تمام حقوق مادی و معنوی، محتوا  برای نویسندگان و پارسیان دژ محفوظ است.

درباره نویسنده

شمشاد امیری خراسانی

شمشاد امیری خراسانی

ما میتوانیم با بررسی پیشینه باشکوهمان و همچنین بررسی اشتباهات پیشینیان ،برای پیشرفت کشورمان قدم برداریم. همانا که تاریخ گذشتگان ما می تواند چراغی باشد برای ما، که هرگز راهمان را گم نکنیمکشوری که هویت خود را فراموش کند جفای بزرگی در حق آیندگان و خویش کرده. کشور بی هویت یعنی محکوم بودن به تباهی چرا در حالی که دارای اصیل ترین هویت ها هستیم آنها را کنار بگزاریم؟

نوشته های مرتبط

یک دیدگاه

 1. 31

  مهناز

  درود و خسته نباشید. تاریخ یعنی تمام داشته های یک ملت.مگر در دنیا چند تمدن به قدمت و پرباری تمدن ایران زمین داریم که بی تفاوت بگذریم. آرزو میکنم بتوانیم این آثار گرانبها را با رعایت امانت به نسلهای بعدی این مام وطن برسانیم . (با تمام وجود از شما دوست عزیز سپاسگزارم)

  پاسخ
  1. 31.1

   حمید

   با سلام مهناز خانم با نظرتون کاملا موافقم منم عاشق تاریخ ایرانم و بهش افتخار میکنم .

   پاسخ
 2. 32

  کامران

  با سلام به همه هم میهنان گرانقدرم. در درجه نخست همه ما به گذشته پرافتخار ایران باستان می بالیم اما خودمان برای مانایی ایران پرشکوه چه کرده ایم؟ آیا چند سده دیگر آیندگان برما درود خواهند فرستاد یا نه آفرین ( نفرین ) . دوم : اگر نظام فعلی ، فیلمهای تاریخی از کره و چین و … دیگر نمایش می دهد ولی از گذشته گران سنگ ایران باستان خیر ؛ آشکارا می گوید که از شکوه و میهن پرستی گذشتگان بیم دارد زیرا ******** خود را باید به دنیای حاضر نشان دهند….
  سوم : کاش جوانان برومند ایران ، دانش و پویاییشان آنقدر بالا ببرند و با کوشش خود بر شکوفایی ایران آنقدر بیفزایند تا ********* ، شایستگی جوانان میهن را ناگزیر از پذیرش باشند و کشور را به شایستگان بسپارند . وگرنه آینده ایران از زمان قاجار بدتر خواهد شد.
  شاد و پیروز باشید

  پاسخ
 3. 33

  خشایار

  درود
  سپاس از زحمات شما .
  انجمن شاهنامه خوانان شهرستان اغاجاری از تمامی افرادی که در زمینه زنده نگه داشتن فرهنگ و تاریخ ایران زمین تلاش میکنند کمال تشکر را دارد ما هم در این راه تمامی فعالیتهای خود را در وبلاگ راه خرد اورده و امیدوارم ما را در این راه یاری کنید .
  وطن بوسه بر خاکت .

  پاسخ
 4. 34

  فائزه

  سلام خسته نباشيد
  ببخشيد درمورد نقش حمله شير به گاو من توي يك كتاب خوندم نماد اغاز بهار وجشن هاي نوروز است

  پاسخ
  1. 34.1
   شمشاد امیری خراسانی

   شمشاد امیری خراسانی

   درود بانو
   این تعبیر هم به نوعی درسته اما برای آشنایی بیشتر من پیوند مقابل رو پیشنهاد می کنم: http://url.parsiandej.ir/dEKlc

   نبرد شیر و گاو:
   گاو در هنر هخامنشی پاینده و نگهدارنده به شمار می‌رفته و به همین دلیل در سر ستون‌ها و در درگاهها به کار رفته است . اما از طرفی گاو به ماه هم مربوط می شد و به حاصلخیزی و باروری هم ربط دارد
   گاو نماد ماه و شیر نماد خورشید است. شاید فائق آمدن شیر بر گاو، فائق آمدن خورشید بر ماه و روز بر شب و روشنایی بر تاریکی است. اما بهترین تعبیری که از نقش شیر گاو شکن وجود دارد به شرح زیر است:
   گاو و شیر (ثور و اسد) هر دو از صورت‌های فلکی هستند. در نزدیکی‌های اعتدال ربیعی، (نوروز) برج اسد بر برج ثور تفوق می‌یابد و بهار می‌شود و حاصل‌خیزی و تجدید حیات آغاز می‌شود.

   پاسخ
   1. 34.1.1

    بهزاد

    باسلام به شما وصاحب سلام….ببخشیداقای خراسانی..میشه درموردعکس اخری مردی با یک بای باله ماهی درموردنمادومنظورش توضیحی بدین…..

 5. 35

  ساسانیزدی

  باسلام خدمت همه دوستان عزیز وارجمند
  بنظر من تمدن بالای ایران رو نمیتوان بازگو کرد فقط میدانم میتوان درتاریخ تمدن ایران تجسس نمود ودرتفکر اینکه ایرانی بودن خود رامایه افتخار بدانیم نه اینکه به تمدنهایی دل ببندیم که هیچ پایه واساسی ندارند دل بست وخودرا بمانند تمدنهای توخالی منش وروش زندگی خودرابرناریزی نمود
  درکجای تاریخ ایران باستان بی بندباری مایه افتخار بوده ومتاسفانه باحضور وتجاوزبه ایران تمدن ودست نوته ها دچار ویرانی ویابه فراموشی سپرده شده اند

  پاسخ
 6. 36

  سعید

  ایران قلب تمدن بشریت بوده.ولی طی سالها نقش ایران کم رنگ شده.
  ولی این جنگ ها نبودند که به سرزمین ما آسیب زدند.لطمه اصلی رو خودمان به خودمان زدیم.
  با فراموشی فرهنگ ایرانی.

