذوالقرنین اظهار نظر کن.
در ضمن ای کاش میدونستی علامه طباطبایی از چه جایگاه علمی بالایی در بین روحانیت برخوردار است و بعد اظهار نظر میکردی.
اسلامی که امثال تو بهش ایمان دارین اسلامی هست که تیشه به ریشه ی تمام ملتهای دنیا میزنه و از عرب به عنوان قومی متمدن که که حتی یک ساعت هم در جهالت نبوده اند یاد میکنه.

Hussein-servant

آقای شمشاد خوب است بدانید که جوانان ترک زبان را چه کسی از نظر شما به سوی وطن فروشی سوق میدهد:
امثال شما هستند که با پیامبر کردن کوروش و بالا تر نشان دادن فارسها و کوروش پرستان سعی در تحقیر سایر اقوام غیور ایرانی دارید ،با ساختن جک ها و ترک را بلا نسبت ،خر نامیدن،لر را بلا نسبت ،نفهم نامیدن،رشتی را بی غیرت جلوه دادن و …
وقتی در یک خوانواده فرزندی را جلوی سایر فرزندان به تمسخر بگیری آن فرزند یک روز خسته شده و خوانواده را ترک خواهد کرد چون دیگر توان تحمل ندارد این ماجرا شبیه ماجرای آذربایجان است.
البته من نمیگم که آذربایجان باید جدا بشه ،من خودم یک ایرانی هستم و غرور ایرانی دارم و برا سرزمینم جونمو هم میدم .فقط خواستم بفهمید که حسی رو که الان بعضی جوانان غیور ترکی نسبت وضع موجود دارند رو امثال شما باعث بوجود امدنش شدید.
در ضمن خوب است بدانید همین ترکهایی که فحش نثارشان کردید انسان هایی همچون برادران باکری برا ایران دادند،لشکر عاشورا برا ایران دادند(بد نیست راجب لشکر عاشورا مطالعه بفرمایید)،
(همان طور که میدانید تبریز به شهر علامه ها مشور است) :علامه جعفری داده اند،علامه طباطبایی داده اند همان کسی که با استناد به سخنانشان و برداشت متعصبانه از آنها کوروش را پیامبر کردید (گفته اند ذوالقرنین به کوروش نزدیکتر است نگفتند که صد در صد کوروش است،)
شما برای اثبات کوروش از یهودیان و بت پرستان و آتش پرستان دفاع کردید و مورد حمایت قرار دادید
ولی جوانان ترک زبان را که هموطن شما هستند(با هر عقیده ای) اینگونه با آنها برخور کردید
آیا شما یک وطن پرست هستید؟
اگر هستید نباید برخورد های به این شکل داشته باشید.
یاعلی مدد.

همچنین ببینید

سازندگان پاسارگاد (مقبره کوروش بزرگ) که بودند ؟

سازندگان پاسارگاد از گواهی‌هایی که مورخان یونانی و رومی بر جای گذارده‌اند، مشخص است که ( پ…