  پاسخ
 7. 37

  سعید

  به نظر من حمله اعراب دلیل نابودی شاهنشاهی ایران نشد
  و برعکس باعث شد تا ما بیشتر قدر این آب و خاک رو بدونیم.

  پاسخ
  1. 37.1

   پارسا

   اگر تاریخ رو به دقت بخوونید متوجه میشید که حمله اعراب به ایران باعث ازبین رفتن بسیاری از داشته های این آب و خاک شد از جمله: فرهنگ -هویت -آثار تاریخی و… بنابراین حتما باید قدر این آب و خاک رو بدونیم ولی نباید فراموش کنیم که اعراب بیابانگرد بدوی چه بلایی بر سر این آب و خاک آوردند

   پاسخ
 8. 38

  عیسی صفدری

  درود بر ایران باستان
  امیدوارم یه روزی همه بدونن که اعراب(تازیان)و ترکها چقدر به فرهنگ ایران صدمه وارد کردند

  پاسخ
 9. 39

  علی درخشان

  سلام به همه‌ی ایرانی های آریایی نژاد
  عاشق نام وطنم هستم عاشق تاریخ وطنم هستم. و عاشق مردمان پاک سرزمینم هستم دوستتان دارم

  پاسخ
 10. 40

  ایرانی

  بادرودفراوان برتک تک ایران پرستان,ازماست که برماست

  پاسخ
 11. 41

  ايران

  آري تاريخ اينگونه روشن بر ما نمايان است ، تا حدودي ميدانيم چه امپراطوري ما داشتيم اما نتوانستيم بر اين آب وخاك امپراطوري كنيم و به اساني فرهنگ و تمدن٣٠٠٠ ساله را به تازي باختيم.اه از اين قوم ناسپاس.

  پاسخ
 12. 42

  سعید

  وجه تمایز تمدن ایران با دیگر تمدنها تنوع فرهنگی و قومیتی و اتحاد آنها با هم در طول تاریخ می باشدومن به عنوان یک آذری و ایرانی به این امر افتخار می کنم یاشاسین ایران و آذربایجان.

  پاسخ
 13. 43

  رضا

  با درود بر همه هم وطنان عزیزم دوستان دنبال کتابی از حمله اعراب به ایران میگردم اگه کسی سراغ داره ممنون میشم به من اطلاع بده

  پاسخ
 14. 44

  رضا

  خانه درود بر همه هم وطنان عزیزم دوستان دنبال کتابی از حمله اعراب به ایران میگردم اگه کسی سراغ داره ممنون میشم به من معرفی کنه

  پاسخ
 15. 45

  کورش

  سلام به همه میهن دوستان عزیز. از اینکه اینقدر وطنتون رو دوست دارید بهتون افتخار میکنم …ولى بدونید عرب ها ضربه اى به تا ریخ ما نزدن ..انها قصد تخریب فرهنگ ما رو داشتن که تا حدودى موفق شدن..ترک ها هم از همین ایران هستند و خیلى نکات مثبت داشتن.ولى بیشترین ضربه رو اسکندر مقدونى به تاریخمان زد.

  پاسخ
 16. 46

  مسعود

  دست شما درد نکنه خیلی زیبابود
  افتخارم ایران

  پاسخ
 17. 47

  مهرداد

  باسلام
  ازاین عکسها (عکس هیجدهم)میشه ثابت کردایرانیها قبل ازاسلام هم به حجاب اهمیت میدادند.

  پاسخ
 18. 48

  پارسا

  دستتون درد نکنه واقعا. کاش یه عکس هم از شاه کورش و شاه داریوش میزاشتید

  پاسخ
 19. 49

  داریوش

  تاریخ یعنی هویت امروزه منشا بسیاری از مشکلات ما ندانستن واشنا نبودن با تاریخ و فرهنگ بزرگ وغنی ایرانیست و تا زمانی که مردمان این دیار تاریخ خود را ندانند هر روز باید شاهد بی فرهنگی و تهاجمات اخلاقی و فرهنگی جدید بود بیایید بدانیم که بودیم و چگونه بودیم بیایید دست به دست هم بدهیم برای بلند کردن نهم وهویت خود

  پاسخ
 1. لطفا سوالات خود را تنها در بخش (پرسش و پاسخ) مطرح کنید، در غیر این صورت پاسخی به سوال شما داده نمی شود!
 2. تحت هیچ شرایطی دیدگاه های شامل توهین به افراد ، اقوام ، ادیان ،اقلیت ها  تایید نخواهد شد!
 3. لطفا دیدگاه های خود را به زبان شیرین پارسی منتشر کنید، در غیر این صورت دیدگاه شما تایید نخواهد شد!

پارسیان دژ ضمن حمایت از آزادی بیان ،این حق را برای خود محفوظ  می داند که دیدگاه هایی که قصد بر هم زدن محیط فرهنگی و تاریخی سایت را دارند ،تایید نکند!

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *